Zoutkeetterrein verontreinigd Goekoop bepleit leerstoel voor geschiedenis oorlog Bouw 98 woningen moet worden uitgesteld PvdA-raadslid: mislukken van droppings schokkend Pesthuys biedt plaats aan grafisch museum Raadsleden akkoord met financieel beleid Even geduld a.u.b. VRIJDAG 3 MEI 1985 Bij opening tentoonstelling in De Waag LEIDEN - Leiden moet op de t versiteit een leerstoel krijgen i "Met ingang v opperste leiding heden heb ik de de regerings- de geschiedenis van de Tweede zaken en het burgerlijk gezag Wereldoorlog. "Er is nog zo veel Nederla onbekend gebleven", zei burge- digheid meester Goekoop gistermiddag tij- kracht dens de opening van de tentoon stelling over de oorlog in De Waag. Nederland aanvaard. De grootmoe- in den Führer en de het Duitsche leger heb ben het mogelijk gemaakt dat reeds eenige dagen na de door de de orde van het openbare leven zal kunnen worden hersteld, en in den gewonen gang van zaken slechts Voorzitter J.F. Beekman van de regeering bezworen katastrophe Stichting 5 Mei Comité pleitte bij deze gelegenheid voor de voortzet ting van de behandeling door pro fessor Bastiaans van psychisch door de oorlog getroffenen. "Het is niet de tijd, noch de plaats om diep op deze kwestie in te gaan, maar de opschudding Over de collaboratie is materiaal tentoongesteld: de NSB en de Ger- maansche SS, de eigen SS-brigade van de Nederlandse nationaal-so- cialisten. Op een foto van De Burcht is te zien dat ook in Leiden kennelijk genoeg inwoners zich hierbij aansloten. Verder geeft de tentoonstelling een indruk van het verzet, Oranje gezindheid, jodenvervolging, on derduiken, pilotenhulp, Arbeit- zal worden ingegrepen als bijzon- sein7a^; hulp Ln onderdX s dere gebeurtenissen dit eischen" - Deze proclamatie van 29 mei 1940, ondertekend door Seyss In- ontsteltenis onder de vele patièn- quart, geeft duidelijk aan hoe de ten van professor Bastiaans zijn zo vlag er bijhing enkele weken na de groot dat er reeds één, zo niet inval uit het oosten. Foto's en een meerdere sterfgevallen zgn geval- situatieschets tonen een impressie len als direct gevolg van de tot r de gevechten om het vliegveld toe bekend geworden berichten", Valkenburg en de landing aldaar zei Beekman voorts. van de Duitsers op 10 mei. Ook c Vergeef my deze hartekreet, - maar elk oorlogsslachtoffer dat foto van een militaire mingspost op de Katwijkse toren spionage, illegale pers, luchtbe scherming, de hongerwinter, hon gertochten, voedseldroppingen en de bevrijding(sfeesten). Onvermeld mag zeker niet de zaal blijven waar rollend materieel en uniformen uit de Tweede We reldoorlog zijn te zien. Een militai re amfibievoertuig, kübelwagen en motor met zijspan 'bevolken' deze ruimte, vergezeld van etalagepop pen gehuld in uniformen 1 her- minst aan de regio gaan. voorbijge- hoek, ingericht van materiaal be schikbaar gesteld door de Leide- nog lijdt aan de gevolgen van zijn maakt duidelijk dat de oorlog aller- verschillende partijen. Ook inzet voor de verdediging krijging van onze vrijheid weer onnodig dreigt onder te gaan is er voor mij één te veel. Ik mag toch veronderstellen dat een instel ling voor psychiatrische patiënten weet wat er voor de patiënten van prof. Bastiaans op het spel staat". Over de tentoonstelling in De Waag merkte Beekman op dat het y°or den oorlogsindustrie - geëxposeerde materiaal eigenlijk 194°* ^ntc zien-0ok Rollend materieel naar J.P. Boogerd, met talrijk aan denkens uit de oorlog springt er als tableau vivant uit. De tentoonstelling is tot en met 9 mei in De Waag te zien. Er is tevens het boekje 'Ook in Leiden' te koop toonstelling. Bij deze gelegenheid over vooral het verzet in Leiden, was overigens ook de eerste geal- Burgemeester Goekoop kreeg lieerde soldaat die Leiden bij de hiervan een exemplaar overhan- bevrijding binnentrok aanwezig, digd tijdens de opening van de ten- de Canadees Robert Ryder. Buurman met mes gestoken: 3000 boete DEN HAAG/LEIDEN - De Haag se rechtbank heeft een Leidse dui venmelker die zijn buurman mes steken had toegediend, veroor deeld tot een boete van driedui zend gulden en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van vier maan den. De man was tot zijn daad ge komen nadat de buurman zo'n an derhalf jaar lang de duivenmelker had gepest en getreiterd. De ruzie tussen de twee buren ging zover dat als de duivenmelker zijn dieren na een wedvlucht pro beerde zo snel mogelijk het hok weer in te krijgen, de buurman er aan kwam om dat met het nodige kabaal te voorkomen. Na anderhalf jaar was het geduld van de duiven melker op en ging hij over het dak naar zijn buurman toe om verhaal te halen. Omdat de laatste met een mes begon te zwaaien, haalde de duivenmelker ook een zakmes te voorschijn ONENIGHEID - Tijdens voorbe reidingen voor een braderie in de Herenstraat ontstond gisteren on enigheid tussen drie Hagenaars. Twee van hen, een man van 26 en een van 30 jaar, waren bezig met het opzetten van een kraam. Een 36-jarige Hagenaar stond daarbij met zijn vrachtauto in de weg. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij de 26-jarige man uit woe de het portier van de vrachtwagen vernielde. Vorderingen Vrijstellingsformulieren van de vordering van rijwielen, volgend op de vordering van metalen - goud nkri- nog steeds niet is te bezien als vol- \isci} ooggetuigeverslag Leidse student, over de functieon theffing van professor Meijers - wegens niet-Ariërschap bewijst Chili en de Guïag Archipel. Nog wat een zwaar stempel de Duitse steeds is er onvrijheid in Zuid-Afri- bezetting op het dagelijks leven tooid verleden tijd. "Auschwitz verleden tijd, maar nog steeds dwijnen er mensen in Argentinië, ka. Zijn de namen Bokassa zette. Het verzet op de universiteit Amin vergeten? En wat zeggen de (professor Cleveringa) wordt ook namen van Gadaffi en Mengistu belicht. ons?". Mocht de bezoeker van de ten toonstelling die gedachte al niet De Duitse propagandamachine- e, die Engelse vliegers afschilder- het achterhoofd hebben, dan vat de als mensen 'die geen genade deze vanzelf post bij het bekijken kennen voor vreedzame burgers' van het tentoongestelde materiaal, wordt dat voor het grootste gedeelte par ticulier bezit is. Het chronologisch opgestelde materiaal verschaft een vrij compleet en indringend in zicht in wat zich in Leiden tijdens de vijf jaar durende wereldbrand heeft afgespeeld. beeld gebracht. Evenals de de reacties daarop: •Duitsche vliegers, die kennen ge nade, denk aan Rotterdam', meldt een illegaal stencil, met de oproep het te vermenigvuldigen en aan VERTROUWDE vrienden en ken nissen te zenden. LEIDEN - Het PvdA-raadslid S. de Vreeze vindt het 'schokkend' dat afgelopen maandag en dinsdag duizenden mensen tevergeefs hebben staan wachten op de 'voedseldroppings' in de Leidse Kikkerpolder. Hij stelde de Stichting 5-mei Comité hiervoor verantwoordelijk, zo bleek gis teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën. De Vreeze vindt dat burgemeester en wethouders moeten zinnen op een manier om hun ontstemming over de hele gang van zaken rond de 'voed seldroppings' duidelijk te maken aan het publiek. Wethouder P. Borde- wijk beloofde dit aan de orde te stellen tijdens het overleg van B en W. Samenwerking met Reinwardt LEIDEN Het Zoutkeet terrein aan de Oude Singel is sterk verontreinigd door koolwaterstoffen. De bouw van 98 premiekoopwonin gen op het terrein, waarmee dit jaar een begin zou wor den gemaakt, kan door deze bodemverontreiniging voorlopig niet doorgaan. Het Zoutkeetterrein, begrensd door de Oude Singel, Koolstraat, Langegracht en Houtmarkt, ligt al jaren braak. Tot het eind van de ja ren zeventig was er de Hollandse Loonbeitserij gevestigd, de verontreinigende stoffen moedelijk afkomstig zijn. verontreiniging bestaat1 lijk uit ontvettings- en oplosmid delen (gechloreerde alifatische i het bewuste terrein gekeken. koolwaterstoffen als tri en per) die Het is echter niet uit te sluiten dat de verontreinigingen zich loop der jaren verder hebben ver spreid in de omgeving, bijvoor beeld onder de woningen die aan het Zoutkeetterrein grenzen. Om daar achter te komen is nader on- Deze onderneming derzoek nodig, met name in de kruipruimten onder deze wonin- vorige waarschijnlijk door dit bedrijf den gebruikt. Daarnaast is ook eer olieverontreiniging geconstateerd. Het braakliggende terrein aan d( Oude Singel is thans eigendom var Banero-Spaarneveste Amsterdam. heeft plannen ontwikkeld het terrein 98 premie-A-koopwo- gen. Met dit onderzoek ningen te bouwen. De bedoeling week een begin gemaakt, was dat in de loop van dit jaar met de bouw een aanvang zou worden In verband met de mogelijke gemaakt. Zoals tegenwoordig ge- aantasting door de verontreinigen- bruikelijk heeft Banero-Spaar- de stoffen van het waterleidingnet neveste eerst onderzocht of de bo- is de Leidsche Duinwatermaat- dem van het terrein verontreinigd schappij (LDM) door de gemeente is. Dit onderzoek heeft uitgewezen ingelicht over de situatie. De LDM dat ongeveer de helft van het ter- zal op korte rein sterk is verontreinigd. instellen na Tijdens het onderzoek is alleen leidingnet, naar de grond en het grondwater Het Zoutkeetterrein is inmiddels opgegeven aan het provinciaal be stuur in het kader van de wet bo demsanering. Dit betekent dat er een nader onderzoek en vervol gens een saneringsonderzoek van het gehele terrein zal plaatsvinden. Uiteindelijk zal het terrein gezui verd moeten worden van veront reinigende stoffen. Stevenshof Met het oog op de eventuele be dreiging van de volksgezondheid door de geconstateerde verontrei nigingen kunnen de bouwplannen van Banero-Spaarneveste dit jaar niet doorgaan. Het college van B en W heeft daarom besloten het be schikbare nieuwbouwcontingent door te schuiven naar de Stevens- hofpolder. Voor Banero—Spaarnedam i verontreiniging van het bouwter rein een flinke tegenvaller. Het be drijf was reeds begonnen, door middel van een advertentiecam pagne, de 98 premiekoopwoningen aan de man te brengen. De respons op de advertenties was, volgens de gemeente, zeer groot. Als de provincie evenwel niet snel met een subsidie over de brug komt om het terrein te saneren, kan het nog jaren duren voordat er werkelijk op het terrein gebouwd gaat worden. "Dat zou ons zeer spijten", aldus het hoofd van de di rectie volkshuisvesting van de ge meente, D. Schilder. De gemeente hoopt dat Banero-Spaamedam de zuiveringskosten voorschiet zodat toch al in 1986 gebouwd kan wor den. LEIDEN - De gemeenteraads commissie voor financiën is er gis teren mee akkoord gegaan dat de gemeente Leiden tot en met 1989 twee miljoen gulden bezuinigt. Een miljoen gulden daarvan is be doeld om het tekort waarmee de gemeente de komende vier jaar wordt geconfronteerd op te van gen. Het resterende miljoen dat de bezuiniging moet opbrengen, is be stemd om nieuw beleid te financie- Dat geld voor nieuw beleid gaat voor het grootste deel op, zo stellen B en W zich voor, aan het verbete ren en uitbreiden van de kinderop- vang in Leiden. Het college wil hebben er in een gezamenlijke daar een half miljoen gulden aan brief aan B en W op gewezen dat de uitgeven. gemeente meer leidsters in de kin deropvang aan het werk kan hei- De fracties van de PPR en PSP pen als zii gebruik maakt van de zogenoemde terugploeg-regeling. Daarbij worden uitkeringsgelden gebruikt om langdurig werklozen opnieuw aan een baan te helpen. De PPR en PSP willen dat de ge meente in overleg treedt met het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid om de mogelijk heden hiertoe te onderzoeken. Met de terugploegregeling kun nen volgens de beide raadsfracties niet alleen meer leidsters aan het werk worden geholpen, er bestaat dan bovendien de mogelijkheid dat er geld overblijft om de accom modaties van sommige kinderdag verblijven te verbeteren. Gemeentegarantie gaat geld kosten LEIDEN - Mensen die een ge meentegarantie krijgen bij de aan koop van een bestaand huis in Lei den, zullen daarvoor in het vervolg 275 gulden moeten betalen. Ten minste, dat wil de meerderheid van de raadscommissies voor financiën en voor volkshuisvesting. De ge meenteraad behandelt het voorstel maandag. Het rijk staat niet toe de regeling ook op nieuwbouwwonin gen toe te passen. Gemeentegaran tie blijft hierbij gratis. LEIDEN - Het voorgebouw van het Pesthuys in Leiden, het voor malige Legermuseum aan de Ples- manlaan, gaat onderdak bieden aan het toekomstige museum voor de Grafische Vakken en de Rein- wardt-academie. De gemeente raadscommissies voor onderwijs, voor cultuur en voor financiën hebben hiermee gisteren tijdens een gezamelijke vergadering inge stemd. De commissies gingen ook akkoord met het beschikbaar stel len van een bedrag van 130.000 gul den om het voorgebouw aan te pas sen voor het grafisch museum en de Reinwardt-academie. Het is de bedoeling dat het mu seum zijn collectie, of in elk geval een deel daarvan, in bruikleen geeft aan de gemeente Leiden. Die stelt op haar beurt de Reinwardt- academie, een hogere beroepsop leiding voor museummedewer kers, in staat de collectie te gebrui ken voor onderwijsdoeleinden. De studenten van deze school zullen met het materiaal onder meer ten toonstellingen inrichten. Zolang de academie van het Pes thuys gebruik maakt, hoeft het museum geen huur te betalen aan de gemeente Leiden. Wel moeten er jaarlijks, op voorstel van de di rectie van de Reinwardt-academie een aantal activiteiten worden ge houden. De academie mag geen geld rekenen voor de hulp van de - aankomende museummede werkers voor deze activiteiten ter wijl het grafisch museum alle kos ten op zich moet nemen voor het onderhouden en het aan het pu bliek tonen van de collectie. Overigens heeft ook de Stichting 5-mei comité haar oog laten vallen op het Pesthuys. De stichting wil daar haar collectie onderbrengen met materiaal over de Tweede We reldoorlog. Bovendien wil zij een deel van die collectie, waarvan veel door particulieren in bruikleen is gegeven, permanent tentoonstel len. Of dit plan ook inderdaad doorgaat, is echter nog allerminst zeker. Volgens voorzitter J.F. Beekman bevinden de onderhan delingen met de gemeente zich nog in een zeer pril stadium. Dieven agressief LEIDEN - De politie heeft van nacht een 21-jarige en een 18-jari- ge Leidenaar aangehouden, die in sociëteit Minerva aan de Breestraat een jas hadden gestolen. Studen ten achtervolgden het tweetal tot in de Pieterskerkchoorsteeg om de jas terug te pakken. Zij kregen de jas, maar één van de Leidenaars trok daarop een mes. Dè studenten zetten het op een lopen, richting Minerva, achtervolgd door de Lei denaars. Die koelden hun woede op een voor Minerva geparkeerd staande auto, eigendom van een jongeman uit Wassenaar. ADVERTENTIE Als u echt een ruime keus zoekt in klassieke meubels moet u nog even geduldig wachten want op 9 mei vindt u alles op het gebied van klassiek wonen in Benthuizen bij Dorpsstraat 74 - Benthuizen - Tol. 079-311200 Denker (1) In de bibliotheek van de Eras mus-universiteit in Rotterdam is op dit moment een tentoonstel ling over Pieter de la Court. Bin nenkort verhuist die tentoonstel ling naar het Academisch Histo risch Museum aan het Rapen burg. (Opening: 15 mei.) Wie was Pieter de la Court? Ivo Wildenberg, student sociologie te Leiden en samensteller van de tentoonstelling: "Een denker en lakenfabrikant die in Leiden werd geboren en in Amsterdam stierf. Dit jaar is het driehonderd jaar geleden dat hij de laatste adem uitblies, vandaar de ten toonstelling". Wildenberg kwam De la Court op het spoor toen hij de zeven tiende eeuw bestudeerde. "Ik kwam er achter dat Leiden en Amsterdam in die tijd waren wat New York tegenwoordig is: een centrum in diverse opzichten. Vervolgens dacht ik: als die ste den zo belangrijk waren in de ze ventiende eeuw, dan moeten er ook geavanceerde denkers heb ben gewoond. En toen doemde Pieter de la Court op". Wildenberg ving die naam op tijdens een college over de ge schiedenis van het economisch denken. Vervolgens dook hij in de boeken: wat schreef De la Court? Het resultaat van zijn stu die is de tentoonstelling alsmede een boek over Pieter de la Court en zijn broer Johan. "Over Johan weten we niet zo veel. Behalve dan dat hij heeft samengewerkt met zijn broer. Sommige boeken van Pieter worden overigens toegschreven aan Johan". denberg hoeft niet lang na te denken om op die vraag een ant woord te geven: "Zijn geschrif ten bestrijken vele gebieden: so ciologie, filosofie, economie, recht. Toegegeven, in zijn tijd kende jé die onderverdeling nog niet, maar hoe dan ook: hij is niet in een hokje te vangen". "Voor zijn tijd hield hij er voor uitstrevende gedachten op na. Zo was hij een voorstander van de vrije mededinging. Dat ging dus rechtstreeks in tegen de structuur van de gilden. De la Court vond, met andere woor den, datje vrij moest kunnen on dernemen". "Ook in zijn politieke denken was hij zijn tijd vooruit. Je had twee keuzes: of je was voor de monarchie of voor een regering van regenten. De la Court stelde zich op het standpunt dat een grotere groep bij het regeren moest worden betrokken. Ook andere leden van de gegoede burgerij moesten wat te zeggen hebben, vond hij. Dan pas kreeg je een stabiele regering en werd de kans op een volksopstand kleiner. Hij had gelijk, zoals zou blijken". Zijn tijd ver vooruit: het kan niet anders of men reageerde schamper op wat deze denker beweerde. Wildenberg: "Inder daad, op zijn boeken werd niet gereageerd. Dat hij de drank zucht van sommige machtheb bers beschreef, daar had men het over, en dat hij de stadhouder zwart maakte. Zijn ideeën - ze waren er nog niet aan toe". De eerste pagina i i van de boeken van Pieter de la Court. Kletskop Denker (2) Wat maakt De la Court tot een interessant studie-obiect? Wil- Oud-Leidenaar P.J. Pont die te genwoordig in Almelo woont, laat ons weten: "Bladerend en le zend in een van een familielid ter leen gekregen knipselboek over oud-Leiden kwam ik de geschie denis van de Mirakelsteeg tegen. Om het geheugen wat op te fris sen; het heeft namelijk in '81 in de krant gestaan: "In een hon gerwinter, een paar eeuwen gele den, vroeg (smeekte) de ene buurvrouw de andere om een brood. Ze had geen brood in huis beweerde ze. Zou dat wel zo zijn, dan mocht het in steen verande ren. Wat dan ook gebeurde; van daar de naam Mirakelsteeg". Maar ik heb zo'n vijftig jaar ge leden een heel ander verhaal ge hoord. Oude Koos, indertijd boekbinder bij de firma Brill, had een andere versie. In Leiden werden in die tijd alle kinderen met een kle(t)skop geboren. De eerste zonder kle(t)skop zag het levenslicht in de toen nog een an dere naam dragende Mirakel steeg". Wat is een kletskop? Om te beginnen een ouwehoer van het zuiverste water, maar er is een oudere betekenis. Zo ver telt het woordenboek dat een kletskop ook iemand is met een zogenaamd zeer hoofd. En wat een zeer hoofd weer voor specifieke betekenis heeft, weet Pont: "Dat is een hoofd dat onder de zweren zit. Vroeger werden er in arme buurten in Leiden veel kinderen geboren met zere hoofden; door de armoe kwamen ze ter wereld met zwe ren op de kop. De Leidenaar sprak overigens niet over een kletskop; hij had het over een kleskop". Is het verhaal van de oude Koos nu waar of niet? Werd de Mirakelsteeg zo genoemd omdat er een kind zonder zweren op het hoofd ter wereld kwam? Pont: "Ach, ik heb dat verhaal nog eens verteld bij wijze van grap. Ik denk dat dat andere ver haal over die steen eerder waar is, maar zeker weten doe ik het niet. Dat van die kinderen met kletskoppen is in elk geval wel waar; dat weten ook de oudere Leidenaars nog wel". Koos was dus waarschijnlijk een kletskop. Wijn en Sex (6) Mars Marlet, de wijnzaak aan de Breestraat die in de clinch lag met een pornohandel in hetzelf de pand, zoals we in deze rubriek uitvoerig hebben beschreven, gaat morgen verhuizen. Be drijfsleider Valentijn Tweehuy- zen: "Nadat de porno weg was, zijn we hier aan de Breestraat weer opengegaan. Maar dat was vooral in verband met de do- zenactie twaalf halen tien beta len". Op welke manier is er een ein de gekomen aan het conflict? "De advocaten van beide par tijen zijn rond de tafel gaan zitten en hebben overeenstemming be reikt. Wij verlaten het pand aan de Breestraat en krijgen daar voor een vergoeding". "We gaan nu naar de Burg- steeg. Daar hebben we een pand tot onze beschikking over een paar weken. Ja, we kunnen er nu al wel in, maar er moet eerst een en ander worden opgeknapt. Die werkzaamheden kunnen nog wel twee drie weken in beslag ne men. Maar daarna gaan we open". Weten jullie zeker dat er niet opnieuw een pornohandelaar op de loer ligt? "Nee, zoiets overkomt ons niet meer".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3