Streven naar vast weekeinde voor mozaïekwedstrijden in bollenstreek weigert toegang aan mensen in rolstoel Gevaarlijk parkeren in Noordwijk dure grap Bejaarde overleden na ongeluk op Lisserweg Recordaantal bekeuringen Zilkerduinweg Katwijks modehuis Zelf geteelde groente smaakt veel beter...' T uintip Televba Fuchsia Tulp vernoemd naar Boerhaave Resultaat vooronderzoek boven verwachting Archeologen optimistisch over onderzoek naar resten grafveld VRIJDAG 3 MEI 1985 PAGINA 23 E. Annaert van organisatiecommissie in Lisse: KATWIJK - Twee begeleidsters van gehandicapten uit het Rijn lands Zeehospitium in Katwijk hebben gisteren in een open brief in een Katwijks weekblad een op roep gedaan aan de Katwijkse be volking om het 'Modehuis' aan de Princestraat 23 te boycotten. Vol gens het tweetal discrimineert het modehuis rolstoelgebruikers door deze gehandicapten niet in de win kel toe te laten. De twee begeleidsters baseren hun mening op twee gevallen van discriminatie die zich eind vorig jaar bij het modehuis zouden heb ben voorgedaan. "Wij hoorden dat een rolstoelgebruiker de toegang tot het modehuis werd ontzegd", aldus begeleidster Elly Vlasman. "Wij zijn daarna met twee gehandi capten naar het modehuis gegaan NOORDWIJK - Vanaf half mei gaat de gemeentepolitie van Noordwijk gevaarlijk geparkeerde auto's wegslepen. De kosten hier van zijn voor rekening van de eige naar en moeten bij het ophalen van de auto onmiddellijk worden vol daan. De wegsleepregeling geldt voor alle wegen maar wordt vooral toe gepast in de omgeving van de bei de boulevards en het uitgaanscen trum in Noordwijk aan Zee. Van 15 mei tot 15 september en in de HAARLEMMERMEER - De 72- yarige A.G. Zwetsloot uit Roelofa- en mochten daar inderdaad niet binnenkomen". De reden daarvoor is volgens El ly Vlasman dat de wielen van de rolstoel de vloerbedekking zouden kunnen bevuilen. Ook zou er in de zaak te weinig ruimte zijn voor een rolstoel. "Maar er is daar ruimte ge noeg voor een rolstoel", meent Elly Vlasman. "En de vloerbedekking kan ook door vieze schoenen wor den bevuild. Nee, alleen mensen met twee gezonde benen mogen binnenkomen", aldus de begeleid ster. De directeur van het 'Katwijk's Modehuis' wilde vanmorgen nog geen commentaar leveren op de open brief. "Ik ben op de hoogte van de oproep mijn zaak te boycot ten. We beraden ons nu op wat ons te doen staat", aldus de directeur van het modehuis. weekends in de overige maanden wordt de regeling strak nageleefd. Wegslepen komt de automobilist duur te staan. Een automobilist wiens auto in de omgeving van de Hoofdstraat en die zijn voertuig binnen 24 uur komt ophalen zal 218 gulden op tafel moeten leggen. Wacht hij 40 uur dan zullen de kos ten tot 250 gulden zijn opgelopen. Behalve wegsleepkosten wacht de overtreder ook een proces-ver baal. Deze boete kan niet direct worden verrekend omdat de rech ter zich eerst over de parkeerover- treding moet uitspreken. Komt de automobilist zijn auto niet ophalen dan wordt deze na drie maanden verkocht. De op brengst van de verkoop blijft nog drie jaar ter beschikking van de voormalige eigenaar. De weggesleepte auto's wordt gestald op het parkeerterrein ach ter het bureau van de gemeentepo litie aan Oude Zeeweg. rendsveen is gisteren in het acade misch ziekenhuis in Leiden overle den aan de verwondingen die hij 17 april opliep bij een ongeval op het kruispunt Lisserweg/Weteringweg in de Haarlemmermeer. De man werd aangereden door een auto toen hij het kruispunt op zijn fiets wilde oversteken. De politie in de Haarlemmer meer verzoekt twee automobilis ten die na het ongeval zijn gestopt zich met haar in verbinding te stel len. Ook roept de politie andere ge tuigen op zich te melden op tele foonnummer 02503-14941. LISSE/NOORDWIJKERHOUT - "Het zou zo aardig zijn als de bol- I lenstreek behalve het corsoweek- einde een mozaïekenweekeinde zou hebben. Niet zoals nu het geval is in ieder dorp apart, maar met el kaar. Proberen er iets groots van te maken. Zoals bijvoorbeeld in het bollengebied in Noord-Holland. Op Koninginnedag tijdens het be zoek van de koningin Beatrix aan door Kees van Kuilenburg enkele van die plaatsen hebben we op de televisie kunnen zien wat er op dat gebied mogelijk is". Dat zegt E. Annaert, lid van de organi- satiecommissie van de mozaïeken wedstrijden in Lisse. Dit weekeinde worden in Lisse en in Noordwijkerhout de traditio nele mozaïekenwedstrijden gehou den. Vorige week gebeurde dat al in Noordwijk en Sassenheim. Vol gens Annaert zou een groots opge zet mozaïekweekeinde een flinke publiekstrekker kunnen zijn. An naert, tevens bestuurslid van de VW in Lisse, kondigt dan ook aan dat er met de VW's in de streek zal worden gesproken om iets der gelijks tot stand te brengen. In Lisse worden de mozaïeken- wedstrijden al sinds 1965 gehou- NOORDWIJKERHOUT - De rijkspolitie in Noordwijkerhout heeft vanmorgen in nog geen uur tijd 135 bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten die op de Zil kerduinweg te hard reden. In to taal reden er tussen vijf minuten over half acht tot half negen 430 au to's over deze doorgaande weg in Noordwijkerhout. "Het aantal overtredingen zal on getwijfeld veel hoger zijn geweest dan de 135 automoblisten die bin nenkort een acceptgiro zullen ont vangen", aldus een woordvoerder van de politie. "Op de weg mag ma ximaal 50 kilometer per uur wor den gereden, maar de meetappara tuur was ingesteld op 65 kilometer per uur". den. Een jaar of zes geleden kwam er echter de klad in. "Dat was jam mer en vanuit de VW kwam de suggestie naar voren om te probe ren de organisatie weer nieuw le ven in te blazen. Dat lukte en gelei delijk liep het aantal deelnemers weer op. Dit jaar bijvoorbeeld heb ben we ruim 80 deelnemers", aldus Annaert. Politie Een van de bekendste deelne mers, de rijkspolitie van het bloembollendorp, ontbreekt dit jaar. Vorig jaar trok de helikopter van de plaatselijke politiemensen veel belangstelling. "Dit jaar kon den ze wegens tijdgebrek niet mee doen. Volgend jaar, en dat hebben ze nu al aangekondigd, komen ze weer met iets spectaculairs", zegt Annaert. Om de mozaïeken te kunnen aankleden heeft de organisatie van de plaatselijke bloementelers 1000 manden met hyacinten gekregen. Voldoende om de mozaïeken te kunnen 'strooien' of te 'steken'. Een leger vrij willigers is op tal van plaatsen in Lisse hard aan het werk om de fraaie bloemstukken op tijd klaar te krijgen. Een deel van de mozaïeken be staat uit reclame-bloemstukken. Die worden door het overgrote deel door leerlingen van de tuin bouwschool 'gestoken'. Met de op brengst van die mozaïeken worden in Lisse de kosten van het evene ment betaald. "We hopen dat al thans", zegt Annaert. Vijfde keer In Noordwijkerhout wordt de mozaïekwedstrijd voor de vijfde keer gehouden. In het centrum van het dorp en in De Zilk liggen of staan dit jaar ongeveer 40 bloem stukken. "Dat is veel meer dan vo rig jaar", zegt Mary Bon van de plaatselijke VW. De Stichting Evenementen Noordwijkerhout (SEN) belast zich in Noordwijkerhout met de or ganisatie. "De SEN heeft zich bij zonder ingespannen om meer deel nemers aan te trekken. Er is een voorlichtingsavond gehouden, waarbij onder meer een film werd vertoond van die schitterende mo zaïeken in het Noordhollandse Limmen. Dat is kennelijk aange slagen, als je het aantal deelnemers bekijkt", aldus een tevreden Mary Bon. Beschuldiging begeleidsters: De volkstuinverenigingen in Nederland mogen zich in een grote en nog steeds groeiende belangstelling ver heugen. Zin in beweging, werkloosheid of het de wens om onbespoten groenten te eten doet bij steeds meer mensen het verlangen naar een eigen groententuin ont staan. Een van de grotere volkstuinver- enigingen in de bollenstreek is de vereniging 'Ons Genoegen' in Katwijk. Ruim 250 volkstuinders zijn bij die vereniging aangeslo ten. De secretaris van 'Ons Ge noegen', de Katwijker P.C. Hoek, vindt de 'stormloop' op volkstui nen nauwelijks verwonderlijk. "Tuinieren betekent ontspannen in de natuur bezig zijn. Door met je handen te werken, vergeet je de problemen van alledag. Zeker als je overdag 'geestelijk' werk doet, vormt tuinieren een prach tig tegenwicht". Hij vertelt dat de Katwijkse vereniging al jaren een wachtlijst heeft. Jaarlijks zeggen enkele tientallen leden hun lidmaat schap op, meestal omdat de hoe veelheid werk die een tuin met zich meebrengt, hun tegenvalt. De opengevallen plaatsen zijn echter binnen een dag weer op gevuld. De tuinen van 'Ons Genoegen' liggen verspreid in Katwijk, aan de Hartweg en in 't Heen. Beide complexen zijn tot grote spijt van Hoek niet permanent. "De tuinen aan 't Heen moeten eind dit jaar worden verlegd naar de Hartweg, maar ook daar kunnen ze niet blijven. We zijn nu al vijf keer verhuisd en voor 1988 moe ten we ook de Hartweg weer ver laten", zegt Hoek. "Waar we naartoe moeten is nog niet be kend. Voor de tuinders en het be stuur is het verhuizen echt heel vervelend. Eigenlijk zou elke ge meente een vaste plaats voor een volkstuinencomplex in een van de bestemmingsplannen moeten opnemen", aldus de secretaris. Financieel is een volkstuin niet voordelig. De huur van een tuin met een oppervlakte van 140 vierkante meter bedraagt in Kat wijk 70 gulden, het lidmaatschap van de vereniging 30. Tel daarbij de kosten van mest en zaden op en dan blijkt uiteindelijk dat de zelf geteelde groenten niet goed koper zijn dan gekochte. "Eigenlijk moet je niet in geld rekenen. Het is een hobby, nie mand doet het om er financieel beter van te worden. Zelf geteel de groenten smakken beter, zelfs als je er uren voor hebt moeten ploeteren", voert Hoek aan. Meest geteeld op de volkstuin al jaren en nog steeds: de prin- sesseboon en snijboon. Ook bladgroenten, rode kool en spruitjes worden veel geteeld op het Katwijkse tuinencomplex. De aardappelteelt is in verband met de aardappelziekte aan een limiet gebonden. Hoek legt uit dat iedereen maar op een derde deel van zijn tuin aardappelen mag poten. Ieder jaar komt de Planteziektenkundige Dienst uit Wageningen controleren. Wordt deze regel overschreden, dan krijgt de volkstuinder een pro ces-verbaal en wordt hem zijn lidmaatschap van de vereniging ontnomen. Op het Katwijkse complex staan geen tuinhuisjes. Bijna 70 procent van de tuinders komt met de auto en gebruikt deze bij slecht weer als schuilmogelijk- heid. Voor de resterende 30 pro cent zullen waarschijnlijk vol gend jaar vier gemeenschappelij ke huisjes worden gebouwd. Hoek verwacht de komende ja ren steeds meer aanvragen voor P.C. Hoek: "Problemen bestaan niet meer als je op de tuin bezig bent". foto Holvast) tuinen. "Onze vereniging heeft leden van alle leeftijden. De meeste mensen blijven jarenlang lid. Zo ook ons oudste lid, een man van 85 jaar die nog als de beste tuiniert. We zouden best meer grond kunnen gebruiken. Dan hoeven liefhebbers ook niet meer zo lang te wachten voor ze eindelijk op hun eigen stukje grond aan de slag kunnen". De bloeiende treurwilg (Latijnse naam: Salex Caprea Pendula) moet deze week worden terugge snoeid. Tuintipgever hovenier Piet van den Burg uit Rijnsburg raadt aan alle takken, dus ook de afhangende, tot op 10 centimeter boven de kroon terug te nemen. De treurwilg bloeit op eenjarig hout. Door de boom nu flink te rug te snoeien krijgt hij een extra groeistimulans en zal er volgen de zomer voldoende eenjarig hout zijn. De dopheide, ook wel Coluna genoemd, moet eveneens wor den gekortwiekt. Door de struik jes terug te snoeien tot 10 tot 12 centimeter boven de grond zul len ze dit najaar nog kunnen bloeien. Met snoeien van de Forsythia en andere struiken kan beter nog een week worden gewacht. In navolging van de veiling Flora in Rijnsburg zullen ook de Ver enigde Bloemenveilingen Aals meer (VBA) een elektronisch in formatiesysteem invoeren. Half 1985 moet het nieuwe systeem, Televba genaamd, in gebruik worden genomen. Het systeem biedt kwekers de mogelijkheid direct gegevens over prijs en kwaliteit van de door hen aange voerde bloemen en planten op te vragen. Tot nu toe kregen de kwekers deze informatie door middel van dagafschriften of door telefonisch veilinggegevens op te vragen. Televba is gebaseerd op het computersysteem Plll-video- tex, dat is ontwikkeld door het softwarebureau Volmac in Utrecht. De kwekers hoeven geen speciale apparatuur aan te schaffen; ontvangst door middel van de bedrijfscomputer moge lijk. Het contact tussen de eigen bedrijfscomputer en Televba komt via de telefoon tot stand. De VBA maakt ook van Telev ba gebruik om aan de kwekers urgente mededelingen te doen. Wanneer de kweker informatie opvraagt, verschijnen eerst me dedelingen van de veiling op het scherm. De directie van de VBA beraadt zich nog over uitbrei ding van de videotex-dienstver- lening. Gedacht wordt aan het verstrekken van informatie over planteziektenbestrijding en teeltmethoden. Evenals het Floratelsysteem van de veiling in Rijnsburg, is het Televba-systeem beveiligd tegen 'computer-inbraak'. Een kweker kan bovendien alleen zijn eigen opbrengstgegevens opvragen. De privacy is hiermee gewaarborgd. De directie van de VBA verwacht dat 1000 van de 4000 bij de VBA aangesloten kwekers zullen deelnemen aan Televba. In het tuincentrum Westergeest aan de Heereweg in Lisse wordt zaterdag 4 mei een fuchsia-snoei- dag gehouden. Onder leiding van vakmensen kunnen fuchsia's die de winter hebben doorstaan, worden gesnoeid. Snoei is nood zakelijk voor een volle bloei in de zomer. De fuchsiadag wordt ge houden van 10.00 tot 16.00 uur. Veilingvoorzitter Van Nobelen doopt de nieuwe tulp met een glas wijn: "Nooit van Boerhaave gehoord". VOORHOUT - "Vanmorgen wist ik niet wie Herman Boerhaave was. Ik heb het moeten opzoeken in een encyclopedie, maar toen ik las wie deze man was voelde ik een groot respect voor hem". Deze be kentenis is van W. van Nobelen. Hij is voorzitter van de coöperatie ve vereniging veiling Flora in Rijnsburg. Van Nobelen doopte gistermiddag in de tuin van het Boerhaavehuis in Voorhout een tulp die naar de grote geleerde is vernoemd. Het vernoemen van de tulp was een initiatief van de stichting 'Het Boerhaavehuis' in Voorhout. Doel van de stichting is het geven van meer bekendheid aan de naam en de betekenis van Herman Boer haave, die op oudejaarsdag 1668 in Voorhout is geboren. Het huis waar de geleerde het eerste levens licht zag wordt op dit moment in grijpend gerestaureerd. De winner van de tulp die giste ren werd gedoopt is S.J. Zandvoort uit Noordwijk. Deze kweker kruis te een 'Rose Copland' tulp met een 'Denbola'. Het resultaat is een pur-i per-violet gekleurde bloem met een witte rand, die het volgens Van Nobelen 'zeer goed zal doen op ver re markten zoals Amerika'. De stichting 'Het Boerhaavehuis' heeft na de doopplechtigheid boe ketten Herman Boerhaavetulpen aangeboden aan onder anderen de bewoners van huize Agnes, van Park Overbosch en van Broeder huis Schoonoord in het bollen- dorp. Onder de deelnemers in Noord wijkerhout en in De Zilk is een aantal scholen en de drie plaatselij ke ouderenbonden. Daarnaast worden er bij particulieren nog een aantal mozaïken gelegd. Bon: "Ruim voldoende om een aardige route door het dorp te maken". In Noordwijkerhout wordt, in te genstelling tot Lisse, het grootste deel van de mozaïeken 'gestrooid'. Slechts tien van de stukken wor den 'gestoken'. "Een groot karwei, waarbij een flinke hoeveelheid spelden bij wordt gebruikt. Vol gens een deskundige worden er per vierkante meter ongeveer 10.000 spelden gestoken", aldus Bon. Zondagmiddag om vier uur wor den de prijzen in de evenementen hal De Schelft uitgereikt door de voorzitter van de Noordwijker- houtse VW, wethouder P.C. Heemskerk. Bovendien krijgen de deelnemers het jury-rapport mee naar huis. In Lisse worden de prij zen zaterdagmiddag al overhan digd aan de deelnemers. Om vijf uur begint in gebouw 't Trefpunt de 'plechtigheid'. In beide gemeenten stelt de plaatselijke VW een gratis routen- beschrijving beschikbaar. In Lisse is het toeristenbureau aan de Grachtweg en in Noordwijkerhout aan de Herenweg. VALKENBURG - De opgravin gen naar een Romeins grafveld in Valkenburg lijken veelbelovend. Dit maakte de provinciale archeo loog van Zuid-Holland, drs. D.P. Hallewas bekend. "We verwachten een uitermate gevarieerd grafveld aan te treffen", zegt hij. Volgens hem duiden de sporen en de voor werpen die tot nu toe zijn gevon den daarop. "Wat tijdens het vooronderzoek is gevonden is boven verwach ting", aldus de archeoloog. "Woensdag begint overigens het officiële onderzoek naar de graven die rond het begin van de jaartel ling in gebruik zijn genomen". Ge deputeerde mevrouw I. Günther komt daarvoor naar het Rijndorp om het startsein voor de opgravin gen te geven. Het is volgens Hallewas een 'uniek' gebied waar de opgravin gen zullen worden verricht. "Het is het enige grafveld in het westen van Nederland dat wij kennen uit die tijd". De overblijfselen die zijn gevonden zitten dieper dan onge veer een halve meter onder de grond. "Wat minder diep zat is weg", aldus Hallewas. Het is overigens al jaren bekend dat er in Valkenburg een uitge strekt grafveld uit de Romeinse tijd ligt. Omdat er binnenkort een weg door het grafveld wordt aan gelegd, moet met de opgravingen worden begonnen. Vijf jaar geleden kregen de eige naren van de volkstuintjes die in het gebied staan te horen dat zij niet dieper mochten spitten in de grond dan 70 centimeter. Als de tuinders dieper wilden, dan moe ten ze toestemming vragen aan het provinciebestuur. Hallewas zegt dat hij en zijn me dewerkers nog geen last hebben gehad van grafrovers. "Er zijn na een weekeinde wel sporen gevon den die er op duiden dat er mensen op het grafveld waren geweest, maar de mensen weten gelukkig niet waar zij moeten zoeken", al dus de archeoloog. Leden van Lissese scoutingverenigingen bezig met de voorbereidingen voor hun mozaïek dat tegenover de Agathakerk komt te staan. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23