'Repoman' uitdagend fris t 0r jr J'llk'lllll,/'''! iiuiiiiiiiiiimimiiiiimiimii 'Brazil' zwartgallige komedie of lachwekkende nachtmerrie? Geen groeihormoon meer bij kinderen Rietkerk tegen beperking van controle vreemdelingenpolitie Eis 15 jaar wegens moord geheime zaken' Iran kondigt verkiezing president aan Bevrij dingsdag VRIJDAG 3 MEI 1985 PAGINA 19 'Cultfilm' in commerciële circuit 'Repoman' is het Amerikaanse re giedebuut van de dertigjarige En gelsman Alex Cox. De produktie kwam tot stand dankzij de finan ciële hulp van ex-Monkee gitarist Michael Nesmith. Na een commer ciële mislukking in de V.S. is 'Re poman' nu bezig in Europa een cultfilm van de eerste orde te wor den. Tijdens verscheidene filmfes tivals vormde de film een aangena me verrassing. Tot verbazing van de regisseur werd de film na verto ning op het Filmfestival van Rot terdam terstond aangekocht voor distributie in het commerciële bio scoopcircuit. Of deze voor Ameri kaanse begrippen kleine produktie het helemaal zal waarmaken is nog de vraag, maar vast staat dat 'Repo man' alle aandacht zeker verdient. Een aantal belangrijke namen is aan de film verbonden: Robby Muller, cameraman van Wim Wen- ders, is verantwoordelijk voor de prachtige fotografie, Harry Dean Stanton (uit Wenders' Paris, Texas) speelt de hoofdrol en Punk-pop ster Iggy Pop zingt de titelsong. 'Repoman' is een film vol actie, humor en bizarre gebeurtenissen. UFO'-s, lichtgevende auto's, punks, autobendes, ex-hippies en t.v.-do- minees volgen elkaar in hoog tem po op. Wanneer je dat alles onbe vangen over je heen laat gaan, staat de film garant voor een verfrissen de bioscoopervaring. Minder be langrijk is de intrige van de film, •Repoman'; regie: Alex Cox; hoofdrollen: Harry Dean Stanton, Emilio Es- tevez en Tracey Walter; theater: Luxor, Leiden; leeftijd: 16 jaar. die gedeeltelijk gepikt is uit een film uit 1955, namelijk Aldrich's 'Kiss me deadly'. Het verhaal draait om een Che vrolet Malibu '64. In de kofferbak zit iets waarin verschillende groe peringen geïnteresseerd zijn. Een UFO-secte meent dat het gaat om buitenaardse wezens, ET's. Ande ren denken aan een object met gro te straling. De auto wordt bestuurd door atoomgeleerde J. Frank Par- nell, die waanzinnig geworden lijkt. Door de hitte uit de kofferbak is hij volledig uitgeput. Een motor agent houdt de heen en weer slin gerende auto aan en opent de kof ferbak, resultaat: twee rokende laarzen blijven achter op de verla ten autoweg. Wanneer een beloning van 20.000 dollar voor de Chevy Malibu wordt uitgeloofd, raakt een repoman-or- ganisatie bij het geval betrokken. Een repoman neemt in opdracht van een financieringsmaatschappij auto's opnieuw in bezit, waarvan de eigenaar de betalingsverplich tingen niet nakomt. Gelegaliseerd stelen dus. Otto, een achttienjarige punk, wordt door een oudere repo man in de geheimpjes en gedrags regels van dit ongewone beroep in gewijd. Tezamen gaan ze op zoek naar de mysterieuze auto. Steeds wordt hun pad gekruist door con currerende bendes en een groep punks, ex-vrienden van Otto. De geheimzinnige inhoud van de kof ferbak eist en passant nog een aan tal slachtoffers voordat de film een science fiction apotheose bereikt. Wat 'Repoman' naast een ge slaagde actiefilm vooral tot zo'n in teressante cultfilm maakt, is de hu moristische distantie waarmee de Brit Alex Cox de moderne Ameri kaanse samenleving doorlicht. Zo wordt de repoman afgeschilderd als de cowboy van de jaren 80, met als groot ideaal en voorbeeld John Wayne. De jacht is niet meer op koeien gericht, maar op auto's en het Wilde Westen is veranderd in de buitenwijken van Los Angeles, het gaat echter om hetzelfde indivi dualistische, gevaarlijke en uitda gende beroep. Ook geeft de film een lachwekkend beeld van de Punks. Het zijn in feite naïeve kin deren met wapens, die elkaar aan moedigen om even lekker wat mis daden te gaan plegen. "Hè ja, laten Agent opent kofferbak: alleen zijn laarzen blijven heel. we wat gaan kopen en dan niet be talen". Ook overwegen twee van deze maatschappijbestormers te gaan trouwen, in een huisje te le ven en kinderen te nemen. Maar na een goede 'snuif zijn ze er weer bo venop en beginnen ze aan de vol gende overval. Hoogtepunt van de film is ongetwijfeld de schietpartij die dan volgt in een kleine super markt. Een slachtoffer neemt in zijn val een hele stelling tomaten- ketchupflessen mee: op zeer gees tige wijze wordt zo het filmbloed geïroniseerd. Een stervende punk geeft terwijl hij bloed rochelt, een hele uiteenzetting waaruit moet blijken dat de verdorven maat schappij de schuld is van zijn cri minele ontwikkeling. Ook een andere generatie, name lijk die van de hippies, wordt bela chelijk gemaakt, onder andere in de ouders van Otto. Deze twee (pr-foto) overjarige hippies kijken de hele dag apatisch naar de televisie, waar een dominee hun geld aftroggelt voor bijbels voor El Salvador, de strijd tegen het communisme over zee en tegen het liberale humanis me in eigen land. Met dergelijke opmerkingen over Latijns Ameri ka, het communisme en de neutro nenbom levert de film zijdelings commentaar op het Amerikaanse politieke klimaat. Wie oog heeft voor dergelijke kleine grapjes, kan negentig minu ten volop genieten van deze uitda- gend frisse film; degene die alleen geïnteresseerd is in actiescènes met autoachtervolgingen, moet het doen met enkele leuke effecten, maar zal waarschijnlijk toch bedro gen uitkomen. Het is dan ook niet voor niets dat 'Repoman' nu al een cultfilm wordt genoemd. LEONARD ENGEL 'Brazil'; regie: Terry Gil liam; met Jonathan Price, Michael Palin en Robert De Niro; Lido 3, Leiden; a.l. Terry Gilliam, de maker van de 'cartoons' in het televisieprogram ma Monthy Python's Flying Cir cus', debuteerde als speelfilmma ker met Jabberwocky. Vervolgens maakte hij de Python-film 'Time Bandits' en werkte eveneens mee aan 'The meaning of life'. In 'Brazil' herinnert alleen de ac teur Michael Palin nog aan de Py thon-tijd. Voor het overige is deze film een zelfstandig produkt, dat nog het meest aan '1984' doet den ken. Maar dan wel met een ruime dosis galgenhumor. In 'Brazil' droomt dictatoriaal georganiseerde samen- ontzetting ontdekt hij in zijn dro men dat hij zélf de wrede dictator die de wereld in zijn greep leving van vrijheid. Samen met houdt. Sterker nog: hij staat zich- zijn vriendin streeft hij ernaar die zeR naar het leven, vrijheid te bereiken. Maar tot zijn Het verschil met '1984' is vooral het feit dat Gilliam geen hopeloze situatie in beeld brengt. De mens kan nog dromen ën zichzelf zijn. Zelfs het Leger des Heils bestaat in deze absurde wereld nog, al is het onder een andere naam. En ook voor rebellen (Robert De Niro) is plaats: hij tart de autoriteiten en zet ze voor gek. Wat Gilliam de toeschouwer voorhoudt is een lachwekkende nachtmerrie of een zwartgallige komedie. Het is maar hoe je het be kijkt. A.R. BLIJVERS 'Amadeus' - Milos Formans specta culaire verfilming van het toneel stuk van Peter Shaffer over Mozart en Salieri, Studio, Leiden, Euro 4, Alphen. 'Falling in love' - Meryl Streep en Robert de Niro redden drakerig ver haal nog een beetje, Lido, Leiden. 'Beverly Hills Cop' - Eddie Murphy als het grote fuifnummer in lach film, Lido, Leiden, Euro 2, Alphen. 'Het bittere kruid' - Integer en schrijnend drama, Lido, Leiden. 'De bedrieger' - Bij tijd en wijle la chen om Belmondo, Trianon, Lei- 'Het begint met liefde' - Ryan O'N eal en Shelly Long in liefdeskome die. Euro 1, Alphen. 'The karate kid' - Komedie, City 1, Katwijk. 'First blood' - Vechtfilm, Euro 3, Al- (OP)NIEUW The naked face' - City 1, Katwijk. 'Firestarter' - Vechtfilm, City 4, Katwijk. 'Flying high' - Lachen om vliegtuig in nood, City 4, Katwijk. 'An officer and a gentleman' - Ko medie over officiersopleiding met vleug romantiek, City 4, Katwijk. SEXFILMS 'Dallas girls' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'Meisjes van remmingen bevrijd' - Rex, Leiden. 'Het begint met liefde' - Euro, Al phen. 'Beverly Hills Cop' - Euro, Alphen. 'Sweetheart' - Euro, Alphen. 'Een klas vol schootkatjes' - Euro, DEN HAAG 'Les uns et les autres' - Asta (463500), al. '2010' - Asta, al. 'The killing fields' - Asta, 12 jr. 'Amadeus' - Babylon 1 (471656), al. 'Stop making sense' - Babylon 2, al. 'Micki Maude' - Babylon 3, al. 'Beverly Hills cop' - Cineac 1 (630637), al. 'Repo man' - Cineac 2,16 jr. 'First blood' - Cineac 3, 12 jr. 'A clockwork orange' - Euro (667066), 12 jr. 'A passage to India' - Metropole 1 (456756), al. 'Duin' - Metropole 2, 12 jr. 'Het bittere kruid' - Metropole 3, al. 'Falling in love' - Metropole 4, al. The falcon the snowman' - Me tropole 5. 16 jr. 'Beverly hills cop' - Odeon 1 (462400). al. 'Death warmed up' - Odeon 2, 16 jr. 'The falcon the snowman' - Odeon 3, 16 jr. 'City heat' - Odeon 4, 12 jr. 'Sex-spa U.S.A.' - Le Paris 1 (656402), 18 jr. 'Caligula* - Le Paris 2, 18 jr. 'Het heetste hoertje blijft op tempe ratuur' - Le Paris 3, 18 jr. 'De bedrieger' - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM 'Repo man' - Alfa 1 (278806), 16 jr. 'Het bittere kruid' - Alfa 2, al. 'Paris, Texas' - Alfa 3, 16 jr. 'Micki Maude' - Alfa 4, al. 'Dune' - Alhambra 1 (233192), 12 jr. 'Brazil' - Alhambra 2, al. 'Amadeus' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. '2010' - Cinerama, al. 'Dune' - Calypso 1 (266227/234876), 12 jr. 'City heat' - Calypso 2, 12 jr. 'Sex-pret' - Centraal (248933), 18 jr. '2010' - Cineac (243639), al. 'Les nuits de la pleine lune' - Cine- center (236615), 16 jr. 'Filmfriekenfestival' - Cinecenter. 'Under the volcano' - Cinecenter, 16 jr. 'Merry Christman, mr. Lawrence' - Cinecenter, 16 jr. 'Beverly Hills cop' - Cinema 1 (151243), al. '2010' - Cinema 2, al. 'Filmfrieken festival' - Cinema Rex (246132). 'Beverly hills cop' - City 1 en 7 (234579), al. 'Stop making sense' - City 2, al. 'Death warmed up' - City 3, 16 jr. 'Vrouw in verzet - toen en nu' - City 4. 'De uitroeier' - City 5,16 jr. 'De bedrieger* - City 6, 16 jr. 'The falcon the snowman' - Krite- rion, (231708), 16 jr. 'Les favoris de la lune' - Studio K (231708), 16 jr. 'Hete speeltjes' - Parisien (248933), 18 jr. 'Hercules II' - Rembrandtpleinthea- ter 1 (223542), 16 jr. 'Trading places' - Rembrandtplein- theater 2, al. 'Kaos' - The Movies 1 (245790), 16 jr. 'Cul de sac' - The Movies 2, 16 jr. 'Die Zauberflöte' - The Movies 2, 16 jr. 'Paris, Texas' - The Movies 3, 16 jr. 'A passage to India' - Tuschinski 1 (262633), al. 'Het bittere kruid' - Tuschinski 2, al. The killing fields' - Tuschinski 3,12 jr. 'Sophie's choice' - Tuschinski 4, 16 jr- 'De bedrieger' - Tuschinski 5, 16 jr. 'The falcon the snowman' - Tu schinski 6, 16 jr. 'Falling in love' - De Uitkijk (237460), al. Marlène Dietrich is ook deze week weer in een aantal films in het Filmhuis LVC te bewonde ren. Vanavond in 'Shanghai Ex press' uit 1932 waarin Shanghai Lily dwars door het door een burgeroorlog geteisterde China reist en haar oude vlam ontmoet. Morgenavond om dezelfde tijd draait 'The devil is a woman', waarin de bekende femme fatale door Dietrich wordt vertolkt. De film is niet ondertiteld. 'Der blaue Engel' sluit de te rugblik zondagavond af. Dietrich is zangeres Lola in het café 'Der blaue Engel'. Een gymnasiumle raar verbiedt zijn leerlingen het café te bezoeken, maar intussen Vanaf woensdag 8 i in het filmhuis LVC een thema 'Pauskritische film' met 'II Pa- p'occhio' van Renzo Arbore, een parodie op het Vaticaanse leven. Donderdagavond wordt Pasoli- ni's 'Uccellacci e uccelllini' ver toond, een parabel over geloof en ideologie. Het Kijkhuis vertoont deze week een aantal films van Woody Allen: tot en met zondagavond 'Broadway Danny Rose' met Mia Farrow; maandagavond 'Take the money and run', waarin Al len 'Bonnie and Clyde' op de kor rel neemt. 'Manhattan' is dins dagavond aan de beurt: Diana Keaton en Meryl Streep waren met Allen rond in het wereldje van geflipte intellectuelen. 'An nie Hall' met Keaton en Paul Si mon besluit dit festivalletje. Aan vang: 20.00 en 22.15 uur. LAK-Cinema vertoont dins dagavond 'West Side Story', de dramatische musical die inder tijd met tien Oscars werd be kroond. (20.00 uur). In verband met de dodenher denking is zaterdagavond op de Nederlandse televisie een aangepast programma te zien. Vertoning van de film 'Het meisje met het rode haar' over de verzetsstrijdster Hannie Schaft ligt dan ook zeer voor de hand. (zaterdag, Nederland 1, 20.30 uur). Renée Soutendijk speelt de rol van Hannie Schaft, die in de harde kern van de verzetsbeweging terecht komt en wordt ingelijfd bij een commando dat 'foute' Neder landers en Duitse militairen li quideert. De nachtfilm is getiteld 'Reü nie in Fairborough'. Een aantal luchtmachtkameraden komt na veertig jaar weer bij elkaar. Jean-Paul Belmondo speelt in 'Le guignolo' de rol van een internationale kunstdief, die in Venetië een koffertje met een microfilm in handen krijgt ge speeld. Terwijl hij zijn culturele diefstallen voortzet, wordt hij achternagezeten door de Fran se geheime dienst en een Arabi sche bende. (Dtsl. 2, 20.45 uur). Zondagavond kan op Dtsl. 1 worden gelachen om Gene Wil der in 'Silvër Streak' (22.05 Donderdagavond is op Ne derland 1 'The getaway' van de vorig jaar overleden Sam Pec- kinpah te zien. Een echtpaar, Ali McGraw en wijlen Steve McQueen, verrijkt zich met bankovervallen. (22.00 uur). Romy Schneider speelt een dubbelrol in 'La passante du Sans-Souci', die vrijdagavond op de Belgische televisie wordt vertoond. Deze film van Jac ques Rouffio was Schneiders laatste film. (België 1, 20.25 uur). UTRECHT (ANP) - De Nederland se Groei Stichting heeft besloten de behandeling van kinderen die groeihormoon toegediend krijgen, voorlopig op te schorten. De stich ting heeft de geneeskundige hoofdinspectie daarvan gisteren op de hoogte gesteld, zo deelde een woordvoerster van het ministerie van WVC mee. Aanleiding zijn be richten uit het buitenland over een hersenaandoening die mogelijk is veroorzaakt doordat het hormoon met een virus is besmet. Kinderen met een groeiachter stand worden in Nederland al ja renlang behandeld met het groei hormoon dat afkomstig is uit men selijke hypofysen (hersenaanhang- sels). Drie jongeren in de Verenig de Staten en één in Engeland, die ook met groeihormoon zijn behan deld, hebben plotseling een herse naandoening gekregen die ge woonlijk alleen maar bij oudere mensen voorkomt en die wordt veroorzaakt door een virus. In die landen is de verdenking gerezen dat de besmetting is overgebracht door het groeihormoon. Het gaat om de ziekte van Creutzfeldt-Jakob, die wordt ge kenmerkt door een toenemende dementie die tot de dood kan lei den. Hoewel deze ziekte in Neder land bij geen enkele met groeihor moon behandelde patiënt is gecon stateerd, heeft de Groei Stichting toch besloten de betrokken artsen aan te raden de behandeling op te schorten. Het vermoeden bestaat, dat het virus bij de bereiding van het hor moonpreparaat niet volledig on schadelijk is gemaakt. Intussen, zijn verschillende farmaceutische industrieën bezig met het voorbe reiden van de produktie van groei hormoon via de zogenaamde DNA- recombinanttechniek. Als dat lukt, zijn er geen menselijke hypofysen meer nodig en kan het risico van besmetting worden uitgeschakeld. LEIDEN - De 76-jarige Rotterdammer K. Stougie, auteur van het feuille ton 'De misdaad bij de Hogewoerdspoort', heeft gisteren het eerste exem plaar van het gelijknamige boek uit handen van K. Metselaar ontvangen, de hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad. Ter gele genheid van het 125-jarig bestaan is het eerder in deze krant als feuilleton verschenen verhaal als boek uitgegeven. Het verhaal speelt zich af rond de periode van Leidens ontzet. (foto Holvast). 'Meer openheid in Kamer over AMSTERDAM (ANP) Vanwege moord op zijn oudere, rijke vrouw heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. C. van Riel, gisteren vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 41-jarige Am sterdammer D. van L. en vijfjaar tegen een medeplichtige vriend R., die bij de gebeurtenis aanwezig was. In eerste instantie is het tweetal door de rechtbank wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van moord. Wel kreeg Van L. toen twee jaar gevan genisstraf opgelegd wegens het opzettelijk in hulpeloze toestand brengen van de vrouw. Van Riel achtte moord echter wel bewezen. "Van L. gaf de 72-jarige vrouw soep met rum met een alcoholpercentage van 90, terwijl hij wist dat zij een hartkwaal had, medicijnen gebruikte en die avond een abnormaal hoge bloeddruk had. Daarna gaf hij haar nog een flinke slok witte wijn en gin en drie kwartier later was de vrouw dood". Tegenover de ontkenning van beide verdachten staat de verklaring van de vriendin van R. Die zei dat er plannen waren om de vrouw snel dood te laten gaan. L. gaf overigens wel toe de vrouw alleen om het geld ge trouwd te hebben. Het Hof doet op 13 mei uitspraak. DEN HAAG (ANP) - De woord voerders van PPR en PSP hebben gisteren in de Tweede Kamer vrij scherpe kritiek uitgeoefend op het functioneren van de Kamercom missie voor inlichtingen- en veilig heidsdiensten. Van deze commissie, onder voor zitterschap van PvdA-fractievoor- zitter Den Uyl, maken de fractie voorzitters van de vier grote partij en deel uit. Lankhorst (PPR) en Van Es (PSP) drongen aan op veel meer openheid over de werkzaam heden van de commissie. Volgens Lankhorst bestaat het gevaar dat de betreffende Kamer commissie gaat functioneren als stootblok tussen de regering en de Kamer, omdat de regering bij het beantwoorden van Kamervragen over het inlichtingenwerk vaak verwijst naar informatie die al aan de Kamercommissie is gegeven. Mevrouw Van Es sprak in dat ver band van „het doofpot-effect" van de vaste Kamercommissie, omdat de regering alleen daar informatie wil verstrekken. Commissievoorzitter Den Uyl gaf toe zich altijd wat onwennig te voelen als een bewindsman bij het beantwoorden van Kamervragen verwijst naar de inlichtingen-com missie van de Kamer. Stoffelen (PvdA) en Jacobse (WD) drongen er bij minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken op aan om met meer voortvarendheid te werk te gaan bij het verminderen van het aantal vertrouwensfuncties bij de overheid. PvdA en CDA wilden een duidelijke bevestiging van de minister dat de veiligheidsdien sten zich niet bezig houden met de vredesbeweging als zodanig. Mi nister Rietkerk zal de Kamer vol gende week antwoorden. DEN HAAG (ANP) - Ondanks be zwaren van minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) heeft de Tweede Kamer gisteren vastgehouden aan haar wens dat bij het kiesrecht voor niet-Nederlanders de contro lerende taak van de vreemdelin genpolitie wordt ingeperkt. Het actief en passief kiesrecht voor buitenlanders bij gemeente- NICOSIA (AP) - Deze zomer zul len er in Iran presidentsverkiezin gen gehouden worden, zo is giste ren bekendgemaakt door de Iraan- se minister van binnenlandse za ken Ali Akbar Nateq-nouri. Het offiöiële Iraanse persbureau IRNA meldde dat Nateq-nouri de verkiezing aankondigde tijdens een bezoek aan de stad Semnan. Hij noemde geen datum, maar zei dat de verkiezing zal plaatsvinden tegen het einde van de Iraanse maand 'tir' (22 juli), 'als God het wil.' De nieuwe president zal begin oktober de huidige president Ali Khameini opvolgen, wiens vierjari ge ambstermijn dan afloopt. De ko mende verkiezing wordt de vierde sinds de islamitische revolutie van Irans geestelijke leider Ayatollah Ruhollah Khomeini, zes jaar gele den. De tweede president van Iran, Mohammed Ali Rajai, werd in au gustus 1981 gedood bij een bom aanslag door dissidenten. Hij was slechts twee maanden president geweest. Zijn voorganger, Abol- hassan Bani-sadr, was in juni van dat jaar weggestemd door het Iraanse parlement. raadsverkiezingen is gebonden aan de voorwaarde dat zij ten minste vijfjaar legaal in ons land zijn. Om dat te controleren had Rietkerk voorgesteld één maal in de vier jaar - voorafgaand aan de verkiezingen - de gegevens uit de gemeentelijke bevolkingsadministraties ter toet sing voor te leggen aan de vreem delingendiensten van de politie. PvdA en CDA stelden tijdens het debat van woensdag voor dat de gegevens over de verblijfstatus van buitenlanders door de politie regel matig en snel worden doorgegeven aan de gemeentelijke bevolkings registers. Op die wijze kan worden voorkomen dat de politie in feite uitmaakt wie aan de verkiezingen mag deelnemen. Ook neemt het voorstel volgens beide fracties de schijn weg dat de Kieswet zou wor den gebruikt voor de opsporing van illegalen. Rietkerk zei gisteren niet veel voor het amendement te voelen, omdat het de uitvoering van de controle volgens hem onnodig be moeilijkt. De minister voorziet dat een aantal gemeenten bij het regel matig verwerken van gegevens voor grote problemen worden ge steld, zeker als de administratie nog niet volledig is geautomati seerd. Volgens Rienks (PvdA) en Kraij- enbrink (CDA) moet echter for meel en in de praktijk worden uit gesloten dat de vreemdelingenpo litie een beslissende rol speelt bij de uiteindelijke samenstelling van het kiesregister. Op aandringen van de minister dienden PvdA en CDA gisteren een amendement in, waarbij de informatievoorziening van politie naar gemeenten in een overgangsbepaling van de Kieswet wordt geregeld voor de eerstko mende raadsverkiezingen. Anders zou een wettelijke basis daarvoor ontbreken, aldus de minister. Riet kerk plaatste echter ook bij de technische uitvoerbaarheid van dit voorstel grote vraagtekens. Zo zal het amendement er vol gens de minister toe leiden dat ge meenten de kaarten van alle 90- duizend buitenlanders die aan de verkiezingen mogen deelnemen, met de hand moeten nalopen. Lezers Schrijven Veertig jaar na W.O. II komt de be vrijdingsdag 5 mei. Vóór die vijfde mei krijgen we te zien en te horen: 1. de vervroegde vrijlating van de oorlogsmisdadiger Pieter Menten, die zijn straf grotendeels heeft doorgebracht op de ziekenzaal met alle voordelen, in plaats van in de cel. 2. een foto van Lubbers en zijn vrouw, staande naast de goddelijke keizer Hirohito. Denk aan de woor den van wijlen Wim Kan (Birma- spoorweg) over die godheid. 3. een minister Schoo die de 5 miljoen subsidie aan het Vietnam- comité intrekt op politieke gron den. Dus op politieke gronden kunnen die hulpbehoevende men sen creperen. Weten die personen wel wat ze anderen aandoen? Of heeft dit niet met hun beginselen te maken? Dan durft een Leiderdorpse be stuurder (WD) te zeggen, dat hij ver staat van het gewone volk. Tot welk volk behoort dan deze per soon? En dan maar praten over christelijke en democratische be ginselen. W. Frank Driftstraat 138 Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19