Vliegende ambulance voor zwaar gewonden i? Bouwen naar behoefteniet voor iverh HEEMSKERK Initiatief van anesthesist Dijkzigt VRIJDAG 3 MEI 1985 Twaalf artsen en veertien verpleeg kundigen zijn bij het project be trokken. Ter voorbereiding heb ben zij de afgelopen maanden op normale lijndiensten van de KLM meegevlogen. Op die manier heb ben ze wat ervaring kunnen op doen bij de opvang en behandeling door de lucht van teruggekeerde vakantiegangers en mensen die in het buitenland werkten. Zo heb ben de teams, die steeds uit een arts en een verpleegkundige be stonden. patiënten opgehaald uit Frankrijk, Spanje, Oostenrijk en Zwitserland. In principe wil het Dijkzigt-team de hele wereld gaan bestrijken. Met de gehuurde turbo-prop van Rijnmond Air Services zal dat niet lukken. De samenwerking met de Zwitserse Rettung Luftwacht maakt dat wel mogelijk. «Rutten: „Zonder tussenlanding heeft ons toestel een bereik van 2.500 km. In uiterste nood kunnen we een be roep doen op de Zwitsers. Die zijn dan bereid een van hun vier ambu lance-toestellen met een groter be reik aan ons af te staan". Over de apparatuur aan boord zegt Rutten: „Het wordt geen vliegtuig met zomaar een monitor- tje. Het zal uitgerust zijn met een volledige intensive-care-afdeling. Dat houdt in dat we er dezelfde dingen kunnen doen als op een in tensive-care-afdeling van een zie kenhuis. We kunnen er dus heel wat meer mee dan alleen het con troleren van de bloeddruk. Door sponsoring van de Nederlandse medische industrie zijn we in staat om het beste wat we maar konden wensen in het vliegtuig te zetten. Financiën Hij laat doorschemeren voor on geveer 300.000 gulden aan medi sche instrumenten te hebben los gepeuterd bij het bedrijfsleven. De medische kant lijkt allemaal dik in orde te zijn. De financiële aspecten van het uiterst kostbare initiatief zijn nog enigszins ondoorzichtig. Volgens hét Rode Kruis, waar het secretariaat van de Stichting Ge neeskundig Luchttransport is on dergebracht, heeft één ziektekos tenverzekeraar zich voor het eerste jaar garant gesteld voor de te ma ken kosten. De ANWB-Alarmcen- trale wil eerst de kat uit de boom kijken en doet daarom voorlopig niet mee. Bovendien, er bestaat al iets dergelijks: op Schiphol staan twee vliegtuigen die binnen een half uur zijn om te bouwen voor ziekentransport. Rutten: „Het is allemaal vreselijk duur. De kosten zijn enorm. Voor ons medici staat het belang van de patiënt voorop. Wij willen het dus zo goed mogelijk doen, de verzeke ringsmaatschappijen zo goedkoop mogelijk. Daarover zijn we met ze aan tafel gaan zitten. Kijk, de kans op onvoldoende of verkeerde be handeling in het buitenland is vele malen groter dan hier. Als iemand daardoor blijvend invalide raakt, is de verzekeringsmaatschappij veel slechter uit. Voor hen kan het dus financieel aantrekkelijk zijn. Zoals wij het gaan doen, is het uniek in Nederland. Wij gaan een paar stap jes verder door ernstiger patiënten te vervoeren. De mogelijkheden die wij straks met onze apparatuur hebben, daartoe zijn anderen niet in staat. De SOS-Alarmcentrale vormt straks het middelpunt van de ko mende luchtbrug voor de zwaarge wonden. Rutten: „Die stuurt ons al dan niet op pad. Aan de centrale verbonden artsen zijn getraind in het op afstand beoordelen van wat er met een gewonde aan de hand kan zijn. Er vindt overleg plaats en dan valt er een besluit". Opereren in de lucht wordt niet overwogen. Rutten: „De eis is dat we niet eerder terugvliegen dan na dat we iemand hebben gestabili seerd. Dat zou kunnen betekenen datje bij aankomst in bijvoorbeeld Nigeria een bloeding onder het schedeldak eerst te plekke opheft voordat je weer de lucht ingaat". Kettingbotsing Heeft de bezetting van het Dijk- zigt-ziekenhuis straks niet te lijden van de vliegende ambulance? Want wat gebeurt er als er een groot medisch team Nederlanders opvangt bij een gasexplosie in Me xico, terwijl in de Maastunnel, bij- -na op de stoep van het Dijkzigt-zie- *kenhuis, een ernstige kettingbot sing zich voordoet? Rutten: „Niet de dienstdoende arts of verpleegkundige wordt voor een vlucht opgeroepen, maar degene die reserve staat. Dat is het voordeel van een groot ziekenhuis. Als blijkt dat de hele zaak levens vatbaar is, en daar twijfelen wij niet aan, dan zullen extra artsen worden aangetrokken voor het zie kenhuis. De plaatsen van hen die tijdelijk aan het ziekenhuis zijn onttrokken, maar die door de ver zekering worden betaald, moeten immers opgevuld". Op de vraag of hij de hele opera tie niet een luxe of decadente aan gelegenheid vindt, zegt Rutten: „Ja, eigenlijk wel. Als je bijvoor beeld in een arm land bent en je plukt er in feite een rijke blanke weg tussen de armoedige zwarten, dat is wel moeilijk. Aan de andere kant kun je ook veel goodwill kwe ken door medicamenten mee te ne men of voor bruikbare apparatuur te zorgen die in onze ogen verou derd is". Hoewel het succes van het eerste ambulancevliegtuig nog zal moe ten blijken, denkt Rutten al aan de volgende fase: het opzetten van een helikopterdienst om zwaarge wonden in eigen land snel door de lucht naar een groot ziekenhuis te vervoeren. Rutten: „Dat is hard no dig in ons land, maar men durft er nog niet aan. De afstanden bijvoor beeld vanuit Zeeland of West-Bra bant naar een academisch zieken huis zijn te groot om die snel te kunnen overbruggen. In noodge vallen kunnen minutenwinst van levensbelang zijn". DEN HAAG - „De werkgelegen heid mag eigenlijk geen reden zijn om te bouwen. De behoefte aan ge bouwen staat centraal. Kun je dat combineren, dan is het leuk, maar bouwen voor de werkgelegenheid is niet overeenkomstig het bouw beleid. Dat gaat uit van de behoef te". Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer, dat geregeld een stroom van kritiek uit de bouwwe reld te verduren krijgt. door Runa Hellinga Juist het bouwbeleid van de overheid is er, volgens F. de Vilder, voorzitter van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB), de oor zaak van dat de bouw niet, zoals de rest van de economie, een opleving doormaakt. Volgens hem is er een grote behoefte aan nieuwe bouw werken. Ton van Oosterhout, beleidsme dewerker van de directie coördina tie bouwbeleid, heeft wel wat kant tekeningen bij die kritiek. „Het bouwbeleid voldoet, denk ik, rede lijk aan de norm dat er gebouwd moet worden voor de maatschap pelijk aanvaarde behoefte. De vraag is alleen over welke behoefte je praat. Iedereen legt wat dat be treft zijn eigen claim. De een wil op een bepaalde plaats een school; de ander op diezelfde plek een weg; de derde een bedrijfsterrein. Alle maal maatschappelijk aanvaarde zaken, maar dat betekent nog niet dat ze allemaal gebouwd kunnen worden. Als we aan ieders wensen en ideeën moesten voldoen, moe ten we Nederland zeven hoog bou wen. Als je het allemaal bij elkaar gaat optellen, kom je aan een gi gantische behoefte die nooit in Ne derland zou passen. Bouwonder- Beleidsmedewerker Ton van Oos terhout: iedereen legt zijn eigen claim. (foto GPD) nemingen lopen rond met een soort wensenlijstjes die tot een must worden opgeklopt", zegt Van Oosterhout. „Voorbeelden daarvan zijn plan nen als voor de Markerwaard en het plan-Lievense. Er wordt dan gevraagd: waarom worden die pro jecten niet uitgevoerd? Want daar zou behoefte aan zijn. Maar dat soort plannen is niet afhankelijk van het ministerie die moeten de democratische besluitvorming doorlopen. Dat bepaalt of er echt behoefte aan is. Zolang dat nog niet gebeurd is, kun je zulke plan nen niet opnemen in het bouwbe leid. Het kan voor aannemers een aangenaam idee zijn dat zulke plannen worden gemaakt, maar het betekent niet dat ze zomaar worden uitgevoerd" Overheidstekort - Het bouwprogramma is na tuurlijk wel verminderd. In hoever re moet je je iets aantrekken van de kritiek van de bouwondernemers? „De minister heeft een coördine rende taak. Bij alle bestedingen wordt bekeken wat de effecten er van zijn voor de bouw. Maar dat is maar een van de beleidsterreinen en bovendien bouw je alleen maar als het nodig is. Er is ook een afwe ging nodig in verband met het fi nancieringstekort. Je moet de bouw in het totale beleid bezien. Je kunt dan wel kritiek hebben op de prioriteiten die gelegd worden, maar het is niet zo dat er niets ge beurt. Dat zie je bijvoorbeeld aan de terugploegexperimenten, waar bij uitkeringsgelden worden ge bruikt om de bouw te stimuleren". „Bij het maken van de bouw- prognoses wordt wel degelijk be keken wat de effecten van bepaal de plannen op de bouw zijn. Vóór de definitieve prognose verschijnt, wordt er nagegaan wat de bouw plannen van alle ministeries zijn en ook wat daarop bezuinigd gaat worden. Per ministerie lijkt dat niet zoveel, maar als je het optelt, wordt het een forse ingreep. Voor de besluitvorming in de minister raad worden de plannen hierop ge toetst. Het heeft wel degelijk onze aandacht". De bouwproduktie is niet alleen afhankelijk van de plannen van de rijksoverheid. Particulieren en la gere overheden hebben er ook in vloed op. De lagere overheden zijn wat de bouw van bijvoorbeeld scholen betreft bestuurlijk en fi nancieel onafhankelijk. De rijks overheid moet wel toestemming geven voor de bouwplannen, maar kan een gemeente niet dwingen bepaalde gebouwen neer te zetten. Van Oosterhout: „De lagere overheden zitten vaak in financiële problemen. En dan moetje kiezen. Je kunt niet besluiten mensen die er recht op hebben, geen uitkering te geven. Maar je kunt wel schui ven in de investeringssfeer en af zien van de bouw van schoolge bouwen". Woningbouw - Een belangrijke sector waar het rijk geld insteekt, is de woning bouw. Die is de laatste jaren rede lijk op peil gebleven. Ook de bouw ondernemers hebben op dat punt weinig kritiek op het regeringsbe leid, hoewel ze de versobering in de sociale woningbouw met lede ogen aanzien. De woningbouw is echter niet alleen afhankelijk van het rijk. Beleggers en particuliere kopers zijn ook belangrijk. Van Oosterhout: „Maar beleg gers beginnen zich nu af te vragen of de markt niet verzadigd raakt en in de vrije sector zie je dat er de laatste jaren een grote versobering is ingetreden. Wie een paar jaar ge leden een huis van twee ton kocht, koopt er nu een van honderdvijftig duizend gulden. Binnen de over heidssector zie je verder een ver- schuivng van nieuwbouw naar stadsvernieuwing. Die ontwikke lingen hebben allemaal huri in vloed op de woningbouwproduk- tie". -Als het rijk over een onbeperkte hoeveelheid geld zou beschikken, zou het bouwprogramma er dan heel anders uitzien'? „Kijk, er zit natuurlijk een nega tieve ondertoon in de ontwikkeling van de bouw. De behoefte aan nieuwe bouwwerken is minder groot dan een aantal jaren geleden. Maar ik denk dat er kwalitatief wel wat zou veranderen als er meer geld zou zijn.". „De trend naar een lagere bouw produktie is duidelijk. Maar dat be tekent niet dat je geen pieken en dalen kunt hebben. Nu wordt er sober gebouwd, terwijl er dadelijk misschien weer meer ruimte in het budget is. De aantallen alleen be palen de bouwproduktie niet. Kijk naar de vrije sector, waar de ge middelde stichtingkosten vroeger twee ton waren en nu honderdvijf endertig duizend. Zoiets betekent heel wat voor de bouw. NISSAN MICRA 1.0 3d DX 14.995,- NISSAN CHERRY 1.3 3d 16.695,- NISSAN SUNNY 1.3 2d NISSAN STANZA 1.6 3d luxe 20.995,- N1SSAN BLUEBIRD 1.8 4d DX 23.495, NISSAN PRAIRIE 1.8 5d SGL 27.995,- NISSAN LAUREL 2.4 4d NISSAN SILVIA 1.8 3d Turbo 41.995,- Ëj*iB8r NISSAN 300 ZX 3.0 3d 2+2 59.360, NISSAN PATROL 3.3 3d Hardtop VAN Diesel 34.510, NISSAN VANETTE 1.5 gesl. bestelw. ex. b.t.w. 14.000, NISSAN URVAN 2.0 gesl. bestelw. benzine ex. b.t.w. 18.800, NISSAN CABSTAR 2.0 chassis-cabine benzine ex. b.t.w. 16.200,- Herengracht 79, Leiden. Tel. 071-146741. Alkemadelaan 1Roelofarendsveen. Tel. 01713-2866. De meeste modellen zijn zowel in Van of Diesel uitvoering leverbaar. iedereen leest de krant altijd en overal. iedereen leest de krant altijd en overal. iedereen leest de krant altijd en overal. Halverwege deze maand krijgt ons land de beschikking over een speciaal uitgerust vliegtuig dat ernstig gewonde landgeno ten in het buitenland kan gaan ophalen. Een medisch team, dat is samengesteld uit artsen en verpleegkundigen van het Rotter damse Dijkzigt-ziekenhuis, zorgt onderweg voor de medische begeleiding. Aan boord van het toestel, dat de Rotterdamse luchthaven voorlopig als thuisbasis heeft, komt de meest mo derne medische apparatuur. Die is gratis ter beschikking ge steld door de medische industrie in ons land. De bedoeling van de permanente luchtbrug-voor-zwaarge wonden is Nederlanders tijdig en met zo min mogelijk risico's weg te halen op plekken waar onvoldoende medische zorg voorhanden is. Herstel, verdere medische behandeling of even tuele operaties kunnen zich dan voltrekken in de eigen ver trouwde omgeving. Niet alleen gewonden bestemd voor het Rotterdamse Dijk zigt, maar ook ernstig zieken voor andere Nederlandse zieken huizen zullen worden overgevlogen. Aan de voorbereiding van het unieke project is meer dan twee jaar gewerkt. Het initiatief is afkomstig van de 31-jarige anesthesist Frans Rutten, die aan het Academisch ziekenhuis Dijkzigt is verbon den. Als 'noodarts' heeft hij in Duitsland en Zwitserland erva ring opgedaan met het vervoer van gewonden door de lucht. Hij is voorzitter van de onlangs opgerichte Stichting Genees kundig Luchttransport. ROTTERDAM - Iemand verzwikt op vakantie in Griekenland zijn enkel. Wordt die persoon dan per vliegende ambulance opge haald? Frans Rutten, de jonge en ambitieuze anes thesist van het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis, lacht een beetje om die naïeve vraag. „Als het enigszins mogelijk is", zegt hij, „vliegt de patiënt met de normale lijndienst of een chartervliegtuig terug. Maar er zijn ernstiger ongevallen denkbaar, bijvoorbeeld een hartaanval of iemand met een open onderbeen-breuk in een ontwikkelingsland. Als bij die wond infectie komt, betekent dat amputa tie en is de man of vrouw levenslang gehandicapt". door Bas Hoppel Een vliegtuig en ambulance, maar dan (ook) voor ernstig gewonden, dat is de bedoeling. (fotoGPDt

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11