Nicaragua weer naar Int. Hof Vroom &Dreesmann. Sikhs plegen weer politieke moord Allerlaatste Kans op n Ton. TÓT12 MEI ALLEEN BIJ Solidariteit-betoging met traangas gebroken 1-mei-vieiing: vlaggen en kogels Gratis welkomstpakket voor Mobil MC-cardhouders. 'Handelsembargo is illegaal' Wateroorlog in België DONDERDAG 2 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 MANAGUA (UPI/DPA) - Nicaragua zal een uitspraak van het Internationaal Gerechts hof in Den Haag vragen over het handelsembargo dat de Verenigde Staten tegen het land hebben afgekondigd. Vice-president Sergio Ramirez noemde de sancties illegaal, wille keurig en strijdig met de internationale rechtsorde. Ramirez zei dat zijn land op zoek zal gaan naar andere markten en andere landen om meer hulp zal vragen om deze "opvoering van de agressie" het hoofd te bieden. Sinds de sandinistische macht sovername in 1979 heeft de rege ring al geleidelijk gewerkt aan een diversificatie van handelspartners, zodat het land minder kwetsbaar is geworden voor Amerikaanse sanc ties. In 1978 maakte de handel met de Verenigde Staten nog 40 pro cent uit van het handelsvolume, maar nu is dat aandeel gedaald tot 17 procent. Nieuwe handelspartners zijn ge vonden in West- en Oost-Europa en in Canada. Op korte termijn zal vermoedelijk de levering van on derdelen voor machines en instal laties van Amerikaanse makelij de grootste problemen leveren. Deze NEW DELHI (AP) - Twee sikhs hebben gisteren in de Indiase deel staat Punjab een plaatselijke leider van de Congrespartij van premier Rajiv Gandhi doodgeschoten, zo hebben functionarissen van de partij bekendgemaakt. Bhisham Parkash, de plaatselij ke voorzitter van de Congrespartij in de industriestad Ludhiana, werd door twee mannen beschoten op zijn kantoor. Twee andere mensen raakten ernstig gewond bij de schietpartij. De daders, volgens een zegsman van de Congrespartij sikhs, wisten te ontkomen. De leiding van de belangrijkste politieke partij van de sikhs, de Akali Dal, werd gisteren overgeno- Singh, de vader van de vermoorde extremistische sikh-leider Jarnail Singh Bhindranwale, zei op een persconferentie dat voorzitter Har- chand Singh Longowal van de Akali Dal en Jagdev Singh Talwin- di, de leider van een kleine splin tergroep, hun ontslag hadden aan geboden. Hij zei verder dat hij een bestuur van negen leden Nederland ten aanzien van han- onderdelen kunnen grotendeels wel via derde landen verkregen worden, maar die omweg kost meer tijd en geld. Waarnemers menen dat vooral de particuliere sector, de natuurlij ke bondgenoot van president Rea gan, door het Amerikaanse embar go getroffen zal worden. Vorig jaar exporteerde Nicaragua vooral ba nanen, rundvlees en vis naar de Verenigde Staten. Kustmest, ver pakkingsmateriaal en onderdelen waren de belangrijkste invoerpro- dukten uit de Verenigde Staten. Volgens minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft het han delsembargo geen Europese gevol gen. In de Tweede Kamer zei Van den Broek op vragen van het PPR- Kamerlid Beckers geen enkele aanwijzing te hebben dat Washing ton het embargo tegen Nicaragua willen doen doorwerken naar de Europese bondgenoten. De bewindsman geeft een door mevrouw Beckers gesuggereerde uitbreiding van de Nederlandse handel met Nicaragua, eventueel in EG-verband, weinig kans van slagen om de problemen voor dat land te verlichten. De invloed BRUSSEL - België wordt al tien tallen jaren verscheurd door de taalstrijd, die het land in twee kam pen verdeeld houdt. Het ziet er nu naar uit dat langs diezelfde Vlaams-Waalse scheidslijn een nieuwe strijdt woedt, een 'water oorlog'. door Hans de Bruijn Een groot deel van het drinkwa ter dat in Vlaanderen wordt ge bruikt is afkomstig van de vele ri viertjes in het heuvelachtige Wallo nië. Tot nog toe leverden de frans- talige Belgen zonder morren het H2o aan hun Vlaamse mede-land- genoten. Per slot van rekening is de watervoorziening een nationaal belang. Onlangs echter besloot de Waal se deelregering om voor de leve ring van dat water (dus niet voor het water zelf, want daarvoor beta len de afnemers) geld te gaan vra gen aan de Vlamingen: een belas- tinghefhing van maar liefst 172.500 gulden per dag. Dit besluit leidde tot grote ver ontwaardiging in de Vlaamse ge meenschap. De Walen geven als ar gument voor hun besluit de be scherming van het oppervlaktewa ter tegen verontreiniging op het oog te hebben, maar daar gelooft aan de Nederlandstalige kant van de Belgische 'demarcatielijn' nie mand in. De Walen willen gewoon geld zien. De Vlaamse Raad, het Vlaamse deelparlement, wees het Waalse decreet maandag met overgrote meerderheid af. Die beslissing werd dezelfde middag nog per spe ciale koerier overgebracht aan de collega's van de Waalse Raad, die moest beslissen over de goedkeu ring van het besluit van de Waalse deelregering. Het Vlaamse 'neen' kwam net op tijd en als gevolg daarvan werd het besluit 60 dagen opgeschort. Die tyd gaan de Vlamingen gebruiken om op alle mogelijke manieren het Waalse plan ongedaan gemaakt te krijgen. Een van de mogelijkheden is het aanspannen van een zaak bij het Europees Hof van Justitie. De Europese regels bepalen na melijk dat een gewest geen ver plichtingen mag opleggen aan de inwoners van een ander gewest, die niet ook voor de eigen inwo ners gelden. Bovendien werkt de Waalse maatregel concurrentiever valsend, omdat Vlaamse bedrijven die van water afhankelijk zijn (als voorbeeld worden hier de bier brouwerijen genoemd) meer zou den moeten gaan betalen voor het water dan hun Waalse concurren ten. Gedurende de wapenstilstand van twee maanden zal tussen de Vlaamse en Waalse deelregeringen onderhandeld worden om deze 'wateroorlog' tot een einde te bren gen. Mocht men het eind juni nog niet eens zijn, dan kan ook de Bel gische Tweede Kamer tussenbeide komen. door militante sikhs. Zij deel- gaan praten had benoemd om de partij te lei den. Onder de negen bestuursle den zijn enkele verklaarde voor standers van de harde lijn, onder wie Harinder Singh, die vorig jaar opstapte als India's zaakgelastigde in Noorwegen. De Indiase regering heeft de lei ders van de sikhs aangeboden te hun i Vol den mee dat de oude leiders i afgetreden met het oog op de een heid in de organisatie. Joginder gens het Indiase persbureau PTI verbond de regering geen voor waarden aan haar aanbod. delsstromen met Nicaragua is vol gens Van den Broek beperkt. Een duurzame oplossing is slechts te bewerkstelligen door overleg met de Middenamerikaanse landen zelf en via de Contadora-groep (Mexi co, Venezuela, Panama en Colom bia die een vredesinititief namen dat uitgaat van terugtrekking van alle buitenlandse troepen in Mid denamerikaans landen), maar niet door landen van buitenaf, aldus Van den Broek. In de Poolse havenstad Gdansk probeerden aanhangers van de verboden vakbeweging Solidariteit gisteren een actie te houden tijdens de officiële 1-mei-viering. Met waterkanonnen en traangas werden de demonstranten uiteen gedreven. ,tol°AF> Ethiopië doekt voedselkainp op ADDIS ABEBA - De Ethiopische autoriteiten hebben eerder deze week 56.000 hongerslachtoffers ge dwongen een noodvoedselkamp te verlaten, zo hebben medewerkers van een internationale hulpverle ningsorganisatie gisteren ver klaard. De operatie duurde drie da gen. In het Ibnet-kamp bij de plaats Gondar, 400 kilometer ten noord westen van de Ethiopische hoofd stad, bleven slechts ongeveer 2.000 mensen achter, aldus de zegslieden die niet met name genoemd wilde worden in verband met de gevoe ligheid van de zaak. Er was geen verklaring gegeven voor de gedwongen evacuatie, die zondag begon en dinsdag afgerond werd. De operatie werd kennelijk geleid door plaatselijke legereen heden. Ethiopische functionaris sen wilden geen commentaar ge ven maar zeiden dat de regering gisteren een verklaring zal uitge- De verdreven hongerslachtoffers kregen elk 15 kilo droogvoedsel mee, een hoeveelheid die zij anders in een maand krijgen. Somalië smeekt om voedselhulp MOGADISCIO (DPA) - Somalië heeft een dramatisch beroep op de internationale gemeenschap ge daan met de meest mogelijke spoed voedsel naar dit door honger en droogte geteisterde land over te brengen. De ruim één miljoen Ethiopische vluchtelingen in Somalië staan „aan de rand van de hongerdood", zo verklaarde de Somalische mi nister van buitenlandse zaken in een gesprek met particuliere hulp organisaties in de hoofdstad Moga discio. Volgens officiële cijfers zijn ongeveer drie miljoen mensen in Somalië het slachtoffer van de droogte en de honger. Behalve aan voedsel is er ook grote behoefte aan zuiver water en medicijnen. ADVERTENTIE De actie om het Concertgebouw te redden is bijna ten einde. Bijna nergens zijn nog loten te koop. Behalve bij het Concertgebouw zelf en bij alle filialen van Vroom Dreesmann in het hele land. Tot 12 mei a.s. Dat is al snel. Haastige spoed is nu dus goed. VROOMS DREESMANN Gasmaskers voor heel Zuid-Korea SEOUL (AP) - Zuid-Korea is van plan om zijn bevolking van gasmaskers te voorzien om voorbereid te zijn op mogelijke aanvallen met chemische wa pens door Noord-Korea. Het plan voorziet in maskers voor de volledige bevolking van 40 miljoen zielen. De gebie den die het meest kwetsbaar zijn voor een aanval uit het noorden, krijgen de maskers het eerst. Ambtenaren en werk nemers van staatsbedrijven krijgen de gasmaskers gratis. De overige Zuidkoreanen moe ten ervoor betalen. WARSCHAU (DPA/Rtr.) - Tijdens de 1-mei-viering in Polen hebben aanhangers van het verboden vak verbond Solidariteit in Warschau en Gdansk tegen het Poolse com munistische bewind gedemon streerd. In de havenstad Gdansk is de Poolse oproerpolitie met traan gas, waterkanon en wapenstok hard opgetreden tegen ongeveer 500 aanhangers van Solidariteit, al dus getuigen in Gdansk. De aan hangers van Solidariteit probeer- cek Kuron, den zich te mengen in de officiële MT 1"~* 1-mei-parade. Zij droegen span doeken met „Laat de politieke ge vangenen vrij" en „Leve Walesa, leve Bujak". van de oprichters het KÓR (comité ter verdedi ging van de rechten van de arbei ders) en de vakbondsactivist Sewe- ryn Jaworski, zo bevestigde hij. Zij gaven met hun actie gehoor aan een oproep van de onder grondse leiding TKK van het ver boden vakverbond. Henryk Jan- kowski, aalmoezenier van de werf- arbeiders in de Noordpoolse ha Volgens de woordvoerder pro beerden in Gdansk enkele honder den aanhangers van Solidariteit zich aan te sluiten bij de officiële stoet 1-mei-vierders. Daarbij heb ben zij de officiële stoet gehinderd, waarna de politie ingreep, aldus de venstad, sprak van „zeer ernstige woordvoerder, die eraan toevoeg botsingen". Vanuit de hoofdstad *--!J werden geen ernstige ongeregeld heden gemeld de dat de meerderheid van de gear resteerden in de loop van woens dag zal worden vrijgelaten. Vol- MOSKOU/DEN HAAG (GPD/AP/ AFP/UPI/Rtr.) - De Dag van de Ar- E1 Salvador bei<*is §lsteren over de gehele we reld met parades gevierd, maar inkse rebel- ook werd op grote schaal gede- de Salvado- monstreerd. Bijgaand een over zicht: Bij een aanval va len op twee dorpen raanse provincie Chalatenango zijn volgens een militaire woordvoer der 50 guerrillastrijders en 10 rege- Sowjet-leider Gorbatsjov ringssoldaten om het leven geko 1 men. Bewoners van La Palma en San ziJn collega's van het politburo van Ignacio, ongeveer 80 km ten noor- de communistische partij wuifden den van de hoofdstad San Sal va- vanaf het mausoleum dor, verklaarden dat een grote de juichende menigte op het guerrilla-strijdmacht dinsdag de druilerige Rode Plein. De zoon de Amerikaanse president Reagan, hevig was gevochten die Moskou als tourist bezoekt, stond tussen hoogwaardigheidsbe kleders naar de parade te kijken. Opvallend was dat niet alleen tra- ditionele staatsieportretten wer- Chili den meegedragen, maar dat er ook foto's van Gorbatsjov in een onge- r onge- w w ochter met plaatselijke regeringstroepen. Chili De militaire regering heeft aan de vooravond m twaalf politieke tegenstanders dwongen pose met arbeiders voor drie maanden verbannen i te zien. Doorgaans werd c.v.„ dorpen op meer dan duizend kilo- miide toon jegens de VS aangesla meter afstand van de hoofdstad Sasntiago. De 12 hadden een folk loristische muziekavond van dc Chileense socialistische partij bij- agressieve^intrigeV gen al riep de Sowjet-leiding „de volkeren van de wereld" wel op beslist op te treden tegen de het impe- revanchis- gewoond die door het ministerie rialisme, militarisme van binnenlandse zaken was be- stempeld als een politieke bijeen komst om acties te beramen op de dag van de arbeid. Pol Pot De Cambodjaanse communisti sche verzetsleider Pol Pot bevindt zich op het ogenblik in het westen van Cambodja en niet in een zie kenhuis in Peking zoals een in Hongkong verschijnend weekblad dinsdag meldde. Dit heeft een Thailandse officier gezegd. Ook di plomaten in Bangkok zeiden aan te nemen dat Pol Pot, die voor het laatst in december 1979 door jour nalisten is gezien, in de Cambod jaanse provincie Pursat actief is. Verkeersdoden Per jaar komen in de wereld meer dan een kwart miljoen men sen bij verkeersongevallen om het leven, aldus de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO). Het aantal slachtoffers op de weg neemt voor al toe in ontwikkelingslanden. In Nigeria bijvoorbeeld, zijn ver keersongevallen zo frequent dat maar zij werden door met geweren volwassenen meer kans lopen op bewapende politiemannen ge- de weg te sterven dan aan de gevol- dwongen op hun schreden terug te gen van een besmettelijke ziekte. keren. De politie verklaarde dat de China: feestelijk In China is 1-mei vooral feeste lijk gevierd. Miljoenen Chinezen namen deel aan tal van festivitei ten, waarbij de nadruk lag op het vertier. Het Volksdagblad maakte van de viering van de dag van de arbeid gebruikt om de bevolking op te roepen de regering te helpen bij „het oplossen van nieuwe pro blemen die ontstaan bij de invoe ring van nationale economische hervormingen. In Peking verza melden zich woensdag 100.000 mensen op het terrein van het cul tuurpaleis van de hoofdstad. Zij konden daar kijken en luisteren naar allerlei opvoeringen van dans en muziekgroepen. Nicaragua: betoging De Nicaraguaanse politie jaagde 1 mei-demonstratie tegen de rege ring van 500 arbeiders uiteen. De arbeiders probeerden vanaf de kerk El Calvario een demonstratie te houden na een mis te hebben bijgewoond, die werd ODgedragen door kardinaal Obando y Bravo, arbeiders, die zijn aangesloten bij stok, traangas en het pistool, de onafhankelijke Arbeiders Een- Spanje: kritiek heidsfederatie, geen demonstratie- vergunning hadden. Chili: arrestaties De Chileense oproerpolitie heeft woensdag in Santiago en Concep- cion honderden dissidenten uit- eengejaagd die bijeen waren geko men voor de viering van de dag van de arbeid. Zeker 40 mensen werden gearresteerd. President Pi nochet kondigde tijdens een offi ciële 1 mei-viering in Talcahuano enkele concessies aan de vakbon den aan, waaronder de herinstel ling van rechtbanken voor arbeids zaken, die zes jaar geleden door het militaire bewind werden opgehe ven. Twee dissidente vakbonds coalities hadden toestemming ge kregen om in verschillende gebou wen in Santiago een bijeenkomst te houden, maar een daarvan werd omsingeld door de politie. Zo'n 1.000 arbeiders en studenten gin gen later de straat op en riepen leu zen tegen de regering. De politie zette daarop waterkanonnen in. Een deel van de menigte begon toen met stenen te gooien, waarop de politie reageerde met de wapen- Voor het eerst sinds de dood van Franco in 1975 ontbrak premier Fe lipe Gonzalez op de 1 mei-viering in Spanje. Aan de vooravond van de herdenking van de dag van de arbeid liet de socialistische pre mier zijn partijgenoot en leider van de vakcentrale UGT, Nicolas Re- dondo, per brief weten niet op de bijeenkomst van de UGT te zullen verschijnen. De afwezigheid van premier Gonzalez op de meeting van de socialistische vakcentrale onderstreepte de groeiende con frontatie tussen de regering en de UGT. Redondo leverde in het Ma- drileense buitenbos Casa de Cam- po voor ongeveer 35.000 militanten scherpe kritiek op het regeringsbe leid, met name inzake de hervor ming van de sociale verzekering. Redondo beschuldigde het kabinet ervan zijn aanvankelijke program ma te verloochenen, te zorgen voor „een ceremonie van verwarring" en indirect de publieke opinie te hebben misleid. Ook de secretaris generaal van de communistische vakcentrale Comisiones Obreras, Marcelino Camacho, viel fel uit te gen het plan om de pensioenen te snoeien. Z.-Afrika: traangas De Zuidafrikaanse politie ge bruikte in Johannesburg traangas gebruikt om een groep van enige honderden mensen uiteen te drij ven. Rond drie uur legde een zes tigtal zwaarbewapende politie agenten een kordon rond het Khot- so-huis, waarin onder meer de Zuidafrikaanse Raad van Kerken is gevestigd, maar ook een aantal vakbonden kantoorhouden. Onge veer 300, voornamelijk zwarte ar beiders, bezochten een vergade ring in het Khotso-huis. Toen zij naar buiten kwamen voor een 1- mei-optocht, bleek de uitgang door de politie te zijn afgesloten. Som mige actievoerders gingen weer naar binnen, maar een deel begon verzetsliederen te zingen en maak te de gebalde-vuist-groet. Filippijen: protest In de Filippijnse hoofdstad Ma nila riepen naar schatting 20.000 ar beiders in een demonstratieve op tocht om de omverwerping van het bewind van president Ferdinand Marcos. In de steden Naga en Cebu hielden duizenden arbeiders pro testbijeenkomsten. Vietnam ziet relatie met VS somber in HO CHO MINHSTAD (Rtr./AFP/ UPI) - Volgens de Vietnamese lei der Le Due Tho zijn er geen voor uitzichten op een spoedige norma lisering van de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Sta ten. Herstel van de banden is al leen mogelijk „op basis van gelijk waardigheid en bij wederzijds res pect en voordeel", zo zei Tho giste- Tho riep de VS dinsdag al op tot besprekingen over herstel van de betrekkingen en zei dat Vietnam daartoe alleen bereid is zonder voorwaarden vooraf. De VS eisen terugtrekking van de Vietnamese troepenmacht uit Cambodja en een oplossing voor de kwestie van bij na 5000 Amerikaanse soldaten die nog in Indochina worden vermist. Regeringswoordvoerder Jerzy gens cijfers van de Poolse autori teiten hebben ongeveer 6,5 miljoen P°len aan officiële manifestaties Warschau. Onder de deelgenomen, ongeveer evenveel Urban bevestigde dat tientallen de monstranten zijn opgepakt Gdansk en Warschau. Onder gearresteerden bevinden zich Ja- als vorig jaar.(w.v) ADVERTENTIE Zorg, dat u snel MC-cardhouder wordt. U ontvangt dan onder andere gratis deze bordeaux rode portefeuille met uw initialen, een kofferlabel en een voordeel-couponboekje. Ook krijgt u tenminste 4x per jaar het MC Magazine vol aanbiedingen en tips. Vraag informatie bij uw Mobil station.Mobil Mobil MC. Het verschil tussen klanten en trouwe klanten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7