Tweede kans voor Warmondse markt Laatste hindernis bij golfbaan weggenomen Voedseldroppers maken emotionele rentree in regio 'Driekwart deel bevolking wil het' ^Koetshuizen kunnen opgeknapt' 'Vijandsbeeld' wegpoetsen via uitwisseling Oostblok WARMOND - Dat negen van de tien Warmondse ondernemers tegen een weekmarkt zijn, betekent niet dat deze vanjde baan is. De ondernemersvereniging heeft namelijk besloten nogmaals het hoofd te buigen over de kwestie en wederom met de ambulante handel te praten. REGIO LEIDEN DONDERDAG 2 MEI 198 Gedachten hierachter: vijfenze ventig procent van de Warmonders wil een weekmarkt. Én een week markt kan mensen trekken, die la ter bij de gewone winkeliers langs komen. "De angst voor het eigen hachje is ongegrond", aldus me vrouw Vergeer-De Groot, be stuurslid van de ondernemersver eniging. "Vooral wanneer er op de markt spullen worden verkocht die in Warmond niet te krijgen zijn". Ze denkt hierbij aan stoffen en confectie (vooral kinderkleding en truien). Maar ook een groenten- en fruitkraam. platen- en cassette zaak, bakker en kruidenier zijn welkom. De kaas- en bloemenman die op zaterdag in Warmond staat en de vishandel, die vrijdag op duikt, kunnen eveneens de week markt opfleuren. Waar de markt zou moeten ko men is onduidelijk. Binnen het be stuur van de ondernemersver^fii- ging lijkt een voorkeur te leven voor het "gezellige stukje" bij de Rabobank, waar een zitbankje kan worden bijgeplaatst om de zo be langrijke sociale contacten te be vorderen. De gemeente daarente gen koos aanvankelijk voor het stukje Dorpstraat tussen De Pomp en het postkantoor. Al staat ze "in beginsel niet afwijzend tegenover de plek bij de Rabobank". De winkeliers ten slotte hebben nog geen keuze gemaakt. Sommi gen zijn voor de eerste, anderen voor de tweede variant. Om welke percentages het gaat is onduide lijk. Binnenkort moet daar veran dering in komen. Het bestuur van de ondernemersvereniging wil na gesprekken met marktkooplieden en de gemeente bij de winkeliers terugkomen met de marktplannen. Antiekmarkt Het liefst wil ze nog voor de zo mer spijkers met koppen slaan. De verwachting bestaat namelijk dat de markt het meeste effect zal sor teren in het hoogseizoen, wanneer veel recreanten in Warmond ver toeven. Mochten de ondernemers gekant blijven tegen een week markt. dan gaat de ondernemers vereniging proberen enkele keren in het hoogseizoen een kunst- en antiekmarkt op poten te zetten, ge combineerd met demonstraties van oude ambachten. Dit idee wordt wel door de ondernemers gesteund. Hoe regelmatig deze markt ge houden moet worden is onduide lijk. Welke dagen ervoor geschikt zijn, evenzeer. Al vindt mevrouw Vergeer wel dat zaterdagen en zon dagen het meest in aanmerking ko men. Meer overeenstemming is bin nen ondernemend Warmond over over de sluitingstijden. Na 17 mei zullen de meeste winkels dicht gaan op dinsdagmorgen of dins dagmiddag. Slagers blijen echter op maandag sluiten, omdat zij an ders op zaterdag het vlees in de vriezer zouden moeten doen, het maandag er weer uit moeten halen en 's avonds weer terug dienen te leggen. Wat de koopavond betreft: vanaf 17 mei zijn iedere vrijdag avond de meeste Warmondse win kels open. De proef duurt tot 27 september. Dan wordt bekeken of ook in het winterseizoen moet wor den doorgegaan. Watertoerisme Overigens houdt de onderne mersvereniging zich ook bezig met andere zaken dan sluitingstijden, koopavonden en markten. Ze wil proberen Warmond vanaf het wa ter beter bereikbaar te maken, om zo het woord 'recreatiegemeente' wat meer inhoud te geven. Graag zou ze zelf met palen en plankiers vijf tot tien aanlegplaatsen willen creeëren. aan het einde van de straat Ter Leede. waar nu al provi sorisch kan worden afgemeerd. De gemeente zou alleen een onthef fing moeten verlenen tot het mo ment dat met de huizenbouw kan worden begonnen in de straat. B en W hebben echter afwijzend gereageerd. Ze wijzen erop dat al kan worden aangelegd bij de ge meentehaven. Ook op het recrea tie-eiland Koudenhoorn zijn enke le steigers voor passanten. Me vrouw Vergeer is niet zo onder de indruk van het argument. "Die plaatsen zijn helemaal aan de ande re kant van het dorp. Als je bij Koudenhoorn ligt. moetje al gauw zo'n half uur lopen. Nee, ik denk dat daar vooral mensen aanleggen die even willen Leiden Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat, dracht door F R. Storm 'Christend<| en Reïncarnatie', 20.15 uur. Kijkhuis- Vrouwenkerkkoorstraat, fiP 'Broadway Danny Rose' van Woodv A len, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, filn Scarlet Empress', 20 en 22.15 uur Gulden Vlies - Breestraat, spreekul PvdA. 19-21 uur. L Wassenaar Raadhuis De Paauw - raadscommisJ financiën en economische zaken, 19j commando's, 11 i Een deel van het complex koetshuizen en stallingen achter boerderij Voorstraat 11, gezien vanaf het Wagen pad. Het geheel krijgt wellicht weer. net als vroeger, een schuin dak. (foto Holvast» Hoe weinig de ondernemers van de ligplaatsen verwachten blijkt wel uit het feit dat ze nog niet zeker weten of ze daar de borden gaan plaatsen, die ze wél bij de straat Ter Leede zouden willen planten. Het gaat om borden met opschrif ten als: vrijdagavond is er koop avond en dan en dan organiseren wij spelen, een braderie of tentoon stelling. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten moet een uitwisseling star ten met een gemeente uit het Oostblok. Op die manier kan het vijands beeld worden doorbroken dat mensen hebben "van degenen aan de an- dere kant van het IJzeren Gordijn". En als dat vijandsbeeld weg zou zijn ^jcj vanuit gegaan dat het te duur "hebben wapens geen betekenis, noch als beveiliging, noch als bedrei- zou zjjn om de panden, die uit de 8^6laatste decennia van de 18de eeuw Dit vinden de Voorschotense IKV-kern en zijn tegenhanger uit het stammen, op te knappen. De Schotense jumelagedorp Schoten, het VAKA (Vlaams Aktie Komitee te- bouwkundige toestand is siecht, 4 - heette het. Een aannemer en W. Berghuis, hoofdambtenaar van de rijksdienst VOORSCHOTEN - Dc twee oude Voorschotense koetshuizen en de stalling achter het pand Voorstraat 11 kunnen voor 120.000 gulden worden opgeknapt. Met wat kleine extra aanpassingen kunnen ze ver volgens geschikt worden gemaakt voor het onderbrengen van UW, bejaarden cn geestelijk gehandi capten. Deze verrassende boodschap fs afkomstig van de stichting Dioge nes Voorschoten. Zij wil over en kele weken wil beginnen met het opknappen van een pand vlakbij de koetshuizen: de stal van de mo numentale boerderij. Deze wordt omgetoverd in een woning met woonkamer, drie slaapkamers en een tuin. Huur: 800 tot 900 gulden. Het opknappen van de boerderij zélf en het middenstuk zal nog wel even duren. Niet alle subsidies zijn binnen en de panden zijn nog steeds bewoond. Wat betreft de koetshuizen: de gemeente was er in het verleden al- Aantrekkelijk Ook de UW is zeer enthousiast over de panden. Ze liggen centraal, W hebben nog niet besloten de bejaardenrijke Vlietwijk is zoals de stichting voorstelt, de dichtbij en de koetshuizen liggen koetshuizen aan te kopen en geld opzij te leggen voor de opknap beurt. "Maar ze gaan er wel heel se rieus naar kijken. Zoals Diogenes het voorstelt is het heel aantrekke lijk". aldus gemeentesecretaris De Graaff. helemaal vrij, heet het. De parkeer gelegenheid is bovendien goed en de ruimte kan zeer gezellig worden ingericht. De UW is nu onderge bracht in het cultureel centrum. Maar de organisatie wil daar dol graag uit. Warmonders d' uitgerookt WARMOND - Een huizenhoge stajc pel brandend hout bij de oudf zandwinningsput de 'Put van Menta ten' in Oegstgeest heeft gistermidL dag veel rookoverlast in Warmonij.j veroorzaakt. Delen van Warmond^ stonden 'blauw van de rook'. Na verontruste telefoontjes van0 Warmonders rond half vijf, ging dï^ politie uit die plaats op onderzoe^ uit en gelastte de Amsterdams^ Aannemingsmaatschappij, die^, daar aan het werk is, het vuur uit t$ z maken. De aannemingsmaatschappij, die de stapel hout in brand had ge c stoken, heeft deze zelf geblust v Rond zeven uur gisteravond was( men de brand meester en kon War- mond weer opgelucht ademhalen. Zodra de windrichting veran-j dert, wordt een nieuwe poging on- dernomen de stapel te verbranden, j Werkzaamheden in Wassenaar vandaag hervat gen Atoomwapens). De twee organisaties hebben brieven gestuurd de dagelijkse besturen van beide gemeenten, met vergelijkbare strek king. Ook Schoten zou moeten verbroederen met het Oostblok. In de Voorschotense brief bieden IKV'ers aan mee te werken bij het op poten zetten van een dergelijke uitwisseling "met de bijbehorende con tacten op onder andere sportief en cultureel gebied". Ze beseffen echter dat het gemeentebestuur uiteindelijk de beslissing moet nemen. Op dit moment heeft Voorschoten al sterke vriendschapsbanden met nuttig oppervlak van de begane twee gemeenten. Naast het Belgische Schoten (vlakbij Antwerpen) be- grond begraagt 113 vierkante me- treft dat Kring Kita uit het Afrikaanse Sahelland Mali. B en W van Voor- te, Qp de eerste etage is 90 viér- schoten waren vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar op de brief kante meter voorhanden, aldus het van de vredesorganisaties. tweetal. monumentenzorg, oordeel den anders. Muurwerk en balken zijn in zodanige staat dat een res tauratie zeer goed mogelijk is. Het WASSENAAR - De aanlegwerk- zaamheden van de toekomstige golfbaan langs de Kokshoornlaan zijn vandaag hervat. Op het terrein komen een golfbaan met negen ho les, een oefenbaan- en bunker en een pitch- en putbaan. De aanleg was begin februari stopgezet, na dat was gebleken dat de vereiste vergunningen nog niet in bezit van de Stichting Openbaar Golf Wasse naars.O.G.W.), de exploitant, wa ren. Het provinciebestuur heeft nu 'Dit is ongelooflijk. Onvergetelijk! RIJNSBURG/KATWIJK/VAL KENBURG - "Dit is ongeloof lijk. Onvergetelijk". Met tranen in de ogen maakten oud-beman ningsleden van de vliegtuigen die hier veertig jaar geleden voedsel hebben gedropt vanuit hun koetsjes het V-teken. Jui chende schoolkinderen die teke ningen en vlaggetjes aanboden, maar ook ouderen beantwoor den gisteren in Rijnsburg, Kat wijk en Valkenburg dit interna tionale vredesteken. door Thijs Jansen "Je kon aan de mensen zien wie de verschrikkingen van de oorlog hadden meegemaakt. Je zag steeds bij hen de tranen in de ogen springen, zowel bij de be volking als bij de oud-strijders", aldus een deelnemer aan de rondrit door de drie gemeenten. Evenals de andere oud vliegers koesterde hij de ca deautjes van de kinderen. "Dit zijn de mooiste bloemen van Ne derland", zei een Brit terwijl hij bij herhaling op een paar oranje papieren bloemen wees die hij van een schoolkind had gekre gen. Veertig jaar nadat een enorme luchtvloot de hongerende bevol king in het westen van Neder land kwam voorzien van 12.000 ton voedsel waren 130 oud-be manningsleden terug op de plaats waar boven zij het eten uit hun bommenwerpers wierpen. Valkenburg was één van de tien gemeenten waar dat is gebeurd. Eerder werden ze onthaalt op Duindigt en Duinrell in Wasse naar. Gisteren was de bevolking van Rijnsburg, Katwijk en Val kenburg in groten getale de straat op gegaan om deze oud-be manningsleden een onvergete lijk welkom te bereiden. Langs de route werd bijna huis-aan- huis gevlagd. De oud-strijders zijn op initia tief van de stichting '40 jaar voedsel en vrijheid' naar Neder land gehaald. Ze kwamen onder meer uit Groot Brittannië, Au stralië, Canada, Amerika en Po len. Om half elf vertrokken ze in 62 door paarden getrokken koet sen vanaf veiling Flora in Rijns burg voor een rondrit naar het Marine Vliegkamp in Valken burg. "Het moet vreselijk koud zijn geweest, maar daar hebben wij in de koetsen niets van gemerkt door de enorme warmte die het publiek lans de route uitstraal de", aldus een oud-strijder. Zingende, applaudiserende, wuivende en vlaggende mensen massa's maakten de huldiging tot een geweldige happening. "Uit deze ontvangst blijkt dat het bij jullie tijdens de oorlog heel erg moet zijn geweest. We begin nen daar nu eigenlijk pas iets van te begrijpen", zegt een Ameri kaanse vlieger in ruste. Op de Rijnstraat in Katwijk werd onder meer zijn koets nage rend door de bijna 80-jarige me vrouw A. Zuyderduyn uit de Mgr. Bekkersstraat in het vis sersdorp. Zij probeerde van zo veel mogelijk oud-strijders de hand te drukken. "Veertig jaar geleden heb ik nog op een vrachtwagen van geallieerde sol daten meegereden. Ik vind het fantastisch dat ik deze mensen ook nu nog kan bedanken", zegt zij. Zij was deze week niet de eni ge die de veteranen koste wat het kost de hand wilde drukken. Bij de huldiging in het Rotterdamse gemeentehuis, bleek dat drie vrouwen van middelbare leeftijd zich in een toilet hadden laten opsluiten om op die manier de voedseldroppers te kunnen be reiken en ze na veertig jaar te be danken. Fasen De voedseldroppings werden De tranen sprongen tal van oud-bemanningsleden en toeschouwers i Rijnsburg en Katwijk naar Valkenburg reden. in twee fasen uitgevoerd. Op 29 april 1945 verschenen omstreeks één uur de eerste 'vliegende krui deniers' boven ons land. Het wa ren Lancaster bommenwerpers van de Britse luchtmacht, de Royal Air Force (RAF), die in het kader van de 'Operatie Manna' het voedsel in zakken en pakken naar ons land vlogen. Op 1 mei, gisteren dus precies veertig jaar geleden, gingen ook de Amerikanen meedoen aan de voedselvoorziening-door-de-luc ht met hun indrukwekkende B- 17 'vliegende forten'. Voor het Amerikaanse aandeel van de voedseldroppings was de code naam 'Operatie Chowhound' ge kozen. De eerste Amerikaan die op 1 mei 1945 boven Valkenburg ver scheen was kolonel J. Moller. Hij schoof gistermiddag exact veer tig jaar later op de plek waar hij zijn lading uitwierp aan aan tafel voor een rijsttafel die door de marine van het vliegkamp in Val kenburg was aangeboden. Moller was commandant van de 390ste bomgroep van het Amerikaanse leger. Hij ging 1 mei 1945 397 'vliegende forten' voor. In totaal zijn er door deze vliegtuigen 34.526 pond Ameri kaanse rantsoenen in kisten van 20 kilo, boven Valkenburg afge worpen. Door in totaal 5300 vliegtuigen werd van 29 april tot en met 8 mei 1945 zo'n 12.000 ton Meel Molenaar T. Bouman van mo len 'De Gerechtigheid' in Kat wijk aan den Rijn had voor de ge legenheid kleine zakjes met meel gemaakt en deze in de koetsjes van de oud-bemanningsleden la ten gooien als symbolische dank voor het voedsel dat zij toen hier brachten. Bakker Tijsterman uit Rijns burg deelde op straat broodjes uit en temidden van deze wel vaart zaten ook drie Poolse oud- strijders. Zij waren zonder echt genoten naar Nederland geko men, want hun vrouwen waren 'ziekverklaard'. Ook hadden zij van hun superieuren in de socia listische republiek Polen tien gulden zakgeld meegekregen om tijdens de herdenkingsfeesten in Nederland wat extra's te kunnen kopen. Nadat dit onder de andere oud strijders bekend werd, zijn deze met de pet rondgegaan om geld op te halen voor hun oude strijd makkers. "Met dat geld kunnen zij hier nu onder meer voedsel en kleren kopen om mee terug te nemen naar hun land", zei één van de aanwezigen op de dag van de arbeid op het Marine Vliegkamp. 's Middags vertrokken de voedseldroppers in bussen naar het Militair Luchtvaartmuseum in Soesterberg. Daar werd door Britse oud-strijders de authentie ke Manna-documentatie aan het museum overgedragen. "Deze papieren waren in het bezit van een gepensioneerde majoor van de artillerie", zegt kolonel A.P. de Jong uit Leiderdorp. Hij is één van de stuwende krachten achter de stichting '40 jaar voed sel en vrijheid'. "Deze majoor werkte tijdens de oorlog bij het ministerie dat was belast met de voedseldrop pings", aldus De Jong. "Hoe de ze man in het bezit is gekomen van deze documenten weet ik niet, misschien heeft hij ze naar de oorlog gewoon meegenomen naar huis". Als de majoor dat niet had gedaan, dan zouden de documenten zijn verbrand, zo weet een woordvoerder van het luchtvaartmuseum. In het museum werd gister middag in het bijzijn van de oud gedienden onder meer een schil- derijengroep onthuld, waarop de luchtoorlog van 1940 tot 1945 wordt uitgebeeld. Het eerste schilderij waarvoor het doek werd weggetrokken beeld een voedseldropping door een 'vliegend fort' uit boven de rand stad. Morgen vertrekken de oud-be manningsleden weer naar huis. echter besloten aan de aanleg van de golfbaan medewerking te verle nen, waardoor de laatste 'hinder nis' is weggenomen. Deze hindernis was ontstaan doordat de agrarische commissie en de Gewestelijke raad voor Zuid- Holland van het Landbouwschap bij de gemeente bezwaarschriften in hadden gediend vanwege de onttrekking van 30 hectare hoog waardige landbouwgrond. Volgens de agrarische commis sie is de grond geschikt te maken voor de bollenteelt en zouden er bollenbedrijven kunnen komen die elders moeten verdwijnen. Over de door de gemeente Was senaar aangevraagde afgifte van verklaringen van geen bezwaar voor de aanleg van de baan is nu positief beslist door Gedeputeerde Staten, zodat het werk hervat kan worden. Onderzoek Eind maart stelden de C.D.A.- statenleden J. Heijkoop en P.G.J. Bakker schriftelijke vragen over de zaak. Eén van de vragen was of onderzocht kon worden welke an dere mogelijkheden er in de regio zijn om golfbanen aan te leggen. Het provinciebestuur wil echter niet aan een nieuw onderzoek be ginnen. Heijkoop en Bakker vroegen GS verder of kon worden nagegaan öf de golfbaan in Wassenaar kon wor den ingepast in een integraal plan voor de hele regio Den Haag. Het provinciebestuur stelt in haar antwoord dat zij met B en W van Wassenaar van mening is, dat de voorgestelde lokatie een goede keus is. Bij dit oordeel betrekt ze de afweging die gemaakt moet worden tussen de agrarische be langen enerzijds en de belangen van recreatie, landschappelijke in pasbaarheid en financiële haal baarheid anderzijds. GS vinden dat in het geval van de S.O.W.G. aan alle voorwaarden om een golfterrein te realiseren is voldaan: de gemeente is bereid mee te werken aan een particulier initiatief van de stichting, er zijn voldoende financieringsmogelijk heden en er is overeenstemming bereikt met alle betrokken partij en, inclusief de eigenaren van de grond. Rapport GS zien geen aanleiding nog maals een onderzoek te laten ver richten. In hun beleid gaan zij uit van het rapport 'Een openbare golfbaan in het Haagse stadsge west?' Dit rapport heeft vooral be trekking op grotere banen. Zeker voor kleinere golfbanen (kleiner dan 40 hectare met drie, zes, of ne gen holes) acht het bestuur een nieuw onderzoek overbodig. De se cretaris Lochtenberg van de S.O.G.W. is duidelijk blij met de beslissing van Gedeputeerde Sta ten. Lochtenbergh: "We hebben in middels het Cultuur- en Civieltech nisch Ingenieursbureau Grontmij N.V. uit Rijswijk de opdracht gege ven weer met de aanleg te begin- Volgens de secretaris van de stichting kan er nu niet veel meer misgaan. Lochtenbergh: "Nu ge meente en provincie gezegd heb ben dat de aanleg in het belang is van de gemeenschap, lijkt het me heel onwaarschijnlijk dat er nog ie mand doorgaat met procederen Hij hoopt dat de baan eind dit jaar klaar zal zijn, zodat deze rond mei volgend jaar, "als de natuur meewerkt", bespeelbaar is. LEIDSCH m. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) r van 8 30-17.00 uur SLEUTELTJES (071)144941 ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd 250.90 per post (binnenland) f 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) ma -vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij van 18 00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19 30 uur) zaterdag van 16 30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8 30-17 00 uur (071) 144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek i voldaan Restitutie 1,00 taling mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur drs JW E Metselaar Adj hoofdredacteur: R D Paauw Alg redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef J.M.J Post Commentaren: W F.J Wirtz. Bin./Buitenl./Econ.: W F.J. Wirtz Sport: P J. de Tombe Feature: W C.H. Schrama Regio Leiden: W Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C Rosier Geestelijk leven: S J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2