Tm Dubbele schade voor Oranje Thijs raakt in vervoering Eisner: 'Er is nog niets zeker' Amritraj verslaat Conners Auto-inbraak imponeert spelers meer dan gelijkspel Overwinning België Deling onverwachte surprise Oostenrijk: drie kaarten DONDERDAG 2 MEI 1985 SPORT PAGINA 13 Anderlecht contracteert hoofdpersoon omkoopkwestie BRUSSEL (ANP) - Anderlecht, de toekomstige voetbalkam pioen van België, en Pierre Janssen zijn een verbintenis aangegaan voor drie seizoenen. De 28-jarige middenvelder is afkomstig van Thor Water schei. Bij die club was Janssen be trokken bij het omkopings schandaal. Hij was samen met de tegenwoordig bij MW spe lende Eric Gerets, toentertijd in dienst van Standard Luik, één van de hoofdpersonen. Janssen werd langdurig geschorst en hij speelt, evenals Tahamata, Daerden en Plessers, pas weer sinds januari van dit jaar. An derlecht contracteerde Jans sen, nadat de met blessures kampende Nederlander Wim Hofkens te verstaan had gekre gen, dat hij wordt verkocht. ROTTERDAM Voor spelers en coaches van het Oostenrijkse elftal was de 1-1 van Rotterdam gisteravond een onverwachte, maar welkome surprise. Terwijl hoofdcoach Branko Eisner het nu weer hevig opgewelde optimisme trachte te temperen („of we het WK halen is in de sterren kijken, in voetbal is alles mogelijk"), sprak zijn assistent Gustl Starek heel andere taal. De Belgische spits Van den Bergh wordt de voet dwars gezet door een Poolse verdediger. (foto ap> Verleden Inmiddels lijkt die episode vol tooid verleden tijd. Nu een deel van de geschorsten zijn straf heeft uitgediend. Thijs: „Ik heb dinsdag uitgebreid gesproken met Gerets (de onderhandelaar destijds tussen Standaard Luik en Waterschei) en ik kan alleen maar zeggen dat ik blij ben dat hij er in september te gen Polen weer bij is. Ook al is zijn aanwezigheid straks niet eens meer vereist". België, dat vorig jaar nog afging tegen Albanië door in Tirana met 2-0 te verliezen, lijkt dan ook niet meer af te stoppen, al had Thijs ook dit keer enig geluk nodig om naar winst af te wikkelen. Tegen de Grieken, toen de Bel gen zichzelf nog in negatieve zin probeerden te overtreffen, scoor den Vercauteren en Scifo juist voordat ze gewisseld zouden wor den. Ditmaal werd de Polen een ogenschijnlijk zuiver doelpunt van Boniek wegens buitenspel onthou den. Aangezien dat pas negentien minuten voor tijd bij de stand 2-0 gebeurde, wilde Thijs bij die voor deelaanbieding niet stilstaan. Aandacht Het zou de aandacht van zijn ei gen persoon alleen maar hebben afgeleid, en dat was het laatste wat de zelfbewuste Antwerpenaar wil de: „Ik heb een goede keus gedaan door Van der Eist libero te zetten, ook al was hij in de ogen van velen te jong, en door Plessers als links achter op te stellen. Ik wist immers dat de Polen zonder rechtsbuiten zouden spelen, zodat Plessers, die veel offensiever is ingesteld dan De Wolf, zou kunnen doorschui ven. Dat pakte vanavond allemaal prima uit". ROTTERDAM De menta liteit van de Nederlandse voetbalprof werd vóór, tij dens en na de cruciale kwa lificatie—interland tegen Oostenrijk weer eens kei hard blootgelegd. Niet eens zozeer de gemiste 'laatste' kans op Mexico was gister avond na de 1-1 deling, die in feite een nederlaag bete kende, onderwerp van ge sprek; heel veel Oran je-klanten treurden veel meer om het verlies van een aantal auto-accessoires. Inplaats van zich zorgen te maken over de toekomst van de vader landse voetballerij, waar toch heel veel aanleiding toe is nu Oranje al leen door een mirakel het WK nog kan halen en er geen enkele stimu lans meer is, had een aantal Neder landse spelers de mond vol van de inbraak in hun veelal prijzige au to's in de nacht van maandag op dinsdag. Op het terrein van het Feyenoord-stadion, waar de gese lecteerden zich verzameld hadden voor ze gezamenlijk per bus naar Zeist waren gereisd, waren hun bo lides opengebroken. Papieren, ra dio's en casetterecorders waren verdwenen en dat zat sommige in ternationals meer dwars dan de vrijwel zekere uitschakeling. Ze werden keihard op de vingers getikt door Ben Wijnstekers* De aanvoerder, zelf ook één van de slachtoffers, merkte met veel ge voel voor de juiste verhoudingen op: „Ze hadden mijn hele wagen mee mogen nemen, die auto inte resseert me geen bal. Dit gelijke spel is veel erger". Geen verzekering die de sportie ve schade dekt en de consequen ties van wat Oranje gisteravond zelf aanrichtte, kunnen ver reiken. Zeker nu er totaal geen emotie oversloeg naar de kijkers in de Kuip. Oostenrijk dat de verjon gingskuur notabene al in gang had gezet vocht daar zoveel hartstoch telijker voor de laatste kans, dat het voornamelijk op inzet Oranje beroofde van de WK-illusie. Al leen winst op Hongarije, op 14 mei in Boedapest, zou de achterdeur naar Zuid-Amerika weer op een kier zetten. Cruciaal daarbij is ver moedelijk de vraag wie de al ge kwalificeerde gastheer liever te rugziet in Mexico: buurman Oos tenrijk, of Oranje. Goedwillend Natuurlijk, in een spel is niets onmogelijk, maar er is niemand die er echt in gelooft dat Nederland dat wonder nog op eigen kracht kan bewerkstelligen. Daarvoor mist dit elftal gewoon te veel, het heeft eigenlijk ook niets op een WK te zoeken. Oranje heeft elf goedwillende spelers, daar houdt het mee op. Het mist een man als De Belgen kregen daarbij de steun van de Polen, die in Boniek lange tijd een onzichtbare spellei der hadden. De gerenoveerde Oosteuropese ploeg mocht van de traditiegetrouw overdreven voor zichtige tegenstanders lange tijd het initiatief nemen, maar wisten er niets mee te doen. Toen Van den Berg in de 31e minuut de ope ningstreffer voor zijn rekening nam, konden de Belgen nog na drukkelijker hun geliefde coun tertactiek toepassen. Dat leidde er toe dat de Polen zeven minuten na rust definitief werden uitgeteld door Vercauteren, die de bal sier lijk over doelman Mylnarczyk wip- Beloning Voor België was dat de beloning voor „tien dagen hard trainen". Thijs: „Het is belangrijk geweest dat we nu eens een keer lang bij elkaar zijn geweest. Daardoor is een collectief ontstaan dat op alle Prohaska, een vedette die altijd blijft voetballen, stuurt en de bal vasthoudt. Een eenheid is het Ne derlands elftal in de voorronden ook nooit geweest als het erop aan kwam. Misschien wel tegen het zwakke Cyprus, niet tegen Honga rije, niet in tegen Oostenrijk in We nen, niet tegen de vertegenwoordi gers van dat land in de Kuip. Een kwestie van klasse, van mentaliteit ook. Het 'auto-inci dent' was verborgen gehouden voor de betrokkenen, om de rust in Zeist niet te verstoren Vlak voor de wedstrijd hoorden ze het alsnog, via het jeugdjournaal. „En toen we hier met de bus aankwamen, ston den ze allemaal voor het raam naar hun wagens te kijken", berichtte Van de Kerkhof schamper over de voorbereiding op de zo belangrijke interland. Angst Angst en het gebrek aan zelfver trouwen verlamden het team daar in. Nederland speelde zonder rech terspits (Van der Gijp gaf op die flank niet thuis), zonder midden veld (de zwakke Erwin Koeman en Rijkaard liepen alleen maar achter plekken goed draaide". In het doel gold dat voor invaller-keeper Mu- naron, die overigens eenmaal op de lijn assistentie kreeg van Van der Eist; in de verdediging toonde Grun met een op de lat geschoten bal aan even offensief te kunnen zijn als Plessers en op het midden veld was VanderEycken de regis seur. De enige die een onvoldoen de scoorde in het Belgische team was aanvaller Voordeckers. „Ik heb altijd gezegd dat het niet gemakkelijk zou zijn om Mexico te halen, maar als we zover komen zijn we klaar", aldus Thijs, die er heel wat beter voor staat dan zijn collega Pieckniezek. De Pool had vóór het duel in het Heizel-stadion gezegd dat eind mei „of de lauwer krans of de galg" hem wacht. Zoals het er nu voorstaat krijgt hij het, met Albanië en Griekenland als concurrenten, nog erg moeilijk en mag hij allang blij zijn dat de geirri- teerde Boniek, die eenmaal wild om zich heen sloeg, alleen maar de gele kaart kreeg. de sterke Hörmann en Prohaska aan), met onzekere verdedigers (Brandts, Van de Korput, Wijnste kers) en met Willy van de Kerkhof op rechts in een rol die hem niet ligt. „Greep krijgen op de wedstrijd, zonder achterin de poort open te gooien", was de opdracht die de elf had meegekregen van Beenhak ker, die net als Willy van de Kerk hof niet getroffen was door de mas sale 'auto-inbraak' omdat hij een driedubbel alarm op zijn wagen heeft. Zijn waarschuwingssignaal voor de spelers, waaruit voorzich tigheid sprak, werd in het veld ver taald in het afzien van initiatief. De aanvallers konden zelden worden bereikt om de al eerder genoemde redenen, er was geen enkel plan, laat staan dat er sprake was van enige vorm van variatie. Kortom, het voetbal van het Nederlands elf tal was plichtmatig, gespeend van klasse. Doelloos heen en weer ge- trap, volkomen afhankelijk van toeval. Vastgeroest Zelfs na de op die manier tot „We waren eigenlijk al begonnen aan een nieuw team te bouwen", kaarte de tweede man heel eerlijk na. „We wilden na deze wedstrijd min of meer met een schone lei be ginnen, want we hadden er eerlijk gezegd op gerekend dat we hier zouden verliezen. Nu we dit resul taat hebben behaald, kun je stellen dat we de eerste stap hebben gezet in de opbouw van een nieuw team voor Mexico". Oostenrijks had de verjongings kuur ingezet door voor het duel met Oranje maar liefst vijf spelers te vervangen. Na het Weense deba cle tegen Hongarije moesten de oudjes Krankl (32), Jara (34), Obe- racher (31), Weber (29) en ook de wat jongere Degeorgi (25) het veld ruimen en werd de gemiddelde leeftijd teruggeschroefd van bijna 30 tot 26 jaar. De zoveel jongere garde toonde wel de mentaliteit en de inzet om in de Kuip te vechten voor 'de laatste kans voor het Oos tenrijke voetbal'. „Want die lag hier", aldus Starek, „en iedereen was zich dat ook be wust. Zowel de ingebrachte jonge ren als de ouderen. Koncilia bij voorbeeld wist dat het voor hem af gelopen zou zijn als doelman van het nationale elftal als we hier had den verloren. De anderen waren puur erbij gehaald op basis van hun vechtlust. Aan echte voetbal lers hadden we hier niets. Werkers en lopers moesten we hebben. Die hebben het voor ons gedaan". stand gekomen 1-0 van Kieft, kwam Oranje niet los. Integendeel, het roestte vast in de oude fouten, die de drie coaches op rij (Rijvers, Michels, Beenhakker) er niet uit kregen. Onoplettendheid in de de fensie leidde snel tot de domper op de feestvreugde. Van de Korput, die al eerder tegen Polster (hij mik te op Van Breukelen, die ook Kie- nast nog van scoren afhield) snel heid en kracht tekort was geko men, leidde het in met zijn zoveel ste foutieve pass en zijn vergeefse achtervolging. Wijnstekers mocht zich eveneens aantrekken dat Schachner 'zomaar' op weg kon gaan naar de gelijkmaker. De verdedigers misten de mee dogenloze, niets ontziende inzet die bijvoorbeeld Engelse voetbal lers (Everton) wel hebben en de laatste linie stond daarin niet al leen. Van de Oranje-klanten was eigenlijk alleen Van de Kerkhof in de slotfase bereid 'oorlog' te ma ken. Hij riskeerde in die periode de kaart die drie Oostenrijkers eerder al voor lief hadden genomen, solli citeerde zelfs naar het rood aan het vrijwel zekere einde van zijn inter land-carrière. Het kwam er niet Aanvoerder Prohaska, een van de weinig overgebleven 'echte' voetballers, kon het beamen. „Het hele team verdient een compli ment. Iedereen heeft zich voor 150 procent gegeven", loofde ook hij de inzet, die mede had geleid tot gele kaarten (de eersten) voor Kon cilia, Polster en Willfurth. De com plimenten golden vooral Karl Brauneder, die werd uitgeroepen tot 'de held van Rotterdam'. De linksback had René van de Gijp („een zeer onaangename jongen om tegen te spelen") uit de wed strijd gevoetbald, zoals zijn Rapid Wien-collega Lainer ook Simon Ta hamata min of meer aan banden had gelegd. „En dat was beslissend", aldus bondscoach Eisner. „Vooraf waren we vooral bang voor de vleugel spitsen van Holland. Op de flanken kan dit Nederlands elftal sterk zijn. Nu dat gevaar werd ingedamd, was (foto ANP) van, Van de Kerkhof kreeg ook niemand mee. Ook Beenhakker niet. Na de 1-0 had hij Van Tiggelen laten warmlo pen om een extra-verdediger bin nen te brengen. Toen het spelen op balbezit, waarop zaterdag twintig minuten was geoefend.., al na vier minuten was mislukt, moest-hij wel een aanvaller inzetten. Het werd geen extra-man aan het front, maar een ander. Rob de Wit, voor Van der Gijp op wiens 'ene beslissende actie' (Beenhakker) te lang was gewacht. „Maar ik moest ook maar afwachten hoe De Wit op deze ambiance zou reageren", ver dedigde Beenhakker zich. Typerend Het was typerend voor het ge brek aan bezieling bij de rest, dat de Ajacied in het laatste kwartier in feite voor meer gevaar zorgde dan al zijn collega's samen voor die tijd hadden gedaan. Het was aan niemand van zijn ploeggenoten be steed. Zij waren even later alweer met hun hoofd bij hun auto, zelfs nu sportief gezien het alarmsignaal gisteravond zo schel klonk... PAUL DE TOMBE de helft gewonnen. Na het eerste half uur werd ik al rustig. Toen zag ik al dat het niet meer mis kon gaan met mijn elftal. De tegengoal was eigenlijk het enige foutje". Walter Schachner, die vond dat Oostenrijk vooral voorin taktisch goed had gespeeld, „we hebben de verdedigers veel beter bezig ge houden dan in andere wedstrij den", zette dat recht, zoals ook Eis ner zelf iets recht zette. Voor de Oostenrijkse tv sprak hij breeduit over de beslissingswed strijden voor definitieve kwalifica tie voor Mexico: „Die zullen wel moeilijker worden". Beleefheids- halve bezigde hij later andere woorden. „We zijn nog lang niet ze ker van de tweede plaats", zei hij toen. „Ook niet als we op 7 mei van Cyprus winnen. Holland kan altijd nog voor een verrassing zorgen bij Hongarije. Dat is best mogelijk. Die Hongaren hebben ons in We nen wel de kelder in geschoten, maar eerder tegen Cyprus konden ze het spel toch maar moeilijk ma ken. Bovendien is Hongarije al ze ker van kwalificatie. Dat is het gro te gevaar voor ons en daar ligt dé kans voor Nederland". Die is echter zeer klein, weet ook zijn assistent Starek, die zich min der met plichtplegingen bezig houdt. „Als Nederland een heel goede dag heeft in Boedapest, kan het daar winnen. Maar dan moet het wel anders voetballen dan hier. Zo'n Brandts, Van de Korput en Wijnstekers, die waren toch zeer angstig en onzeker. Met een beetje meer geluk, overleg en moed had den wij hier zelfs gewonnen. Ge heel tegen de verwachting in". P.d.T. LAS VEGAS (Rtr) - Het met ruim 1 miljoen gulden gedoteerde tennis toernooi van Las Vegas is in de eer ste ronde zijn hoogst genoteerde deelnemers kwijt geraakt. De als eerste geplaatste Amerikaan Jim my Connors verloor verrassend van Vijay Amritraj. De speler uit India, die de laatste jaren slechts zelden in het nieuws kwam via op merkelijke resultaten, had na een gemakkelijk gewonnen eerste set (6-1), in de tweede reeks meer moeite met zijn opponent die het tot de tie-break goed vol hield. Toen echter was Amritraj opper machtig: 7-1. Ook de andere geplande finalist, de sinds kort tot Amerikaan gena turaliseerde Kevin Curren, verloor. Hij was geen moment opgewassen tegen het grootste Zweedse ten nistalent, Stefan Edberg. De vroe gere junioren wereldkampioen stond slechts twee games af. De Amerikaan Paul Annacone haalde de volgende ronde. De finalist van het toernooi in Atlanta, John McEnroe was toen amper sterker, kon niet bewijzen dat zijn spel toen geen uitschieter was en verloor in de tweede ronde kansloos van zijn landgenoot Eliot Teltscher. Ook Scott Davis, die als zevende was geplaatst, kwam niet door de twee de ronde. De Engelsman John Lloyd zegevierde in twee sets. Jarryd Het met een miljoen gulden ge doteerde tennistoernooi van Ham burg is één van de trekpleisters kwijtgeraakt. Anders Jarryd, de als derde geplaatste Zweed, verloor met 6-7, 2-6 van Roberto Arguello, een Argentijn. Miloslav Mecir, de Tsjechoslowaakse winnaar van het toernooi van Rotterdam, bereikte de laatste zestien door een gemak kelijke overwinning op Shlomo Glickstein, de lusteloos ogende Is raëliër: 6-1, 6-2. Tweede plaats Kolkhuis-T anke LANESTER (AFP) - Pascal Kolk- huis-Tanke is als tweede geëindigd in de Ruban Granitier Breton, een Franse etappekoers voor amateurs. Ook de derde plaats in het eind klassement was voor een Neder lander: Erik Breukink. John Bo- gers werd vijfde. De wedstrijd werd gewonnen door de Fransman Philippe Louviot. In de afsluitende tijdrit over twaalf kilometer deed Breukink nog een serieuze poging Louviot uit de leiderstrui te rijden. De amateurwielrenner uit Spanke ren won in een tijd van 16.11 minu ten. Wim Kieft scoort 1-0. Doelman Koncilia is kansloos. BRUSSEL (GPD) Bondscoach Guy Thijs raakte door de zege van België op Polen (2-0) zo in vervoe ring, dat hij zich hardop afvroeg of hij met zijn team op 11 september nog wel naar Warschau moet. „Mis schien zijn wij tegen die tijd al ze ker van een plaats in Mexico. Het is helemaal niet denkbeeldig dat Po- i len straks verliest in Griekenland en ook nog eens een punt laat lig gen in Albanië. Dan is er voor ons niets meer aan de hand". Vooraf had Thijs al laten weten dat hij zeker van zijn zaak was. Na de overwinning tegen de Grieken op 27 maart verkondigde de tech nisch leider dat België nummer één zou worden in de groep en geen barrage meer nodig zou heb- ben. Gisteravond bleek dat opti- I misme gerechtvaardigd en behoef de Thijs alleen „verrast" te zijn over het gelijkspel van Nederland tegen Oostenrijk: „Ik had zeker ge rekend op winst voor de Nederlan ders. Het zal voor hen nu erg moei lijk worden". Derby Door de grote voorsprong van België en de bijna uitzichtloze po sitie van Nederland is de kans op een nieuwe „derby der lagen lan den" uiterst Idein geworden. Van een dergelijke confrontatie is al leen sprake als beide teams num mer twee worden in hun poule. „Ik zou er overigens helemaal niet te genop gezien hebben om tegen Ne derland te spelen", zo haastte Thijs zich. „Die angst wordt my vaak aangepraat, maar ik ben heel an ders dan mijn voorganger. Waarom zou ik bang zijn? De laatste keer dat Nederland en België bij elkaar zaten was in 1982. En toen gingen wij naar het wereldkamioen- j schap". Nu het er naar uitziet dat België zich voor de vierde achtereenvol gende maal gaan plaatsen voor de eindronde van een belangrijke ti telstrijd (een prestatie die verder alleen door West-Duitsland is gele verd) kan Thijs zich beschouwen als een uiterst succesvolle gids. Hij leidt de Vlaams-Waalse coalitie im mers al negen jaar en voelt zich met zijn team op dit moment sterk genoeg om voor een krachtig eer herstel te zorgen van het „zwarte jaar 1984". In dat jaar zag Thijs zijn ploeg als gevolg van het omkoop schandaal vooral in verdedigend opzicht leeglopen, waardoor tij dens het Europees kampioenschap in Frankrijk slechts één zege (te gen Joegoslavië) kon worden ge boekt. ROTTERDAM (GPD) - Oostenrijk hield aan het duel met Nederland drie gele kaarten over: voor Polster (overtreding tegen Koeman), Kon cilia en Wilfurth (beiden wegens tijdrekken). In totaal beging Oos tenrijk 26 overtredingen (verdeeld over beide helften), tegen Neder land 30, 18 vóór en 12 na de rust. Schotse titel voor Aberdeen ABERDEEN (Rtr) - Aberdeen is op woendagavond door het gelijkspel van Celtic en Glasgow Rangers (1- 1) officieel voetbalkampioen van Schotland geworden. De titelver dediger had het kampioensfeest reeds eerder gevierd. De theoreti- sche mogelijkheid, dat de titel nog werd afgenomen door Celtic was zo klein, dat Aberdeen de cham pagneflessen na de competitiewed strijd van zaterdag reeds had ont kurkt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13