openbare verkoop vloerbedekking Gemeente meldt zich 'spontaan' voor kernafval Oorlog: Amal doet Israël aanbod Lezers Schrijven 45, 65, 75, 95, f175,- f200,- f250,- TRIPODIA strepen aan de hemel Blik in de weekbladen PGEM investeert 1,4 miljard in vijf jaar PAGINA 10 DONDERDAG 2 MEI 1985 I Om opheffing te voorkomen Griesmeelpap Volgens de berichten zijn de "tijde lijke" bovengrondse opslagplaat sen voor radio-actief afval onge vaarlijk. Volgens de COVRA, de besloten vennootschap die de op slagplaatsen moet gaan bouwen en beheren, kunnen er slechts onge vaarlijke lozingen plaatsvinden. Naast rookgassen en warm water, natuurlijk gezuiverd, voor zover dat dan technisch mogelijk is, kun nen op den duur alleen wat tritium en krypton 85 weglekken. Meer niet. Maar technisch is nog steeds niet alles mogelijk. In ieder geval is het radio-actieve tritium niet weg te zuiveren uit de rookgassen, het koelwater en ook niet uit de lucht. Technisch is het zelfs nog maar amper mogelijk om de aanwezig heid te meten. Vooral de waterlei ding bedrijven zijn daarom enorm beducht voor tritium. Want tritiunj is een soort (iso toop) van waterstof. Twee atomen waterstof en één atoom zuurstof geven een molecuul water. Als er tritium in de buurt is krijg je radio actief water en radio-actief drink water. Veel gevaarlijker dan de griesmeelpap van Geertsema. Krypton is een edelgas en edel gassen doen niets of weinig met andere stoffen. Bij kernreacties ontstaan verschillende soorten van krypton, onder andere het radio actieve krypton 85. Het wordt ge bruikt in lichtgevende verf. Onge vaarlijk? voor zover nu bekend: ja. Alleen wordt alles op den duur lichtgevend. Een sprookje? Door de vele kernexplosies na 1944 en de lozingen van kerncentrales is al le krypton die in de lucht aanwezig is, licht radio-actief. Maar een klein beetje. Wij zullen er waarschijnlijk geen last mee krijgen, hoogstens zullen de volgende generaties ons niet erg dankbaar zijn. Warm koelwater in de kanalen? Het Hoogheemraadschap Rijnland weet wat ze daar tegen moet doen. En met succes. Gefeliciteerd! Maar of ze overal zo flink zijn is de vraag. We mogen nu inspreken op de richtlijnen die de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer gaat geven.1 Tot 6 mei hebben we de tijd. Het adres: Ministerie van VROM, in spraak milieu-effect-rapportage, antwoordnummer T1004, Den Haag. Ook wordt er informatie ver strekt door: Distributiecentrum voor Overheidspublikaties, ant woordnummer 11004, Den Haag. Dit als de advertentie van VROM u is ontgaan. Ongezien de informatie zou u aan het ministerie van VROM kun nen schrijven dat u vindt dat het radio-actieve afval dat moet wor den opgeslagen op geen enkele wijze het milieu mag verontreini gen en als dat niet te voorkomen is (en dat is het niet!), dat dan in ieder geval de veroorzakende bedrijven, o.a. de ingebruik zijnde kerncen- trales, gesloten moeten worden en dat er geen nieuwe gebouwd mo gen worden. Een uitzondering zou u kunnen maken voor het afval dat noodza kelijker wijze ontstaat door labora torium toepassingen, op kleine schaal, voor medische doeleinden. Ook zou u kunnen schrijven dat u vindt dat zowel in vredestijd als in oorlogstijd geen enkele calami teit ook maar enige schade mag kunnen toebrengen aan een op slagplaats. Niet dat u van uw schrijverij veel moet verwachten. Het gaat erom dat u weet dat u in ieder geval iets hebt gedaan! Dirk van der Ham, Duinhof 59, Leiden. RPF Dat er moeilijkheden waren met de heer Wagenaar en de partij is niet te ontkennen, maar zoals het in uw krant van afgelopen maandag is weergegeven is verwrongen en te gen de waarheid in. Wel waar is dat Wagenaar de mo tie van uitstel van het proces on aanvaardbaar vond, waarop zijn medestanders van de voorzitter eisten dat hun motie, samenge steld door de heer Wagenaar en zijn aanhang, in stemming werd gebracht, wat voor het bestuur on aanvaardbaar was. Hij stond er en was niet bewo gen, hij wou niet anders. De eis: ik blijf nummer twee, en als het weer voorkomt zoals het nu is geweest, dan doe ik hetzelfde weer, en an- ders zullen jullie het merken. Meerderheidsbesluiten van het hoogste partijorgaan zijn volgens hen onvolwassen en tegen de grondwet in. Politiek verschil van mening was j er niet en is er nog steeds niet. Grondslag, koers en presentatie zijn door alle betrokkenen, ook door Wagenaar, aanvaard. Daarom is zijn politieke leuze een valse en I misleidend. We hebben geen politicus als een roestige spijker de grond ingetrapt, j maar een berenklauw van de weg willen verwijderen voordat alle banden lek waren. Dat is de waar heid en de werkelijkheid, als u aan neemt dat ik als betrokkene niet lieg. C.W. Kistemaker Amethisthof 28 Leiden ADVERTENTIE uil annulatie order hotelaccommodatie (art. 1123). (Het taniit is niet vprcnari»,, (Het tapijt is niet versneden. levering franko huis.) I Lano, zwaar bouclé berber tapijt ook in beige op zware dubbele rug. 400 cm brf van 198,- Smash, eigen import, enkalon bouclé tapijt op zware legklare rug in 5 tintent getaslaniseerd. van f 139.- Magdateine. bel overbekende rware soft velourstapi|t, huiskamergeschikt in 7 tinten van 1149- Intertest, zuiver scheerwollenlapijt voor r intensief gebruik. 400 cm br.,van(219- Desso, zwaar bouclé berber tapijt in 4 linten opdubb jute rug, 7 jaar garantie, 4 1411 400cm.br. IZU,- Sahara, zuiver scheerwollen bouclé tapi|t opdubb. jute rug. in camel, berber linde 4 "JOE en hazel, van 1289.- I 109,* Cotton Look, overbekend2001 katoentapijt r Jf,n juterug.7tinten,van(279- |K[] m Richelieu,friséétapiitopdubb rug, in 6 tinten: berber, camel. bl. grijs, grijs en linde, van 1369.- Intertest, zuiver scheerwollentapijt op dubb jute rug met een wel 2 cm hoge pool. van 1439.- Intertest. superzware nopperal kwaliteit. 5 schapen per m!, dubb. jute rug. van 1489.-, inkoopprijs Inlichtingen en stalen: Zaterdag 4 mei van 11.00 tot 15.00 uur Hoornesplein 155 Katwiik laat, al is Mengele nu in de zeven tig". In haar column vestigt Tamar de aandacht op een boekje dat on langs verscheen. Ze is zeer lovend over dit werk en terecht. Want 'Strepen aan de hemel', geschre ven door Gerard Durlacher, is een aangrijpend boek over wat de schrijver in de oorlog meemaakte. Tamar: "Het is een combinatie van ervaring met wetenschap en het beschaamt je haast door zijn moed. De moed om een geheugen te hebben en daarmee je verdriet weer op te roepen. En om daarna nog een stap verder te gaan en nu echt te willen weten hoe het werkelijk in elkaar zat". Weersomstandigheden Ook De Groene Amsterdammer besteedt veel aandacht aan de oor log. Is de oorlog reeds historie? heet het themanummer dat de pa gina's 9 tot en met 24 beslaat. Inte ressant is de discussie tussen vier historici die wordt overheerst door Lou de Jong. Is het voor een tegenwoordige of toekomstige historicus mogelijk om neutraal te schrijven over een figuur als Adolf Hitler? Is dat - we tenschappelijk gezien - wenselijk? Of is het - om een heel onweten schappelijke term te gebruiken - monsterlijk? Kortom: is objectieve geschiedschrijving mogelijk in het geval van de Tweede Wereldoor log? Lou de Jong geeft een helder antwoord op deze vragen: "Waar ging het om in de jaren '40-'45? Het ging om de verdediging van onze democratische samenleving, om de afweer van een poging om ge heel Nederland met alles wat daar in de loop van de generaties was opgebouwd volkomen van karak ter, struktuur, mentaliteit te veran deren. Daar werd in die tijd nee tegen gezegd, daar zeggen wij op het ogenblik ook nog nee tegen. En dat nee mag in onze geschiedschrij ving duidelijk worden gezegd. In die zin kan een geschiedschrijving dus nooit objectief zijn. Ik heb er gens in een voetnoot van mijn deel zeven geschreven dat er maar één aspect van het bezettingsgebeuren was waar je over kunt schrijven in termen die voor iedereen accepta bel zijn, en dat zijn de weersom standigheden". Historicus Blom meent echter dat een afstandelijke geschied schrijving op den duur wel moge lijk zal worden. Hij verwijst in dit verband naar de geschiedenis van Willem van Oranje. Over hem wordt tegenwoordig afstandelijk geschreven, betoogt Blom; en dat was in het verleden niet zo. "Ik denk dat dat winst is. Ten aanzien van de bezettingstijd is dat natuur lijk op dit moment veel moeilij ker". Lou de Jong bestrijdt deze me ning: "Er is een veel groter ver schil, Blom, dat je over het hoofd ziet. Willem van Oranje was geen massamoordenaar". Westerbork In de Haagse Post een lang arti kel over de mensen die in de buurt van het concentratiekamp Wester bork woonden. De kop is veelzeg gend: "Als de trein voorbij kwam deden we de gordijnen dicht". Auteur Herman Vuijsje haalt een boer aan die zegt: "Ons land is er nooit toe gekomen om de joden achteruit te drukken. Ons volk zou ze nooit hebben weggebracht". Ge lijk heeft hij, schrijft Vuijsje: "Wei nig Nederlanders applaudiseerden toen de joden werden weggehaald. Alleen - verder deden ze ook niks". En deze bewering sluit wonder wel aan bij een uitspraak van een buur van Westerbork: "Je zorgde dat je d'r zo gauw mogelijk weer wegkwam. Niet te veel links en rechts kijken. Nieuwsgierigheid, daar had niemand belang bij". WIM BRANDS DEN HAAG (GPD) Diverse gemeentebesturen hebben zich spontaan gemeld bij de commissie-Geertsema met het verzoek een opslagplaats voor kernafval binnen hun gemeentegrenzen te krijgen. Om welke gemeenten het gaat wilde Geertsema niet zeggen. Hij zei wel dat het in één geval gaat om een gemeente die dreigende opheffing door gemeentelijke herindeling probeert te ontlopen. Geertsemaa, voorzitter van de commissie Locatie-keuze Opslag Radio-actief Afval (Lofra) heeft gis- Greenpeace DEN HAAG (ANP) - De milieu-or ganisatie Greenpeace is er giste- renniet in geslaagd het uitvaren van een met chemisch afval gela den dumpschip uit de Antwerpse haven te beletten. Het ging daarbij om de Wadsi-tanker, die met afval- zuren van het chemische concern Bayer op weg is naar de Noordzee. Greenpeace heeft echter laten we ten dat de acties zullen worden voortgezet en geïntensiveerd, tot de Belgische overheid zwicht voor de eis dat de dumpingen van che misch afval met ingang van 1989 zullen worden beëindigd. Eerder deze week slaagde Greenpeace er in de lozing van chemisch afval voor de kust van Walcheren tegen te houden. teren zijn handel nog niet kunnen slijten in het Friese Drachten. Hij heeft hoog-, middel- en laagwaar dig kernafval te bieden en sprak gisteren met het gemeentebestuur over de mogelijkheid dit afval op het industrieterrein op te slaan. Geertsema werd twee keer ge confronteerd met een duidelijk „nee". Eerst door een groep van honderd actievoerders, vervolgens door de afwijzende motie van de raad van Smallingerland, die hem door burgemeester Smallenbroek ter hand werd gesteld. Smallingerland is de eerste ge meente die door Geertsema werd benaderd. Voor de opslag van het afval zijn investeringen nodig voor een bedrag van ongeveer een half miljard gulden, waarvan „lood sen". verwerkingsinstallaties, een laboratorium, garages en een kan toor moeten worden gebouwd. De opslag van kernafval zou Smallin gerland dan ook zestig tot hon derdtwintig arbeidsplaatsen ople- Actievoerders, verzameld voor het gemeentehuis, noemden vijf argumenten tegen de opslag: het- onvriendelijk karakter van de op slagplaats („zwaar beveiligde be tonnen bunkers"), de belasting van het milieu met de stoffen tritium, krypton 85 en het „relatief warme koelwater met vergrote kans op botulisme". Verder de negatieve invloed op industrievestiging in Drachten en tevens op het inwo nertal en de „praktisch algemeen geldende opvatting" dat het nage slacht niet mag worden opge scheept met het gif waar wij op het ogenblik geen raad mee weten. Geertsema onderhield zich onge veer twee uren met burgemeester Smallenbroek en de wethouders Jan W. Noorda en Gerhard Lam- mers. Zijn volgende adres was de Groninger gemeente Vlagtwedde. BEEK - Nederlandse militairen hebben gisteren in Beek alvast de loper uitgerold voor de paus. De mat moet voorkomen dat de pausmobiel straks in de drassige bodem van het vliegveld zal wegzakken. (foto anp> ARNHEM (GPD) - De Provinciale Gelderse Energie Maatschappij PGEM zal de komende vijf jaar voor een bedrag van 1,4 miljard gulden investeren - tweehonderd miljoen meer dan vorig jaar ge raamd. Van dit bedrag, dat voor dertig procent uit eigen vermogen wordt gefinancierd, wordt bijna 500 miljoen gebruikt voor de pro- duktie van elektriciteit en warmte. Milieu-investeringen (de bouw van installaties voor asverwerking en rookgasontzwaveling) vergen een bedrag van 150 miljoen. Voor warmtekrachtprojecten in Duiven, Westervoort, Almere en Lelystad wordt ruim 120 miljoen uitgetrok ken. Voor de bouw van een water krachtcentrale in de Rijn bij Mau- rik wordt gerekend op een bedrag van 55 miljoen. Verder zal voor 900 miljoen in de transport- en distributiesector wor den geinvesteerd, waarvan 65 mil joen in stadsverwarmingsnetten. De PGEM verwacht de komende vijf jaar een winst van 55 miljoen per jaar op een omzet van 1,3 mil jard. Over dit jaar wordt een batig saldo van 45 miljoen verwacht, te genover 54 miljoen in '84. De elektriciteitstarieven zullen per 1 juli worden verlaagd, voor de vierde maal in successie. Een ver laging met 0,1 cent per kilowattuur zal echter maar een deel van de te verwachten stijging van de tarie ven, die het gevolg is van de stij gende brandstofkosten, teniet kun nen doen. Per saldo valt dit jaar een tariefstijging van 0,5 cent per kilowattuur te verwachten. De PGEM is van plan zich in de toekomst vooral te gaan richten op activiteiten in de nutssector. Com merciële taken worden afgestoten. Dat geschiedt deels onder politie ke druk. In de Provinciale Staten en de Tweede Kamer viel de laatste tijd te vernemen dat de PGEM te veel commercieel bezig is. De hui dige drieduizend arbeidsplaatsen zullen volgens PGEM-directeur drs. J. Cuijpers niet in gevaar ko men door de nieuwe koers. JOHANNESBURG (GPD) - De secretaris-generaal van de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken (SACC), dominee Beyers Naudé, zal samen met zijn vrouw begin juni een kort bezoek aan Neder land brengen. Zijn verblijf in Ne derland maakt deel uit van'een grotere reis, waarbij in de perio de van 10 mei tot half juni ook Noorwegen, Zweden, West- Duitsland, België, Zwitserland en de VS zal aandoen. Afgezien van een kort bezoek aan West-Duitsland aan het be gin van dit jaar, wordt dit zijn eerste uitgebreide buitenlandse reis in bijna acht jaar. Zeven jaar lang was Beyers Naudé een 'ge- Beyers Naudé naar Nederland band' persoon, wat wil zeggen dat hij huisarrest had en niet meer dan één persoon tegelijk mocht ontvangen. Tamelijk on verwacht werd zijn banning eind vorig jaar door de Zuidafrikaan- se regering ongedaan gemaakt, waarna hij zijn activiteiten als bestrijder van de apartheid weer met veel vuur opnam. De 69-jarige dominee volgde de Anglicaanse bisschop en No- belprijswinnar Desmond Tutu begin dit jaar op als secretaris generaal van de SACC. Toen hij met Tutu vervolgens een kennis- makingsreis wilde maken naar West-Duitsland en Nederland, werd hem slechts een paspoort voor dat eerste landverstrekt. Daar is nu dus blijkbaar verande ring in gekomen. Beyers Naudé vertrekt naar Europa en de VS om daar de verschillende kerken te bezoeken die de SACC finan cieel bijstaan. Ook zal hij het ere doctoraat in ontvangst nemen dat hem is verstrekt door de No tre Dame-Universiteit van India- Opleidingen in zeevaart gehalveerd DEN HAAG (GPD) - De onder wijscapaciteit op hogere zeevaart scholen zal worden gehalveerd. De hogere beroepsopleidingen voor stuurman en scheepswerktuigkun- dige in Utrècht, Den Helder en Delfzijl worden voor eerstejaars studenten met ingang van het ko mende studiejaar gesloten. Minister Deetman van onderwijs heeft hierover gisteren overeen stemming bereikt met de organen van alle hogere nautische opleidin gen. De bewindsman heeft toege zegd dat er het komend jaar, als ge volg van de sluitingen, geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. Hij komt nog met een sociaal plan. Studenten die zich voor deze op leidingen hebben aangemeld, kun nen zich opgeven bij de vier over blijvende instellingen in Terschel ling, Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen. Zij hebben met de Ko ninklijke Nederlandse Redersver eniging een stage-overeenkomst gesloten. 'Niet-aanvalsverdrag in Zuid-Libanon' TEL AVTV - De door moslims en druzen-militia omsingelde stad Je- zinne in Zuid-Libanon zal niet wor den aangevallen als het door Israël gesteunde Zuidlibanese leger van generaal Lahad, dat het christen- bolwerk verdedigt, plaats maakt voor Libanese regeringstroepen. Dat heeft de leider van de sji'iti- sche Amal-beweging, Nabbi Barri, gisteravond toegezegd. door Taco Slagter Duizenden christenen vluchtten de afgelopen dagen naar Jezinne, nadat er felle gevechten waren uit gebroken in de regio Sidon. Mos lims en druzen rukten op naar het dorp Faloes, dat enkele kilometers ten oosten van Jezinne ligt. Na een dag lang strijd kondigden Amal- leider Barri en Walid Joemblatt van de druzen een eenzijdig staakt- het-vuren af. Generaal Lahad van het niet door Beiroet erkende Zuidlibanese leger kreeg hiermee een kans zijn troepen terug te trek ken naar de zuidelijker gelegen stad Maijayoun. Maar de bevelheb ber van het ongeregelde legertje heeft tot nog toe geweigerd op de eis in te gaan. Volgens Radio Israël hebben de afgelopen dagen 18.000 gevluchte christenen de nog door Israël be zette dorpen in Zuid-Libanon be reikt. Driekwart van hen vormen de kinderen. De stroom vluchtelin gen wordt echter door nog niet be vestigde berichten op enkele tien duizenden meer geschat. Er zijn problemen met de op vang van de christenen. Scholen, kerken en leegstaande gebouwen zitten propvol. Bovendien is er ge brek aan voedsel, dekens en medi cijnen, aldus verschillende bron nen. Het Israëlische leger heeft in de buurt van Maijayoun 60 tenten opgezet. Enkele duizenden vluch telingen vinden in dit kamp onder dak. Verder is er vanuit Israël nog meer humanitaire hulp gestuurd naar de slachtoffers van het sekta risch geweld, in de vorm van bloem, suiker en rijst. Een klein aantal gevluchte chris tenen heeft toegang gekregen tot Israël, via de enige voor Zuidliba- nezen geopende grenspost aan de Israëlische noordgrens. Deze vluchtelingen krijgen gelegenheid van Israëls havens of het vliegveld Ben Goerion gebruik te maken om elders in de wereld hun heil te zoe ken. De meesten wijken voorlopig uit naar Cyprus. Een woordvoerder van het Rode Kruis in Jeruzalem heeft het be richt tegengesproken dat deze in ternationale organisatie het heeft laten afweten. Naar zijn zeggen zijn er voedselpakketten, dekens en medicijnen naar centra met vluch telingen in Zuid-Libanon ge stuurd. Intussen probeert Antoine La had, in samenwerking met het Is raëlische leger, een veerdienst bij het Zuidlibanese havenplaatsje Nakoera op te zetten. De opzet er van is, dat verbinding met het noorden van Libanon in stand te houden. Met de schepen zullen voedsel en andere goederen uit de omgeving van Beiroet worden op gehaald, omdat het transport over de weg door de steeds weer oplaai ende gevechten vrijwel onmogelijk is. Lahad is druk op zoek naar vrij willigers die de bootdienst in be drijf moeten houden. De Zuidlibanese havenstad TV- rus, die maandag door de Israëli sche bezettingstroepen werd ont ruimd, staat sinds woensdag vrij wel geheel onder controle van de sji'itische Amalbeweging. Met de zogenaamde „collaborateurs" is in middels afgerekend. Zij, die de af gelopen drie jaar met het Israëli sche leger hebben samengewerkt, zijn volgens ooggetuigen stand rechtelijk neergeschoten. Daarbij zou het om 35 personen zijn ge gaan. Bij een vuurgevecht in het nog door Israël gecontroleerde gebied in Zuid-Libanon zijn gisteren vier „terroristen" door een Israëlische patrouille gedood. Vijf Libanezen werden daarbij gewond en gevan gen genomen. De groep was tien kilometer ten Noorden van Mar- jayoun op heterdaad betrapt bij het plaatsen van een bom langs de weg. Ik weet niet hoe het u vergaat, maar ik erger mij de laatste tijd in toenemende mate aan het niveau van de oorlogsinformatie die de media over ons uitstorten. Histori cus Von der Dunk legde gisteren in deze krant goed uit wat mij precies stoort. "Maar al te vaak wordt de ge schiedenis verkracht omwille van sensatie en commerciële belangen. Neem nou zo'n serie als 'Het Ade laarsnest' van Veronica. Die naam alleen al, het lijkt wel een span nend jongensboek". En: "Tal van feiten kloppen ge woon niet, er zitten onjuiste namen en data in en op een naïeve, cliché matige manier zijn de makers uit gegaan van het simpele beeld van goed en kwaad. En zo zwart-wit was het gewoon niet". Het laat zich raden dat ook de weekbladen deze week bol staan van de oorlog. En het moet gezegd: vergeleken bij wat ons over het al gemeen voorgeschoteld wordt door de Hilversumse programma makers, is het lezen van de verha len in de weekbladen een verade ming. Hoewel het woord verade ming, het zij toegegeven, natuur lijk niet echt op z'n plaats is. Wat kwaliteit betreft wordt de kroon gespannen door Vrij Neder land, een blad dat zoals bekend als verzetskrant is begonnen. Op de voorpagina staat een verhaal over de denazificatie, binnenin artike len over een nazi-jager, mensen die teruggingen naar Buchenwald, om maar eens een greep te doen, plüs een bijlage over jongeren in de ille galiteit. Het verhaal over de denazificatie werpt een ontluisterend licht op de wijze waarop de nazi's werden aan gepakt, beter geformuleerd: niet werden aangepakt toen de oorlog was afgelopen. Kees Schaepman schrijft: "Tal van ehemaligen rolden ongedeerd door de geallieerde denazificatie- programma's heen, omdat ze er zo uitstekend in slaagden de schijn te bewaren". Volgt een voorbeeld. In Ham burg benoemden de Engelsen in het voorjaar van 1945 een zekere dr. Petersen tot burgemeester. Hij zou nu echt de man bij uitstek zijn om de post van burgemeester te bekleden, hij was echt wat je noemde een goede Duitser. Dacht men. "Kort daarop moest Petersen Japan en BRD doen mee met Star Wars, Australië niet BONN (AP) - De Bondsrepubliek en Japan steunen het omstreden Strategisch Defensie Initiatief van de Amerikaanse president Reagan. Zij zullen deelname aan de onder zoeksfase van het project aan de orde stellen op de economische topconferentie in Bonn, aldus heeft bondskanselier Kohl meege deeld op een gezamenlijke pers- conferntie met de Japanse premier Nakasone. Kohl verklaarde dat hij en Naka sone het erover eens waren dat het Amerikaanse plan 'gerechtvaar digd' was, en dat ze overeengeko men waren hun standpunt te coör dineren. Australië staat afwijzend tegen over deelname aan het door presi dent Reagan voorgestelde idee. Zo bleek gisteren bij het begin van ge sprekken tussen Australië en de Verenigde Staten. Minister van buitenlandse zaken Bill Hayden verklaarde dat het SDI weliswaar „schone idealen" heet te dienen, maar dat zijn rege- praktische uitvoering ervan. de Lou de Jong: "alleen over de weersomstandigheden in de oorlog kun je objectief schrijven", (foto anpj aftreden vanwege zijn oorlogsver leden". Doodschieten In dit verhaal wordt ook brigade generaal Richard Halse aange haald. Hij was verbonden aan de Engelse krijgsraad en uit zijn woorden valt af te leiden waarom de procedurele berechting van na zi's een aanfluiting werd: "Elke lijst begon met: Hitler A., Bormann M., Goring H. Maar verder hadden we in het begin niets en wisten we ook niets. Iedereen was moe aan het eind van de oorlog, en zowel de krijgsraad als het War Office meen den dat er voor niemand eer te be halen viel aan oorlogsmisdaden". En die houding van 'laat maar zitten' bepaalt ook het gedrag van veel mensen tegenwoordig, be weert advocaat Serge Klarsfeld in dit nummer van Vrij Nederland. Klarsfeld zegt: "Niemand zoekt echt naar Mengele, dat is het pro bleem". Over het waarom van zijn jacht op deze nazi zegt Klarsfeld: "Ie dere zaak is symbolisch, ook de zaak tegen Joseph Mengele. Hij staat symbool voor het feit dat veertig, vijfenveertig jaar geleden artsen mochten doden. Het is be langrijk dat de westerse wereld zulke misdaden niet ongestraft

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10