'Om de Dag van de Arbeid kunnen we echt niet heen' De bal bleef gewoon rollen in de oorlog KNAU-bestuur wekt woede Erwin Koeman rekent op 'jagend' Oranje AZ weigert afkoopsom te betalen Van Doorneveld in problemen Wéér winst Glasbergen Stunt van Tsjechische ijshockeyers DINSDAG 30 APRIL 1985 SPORT PAGINA 9 Het aantal boeken over de Twee de Wereldoorlog dat veertig jaar na de bevrijding het levenslicht ziet, is bijna niet te tellen, laat staan te lezen. Allerlei facetten worden be licht, je kunt het niet zo vreemd verzinnen of er is wel een boek of scriptie over. Behalve over 'Sport in de oorlog'. Er is in de loop der jaren wel eens wat over geschre ven, maar het reikte nimmer ver der dan een fragmentarische be handelingeen behoorlijk afge ronde studie bestaat er niet over. Dat nou nooit een historicus of so cioloog daar brood in heeft ge- Toen de bevrijding kwam. was ikzelf nog een kind. Later herin nerde ik me wel iets van die tijd, zeker van het laatste oorlogsjaar, maar hoe het nu precies toeging nee. Wat mij de laatste jaren fascineert is de vraag: hoe kon het toch gebeuren dat de sport in de periode 1940-44 gewoon door ging. Nederland werd onder duikt door de gehate mof, onze rechtsorde bestond niet langer, er werden mensen opgepakt, gegij zeld, op transport gesteld, gefu silleerd. Wie had er in die sfeer nou zin in om tegen de bal te trappen of naar voetballen te kij ken ik beperk me hier maar even tot voetballen omdat het ver- en veruit de belangrijkste tak van sport was)? Het was bovendien niet van gevaar ontbloot, want die samengestroomde menigten bij voetbalwedstrijden gaven de bezetter in de latere oorlogsjaren een prachtige gelegenheid raz zia's uit te voeren. (Daarbij wer den jonge mensen opgepakt en voor de Arbeitseinsatz naar Duitsland gestuurd). Allemaal redenen om niet te voetballen, zou je zo zeggen. Maar de bal rolde en rolde. Vrij wel geen club piekerde er over om er mee op te houden. Feyenoord werd landskampioen in 1940, He racles in 1941, ADO in 1942 en '43 en De Volewijckers in 1944. Het is dat er in de hongerwinter geen vervoer was anders zou er ook dan een titelhouder zijn geweest. Hoe kon dat toch? Van der Klugt Afgelopen week heb ik er eens over gepraat met Dirk van der Klugt, een zeventiger nu, oud voetbalscheidsrechter, oud-voor zitter van de scheidsrechters (COVS) in deze omgeving, gedu rende vele jaren de opleider van arbiters in de Afdeling Leiden. Een hartelijke man. Hij leidde wedstrijden in de oorlog. "Kijk", zegt Van der Klugt, "wie het niet heeft meegemaakt, kan het zich misschien moeilijk voorstellen, maar het dagelijks leven ging gewoon door. Er ver anderde aanvankelijk niet zo veel. Iemand die normaal zijn werk deed, ondervond bijna geen problemen. En je wist verder van allerlei dingen die er gebeurden, heel weinig af. Dat kun je je nu waarschijnlijk maar moeilijk in denken, maar zo was het. Het nieuws kwam heel geselecteerd tot je. En dan nog wat. Nu over zie je de oorlog als een periode van vijf jaar, maar dat wisten we toen niet. Ja, en je moest toch wat. Er was héél, heel weinig ver tier. Je had de bioscoop en de sport, in mijn geval dan het voet ballen. Ja, laat ik het maar zeg gen zoals het was: de honger naar de bal was groot. Wedstrij den trokken ook grote belangstel ling. Toen in '42 en 43 het razzia gevaar toenam, zijn sommige spelers wel gestopt en een aantal toeschouwers zal zijn weggeble ven, maar over het algemeen ging men gewoon door. Men nam het risico op de koop toe". Van der Klugt kreeg ook te ma ken met 'foute' scheidsrechters. "Dat gebeurde al vóór de oorlog met Duitsland uitbrak. We had den iemand benoemd tot voorzit- ter van depVS-Leiden.de'mïr- loper van de CUvz>, en uul een NSB-er te zijn. Maar op dat moment wisten we dat niet. Hij had dat stil gehouden. Het kwam door een toeval uit. Houthof, een sigarettengrossier die ook in de voetballerij zat, die voorzitter en ik troffen elkaar op een dag. Die man wil iets uit zijn zak halen en daarbij valt ook zijn lidmaat schapskaart van de NSB op tafel. Houthof zei meteen: wat heeft dit te betekenen, hoe lang zit jij daar al bij? Nou, hij was al enige tijd lid. Waarop Houthof zei: je be grijpt zeker wel datje bij ons niet meer te handhaven bent. Na mei- 1940 kon je dat niet meer zeggen, je had die NSB'ers maar te ac cepteren. Wij 'bevroren' die lui, dat wil zeggen we keken ze niet aan en hielden ze zo veel mogelijk buiten al onze activiteiten". Van der Klugt: "Wetend watje nu weet, zegje: het waren afschu welijke jaren. Maar als je aan mij vraagt, hoe heb je ze zelf er varen dan denk ik aan de vriendschap die je ondervond, de manier waarop je elkaar hielp, je had dat gekissebis niet, die DIRK VAN DER KLUGT verdeeldheid, die naijver. Als we als scheidsrechters iets organi seerden in bijv. Roelofarends- veen dan kon je 's avonds niet te rug in verband met de sperr-tijd. Nou, dan zorgden ze daar ervoor dat je ergens kon slapen. Dat ging zo gemakkelijk. Ja, de har telijkheid en saamhorigheid wa ren groot, daar bleef na de be vrijding weinig meer van over. De oorlog ik vond het een span nende, avontuurlijke tijd. Je be leefde elke dag weer wat anders". Belang De bezetter had er alle belang bij dat de sport, en zeker zoiets populairs als de voetbalsport, doorgang vond. Het volk moest voor alles rustig worden gehou den dan kon men zijn aandacht aan belangrijker zaken wijden. 'Brood en spelen' was een recept dat al in de oudheid zijn waarde had bewezen. Goed, dat 'brood' bleef een probleem, de sport liep van een leien dakje. Nederlan ders voerden zelf de maatregelen uit die de bezetter had uitge dacht. Zo werd de 'gelijkschake ling' (het onderbrengen van heel de voetbalgemeenschap, zoals de (K)NVB, de katholieke, christelij ke en socialistische voetbalbond, in één nationale organisatie, waarvan de NVB de leiding kreeg) geregeld door sportpatriot Karei Lotsy. Toen NVB-voorzit- ter Van Prooye overleed, wilde de bezetter aanvankelijk een NSB'er op zijn plaats poten. De NVB-top liet weten dat dat op grote bezwaren stuitte. Van die kant werd Lotsy voor de functie naar voren geschoven. De Duit sers stemden ermee in, want de rust was hen lief, maar het was duidelijk dat Lotsy dan wel naar hen diende te luisteren. Op de vel den moesten bordjes komen "Ver boden voor joden" ze kwamen er. Voetbalclubs met namen als Wilhelmina en Juliana dienden van naam te veranderen - het gebeurde. Er moest een gift ko men voor Winterhulp Nederland men gaf het. De sportjournalistiek liep bij dit alles keurig in de pas. Hoe meer je je verdiept over sport in de oorlog des te merk waardiger wordt het voor men sen die de periode niet hebben meegemaakt en er nu op terug kijken. Onder de duizenden Nederlan ders die voor de Arbeitseinsatz naar Duitsland werden gevoerd, bevonden zich ook vele voetbal lers. Die vormden daar, aange moedigd door de nazi's, een "na tionaal" team dat tegen de Ar beitseinsatz uit andere landen "interlands" speelde.... Vele dui zenden Nederlanders woonden die wedstrijden bij en toonden zich dolgelukkig als er werd ge wonnen. In de fabrieken waar ze werkten, werd er vurig over na gekaart. Een latere international als Bram Appel kwam zelfs in de Duitse voetbalcompetitie uit: hij was een gevierd schutter bij Her- tha BSC. Ruim veertig jaar na de oorlog vraag je je verbijsterd af hoe het toch allemaal kón. Het zal wel op gesloten liggen in dat ene zin netje: het dagelijkse leven ging, bij alle ongeregeldheid, gewoon door... En nooit is duidelijker onder een vergrootglas komen te liggen dat sporters gericht zijn op sport en niet op iets anders. Unitas Zijn alle clubs door blijven voetballen in de oorlog? Is er geen enkele vorm van verzet geweest? Van de voetbalclub Oegstgeest weten we dat die na de Duitse in val haar sportieve bezigheden staakte. Bij SJC werd het bordje "Voor Joden verboden" verwij derd. De Sicherheitsdienst nam de zaak hoog op en eiste dat de dader zich zou melden. Het veld van SJC behoorde toe aan de r.k. kerk en de pastoor nam alle schuld op zich. Hij werd naar een concentratiekamp gevoerd, keer de daaruit na de bevrijding ge radbraakt terug en stierf korte tijd later. Er zijn misschien nog wel wat voorbeelden te noemen, maar het waren uitzonderingen. En dan is er het geval-Unitas. De ledenvergadering van deze Gorkumse club stemde in septem ber 1941 de penningmeester, een actieve NSB-er, weg. Het werd een geduchte rel. De plaatselijke NSB, gesteund door de bezetter, nam dat niet en wilde dat de man zijn functie terugkreeg. Uni tas weigerde. De NVB probeerde te bemiddelen en wees de Gor- kummers er op dat hun besluit verreikende consequenties kon hebben; het voortbestaan van de club stond op het spel. Unitas hield voet bij stuk: de penning meester was op reglementaire wijze van zijn functie ontheven. Injuni-1942 wees de bezetter de weggestuurde penningmeester als gevolmachtigde van Unitas aan m.a.w. al wat er in de ver eniging gebeurde, had zijn in stemming nodig. Het bestuur trad daarop af en het overgrote deel van de leden zegde zijn lid maatschap op. In feite hield de club daarmee op te bestaan. Op initiatief van de burgemeester van Gorkum werd later een alge mene ledenvergadering belegd waarbij het voorstel aan de orde kwam om de foute penningmees ter als achtste (extra) bestuurslid te aanvaarden. Het voorstel werd verworpen, de oppositie er tegen werd geleid door een der jongere leden, H.K. Sterkenburg die zich al eerder krachtig in de ze kwestie had geroerd. De gevol machtigde probeerde vervolgens toch nog een competitie-elftal te formeren, maar de spelers wei gerden. De bezetter liet daar op weten dat alle eigendom men van Unitas zouden worden verkocht. Een aantal Nederland se clubs meldde zich terstond om de zittribune over te nemend). De burgemeester van Gorkum zocht naarstig naar een oplos sing en vond die: er zou een nieuw bestuur worden benoemd, niemand van het oude zou daar in terugkeren, ook niet de foute penningmeester. Dat voorstel werd door zowel de NSB als Uni tas aanvaard. Aan het eind van de oorlog nam de bezetter nog even wraak: de gehele accommodatie van de club werd gesloopt. H.K. Sterken burg was inmiddels al gearres teerd en weggevoerd. Hij bekocht zijn moedige houding met de dood. ZEIST (GPD) Michel Valke of Erwin Koeman, dat was de keuze toen de 17-jarige Groninger zich bij PSV had gemeld. Kies ik voor de een of voor de ander was dikwijls ook de vraag voor bondscoach Kees Rijvers. En toen het Neder lands elftal de voorbereiding op de interland tegen Oostenrijk begon, was de bezetting van de linker po sitie op het middenveld een van de onzekerheden voor interim-coach Leo Beenhakker. In de oefenpartij tegen DHC lag de middenvelder van FC Gronin gen een streepje voor, maar door een voortreffelijke prestatie in de competitiewedstrijd tegen Ajax vergrootte de oudste Koeman zijn voorsprong, een mislukte verrich ting tegen AZ'67 bracht de meer er varen Michel Valke weer op gelijke hoogte, en toen Oranje zich vrijdag meldde voor het vierdaagse trai ningskamp was Beenhakker nog niet overtuigd. Het nachtje dat hij er nog over wilde slapen werd ver stoord door de mededeling dat Mi chel Valke geveld was door een blessure. Erwin Koeman of Michel Valke. alleen voor Rinus Michels was het geen probleem. „Hij zag het in mij niet zitten, dat heb ik tenminste van Han Berger begrepen", zegt Erwin Koeman in Zeist, twee da gen voor de belangrijke kwalifica tiewedstrijd tegen Oostenrijk en een week voor de beslissende ge- Opstelling Oranje het kader van de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap (Euro- riidden Schoenaker (Ajax>, Van de Kerk- gelen (FC Groningen). Silooy (Ajax), Hout- sprekken met zijn huidige werkge ver FC Groningen en wat mogelijk zijn nieuwe bazen worden in Am sterdam. Het prijskaartje dat om de nek van Oranje's middenvelder hangt (750.000 gulden), kan door een goede prestatie niet verande ren, mogelijk wèl de som die naar de eigen bankrekening overge maakt wordt. Het geld telt niet, het belang van het Nederlandse voetbal, het resul taat tegen Oostenrijk, kwalificatie voor de WK-'86, daar gaat het om. Erwin Koeman is het eens met Hu- go Hovenkamp, die vindt dat Ne derland na een uitschakeling voor de eindronden van het wereldkam pioenschap niet al te dramatisch moet doen, omdat deze nationale voetbalploeg pas over een jaar of vier op zijn sterkst is. De nu 23-jarige Koeman is dan op zijn top. „Dit elftal kan nog wel een paar jaar mee, juist daarom is het gunstig als deze jonge lichting op het wereldkampioenschap erva ring op kan doen. Daar kunnen we ons meten op niveau. Als we met zijn allen de schouders eronder zet ten dan moet het lukken. Voor het HAARLEM/ALKMAAR (GPD) - Hans van Doorneveld is in een moeilijke positie terechtgekomen, nu AZ bij monde van voorzitter Arie Ligthart heeft laten weten, dat de club onder geen beding de af koopsom van 125.000 gulden zal betalen, die Haarlem voor het ont binden van het contract van de oe- fenmeester vraagt. Haarlem gaat er dan ook vooralsnog van uit, dat de trainer het tweejarige contract, dat hij in november vorig jaar tekende, normaal zal uitdienen. Daarmee is de overgang van Van Doorneveld, die anderhalve week DORDRECHT - Het zaalvoetbal team van Glasbergen heeft gister avond een goede stap gezet op weg naar promotie naar de interregio nale klasse. De Katwijkers wonnen in Dordrecht ook hun tweede wed strijd in de promotiecompetitie, waarin vijf teams om twee promo tieplaatsen strijden. De kampioen van de Dordtse hoofdklasse, de Project Inrichters, werd met 1-5 verslagen. De Leidse kampioen kwam weliswaar al vlot op een 1-0 achterstand, maar Wim Driebergen en Jan Hogewoning bogen die na delige score nog voor de pauze om in een 1-2 voorsprong. Na de pauze scoorde Driebergen, met doelman Gijs Guyt uitblinker, nog twee keer en Martin van der Plas één keer. geleden tot een akkoord kwam met AZ over een dienstverband van twee jaar, vrijwel zeker van de baan. Hoewel Van Doorneveld eer der verklaarde aan het einde van dit seizoen perse weg te willen bij Haarlem, toonde bestuurslid Harry Wehnes zich gisteravond optimis tisch over het aanblijven van de hoofdtrainer. „We hebben de afge lopen week een paar gesprekken gehad met Van Doorneveld en daarin zijn veel knelpunten wegge nomen. Daarnaast is gebleken dat de problemen die overblijven, op losbaar zijn. Ik denk, dat de span ning van dit hectische seizoen tot wat conflictsituaties heeft geleid. We moeten nog verder praten met elkaar, maar ik denk dat Van Doorneveld gewoon bij Haarlem blijft". De net van vakantie teruggekeer de AZ-praeses Ligthart, op wie bij de afwikkeling van de transactie was gewacht, reageerde zondag avond woedend op de opstelling van het Haarlem-bestuur. „Wat Haarlem vraagt, is ronduit absurd. Er moet 125.000 gulden op tafel ko men om Van Doorneveld vrij te krijgen. Daar denken, laten staan praten we niet eens over. We beta len geen tientje. Het is nu een zaak van Van Doorneveld zelf gewor den. Als hij zo graag naar AZ wil, moet hij maar proberen een rege ling te treffen. Wij stoppen er mee en zullen geen contact meer zoe ken". Ligthart: „Ik ben eerlijk gezegd enorm teleurgesteld in het bestuur van Haarlem. De loyaliteit is ver te zoeken. Vijf jaar geleden hebben we Haarlem geholpen toen Van Doorneveld daar ondanks een nog lopend contract hoofdtrainer kon worden. Ik was toen de enige in het bestuur, die zich voor Van Doorne veld sterk heeft gemaakt. Achteraf gezien kan ik m'n tong wel afbij ten, dat ik me zo heb opgesteld. Ik denk, dat we voortaan niet meer aan anderen, maar alleen nog aan onszelf moeten gaan denken", al dus Ligthart. Haarlem-bestuurder Wehnes wees de kritiek van de AZ-voor- man zonder meer van de hand. „Wij willen niets, behalve dan dat Van Doorneveld blijft. Wanneer AZ hem graag wil hebben, moet het daarvoor in de knip. Dat heb ben we van te voren ook kenbaar gemaakt. De vergelijking die Lig thart maakt met vijf jaar geleden, is trouwens niet reëel. Van Doorne veld was destijds assistent-oefen- meester bij AZ en kon bij ons hoofdtrainer worden. Dat vind ik wel wat anders". Hans van Doorneveld reageerde vanmorgen als volgt: „Ik ben erg teleurgesteld dat het Haarlem-be stuur zo n hoog bedrag voor me vraagt. Klaarblijkelijk ben ik dus een topper. Dat is overigens het enige dat me goed doet. Niet mis, 125.000 gulden. Enige tijd geleden had penningmeester Beer Wentink het over een prijskaartje. Dat blijkt er nu een met een gouden randje te zijn. Maandag 15 april kreeg ik te horen dat ik weg mocht en nu dit. Een overeenkomst is een overeen komst, dacht ik zo. Ik meen dat er van mijn kant in alle eerlijkheid en redelijkheid zaken zijn aangevoerd waarvoor het bestuur begrip voor toonde. En nu dit. Zo zie je maar weer: niets veranderlijker dan een mens. Ik had liever gehad dat het Haarlembestuur me gewoon aan m'n contract had gehouden. Wat ze nu voor me vragen, vind ik ab surd". de laatste jaren niet bepaald ver wende publiek zou het toch ook fantastisch zijn". Beleving Typisch -Nederlands noemt hij het. „Hongarije speelt 30 inter lands, reist een week met de hele ploeg naar Benidorm. Duitsland oefent de ene wedstrijd na de ande re tegen sterke tegenstanders, en wij..., wij voetballen tegen DHC. Het bekrompen Nederland. Er kan niets, maar als het moet dan zijn Of dat ook voor dit Oranje geldt? Koeman gelooft het. Hij vertrok uit Oranje toen Kees Rijvers nog de baas was, hij werd teruggehaald door Leo Beenhakker. De Braban der vond het onnodig om zijn spe lers te wijzen op het belang van een partij, dat hoefde je toch niet te zeggen tegen profs die met hun vak bezig waren. De uit Spanje overgevlogen Beenhakker consta teerde dat de beleving van het spel letje doodgebloed was, hij miste het voetbal met het hart. „Bij ons gaat het inderdaad ge moedelijker", vindt ook Erwin Koeman, die een duidelijke voor keur uitspreekt voor de werkwijze van Beenhakker. „Rijvers heeft bij FC Twente en PSV goed gepres teerd, daar heeft hij het hoogste be reikt. Bij die clubs had hij de spe lers dagelijks om zich heen, bij Oranje had hij de jongens maar hoogstens eens in de drie maanden bijeen, vier interlands per jaar. Vanuit die situatie kon hij niet werken. In Beenhakker herken ik veel van Berger. Cynische opmer kingen, humor, je zeggen waar het op staat. Dat komt weieens hard aan, maar het is wel eerlijk. Het spreekt mij aan, en niet alleen mij, maar ook de anderen". Buffelen Dat geldt ook voor de opmerkin gen van Willy van de Kerkhof in een sportblad; hard maar eerlijk. „Is Erwin Koeman een tweede Jantje Peters, een eeuwige belof te", vraagt de veteraan zich af. Koe man: „Toen ik net kwam kijken bij PSV, maakte ik me druk om een dergelijke opmerking. Nu ben ik volwassener geworden. Ik heb geen spijt dat ik al op 17-jarige leef tijd naar Eindhoven ben gegaan. Knokken voor je plaats, het harde leven, je bent er tegen bestand of niet. Wie niet bij de les blijft valt af, zo werkt het bij de topclubs en mo menteel ook bij Groningen". Van de Kerkhof, opgegroeid in een tijd dat je, zoals hij het zegt, „leerde dat je voor je geld moest werken". Erwin, zorgeloos opge groeid, die toevallig goed tegen een bal kon schoppen en die niet zoals zijn leeftijdgenoten een paar tien tjes pakte in een krantenwijk maar een veelvoud van dat bedrag ver diende op het voetbalveld. De Groninger: „Onze generatie heeft het inderdaad vrij gemakke lijk. Een paar goede acties en je bent in dit land een wereldvoetbal ler, maar bedenk wel dat ze je ook zo de grond intrappen. Beweren dat we te weinig met ons vak bezig zijn is onzin. Bij PSV heb ik ook sneeuw lopen ruimen, bij GRC liep Erwin Koeman: "Ik ben niet te beroerd spelen". ik te vlaggen bij het derde en bracht ik thee bij het tweede. Kun nen wij het helpen dat dergelijke bedragen in het betaald voetbal be taald worden? Ik ben echt wel be zig met mijn vak, ik wil buffelen, ik ben niet te beroerd om in dienst van een ander te spelen". Morgenavond, in de volgepakte Kuip, moet Oranje aan de slag. Het rekent op een verdedigend inge stelde tegenstander. „De Oostenrij- toto GPD) kers", gelooft Koeman, „komen voor één puntje". Ze zullen een fa natiek en geladen Nederlands elf tal tegenover zich krijgen. „Jagen op de man, in een vroeg stadium. Het publiek ziet het graag en het is toch kenmerkend voor het Neder landse voetbal. Het is belangrijk om het publiek achter ons te krij gen. Het is 1 mei, de Dag van de Arbeid, daar kunnen we niet om heen". PRAAG (SID/DPA) - Tsjechoslo- wakije heeft de al jaren geldende ijshockeyhiërarchie volledig op zijn kop gezet. Voor 14.200 wild en thousiaste toeschouwers slaagden de Tsjechoslowaken er op uiterst sensationele wijze in het tot nu toe ongenaakbare Sowjet-Unie met 2-1 te verslaan. Tsjechoslowakije dat zaterdag nog in de voorronde met 1-5 kansloos ten onder was gegaan, heeft nu een uitstekende kans voor de zesde maal in de geschiedenis wereldkampioen te worden. Dat kunststukje haalden de Tsjecho slowaken voor het laatst in 1977 in Wenen uit. Voorwaarde voor het na eerdere nederlagen in het toernooi in Praag al lang niet meer voor mo gelijk gehouden succes is wel, dat het team van de Verenigde Staten morgen wordt verslagen. De slot wedstrijd van vrijdag tegen Cana da, dat gisteren verrassend de VS versloeg, wordt vervolgens gezien als een relatief gemakkelijke opga- Het was bijna zeven jaar geleden, dat Tsjechoslowakije op dezelfde plaats tijdens de strijd om de we reldtitel van de Sowjet-Unie won (6-4). Dat resulteerde toen niet in het veroveren van het zo fel be geerde kampioenschap, dat toch weer bij de Sowjet-Unie terecht kwam. In maar liefst 52 achtereen volgende wedstrijden voor dit eve nement waren de Sowjetrussen on geslagen gebleven. Al in de eerste periode zorgden Ruzicka (7e minuut) en Pasek (12e) voor de doelpunten, die achteraf goud waard bleken te zijn. Bij de eerste treffer speelde de Sowje- trussische doelman Vladimir Mis- jkin een dramatische rol. Hij gleed uit, viel en maakte zo de weg vrij voor Ruzicka, die plotseling een open doel voor zich zag. Ook bij de tweede Tsjechoslowaakse treffer ging Misjkin, algemeen gezien als de opvolger van de legendarische Tretjak, ook al niet vrijuit. Hij ver zuimde de bal met zijn voet tegen te houden, waar Pasek op eenvou dige wijze van kon profiteren. In de resterende speeltijd konden de fel aanvallende titelverdedigers nog slechts één treffer produceren, door Komoetov in de derde perio de. ARNHEM (GPD) - Een kleine twee weken voor de extra unie raadsvergadering heeft het KNAU- bestuur de aanval gezocht. In een brief aan de unieraadsleden laat het hoofdbestuur vrijwel niets heel van de rapportage van de onder zoekscommissie die onlangs tot de conclusie kwam dat ten minste vier bestuursleden niet voor hun taak berekend zijn. Het door de rapportage van de onderzoekscommissie in het nauw gedreven hoofdbestuur van de at- letiekunie verwijt de onderzoekers tal van tekortkomingen. Letterlijk schrijven voorzitter Wim de Beer en secretaris Bart Kappenburg: „Het bestuur vraagt zich af of werkelijk van een onderzoek spra ke is geweest". De verwijten hebben betrekking op het niet-toepassen van hoor en wederhoor en op het weergeven van meningen en gevoelens van de geïnterviewden in plaats van het noemen van feiten. „Vaststaat dat van de geïnter viewde personen een relatief groot aantal behoort tot het korps van professionele of semi-professione- le medewerkers, die zich ten tijde van het onderzoek inzake het ont slag van bondsbureaudirecteur Ensdorff lijnrecht tegenover het bestuur van de KNAU hebben op gesteld. De vraag rijst dan ook hoe veel waarde aan een aantal van de door hen gemaakte opmerkingen moet worden toegekend. De vraag kan zelfs worden gesteld in hoever re het nog oirbaar is als aan deze medewerkers de vraag wordt ge steld hoe hun oordeel over niet- professionele bestuurders en com missieleden is", aldus het KNAU- bestuur, dat het rapport voor ken nisgeving aanneemt. De brief van het hoofdbestuur van de KNAU heeft bij de leden van de onderzoekscommissie woe dende reacties losgemaakt. Een van de leden, Ap Lammers uit het Gelderse Dieren, noemt het een ongehoorde reactie van het hoofd bestuur. „Zeker naar de commis sieleden toe, die binnen de KNAU een enorme staat van dienst heb ben. Ik noem alleen maar KNAU's erevoorzitter Frans Jutte". „Wat mijzelf betreft kan ik wel zeggen dat ik, als het bestuur door deze tactiek het straks op 11 mei haalt, er weinig voor voel onder dit be stuur verder te functioneren".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9