SEP: kernenergie landelijk aanpakken Aegon naar beurs in VS Akzo moet vervuild slib in Botlek zelf opruimen Tweede Kamer tot spoed gemaand Delors (EG) ziet in VS geen rentedaling PanAm vliegt weer met passagiers op Schiphol Westduitse groei blijft bescheiden PAGINA 6 ECONOMIE DINSDAG 30 APRIL 1985 DEN HAAG (ANP/GPD) - De Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven zijn voorstander van een landelijke aanpak bij een eventuele beslissing voor de bouw van nieuwe kerncentrales. Zij wijzen het plan af om het door de regering verwachte prijs voordeel toe te kennen aan de provincie die zich voor de bouw van een kerncentrale meldt. De eventueel goedkopere stroom- tarieven die de inzet van de nieuwe kerncentrales opleveren moeten in - principe ook landelijk worden doorberekend, zo vindt de SEP, die bovendien de financiering over alle producenten (provincies) wil spreiden. Dat bleek gisteren tij dens een hoorzitting in de Tweede Kamer over de regeringsplannen. De SEP staat, evenals de werk- 'Opslag van atoomafval is experiment' UTRECHT (ANP) - De stichting Natuur en Milieu heeft de twaalf gemeenten die volgens de commis sie Geertsema nog in aanmerking komen voor het leveren van een opslagplaats voor radio-actief afval gewezen op de gevaren die die op slag met zich meebrengt. Dat heeft Natuur en Milieu gisteren laten we ten. De commissie Geertsema zal dit najaar definitief een aantal ge meenten voordragen die bereid en in staat zijn een opslagplaats bin nen hun grenzen te herbergen. Vol gens de milieu-organisatie zijn de betrokken gemeentebesturen zich echter niet voldoende bewust wat zij - eventueel - in huis halen. Zo is er volgens Natuur en Milieu nog niet voldoende ervaring met het opslaan van kernsplijtingsaf- val, dat gedurende lange tijd hoog radio-actief blijft. „De opslag van dit afval moet de kinderziekten nog doorlopen. De techniek ver keert nog in een experimenteer stadium", aldus de stichting. Ook het vervoer van het afval naar de opslagplaats is volgens de milieu organisatie een gevaarlijke zaak, terwijl de behandeltechnieken van radio-actief sloopafval van kern centrales nog in een proefstadium verkeren. Het creëren van een opslagplaats voor de duur van 50 tot 100 jaar zal de produktie van kernafval in kerncentrales legitimeren. Dat be tekent een wissel op de toekomst voor meer dan 100.000 jaar, aldus Natuur en Milieu aan de gemeen ten. Kort Zakelijk geversverbonden VNO en NCW, niet afwijzend tegenover het uit breiden van het aantal kerncentra les in ons land. De voordelen van kernenergie wegen zwaarder dan de daaraan verbonden bezwaren, meent de SEP. Wel moet de Twee de Kamer hoe dan ook spoedig een oordeel moet uitspreken over het regeringsstandpunt dat het ge wenst is dat er in Nederland twee nieuwe kerncentrales bij komen. Indien de Kamer spoedig een standpunt bepaalt, kan deze op stelling van het parlement nog een rol spelen bij de uitbreiding van het produktievermogen die de SEP in de loop van de jaren negen tig nodig acht. Het is niet verant woord om besluiten over de uit breiding van het produktievermo gen tot na volgend jaar uit te stel len, meent de SEP. "Anders gaat in bepaalde gebieden het licht uit", aldus voorzitter Ketting. In het regeringsstandpunt wordt gedacht aan twee nieuwe kerncen trales met een vermogen van 900 tot 1300 megaWatt. De SEP wijst er op dat er tussen 1993 en het jaar 2000 nog ongeveer 6000 megaWatt nieuw produktievermogen gereali seerd moet worden. De SEP dringt ook aan op spoed bij de Kamer, omdat pas daarna beslissingen ge nomen kunnen worden over nieu we kolencentrales. De vakcentrale FNV, evenals het CNV tegenstander van meer kern centrales, zei gisteren bij monde van woordvoerder Van den Bigge- laar niet te geloven dat de nauwe lijks ontwikkelde Nederlandse nu cleaire industrie zal kunnen profi teren van de bouw van kerncentra les. Omdat dergelijke bedrijven in het buitenland kampen met een ernstig gebrek aan orders zal men bereid zijn in Nederland tegen af- braakprijzen kerncentrales te bou wen, meent de FNV. Sabotage De milieugroeperingen en de an ti-kernenergiebeweging gisteren aan het woord kwamen, zeiden af gesproken te hebben geen geweld te zullen gebruiken wanneer de Tweede Kamer binnenkort toch het groene licht geeft om met de bouw van nieuwe kerncentrales te beginnen. Wel zeiden leden van de Vereniging Milieudefensie en het Landelijk Platform tegen Kern energie zich voor te kunnen stellen dat anderen wel tot "sabotage" zul len overgaan, wanneer de uitkomst van de Brede Maatschappelijke Discussie (geen uitbreiding van het aantal kerncentrales) niet wordt gevolgd. "Dat is het logische gevolg van uw manier van politiek bedrijven", aldus een van de woordvoerders tegen de CDA'er Lansink, die zich nogal opwond over deze uitspraak. De Tweede Kamer heeft nog niet besloten wanneer er een plenair debat gehouden zal worden over het regeringsstandpunt inzake de toekomstige energie-voorziening. Wel is vrijwel zeker dat een der gelijk debat nog voor het zomerre ces plaats zal vinden. Nu ook het CDA-bestuur afgelopen weekend zijn tegenstand heeft laten varen is er waarschijnlijk een kamermeer derheid voor het regeringsstand punt te vinden. Hoechst: prijs elektriciteit blijft te hoog AMSTERDAM (ANP) - De elektri citeitsprijs voor industriële groot verbruikers in Nederland blijft voorlopig veel te hoog in vergelij king met het buitenland. Dat heeft de directie van Hoechst Holland gisteren verklaard bij de presenta tie van het jaarverslag. In een toelichting op de jaarcij fers wees ir. B. van Nederveen er op, dat het einde van de zogenaam de gigantenregeling (de prijsrege ling voor elektriciteit voor groot verbruikers) nog lang niet in zicht lijkt „De regeling wordt gemaakt in de veronderstelling, dat na 1987 de kostenstructuur van in Neder land gemaakte elektriciteit verge lijkbaar zou zijn met die in omlig gende landen. Dit doel is dan nog lang niet bereikt". Het overgaan op goedkopere brandstoffen is slechts gedeeltelijk bereikt. De ombouw naar kolen centrales verloopt volgens plan, maar omdat besluiten over kern centrales op zich laten wachten, zal er na 1987 behoefte bestaan aan een overgangsregeling. De Neder landse tak van het Westduitse che mische concern heeft overigens een puik jaar achter de rug met de grootste winst uit de geschiedenis. Het brutoresultaat steeg van 113 tot 151 miljoen gulden. Na belas tingen kwam de winst op 92 mil joen gulden tegen 64,5 miljoen in 1983. De totale omzet op de Neder landse markt steeg 10 procent. In de eerste drie maanden van dit jaar werd op de Nederlandse markt zelfs 12 procent meer omgezet. Ruim 35 miljoen Amerikanen leven onder de armoedegrens WASHINGTON (Rtr/ANP) - Vol gens officiële cijfers is het aantal Amerikanen dat onder de armoe degrens leeft, gestegen tot 35,3 mil joen. Dat is 15,2 procent van de to tale bevolking. In een, gelijktijdig met de in Washington gepubliceer de cijfers, verschenen rapport van de Universiteit van Harvard staat dat zeker 20 miljoen mensen in de 'Verenigde Staten enkele dagen per maand honger hebben. Artsen die hebben meegewerkt aan het Harvard-rapport hebben verklaard ontzet te zijn over de ont dekking dat in de Verenigde Sta ten ziekten blijken voor te komen als kwashiorkor en marasmus. Kwashiorkor is een ziekte die wordt veroorzaakt door ondervoe- Amerikaanse markt steeds belangrijker ding, met name van eiwitten, als gevolg waarvan oedeem ontstaat. In tegenstelling tot kwashiorkor, waarbij slachtoffers als gevolg van oedeem minder vermagerd lijken dan zij in werkelijkheid zijn, is ex treme vermagering het kenmerk van marasmus. Beide ziektes, al dus gezondheidsdeskundigen, zijn te vinden op plaatsen waar armoe de en verwaarlozing van de ge zondheid een grote rol spelen. Tot dusver werd aangenomen dat bei de ziektes vooral voorkwamen in door honger getroffen gebieden in de Hoorn van Afrika. Het is het vijfde achtereenvol gende jaar dat de regeringscijfers over de armoede een stijging verto- Leidsche Wol De Leidsche Wolspinnerij (Ne- veda Breigarens) heeft over het op 31 maart beeindigde boekjaar een winst behaald van 1,1 miljoen gulden tegen een verlies van f 4,5 miljoen over het voorgaande jaar. De winst van 25 gulden per aan deel zal aan de reserves worden toegevoegd. De directie schrijft de verbetering toe aan het feit dat meer nadruk werd gelegd op de verkoop van hoogwaardige ga rens. Het herstel van Leidsche Wol volgt op een roerige periode. Na interne strubbelingen werd de directrice in april vorig jaar ont slagen en vervangen. Een reorga nisatie werd doorgevoerd. Ontwikkelingskrediet Er zijn in 1984 171 aanvragen in gediend voor een technisch ont wikkelingskrediet bij het minis terie van Economische Zaken. Dat zijn er 15 procent minder dan in 1983, toen er nog 199 aanvragen binnenkwamen. Lagere rente en economisch herstel, waardoor on dernemingen eerder geneigd zijn hun ontwikkelingsactiviteiten zelf te betalen, zijn mogelijk oor zaak van deze daling. Het tech nisch ontwikkelingskrediet is een risicodragende lening voor onder nemingen die vindingen tot ont wikkeling willen brengen en de kosten en risico's niet geheel zelf kunnen dragen. Factoring Factoring is in 1984 in omvang met 20 procent gestegen van 5,5 miljard naar 6,6 miljard gulden. Dit heeft het Bossche factoringbe- drijf FMN meegedeeld. Factoring betekent dat de factormaatschap pij van bedrijven bepaalde, soms niet gemakkelijk te innen vorde ringen koopt en deze zelf tracht te innen. Veel ondernemers zien vol gens FMN factoring steeds meer als een vorm van financiering en kredietverzekering. Heineken President-directeur Orlandini van de KLM, wordt president commissaris bij Heineken, zo heeft het bierconcern meege deeld. Orlandini volgt H.H. Thys- sen-Bornemisza op, die wel lid blijft van de raad van commissa rissen. Tot commissaris is verder benoemd de bestuursvoorzitter van Hoogovens, drs J.D. Hoog- landt. LUXEMBURG (ANP) - De voorzit ter van de Europese Commissie, Jacques Delors, heeft tijdens zijn recente verblijf in de Verenigde Staten geen aanwijzingen gekre gen dat de Amerikaanse rente op korte termijn zal dalen. Maar in tegenstelling tot wat voor enkele jaren de heersende op vatting was, wordt thans algemeen erkend dat de dollarkoers zal dalen als het tekort op de begroting - thans ruim 200 miljard dollar - zal afnemen. De voorzitter van het „dagelijks bestuur" van de Europese Ge meenschap verklaarde gisteren op een persconferentie in Luxemburg dat de Amerikaanse regering zich bewust is van de op middellange en lange termijn schadelijke gevol gen voor de Amerikaanse econo mie van de „overwaardering" van de dollar. Vrij algemeen is men in Washington overtuigd van de noodzaak om het begrotingstekort te verminderen, maar over de ma nier waarop dit moet gebeuren be staat nog geen overeenstemming. President Reagan wil het begro tingstekort het komend financiële jaar met vijftig miljard verminde ren, met 100 miljoen het daaropvol gende jaar en met 150 mihoen het weer daaropvolgende jaar. Delors toonde zich overigens re delijk optimistisch over de econo mische wereldtopconferentie die donderdag in Bonn begint. SCHIPHOL - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm is sinds zondag terug op Schiphol. Een PanAm-toestel landde toen met aan boord Amerikaanse oud strijders die voor de herdenking van bevrijdingsvluchten naar Ne derland kwamen. Gistermiddag werd de 'inaugurele vlucht' nog even dunnetjes overgedaan met een ontvangst van Amerikaanse journalisten en Nederlandse cor respondenten in de VS. In de jaren 1978 en 1981 verliet de Amerikaanse maatschappij Pa nAm twee maal de bestemming Amsterdam. "Gestegen brandstof prijzen en de deregulatie noopten PanAm tot een herbezinning", zegt directeur Dolf Moulijn van PanAm Nederland. De "schaduwjaren" van PanAm zijn volgens Moulijn nu achter de rug. De tweede Ame rikaanse maatschappij op Schip hol (naast TWA) is begonnen aan een voorzichtige come-back. PanAm start in Europa met een nieuw concept dat is beproefd in Amerika. Schiphol zal met een Boeing-737 dienst worden verbon den met Londen-Heathrow. Daar heeft de passagier in terminal-3 AMSTERDAM -In Amsterdam werd er al geruime tijd niet meer gt DEN HAAG (GPD) - Het verzeke ringsconcern Aegon, eind novem ber 1983 ontstaan uit een fusie tus sen de maatschappijen Ago en En- nia, krijgt een beursnotering op de effectenbeurs Nasdaq in New York. De Raad van Bestuur heeft dat bekend gemaakt bij de presen tatie van het jaarverslag. De aande len Aegon zijn reeds genoteerd op de beurzen van Amsterdam, Lon den, Bazel, Genève en Zurich. De beursintroductie in Amerika gaat gepaard met een plaatsing in de Verenigde Staten van ongeveer een miljoen nieuwe aandelen. Dat is circa 7,5 procent van het uit staande aandelenkapitaal. De prijs van uitgifte zal worden afgeleid Van de beurskoers in Amsterdam. Door deze emissie wordt het eigen vermogen van Aegon met 150 tot 175 miljoen gulden versterkt. De beursintroductie in de Ver enigde Staten past in het streven om te komen tot een verdere inter nationale spreiding van het aande lenbezit, met name in de markt waar zich een belangrijk deel van de verzekeringsactiviteiten af speelt. In 1984 haalde Aegon 47 procent van de omzet ad f 10,1 mil jard uit de Verenigde Staten. Vol gens het jaarverslag is dit jaar een winststijging te verwachten, dit onder voorbehoud van gróte wis selkoersschommelingen. Het concern kan in menig op zicht met tevredenheid terugzien op het afgelopen jaar. De winst steeg vorig jaar met bijna 16 pro cent tot f 264 mihoen. De omzet nam met ruim 19 procent toe. De integratie van de twee gefuseerde bedrijven vordert volgens plan. Het concern behoort thans tot de tien grootste verzekeraars van Eu ropa en is een goede tweede in ons land (achter De Nationale Neder landen). De omzetgroei kwam vooral in het buitenland tot stand en met na me in Noord-Amerika. Aegon heeft zeer goede resultaten behaald in het 'levenbedrijfDe sector ziekte en ongevallenverzekeringen lever keuze uit zeven rechtstreekse Amerikaanse bestemmingen (New York, Washington, Miami, Seattle, San Francisco, Los Angeles, De troit). "In Amerika was dit systeem al goed aangeslagen en nu gaan we het aan de andere kant van de oce aan proberen, hier in Europa dus", aldus Dolf Moulijn. De KLM die enige tijd het mono polie had op de transatlantische routes, krijgt er met PanAm een concurrent bij. "De KLM was na tuurlijk zwaar oververtegenwoor digd op de transatlantische routes. Er was maar een Amerikaan (Trans World Airlines) en er is zeker plaats voor een tweede op Schiphol", al dus Dolf Moulijn. De concurrentie met KLM en TWA zal niet op het financiële vlak liggen. De prijzen voor vluchten naar Amerika zullen volgens Moulijn vrijwel gelijk zijn. de ontmanteling van de voormalige aakt. Amstel is nu een merknaam vai de eveneens een uitstekend resul taat op. Beide onderdelen worden als de kern van de activiteiten be schouwd. Zij zullen in de toekomst het karakter van de onderneming bepalen. Minder rooskleurig is de ontwik keling in de derde poot, de sector overige schadeverzekeringen. Het ROTTERDAM (ANP) - Akzo Zout Chemie (AZC) in de Botlek in Rot terdam krijgt in de nieuwe lozings vergunning voor afvalwater de ver plichting opgelegd om, indien no dig, verontreinigd havenslib op ei gen kosten op te ruimen. Dit staat in de ontwerpbeschik- De kracht van PanAm moet lig gen in het grote pakket aan Ameri kaanse bestemmingen die de maat- schappij aanbiedt. Wie alleen maar naar New York wil, stapt vanzelf sprekend op Schiphol al in de KLM-Boeing in plaats van tijdro vend overstappen in Londen. "Maar wij zijn de vroege vogels op Schiphol, de early birds. De reizi ger die met PanAm vliegt, vertrekt heel vroeg maar kan daardoor op dezelfde dag nog dertig Ameri kaanse bestemmingen bereiken. Hij kan nog een zakenbespreking hebben en een rustig diner". Rechtstreekse vluchten op Schiphol met de Boeing-747 zitten er volgens Moulijn voorlopig nog niet in. "PanAm is jaren door een dal gegaan, maar nu kunnen we weer uitbreiden". Mochten de \ni'X'K f/ de vroegere concurrent: Heineken. (foto ANP) verlies zit vooral bij de transport en luchtvaartverzekering. Het aan tal medewerkers en -sters liep in 1984 met 3 procent terug van 7471 tot 7294. Als gevolg van de fusie zal ook de komende jaren nog perso neel moeten afvloeien. Daarbij zul len echter geen gedwongen ontsla gen vallen. king van minister Smit-Kroes voor de vergunning in het kader van de wet verontreiniging oppervlakte water (wvo) voor Akzo. Het bedrijf produceert in de Botlek vinylchlo- ride en gewasbeschermingsmidde len. De bepaling geldt niet voor de huidige situatie in de Chemieha- ven in de Botlek waar Akzo is ge vestigd. Ook nu is het havenslib reeds ernstig verontreinigd. Er zijn echter meer bedrijven aan de Che- miehaven gevestigd. De minister gaat er vanuit dat Akzo met de ge meente Rotterdam overeenstem ming bereikt over het opruimen van het verontreinigde slib en de verdeling van de kosten. De opruimverplichting is een vrijwel geheel nieUw element in de vergunningverlening. Het is door het rijk slechts eenmaal eerder voorgeschreven bij een bedrijf in de Eemhaven in Groningen, maar daartegen heeft het bedrijf inmid dels beroep aangetekend. Het verplichte opruimen hoeft niet alleen te volgen indien het be drijf de vergunning zou hebben overtreden, maar kan ook worden nieuwe vluchten van PanAm aan slaan dan heeft de maatschappij toestellen "achter de hand" om met grotere capaciteit dan de Boeing-737 naar Londen te vliegen. PanAm plaatste in september vorig jaar bij Airbus een miljar denorder voor 44 toestellen. De Airbussen zullen in Europa wor den ingezet op onder meer de route Berlijn-Hamburg-Schiphol-Lon- den. Op deze route mag PanAm overigens ook passagiers van en naar Berlijn vervoeren. Vervoer al leen naar Londen (zonder doorvlie gen naar Amerika) is niet toege staan. Per 1 mei heeft PanAm Neder land 17 personeelsleden in dienst. Echt weggeweest is de maatschap pij niet, want op vrachtgebied werd nog actief vervoerd. Met pas sagiersvervoer is de maatschappij echter echt terug. "We gaan ons richten op vervoer van de zaken man. Het is absoluut niet onze be doeling om te stunten met bodem- tarievem. We sluiten niet uit dat we met een introductietarief wat be kendheid willen krijgen, maar daar blijft het bij", aldus Moulijn. bruto nationaal produkt evenals in 1984 met 2,5 procent toenemen, niet genoeg om een vermindering van de werkloosheid te bewerk stelligen. Dit staat in het gisteren gepubli ceerde vooijaarsrapport van de vijf belangrijkste instituten voor eco nomische onderzoek in de Bonds republiek. Zij stellen vast dat het op zich gunstige beeld van een po sitieve ontwikkeling van de export en de investeringen wordt vertroe beld door de „onbevredigende si tuatie op de arbeidsmarkt". Ruim twee jaar na de ommekeer in de conjunctuur is er nog steeds geen sprake van een vermindering van de werkloosheid. De instituten verwachten zelfs dat het gemiddel de aantal werklozen dit jaar nog iets zal stijgen ten opzichte van 1984, en wel met 14.000 tot 2,28 mil joen. De toeneming van de werkge legenheid met naar schatting 50.000 arbeidsplaatsen zal niet vol doende zijn om de groei van het ar beidsaanbod op te vangen. De instituten verwijten de rege ring in Bonn in dit verband nog te weinig te hebben gedaan aan de beloofde verbetering van de raam- voorwaarden. De voorgenomen be lastingverlichting moet volgens het rapport in 1986 volledig wor den verwezenlijkt, en niet in twee fasen in 1986 en 1988. Ook is het noodzakelijk doortastender te werk te gaan bij het verminderen van de subsidiëring om de markt economie beter te kunnen laten functioneren en zo meer groei en werkgelegenheid te bereiken. Volgens het Internationaal Mo netair Fonds zal de economische groei in de industrielanden zich dit en volgend jaar op bescheiden schaal doorzetten. In een gisteren gepubliceerd jaarlijks overzicht van de wereldeconomie voorspelt het IMF een groei in de industrie landen van ongeveer drie procent per jaar. Dat is lager dan de 4,9 per cent van vorig jaar, het beste resul taat sinds 1976. De tragere groei voor dit jaar en volgend jaar wordt vooral veroorzaakt door te ver wachten vertraging in de groei in de VS. De bescheiden groei zet door on danks de massale werkloosheid en de enorme Amerikaanse begro tingstekorten, aldus het IMF, dat weinig veranderingen ziet in de si tuatie op de arbeidsmarkt. In ont wikkelingslanden voorziet het IMF 'een bescheiden versnelling' van de groei, maar vooral in de Afri kaanse landen kan de groei geen gelijke tred houden met de bevol kingstoename, zodat de levens standaard terugloopt, aldus het IMF. opgelegd als Akzo wel aan de ver- gunningvoorwaarden heeft vol daan, maar de technische voorzie ningen eenvoudigweg onvoldoen de. De nieuwe voorwaarde wordt door de minister opgenomen van wege de toenemende bezorgdheid op de kwaliteit van de zogenoemde onderwaterbodems in rivieren en havens. Deze zijn namelijk zeer ernstig verontreinigd. Rijkswater staat heeft onlangs bekend ge maakt dat het grondig schoonma ken in geheel Nederland tussen de één en vier miljard gulden zou gaan kosten. Het rijk beschikt mo menteel vrijwel niet over juridi sche mogelijkheden om bedrijven voor schoonmaakkosten aan te spreken. In een juridische actie tegen het Rotterdamse tankschoonmaakbe drijf Booy Clean heeft de minister onlangs het onderspit moeten del ven. Het bedrijf heeft daar de aan schrijving met succes aangevoch ten en vervolgens is langs minnelij ke weg een oplossing gevonden voor de schoonmaakkosten, die echter aanzienlijk geringer waren dan rijkswaterstaat zich had voor gesteld. BEETSTERZWAAG (ANP) - Transportbedrijven moeten wachttijden van hun chauffeurs, bij voorbeeld aan de grens, als normale werktijd uitbetalen. Die wachttijden zijn wel degelijk werkuren ook al gaan de chauf feurs koffie drinken of klaveijas- sen. Dat bepaalde kantonrechter mr. G. Heida in het Friese Beet- sterzwaag in een procedure die de Vervoersbond FNV tegen het internationaal tranportbedrijf Boonstra in Haulerwijk had aan gespannen. Het bedrijf moet aan vijf leden van de bond bijna 37.000 gulden aan achterstallige uren uitbetalen. Bestuurder R. Hoekzema van de Vervoersbond FNV zei dat de uitspraak van de kantonrechter Wachten aan de grens: werktijd voor chauffeurs grote gevolgen kan hebben voor de transportsector (60.000 werk nemers). Volgens Hoekzema be schouwde tot nu toe het leeu wendeel van de transportbedrij ven wachttijden aan de grens als rusttijden en liggen de vakbon den al jaren over deze kwestie met de werkgevers in de clinch. Hoekzema schat dat de werk gevers voor miljoenen aan ach terstallige uren zullen moeten uitbetalen als de betrokken chauffeurs tenminste allemaal naar de rechter zouden stappen. Met name aan de Italiaanse grens kan het oponthoud soms vele uren bedragen en volgens Hoek zema hebben de chauffeurs dui zenden uren tegoed. Directeur J. Boonstra van het Haulerwijkse transportbedrijf zei gisteren dat hij in beroep gaat. Volgens Boonstra zijn er met de chauffeurs „keurige af spraken" gemaakt en kan hij het bedrijf wel sluiten als de wacht tijden aan de grens voortaan als werkuren moeten worden uitbe taald. „Wij rijden vooral op Italië waar de wachttijden aan grens, vaak enorm lang zijn. Dat is voor ons eenvoudig niet op te brengen", aldus Boonstra. BONN (DPA) - De economische groei in West-Duitsland zal voorlo pig matig blijven. Dit jaar zal het Zuidkoreanen werken het langst, Noren het kortst GENÈVE (UPI) - De Zuidkoreanen hebben de langste werkweek in de industrie, de Noren de kortste. Dat blijkt uit cijfers van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) van de Verenigde Natie- s.In Zuid-Korea komt de gemiddelde werkweek uit op 54,4 uur, in Noorwegen op 30,6 uur voor mannen en op 24,9 uur voor vrouwen. De veertigurige werkweek die miljoenen mensen over de hele wereld normaal achten, is voor nog vele miljoenen meer een illu sie. In de tien jaar tot en met 1983 is de werkweek in verscheidene landen nog toegenomen, bijvoorbeeld met 4,5 uur in Zuid-Korea, 1,2 uur in Japan, 1 uur in Singapore, 0,6 uur in Peru en met 0,1 uur in de Verenigde Staten. Landen waar de werkweek in 1983 blijkens de ILO-gegevens de veertig uur nog steeds te boven ging, zijn Costa Rica met 49,3 uur, Hongkong met 45,5 uur, Zwitserland met 43,2 uur, Tsjechoslowa- kije met 43,1 uur, Ierland met 40,8 uur, West-Duitsland met 40,5 uur en de Sowjet-Unie met 40,3 uur. Aan de andere kant wordt in Finland gemiddeld slechts 32,3 uur per week gewerkt, in Oostenrijk 33,3 uur, in Polen 35,1, in Zweden 37,7, in Frankrijk 38,9 en in Nieuw-Zeeland 39,5 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6