'Woningdelers' alsnog gekort Dodelijke ziekte stopt gebruik groeihormoon Bij de Bijenkorf ben je beter af.l£) Coalitie berust in ontwijking De Graaf voelt niets voor herstel koppeling 'Autonomen' roepen op tot 'anti-papenoproer' DINSDAG 30 APRIL 1985 DEN HAAG - De zoon van prof. Piet Steenkamp moest hard lachen toen premier Lubbers zich verslikte in zijn drankje tijdens een bijeen komst in Den Haag. De premier sprak daar Eerste-Kamervoorzit- ter Steenkamp toe nadat deze was onderscheiden als commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De schoonzuster van Steenkamp sloeg de hand voor de mond toen Lubbers zich hoestend en proestend poogde te herstellen van zijn fatale slok. (foto ANP) Milj oenenz wendel met vlees: twee mannen in cel ARNHEM (ANP) De rechtbank in Arnhem heeft gisteren twee mannen uit Arnhem en Etten we gens hun aandeel in een miljoenen- zwendel met vlees veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectie velijk drie en 3,5 jaar. Beide mannen, 27 en 46 jaar, wer den schuldig verklaard aan onder meer valsheid in geschrifte, flesse- trekkerij, verduistering, steunfrau- de, belastingfraude en bankbreuk gedurende een aantal jaren. 2^ij stonden aan het hoofd van een in ternationale vleeszwendel die van uit Arnhem opereerde. Daarmee werden geldeisers voor ten minste vijftien miljoen gulden benadeeld. DEN HAAG (GPD) - De verlaging van de bijstandsuitkering van alleenstaanden die samen met een ander of anderen een woning delen, gaat 1 juni gewoon door. Staatssecre taris van sociale zaken De Graaf hield gisteren in de Tweede Kamer voet bij stuk; de regeringsfracties van CDA en WD volgen hem. Een poging van met PvdA-woordvoer- der Buurmeijer om van de regeling af te zien, leed schipbreuk. De woning- of voordeurdelersrege- ling zou aanvankelijk op 1 april van kracht worden. Vanwege tech nische problemen die de gemeen telijke sociale diensten voorzagen bij de uitvoering, werd besloten tot uitstel tot 1 juni. De bezwaren van de gemeenten zijn overigens nog lang niet geweken. Vorige week publiceerden de grote steden nog Beatrix bezocht kerkhof SS'ers DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix heeft tijdens haar staatsbe zoek van maart 1982 aan de Duitse Bondsrepubliek een krans gelegd op het Nord Friedhof in Bonn. Dat gebeurde op de erebegraafplaats van dit kerkhof, waar onder meer zeventien leden van de vroegere Waffen-SS begraven liggen. In tegenstelling tot de begraaf plaats Bitburg, die de Amerikaan se president Reagan zondag 5 mei bezoekt, staan bij de graven van de SS'ers op het Nord Friedhof geen rangen aangegeven. Bovendien zijn op dit kerkhof geen runente kens aanwezig, zoals op Bitburg. Het voorgenomen bezoek van Rea gan aan dit kerkhof heeft een storm van kritiek losgemaakt. Behalve koningin Beatrix heb ben de presidenten Mitterrand van Frankrijk en Kirchschlager van Oostenrijk op het Nord Friedhof kransen gelegd tijdens officiële be zoeken aan Bonn. (Zie ook pagina 7) Juliana 76 een brief waarin Zij parlement en sluit waarin sprake is van onder- regering verzochten de maatregel huur. niet in praktijk te brengen. Deze WD en CDA berustten er giste- brief werd later ondersteund door ren echter in dat mede daardoor de 38 andere gemeenten. bijna 200 miljoen gulden bezuini- De regeling geldt voor alleen- ging die de maatregel zou opleve- staande bijstandsgerechtigden van ren, niet zal worden gehaald. 23 jaar en ouder. Als zij met één of Staatssecretaris De Graaf maakte meer andere alleenstaanden geza- zich gisteren niet druk over de na- menlijk een woning delen, krijgen drukkelijke propaganda die er ge- zij straks niet langer 70 procent van maakt wordt voor methoden om het basisbedrag (overeenkomend aan de regeling te ontkomen, met het netto-minimumloon), Achterliggende gedachte van de maar nog slechts 60 procent. Voor maatregel is dat er economisch woningdelers onder de 23 jaar die voordeel zou ontstaan wanneer al een lagere uitkering ontvangen, men met één of meer mensen een gelden nog weer andere bedragen; huis bewoont en de woonkosten en de bijstandsuitkering voor jonge- vaste lasten (huur, gas, water, licht, ren onder de 23 is gekoppeld aan onroerend-goedbelasting en derge- het minimumjeugdloon. lijke) deelt. Die voordelen zijn vol gens staatssecretaris De Graaf zo Van veel kanten en in het groot, dat er rekening mee mag weekeinde nog door de WD-spe- worden gehouden bij de bijstands- cialist op het gebied van de sociale verlening. zekerheid, Linschoten is gewaar- Hij toonde zich niet gevoelig schuwd voor het gemak waarmee voor de uitvoeringsproblemen bij de regeling kan worden ontweken, de sociale diensten in de (grote) Met name wordt er daarbij op ge- steden. Hij zei dat zijn ministerie te wezen dat de regeling niet geldt hulp kan schieten om die proble- wanneer men onderling contracten men de baas te worden. DEN HAAG (GPD) De PvdA het congres van de PvdA zich on- heeft gisteren tevergeefs gepleit langs uitgesproken, voor herstel van de koppeling tus- Buurmeijer stond, afgezien van sen de bijstandsuitkeringen en de steun uit linkse hoek, niet hele- loonontwikkeling in het particulie re bedrijfsleven. Staatssecretaris De Graaf zei zich 'niet instem mend' over het verzoek van de PvdA'er Buurmeijer te kunnen uit laten. Buurmeijer wil de koppeling op 1 juli hersteld hebben. Van dat mo ment af zouden de bijstandsuitke ringen weer moeten gaan stijgen met een gemiddelde van de per centages waarmee in het bedrijfs leven de lonen omhoog gaan. Bij maal alleen in zijn pleidooi. CDA- woordvoerster mevrouw Kraaye- veld meent ook dat het weer tijd wordt om een of andere vorm van koppeling aan te brengen. Hoe dat zou moeten, kon zij niet aangeven. Het CDA zal de PvdA-motie die over dit onderwerp is ingediend, overigens niet steunen. Mevrouw Kraayeveld kreeg van de staatssecretaris evenmin steun voor haar plan voor een bijdrage een fonds dat zij wil stichten de 'Alexander' al na drie dagen uitverkocht DEN HAAG (ANP) - Het boek 'Alexander' dat ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van - i de prins vorige week dinsdag uit- jaar geworden. Het is voor de! kwam, was vrijdagmorgen al uit- Oranjes vandaag trouwens in - - meer dan één opzicht een gedenk waardige dag: koningin Beatrix is precies vijf jaar vorstin en Pieter van Vollenhoven viert zijn 46ste verjaardag. Beatrix en Claus zou den vanochtend samen met hun twee jongste zonen Koninginnedag meevieren in Anna Paulowna, Cal- lantsoog en Schagen. (foto anp) verlaging van de lonen zouden de om bijstandsgerechtigden die (minimum-)uitkeringen overigens schulden zijn geraakt, te helpen niet omlaag mogen. Daarover heeft Het fonds zou moeten worden be- heerd door particulieren (kerken, maar ook andere maatschappelijke organisaties zouden zich kunnen opwerpen). Het fonds zou grotendeels door particulieren (waaronder het be drijfsleven) moeten worden ge vuld. Volgens mevrouw Kraaye veld is er alles voor te zeggen om de gemeenten er via de algemene bijstandswet ook een bijdrage in te laten storten. De Graaf meent dat dat niet in het karakter van de bijstandswet verkocht. Dat maakte een woord- ligt. Hij wilde wel toezeggen de voerder van de Staatsuitgeverij gisteren bekend. De eerste oplage van het boek, dat is geschreven door Renate Ru- zaak nog eens te laten bekijken en de bezwaren op een rijtje te laten zetten. Dat zinde mevrouw Kraaye veld allerminst. Enige maanden benstein, bestond uit 25.000 exem- geleden heeft zij het idee ook al plaren. De tweede oplage, die be staat uit 20.000 boeken, ligt volgens de woordvoerder op 15 mei in de boekwinkels. de orde gesteld. „U hebt al heel wat kunnen nadenken; wat wij nu be doelen is een creatieve weg te vin den om het fonds te laten werken". AMSTERDAM/DEN BOSCH/ ROERMOND/DEN HAAG (ANP/ GPD) - De Amsterdamse redactie van het ANP en het kantoor van het Franse persbureau AFP in Den Haag hebben gisteren een profes sioneel aandoend affiche ontvan gen waarop 'de autonomen en het rood anti-papenfront' een oproep doen om op verschillende dagen naar vijf plaatsen in Nederland te komen voor een 'anti-papeno proer'. Onder de leus 'Breek door het kordon! laat het duidelijk zijn: neem helm, stok en molotovs mee' wordt opgeroepen om op de data waarop de paus naar Den Bosch, Utrecht, Den Haag, Maastricht en Amersfoort komt, zich daar 'niet te laten weerhouden je woede te ui ten tegen de meest luxe en grootste oplichter aller tijden!'. Onder aan het affiche staat een foto afgedrukt waarop demonstranten met hel men op en shawls over hun neus getrokken, door een afzetting ME- ers proberen te komen. Weer affiches In Den Bosch zijn op last van de officier van justitie opnieuw affi ches verwijderd waarop wordt op geroepen de paus te doden als hij een bezoek brengt aan de Brabant se hoofdstad. De affiches, die gis terochtend door de politie werden ontdekt, waren aangebracht op ge vels in het centrum van Den Bosch. De gemeentereiniging heeft de affiches verwijderd. De af fiches waren ondertekend door het Autonoom Noordelijk Verbond Radikalen. In het centrum van Den Bosch en in Amsterdam werden een week geleden ook al pamfletten aange troffen met een oproep tot dood slag op de paus tijdens diens be zoek aan Nederland. Op die pam fletten, uitgegeven door de Noor delijke Terreurgroep Autonomen '80, wordt 15.000 gulden beloning uitgeloofd voor hen die er in slagen de paus om het leven te brengen. Minister Korthals Altes (justitie) vindt de inhoud van de pamfletten tegen de paus verwerpelijk op grond van de onverdraagzaamheid en het gebrek aan respect voor godsdienstige opvattingen die er aan ten grondslag liggen. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de VVD-kamerleden mevrouw Lucas- sen-Stauttener en Dijkstal. Uit het antwoord blijkt dat het Openbaar Ministerie in Amsterdam bezig is te onderzoeken welke strafbepalin gen hier kunnen worden toege past. Omdat het bewijs van de mis drijven nog niet is geleverd, zullen op heterdaad betrapte 'plakkers' in de eerste plaats worden aangehou den wegens overtreding van het aanplakverbod. Biedt het onder zoek grond voor verdenking van misdrijf dan zal niet met het ten laste leggen van een overtreding worden volstaan, aldus de minis ter. Paus-kus Het comité Paus-Kus wil op de dag dat paus Johannes Paulus II naar Nederland komt een adver tentie van een halve pagina plaat sen in de Volkskrant, Trouw en de weekeditie van Het Vrije Volk. Door middel van de advertentie wil het comité duidelijk maken dat niet iedereen in Nederland het eens is met Zijne Heiligheid. Pas tores, dominees, professoren en het PvdA-Tweede-Kamerlid Herf- kens in totaal 1.200 mensen hebben zich geschaard achter de leus van het comité: 'Laat Uw kus geen Judas-kus zijn'. Volgens het comité zijn alle lan delijke dagbladen benaderd om de advertentie op te nemen. Een aan tal dagbladen heeft dat geweigerd. In de tekst van de advertentie wordt de paus gewezen op het feit dat Nederland homo's en hetero's gelijkwaardig behandelt; dat de vrouw volwaardig is en zelf beslist hoeveel kinderen ze wil hebben; dat de burgers zelf hun eigen leven inrichten en geen prijs stellen op betutteling. Fascisme wordt hier duidelijk afgewezen en niemand heeft sympathie met dictatoriale regimes zoals die voorkomen in Zuid-Amerika. CULTUURBERAAD (ANP) - De minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur moet stappen ondernemen voor een breed cultuurberaad. De politieke dialoog over cultuurpolitiek en cultuurbeleid dreigt zich uitslui tend te ontwikkelen aan de hand van incidenten. Wat wetgeving op het brede cultuurterrein betreft moet men terughoudend zijn, terwijl uit drukkelijk aandacht moet uitgaan naar cultuur als onderdeel van het overheidsbeleid. Dit zei dr. Ph. A. Idenburg, voorzitter van de Harmoniesatieraad Wel zijnsbeleid, gisteren tegen minister Brinkman (WVC) bij de overhandi ging van het advies van zijn raad over 'Overheid en cultuur in een vrije samenleving'. 'Aftapper' van elektriciteit onverbeterlijk GRONINGEN (ANP) - Een inwo ner van Warfhuizen die half april werd betrapt op het negen jaar lang illegaal aftappen van elektrici teit, is opnieuw aangehouden. Na zijn eerste aanhouding heeft hij volgens de politie tot twee maal toe weer illegaal stroorp afgetapt voor zijn elektrische verwarming. De man werd bij een controle door het elektriciteitsbedrijf (EGD) betrapt. Hij bleek in negen jaar tijd voor honderdduizend gul den aan stroom te hebben gesto len. Na zijn aanhouding plaatste het EGD een nieuwe meter, maar bij een nieuwe controle op 22 april bleek hij weer illegaal stroom af te tappen. Er werd opnieuw een an dere meter geplaatst en het EGD deed aangifte bij de politie. Toen deze gisteren een bezoekje bracht aan de woning van de man bleek het huis uitstekend verwarmd, zonder dat de meter draaide. De man is nu ingesloten. Vrouw gedood DEN HAAG (ANP) - Een Haagse vrouw is gisterochtend in haar wo ning aan de Westenbergstraat doodgeschoten door haar vriend. Volgens de Haagse politie heeft de man een ruzie beslecht door de vrouw, de 33-jarige D.V. Staphorst, een kogel door het hoofd te schie ten. Buren alarmeerden de politie, die de man in de woning aanhield, met het vuurwapen nog in zijn hand. verbijsterend 14 CARAAT GOUDEN RINGEN MET BRILJANT. ZUIVERHEID SI. KLEUR WESSELTON. IN WIT- EN GEELGOUD. MET GARANTIECERTIFICAAT. VOOR VERBIJSTERENDE PRIJZEN. S0LITAIRRING 0.06 CRT, NORMAAL 495.- NU 375.-RIJRING 3 x0.04 CRT, NORMAAL 750- NU 550- SPIEGELCHATON RING 0.02 CRT, NORMAAL 250 -NU 175-, NIET AFGEBEELD; SOLITAIRRING 0.14 CRT, NORMAAL 950.- NU 650.-. AMSTERDAM - Groeigestoorde kinderen zullen de komende jaren niet meer met het groeihormoon, bereid uit de hypofyses (herse- naanhangsel) van overleden men sen, worden behandeld. De reden: via het groeihormoon kan de her senziekte van Kreutzfeldt-Jakob worden doorgegeven. Een aandoe ning die onherroepelijk tot de dood leidt. door Jan Westerlaken De Nederlandse Groeistichting wacht nu met ongeduld op de komst van een synthetisch bereid produkt. Wanneer dit op de markt komt is nog niet te zeggen. Prof. dr. R. Steendijk, hoogleraar kinderge neeskunde van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam en voorzitter van de Groeistich ting, verwacht dat het nog wel en kele jaren zal duren alvorens dit medicijn voor gebruik beschikbaar is. Het middel is in Duitsland, En- gehand en Japan met succes uitge probeerd op kinderen. De klap is hard aangekomen. De afgelopen week was er in Kopen hagen een spoedconferentie waar een van de grootste producenten van het groeihormoon, Kabi-Vi- trum uit Zweden, liet weten te stoppen met de aanmaak van het medicijn tot er betere schoon- maakmethoden zijn gevonden. In Nederland wordt de helft van de groeigestoorde kinderen ingespo ten, de overige vijftig procent krijgt een Deens preparaat - dat nog wel wordt geproduceerd - toe gediend. De Amerikaanse over heid heeft het gebruik van het groeihormoon verboden terwijl ook Zweden, Duitsland en Enge land het niet langer verantwoord achtten té kleine kinderen met het hormoon te behandelen. Nadelig Wat er nu moet gebeuren weet ook prof. Steendijk niet. "Morgen gaan we met de Groeistichting pra ten wat ons nu te doen staat. Of we eventueel doorgaan met een groei- middel dat een Deense fabrikant - ondanks deze berichten - toch blijft produceren. Wellicht valt er een besluit dat alleen die kinderen zullen worden behandeld voor wie het stopzetten nadelige gevolgen voor de gezondheid kan opleveren. Enkele gevallen kunnen bij stop- Prof. R. Steendijk. (foto gpd> zetting een verlaagde bloedsuiker- spiegel krijgen Nederland heeft sinds 1967 een kleine vijfhonderd kinderen met het groeihormoon behandeld. Vol gens prof. Steendijk is er nooit een verdacht geval geweest. In Kopen hagen - waar alle Europese landen op Zwitserland na vertegenwoor digd waren - werd meegedeeld, dat er het afgelopen halfjaar vier men sen (drie Amerikanen en een En gelsman) zijn overleden aan het vi rus dat in het hormoon werd aan getroffen. Prof. Steendijk: "Het gaat om jonge mensen tussen de twintig en vijfendertig jaar. Zij werden zo'n vijftien jaar geleden met het nog niet zo goed gezuiver de preparaat behandeld. De berei ding is nu stukken verbeterd, maar er zou natuurlijk toch een li chaamsvreemd eiwit kunnen in sluipen." De ziekte is heel verraderlijk. De incubatietijd (de periode waarin de ziekte zich ontwikkelt) ligt tussen de twee en twintig jaar. Het ziekte beeld geeft ernstige afwijkingen aan het zenuwstelsel te zien. De lij ders aan deze ziekte overlijden en kele maanden na openbaring. Tegenvaller Prof. Steendijk noemt het be sluit om de behandeling van groei gestoorde kinderen stop te zetten een ferme tegenvaller. "Zeg maar gerust een klap", voegt hij eraan toe. "Een levenswerk gaat verlo ren. Stoppen was nodig gezien de ernst van de situatie. Maar we hoe ven niet direct in paniek te raken. Er is absoluut geen sprake van een ramp. Dat zou wel zo zijn als het, om maar eens een voorbeeld te noemen, om een middel als insuli ne zou gaan. Suikerpatiënten moe ten dat elke dag toegediend krij gen. Als dat niet gebeurt gaan ze dood. Daar is hier geen sprake van. Stoppen betekent dat kleine kin deren klein blijven. Voor 1967 was er geen behandeling met dit hor moon mogelijk. Dus groeiden die kinderen ook niet. Maar ze werden wel oud. Triest is het stopzetten na tuurlijk wel. Eerst groeit zo'n klein kind en nu staat het weer stil. Zijn vriendjes gaan hem in lengte weer voorbij. Dat is niet zo leuk. Onze hoop is gevestigd op het syntheti sche middel. Het is er wel, ik heb dat al gezegd. Het is alleen nog de vraag wanneer het op de markt komt. Drie jaar geleden zou het er al zijn. Het is er nog niet. Misschien dat er nu ineens haast achter wordt gezet. Tenslotte zijn er duizenden kinderen over de hele wereld die er op zitten te wachten. Maar als het er is, hebben wij, de Nederlandse Groeistichting, al een behande lingsschema klaarliggen. Van alles wat ik de afgelopen week heb ge hoord ben ik diep onder de indruk, dat wel. Maar, ik moet er direct aan toevoegen dat ik niet echt bezorgd ben. Er is wat aan de hand, maar mocht er sprake zijn van loos alarm, dan kunnen we de behande ling van de ene op de andere dag voortzetten." Verwekker De verwekker van de hersenaan- doening Kreutzfeldt-Jakob is een eiwitmolecuul, die in vakkringen als een prion wordt omschreven. De ziekteverwekker werd nog niet zo lang geleden ontdekt. Wanneer het eiwit zich eenmaal in de herse nen heeft genesteld, vermenigvul digt het zich langzaam maar zeker. Het kan wel twintig jaar duren al vorens er ziekteverschijnselen op treden. De kans dat een groeigestoord kind wordt besmet,.is gering, bena drukt prof. Steendijk. "Maar ieder een die er aan overlijdt, is er toch een te veel. Voor de Nederlandse Groeistichting waren er dus vol doende redenen om het groeihor moon voorlopig niet meer te ge bruiken. Ondanks dat het risico klein is. Alleen, we weten niet pre cies hóe klein dat risico is. Het gaat om een zeer kleine ziekteverwek ker die bovendien ook nog eens geen natuurlijke afweer in het li chaam oproept."

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5