actief in Stadsverwarming is zeker winstgevend 'Horecaproef lang genoeg' Rectificatie 'De boot planeerde zei de agent; de rechter twijfelde 'Groen Leiden' overlegt met EVP DINSDAG 30 APRIL 1935 LEIDEN LEIDEN - Wat er nu precies was gebeurd? Hij had een botsing veroorzaakt, zoveel was zeker, maar hoe een en ander nu in zijn werk was gegaan, daar op dat kruispunt- De officier van justitie advi seerde hem in elk geval om zich nog eens te laten keuren, want op uw leeftijd, zo sprak de officier, neemt het reactievermogen door gaans toch af Tachtig was de verdachte en hij zat al zestig jaar op de weg naar eigen zeggen. Dag en nacht. Hij werd veroordeeld tot een boe te van driehonderd gulden. Of hij dat bedrag niet in één keer hoef de te betalendat kon hij niet op brengen. Kon geregeld worden aldus de rechter. We zijn licht geneigd om ie mand van tachtig die een botsing veroorzaakt te adviseren om de automobiel maar te verruilen voor de fiets. En dat is onzin, want er zijn tachtig jarigen die je beter kunt tegenkomen op de weg dan een twintigjarige die denkt dat hij een tweede Niki Lauda is. We beroven deze tachtigjarige dus maar niet van zijn heilige koe. Alleen...één uitspraak was toch niet bepaald in zijn voor deel. "Ik ben blij dat dat meisje er zo goed van is afgekomen", sprak hij over de aangeredene. PvdA na enquête: Goed van afgekomen? Hoe be doelde hij dat? Het meisje liep op: veertien rib- breuken, een gebroken sleutel been, een hersenschudding en bo vendien had ze ook iets aan een long. Planeren In het televisie-programma van Sonja Barend werd zater dagavond gesproken over de be trouwbaarheid van getuigen verklaringen. Kun je afgaan op het verhaal van iemand die dichtbij de plaats des onheils aanwezig was, iemand die zag hoe de auto's op elkaar klapten? Niet altijd. Neemt u trouwens zelf de proef maar eens op de som. U spreekt met een persoon af dat hij uw verjaardagspartijtje komt ver storen, zogenaamd. Voorwaarde is dat de andere aanwezigen hem of haar niet kennen. Welnude persoon komt binnen, trekt één van de feestvierders aan zijn baard, geeft een dikke tante een schop en ontvlucht het huis. Enkele uren later vraagt u de aanwezigen of ze een beschrij ving van de dader willen geven en of ze willen vertellen wat er precies gebeurde. En dan zul je het hebben: Aleida weet zeker dat die engerd een ongeschoren hoofd had terwijl Karei meent dat-ie zo LEIDEN - De horecaproef^heeft lang genoeg geduurd. Deze me ning is het PvdA-raadslid Van der Pluijm toegedaan, op grond van een enquête die de gemeente heeft gehouden bij omwonenden van ca fés die langer open mogen zijn en horeca-ondernemers. "De proef toont een grotere overlast aan. Wij zeggen daarom dat de proef voor ons over is". Uit de enquête blijkt dat omwo nenden van horeca-ondernemin- gen die - op proef - in het week einde tot drie uur open mogen zijn, gekant zijn tegen een definitieve verlenging van de sluitingstijden. Ondernemers die niet aan de proef meedoen zijn dezelfde mening toe gedaan. De cafébazen wier uit spanningen als proefkonijn funge ren willen wel graag het late slui tingsuur houden. Deze weinig verrassende resulta ten heeft een gemeentelijke enquê te naar de ervaringen met de hore caproef opgeleverd. De gemeente concludeert uit deze gegevens dat de buurbewoners en horeca-onder nemers 'voor het overgrote deel een afwachtende houding hebben aangenomen' ten aanzien van de proef. Omwonenden zeggen in de en quête door de proef meer geluid en parkeeroverlast te ondervinden. Vernielingen, vandalisme, luid ruchtig publiek en belletje trekken worden eveneens genoemd. Café- 'Ontruiming correct' pand LEIDEN De ontruiming van het pand Janvossensteeg 1 heeft de po litie op volstrekt correcte wijze uit gevoerd. De krakers zijn terecht wegens diefstal opgepakt. Deze mening zijn de leden van de commissie voor algemene za ken toegedaan, zo bleek gister avond. Het raadslid Middendorp had voor PSP en PPR een aantal vragen over deze ontruiming aan burgemeester Goekoop gesteld en betoogde vurig dat de politie niet correct te werk was gegaan. De verklaring die politie-inspec- teur La Rivière voor de gang van zaken gaf klopte voor de overige commissieleden als een bus. De kritiek van PSP en PPR vond der halve weinig gehoor. Dazen die de deuren niet langer mogen open houden maken mel ding van een teruglopende omzet. De enquête is gehouden onder alle horeca-ondernemers en bewoners van de Pieters- en Academiewijk en de Stationsbuurt. In totaal kreeg de gemeente 79 ingevulde formulieren binnen. Het minimale aantal reacties dat de enquête heeft opgeleverd was gisteravond voor de andere leden van de raadscommissie voor alge mene zaken aanleiding om voort zetting van de proef te bepleiten. Met name het feit dat wijk- en buurtverenigingen, die bij de aan vang van de proef protesterend te hoop liepen, het onderzoek niet hebben aangegrepen om zich te gen de proef uit te spreken werd als een stilzwijgende instemming opgevat. Afhandeling van Idachten tegen politie sneller LEIDEN - De afhandeling van klachten tegen de politie moet sneller verlopen. De klachtencom missie die hiervoor bestaat heeft te vaak veel langer dan de beoogde zestig dagen nodig. Raadsleden van de commissie algemene zaken drongen er gisteravond bij burge meester Goekoop op aan dat de procedures, die tot een half jaar kunnen duren, drastisch worden bekort. De commissieleden kwamen tot deze uitspraak naar aanleiding van het jaarverslag van de klachten commissie. Deze commissie is in gesteld om te oordelen over klach ten over de politie, die naar het idee van de klager door de politie niet tot tevredenheid zijn afgehan deld. Goekoop deed de leden ech ter geen toezeggingen, maar sprak alleen de hoop uit 'dat het beter zal gaan'. Aan het verzoek van enkele com missieleden en het klachtenbu reau, dat zich inzet voor klagers die de politie op de korrel nemen, om als plaatsvervangend lid van de klachtencommissie geen (ex-)poli- tieman te benoemen, kwam Goed koop evenmin tegemoet. Hij stelde niet te vrezen voor een gebrek aan objectiviteit bij deze ex-agent bij de beoordeling van klachten. ADVERTENTIE (Onthulling monument "Vrouwen in het Verzet"). In de gemeentelijke mededelingen van vrijdag 26 april j.l. is per abuis zaterdag 4 mei als datum genoemd voor de onthulling van het monu ment "Vrouwen in het Verzet". De onthulling vindt n.l. plaats op zondag 5 mei a.s. om 14.00 uur in de Stevenshof. (Hoek Agatha van Alkemadestraat en Margaretha Simonskade). glad was als een pasgeboren ba by. Wordt er maar eens wijs uit. Nu de tweede vraag: hoe be trouwbaar is de verklaring van de politie-agent. In het televisie programma zei één van de gas ten dat onderzoek van weten schappers van de Nijmeegse uni versiteit heeft uitgewezen dat die verklaringen lang niet altijd be trouwbaarder blijken te zijn dan die van niet geüniformeerde voorbijgangers. door Wim Brands Maar - en nu komt het - tijdens een rechtszaak zal een officier van justitie nooit verzuimen te zeggen dat de politieagent onder ede staat, dat zijn proces-verbaal ambtsedig is. Door die bewering lijkt de agent een aureool van on schendbaarheid te krijgen. En lang niet altijd terecht natuur lijk. Gisterochtend deed zich ook een zaak voor waarbij de verkla ring van de agent in twijfel werd getrokken. De verdachte had met zijn bootje in een plas bij War mond gevaren. Toegestane snel heid: zestien kilometer per uur. Hij zou echter zo'n vijfentwintig kilometer per uur hebben geva ren. Bovendien: de boot planeerde, aldus de agent. Planeren, daar van is sprake als de boot uit het water lijkt te worden geheven. Bij hoge snelheid dus, of wanneer er een sterke wind staat.) Sterk argument. Maar de ver dachte twijfelde aan de waarne ming van de agent, want: "hoe kan hij nou zien hoe hard ik ga wanneer hij mij tegemoet komt Wat nu? De officier van justitie beriep zich vanzelfsprekend op het proces-verbaal en zei verder dat de agent genoeg ervaring heeft om te kunnen zien of een boot vijfentwintig kilometer per uur vaart of vijftien. (Iemand na afloop van de zit ting: "Natuurlijk kan zo'n agent dat zien; hij is getraind, vergeet dat niet. Kijk, als zo iemand ze ventien kilometer vaart, dan wordt het moeilijk. Maar vijfen twintig. dus bijna tien kilometer te hard, dat ziet-ie".) De rechter twijfelde. Aanhou den, was zijn conclusie. De agent moest alles nog maar eens een keer op een rijtje zetten. Nog een keer? Waarom? Te verwachten valt immers dat hij ongeveer het zelfde verhaal aan het papier zal toevertrouwen. Nee, in dit geval zou je maar één ding kunnen doen: de situatie in scene zetten. Zou, helaas, want op deze ma nier zou één zitting van het kan tongerecht wel erg duur worden. Bordewijk optimistisch: LEIDEN Het Leidse stadsverwarmingsproject levert, zelfs als het succes ervan flink tegenvalt, 40 miljoen gulden op. Momenteel wordt een planning gehanteerd waarbij de winst kan oplopen tot 100 miljoen. De aanloopverliezen zijn in 1994 weggewerkt. En zelfs als het project over twintig jaar met verlies draait merken de gebruikers dat niet in hun portemonnee, maar zal geld uit de reserves van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wor den geput. Van deze optimistische blik op de Leidse stadsverwarming geeft de Leidse PvdA-wethouder Borde wijk van financiën en organisatie blijk in het laatste nummer van 'Stadswerk', het gemeentelijke in formatieblad over stadsvernieu wing. Hoewel de omvangrijke in vesteringen voor de stadsverwar ming op zijn vroegst in 20 tot 25 jaar kunnen worden terugverdiend noemt Bordewijk het 'een finan cieel gezond project'. Nog afgezien van de renovatie van de elektriciteitscentrale (kos ten: 155 miljoen gulden) vergt de aanleg van de buizen en hulp- warmteketels van het hele stads verwarmingssysteem ongeveer 110 miljoen gulden. Het ministerie van economische zaken subsidieert de aanloopverliezen tot maximaal 12 miljoen gulden. De Nederlandse Energie Ontwikkelings Maat schappij (Neom) leent 18 miljoen voor de bekostiging van het pro ject. Deze lening hoeft niet te wor den terugbetaald, als zou blijken PvdA-wethouder Bordewijk van financiën en organisatie denkt ech ter niet dat het zover zal komen. "De totale winst kan volgens het scenario, dat nu wordt gehanteerd, oplopen tot 100 miljoen gulden. Het mag dus nog een heel stuk te genvallen voor je in de problemen komt. En dan kunnen we nog eerst gebruik maken van die 18 miljoen van de Neom. Zelfs als de reële rente van vier naar vijf procent zou stijgen en de warmtevraag met twintig procent zou afnemen ein- Oud-metaalhandel mag doordraaien LEIDEN - De Raad van State heeft de eis, tot sluiting van de oud-metaalhandel De Nobel aan de Zouterwoudseweg, van omwonen den afgewezen. Doordat de ge meente De Nobel een hinderwet vergunning heeft gegeven draait het bedrijf er volkomen legaal. Negen bewoners van de Zoeter- woudseweg zijn sinds 1981 bezig om via beroeps- en juridische pro cedures de gemeente te bewegen het bedrijf van De Nobel te sluiten. Destijds had De Nobel nog geen hinderwetvergunning, maar omdat de gemeente van plan was deze wel te verstrekken is zij nooit tot slui ting overgegaan. De bewoners vinden dat het be drijf zoveel overlast veroorzaakt dat het in strijd met de hinderwet vergunning werkt. Tijdens de zit ting eisten zij zelfs honderd gulden schadevergoeding per dag dat De Nobel onaanvaardbare hinder ver oorzaakt. De Raad van State heeft de gemeente echter in het gelijk gesteld. Op de koffie LEIDEN - Ruim 1400 pakken koffie zijn verdwenen uit een Spar-winkel aan de Mussen- plaats. De inbraak is vermoede lijk gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag. Bij een kle dingmagazijn aan de Roose- veltstraat zijn vijftig overhem den ter waarde van zo'n 4000 gulden in het weekeinde gesto len. Ook over Leiden vlogen gisteren transportvliegtuigen. Honderden mensen waren naar de Kikkerpolder geko- men in de veronderstelling een voedseldropping te kunnen zien. Dat was echter niet de bedoeling. Vanmiddag om half drie waren er opnieuw vliegtuigen boven Leiden. Nu strooiden zij pamfletten uit. (fot Samenwerking klein links LEIDEN 'Groen Leiden' blijft waarschijnlijk streven naar een brede samenwerking met de linkse partijen in Leiden naast de PvdA. 'Groen Leiden' hoopt op die ma nier te bewerkstelligen dat zij met EVP, CPN, PPR en PSP een geza menlijke linkse kieslijst kan vor men voor de gemeenteraadsverkie zingen in 1986. Of de Leidse 'Groenen' ook in derdaad volharden in hun streven naar samenwerking, is nog niet he lemaal zeker. Gisteren is tijdens de ledenvergadering van 'Groen Lei den' besloten dat hierover eerst overleg moet worden gevoerd met de EVP. Dat overleg vindt waar schijnlijk op zeer korte termijn plaats. VAL - Een paaltje op de Lange Mare werd een 26-jarige Leidse da me gistermiddag fataal. Zij raakte het obstakel en kwam daardoor zo ongelukkig terecht dat ze met een hersenschudding en een gebroken neus naar het AZL moest worden overgebracht. De Leidse 'Groenen' hebben de andere kleine linkse partijen in Leiden al eerder voorstellen ge daan tot 'brede samenwerking'. Die voorstellen zijn tot dusver al leen gesteund door de EVP. CPN en PPR hebben vooralsnog afwij zend gereageerd, maar hebben vol gens de 'Groenen' toch - enigszins - ruimte opengelaten om alsnog tot samenwerking te komen. De PSP wees de voorstellen vierkant van de hand. Het bestuur van 'Groen Leiden' hoopt nu dat de PSP haar stand punt herziet. Daarmee zouden dan toch nog mogelijkheden worden geschapen voor een gezamenlijke kieslijst van 'klein links'. Tom Cook, secretaris van 'Groen Lei dén': "We moeten natuurlijk eerst het overleg met de EVP afwachten. Maar wij zijn in elk geval bereid compromissen te sluiten. Als PPR, PSP en CPN een of meer plaatsen open willen stellen op de gezpmen- lijke kieslijst voor leden van de EVP of 'Groen Leiden' van deze twee partijen willen toela ten in de steunfractie, zijn wij te vreden". Herrie in park en De Burcht moet aan banden LEIDEN - De geluidoverlast die in het Van der Werfpark en De Burcht mag worden veroorzaakt komt aan banden te liggen. De raadscommisies voor algemene za ken en ruimtelijke ordening zijn gisteravond akkoord gegaan met een regeling waarin het aantal pop concerten en disco's dat op deze twee plaatsen mag worden georga niseerd en de daarbij toegestane herrie worden beperkt. In het park mogen respectieve lijk niet meer dan vier popconcer ten en drie disco's per jaar worden georganiseerd. De geproduceerde herrie mag bij meting de 105 deci bellen (dBA's) niet overschrijden. In De Burcht zijn jaarlijks niet meer dan vier disco's en popcon certen toegestaan. De geluidsgrens komt op 75 decibel te liggen. Pop concerten zijn daarmee eigenlijk onmogelijk geworden in dit monu ment. De commissieleden drongen wel aan op uitzonderingen op deze strenge regels, uit angst voor een te nauw keurslijf voor allerlei organi serende instellingen. Aanvragen die de regels overschrijden zullen daarom in de commissie worden behandeld. Lesbisch Praatcafé De LVL organiseert morgen avond een Lesbisch Praatcafé. Vanaf 20.30 uur in het LVL/COC aan de Caeciliastraat. 1 Mei Ook dit jaar heeft in de Stadsge hoorzaal een gezamenlijke 1 mei-viering plaats, waaraan wordt deelgenomen door PvdA, FNV, PSP, PPR, CPN en HTIB. Morgenavond zal o.a. het Eer ste-Kamerlid voor de PvdA, B. de Rijk, een toespraak houden. Ook zijn er optredens van een 'koor, een cabaret en een Turkse muziekgroep. Ritmico Special sluit de avond af. De gehele avond zijn informa tie—kraampjes van actiegroepen geopend. Er is nog plaats vrij een beperkt aantal groepen kan zich vanaf zes uur aan de zaal melden. Om half acht gaat de zaal morgenavond voor het pu bliek open. digt het project met 40 miljoen winst. De aanloopverliezen zullen al in 1994 zijn weggewerkt". Reserves Zelf al zou het project 20 jaar na de start, in 2007 dus, verlies opleve ren, dan is het volgens Bordewijk nog niet mogelijk dit te verhalen op de gebruikers. "Eerst zullen dan de geldreserves van het energiebe drijf worden aangewend. In 25 jaar zou een miljard kubie ke meter aardgas kunnen worden bespaard door de aanleg van de stadsverwarming. Volgens de laat ste berekeningen van de Neom de helft. Dat komt onder meer door dat de elektriciteitscentrale van het EBR - de stadsverwarming wordt gestookt op de afvalwarmte van de centrale - een capaciteit van 80 megaWatt krijgt in plaats van de oorspronkelijk geplande 110. Het feit dat de gemeente Leider dorp tot dusver heeft afgezien van deelname aan het stadsverwar mingsproject en de woningbouw in de Leeuwenhoek is geschrapt en op het Schuttersveld stagneert, is voor Bordewijk geen reden tot pes simisme. "Het gaat niet alleen om de aantallen woningen die je aan sluit, maar ook om de grote gebou wen. Daar hoef je maar op één punt warmte af te leveren en kun je veel meer afzetten dan bij woningen". "De bouw van de kantoren op het Schuttersveld en van de bio- technologische bedrijven in Leeu wenhoek is erg gunstig. En dan heb je nog het Academisch Zieken huis, de universiteitsgebouwen, Holiday Inn, de nieuw te bouwen sporthal in het Morskwartier, noem maar op". Ondanks de scepsis in Neder land ten aanzien van stadsverwar ming, gebaseerd op het feit dat de hoge investeringen op zijn vroegst binnen 20 tot 25 jaar kunnen wor den terugverdiend, besloot de alge mene Raad van het EBR in juni 1980, de Leidse gemeenteraad een half jaar later, het project te fiatte ren. Voor de aanleg van de stads verwarming in de woonwijken Ste venshof, Schuttersveld en Leeu wenhoek was de dure renovatie van de Leidse centrale aan de Lan- gegracht nodig. In het voorjaar van 1986 moet de gehele klus zijn ge klaard. Opvangcentrum in de Panerat LEIDEN In de Panerat in Lei den wordt een opvangcentrum in gericht voor ex-drugverslaafden. Dit is een initiatief van de Stich ting Ex-gebruikers Leiden en om streken. Het is de bedoeling dat dit centrum in juni wordt geopend. Er zullen ongeveer 40 ex-drugver slaafden kunnen worden opgevan gen. In het opvangcentrum wordt mensen, die net van. hun versla ving aan drugs zijn afgeholpen, on der meer geleerd hoe ze weer op eigen benen kunnen staan en hoe ze weer contacten kunnen leggen met 'normale' medemensen. Daar toe wordt in de Panerat wordt on der meer een informatiecentrum ingericht waar ex-gebruikers in lichtingen kunnen inwinnen over zaken als huisvesting en opleiding. Tevens zullen er werkprojecten worden georganiseerd en prakti sche cursussen worden gegeven die het de ex-verslaafden mogelijk moet maken weer zelfstandig en op een normale manier te leven. De stichting zoekt overigens nog vrijwilligers die deze praktische cursussen wjllen geven. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij de Panerat, Middelstegracht 40. In dit voormalige onderkomen van de bewonersadviseurs voor de stadsvernieuwing, zijn elke maan dagavond medewerkers van de Stichting Ex-gebruikers Leiden en omstreken aanwezig. In de Panerat zal ook een buurt vereniging een tijdelijk onderko men vinden. Frits Schoon, mede werker van de Stichting Ex-ge bruikers, meent dat dit geen pro blemen oplevert. "Het is de bedoe ling dat de buurtvereniging de Panerat gebruikt op dagen dat wij niet open zijn", aldus Schoon. De buurtvereniging verhuist naar het Mostertcomplex zodra de verbou wing daar achter de rug is. GEWOND - Een 26-jarige Leide- naar is gistermorgen met rug- en beenletsel overgebracht naar het AZL. De man die met zijn fiets het Levendaal wilde oversteken zag bij die handeling een automobilist over het hoofd. Hij kwam via de motorkap op het wegdek terecht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3