'Die brug mag niet verloren gaan' 'Wraakactie' leidt tot fikse rellen 'Wij worden buiten besluitvorming gehouden' Oorlog en bevrijding bij drie exposities centraal Leiderdorper klopt ten einde raad bij gemeente aan om steun 'Leiderdorp tegen Apartheid' op radio PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 30 APRIL 1985 Kritiek CDA op gang van zaken bij woningbehoefte-onderzoek WASSENAAR - "Wij hebben het gevoel dat we als CDA buiten de besluitvorming worden gehouden en nu binnen tien dagen met een snel antwoord moeten komen". De Wassenaarse CDA-fractie- voorzitter Wensveen deed de eer der op PvdA-wethouder Greep geuite kritiek gisteravond in de commissie onderwijs, personeel en organisatie nog eens dunnetjes over. De christen-democraten vin den dat ze veel te lang op het wo ningbehoefte-onderzoek hebben moeten wachten en maken be zwaar tegen de grote haast die bur gemeester en wethouders nu heb ben. Het woningbehoefte-onderzoek van de Heidemij is voor de CDA- fractie erg belangrijk. Op basis de resultaten zal moeten worden beslist wat en hoeveel er wordt ge bouwd op Wassenaars laatste grote bouwlocatie. Met de 'kater' van de Hoge Klei nog in het achterhoofd is het voor het CDA van het groot ste belang om niet weer vlak voor de verkiezingen door een woning- bou-'item' in de problemen te ko- Toen kostte het de partij mis schien wel enkele raadszetels en een plaatsje in het college. Immers, er bestond vier jaar geleden inter- onenigheid over enkele zaken. essentiële punten een collage van meerderheids- (lees: WD) en min derheids- (lees: PvdA-D'66) stand punten geworden. Volgende week zal er stevig over worden gebakke leid in een speciale commissiever gadering. In zijn antwoord op de vragen van Wensveen verweerde Greep zich met het argument dat ook an dere fracties maar een korte voor bereidingsperiode hebben gehad. Overigens gaf hij toe in contact te zijn geweest met zijn fracties, PvdA en D'66. "Een goede politie ke gewoonte", aldus de geplaagde wethouder. "Er is geen enkele op zet geweest om het CDA en Partij Wassenaar buiten de besluitvor ming te houden". Voorts vroeg hij zich af waarom Wensveen hem niet even had opge beld als hij zo ongerust was: "Dan had ik u kunnen meedelen dat er problemen in het college waren". Wensveen vond echter dat de wethouder zelf had moeten opbel- gen kringen eens moeten nagaan hoe het vroeger in het college ging, toen het CDA nog meedeed. Het is een normaal verschijnsel dat een wethouder zijn eigen fractie raad pleegt". Nieuwenhoven (D'66) consta teerde dat het CDA, blijkens de iets minder felle bewoordingen gisteravond, komende maan- len. "U wist dat wij op het rapport dag waarschijnlijk geen motie van zaten te wachten en u zegde de afkeuring tegen wethouder Greep komst hiervan verscheidene malen toe, zonder dat er iets kwam". Inmiddels vond WD-commis- zal indienen. Hij was hierdoor dui delijk gerustgesteld. Wensveen be aamde de nodige soepelheid te be- sielid Dijkstal de tijd gekomen het trachten, maar hij gaf wel een voor zijne aan het gekibbel bij te dra gen. "Ik vind de kritiek CDA onbegrijpelijk. Men z< waarde: "Wij willen meebesturen, en dat willen wij wel goed kunnen doen". LEIDERDORP De bevrijding van Leiderdorp staat centraal bij een tentoonstelling in de Dorps kerk, die gisteren is geopend en nog tot en met vrijdag is te zien. Een tentoonstelling, waar ook blijkt welk beeld de huidige Lei- derdorpse jeugd over die oor logsjaren heeft. Schoolkinderen maken dat via tekeningen duide lijk. Verder op de tentoonstelling: geborduurde mandala's, symbo liserende bloemsierkunst van Rasser, collages van knipselwerk met als thema de voedseldrop- ping. In de school aan de Kastanje laan is tegelijkertijd een fototen toonstelling te zien over het ont staan en het verloop van de Tweede Wereldoorlog. Beide te bezichtigen op donderdag (tien tot tien), vrijdag (twee tot tien) en zaterdag (tien tot vier). In de bibliotheek aan de Gor dijnsingel ten slotte een tentoon stelling, die een indruk geeft van de 'grote' expositie 'Leiden '40- '45' in de Leidse Waag. Deze ex positie, die tot 10 mei duurt, is tijdens de openingstijden van de bibliotheek te zien. DINSDAG Oegstgeest Relax, Taberna, Julianalaan 1 Opt den Klein Orkest', 20.30 uur. Wassenaar JongerensociëteitTent, Van Zuylen v Nijeveltstraat - Open podium, 21.30 u WOENSDAG i viering oudere PvdA't Hooglandse Kerk - Lunchconcert Johan Akerboom, 12.30 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60 - 1 mei viering PvdA, FNV, PSP, PPR, CPN en HTIb, 19.30 uur. LVL, Caeciliastraat 18 - Lesbies kafee, 20-24 uur. Leiderdorp Op Dreef, Van Alphenplein - Lezing Ned. vereniging van Huisvrouwen over het apothekerschap, 10 uur. Leiden, wordt waargenomen door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. c LEIDERDORP - Vijf jaar Slr^daa^an" enaarpr lan§ ploeterde Leiderdor- Blijkbaar wil de CDA-fractie per B.A. Blok om het verval goed voorbereid zijn en politiek van de voormalige buiten- 'munt slaan' uit het woningbouw- plaats Agthoven voor te "clteravond liet Wensveen er *Ün, Dat deed hij stilzwij- geen twijfel over bestaan dat het gend; als fervent monumen- rapport voor het CDA van groot tenliefhebber stak hij er belang is. Talrijke malen vroeg met liefde al zijn geld en m^poX maarTteeds we?d °h?t b2 in. Wat Blok be- loofd zonder dat het op tafel kwam. trett ging het goed en kan Vorige week haalde Wensveen hij nog tien jaar doorgaan uit naar Greep en in de commissie- met het restaureren van het vergadering van gisteravond her- comniPX aan Arhthnvp haalde hij zyn woorden, zij het iets comPiex aan ae Acmnove- afgezwakt: "Van deze wethouder nerweg. hadden we meer verwacht, en ze ker meer openheid". Greep had het rapport vertrouwelijk ter hand moeten stellen, meende hij. door Miep Hoenson Rust Wethouder Greep bleef de rust zelve. Hij gaf de boze Wensveen zelfs grotendeels gelijk. De vertra ging weet hij aan het feit dat er "nogal wat politieke haken en ogen aan het rapport zaten". Hij had zichzelf verkeken op de eensgezindheid in het college, al dus Greep: "Ik dacht dat we er wel snel uit zouden komen. Dat viel me tegen". Beweerd wordt dat Greep zelfs zyn wethouderszetel ter discussie heeft gesteld, omdat hij zich niet kon verenigen met de mening van zijn yVD-collega's Het college stuk over het rapport is dan ook op Wakker door diefstal auto VOORSCHOTEN - Bewoners van de Papelaan in Voorscho ten werden gisternacht gewekt door het starten van hun auto. Dieven namen in hun voertuig de wijk richting Wassenaar. Eerder hadden ze in de woning ingebroken en een diplomaten koffertje met een onbekende hoeveelheid geld meegeno men. De wagen en de koffer zijn vanmorgen teruggevonden in de Haarlemmermeer. Het geld was uit de koffer verdwe- Diefstal op klaarlichte dag OEGSTGEEST - Uit een ver pleegstersflat bij het verpleeg- en verzorgingstehuis De Wijc- kerslooth/Rustenborch aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest is gisteren overdag een naaimachine ontvreemd. De dader kwam vermoedelijk met een valse sleutel binnen. En toen zag hij hoe de brug bij de buitenplaats letterlijk afbrokkelde. Een brug, waarvan hij zegt dat het de oudste en meest unieke in z'n soort is. Geld om de uit 1640 stam mende boogbrug zelf op te knappen heeft hij nu niet. Vandaar dat Blok bij de gemeente Leiderdorp aan de bel trok om restauratiesubsidie. Niet zonder succes: de gemeente is van plan om op haar beurt subsi die aan te vragen bij de Rijks dienst voor Monumentenzorg. In hun vergadering zullen burgemees ter en wethouders dat morgen offi cieel besluiten. Een echte garantie dat de beno digde 40.000 gulden er komt geeft die aanvraag liet. Want Leiderdorp heeft vorig jaar ook al tweemaal vergeefs bij Monumentenzorg aan geklopt. Men is daar niet zo scheu tig meer. Tot groot verdriet van Blok, die de argeloze voorbijganger vol vuur rondleidt door dit stukje vergeten Leiderdorp ("Had u niet gedacht hè, dat dit dorp nog zo landelijk kon zijn. Maar Leiderdorp heeft echt wel monumenten"). Hij laat zien wat de zeven gebou wen te bieden hebben: een zeven tiende eeuwse bakoven, goeddeels gerestaureerd. De binnenplaats, weer met de originele stenen be legd. Het achterhuis met als pronk stuk een gloednieuw rieten dak: het is sneller opgesomd dan aange bracht. In de loop der eeuwen is er weinig of niets aan de buitenplaats gedaan. De Franse adellijke fami lie, die het oorspronkelijk in haar bezit had, koesterde het. Bewoners die daarna kwamen hadden of geen tijd, of geen geld om er iets aan te doen. De laatste eeuw deed de buitenplaats dienst als pacht- boerderij. Brokken Blok zit met de 'brokken', dat wil zeggen: aan de voorkant. Het ach tergelegen koetshuis is al gerestau reerd en doet nu dienst als invali- denwoning. De eeuwenoude vijver is schoongemaakt; beplantingen zijn aangebracht. Achter het bos verrijst zelfs een bos. Leiderdorper Blok tegen de voorgrond van de 17-e Koetshuis. 'Leiderdorp heeft echt nog wel monumenten..'. zeker afbrokkelt. Links achter het al gerestaureerde De Leiderdorper: "We hebben de afgelopen vijf jaar hard gewerkt. Natuurlijk moet er nog een hoop gebeuren. Je kunt ook nooit alles klaarhebben. Maar we zijn nu zo ver dat we kunnen zeggen: we zijn het verval voor. Ik heb tijdén mee gemaakt dat er net iets gerepareerd was en er meteen weer iets anders van het huis afvloog. Je doet stukje bij beetje. De hoogst noodzakelijke dingen eerst. Zoals het dak: dat lekte verschrikkelijk. En het hele voorhuis moet nu eigenlijk in de steigers". "Maar alleen zo'n rieten dak al kost 60.000 gulden. Die kosten zijn weliswaar aftrekbaar, maar dan blijft er nog 40.000 gulden voor je zelf over. Dus voordat je dan weer aan iets anders begint., ja, dan moet je weer wat geld sparen". Blok, die de kost verdient met een dierenpension, blijft er laconiek onder, maar wat de brug betreft komt hij daar niet meer aan toe, want die brokkelt echt weg. De hoofdarmen zijn er al afgerot; de onderkant slaat langzaam maar ze ker ook weg. Er is in de loop der eeuwen nooit meer aan gedaan dan "een kwak cement hier en een hap daar". "Er moet nü iets aan gebeuren. Anders hoeft het niet meer". Maar het moet wel: "Die brug mag niet verloren gaan", roept hij. "Leider dorp heeft toch al zo weinig monu menten". Komen kijken Samen met aannemer Beljon, 'bruggenexpert', heeft hij derhalve een restauratieplan ingediend bij de gemeente. Het plan ligt ook ter inzage voor raadsleden. Achterlig gende gedachte daarbij: "Mis schien dat ze het oppikken. Dat ze gaan beseffen dat Leiderdorp hier een prachtig monument heeft". Komen slopen en breken hoeven de raadsleden niet: dat doet Blok zelf wel. Waarbij hij het nuttige met het aangename verenigt, want het monument dient tevens als be drijfsruimte. De gemeente was destijds bereid het bestemmings plan zodanig aan te passen dat er nu honden in het complex kunnen rondlopen. Tot slot: wat drijft hem? "Ja, wat is het. Toch een soort gedreven heid, denk ik.Ik wil ervoor zorgen dat deze buitenplaats er weer zo uitziet als heel vroeger". Om haar vervolgens aan heel Leiderdorp te kunnen tonen. Wat dat betreft betreurt Blok de ligging van het complex: precies in een bocht, waar de gemiddelde auto mobilist doorheen raast. Voortaan moeten ze gas terugne men. "Laten de mensen niet schro men om te komen kijken: we vin den het leuk om alles te laten zien". LEIDERDORP - De actie 'Geen Outspan, geen Cape, help apart heid om zeep', die momenteel in Leiderdorp wordt gevoerd, krijgt morgen aandacht op de radio. In een VARA-programma over soli dariteit en consument wordt een interview uitgezonden met twee mensen van de werkgroep 'Leider dorp tegen apartheid', die de actie organiseert. Tijdstip: tussen half negen en tien voor negen 's och tends. Overigens wil de werkgroep de indruk wegnemen dat ze de actie is begonnen vanwege de motie, die de gemeenteraad begin dit jaar heeft aangenomen. In die motie spreekt de raad zich tegen 'apart heidscontacten' met Zuid-Afrika uit. Er wordt echter niet gerept over een eventuele boycot van vruchten uit dat land. Niet die motie is de aanleiding, maar het gegeven dat praktisch al le Leiderdorpse groentehandela ren Cape-vruchten en Outspan-si- naasappelen uit Zuid-Afrika ver kopen. De werkgroep heeft hen aangeschreven met het verzoek de verkoop van die produkten te sta ken. Margaret Roest van 'Leiderdorp tegen apartheid' is bang dat de werkgroep vanwege dat misver stand volgend jaar geen subsidie meer krijgt van de gemeente. "Subsidie,- die wij als werkgroep toch zeer hard nodig hebben, wil len wij ons werk doeltreffend kun- voortzetten", aldus Roest. Aanhangwagen ineens weg OEGSTGEEST - Een aan hangwagen die aan de Rijn- zichtweg in Oegstgeest gepar keerd stond, is de afgelopen nacht gestolen. De aanhangwa gen, die eigendom is van een Leidenaar, was geladen met stenen en specie. Tientallen Rijnsburgers en Oegstgeestenaren slaags met politie OEGSTGEEST/RIJNS- BURG - Een 'wraakactie' van een groep Rijnsburgers op de Oegstgeester kermis heeft gisteravond nabij het twee collega's de schuldige jon- Oegstgeester winkelcen- gens aanhouden. Daarop richtte de b P meute zich tegen de twee agenten. Zij trokken zich terug en hebben versterking gevraagd. Toen elders begonnen de optocht te ver storen en auto's tegen te houden. Toen ze verkeersborden omver trokken en een plattegrond met dranghek vernielden, wilden trum Lange Voort tot vecht partijen geleid tussen een veertigtal jongeren en onge- hebben we de meute op hardere veer vijfentwintig politie- wijze verwijderd';. b Politieversterking kwam uit Lei den, Warmond en Sassenheim. Van politiezijde werd de korte en de lange wapenstok gehanteerd. ^en ëetuige: "Er werd waanzinnig hen zaten vanmor- hard gemept, als je niet doorliep kreeg je klappen. Een jongen liep met de striemen op zijn rug. Op een ander sloegen vijf agenten te gelijk in". Groepscommandant Gelder blom: "Er zijn een paar klapjes ge vallen. Hoe hard er is geslagen weet ik niet, ik heb ze niet gevoeld. Maar een tik met een wapenstok is op zichzelf al een pijnlijke zaak". Gelderblom werd gisteravond om elf uur thuis opgebeld. De com mandant had gistermorgen een on derscheiding van de gemeente ge kregen. "Daar denk je dan niet meer aan. Je probeert zo snel mo gelijk die zaak af te ronden. Het was in anderhalf uur bekeken", al dus de groepscommandant van morgen desgevraagd. Er zijn tot dusver geen aanklach ten tegen het optreden van de poli tie ingediend. Voor vanavond hoopt Gelderblom dat Oegstgeest er een gezellig feest van maakt. Hij zet geen extra mensen in. Toen rond tien LEIDERDORP/REGIO - Het eerste 'bewijs' van koninginnedag-viering in de regio: de optocht. Deze Leider- lampionnenoptocht nabij het ker- dorpse kinderen waren er vanmorgen al vroeg bij. Gewapend met vlaggetjes, hoedjes en andersoortige versierse- misterrein eindigde begonnen de len en muzikaal ondersteund door verenigingen als 'De Burcht', 'Tamarco' en 'Con Bravura' liepen ze in optocht schermutselingen naar het gemeentehuis. Weer of geen weer: de optocht tijdens koninginnedag is niet stuk te krijgen. Ook in mandant Gelder Zoeterwoude, Wassenaar. Warmond en Voorschoten ontbrak het traditionele onderdeel niet. (foto Holvast) Oegstgeester korps: "Jongeren mensen. Een Rijnsburger, een Oegstgeeste- naar en een Leidenaar werden na charges van de politie gearres teerd. Twee gen nog in verzekerde bewaring. Twee agenten raakten bij de vecht partij licht gewond. Een Leidse agent kneusde zijn rechterhand, een Oegstgeester collega liep een beschadigde enkel op. Van ver wondingen bij de jongeren is de politie niets bekend. De relletjes begonnen om ongeveer kwart tien. Drie kwartier later werd de Oegstgeester kermis op last van de oCnrijfaVOlld Pïfg~!nsfuttenJongeren A—sty „national houdt to zaTer3agav?nd eefR^nsfurger ^i.dferdorP' Tus' in elkaar zou hebben geslagen. De L! l'h meente od de hooete en bleef wii- ren tegen Polltleke onderdruk- ^ijkth^sOpdekcrrnis^ viden ^ing. In aUe .evaljengaa, het ont volgens ooggetuigen wel wat woor den tussen de Oegstgeestenaren en de Rijnsburgers, maar het kwam niet tot vechten. Toen de jongeren Apothekers aan het vernielen sloegen, trad de politie op met assistentie van poli tiemensen uit de buurgemeenten. Het bleef tot middernacht onrustig tieling Leiderdorp, komt me- rond het winkelcentrum. vrouw Prof- dr- H.A. Bosman-Jel- gersma morgenochtend praten over 'de ontwikkeling van het avonds de apothekersberoep, verteld met behulp van historische voorwer- misterrein eindigde begonnen de pen'. De lezing wordt gehouden in LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN die onrechtmatig gevan gen en/of gemarteld zijn. Op verzoek van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, af- Groepscom- tie zaal van 'Op Dreef aan het Van mandant Gelderblom van het Alphenplein in Leiderdorp. Aan vang tien uur. ADVERTENTIES i-vri|. (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen n NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) f 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Bij automatische betaling geen administra- dag ingaan. Indien één maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2