Bitburg drukt stempel op economische top Bonn Gesprek paus met organisaties nu anders Japan bang om zondebok te worden Reagan: succesje is nu broodnodig Gemengde gevoelens over Nederlands Meerkeuze ingeburgerd DINSDAG 30 APRIL 1985 PAGINA 11 TOKIO De Japanse premier Nakasone zal tijdens de econo mische topconferentie eind deze week in Bonn de deelnemers op roepen de westelijke solidariteit te versterken. In Tokio wordt ge vreesd dat Japan de zondebok zal worden op de tweedaagse conferentie, vanwege het grote overschot op de handelsbalans. Nakasone is gisteren naar Bonn vertrokken, waar hij ook aparte ontmoetingen zal hebben met president Reagan, bonds kanselier Helmut Kohl, en de po litieke leiders van de EG, Italië, Frankrijk en Groot-Brittannië. De laatste tijd is Japan van ver schillende zijden sterk bekriti seerd vanwege het overschot op de handelsbalans, dat een hoogte heeft bereikt van 35 miljard dol lar. De jaarlijkse economische top in Bonn belooft dit keer dan ook de moeilijkste te worden voor Japan, zeker nu gevreesd wordt voor een lichte inzinking in de wereldeconomie als gevolg van de verminderde groei in de Verenigde Staten. Premier Nakasone zal alle zei len bij moeten zetten om niet de zondebok van de conferentie te worden. In de slotverklaring zal Japan naar verwachting beloven alles te doen om het overschot op de handelsbalans recht te trek ken door de mogelijkheid voor importen te verbeteren. Nakaso ne zal, net als de Europese deel nemers, bij de Amerikanen aan dringen op een terugdringing van de overheidstekorten, die mede oorzaak zijn van de over waardering van de dollar en dus ook van de toegenomen export- stroom van Japan naar de VS. De taktiek die Nakasone in Bonn zal volgen is een veelbe proefde: de aandacht zoveel mo gelijk afleiden van specifieke problemen en de nadruk leggen op symbolische eenheid, gecom bineerd met een verbale toe schietelijkheid op politiek ge bied, die vooral in Washington erg wordt gewaardeerd. En dan maar hopen dat de andere deel nemers het Japanse probleem een beetje zullen vergeten door dat ze te druk zijn met onderlin ge ruzies over andere problemen. Die onderlinge tegenstellingen zijn er voldoende om het gezel schap een paar dagen bezig te houden. Zo willen een aantal deelnemers (waaronder Japan) dat er een beslissing wordt geno men over het opstarten van een nieuwe ronde multilaterale han delsbesprekingen om het tij van protectionisme in de wereld tij dig te keren. Nakasone noemde het al dan niet expliciet vermelden van een datum „het hoofdpunt van de komende top". Uit de voorbe sprekingen van de conferentie zijn twee alternatieven gekomen voor de slottekst, die ofwel „in de lente van 1986", ofwel "op een zo vroeg mogelijk tijdstip" zal bevatten. Op politiek gebied is er het Amerikaanse verzoek aan de bondgenoten om deel te nemen aan het onderzoek voor het Stra tegische Defensie Initiatief (Star Wars). Premier Nakasone zei voor zijn vertrek naar Europa, dat de onenigheid over deze ma terie de westerse eenheid niet mag ondermijnen. Zelf zal hij een "terughoudend" standpunt innemen, hoewel hij zich zeker zal inspannen om te voorkomen dat president Reagan op dit punt politiek gezichtsverlies leidt. Al eerder heeft Japan laten weten geen haast te willen maken met een beslissing over SDI, mede vanwege de te verwachten bin nenlandse oppositie tegen een eventueel positieve reactie op het Amerikaanse verzoek. BONN De pijnlijkheden rondom het bezoek van pre sident Reagan aan de Bondsrepubliek Duitsland heb ben de elfde economische topconferentie, die donder dag in Bonn begint en tot zaterdag duurt, voorlopig naar de achtergrond gedrongen. Daar zal snel verande ring in komen, want de koplopers van het uit maar liefst 5000 man bestaande journalistenpeloton zijn in middels in de Westduitse hoofdstad gearriveerd. De regeringsleiders van Amerika, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Italië, Canada en Japan (de voorzitter van de Europese Gemeenschap, Delors, mag er ook bij zijn), zullen spoedig volgen. De vraag is opnieuw of de top van de zeven belangrijkse indus trielanden iets zal opleveren. Voormalig bondskanselier Hel- muth Schmidt, in 1978 zelfs gast heer tijdens zo'n bijeenkomst, verwacht er niet veel meer van dan theater. En de ervaringen tot nu toe geven ook daar ook aan leiding voor. Twee jaar geleden in Williamsburg ontaardde het gebeuren in een televisieshow van de Britse premier Margaret Thatcher, die vlak voor de ver kiezingen in Engeland stond. Zij bleef 24 uur, liet vooral televisie opnames maken en in Londen heette het dat zij zeer succesvol was opgetreden. Vorig jaar was de beurt aan Ronald Reagan, die aan de vooravond van zijn eigen herverkiezing aan de weg mocht timmeren. In de Bondsrepubiek zijn bin nenkort ook verkiezingen. Geen nationale weliswaar, maar niette min belangrijke. Op zondag 12 mei moet in de deelstaat Nor- drijn-Westfalen een nieuw parle ment gekozen worden. Het gaat hier om het drukbevolkste deel van West-Duitsland. Aan Rijn en Roer woont bijna éénderde van de Westduitse bevolking: 17 mil joen mensen. Voor de gastheren is het na tuurlijk niet schadelijk dat de 'groten der wereld' bij hen ver toeven. En daarom ministers van beide regeringspartijen nadruk kelijk plaatsnemen naast bonds kanselier Kohl. Met diens partij genoot Stoltenberg (financiën) en de liberale ministers Bange- mann (economische zaken) en Genscher (buitenlandse zaken) zal de Duitse delegatie één be windsman meer tellen dan die van de zes andere landen. Bescheidener In de loop van elf jaar zijn de doelen van de economische top conferentie steeds bescheidener geworden. Het gaat eigenlijk niet meer om het formuleren van een economisch-politiek actiepro gramma, zoals bijvoorbeeld nog in 1978 in Bonn. Toen beloofde Amerika de olie-invoer te ver minderen en zei de toenmalige president Carter dat hij de olie- en daarmee de benzineprijs in ei gen land op het niveau van de wereldmarkt zou brengen om ook zo energie te sparen. Canada, Frankrijk, Engeland, Italië en Japan verklaarden plechtig dat zij stappen zouden ondernemen om de inflatie in te dammen en de groei te stimule ren. De Bondsrepubliek zou bin nen enkele maanden een pro gramma van één procent van het bruto sociaal produkt (12 tot 13 miljoen mark) uitvoeren tenein de de binnenlandse vraag te sti muleren en een hoger groeicijfer te bereiken. Dat heette toen de locomotief-functie. Van al die voornemens is veel minder te recht gekomen dan was gehoopt, ondanks vaak fraaie slotverkla ringen. De problemen zijn ditmaal groot. De hele conferentie komt neer op de vraag of en hoe een veel te dure dollar, hoge Ameri kaanse rentestanden, een op hol geslagen begrotingstekort in de VS, een enorm tekort op de Ame rikaanse handelsbalans, afne mende economische groei in de VS en achterblijvende expansie in Europa, gepaard aan weer stij gende inflatie en verlammende Europese werkloosheid en een zeer gesloten Japanse markt, in een gelid kunnen worden ge dwongen van economische en monetaire stabiliteit. In Bonn zal, naar verwacht, achter de schermen fors gestre den worden, terwijl er ook nog gesproken zal worden over ande re dan strikt economische aange legenheden. In Williamsburg in 1983 stemden de Japanners al in met een tekst die als antwoord op het Westen op de nota van de toenmalige Sowjet-leider Andro pov over het tweesporenbesluit van de NAVO was geformuleerd. In Bonn staat ditmaal het strate gische defensie initiatief (SDI), de zogenaamde Star Wars, op het programma. In zoverre is de be naming 'economische wereld top' niet meer juist. Verzegelde stad Langs de Rijn en rondom de Bondskanselarij, waar de eigen lijke top in de zogenaamde NA- VO-zaal wordt gehouden, zijn de vlaggemasten inmiddels als pad destoelen uit de grond verrezen. De regeringsleiders en hun dele gaties (alleen de Amerikaanse telt al 450 leden) worden ontvan gen in een welhaast verzegelde stad en voor hun veiligheid wordt gezorgd door meer dan 10.000 man politie. Alle putdek sels in het regeringskwartier zijn met kunststof bewerkt, zodat precies kan worden gecontro leerd of er 'iets' mee gedaan is. Zaterdagmiddag om vier uur zal Kohl in aanwezigheid van de andere deelnemers in de Bonds dag het gezamenlijk communi qué voorlezen. De economische top eindigt met een banket bij Bondspresident Richard von Weizsacher. Zondagmorgen gaan de deelnemers, met uitzon dering van minister-president Nakasone van Japan en presi dent Reagan van Amerika naar huis. Nakasone vliegt naar Ber lijn en Reagan begint aan het tweede, pijnlijke gedeelte van zijn staatsbezoek: het neerleggen van een krans op het soldaten- kerkhof in Bitburg. Reagan. (foto AP) *Kohl. (foto AP) Nakasone. (foto ANP) Thatcher. (foto AP) WASHINGTON - Tegen de tijd dat president Reagan in Bonn zijn stoel aanschuift in Bonn zal moeten blijken of de Verenigde Staten een beleid hebben, waar ook de rest van de wereld iets mee opschiet. Het voorspel van deze topconferentie belooft niet veel goeds. Er zijn fundamentele meningsverschillen tussen Ja pan, de VS en Europa. De Amerikanen willen eigen lijk niet praten over herzienin gen in het monetaire systeem, maatregelen kortom die de valu ta ten opzichte van elkaar in een rustige en realistische verhou ding moeten brengen. De Ameri kaanse regering ziet in de veel te dure dollar vooral een bewijs van een sterke Amerikaanse econo mie en een achterblijven van die elders. Niettemin betekent die dure dollar een vloed van invoer in de VS en een sterk teruglopen van de export. Dat heeft een tekort op de handelsbalans over 1984 veroorzaakt van 123,3 miljard dollar en het ziet er naar uit dat dit in 1985 nog zal toenemen. De onmiddellijke gevolgen voor de VS zijn rampzalig: de Ameri kaanse industrie heeft aan zijn buitenlandse concurrenten se dert 1980 twee miljoen arbeids plaatsen moeten prijsgeven. In sommige Amerikaanse krin gen (vakbonden, onder andere) wordt luidkeels geroepen om wraak. Tegenover Japan bijvoor beeld. dat ook naar Europees in zicht het minst van alle betrok kenen bijdraagt aan een systeem van vrije handel. Bescherming van de eigen industrie en de ei gen markt vindt bij Reagan voor alsnog geen genade. Maar hij heeft evenmin een oplossing bij de hand voor het feit dat, geheel ongeacht de status van de dollar, de Amerikaanse industrie gedu rende de laatste 25 jaar in ver hoogde produktiviteit ruim schoots is achtergebleven bij Ja pan en West-Europa, minder in vesteert in nieuwbouw en machi nerie, maar wel ver uit de hoog ste uurlonen betaalt. De deur staat met dit al wijd open voor niet alleen een uitwis seling van gedachten, maar ook een ruil van belangen. Reagan wil Europa betrekken bij zijn 'Star Wars'-project (het Strate gisch Defensie Initiatief), hoewel zijn bondgenoten er zeer terug houdend tegenover staan. Euro pa wil besprekingen over het in ternationale monetaire systeem, omdat bij ontstentenis daarvan een handelsronde geen perspec tief biedt. De VS zijn uit op beperking van subsidies en handelsobsta kels van andere aard dan heffin gen, een evenwichtiger handel in diensten van landbouwproduk- ten, naast wereldwijde erken ning van octrooien, handelsmer ken en copyrights. Europa wil meer Amerikaans initiatief bij de besprekingen over wapens in Genève en er zal ongetwijfeld worden gesproken over een ont moeting tussen Reagan en Gor- batsjov. Reagan had zich zijn Europese reis zo mooi voorgesteld: een top, herdenkingen, verzoening, toespraken. Maar de elementen verzoening en herdenking zijn dank zij het knoeiwerk van Duit se en Amerikaanse kant tot zo'n explosief gegeven uitgegroeid, dat overeenstemming tijdens de top die aan dit alles vooraf gaat belangrijker is geworden dan ooit. Zoals voorheen zal de prakti sche betekenis gering blijken. Het monetaire systeem heeft ook in Versailles en in Williamsburg bij eerdere topconferenties al ge leid tot fraaie papieren verklarin gen. Ze moeten ditmaal de ma tras vormen waarop de Ameri kaanse president tijdens de rest van zijn bezoek zonder zichtbaar ongerief op zijn gezicht kan val len. Het centraal schriftelijk vwo-exa- men Nederlands stelde de leerlin gen van het Agnes in Leiden giste ren niet voor al te veel problemen. Het ging om een samenvatting van vijfhonderd woorden van een rede van de psycholoog H.F.M. Crom- berg over de vraag 'Is de economi sche crisis van economische of so ciaal-psychologische aard?'. Volgens Agnes-docent R. Kuy- per was het een prima tekst om sa men te vatten. "Het is niet te spe cialistisch voor de gemiddelde leerling. Een psycholoog is ook een outsider als het om de economi sche crisis gaat. Een puur econo misch verhaal had de leerlingen met economie in het pakket be voordeeld, maar dit niet". "De moeilijkheid zit hem erin dat eerst de psychologische feiten worden opgesomd, daarna de eco nomische en dan moet de kandi daat dat op elkaar zien toe te pas sen. Het psychologisch denken wordt verweven met economische ervaringen. Een opgave met een gemiddelde moeilijkheidsgraad", vindt Kuyper. De vwo-leerlingen Joop Braken- hoff en Richard van Velzen karak teriseerden het verhaal als een dui delijke tekst. "Niet te veel moeilij ke woorden en de drie moeilijke woorden 'euforie', 'aversie' en 'af firmatieve' worden uitgelegd. De voorbeelden en toelichtingen zijn duidelijk afgebakend". Volgens beide leerlingen zijn de samenvat tingen die zij klassikaal hebben geoefend van dezelfde moeilijk heidsgraad. Minder eenvoudig bleek de tekst met vragen die de mavo-leerlingen werd voorgeschoteld. Het was een artikel uit het NRC Handelsblad over computers. "Moeilijke taal en veel vaktermen", vond Emiel Schoutse. "Deze tekst is beslist langer en moeilijker dan die we hebben geoefend. Ik denk dat het voor mensen die veel met compu ters te maken hebben makkelijker Diana Modderman vond het daarentegen wel meevallen. "Het probleem is om in je eigen woor den te antwoorden. Dat moest bij vrij veel vragen. Maar het staat er allemaal wel duidelijk in". Julie Michiels van Kesselich kwalifi ceerde de tekst ook als niet echt moeilijk. "Ik doe zelf niet veel met computers, maar ik vond de vak termen geen probleem. Het is voor iedereen wel te begrijpen". Het NRC is populair bij de sa menstellers van de eindexamens, want ook de havo-leerlingen kre gen een artikel over discriminatie en vooroordelen hieruit onder de neus. Docente Ineke Putto had niet de indruk dat deze tekst met vragen meeviel. "De meeste leer lingen hebben er extreem lang over gedaan", heeft zij gemerkt. "Ik vind het vrij pittig, de tekst was van een hoog niveau, maar niet te hoog gegrepen. De vragen waren niet opvallend moeilijk. Maar de kandidaten moesten heel nauw keurig lezen en zoeken naar subtie le verschillen". Vraag 8 kenschetst ze als 'een beetje gemeen'. Daarbij werd de leerlingen de suggestie gegeven dat naar twee verschillende geval len van discriminatie moest wor den gezocht. De Agnes-lerares meent echter dat het twee keer om hetzelfde voorbeeld ging. Leerling John Vintges vond van de Nederlandse tekst eigenlijk al leen de vragen naar een eigen me ning in vijftien woorden vrij lastig. "Je moet je dan nogal beperken. Maar verder vond ik het vrij mak kelijk. Het niveau is ongeveer het zelfde als vorig jaar", aldus deze re cidivist. "Het was allemaal vrij een voudig uit de tekst te halen". De mavo-leerlingen gingen gis termiddag in de slag met vijf En gelse teksten. Voor Wilbert Bon- gers en Rolf Laimbock geen al te zware opgave. "Iedereen was voor tijd klaar. Er zaten weinig moeilij ke woorden in. Wel een paar moei lijke vragen". Onder meer de vraag 'hoe vestigt de sollicitant de aan dacht op zich' bij de tekst over 'hoe kom je aan werk?' behoort volgens beide scholieren tot deze categorie. De Latinisten wierpen zich gis termiddag op de zieleroerselen van de schrijver Livius aangaande de tweede Punische oorlog. Volgens de enige examenkandidaat met de ze klassieke taal in de bagage op het Agnes, Aldo Bouwman, was het wel te maken. "Alleen de open vragen op het laatst waren wat moeilijk". Een bijzin in regel 11 en 12 van de twintig regels uit 'Ab ur- be condita' bevatte weliswaar een geniepige bijzin, maar de verkla rende noot bij de tekst bracht hier uitkomst. RAYMOND PEIL ARNHEM (GPD) - Een groot deel van de tegenwoordige middelbare schoolexamens bestaat uit meer keuzevragen. Multiple choice op z'n Engels, of eigenlijk Ameri kaans, want in dit land is het sys teem in de jaren twintig voor het eerst gebruikt. Dat gebeurde bij soldaten die vreemde talen moes ten leren. Het bleek veel eenvoudiger om talenkennis te testen met meerkeu zevragen, dan met 'open vragen' waarbij de kandidaat zelf het ant woord uitschrijft. Afgezien van het ongetwijfeld erbarmelijke hand schrift van velen, bespaart het mul tiple choice-examen de docenten veel kopzorgen en handenvol tijd. De leerling komt niet meer met verkrampte vingers van het schrij ven de examenzaal uit. Bij multiple choice worden vier mogelijke antwoorden naast de vraag gedrukt. Meestal is één ant woord helemaal fout, één is een beetje fout, één is een beetje goed en slechts één antwoord is hele maal goed. De kandidaat moet het meest juiste antwoord aankruisen. Soms zijn de verschillen tussen goed en bijna goed zö klein, datje verdraaid goed moet lezen om het juiste antwoord te vinden. Cito De Nederlandse multiple choice examens worden gemaakt door het Centraal Instituut voor Toetsont wikkeling in Arnhem. Dat insti tuut heeft zijn bestaan te danken aan de man die het multiple choice naar Nederland haalde: de beken de professor A.D. de Groot, van wie in de hal van het Cito een schil derij hangt. Multiple choice examens zijn ob jectiever dan gewone examens. Er komen geen mensen aan te pas die afwegen of een antwoord goed of fout is. De examens worden nage keken door een machine. Door de jaren heen is gebleken dat meerkeuze vragen met drie of vier mogelijkheden het betrouw baarste beeld geven van de kennis van de examenkandidaat. Er is wel eens geprobeerd om de antwoor den die een beetje goed zijn een half punt te geven. Gebleken is dat bij examens van veertig tot vijftig vragen, de uitslag hetzelfde blijft. Voorzitter professor dr. A. G. Weiier van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving wil niet optreden als gespreksleider bij de ontmoeting tussen de paus en rooms-katholieke maatschap pelijke organisaties op 12 mei in Utrecht. Ook professor dr. F. Oostvogel en de heer M. Peijnen- burg, respectievelijk voorzitter en secretaris van de werkgroep 'Kerk en gezondheidszorg' van de genoemde raad, wensen de paus niet toe te spreken. Alle drie hebben hun aanvan kelijke toezegging om aan de ontmoeting mee te werken inge trokken omdat de feministische theologe professor Catharina Halkes van aartsbisschop Simo- nis niet tot de paus mag spreken. Oostvogel heeft verklaard, dat hij alleen tot medewerking be reid is als er geen beperkende voorwaarden worden gesteld. Hij had de paus willen zeggen, dat de kerk met mensen die in de gezondheidszorg actief zijn in ge sprek moet gaan over de ethi sche kanten van nieuwe ontwik kelingen op dat gebied. De kerk zou ervan moeten afzien, onmid dellijk met geboden of verboden klaar te staan. Professor Weiier en de heer Peijnenburg hebben er op dit ogenblik geen behoefte aan, op hun motieven tot niet-deelne- ming aan de ontmoeting met de paus nader in te gaan. Dr. P. A. van Gennip, secreta ris van de werkgroep die de ont moeting tussen de paus en de maatschappelijke organisaties voorbereidt, deelde mee, dat de werkgroep nu een andere opzet aan het gebeuren zal geven. Werd eerst uitgegaan van een rondetafelgesprek, nu worden zeven mensen geïnterviewd over hun opvattingen over de rol van de vrouw in de kerk en de hou ding van de kerk met betrekking tot de gezondheidszorg en de werkgelegenheid. - Het bestuur van de Stichting Nederlandse Vrouwelijke Reli gieuzen zegt in een verklaring, dat door de houding van aarts bisschop Simonis in de kwestie- Catharina Halkes veel meer vrouwelijke kerkleden vreemd staan tegenover het komende pausbezoek dan een openbaar optreden van mevrouw Halkes ooit had kunnen bewerkstelli gen. Wij blijven achter mevrouw Halkes staan, verzekert het be stuur van de vrouwelijke reli gieuzen. "Zij is een betrouwbare woordvoerster inzake de positie van de vrouw in de kerk". - Het bestuur van de Katholie ke Plattelandsvrouwen zal zich in Utrecht toch laten vertegen woordigen "omdat veel leden vinden, dat een katholieke orga nisatie daar aanwezig moet zijn" Wel zegt het bestuur in een ver klaring, het 'ten diepste' te be treuren, dat mevrouw Halkes niet mag spreken. Zelf wil het al le mogelijkheden benutten om het gesprek met paus en bisscho- pen open te houden. De Stichting Pausbezoek heeft het bestuur van de plattelands vrouwen de verzekering gegeven dat er geen censuur op de toe spraken zal worden toegepast. Doorbraak winst "Dankzij de doorbraak na de Tweede Wereldoorlog bezit de Hervormde Kerk nu nog het in strumentarium om kerk in de 'wereld te zijn en werelds over de kerk te praten". Dat zei dr. C. P. van Andel, secretaris van de her vormde Raad voor de zaken van Kerk en Theologie en directeur van de Anne Frank-Stichting, gisteren op een predikantencon ferentie in 'Kerk en Wereld' te Driebergen. Deze conferentie werd gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het hervormde vormingsinstituut 'Kerk en Wereld'. (Onder de 'Doorbraak' wordt verstaan de keuze van hervormde predikan ten voor een niet-confessionele, vooral socialistische politieke partij). Van Andel stelde, dat de Her vormde Kerk dankzij de 'door braak uit het christelijke getto' het licht van het evangelie in de wereld kon laten schijnen. Daar naast werd ook de politieke en maatschappelijke betrokken heid van de kerk groter. Hoogte punten van kerkelijk spreken noemde hij het herderlijk schrij ven over oorlog en vrede en over het christén-zijn in de Neder landse samenleving. Overigens erkende dr. Van An del, dat de doorbraak gedeelte lijk is mislukt. Dat weet hij voor al aan de buitenkerkelijke sfeer van het socialisme en aan het feit van de PvdA niet echt voor het evangelie en het kerkelijk spre ken open staat. "De secularisatie heeft ertoe bijgedsragen, dat de Hervormde Kerk onmogelijk nog langer kan volhouden een volkskerk te zijn". Deze ontwikkelingen zijn de 'kleine belijdeniskerken' voor bijgegaan, merkte dr. Th. Frede- rikse, vroeger predikant in Was senaar en auteur van het boekje 'Klare Wijn', op. "Daar viert de antithese-gedachte nog altijd hoogtij en wordt de mondigheid van de mens niet erkend. In deze kerken en in de Rooms-Katholie- ke Kerk wordt het vrije, kritische vragen gemuilkorfd. Men is daar onder het gezag van de Schrift nog altijd niet vrij". Onder 'kleine belijdenisker ken' verstond Frederikse delen van de Gereformeerde Kerken^ de vrijgemaakt-gereformeerden en de christelijke gereformeer den. "Daar wordt de belijdenis gebruikt als een stok om te slaan in plaats van als een staf om te gaan". Hervormde Kerk: beroepen te Zevenhuizen (ZH) H. Gaas beek (voorheen zendingspredi kant) Apeldoorn, te Hasselt L. Ruijgrok Bruchem-Kerkwijk; aangenomen naar Marknesse- Luttelgeest kandidaat P. Ooster- hoff Zwolle, naar 's Heerenhoek- Nieuwdorp (Z.) kandidaat S. M. Roozenboom Huizen; bedankt voor Wijk (bij Heusden) J. West- land Ede. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Ten Post (Gr.) voor deelwerk kandidaat H. van de Burg aldaar, naar Bruchter- Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Rot terdam-Noord J. Borgdorff Axel; bedankt voor Dronten, Nieuwe- gein en Urk J. Janssen Lopper- Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Korn- hom kandidaat J. Trommel Al- blasserdam, naar Zwaagwestein- de kandidaat P. Buijs Apel doorn. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Hoofddorp L. Blok Nunspeet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11