FRACTIE Mooiste corso treft slechtste weer verschil Winterse hagel- en sneeuwbuien teisteren voorjaarsparade Brand in Voorschoten PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 29 APRIL 1985 Wassenaar Raadhuis De Paauw, commissieverga dering onderwijs en personeelszaken, Medische Diensten ARTSEN Leiderdorp S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel 891037; spreekuur van 12.30 tot 13 op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest i2iL'l73994n <")vervest' Terwee weg 152, Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido laan 2. tel. 176867; dag en nacht bereik- baar ook in het weekend. Voorschoten A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel. 01711 10834. APOTHEKEN De dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Oegstgeest wordt R. v.d. Welle, P. Heinli geest, tel. 175394; spreek WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 e 134604, na 17 uur en in het weekend 1 bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiden De Linde - Herenstraat 64, postzegel- ruilbeurs vanaf 19 uur. LEIDSCH m. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES alve Sleuteltjes) ma-vrij. 3.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES i -vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE i.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144641 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar. aan huis bezorgd 250.90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Direoteur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Piv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wlrtz. A A van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen V Bln./Suitenl./Eoon.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Bchrama Regio Leiden: W. Hoen6on-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: 6.J. de Groot Het Leldsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten In Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat hebben ze de laatste jaren nu eigenlijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trek ken? Vragen die in deze (weke lijkse) rubriek worden beant woord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïn teresseerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatse lijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. Zes mannen, variërend in leeftijd van 33 (nieuwkomer Hans La- man) tot 59 (wethouder Ton van der Heijden), vormen de CDA- fractie in Zoeterwoude. De partij die in 1982 voor het eerst in haar bestaan de meerderheid in de Zoeterwoudse gemeenteraad kwijtraakte, heeft geen vrouwen meer in haar gelederen. Het goed functionerende raadslid E.H. Plantinga-van Heerde moest tussentijds de ge meenteraad verlaten omdat ze op Leids grondgebied ging wonen. In haar plaats kwam Cock Roes- sen (41) terug in de gemeente raad. Ook CD A-er C.J. Remijnse moest uit de fractie omdat hij zich in een andere gemeente ves tigde. Voor hem kwam de direc teur van een automobielbedrijf, Hans Laman. Als We dan ook nog de ruimbe- snorde fractieleider Rob Hoge- nelst (41), de grijzende agrariër Gijs Belt (53) en warme bakker Koos van der Geest (51) noemen, hebben we de fractie van het CDA voorgesteld. Tijdens het gesprek voor deze rubriek ontpopt het Zoeter woudse CDA zich als een vrij eensgezind gezelschap van keu rige en vriendelijke heren. Over het via voorkeursstemmen geko zen raadslid Cees Straver (Pro gressief Zoeterwoude) willen ze niet praten, hoewel doorsche mert dat ze de gang van zaken bij de vorige gemeenteraadsverkie zingen niet helemaal 'zoals het hoort' vonden. Straver wilde niet meer in de raad terugkeren, maar liet zich toch op de lijst plaatsen. "Een tactische manoeuvre", De Zoeterwoudse CDA-fractie tussen het groen achter het raadhuis. V.l.i Rob Hogenelst, Cock Roessen, Koos van der Geest en Gijs Belt. klinkt een lichte verdenking door bij het CDA. Maar. zoals ge zegd, daar wil het CDA niet over praten, dat zijn de zaken van PZ. Miskend Waar de Zoeterwoudse chris ten-democraten wel over willen praten, is de berichtgeving in de krant. Het is niet de eerste keer dat ze daarover de verslaggevers in de raadzaal aanschieten. Ze voelen zich een beetje miskend. "Als wij iets aanzwengelen, lees je daar heel weinig over. Als een andere partij begint over een steen die verkeerd ligt, staat dat breed uitgemeten in de krant", aldus Laman die erkent dat het CDA zich tijdens de raadsverga deringen niet altijd zo nadrukke lijk manifesteert "omdat we vin den dat een aantal dingen ge woon uitstekend verloopt". Wel licht is dat een reden dat de CDA-ers zich te kort voelen ge daan in de pers, want compli mentjes aan het adres van burge meester en wethouders zijn niet bepaald nieuwswaardige feiten. Tegen een voorstel stemmen in de gemeenteraad, terwijl de par tij weet dat het voorstel toch zal worden aangenomen, is in strijd met de politieke stijl van het CDA. "Misschien haal je dan wel de krant, maar we hoeven toch niet voor de publieke tribune te gaan zitten praten? We wensen zakelijke argumenten aan te voe ren. Als het om de politieke winst moet gaan, dan ben je ver keerd bezig. Je zit niet in de raad om zieltjes te winnen. Je bent Het is een verborgen kritiek aan het adres van Progressief Zoeterwoude, dat met name in het verleden nogal eens werd be schuldigd van 'Prinzipienreite- rei', ofwel veelvuldig stokpaard jes ter sprake brengen. Volgens wethouder Van der Heijden is die houding bij de progressieven veranderd. "Op dit moment wordt er heel constructief ge werkt in de raad". Hoeksteen Het moet de wethouder deugd doen dat er sprake is van een constructieve opstelling in de Zoeterwoudse bestuurdersfami lie. Immers, Van der Heijden maakt melding van het CDA-uit- gangspunt dat het gezin de wQr- tel van de maatschappij is. Die 'hoeksteenpositie' werkt volgens de stevig Golden Fiction rokende Van der Heijden door in de gedachten van het CDA over de Zoeterwoudse gemeenschap. "In eerste instantie is het gezin de hoeksteen, dat heeft een uit stralingseffect naar de wijk, de buurt en tenslotte de hele ge meenschap. Wij willen als CDA op het bestuurlijke vlak óhze bij drage leveren om van Zoeter woude een zo goed mogelijke ge meenschap te maken. Het gaat om de band binnen de gemeente. Als politieke groepering moet je je vooral druk maken om de ge meenschap zo hecht mogelijk bijeen te houden. We willen de voorwaarden daarvoor schep pen". De suggestie dat het CDA zijn aanhang vooral in het overwe gend katholieke 'oude' deel van Zoeterwoude (dorpskom en lan delijke gebieden) heeft, deelt de fractie niet. Dat veel agrariërs mede voor het CDA kiezen om dat er een vertegenwoordiger van de Land- en Tuinbouwbond (LTB) in de fractie zit, wordt niet tegengesproken. De 'nieuwelingen' in Zoeter woude zullen qua stemgedrag waarschijnlijk een doorsnee zijn van het landelijk gemiddelde. In totaal is daarmee de politieke verschuiving binnen de gemeen teraad voor een deel te verklaren. Hoe groter Zoeterwoude werd, hoe groter de andere partijen werden. Rob Hogenelst bena drukt het belang dat het CDA heeft bij een grote opkomst van de Zoeterwoudse kiezers. Prestatie De komende gemeenteraads verkiezingen werpen hun scha duw al vooruit. Het CDA zal zijn stemmen moeten krijgen vanwe ge hetgeen de partij ae afgelopen jaren neeft gepresteerd. Ook het verkiezingsprogramma zal voor bewuste kiezers een handvat zijn om de keuze te bepalen. De vraag is onvermijdelijk: Wat heeft het CDA tijdens de lopende raadsperiode gepresteerd? "We hebben bijgedragen aan het niet verhogen van de belas tingen in Zoeterwoude, de mees te sportaccommodaties zijn ont staan vanuit de CDA-kring, we hebben de signalen vanuit de be volking opgepikt. Het vereni gingsleven staat sowieso hoog in ons vaandel. Een uitvloeisel daarvan is de ruimte die we in de begroting voor dit jaar hebben gevonden om de jeugdsport en het ouderenbeleid te stimuleren. Andere belangrijke zaken die we steeds hebben aangekaart, zijn het verkeersveiligheidsplan en optreden tegen het sluipver- keer". Of de populaire Zoeterwoude- naar Koos van der Geest bij de aanstaande verkiezingen weder om lijsttrekker zal zijn van het CDA is nog niet bekend. Het be stuur en de leden zullen dat moe ten uitmaken. Vooralsnog is nie mand in de CDA-fractie van plan om zich niet meer verkiesbaar te stellen. Ook het verkiezingspro gramma moet nog worden inge vuld. Concrete punten kunnen de CDA'ers nog niet noemen, al wil Rob Hogenelst wel kwijt dat de gemeentelijke herindeling een zaak blijft waarvoor waak zaamheid is geboden. "Verder zullen we ons blijven inzetten voor een in alle opzichten gezond Zoeterwoude", aldus wethouder Van der Heijden. Koe De woningbouw voor Zoeter- woudenaren is een ander zorgen kind dat in het CD A-programma zal zijn terug te vinden. Het CDA zal in elk geval pleiten voor het vasthouden aan de bouw van vijftig woningen per jaar voor de eigen ingezetenen. Ook de Zoeterwoudse finan ciën hebben de voortdurende aandacht van het CDA. "Je moet kijken naar de financiële haal baarheid en de maatschappelijke noodzaak. In dat spanningsveld moetje opereren", aldus Laman. Zijn voorstel om een ton per jaar te vinden om de Aloysiusschool voor het onderwijs te behouden, lijkt haaks op deze opmerking te staan. Laman: "Een ton per jaar zou neerkomen op een bijdrage van 12,50 gulden per Zoeterwou- denaar om de Aloysiusschool te behouden. Dat zou natuurlijk van de gekke zijn. Met die op merking wilde ik slechts kijken of er niet toevallig ergens een gat van een ton was". Hoewel on haalbaar, kwam het opmerkelij ke voorstel wél breed uitgeme ten in de kranten- De mooiste opmerking van het onderhoud met de Zoeterwoud se CDA-fractie maakte Cock Roessen. Op de vraag of de bouw van de R.K. Klaverweideschool aan de Westeindseweg achteraf gezien wel zo verstandig is ge weest, zei Roessen met het groe ne hart op de juiste plaats: "Achteraf kijk je een koe in z'n kont". Zelfs de agrariër Belt had van dit gezegde nog nooit ge hoord. DIRK JAN ROELEVEN VOORSCHOTEN - Een uitslaande brand heeft vrijdagavond rond half tien de bovenverdieping van een hoekwoning aan de Wijngaardelaan in Voorschoten verwoest. De Voorschotense brandweer was binnen vijf mi nuten ter plaatse en was de brand na een kwartier meester. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een lichtspotje dat overver-l hit raakte, waardoor een houten wand ging branden. Ten tijde van de brand waren de bewoners niet thuis. De Voorschotense vrijwillige brandweer in actie met bluswerkzaamhe den bij een uitslaande brand op de bovenverdieping van een pand aan de Wijngaardelaan in Voorschoten. (foto Holvast» GEGIO - Het ziekteverzuim onder inwoners van de dor pen in de bollenstreek zal dezer dagen waarschijnlijk on gekend hoog zijn. Dat kan haast niet anders gezien de om standigheden waaronder zaterdag het 38ste corso van de bloembollenstreek van Haarlem naar Noordwijk reed. De honderden majorerettes en muzikanten, de bloemenmeis jes, maar ook de toeschouwers langs de route moesten welhaast? winters weer trotseren. Zaterdagmiddag kwart over drie. Hoofdstraat Sassenheim. Zo nu en dan breekt er een flauw zonntje door het dikke wolkendek. Er staan toch heel wat mensen langs de weg in afwachting van de cor- soStoet. In de lucht cirkelen drie Kettingbotsing in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - By een ket tingbotsing op de Europaweg in Zoeterwoude zijn zaterdagmiddag twee auto's zwaar beschadigd en één total-loss geraakt. De botsing werd veroorzaakt door een olievlek op de weg. De dierenambulance van de ge meente Alphen, die voor het rode stoplicht by de rijksweg A4 wacht te, werd van achteren aangereden door een 20-jarige vrouw uit Kat wijk. De vrouw, die uit de richting Leiden kwam, slipte bij het rem men ten gevolge van de olie op de weg. Zij werd op haar beurt aangere den door een 54-jarige man uit Woubrugge, die door de olie ook niet op tijd kon stoppen. Auto vernield in Warmond WARMOND - In de nacht van za terdag op zondag is aan de War- mundastraat in Warmond het inte rieur van een auto vernield, nadat een poging tot diefstal was mis lukt. De bedrading in het stuurhuis was volledig vernield bij een po ging de wagen, een vrij nieuwe Ford Taunus, te starten. De luid sprekerboxen werden gestolen, terwijl de bekleding, de binnen- en buitenspiegels en de bedienings hendels van de ramen zijn ver nield. door Hans Veldhuizen reclamevliegtuigjes. Wie omhoog kijkt, ziet echter meteen, de diep donkere hemel die elke hoop op meer zon en minder kou snel doet verdwijnen. Om vijf voor half vier passeert de eerste, prachtig versierde luxe wa gen de rijen mensen in de Hoofd straat. Tromgeroffel en trompetge schal - de Lissese muziekvereni ging Canite Tuba trekt voorbij, de majorettes - hoogbenig, kortge rokt - stappen pittig door. Boven hun hoofden drijft het haast zwarte wolkendek in hetzelfde tempo Het is half vier als de eerste praalwagen langsrijdt ("Wereld in Bloemen" van de gemeente Lisse). Dan begint het te sneeuwen. Tien tallen paraplu's worden geopend. De sneeuw gaat al snel over in ha gel. Mensen vluchten hun auto's in, anderen zoeken elders beschut ting. De praalwagen van de bond van bloembollenveilingen rijdt voorbij. Het is een onwezenlijke ervaring: de kleurige bloemenpracht doet slechts in de verte herinneren aan het vooijaar... Tranen "Wat in- en intriest. Wat is dit eeuwig zonde". Een toeschouwster langs de route kan haar tranen nau welijks bedwingen. Haar man slaat een arm om haar schouders en laat zijn paraplu nog een beetje zakken om de hagelvlagen uit het gezicht te houden. Tien over half vier. De hagel gaat over in regen die met grote kracht op het wegdek slaat. De praalwa gens van de KA VB trekken voor bij. En het show- en trompetter korps Dindua uit Enkhuizen voor afgegaan door het majorettekorps Nago Torbole. Nog meer uitbundig versierde luxe wagens, nog meer praalwagens. Het lykt alsof de De mooiste praalwagen 'Oosterse Schoonheid' rijdt tussen twee buien door in de straten van Lisse. (foto Holvast) snelheid van de stoet is toegeno- De muzikanten van de Sassen- heimse drum- en showband Adest Musica doen alsof weer en wind geen vat op hen hebben. Maar mis schien is het een kwestie van re pertoire-keuze: de muzikanten doet hun uiterste best om met bij zonder opgewekte klanken de somberheid te verdrijven. Prima. Prima ook de meisjes op de praalwagens die het volhouden: die blijven zwaaien ondanks de kou en de nattigheid. De meisjes bij wie de glimlach byna op het ge zicht bevroren moet zijn. Tiental len hebben onderweg afgehaakt. Op de meeste praalwagens zijn de van schuimrubber voorziene 'zitjes' leeg. Een pluim dus op de hoedjes van de volhouders. Het duurt nog twintig minuten voor de stoet ontbonden wordt. "We blijven zitten hoor", roept een meisje in een draaimolen op de praalwagen die de naam "Echt Hollands" draagt naar haar colle gaatjes op de wagen. Langs de rou te wordt de praalwagen met in stemming bekeken. "Ja, ja, inder daad, echt Hollands", zegt een man terwijl hij de kraag van zijn jas wat hoger optrekt. Mooiste corso De Arnhem Band van Scouting Nederland komt voorbij. Padvin ders heetten de muzikanten in vroeger dagen. De naam is veran derd maar de uniformen zijn de zelfde gebleven. Veel rode knieeën van de kou. De mooiste praalwagen van het corso komt voorbij: nummer 37 'Oosterse Schoonheid' van de groep bloembollenkwekers uit De Zilk. Hier en daar klinkt waarde rend applaus. Of wordt er slechts geklapt om de bloedsomloop te sti muleren? Nog meer praalwagens: 'Baker mat der beschaving' van de KAVB- afdeling Noordwijkerhout en de ongetwijfeld meest humoristische wagen 'Melk de Witte Motor'. Een koe staat in een motorboot, terwijl een waterskiër aan zijn staart wordt voorgetrokken. Tien over vier. Het is gebeurd. In veertig minuten is het corso, waar aan zo ongelooflijk veel tijd en mankracht is besteed, voorbijge trokken. Het gaat nu snel naar Noordwijk. De meeste toeschou wers wacht de file. "Ja, het moet het slechtste weer geweest zijn uit de geschiedenis van het corso", zegt secretaris H. Martens van het Corso Comité. De Lissenaar maakt tien jaar deel uit van het corsobestuur. "Niemand van ons kon zich althans herinne ren ooit slechter weer te hebben meegemaakt". Het regende zaterdagochtend vroeg toen de praalwagens van Lis se waar ze in Hobaho-hallen ston den opgesteld, naar Haarlem reden al. Het regende ook bij het vertrek in Haarlem een paar uur later. "Dan voel je je wel opgelaten, hoor", aldus Martens. "Vooral als je zoals wij, bijna een jaar lang aan de voorbereidingen hebt gewerkt". Niettemin meent de Lissenaar dat het 38ste Bloemencorso van de Bollenstreek het mooiste corso was dat ooit door de streek trok: "De jury die vrijdag van drie uur 's middag tot zeven uur 's avonds de wagens beoordeelde, was die me ning ook toegedaan. Er zijn cyfers uitgedeeld die nog nooit eerder wa ren toegekend", zegt Martens met nauw verholen trots.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2