LEIDSCH DAGBLAD Totale chaos in Zuid-Libanon AMBACHTSWEG 0RANJEWEG de beste weg in ...JSSs...KATWIJK Stormwind jaagt corso van boulevard Noordwijk =S§sr Studenten blokkade Amsterdam MEM Massale uittocht van belaagde christenen 21drukkerij Sédeltabach Van Benthem vergeten bij lintjesregen zie onze advertentie pagina's in het hart van de krant MAANDAG 29 APRIL 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37690 Protest tegen de studiegeldplannen AMSTERDAM (ANP) - Groepen studenten hebben vanmorgen zes gebouwen van de universiteit van Amsterdam geblokkeerd als pro test tegen de aangekondige nieuwe systeem van studiefinanciering door minister Deetman van onder wijs en wetenschappen. Door de blokkades kunnen stu denten en personeel de gebouwen niet meer binnen en kan er geen les worden gegeven, zo heeft een woordvoerster van de studentenor ganisatie ASVA, die de actie tegen Deetmans plannen organiseert, meegedeeld. De zes gebouwen zijn Roetersei- land (wis- en natuurkunde), Burge meester Van Tellegenhuis (ook wel Maupoleum genoemd, waar de economische faculteit is onderge bracht), het nieuwe letterenge- bouw en het Bungehuis in de Spui straat, het voormalige Binnengast huisterrein (politicologie) en de Oudemanhuispoort (rechten). Hoe lang de blokkades zullen du ren is nog niet bekend maar het is mogelijk dat die de gehele week ontoegankelijk zullen blijven. De ASVA heeft in samenwer king met de FNV-bond van over heidspersoneel Abva/kabo deze week tot actieweek uitgeroepen. Volgens deze organisaties bete kenen de nieuwe plannen van Deetman dat het lünderen van niet-draagkrachtige ouders moei lijk wordt gemaakt om te gaan stu deren. Minder studenten betekent ook minder personeel, zodat ook de positie van die groep in gevaar komt, aldus ASVA. Gerrie Knetemann (hier onderweg) kon zijn tranen niet de baas toen hij zaterdag de Amstel Gold Race had gewonnen. Hij legde de 242 km af in 6 uur en 27,45 minuten. 'Dit is vooral een overwinning op mijzelf, zei Knetemann, die een lang ziekbed en herstelperiode nodig had om een ernstige val twee jaar geleden te boven te komen. (foto anpj pagina 13 Onder toeziend oog van de Oostenrijkse bondscoach Sta- rek speelde het Nederlands elftal een matige generale te gen het reserveteam van Feye- noord in de Kuip. Oranje won met 4-0, maar Starek zal niet veel wijzer zijn geworden. Beenhakker heeft Vanenburg als zeventiende aan de oranje selectie toegevoegd. Het Leidse voetbal kreeg in het afgelopen weekeinde de deksel op zijn neus. Rooden- burg moest in de belangrijke wedstrijd tegen DWS met 1-3 buigen. Lugdunum ging in Nibbixwoud met dezelfde cij fers ten onder. Voor de Kik kers is nog weinig hoop op LEIDSCH DAGBLAD handhaving. Roodenburg dient morgenavond het in- haalduel met ZFC in winst om te zetten om het vege lijf te redden. PAGINA 15 Noordwijk verspeelde zater dag in de laatste minuten de theoretische kansen op de ti tel. In en bij Oostkapelle zagen de Noordwijkers een 0-1 voor sprong te niet gaan, zij verlo ren met 2-1. RCL heeft de moed na de 1-1 deling met Excelsior Maas sluis nog niet opgegeven. PAGINA 17 Petra de Bruin won de eerste vrouwenronde met verve. De Nieuwkoopse sloeg zaterdag in de laatste etappe een aan val op haar leiderspositie be kwaam af. 'Mijn seizoen is nu al geslaagd', juichte Petra. In het sociaal-economische jargon is een nieuwe term in zwang geraakt, de MEM. Volgens Van Dale betekent dit woord o.a. in kindertaal: moeder, en verder min, of zogende vrouw, terwijl een Mem ook kan duiden op een zeurde rige man. En een Brabander die bang is dat hem bij een of ander handeltje tekort wordt gedaan zal waarschu wend roepen: "Ho, ho, wacht eens even, ik wil straks niet aan de achter ste mem liggen". Waarschijnlijk denkt hij dan aan een biggetje dat bij de grote moederzeug wordt verdrongen door de anderen. In die laatste betekenis van Mem gaat Van Dale nog niet verder dan de betekenis: een der borsten van een zogende vrouw. Maar in het gewone, dagelijkse spraakgebruik blijkt tel kens opnieuw de creativiteit van de taalgebruiker, waardoor woorden een ruimere of zelfs een andere betekenis kunnen krijgen. Zoals de term MEM in Den Haag wordt gebezigd, is dat overigens geen woord, maar een afkorting waarmee gemakshalve de Meerjari ge Echte Minima worden aangeduid. Deze Mem's zouden eigenlijk een 'extraatje' moeten krijgen, zo bepleit te vorige week CDA-fractievoorzitter De Vries, en zijn VVD-collega Nijpels haastte zich hem hierin bij te vallen. BEIROET (UPI) - Zuid-Libanon verkeert in een staat van totale chaos na een weekeinde van felle acties van dru- zen en sji'iten tegen een aantal christen-dorpen. Omver geblazen huisjes op het stand van Egmond worden met man en macht overeind gehesen. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK/STREEK - De stormwind die zaterdag de kust teisterde was er de oorzaak van dat de praalwa gens van het bloemencorso van de bollenstreek dit weekeinde niet op de Bou levard in Noordwijk kon den worden tentoongesteld. De twaalf praalwagens stonden daarom zaterdag avond en zondag in de Voorstraat in Noord wij k- Binnen waar ze beter be schut waren tegen de harde wind. Het was de eerste keer in de ge schiedenis van het corso dat de praalwagens niet op de boulevard konden staan. Volgens de Noord- wij kse VW-directeur W. Rovers is de beslissing om uit te wijken ge nomen na ruggespraak met het KNMI in De Bilt. In de nacht van zaterdag op zondag werd langs de hele kust windkracht negen geme ten met winstoten tot windkracht tien, ofte wel 25 meter per seconde. De storm heeft in de nacht van zaterdag op zondag voor tiendui zenden guldens schade aangericht aan strandpaviljoens, vooral langs de Noordhollandse kust. In Castri- cum, Egmond, en Bergen werden strandtenten weggeslagen. Ook van zondag als een van de moeilijk ste uit zijn loopbaan bij de KNZHRM. Het karwei werd be moeilijkt door het feit dat de red dingboot Jan Leis 55 jaar oud is. Het schip was weer in de vaart ge nomen omdat de reddingboot Ko ningin Juliana voor een controle- beurt in het dok ligt. In Engeland kwamen zaterdag middag vier Nederlanders om het leven toen het sportvliegtuigje waarin zij zaten neerstortte. Het toestel kwam tijdens een sneeuw storm rond een uur Nederlandse tijd neer bij het plaatsje Strealy na bij de stad Luton. De slachtoffers zijn: de 39-jarige gezagvoerder L. Zwan, een horeca- 071-899241 Oranjelaan 37 Zoeterwoude-Rijndijk lisatif' tie'K >f°n^ 'indfe*UaW In het door Israël verlaten gebied rond Sidon zetten druzen en sji'iti- sche moslemstrijders vanmorgen hun offensief voort. De belaagde bewoners zijn met tienduizenden op de vlucht geslagen. De angst voor een verdeling van Libanon in regio's waarin maar één religieuze groepering kan wonen, neemt met de dag toe. Het Israëli sche leger heeft de aftocht gisteren verder voortgezet vanuit de haven stad Tyrus. Verwacht wordt dat ook in dat gebied Libanese groepe ringen de strijd met elkaar zullen aangaan. In Tel Aviv, verklaarden Israëli sche functionarissen dat zij niet militair tussenbeide zullen komen ten behoeve van de christelijke vluchtelingen, die ook zuidelijk van Jezzine terechtkwamen in de door Israël bezette dorpen Mar- jayun en Klea. De plaatsen liggen binnen acht kilometer van de Israëlische grens en binnen een door Israël gescha pen veiligheidszone om vestigin gen in Noord-Israël te beschermen tegen hernieuwde guerrilla-aanval len. „Israël is bereid om medische hulp en andere humanitaire hulp te verlenen, als zij (de vluchtelin gen) de grens oversteken, maar wij Bij de algemene beschouwingen van vorig jaar is met veel nadruk en mededogen gepleit voor de bescher ming van de koopkracht van de mini ma, temeer nadat in de Troonrede over deze kwestie enige verwarring zullen niet militair ingrijpen ten was ontstaan. Er werd overeenstem- behoeve van hen", zei minister Na- ming bereikt over de eenmalige uitke ring, waarbij rekening werd gehouden met de op dat moment verwachte prijsstijging. Op die manier zou de koopkracht van de minima be schermd moeten worden. Syrië heeft Israël verweten de gevechten te hebben uitgelokt. De stroom van christelijke vluchtelin gen - bondgenoten van Israël - naar het zuiden zou Israël verzekeren van een "bufferzone" aan de noordgrens. Maar de strenge winter en de hoge dollarkoers hebben geleid tot hogere stookkosten en een hogere prijsstij- De Libanese christenen hebben ging. de koopkracht daalt naar schat- door de gelijktijdige acties van ting met 0,9 procent. Juist de huis- druzen en sji'iten een van hun houdens die nu al verscheidene jaren zwaarste tegenslagen in tien jaar op dat echte minimum zitten, zouden burgeroorlog moeten Noordwijk waaide een strandtent ondernemer uit de Koog; J. Dros, weg. Via de duinenrij belandde de constructie op de Koningin Astrid Boulevard waar de tentpalen zich in een camper en een personenau to boorden. Gewonden vielen daar bij niet, maar de materiële schade was aanzienlijk. In Katwijk bleef de schade be- perkt, net als in de andere plaatsen BONN (DPA) in de streek overigens. Alleen Hillegom moest de politie 38-jarige bakker uit De Hoorn; H. de Kruijff, een 43-jarige leraar uit De Koog en de 41-jarige J. Tim mer, een automonteur uit Den Burg. De vier mannen waren op weg naar een luchtvaartshow. Record-bedrag buitgemaakt bij overval in VS zijn in Keulen actie bomaanslagen gepleegd. De mate- NEW YORK (AP) - Vier gewapen- de mannen hebben vanochtend bij Afgelopen nacht een overval op een garage van het Düsseldorf drie waardetransportbedrijf Wells Far- New York een gepantserde komen. Daar waaide achter een rieie schade was aanzienlijk, maar auto gestolen met daarin bijna 50 Wolkenvelden Wolkenvelden en mogelijk regen. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden, middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. 30 april Zon op: 6.13, onder: 21.04 uur.. Maan op: 14.58, onder: 4.38 uur. Hoogwater in Katwijk om 12.22 uur, laagwater om 7.40 en 20.41 uur. woning aan de Jan Prinsheem volière om. De reddingboot Jan Leis uit er vielen geen slachtoffers, In het centrum var 5 het hoofdkantoor Hoek van Holland heeft zondag- sche Bank, de grootste handels- morgen in vliegende storm vijf op- bank in de Bondsrepubliek, het miljoen dollar. Een politiewoord- Düsseldorf voerder noemde de buit de groot- de Deut- ste waar hij ooit van had gehoord. Ie mijlen ten noorden van Hoek het gebouw. dieven stalen de auto, die een 'aanslag.~Ëën 'bom tijdens het weekeinde als een soort kluis wordt gebruikt, nadat zij vier medewerkers van het bedrijf had van Holland, in ernstige moeilijk- In Keulen ontploften bommen den overmeesterd. Bü de overval heden was gekomen. Drie van de bij een kantoorgebouw zes ankerkabels van de ponton chemische concern Hoechst e het raakte niemand gewond. als gevolg van de storm gebro- gebouw waarin onder andere het - - verbond van werkgevers in de metaalindustrie is gevestigd. De overvallers, die tussen de 40 en 45 jaar oud zijn, zijn nog voort vluchtig. ST-JANSKLOOSTER (GPD) - Elfstedenwinnaar Evert van Benthem krijgt morgen geen lintje omdat burgemeester Tuik van St-Jansklooster vergeten is de koninklijke onderscheiding voor zijn dorpsgenoot aan te vragen. VolgeJis de gemeentese cretaris wordt op dit moment druk overleg gevoerd met 'Den Haag' om de gemaakte fout te herstellen. Enkele weken geleden ver klaarde minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) in een radio discussie over de op handen zijnde wijziging van het deco ratiestelsel dat mensen als Van Benthem altijd wel voor een on derscheiding in aanmerking zullen blijven komen. Uit deze mededeling van de bewinds man leidde burgemeester Tuik af dat de elfstedentochtwin naar net als andere sportster ren Ridder in de orde van Oranje-Nassau zou worden. Gemeentesecretaris Van der V/oude trok vorige week bij de ministeries van wvc en binnen landse zaken aan de bel toen het lintje voor Evert van Ben them nog niet bij de post zat. „Ik hoop dat alles nog goed komt. Desnoods ga ik het lintje zelf in Den Haag halen", aldus een teleurgestelde gemeentese cretaris. (voor de lintjesregen: zie pa gina 6). Paramaribo is woedend op KLM AMSTERDAM (ANP) - De KLM heeft zich de woede van de Suri naamse autoriteiten op de hals ge haald door met onmiddellijke in gang voor vrachtvluchten betaling in Nederlands geld te eisen van de ontvangers. Ook zijn dit weekein de alle KLM-tickets weggehaald bij de reisbureaus in Suriname. De KLM zei te willen voorkomen dat de bedragen die zij nog tegoed heeft, nu vijf a zes miljoen gulden, verder oplopen. Sinds september vorig jaar is er tegen de afspraken in niets meer uit Suriname ontvan gen. De Surinaamse autoriteiten stel len echter dat de KLM opzettelijk een breuk wil brengen in de lucht vaartrelatie. De maatregel met be trekking tot het vrachtvervoer zou een „niet te meten economische klap" toebrengen aan vooral het groentevervoer voor kleine land bouwers. hierdoor extra in de problemen ko men, reden waarom de regerings fracties dit probleem willen afmaken op een rond bedrag. De reeds eerder overeengekomen eenmalige uitke ring zou voor de Mem's omhoog moeten met het ronde bedrag van 150 gulden. De minister-president heeft echter, als in een soort natuurlijke reactie, gezegd, dat het kabinet voor dit idee niet zomaar te porren is. Het kost naar schatting 75 100 miljoen meer dan voorzien, terwijl er ook teveel verschillende soorten minima blijven bestaan die allemaal een afwijkende behandeling vergen. Maar de premier ging nog een stap verder, een stap te ver. Verwijzend naar onderzoek van het ministerie van sociale zaken sprak hij het vermoeden uit dat som migen met een minimum inkomen 'wellicht onbewust' een onjuiste op gave verstrekken van hun inkomen. De premier beschikte naar zijn zeg gen over niet meer dan voorlopige aanwijzingen en hij verwierp de sug- gestie dat hij doelde op steunfraude. Dat mag zo zijn, het is intussen wel gezegd en verder kan niemand er op dit moment iets mee doen. Kamer en kabinet zullen het op korte termijn eens moeten worden over deze kwestie, men kan niet gaan zitten wachten op de resultaten van dat on derzoek van Sociale Zaken waarop Lubbers thans zijn vermoedens ba seert. Het zou een goed ding zijn als de dames en heren politici eens besef ten hoe schrijnend en soms zelfs be ledigend hun taalgebruik is en welke gevoelens zij oproepen in gezinnen die jaar op jaar moeten meemaken hoe hun eenmalige uitkering en de zogenaamde 'extraatjes' daarboven op dienst doen als politiek wissel geld. Het werkwoord Memmen bete kent volgens Van Dale: vervelend kletsen, leuteren. En dat is dan zwak uitgedrukt. De hele krant voor de Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het leidsch Dagblad vrijblijvend ir de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65.70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagerr GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1