Kans voor Sparta nu definitief verkeken Everton: het kan niet meer missen 5DT Eef Groen op zondag nog immer nerveus Ook feest in Aberdeen Koleman en Nesbit derde in New York Leidse zaalvoetballers op dreef SPORT MAANDAG 29 APRIL 1985 Veertig jaar speler bij LFC Eredivisie Haarlem - PEC Zwolle 4-2 (3-0) 21. Balm 1-0. 32. Keur 2-0. 34. Janssen 3 0. rechter: Manuel, toeschouwers: 2000 naar 4-1. Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers: 3.000. Koda JC - Sparta 5-3 (2-0) 26. Hofman 1-0. 29. Van Geel 2-0. 47. Van der Weel 2-1, 52. Gorter 3-1, 61. Schmidt 3-2, 63. Jans 4-2, 78. Lengkeek 4-3,83. Hofman 5-3. Scheidsrechter: Van der Niet. Toe schouwers: 4.500. Gele kaarten: And- riessen. Van de Berg (Sparta). Eerste divisie NEC - RKC 1-0. Van der Pol 1-0. Scheidsrechter Bosman, toeschou wers: 2200. Gele kaarten: Van der Pol en Paaymans (beiden NEC). 1. 63. Schouwenaar 3-1. 71. Schouwe- Cambuur - DS'79 2-1 (0-1). 14. Matena Willem 2 - Veendam 0-0. Scheidsrech ter De Schepper, toeschouwers: 2500. Gele kaarten: Loofs (Willem 2) en Brouwer (VeendamV e Graafschap - Vitesse 3-1 (1-0). 5 (twee), Smand (twee) en Bos, allen Vi- RBC - Helmond Sport 3-2 (2-0). 30. Jo- han Molenaar 1-0,44. Voets 2-0.47. Van der Linden 3-0,49. Heyster 3-1,89. Van Tilburg 3-2. Scheidsrechter Smeenk. toeschouwers: 2500. Gele kaart: Nele mans (Helmond Sport) en Van der Laan (RBC), rode kaart: Nelemans. Scheidsrechter Van der Leek, schouwers: 1000. Gele kaart: Van Ton geren (Eindhoven) schouwers: 8000. rechter Verhoef, toeschouwers: 1100. LEIDEN - Bij LFC hielden ze het op 750 wedstrijden, maar Evert in de wandeling Eef) Groen zelf gelooft dat hij in die veertig jaar als voet baller beduidend meer keren het kanariegeel aan moeder de vrouw ter verschoning hee.ft aangeboden. "Maar dat maakt niet zo veel uit", sprak de 53-jarige jubilaris gister middag, nog nahijgend van de in spanning die hij als rechtsbuiten moest verrichten in het duel tussen LFC 7 en Leidse Boys 7. "Het be langrijkste is dat ik nog steeds enorm veel plezier beleef aan het voetballen". "En weetje wat nou het gekke is", zei hij, eenmaal tot rust gekomen in een hoekje van de kleedkamer, "het lijkt wel of het de laatste jaren steeds leuker gaat. Ik bedoel dat natuurlijk niet voor mezelf, wantje wordt ouder en dat ga je merken. Maar ik praat over de sfeer op het veld. We winnen met de veteranen vrij veel. Kunnen volgende week zelfs kampioen worden. Toch heb ik dit seizoen nog niet één vervelend dingetje meegemaakt. Ook met de tegenstanders kunnen we ontzet tend goed over weg". Dat zijn positieve berichten in een tijd waarbij een tak van sport als het voetbal de vergelijking met een oorlog soms glansrijk kan door staan. Natuurlijk speelt Eef Groen niet voor het grote geld, maar toch, ook op de amateurvelden doet een slecht voorbeeld blijkbaar gemak kelijk navolgenIn die veertig jaar als actief beoefenaar liep hij slechts éénmaal tegen een waarschuwing op. "Dat is zo'n vijfentwintig jaar geleden. Tegen LDWS. Ik herinner me dat nog goed. Want ik was er echt niet blij mee." Toch houdt ook Eef Groen niet van verliezen. "Nee, zeker niet", lacht hij. "Je speelt dan wel voor je plezier, maar je wilt graag win nen. Vroeger kon ik er niet best te gen als ik verloor. Dat wordt, naar mate de leeftijd vordert, wel wat minder. Maar helemaal weg gaat het nooit. Ik ben bijvoorbeeld, na al die jaren, nog steeds nerveus voor een wedstrijd. Gek is dat, hè." Den Haag op weg naar eredivisie KERKRADE (ANP) - Van donderdag tot zondagmiddag heeft bij Sparta de hoop op Europees voetbal geleefd. De kans om dichter bij Groningen en bij de vierde plaats op de ranglijst te komen is niet gegrepen. In Kerkrade ontmoetten de Spartanen een fel Roda JC, dat niets meer te winnen of te verliezen heeft en onbevangen de laatste wedstrijden kan afwerken. Om het publiek iets te bieden in de slotfase van de competitie, had Frans Körver zijn spelers met de opdracht aan te vallen het veld ingestuurd en dat leverde tenslotte een overwinning van 5-3 op. Jubilaris Eef Groen gaat op de schouders t deelt in de feestvreugde. zijn medespelers, onder t Eef Groen werd op zijn twaalfde jaar lid van LFC ("Ik kwam uit de Transvaal-buurt, dus dat was een logische keuze"), haalde het eerste elftal net niet, trainde altijd trouw twee keer per week (de laatste ja ren niet meer) en speelt nu al weer heel wat seizoenen voor de gezellig heid samen met zijn zoon Eef in het zevende. "Mijn kleinzoon, Eef van zelfsprekend, voetbalt ook al. Nee, helaas niet bij LFC. Zou wel leuk zijn. Drie generaties in één elftal. Maar zover zal het wel nooit ko men. Want ik denk er toch aan om er onderhand eens een punt achter te zetten. En die kleine is pas acht". Maar 'opa' Groen zal toch min stens nog één seizoen mee moeten. Tenminste dat werd duidelijk na het - ondanks het missen van drie opgelegde kansen door de jubilaris - met 8-0 gewonnen duel. Bij hun cadeaus deden én zijn ploeggeno ten, én LFC-voorzitter Zonderop die dwingende eis vergezeld gaan. "Deze tuinstoel die je van de ver eniging krijgt", zo benadrukte de praeses tijdens het ongedwongen samenzijn na afloop, "is uitslui tend bestemd voor gebruik na het Eef Groen voetbalt dus gewoon met plezier verder. AD VAN KAAM Acht doelpunten in een wedstrijd zijn voldoende garantie voor een genoeglijke voetbalpartij en wat dat betreft vormde Roda - Sparta geen uitzondering. Van de 26ste minuut moest Sparta achter een achterstand aanhollen en daar de Rotterdammers tot zeven minuten voor tijd ten minste uitzicht hiel den op een gelijkspel, bleef het ook lang spannend op Kaalheide. Hofman en Van Geel zorgden er net voor het eerste half uur was voltooid voor dat Van Noortwijk twee keer naar het net moest. Te gen het einde van de eerste helft kreeg Sparta de greep op de wed strijd weer te pakken en nauwe lijks zeventig seconden na rust bracht Van der Weel de spanning terug, 2-1. Van dat moment vielen de doelpunten met regelmatige tussenpozen aan beide zijden. Sparta kreeg nauwelijks de kans zich te verheugen over zijn eerste goal, want in de 52ste minuut zorg de Gorter weer voor de marge van twee treffers, 3-1. Een fout van doelman Dacier (afgestraft door Schmidt), een kopbal van Jans en een treffer van Lengkeek na een fout van voorstopper Klein waren er de oorzaak van dat na zeven doelpunten en vijf kwartier leuk voetbal de wedstrijd nog alle kan ten op kon. Pas zeven minuten voor tijd kon Hofman zijn ploeg in veiligheid brengen, na een een twee combinatie met Van Geel: 5- 3. LONDEN (Reuter/SID) - De maand mei ziet er voor Everton bijzonder goed uit. De voetbalclub uit Liverpool heeft voor de komende maand drie ijzers in het vuur. Voor het behalen van de Engelse titel heeft Everton nog maar twee punten uit zeven wedstrijden nodig. Zaterdag bracht een gemakkelijke overwinning van 3-0 op Norwich City de moge lijkheid, dat na een periode van vijftien jaar weer het kampioenschap wordt veroverd, een stap dichterbij. Verder plaatste Everton zich in eigen land voor de strijd om de Engelse beker en bereikte het afgelopen woensdag de eindstrijd van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Wanneer Everton komende zater dag van Sheffield Wednesday wint, is de Engelse titel binnen. De ach tervolgers Manchester United en Tottenham Hotspur verspeelden zaterdag weer punten door gelijke spelen tegen respectievelijk Sun derland (2-2) en Chelsea (1-1). Man chester en Chelsea, die op 67 en 65 punten staan hebben nog vier en vijf wedstrijden te spelen. Everton bracht zaterdag zijn totaal op 78 punten. De lijstaanvoerder ver overt voor de achtste maal in de 107-jarige geschiedenis de Engelse titel. Kampioen FC Liverpool, dat het opnieuw zonder goaltjesdief Rush moest doen, kwam bij Ips wich Town niet verder dan 0-0. De stadgenoot van Everton was overi gens al lang uitgeschakeld voor prolongatie van de titel. Norwich City, dat afgelopen maand op Wembley de League-be ker veroverde, was nimmer in staat iets te ondernemen tegen het supe rieure Everton, dat overigens 25 minuten moest wachten op het eer ste doelpunt. Verdediger Derek Mountfield brak de ban. Drie mi nuten na de rust zorgde Trevor Ste ven voor de tweede goal en in de 56e minuut werd het door Paul Bracewell 3-0. Tottenham Hotspur, dat sedert oktober geen uitwed strijd heeft verloren, moest in de Londense derby Chelsea een ge lijkspel (1-1) toestaan. In de onderste regionen van de League is het doek voor het roem ruchte Stoke City reeds gevallen. Ook voor Coventry, Sunderland en West Ham United ziet het er som ber uit. Laatstgenoemde ploeg speelde tegen het eveneens nog niet veilige Luton Town. Op eigen veld kwamen de Londenaars niet verder dan 0-0 en dat leverde geen terreinwinst op. Trouwens, ook Ipswich Town moet nog oppassen. In de tweede divisie lijkt Oxford United ondanks de nederlaag te gen Leeds (1-0) regelrecht op weg naar de titel. De ploeg uit de uni versiteitsstad heeft een voorsprong van vier punten op Birmingham City en van negen punten op Man chester City. De eerste drie clubs promoveren. Blackburn Rovers heeft ook nog een kleine kans. Schotland Hoewel het in theorie nog moge lijk is dat Aberdeen door Celtic wordt ingelopen vierden de fans van Aberdeen gisteren na het ge lijkspel van 1-1 tegen de rivaal uit Glasgow alvast het kampioens feest. Aberdeen heeft 55 punten en kan alleen nog worden achterhaald als het de laatste twee wedstrijden met grote cijfers verliest. Celtic kwam aan de leiding door een om streden strafschop. Roy Aitken, de aanvoerder, knalde de bal op de wijze van Johan Neeskens in het verleden keihard voorbij Jim Leighton, de doelman van het Schotse elftal. De gelijkmaker van Aberdeen, in 1983 winnaar van de Europese beker voor bekerwin naars, werd in de 62e minuut ge maakt door Willie Miller. België Cerkel Brugge en Beveren staan op 2 juni in het Heizel-stadion in Brussel tegenover elkaar in de eindstrijd van het toernooi om de Belgische voetbalbeker. Beveren had zich vorige week al geplaatst ten koste van Club Luik. Cerkel Brugge schakelde zaterdag de tweede Luikse club uit, Seraing. Seraing won de return in de hal ve finales op eigen veld wel, maar de 1-0 was niet voldoende om de cijfers van de eerste ontmoeting in Brugge, die Cerkel met 3-1 won, uit te wissen. In Luik trachtte Seraing met gro te inzet getracht de in de eerste wedstrijd opgelopen achterstand weg te werken. De ploeg schiep zich in de eerste helft een paar kan sen, maar liet die onbenut. Pas een kwartier na de hervatting kwam Seraing op voorsprong. De Zairees Kabongo, die wederom een glans rol in de Waalse ploeg vertolkte, schoot raak: 1-0. In de hectische slotfase ontstond enig tumult. Vijf minuten voor tijd werd Sadi Wa van Seraing door de goed leidende arbiter Ponnet uit het veld gestuurd. Wa had Cerkel- verdediger Broeckaert een kop stoot gegeven, hetgeen de interna tionaal ervaren scheidsrechter niet was ontgaan. Broeckaert bleef na de kopstoot enkele minuten roer loos op de grasmat liggen, maar kon na behandeling het duel uit spelen. Italië Het landskampioenschap komt voor Hellas Verona steeds duidelij ker in zicht. In de 27ste ronde van de Italiaanse voetbalcompetitie won de ploeg met 1-0 van Lazio Ro ma, dat in degradatiezorgen ver keert. Torino, de voornaamste con current van Verona, speelde 0-0 te gen Como, dat ook tot de zwakke ren behoort. Met nog drie wedstrijden te spe len heeft Verona een voorsprong van vier punten op Torino. Op vijf punten volgen Sampdoria en Inter. Sampdoria had het ook al moeilijk tegen een laag geklasserde club. Avellino won met 2-1. Van elf me ter zette de Schot Graeme Souness Sampdoria op 1-0. De Argentijn Naast het verlies, waarmee de kansen op Europees voetbal weer verkleind werden, kreeg Sparta twee gele kaarten die gevolgen zul len hebben. Andriessen zag voor de derde keer geel, terwijl Van de Berg zijn vijfde „prent" kreeg. Dat betekent dat beide spelers de eerst volgende wedstrijd aan de kant zullen moeten blijven. Degradatie Naast de subtoppers Sparta en Roda - de toppers speelden in ver band met. Nederland Oostenrijk vooruit - kwamen ook de degrada tiekandidaten in het veld om hun positie eventueel te verbeteren. In dat streven deed Fortuna Sittard de beste zaken. Het Limburgse elf tal behaalde de tweede overwin ning in acht dagen. Ditmaal was het tegenstribbelende FC Twente het slachtoffer: 2-0. Hoyer opende de score uit een strafschop, waarna Reijners de overwinning in de laat ste minuut veilig stelde. MW en Go Ahead Eagles, twee van de an dere degradatiekandidaten, kregen gezien het droevige spelbeeld met de puntendeling (0-0) eigenlijk alle bei teveel. PEC Zwolle en NAC hebben zich reeds bij degradatie neergelegd. Beide waren dan ook een gewillig slachtoffer van de tegenstander. PEC Zwolle verloor bij Haarlem (2- 4) de punten en Van Moorst en Schrijvers met blessures. Bij rust was de stand reeds 3-0 door Balm, Keur en Janssen. In de tweede helft scoorde Keur opnieuw. Dou- fikar (uit een strafschop) en Van der Hengst deden dat namens PEC Zwolle eveneens. NAC verloor met nog ruimere cijfers, al was FC Den Bosch mild met de eindstand van 4-1. Gillhaus en Schouwenaar na men ieder twee doelpunten voor hun rekening. Remie maakte de te gentreffer. Eerste divisie In de eerste divisie zette FC Den Haag in zijn streven om terug te ke ren naar de eredivisie een belang rijke stap. De ploeg van de in eigen kringen bekritiseerde Rob Baan klom dankzij een'0-1 overwinning op concurrent VW naar de eerste plaats van de ranglijst. Voor 8000 toeschouwers ver wierf de thuisclub zich met name in de tweede helft een enorm vel- doverwicht. Maar FC Den Haag, dat voor rust dankzij een zeer fraai doelpunt van Leidenaar Ron de Roode (een lob van 35 meter af stand) de leiding had genomen, verdedigde zich met man en macht. Daarbij ontbrak het de Ha genaars niet aan het nodige geluk. Doelman Stam groeide naarmate de wedstrijd vorderde uit tot 'de held' van Den Haag. Het beruchte hek van Chelsea in beeld. Tijdens de derby t tegen Tottenham (1-1) stond er geen stroom op. Ramon Diaz en Stefano Garuti til den Avellino vervolgens net boven de gevarenzone. Inter zette Cremo- nese vaster op de laatste plaats: 2-0. Inter werd geholpen door Romano Galvani, die in eigen doel schoot. In de slotfase maakte international Alessandro Altobelli de tweede treffer. Juventus heeft, met de fina le van het Europese toernooi der landskampioenen in het vooruit zicht, de hoop op prolongatie van de titel kennelijk opgegeven. De miljoenenploeg uit Turijn verloor met 1-2 van Fiorentina. Lazio was geïrriteerd door het sterke spel van Verona, dat doel man Fernando Orsi als voornaam ste obstakel tegenkwam. Al in de beginfase was duidelijk, dat Orsi Lazio voor een grote nederlaag moest behoeden. Hij stopte een door spits Guiseppe Galderisi ge nomen strafschop. Later maakte die zijn fout goed door de enige treffer voor rekening te nemen. Steunpilaar Hans-Peter Briegel raakte tegen het hard spelende La zio opnieuw geblesseerd. Ditmaal aan de knie. NEW YORK (Reuter/AFP) - Hans. Koeleman is met zijn Amerikaanse partner Jon Nesbit als derde geëin digd in de zogenaamde Twosome- loop in New York, een wedstrijd over 10 mijl (16,1 kilometer) voor gemengde paren. Koeleman en Nesbit noteerden samen de tijd van 1 uur, 44 minuten en 13 secon den. De zege ging naar de Noorse Gre- te Waitz en de Amerikaan Craig Virgin, op het laatste moment in valler voor de Ier Eamonn Coghlan die zaterdag tijdens de afsluitende training geblesseerd raakte aan de rechter enkel. Waitz, zilver op de marathon tijdens de jongste Olym pische Spelen, was bij de dames verreweg de snelste. Zij voltooide de 10 mijl in 53 minuten en 19 se conden en had daarmee bijna twee volle minuten voorsprong op de Ierse Regina Joyce. Met die tijd legde Waitz de zege in de zevende Twosome. Invaller Virgin moest vijftien seconden toe geven op de Brit Dave Murphy, die met Joyce als tweede eindigde. Lopes Een auto, die daar niets had te zoeken, op het parkoers van de wedstrijdloop over ruim zestien ki lometer in Parijs heeft Carlos Lo- GOES - Nico Groeneweg, Hennie Koet en Wim Bouc- kaert hebben zaterdagavond een goede indruk achter gelaten in de zaalvoetbalinterland tussen de B-teams van België en Nederland. Oranje won in Goes met 5-0. Bondscoach Evert Theunissen was vol lof over Hen nie Koet, overigens al opgenomen in de A-selectie waarin ook al.de Leidenaars Mario Faber en Hans van Leeuwen een vast 'stekkie' hebben, en de jonge Wim Bouckaert. En om keeper Nico Groeneweg kan hij na zaterdagavond helemaal niet meer heen. Groeneweg hield er de onmogelijkste ballen uit en zal deze week vrijwel zeker een uitnodiging krijgen om volgende week met het A-team mee te doen in de oefenwed strijd tegen het Nederlands militair zaalvoetbalteam. Voorafgaande aan de B-interland oefende ook het Nederlands vrouwenteam en de jeugdselectie tegen België. De vrouwen wonnen met 6-1. De Nederlandse jeugdploeg moest echter zijn meerdere erkennen in de zuiderbuurtjes. De voor MacDonalds keepende Je roen Ouwerkerk maakt deel uit van deze selectie, maar trof geen blaam. Hij kwam namelijk niet binnen de lijnen. pes tot stoppen gedwongen. De Olympische marathonkampioen en houder van het officieuze we reldrecord, vorige week gevestigd in Rotterdam (2.07,12) verliet ogen blikkelijk de wedstrijd. Hij bleef ongedeerd. Lopes leverde in een buitenwijk van de Franse hoofdstad een boeiend gevecht met Jacky Box- berger. Op het moment van het au to-incident, na ruim de helft van de wedstrijd, had de Portugees een voorsprong van 150 meter op de Franse winnaar van 1984. Door het wegvallen van Lopes had Boxber ger geen moeite te winnen. De tijd was 45.04. Van der Dool De instructies van wereldrecord houder Joeri Seditsj waren dit weekeinde uitstekend besteed aan Frank van der Dool. Gaf de Rus za terdag op Papendal onderricht in het kogelslingeren, een dag later bracht de junior van AV'34 uit Nij megen de wijze lessen direct in praktijk. Hij verbeterde zijn eigen nationale jeugdrecord en bracht het op 59 meter en 86 centimeter. Bijna een meter verder dan zijn ou de worp (58,90) in september 1984 in Nijmegen. Seditsj kwam zondag zelf ook in actie. Hij slingerde de kogel naar 77 meter en 38 centimeter. Ver on der zijn wereldrecord dat op 86 me ter 34 staat. De Rus werd zowaar bedreigd door de Westduitser Christov Sahner, die tweede werd met 76 meter 26. Wil van Uythoven van Thor Roosendaal werd met 55 meter 36 derde. vs In de Verenigde Staten komt het atletiekseizoen op gang. In Walnut (Californië) werden de beste sei zoenprestaties op de 5 en 10 kilo meter geleverd. De Mexicaan Gon zalez won de 5000 meter in 13.22.37. Op de 10.000 meter bleven drie lo pers binnen de 27.45.00. De Ameri kaan Ed Eyestone won in 27.41.05 voor de Keniaan Simeon Kigen (27.43.87) en de Mexicaanse mara thonloper Jesus Herera (27.44.49). In Des Moines won de wereldre cordhouder Calvin Smith de 100 meter in 10.29. Op de 200 meter ze gevierde hij in 20.53. In Philadel phia leed de Olympische kampioe ne op de 100 meter horden, Benita Fitzgerald een nederlaag tegen La- vonna Martin.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14