Varen onder goedkope vlag Vleeseter in de vensterbank Slavernij geen uitzondering op rimram-schepen Nieuwe uitgaven PAGINA 12 EXTRA MAANDAG 29 APRIL 1985 Varen onder goedkope vlag neemt toe. En niet alleen omdat het belastingvoordeel oplevert. Reders kiezen een registratie in Liberia of Cyprus omdat deze landen het niet zo nauw kijken naar de veiligheid aanboord of het naleven van de internationaal vastgestelde miniumlonen. Een uniforme controle is vrijwel onmogelijk maar de sinds 1981 werkende 'havenstaatcontrole' lijkt een stap in de goede richting. Het al half gesloopte vracht schip dat schuin tegen de kant hangt in een vergeten stukje Rotterdamse haven zal de zeven wereldzeeën niet meer bevaren. Talloze roest- plekken en gaten in de romp tekenen de vergankelijkheid van een schip. Alleen de naam is nog goed leesbaar. Het is het ms „Pieter Winse- mius", vernoemd naar de va der van onze huidige milieu minister, in de scheepsbouw (RSV) en in de grootste zee haven ter wereld een beken de naam. Honderden andere zeeschepen varen wèl rond, al zijn ze volgens internationale normen niet meer zeewaardig. Voorzitter C. Roo- denburg van de Federatie van Werknemers in de Zeevaart (FWZ) spreekt van „rimram- schepen": de reddingsboten zijn lek, te klein of moeilijk uit te zet ten, er is geen of onvoldoende brandblusapparatuur aan boord, de navigatie-apparatuur voldoet niet, de bemanning is niet of on voldoende gekwalificeerd, de huisvesting, betaling, medische en hygiënische verzorging zijn allerbelabberdst. door Ben Rogmans De havenstaatcontrole, waar over verderop meer, meldt dat de scheepvaartinspecties in één jaar tijd meer dan 13.000 gebreken hebben gevonden bij het nalo pen van een deel van de interna tionale zeevaartvloot. Kapitalisten Het zijn gebreken die niets te maken hebben met het harde en soms romantische, Hollands Glorie-achtige bestaan van zee varenden. Ook op veilige sche pen kunnen alleen de harde jon gens overleven. In een jaar tijd is het ruim vierhonderd schepen verboden om de Europese zeeha vens uit te varen omdat ze niet zeewaardig waren. Dat is geen romantiek, maar dat is onver schilligheid van een groeiende groep puur kapitalistische re ders. Eigenaren van schepen die alleen in termen van geld denken en voor wie het leven en welzijn van hun bemanning totaal onbe langrijk is. Omdat de zeevrachtvaart een internationaal wijdvertakte be drijvigheid is, is de uniforme controle erop vrijwel onmoge lijk. Er zijn schepen met een Griekse eigenaar, die onder de vlag van Cyprus varen met een bemanning die uit Indiërs en Phillipino's bestaat en die han del vervoeren van Japan naar de Verenigde Staten. Zes naties, elk met zijn eigen regels en wetten, zijn betrokken bij de vaart van één schip. Goedkope vlaggen In Nederland is de afgelopen dertig jaar gestreefd naar het normaliseren van de arbeidsom standigheden aan boord. Natuur lijk moeten er lange dagen ge draaid worden, maar daar staat dan een behoorlijk salaris en een goede verlofregeling tegenover. Bovendien is de veiligheid aan boord over het algemeen in orde. Aan de hygiënische omstandig heden wordt veel zorg besteed, de medische faciliteiten zijn in orde en de bemanning is bere kend voor zijn taak. Hoe anders is het gesteld op veel schepen die onder „goedko pe" vlag varen. Onder goedkope vlag varen wil zeggen dat het schip geregistreerd staat in een land waar de belastingen laag zijn en de voorschriften erg soe pel of de controle daarop waar deloos. Jarenlang was Panama nummer één, nu de zeevaartwet in dat land herzien wordt zijn Li beria en Cyprus erg in trek. Veer tig procent van het wereldtonna ge (laadvermogen) vaart onder goedkope vlag, méér dan een paar jaar geleden. Op initiatief van de Nederlan der drs. H. J. Janssen (oud-direc- teur-generaal scheepvaart) is in 1975 begonnen met de oprich ting van de Port State Control, de havenstaatcontrole, die in 1981 in werking trad. Inmiddels hebben zich veertien Westeuro- pese landen bij deze organisatie aangesloten. Een gezamelijk computercentrum in het Franse St. Malo is onlangs in gebruik ge nomen. De haveninspecties van de veertien landen hebben afge sproken om aan de hand van uni forme voorschriften steeds meer zeeschepen te gaan controleren en hun bevindingen door te ge ven aan het secretariaat van de organisatie, dat in Rijswijk is ge vestigd. Gangboord Roodenburg: „Het uitvoeren van scherpere controles kan je natuurlijk niet als Rotterdam al leen doen, want dan gaan sche pen naar Antwerpen en Ham burg. De eigenaren van de slech te schepen zijn pure kapitalisten, niet in de politieke zin van het woord, maar in de zin van „catch as catch can", pakken watje pak ken kan. Het zijn totaal ongerem de figuren, die niet veel opheb ben met het welzijn van de be manning". Aanleiding voor deze afspraak was een reeks bijna-ongelukken in de Rotterdamse haven in het begin van de jaren zeventig. „Een wonder dat er geen rampen zijn gebeurd", zegt FWZ-voorzit- ter Roodenburg achteraf. Vol gens drs. Sylvie Maier van Port State Control wordt in 1985 vier vijfde deel van de schepen die op Europa varen, gecontroleerd. De scheepscontroles worden uitgevoerd door de scheepvaart inspectie. Volgens de PSC-over- eenkomst moeten de inspecteurs vooral uitkijken naar schepen met gevaarlijke lading en naar schepen waarvan ze op een kilo meter afstand al kunnen zien dat er iets mis is. In veel gevallen krijgt de scheepvaartinspectie tips van de zeeliedenvakbond FWZ. Roo denburg: „Wij zijn aangesloten bij een internationale vervoers organisatie. Die heeft een afde ling bestrijding goedkope vlag gen. Twee mensen van die afde ling werken in de haven van Rot terdam. Ze bezoeken schepen om met de bemanning te praten over hun leef- en werkomstan digheden en over hun betaling. Vaak blijken de reders namelijk niet overeenkomstig de contrac ten uit te betalen. In 1983 is bijna acht miljoen gulden op die ma nier achterhaald. En als deze mensen op een schip komen, kunnen ze bij wijze van spreken al na één minuut zeggen of het een goed schip is of niet. Het zijn kleine dingetjes waar je op moet letten... ziet het gangboord er netjes uit, is het opgeruimd in de kamer van de kapitein. Als ze een troep aantreffen, geven ze dat door aan de scheepvaartin spectie". „En die", zo vult drs. Sylvie Maier aan, „moet volgens de PSC altijd gehoor geven aan zo'n melding. En in de praktijk gebeurt dat ook altijd". Onder goedkope vlag varen is voor een aantal scheepseigena ren alleen maar interessant om belasting-technische redenen. Een Shelltanker met 22 beman ningsleden die onder Liberiaan se vlag 250.000 ton olie vervoert. vaart onder die vlag om aan be lastingaanslagen te ontkomen. Niet om een onvolwaardige be manning te kunnen aannemen. Op grote schepen maken de per soneelskosten volgens de FWZ maar 9 tot 13 procent uit van de totale vervoerskosten. Anders dan de reders overigens, rekent de vakbond bij de totale kosten ook de brandstof en de afschrij ving van het schip. Betaling Op kleinere schepen echter, belopen de arbeidskosten vol gens dezelfde berekeningen soms wel 40 tot 45 procent van de totale kosten. En dat zijn de schepen die onder goedkope vlag gaan varen om op personeel te kunnen besparen. Rooden burg: „De betaling is vaak bene den alle peil. Ze ronselen men sen uit Bangla Desh, India en de Philippijnen. Die krijgen dan vijfentwintig of vijftig dollar per week voor tachtig uur werken. Dat kan alleen maar op schepen die onder goedkope vlag varen. Een van de gevolgen daarvan is dat de werkgelegenheid voor Ne derlandse zeelieden erg onder druk staat". De internationale arbeidsorga nisatie ILO heeft minimumlonen voor matrozen vastgesteld. De internationale vervoersorganisa tie en de FWZ hanteren weer an dere tarieven. De controleurs van de vakbond hanteren het ta rief dat geldt in het land waar de winst van de vaart terecht komt, meestal het land van de eigenaar van het schip. Roodenburg: „Als we wantoestanden aantreffen, dan arresteren we het schip. We houden het net zo lang vast tot er betaald wordt. Gebeurt dat niet, dan maken we er een rechtszaak van. Soms laten we een schip gaan met een bankgarantie of de positorekening". Hetzelfde overkomt de scheepseigenaar als de scheep vaartinspectie gebreken consta teert. Als het om ernstige gebre ken gaat (brandblusapparatuur, reddingmiddelen, navigatie) moeten ze ter plekke verholpen worden. Minder ernstige fouten moeten op korte termijn hersteld worden. Over een paar jaar zal de con trole op schepen die Europese havens aandoen, zodanig zijn, dat de veiligheid op schepen en in havens voldoende gewaar borgd is. Verstekelingen Maar daarmee is het leed de scheepvaartwereld nog niet uit. Mannen uit Zuidoost-Azië ver richten slavenarbeid voor een hongerloontje aan boord van rimramschepen. Voor de kusten van Afrika zwerven steeds meer piraten rond. En in Rotterdam, met ruim dertigduizend aanlo pen per jaar 's werelds grootste haven, haalt de rivierpolitie per jaar ruim honderd verstekelin gen van boord. Hun aantal is groeiende. Het gaat meestal om mensen uit ontwikkelingslan den, die ergens in Europa een menswaardig bestaan hopen op te bouwen. Hoe ijdel is die hoop: de rivier politie draagt de verstekeling im mers over aan de vreemdelingen politie. Die belt de eigenaar van het schip waarmee de betreffen de persoon is gearriveerd. Die ei genaar is volgens het internatio nale scheepvaartrecht verant woordelijk voor alles wat zich aan boord bevindt. De vreemde lingenpolitie vraagt of de eige naar de terugreis van de verste keling wil betalen. Het antwoord is bijna altijd ontkennend. De verstekeling wordt dan, kort voor vertrek, door de politie weer aan boord gebracht van het schip waarmee hij binnenkwam. In de volgende haven kan de ge schiedenis zich herhalen. Soms blijft de verstekeling meer dan een jaar op een schip voordat hij weer de haven bin nenkomt waar hij stiekem aan boord is gegaan. Soms ook wor den ze onderweg voor de haaien gegooid. Navraag in scheep vaartkringen leert dat dat laatste alleen voorkomt op schepen van malafide reders met een beman ning die het niet zo nauw neemt met de internationale zeevaartre- gels. En dat die schepen niet al leen om belastingtechnische re denen onder goedkope vlag va ren, zal geen verwondering wek ken. Nog een reden voor de inter nationale vervoersorganisatie om de bestrijding van goedkope vlaggen voort te zetten. In de zomer kan men in een ondiepe schaal met levend veenmos een aantal verschillende vleeseters grootbrengen als men maar met zacht wa ter sproeit. (foto gpd> Er is een groeiende belangstelling voor vleesetende planten. Dat zijn dus planten die op de een of andere manier o.a. insekten vangen om zich met de stikstof daaruit te voe den. Bij te voeden, want de bodem waarin zij groeien bevat eigenlijk voor hen te weinig stikstof. Zonne dauw en vetblad, Cobralelie en be- kerplanten, zeker niet te vergeten de Venus' vliegenval, koesteren zich al op vele Nederlandse ven sterbanken en blijken zich best thuis te voelen! Bij de bloemist staan deze plan ten, keurig tegen beschadigen ver pakt of in mini-kasjes. Een origi neel cadeau. Het zijn veelal exoti sche planten, die echter op Neder landse bodem zijn gekweekt. Er is dus geen aanslag gepleegd op in ons land beschermde planten als zonnedauw en vetblad. Nabij Aals meer worden ze in kassen ge kweekt. Dat wil óók zeggen: ver- eerderd. Door zaaien en stekken, én het gebeurt ook door middel van weefselcultuur; planten kwe ken in een reageerbuis... Theo de Groot van Cresco BV noemt het een uit de hand gelopen hobby, dat kweken van vleeseters. In de zeventiger jaren is hij er al mee begonnen, als hobby. Veel Aziatische bekerplanten (Nepen thes) waarvan hij wel 35 soorten had. Theo de Groot, begon drie jaar geleden in een derde deel van een kas op 600 m2 met het kweken van vleeseeters. Nu beschikt hij over 12.000 m2, waar de vleeseters in on afzienbare rijen worden gekweekt. Uit zaad of uit stek. Veertig ver schillende soorten trompetbeker- planten, zo'n twintig soorten zon nedauw. Vele soorten kruisen ge makkelijk, hetgeen heel bijzondere planten (hybriden) oplevert. Co bralelies (Darlingtonia) bloeien er uitbundig en ook vertonen zonne dauw en vetblad er hun ranke bloempjes. Drosophyllum, de Por tugese zonnedauw, laat duidelijk de rijen kliertjes langs de stengels zien, waarmee kleine insekten wor den gevangen, daar ze allemaal een druppeltje kleefstof afscheiden. En daar het hobbybloed kruipt waar het maar even gaan kan, heeft Theo de Groot hier en daar in een hoekje van een van de kassen ook nog wel wat bijzonderheden staan, zoals Cephalotus uit West-Austra- lië. Allemaal planten die op een ei gen, specifieke manier insekten verschalken. Er zijn er met diepe bekers welke zich met water vul len, andere hebben weer een kapje erboven opdat er geen regenwater inkomt. Sommige lokken met 'ho ning' om de bekerrand, andere ma ken het insekten die in de beker verzeild zijn op verschillende ma- niere moeilijk om er uit te komen, door misleidende vensters, stekeli ge haren of spiegelgladde glijba nen. Stuk voor stuk zijn het uiterst boeiende planten, die de aandacht van de liefhebber zeker verdienen. Een aantal, zoals enkele zonne- dauwsoorten, het vetblad Pingui- cula moranensis, Sarracenia pur purea en dergelijke kunnen in de vensterbank uw gasten verbaasd doen staan. Voor anderen is een kamerkasje aan te bevelen, dat goed in de zon staat (luchten niet vergeten!) en wie er serieus mee aan het kweken wil, die heeft dan wel een matig verwarmd kasje no dig bijvoorbeeld voor Nepenthes én om de planten de winter over te houden. „In principe hebben vele vleese ters geen kasje nodig", vindt Theo de Groot. „Een oud aquarium, een bolle fles is ook goed. Ze houden van een vochtig klimaatje om zich heen. Het beste is wel dat je ze re genwater geeft. Hard kraanwater is op de lange duur funest, zacht lei dingwater kan heel goed. Belang rijk is ook dat je ze in de winter steenkoud wegzet, behalve Nepen thes (bekerplant). Wie dat moeilijk vindt, kan de plant van alle blade ren ontdoen en vochtig in een plas tic zakje in de koelkast leggen. Het leuke van vleeseters is, dat ze je in het voorjaar met een mooie bloem verrassen. Vele gooien de Venus' vliegenval voor de winter weg. Zet hem koud en laat hem niet uitdro gen. Er komen in 't voorjaar weer nieuwe bladeren aan. Elke liefheb ber kan ze met wat zorg in leven houden. Van belang is ook de bodem waar ze in staan. Wij kweken ze in levend veenmos, dat groeit hier in de kassen enorm. De particulier hoeft niet van die moeilijke grond- mengsels te maken als wel eens wordt geschreven. Neem Finpeat, veenmos uit Finland en houd dat goed vochtig. Werk niet te veel met compost en gebruik zeker geen kunstmest voor deze planten. Je kunt er jaren plezier van hebben". Wie meer over deze boeiende vleesetende planten wil weten kan in de boekhandel of bibliotheek te recht, waar in het Nederlands on der andere verkrijgbaar zijn 'Vlees lende planten' van Alfred Fessier (Thieme, Zutphen), 'Orchideeën en andere exotische planten' (Lektu- rama, Breda) en 'Vleesetende plan ten' van Adrian Slack (Spectrum). - 'Krijgen zal ik je', de angst en pijn van een overlevende jood, beschreven door Karei Logher. De auteur behoort tot de zogenaamde 'tweede generatie van oor logsslachtoffers', joden die de holocaust hebben overleefd maar gebukt gaan on der de schuldvraag: waarom zij wel en ik niet? Velen van deze generatie zijn psychisch gestoord of lijden aan ernsti ge fysieke klachten. Sijthoff, prijs 23,50. - 'Het luik in de vloer', een verhaal uit de bezettingstijd door René van Harten. Voor de jeugd van acht jaar en ouder, speciaal voor hen die een taalachter stand hebben. Leopold, prijs 18,-. - 'Kinderen uit één straat', nog een ver haal uit de oorlogstijd, ditmaal verteld door Jan Banen. Voor jongeren van tien jaar en ouder Van Holkema en Waren- dorf. Prijs 19,50. - 'Kinder-EHBO', voor alle grote en klei ne kinderen, wat je wel of niet moet doen na een ongeval. Geschreven door Herma Vergauwen en getekend door Karen Bodenhausen. Bert Bakkef, prijs 12,90. - 'De eend en de vos', een dierenfabel voor kleuters van drie jaar en ouder, ge tekend en verteld door Max Velthuijs. Leopold, prijs 17,50. - Drie nieuwe Mickey Spillanes: 'Slan gegif voor een senator', 'Kogels zijn geen kinderspeelgoed' en 'Kus me voor je sterft'. Privédetective Mike Hammer en zijn onafscheidelijke secretaresse Vera weer volop op oorlogspad. Lui- tingh, prijs 6,90 per stuk. - 'Karol Wojtyla - paus en politicus', een uitvoerige analyse door Adalbert Krims van het concept van de huidige katho lieke kerk en de rol die het Vaticaan in de wereldpolitiek van vandaag de dag speelt onder leiding van een Poolse paus. In de Knipscheer, prijs 39,50. - 'Engagement of escapisme?'. Fernand Auwera heeft weer een aantal gesprek ken gevoerd met schrijvers, die hem in het verleden wat te zeggen hadden. Ko men zy nu op hun woorden terug of blij ven hun meningen overeind? Wat is er van hun stelligheid en optimisme over? Het Wereldvenster, prijs 24,50. - 'Dossier NN'. Veertig jaar na het einde van de oorlogsverschrikkingen komen in woord en geschrift vele gruwelijke herinneringen boven. Zoals van Don Bamberg, die in 1941 wegens spionage ter dood werd veroordeeld. De executie bleef uit. Na dertien maanden dodencel werd het vonis gewijzigd in levenslang. Hij overleefde elf concentratiekampen. Hoe, kan men nu lezen Van Holkema en Warendorf, prijs 29,50. - 'Een nieuw model in de geneeskunde', de internist dr. Larry Dossey geeft een uitvoerige 'holistische' visie op ziekte en gezondheid. Geen bestrijding van symptomen van zieken en pijn, maar zoeken naar patronen en oorzaken en slechts dat zoeken naar de oorsprong aanvullen met behandeling van die symptomen. Ankh-Hermes, prijs 49,50. - 'Kroniek der jodenvervolging 1940- 1945'. De herdruk van een werkstuk van Abel J. Herzberg, waarin hij in 1950 een overzicht gaf van de loop der tragische gebeurtenissen en probeerde de lezers een helder inzicht te geven in de onaf wendbaarheid onder die omstandighe den in die situatie. Querido, prijs 59,-. - 'Het Nederlands koloniale meubel', studie over meubels in de voormalige Nederlandse koloniën Indonesië en Sri Lanka. Door J. Terwen- de Loos. Uiter aard met een macht aan illustraties. We ver. prijs 39,50. - 'Foto-video-filmwijzer 85/86', samenge steld onder redactie van de maandbla den Foto en Focus. Annoventura, prijs 29,50. - 'Zo ben je op je best' door Jane Procter begint met het bijbrengen van een stuk je zelfkennis. Zelfkritiek is de beste lei draad voor de vrouw om er goed en ele gant uit te zien. En daarnaast geeft de schrijfster talloze tips en adviezen over schoonheidsverzorging, op het gebied van kleding en wat al niet meer. Spec trum, prijs 39,90. By uitgeverij Christofoor zyn drie nieu we jeugdboeken verschenen: - Duizend schepen voor de wind, B. Bar- tos-Höppner, f26,50. Een verhaal over de veroveringstochten van de Vikingen. - Tsjaske Wolkenzoon, I. Samann-Hey- ne, f21,50. Een boek over de moeizame stryd van een jonge indiaan om zyn identiteit als indiaan te bewaren. - De goochelaar en de duivelsster, E. - Dühnfort, f28,50. Volgens de uitgever een 'geniaal' boek met verhalen over sterrenbeelden. De stroom boeken met herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog houdt - De tweede generatie, herinneringen van een NSB-kind, P. Berserik, uitg. Spectrum, f 19,90. - Dagboekfragmenten 1940-1945, een se lectie met fragmenten uit de verzame ling oorlogsdagboeken van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie, ge tuigenissen van mensen uit alle lagen van de bevolking, uitg. Veen, f 34,50 - De goede oorlog, S. Terkei, uitg. Veen, f39,50. De herinneringen van een groot aantal mannen en vrouwen uit de hele wereld die direct of indirect by de oor log betrokken zyn geweest. - De bevrijding van Europa, tweehon derd unieke kleurenfoto's over de Tweede Wereldoorlog van George Ste- voormalig oorlogscorrespondent Max Hastings. Uitg. Spectrum, f39,90 - 'Aan het goede adres' door Bert Kok. Een jeugdboek over twee joodse kinde ren, die net als 250 lotgenoten dank zij de NV-groep in de oorlog een schuila dres konden krijgen. Voor twaalf jaar en ouder. Sjaloom, prijs 22,50. - 'Hanna en Walter' is ook een oorlogs boek. Maar ook een liefdesgeschiedenis. Het verhaal, dat Hanna en Walter Koh- ner met Frederick Kohner opschreven over hun ervaringen tijdens de tweede wereldoorlog. Twee jonge joodse men sen, die van elkaar worden gescheiden. Hij haalde als Amerikaanse militair het einde van de oorlog, zij overleefde de concentratiekampen. Becht, prijs f 24,50. - 'Het gehavende huis' door Horst Krij ger, die als verslaggever aanwezig was bij het Auswitz-proces in Frankfurt en zich daarna ging afvragen hoe het met hemzelf was gesteld, die als gewoon sol daat de oorlog meemaakte. De Neder landse vertaling van een negen jaar ge leden in Duitsland verschenen boek. Kok, prys 22,50. - 'Honderd kansen to. inkeer' noemt André Dumas zijn boek, waarin hij zyn gebeden gesprekken met God heeft on dergebracht. Kok, prijs 17,50. - 'Petersburgse verhalen' van Nikolaj Wasiljewitsj Gogol (1809-1852). Vijfde druk met tekeningen van Kurt Lob Meulenhoff, prijs 32,50. - 'Nachtmonster' door Michelle Morris. Een zeventienjarig meisje aan het woord dat jarenlang seksueel werd mis bruikt door haar vader. Becht, prijs f 24.50. - 'Een kwestie van kiezen' is het tweede boek van de actrice Liv Ullmann. Zij geeft de ervaringen van een vrouw, die veel beleeft, maar niet terugdienst voor de waarheid. Overpeinzingen, herinne ringen en ontboezemingen. Een eerlijk zelfportret. Meulenhoff, prijs 24,90. C. Roodenburg, voorzitter van de Federatie van Werknemers in de Zeevaart: De eigenaren van slechte schepen hebben niet veel op met het welzijn van de bemanning. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12