Boeren boos op ministers Dollar wekt weer verbazing FNV'er Bode gaat weg 'met angst in het hart' Beursweek Kapitaalexport: geld als water Stimuleringspot innovatie zinloos Fosfaatnorm en superheffing 'Steeds meer leerlingen bij bedrijf' UPI vraagt om surséance Mkiihouse wil deel rij kscomputercentrum ZATERDAG 27 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - De boeren van de drie landbouworganisaties in Gelderland en Overijssel gaan demonstratieve bijeenkomsten houden tegen de vermindering van de melkproduktie en de invoering van de mestwet. De drie Gelderse landbouworganisaties hebben op 13 mei een massale bijeenkomst in de Eierhal in Barneveld. Voor deze bijeenkomst heeft men de leden van de vaste kamercommissie Scheepswerf In scheepswerf- en machinefa briek Van de Sande in Breskens wordt overgenomen door scheeps werf Damen uit Gorinchem, zo heeft de bewindvoerder, mr H. den Hollander, gisteren meegedeeld. De schuldeisers nemen volgens hem genoegen met uitbetaling van twintig procent van de uitstaande vorderingen. De werf heeft een goed gevulde orderportefeuille. Er werken 27 i UPI Het persbureau United Press In ternational (UPI) heeft onvoldoen de geld in kas om de salarissen van zijn personeel te betalen en over weegt surséance aan te vragen, zo heeft de Amerikaanse journalisten vakbond de Wire Service Guild be kend gemaakt. Naar verluidt heeft UPI een schuld van ongeveer 17 miljoen dollar. Het personeel had in augustus 1984 al ingestemd met een verlaging van de salarissen tot 85 procent. UPI bedient ongeveer 800 kranten van nieuws en biedt werk aan 900 mensen, van wie 560 in de Verenigde Staten. Autoverkopen De verkoop van nieuwe auto's in ons land is in het eerste kwartaal teruggelopen tot 160.554 auto's, 1784 minder dan in in de eerste drie maanden van 1984. Opel ver sterkte zijn leidende positie door 31.852 auto's te verkopen, 4000 meer. Op de tweede plaats komt Ford met 19.702 verkochte auto's. Derde merk is Volkswagen dat met 13.935'verkochte auto's overigens een verlies boekte van ruim 2000. Fiat zag de verkoop zelfs met 2467 auto's teruglopen. Ten opzichte van vorig jaar was de stijging van het aantal verkochte Dacia's (Roe menië) spectaculair: van 1 naar 24. HAL-cruises De belangstelling voor het crui seprogramma 1985 van de Holland Amerika Lijn (HAL) neemt toe. Op het ogenblik is al 76 procent van het totaal aan cruises en reizen ge boekt. Dit heeft bestuursvoorzitter Van der Vorm gezegd in de jaarver gadering. Op de Noordamerikaan- se cruisemarkt richt de HAL zich sterk op Alaska. Tot op heden be draagt de groei van de Alaska- markt het dubbele van de totale cruisemarkt. Nadeel is dat de toe rist Alaska veelal slechts eenmaal als vakantiebestemming kiest. Herhalingsreizen ontbreken. Bo vendien duurt het seizoen in Alas ka maar vier maanden. Amrobank Het personeel van de Amro-bank klaagt veelvuldig over krappe of zelfs onderbezetting op de kanto ren. Twee van de drie bankmede werkers achten de werkdruk de af gelopen twee jaar licht tot sterk ge stegen. De centrale ondernemings raad van de Amro-bank heeft dit gisteren meegedeeld. De COR en quêteerde 4.000 van de in totaal 20.000 personeelsleden. Ruim 2.000 bankmedewerkers stuurden de en quêteformulieren ingevuld terug. ZOETERMEER (GPD) - Steeds meer bedrijven geven jongeren de kans in hun beroepsopleiding praktijkervaring op te doen. Daar mee wordt gevolg gegeven aan de adviezen van de commissie-Wag- ner, die het leerlingwezen sterk on der de aandacht heeft gebracht. Volgens staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) is het aantal leer overeenkomsten de afgelopen maanden met 22 procent gestegen. Tijdens de opening van het exa mencentrum van de stichting Vak opleiding Horeca zei de staatsse cretaris gisteren dat ondernemers die niet op de hoogte zijn van de mogelijkheden van het leerlingwe zen, door consulenten zullen wor den geinformeerd. "Want een sterk beroepsonderwijs kan een rol spe len bij het herstel van de econo- De Stichting Vakopleiding Hore ca kan volgens de bewindsvrouw als voorbeeld dienen voor andere bedrijfstakken. "De afzonderlijke bedrijfstakken moeten wel reke ning houden met hun specifieke problemen en mogelijkheden. Ik verwacht echter dat het bedrijfsle ven de kansen benut die dit kabi net heeft gegeven". De staatssecretaris pleit ervoor dat nauwkeurig wordt onderzocht waar welke vaardigheden per be roepsopleiding kunnen worden ge leerd en getoetst. De nascholing van leraren, waarvoor de commis- sie-Wagner geen voorstellen heeft gedaan, moet volgens Ginjaar- Maas wel degelijk aandacht krij gen. landbouw uitgenodigd. De boeren in Overijssel willen voor 13 mei een massale bijeenkomst organiseren. Hiervoor is minister Braks van landbouw uitgenodigd. Met deze bijeenkomsten willen de landbouworganisaties hun on genoegen laten blijken over het verder terugdringen van de melk produktie en het invoeren van de fosfaatnorm in de mestwet. Dit laatste houdt in dat de ministers Braks (landbouw en visserij) en Winsemius (milieuhygiëne) willen vastleggen dat landbouwgrond niet meer fosfaat via mest toege diend mag krijgen dan het gewas wat er op groeit kan opnemen. Zowel het terugdringen van de melkproduktie, de invoering van de superheffing op teveel geprodu ceerde melk als de voorstellen voor de mestwet tast veel boeren in hun inkomen aan. Op een vrijdagmid dag in Zwolle gehouden bespre king tussen de drie voorzitters van de Nederlandse landbouworgani saties en de besturen van de drie provinciale organisaties is geble ken dat de boeren niet meer weten waar ze aan toe zyn. In Zwolle werd ook gesteld dat terugdrin ging van de melkproduktie met 8,65 procent zoals vorig jaar is ge beurd, voor veel veehouders al te veel is. Volgens de voorstellen van minister Braks zal dit jaar de melk produktie met nog eens 1,3 procent extra worden verminderd. Overigens zei voorzitter Schou ten van de katholieke KNBTB dat de landbouworganisaties nog geen harde acties willen voeren zolang er nog gepraat wordt met Braks. WASHINGTON (UPI) - De raad van bestuur van het Amerikaanse persbureau United Press Interna tional (UPI) heeft eenstemmig be sloten bij de rechter surséance van betaling aan te vragen, zo heeft de voorzitter van de raad. Luis Noga les, gisteren bekendgemaakt. Als de rechter de aanvraag hono reert zal een bewindvoerder wor den aangewezen om met de schuldeisers een saneringsregeling te treffen. Zolang die procedure loopt zou UPI in principe normaal kunnen blijven functioneren. Hoofdredacteur Maxwell McCro- hon zei vrijdag dat dat ook het ge val zal zijn. UPI verkeert al geruime tijd in liquiditeitsproblemen als gevolg van een schuld van omstreeks twintig miljoen dollar. Topman Nogales zei vrijdag nog dezelfde dag te zullen gaan praten met de voornaamste financier, Foothill Capital Corporation, die ongeveer zes miljoen dollar tegoed heeft. Foothill heeft de kredietkraan vori ge week dichtgedraaid, maar van de kant van UPI werd gisteren ver trouwen uitgesproken in de be reidheid van de maatschappij om het geld te verschaffen dat nodig is om gedurende de surséanceperio de normaal te blijven draaien. WERKSTAKING (ANP) - Er dreigt een werkstaking bij de Papierfa briek Friesland in het Friese Sua- meer. Als de directie van het be drijf blijft weigeren de onderhan delingen over de cao te heropenen, zal het personeel volgende week donderdag 24 uur het werk neer leggen. Dit is gisteren bekendge maakt door de Industriebonden FNV en CNV die de actie onder steunen. De 150 werknemers van de pa pierfabriek willen met de directie opnieuw spreken over arbeidstijd verkorting van 38 naar 36 uur, de invoering van een vijfploegen dienst en de invulling van een. jeugdwerkplan. FNV vice-voorzitter Herman Bode kreeg gistermiddag uit handen van minister De Koning sociale zaken en werkgelegenheid) de versierselen opgespeld van het ridderschap in de orde van de Nederlandse leeuw. Een onderscheiding die Bode, zo zei hij, ziet als een teken van waardering van de hele maatschappij voor zijn werk. (foto Holvast) DEN HAAG (ANP) - "Ik ga weg met angst in het hart. Door de kabi netsplannen dreigt een zeer snelle afbraak van ons stelsel van sociale zekerheid en komen de uitkerings gerechtigden op het niveau van de bijstand terecht Maar het mag en kan in een democratische samenle ving niet gebeuren dat een kabinet probeert nog even gauw voor de verkiezingen dergelijke plannen erdoor te jassen". Aldus een zeer geëmotioneerde Herman Bode (60), die gisteren op een afscheidsbijeenkomst in Den Haag een punt zette achter zijn 31- jarige loopbaan in de vakbeweging en met pensioen gaat of liever moet, want Bode maakte duidelijk dat het vertrek hem zwaar valt. "Vandaag is het afgelopen en dat valt niet mee". Het afscheid vond plaats in Amicitia, veelvuldig to neel van tegen het kabinetsbeleid te hoop lopende vakbondsleden. Bode, die als vice-voorzitter van de FNV de laatste jaren vooral de sociale zekerheid in zyn portefeuil le had, hamerde ook in zijn laatste speech als vakbondsbestuurder op het aambeeld van de solidariteit. Hij waarschuwde voor het zogehe ten 'nieuwe realisme' dat tegen woordig steeds meer wordt ver kondigd. "Maar dat realisme steekt in een verdomd oud vel waarbij het economisch handelen boven de mens wordt gesteld. Maar het eco nomisch wenselijke mag niet bepa len wat sociaal mogelijk is, het so ciaal wenselijke moet economisch mogelijk worden gemaakt", aldus Bode. FNV-voorzitter Wim Kok verze kerde Bode dat de FNV zich ook na zijn vertrek te weer zal blijven stellen tegen de plannen van het kabinet met de sociale zekerheid. "Dit kabinet heeft ons, ook hier in dit gebouw, voortdurend in een ge- AMSTERDAM (ANP) - Het Goud se computerhuis Minihouse wil een deel van het rijkscomputercen trum (CCL) in Heerlen overnemen. Waarschijnlijk zal de transactie op korte termijn rondkomen, waarna 120 tot 140 mensen van het CCL bij Minihouse in dienst komen. Ook neemt Minihouse binnenkort een Belgisch computerhuis over waar 30 mensen werken. Gevoegd bij plannen om zich behalve op Digi tal-computers ook te richten op IBM, Sperry en Hewlett-Packard betekent dit opnieuw een stroom versnelling voor Minihouse. Twee ëneenhalf jaar geleden werkten hier nog 71 mensen tegen nu 250. Directeur Mulder vertelde bij de presentatie van het jaarverslag dat het betreffende CCL-deel hetzelfde doet als Minihouse, ofwel dienst verlening voor Digital-computers, maar dan voor het rijk. De over heid wil taken afstoten en CCL pri vatiseren. Rond 40 procent van de omzet van Minihouse komt van overheidsopdrachten, zodat CCL een concurrent zou zijn geworden. In eerste instantie zal Minihouse een belang van 25 procent krijgen. De Limburgse ontwikkelingsmaat schappij Liof en de participatie maatschappij Holland Venture ne men eveneens elk 25 procent en de resterende 25 procent blijft by de overheid. Minihouse zal voor zijn deel 3 miljoen gulden betalen en heeft het recht de andere partners over circa twee jaar uit te kopen. Voor dit jaar verwacht Minihou se een groei van omzet en winst die boven de 35 procent ligt. Het aantal personeelsleden sitjgt tot 300. vechtshouding gedwongen", zei Kok en hij maakte duidelijk dat de vakbeweging zal blijven knokken ook al loopt Bode niet meer voor op. Bode waarschuwde dat de FNV de komende jaren zal worden ge toetst op het handhaven van de so lidariteit tussen werkenden en uit keringsgerechtigden. "Het is aan de komende generatie om vast te houden wat we de afgelopen jaren met moeite hebben opgebouwd. Ik blijf aan de kant staan maar wel als supporter, als medestander. En ik zal jullie aanmoedigen", hield Bo de de met circa 250 vakbondscolle ga's gevulde zaal voor. Bode liet zich vrijdag door minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) de versierselen opspelden die behoren bij het rid derschap in de orde van de Neder landse, Leeuw. Bode zei bijzonder trots te zijn op de onderscheiding die hij niet zo zeer ziet als blyk van waardering van het kabinet maar van het staatshoofd en daarmee van de hele samenleving. Die sym bolische waardering geldt boven dien niet zozeer personen maar vooral de organisatie die ze verte genwoordigen, aldus Bode. Hij is bovendien minstens zo trots op de erespeld van de FNV die hij bij zyn afscheid kreeg. "Er lopen nogal wat ridders in de orde van de Ne derlandse leeuw rond maar er zijn maar heel weinig mensen met een FNV-erespeld". Ministèr De Koning, die Bode en zijn eveneens binnenkort vertrek kende FNV-collega's Kok en Drab- be beschouwde als de 'drie muske tiers van de FNV', noemde Bode een zeer geduchte maar ook een gewaardeerde tegenstander die nooit op de man maar altijd op de bal speelde. Ook roemde hij het in zicht van Bode in de ingewikkelde materie van de sociale zekerheid. "Dat inzicht was trouwens vaak groter dan ons lief was. Je bent er altijd een meester in geweest om voorstellen juist de zwak- ent De Koning. Jarenlang was de begroting van onderwijs de grootste uitgaven post van de Nederlandse over heid. Dit jaar is dat voor het eerst niet meer het geval. De betalin gen van rente en aflossing op de nationale schuld vergen nu een groter bedrag. In het jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank, dat deze week is verschenen, zegt bank- president Duisenberg dat het be zuinigingsbeleid van van de re gering er nog maar nauwelijks toe heeft geleid dat het financie ringstekort van de overheid is te ruggedrongen. Van de rechter kant van het politieke spectrum leidde dat tot gnuivende com mentaren. Zo van: zie je wel, zelfs die PvdA'er Duisenberg zegt dat er meer bezuinigd moet worden. Toch lijkt dat een ver keerde interpretatie. door Paul Frentrop Duisenberg kan slechts in voorzichtige termen praten. Hij heeft niet de gezaghebbende re putatie van zijn voorganger Zijl stra. Zijn plaats in het wereldje van de Nederlandse 'haute finan ce' is lang niet zo onaantastbaar. Desondanks wijst hy er nadruk kelijk op dat het gevoerde beleid niet de uitkomsten oplevert die •bedoeld waren. Door belasting verlaging en lastenverlichting kreeg het Nederlandse bedrijfs leven een financieringsover schot, dat gelijk is aan 3,5 pro cent van het Nationaal Inkomen. Kapitaalstroom Maar dat geld wordt niet ge bruikt om in Nederland te inves teren. Er gaat een enorme kapi taalstroom van Nederland naar het buitenland. Dit jaar ver dwijnt tussen de 15 en 20 miljard gulden en volgend jaar een zelf de bedrag. De conclusie mag zijn - al staat dat niet met zoveel woorden in het verslag van de Nederlandsche Bank - dat het geld dat de overheid bespaart door te korten op uitkeringen en arbeidsplaatsen in bijvoorbeeld de gezondheidszorg en het on derwijs wordt gebruikt om be drijven in Amerika over te ne men of Amerikaanse obligaties te kopen. Die dekken het Amerikaanse begrotingstekort en stellen Rea gan in staat de belastingen in Amerika laag te houden en toch een nieuwe bewapeningswed loop met de Russen aan te gaan. Door het enorme financierings tekort in Nederland is er intus sen geen ruimte om een ander beleid te voeren. Volgend jaar stijgen de rentelasten alleen al met bijna drie miljard gulden. Verwacht wordt dat de aardgas opbrengsten door de dalende olieprijs ook nog eens vier mil jard lager zijn. Daar valt niet tegenop te bezui nigen. Het is dan ook zo dat zelfs met de verkiezingen in aantocht de oppositie geen wezenlijk al ternatief economisch beleid in het vooruitzicht weet te stellen. Die patstelling laat de Neder landsche Bank duidelijk zien. Renteniers Uit de geschiedenisboeken is bekend, dat Nederland na de Gouden Eeuw een volk van ren teniers werd. Nu de overheid steeds meer rente gaat betalen op de nog steeds groeiende staatsschuld ontstaat eenzelfde situatie. Door het rentemecha-' nisme wordt het geld opnieuw verdeeld. De ryken worden rij ker, omdat zij hun geld aan de overheid kunnen lenen en daar over rente ontvangen. De armen betalen bij elkaar de meeste be lasting waaruit die rente kan worden betaald. De uiterst conservatieve Ame rikaanse krant The Wall Street Journal schreef deze week in een commentaar dat in Europa pas een echt kapitalistisch beleid wordt gevoerd. Daar wordt be wust een groot deel van de bevol king werkloos gehouden, terwyl in Amerika de overheid door veel geld in omloop te brengen de werkloosheid fors heeft terug gebracht Nu is in de economie gelukkig alles veranderlijk. Nu gaan de kapitaalstromen nog vanuit Eu ropa naar Amerika. Maar daar zwakt de groei ook weer af. De verwachting is dat de dollar koers de komende jaren zo'n twintig procent zal gaan dalen, dus het wordt aantrekkelijk zo langzamerhand weer in Europa te gaan beleggen. Niet voor niets was premier Lubbers onlangs in Japan, het land dat inmiddels de grootste exporteur van kapitaal in de wereld is geworden. Als water Zo bepalen internationale ka pitaalstromen het wel en wee van iedere burger. Daar oefenen regeringen maar weinig invloed op uit. Geld is als water. Het stroomt naar de plekken waar lo nen en inflatie laag zijn. Ooit komt die stroom dus ook weer naar Nederland. Maar aan het ge voerde beleid zal dat niet te dan ken zijn. Dat leert het jaarverslag van de Nederandsche Bank. DEN HAAG (GPD)- Het meren deel van de kleine industriële on dernemers kent de vorig jaar okto ber van kracht geworden nieuwe regeling ter stimulering van de in novatie (vernieuwing) niet. Het ziet er naar uit dat het ministerie van economische zaken zijn bedoeling het speur- en ontwikkelingswerk beter van de grond te krijgen in vooral kleinere bedrijven niet zal bereiken. Dit blijkt uit onderzoek dat Poly technisch Tijdschrift heeft gehou den onder industriële bedrijven met tussen de 20 en 500 werkne mers. Het merendeel kent de rege ling niet en van degenen die haar wel kennen en genoeg in onder zoek investeren om in aanmerking te komen zal een flink deel toch geen subsidie aanvragen dan wel twijfelt er nog aan dit te doen. De bedrijven die wel subsidie aanvragen willen waarschijnlijk zo'n 'grote hap uit de koek' dat te vrezen is dat de pot halverwege dit jaar leeg is. Per 1 oktober werd de zogeheten Innovatiestimulerings regeling (INSTIR) van kracht. Doel is vooral het industriële midden- en kleinbedrijf meer aan het speuren en ontwikkelen te krij gen. Juist deze categorie laat het nogal afweten. Overheid en be drijfsleven by elkaar geven onge veer acht miljard voor dit doel uit. Maar het leeuwedeel (70 procent) is van de grote vijf multinationale on dernemingen afkomstig. door C. Wagenaar AMSTERDAM - De effecten beurzen draaiden opnieuw een positieve week af, waar ook Wall Street ondanks duidelijke aarze lingen aan mee deed. Voor Am sterdam betekende het voor een aantal beursgroepen nieuwe his torische toppen en voor anderen een verder herstel. Naar die al enige tijd geleden aangeslagen hoogste stand uit de geschiede nis. Tot deze laatste behoorde de groep van de internationals. Tot de eerste, dus de groepen met nieuwe topniveaus, de lokale in dustrie en het algemeen gemid delde voor de gehele lokale beurs. Voor Wall Street ging het alle maal wat moeilijker, wat af te lei den viel uit de per saldo ongewij zigde koersstand waarmee de beurs een paar dagen van deze week de handel afsloot. Men wist het kennelijk niet meer, waar nog bij kwam dat de 30 aandelen uit de Dow Jones Index het geza menlijk beter deden dan de beurs in zijn geheel. Het aantal koersdalingen overtrof dat van de stijgingen. Maar dinsdag ont stond een krachtige opleving, toen de beroepsbeleggers zich na vele dagen van afwezigheid weer met de beurshandel gingen be moeien. Zij kochten massaal aandelen, waardoor de Dow Jones Index ruim 12 punten kon stijgen. Er zouden tekenen zijn die wijzen op stijgende economische groei in april. Vorige week waren ve len danig geschrokken van de ui terst magere groei van 1, 2 pro cent in het eerste kwartaal van dit jaar. Maar ook toen bleek al dat maart beter was dan de twee wintermaanden. Het beursherstel kwam tijde lijk tot stilstand toen bleek dat ook de dollar onverwacht fors in herstel trad. Na vorige week op een guldensprijs van f 3,37 te zijn geëindigd kwam de koers van de dollar deze week woensdag al boven de f 3,55 te staan. Tot veler verbazing overigens, want de Amerikaanse geldmarktkringen hadden nog verdere dalingen verwacht. Hetzelfde optimisme inzake de groeivooruitzichten dat Wall Street opwaarts had ge trokken, deed ook de dollar op veren. De obligatiemarkt, die vo rige week sterk opliep, ging nu prompt over in een daling, om dat in plaats van de rentedalings verwachtingen nu weer de vrees voor hogere rente de overhand kreeg. Het krachtige dollarherstel was natuurlijk voer voor de haussiers in Amsterdam. De val van de afgelopen weken werkte verlammend op de koersvor- ming van de internationals, die na hun historische top van 230 op 13 maart, nimmer meer op dat niveau konden terugkeren. Dit maal corrigeerde Wall Street wel iswaar voortdurend de invloed van de stijgende dollar op de no teringen voor Koninklijke Petro leum en Unilever, maar dit was niet vpldoende om een opwaart se beweging in Amsterdam te verhinderen. Ook voor de rest van onze beurs was de oplopende dollar een belangrijke steun. Het toch al zonnige klimaat door de over wegend zeer gunstige resultaten over 1984 werd er nog briljanter door. Geen wonder dat na vier dagen handel zowel de index voor de lokale industrie als het algemene indexcijfer voor de lo kale markt, 3 punten hoger lag dan vorige week vrijdag. Met de obligatiemarkt ging het ditmaal minder vlot. Deze markt sector volgt de laatste tijd nauw gezet het voetspoor van haar New Yorkse zuster. Dit was me de de oorzaak dat op de jongste staatslening slechts een totaal bedrag van 1,25 miljard gulden werd ingeschreven, naar verluidt vrijwel uitsluitend door de bin- nelandse institutionele beleg gers. Hij was daarvoor met zijn lan ge looptijd van 15 jaar ook be doeld en een rente van 7,75 pro cent was voor de particuliere be leggers kennelijk toch te laag. Wel verlaagden banken en hypo- theebanken de rente op hypothe caire kredieten met 0,2 tot 0,3 procent, maar de opslagrente bleef nog altijd gehandhaafd op een half procent. Het jaarverslag van de Nederlandsche Bank be vatte, zoals gewoonlijk, weinig direct nieuws voor de beurs. Topman Duisenberg wil door gaan met forse bezuinigingen en niet stimuleren en daarmee het huidige kabinetsbeleid aan scherpen. Dat betekent continui- teit en goede beloften voor de beurs. Zijn suggestie de .gulden wat op te waarderen bleek in po litiek Den Haag geen enkele kans te maken en kon ook voor kennisgeving worden aangeno- Akzo is de eerste van de grote concerns die winstcijfers over het eerste kwartaal bekend maakten. De 26 procent hogere winst, die alle verwachtingen overtrof en daardoor een uitste kende indruk maakte, kon de reeds vooruitgelopen koers nog verder optrekken tot een winst van f 4. Flink verder stegen deze week opnieuw Macintosh, Nij- verdal-Ten Cate, Ceteco en Ver enigde Glas. De banken waren beter, evenals Amev en Océ-Van der Grinten. Proost en Brandt en Meneba moesten echter een reactie ondergaan. Ook Schut tersveld was lager. De Europese Optiebeurs deed het ditmaal aanzienlijk kalmer, waarbij de tottale omzet aan con tracten terugliep van 170.000 op even 134.000. Akzo was verreweg de koploper met over de gehele week de klemtoon op calls. Don derdag, toen de kwartaalcijfers bekend werden, bedroeg het aantal calls voor dit aandeel on geveer een kwart van alle afge sloten contracten. Philips was een duidelijke tweede. Voor valuta-opties bestond matige belangstelling, ondanks het herstel van de dollar.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9