Warschaupact met 20 jaar verlengd n Macht Chinese leger taant Regeringscrisis Suriname voorbij mnum Senaat: heroverweeg bezoek aan Bitburg Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. Dingen Plunderaars verjagen duizenden Libanezen !brabër\ kmré&wat ZATERDAG 27 APRIL 1985 Verdrag treedt na ratificering in werking WARSCHAU, 26 apr. (AP) - De leiders van de zeven War- schaupactlanden hebben gisteren het bondgenootschap verlengd met 20 jaar, aldus het Poolse persbureau PAP. Het oorspronkelijke pact zou volgende maand na een be staan van 30 jaar aflopen. werking treedt op d,e dag dat alle ratificaties van de aangesloten lan- den binnen zijn. WASHINGTON-De Amerikaanse Senaat heeft gisteren van presi dent Ronald Reagan geëist dat hij zijn voorgenomen bezoek aan de Duitse militaire begraafplaats bij Bitburg van de agenda schrapt. De resolutie werd gesteund door 78 se natoren, onder wie Robert Dole, leider van de meerderheid in de Senaat. In de resolutie wordt de verzoe ning tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland, 40 jaar na het einde van de Tweede Wereldoor log, toegejuicht en wordt Reagan dringend verzocht zijn bezoek aan Bitburg af te zeggen. Op het kerk hof liggen niet alleen gewone sol daten maar ook 47 leden van de Waffen-SS begraven. Reagan werd aangeraden liever een bezoek te brengen aan 'een symbool van de Duitse democratie.' Dole zei dat de resolutie niet was bedoeld als een aanval op de presi- Oproep aan Reagan dent, maar als een wens van de Se naat 'om de nagedachtenis te eren van de miljoenen burgers en Ame rikaanse en geallieerde soldaten die door toedoen van de nazi's zijn gestorven. Wij willen verzoening. De Duitsers zijn onze vrienden ge weest.' Vele senatoren riepen vlak voor de stemming Bondskanselier Hel mut Kohl op 'onze president uit zijn netelige positie te bevrijden.' Senator Alan Cranston zei dat 'ik niet van mening ben dat de presi dent van de Verenigde Staten naar een Duitse begraafplaats moet gaan om Duitse soldaten te eren die sneuvelden in dienst van de grootste tiran uit ons tijdperk, Adolf Hitler. Het feit dat er SS-sol- daten op dat kerkhof begraven lig gen maakt een onverkwikkelijke daad ontoelaatbaar.' Hij zei dat de controverse rond Bitburg de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek ern stig kan schaden. Het zou verstan dig zijn wanneer West-Duitsland meewerkt aan afgelasting van het omstreden bezoek, aldus Cranston voorts. Senator Howard Metzenbaum zei dat Reagan de geest van verzoe ning niet versterkt door Bitburg te bezoeken en dat de houding van de Duitsers die blijven aandringen op het bezoek 'hen niet tot eer strekt.' Senator Edward Kennedy somde de namen van de concentratiekam pen waar SS-bewakers de dienst uitmaakten op en zei dat 'president Reagan al een fout maakte toen hij dit bezoek opnam in de agenda en een nog grotere fout zal begaan wanneer hij blijft weigeren het te schrappen.' De Russische leider Michail Gor- batsjov tekende het akkoord voor zijn land na topberaad met zijn zes Oosteuropese bondgenoten in het zelfde paleis in de Poolse hoofd stad Warschau waar het oorspron kelijke verdrag werd gesloten. PAP publiceerde de tekst van de overeenkomst waarin een verlen ging van 20 jaar is vervat en moge lijkheden zijn overeengekomen voor een automatische verlenging van nog eens tien jaar. Het verdrag treedt in werking na ratificering in de zeven aangesloten landen. Volgens PAP hebben de lidsta ten geen nieuw verdrag onderte kend, maar veeleer een protocol dat het voorgaande pact verlengt. De delegaties kregen na de onder tekening een diner aangeboden van de Poolse leider generaal Woj- ciech Jaruzelski. Leden van het Warschaupact zijn de Sowjet-Unie, Polen, Tsjechoslowakije, de DDR, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. De Verdragsorganisatie van War schau werd op 14 mei 1955 opge richt als antwoord op de vorming van de NAVO en de aanvaarding van de herbewapende Bondsrepu bliek als lid van het westers bond genootschap. Het oorspronkelijke pact gold voor 20 jaar en werd in 1975 automatisch met 10 jaar ver lengd. Het zou worden ontbonden wanneer de NAVO werd opgehe ven, en leiders van het Sowjet-blok hebben dit voorstel by verschillen de gelegenheden herhaald. Een van de redenen voor de beperkte ADVERTENTIE DL VERPLEGING 01718*29881 Na kantoortijd 01718-15534 RATTENVANGERS GE ZOCHT - De provincie Zuid-Hol land wil het aantal muskusrat- tenbestrijders binnen haar gren zen dit jaar met negen verster ken. De provincie heeft er al 32 ir dienst, die vorig jaar bijna 43.000 muskusratten hebben gevangen De nieuwe rattenbestrijders kun nen aan het werk in de oostelijke en zuidelijke polders waar dier gaten graaft iri dijken en terkeringen. PASSIESPELEN - Het v tiende speelseizoen van de Te- gelse Passiespelen begint 26 mei Het lijdensverhaal van Christus door ruim 300 medewerkers uit gebeeld in het theater De Dool hof in Tegelen. Tussen 26 mei en 31 augustus wordt het drie uur durende spel 22 keer opgevoerd onder leiding van regisseur Pierre Driessen. Theo Joosten speelt dit jaar vooi de vierde keer de Jezus-rol. In 1931 werden de Tegelse pas siespelen voor de eerste keer op gevoerd. Eens in de vyfjaar wor den de Passiespelen opgevoerd. OUD HANDSCHRIFT - In de universiteitsbibliotheek van Eichstatt in Beieren is een 1100 jaar oud handschrift van de orde regel van de heilige Benedictus van Nursia, de vader van hel westerse monnikendom, gevon den. De vondst werd gedaan door Analisa Belloni uit Milaan, die in Eichstatt oude handschrif ten bestudeert. Een boekbinder uit de 15de eeuw bleek het kost bare fragment te hebben ge bruikt voor de versterking een band. Door vergelijking met hand schriften van middeleeuwse schryfscholen werd vastgesteld dat het benedictijnse regelhand- schrift in de negende eeuw ir Opper-Italië ontstond. DURE LIEFDESVERKLA RING - Met een annonce ter grootte van een gehele pagina heeft ene 'Ali' dinsdag in Parijs ene 'Isabelle' zijn liefde betuigd. 'Isabelle, ik houd van je. Ik om hels je. Ali', zo luidde de korte maar niet mis te verstane tekst in het blad Liberation. Volgens de advertentie-afde ling betaalde de jonge man zon der blozen de kosten, 31.000 franc, in Nederlands geld omge rekend f. 11.470,-. levensduur van het Warschaupact was te onderstrepen dat de lidsta ten militaire bondgenootschappen op het Europese continent wilden uitbannen. De NAVO, die een on beperkte levensduur heeft, heeft dat voorstel consequent van de hand gewezen. Over verlenging van het pact be stond geen twijfel aangezien de lid staten alle eventuele geschillen over verlenging van tevoren had den gladgestreken, zo wisten wes terse diplomaten voor de opening van het topberaad. Voorzitter van het beraad was de Poolse premier en partijleider Jaruzelski. De overi ge deelnemers waren Gorbatsjov, de Oostduitse leider Erich Honec- ker, de Hongaar Janos Kadar, de Bulgaar Todor Zjivkov,'de Roe meen Nicolae Ceausescu en de Tsjechoslowaak Gustav Husak. Ook de militaire commandant van het Warschaupact, de Russische maarschalk Viktor Koelikov, was volgens het officiële Poolse pers agentschap PAP aanwezig. In het centrum van Warschau waren strenge veiligheidsmaatre gelen getroffen. Belangrijke ver keersaders waren een groot deel van de ochtend afgesloten, waar door fikse verkeersopstoppingen ontstonden. PAP meldde dat het nieuwe pro tocol, evenals het oorspronkelijke verdrag, wordt gedeponeerd by de Poolse regering in Warschau en in Botha sluit besprekingen met ANC uit KAAPSTAD (Rtr) - De Zuidafri- kaanse premier Pieter Botha heeft gisteren besprekingen met de ver boden verzetsbeweging Afrikaans Nationaal Congres (ANC) uitgeslo ten. Hiermee reageerde hij op het aanbod van ANC-leider Oliver Tambo om met Pretoria te praten over het verlenen van rechten aan de zwarte meerderheid in Zuid- Afrika. De premier stelde niet te willen onderhandelen met iemand die het gebruik van geweld steunt. „Ik kan dat (aanbod, red.) niet accepteren omdat ik niet bereid ben te praten met een organisatie die geweld steunt", aldus Botha in een verkla ring. Hij noemde het ANC een werktuig in handen van de Sowjet- Unie. Volgens hem heeft het ANC de anti-apartheidsbeweging UDF geïnfiltreerd. Veel leiders van dit brede anti-apartheidsfront zijn op gepakt en zestien van hen zullen worden berecht op beschuldiging van hoogverraad. In een interview met het Ameri kaanse dagblad Washington Post zei ANC-leider Tambo deze week dat hij heeft voorgesteld bespre kingen te voeren met Pretoria over een nieuwe grondwet, waarin rech ten worden verleend aan de 22 mil joen zwarten in Zuid-Afrika. Tam bo leek af te zien van enkele oude eisen zoals de vrijlating van Nelson Mandela en andere ANC-leden. 11960 verboden door Zuid-Afrika. BEIROET (UPI/AFP) - Zeker 75.000 Libanese christenen hebben gisteren hun dorpen ten zuiden van Sidon verlaten en zijn op de vlucht voor plunderende Palestij- nen en moslim-fundamentalisten: De aanvallen op acht christelijke dorpen volgde minder dan 36 uur nadat christelijke militieleden zich eenzijdig hadden teruggetrokken om de vrede in de buurt van Sidon te herstellen na een maand van bloedige gevechten. „Zeker 75.000 mensen hebben de regio verlaten en hebben een veilig heenkomen gezocht in de christelijke plaats Jezzine. De vluchtelingen zijn er zeer slecht aan toe", zo zei het voor malige parlementslid Jean Aziz in een telegram uit Jezzine aan presi dent Amin Gemayel. Aziz, een in woner van Jezzine, is een onafhan kelijk christen en een groot voor stander van controle door het gere gelde Libanese leger over het ge bied. Ooggetuigen zeiden dat honder den Palestijnen en linkse moslims van het „Volksleger" plunderend door dorpen trokken als Miyeh- Miyeh en Darb el Sim in de buurt van Palestijnse vluchtelingenkam pen. Palestijnen en moslims in Si don, die een maand lang door christelijke milities zijn beschoten riepen uit „Wij betalen hen nu met gelijke munt". „Zij namen alles wat waarde heeft mee en staken toen huizen en winkels in brand terwijl de solda ten van het Libanese leger stonden toe te kijken", aldus een Libanese ooggetuige. Er zouden 5 doden te betreuren zijn, omdat de meeste dorpen al waren verlaten voor het plunderen begon. „Wij hebben tot dusverre niet in gegrepen om onze mensen te be schermen, maar als de Palestijnen en hun moslim-bondgenoten door blijven gaan de christenen uit hun dorpen te verdrijven, zullen we vergeldingsmaatregelen nemen en Sidon beschieten", zo zei generaal Antoine Lahd. Generaal Lahd, commandant van het door Israël gesteunde en gefinancierde Zuidli- banese Leger (SLA), sprak in Roum, een christelijk dorp 16 kilo meter ten oosten van Sidon, waar duizenden christenen in scholen, kerken en in de omliggende bos sen zijn gevlucht. „De omstandig heden zijn zeer slecht. Er is een ge brek aan alles", zo zei een Libanese journalist via de telefoon uit Roum. Leden van de sji'itische AMAL- militie van Nabih Berri namen la ter vijf van de acht dorpen in nadat „gewapende elementen" deze had den verlaten. Zij richtten wegver sperringen op om te voorkomen dat eenheden van het „Volksleger" zouden terugkeren, zo meldde het officiële nationale nieuwsagent schap van Libanon. Vliegtuig stort neer: tien doden BELGRADO (AP) - Een toestel van de Joegoslavische luchtmacht is neergestort op het dorp Vrelo in de provincie Kosovo in het zuiden van Joegoslavië. Daarbij zijn de pi loot en 9 dorpelingen omgekomen, zo heeft het persbureau Tanjug gis teren bekendgemaakt. Het vliegtuig kwam op drie ge bouwen terecht. Over het tijdstip en het type vliegtuig werden geen verdere bijzonderheden verschaft. De piloot was op een 'normale trai- ningsvlucht', aldus Taryug. De oor zaak van het ongeval wordt onder zocht. BERLIJN (DPA) - Ilse Hess, de vrouw van de laatste inwoner van de oorlog smisdadigersge- vangenis in West-Berlijn-Span- dau, heeft vrijdag haar man bezocht naar aanleiding van zijn 91e verjaardag. De 85-jari- ge mevrouw Hess, die Rudolf Hess drieeneenhalf jaar gele den voor het laatst had gezien, was vergezeld van haar zoon Wolf-Rüdiger en een jonge vrouw. De familie Hess was ongeveer anderhalf uur in het sombere gebouw. Terwijl mevrouw Hess bij haar man was, gaf een inwoner van Berlijn aan de politie die het gebouw had afgezet, een bloemenkrans voor Rudolf Hess. Tegen journalisten zei hij geen politieke beweegredenen te hebben, maar slechts medelij den met de man. „Wat heeft hij eigenlijk gedaan? In zijn geval worden mensenrechten ge schonden", zei hij. PARAMARIBO (ANP) - De crisis, die begin deze maand in de Suri naamse regering ontstond toen de drie grootste vakcentrales hun mi nisters uit het kabinet terugtrok ken, is opgelost. Dat heeft Henk Herrenberg, kabinetschef van be velhebber Bouterse, gisteren in Pa ramaribo meegedeeld. Twee van de drie vakcentrales, die uit de regering-Udenhout stap ten, zyn nu in een nieuwe formatie teruggekeerd. Dit zyn de Moeder- bond en CLO. De vakcentrale C-47 komt niet in het kabinet terug. Een nieuwe partner in de regering wordt de Vereniging Surinaams bedrijfsleven (VSB), zo deelde Her renberg mee. Bijna 400 doden bij epidemie in New Delhi NEW DELHI-Bij een epidemie van hersenvliesontsteking, die de In diase hoofdstad New Delhi teistert, zyn sinds het begin van dit jaar bij na 400 mensen omgekomen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid verklaard. De meeste slachtoffers waren kinderen en tieners. De woordvoerder vertelde dat er vanaf 1 januari 3.619 gevallen van hersenvüesonsteking zijn gecon stateerd, waarvan 393 met dodelij ke afloop. Dit kwam in veel geval len doordat ouders hun kinderen te laat naar het ziekenhuis brach ten, aldus de woordvoerder. Hy voegde er echter aan toe dat het aantal doden de laatste tijd af neemt. ADVERTENTIE Je moet nu eenmaal verstand hebben van koeling, verwarming, gas, water, verlichting, toiletten, etc. Wij zijn vakmensen die graag korrekt adviseren voor üw comfort. Zodat u niet voor on prettige verrassingen komt te staan. En dat geldt natuurlijk ook voor caravan- bezitters. Waldorpstraat 516. Den Haag. Tel. 070- 948855. Het kabinet bestaat nu uit de vakcentrales Moederbond, CLO en PWO (Progressieve Werknemers organisatie), de VSB, het militair gezag en de Associatie van Suri naamse fabrikanten. De crisis ont stond op 4 april toen drie van de vier vakcentrales hun ministers te rugtrokken. Zij hadden tevergeefs het aftreden geeist van minister van arbeid Dankerlui van de PWO. Deze kreeg de steun van het mili tair gezag van de Assóciatie van Surinaamse fabrikanten. Door de terugkeer van Moeder- bond en CLO in de regering is een breuk ontstaan binnen de vakbe weging en komt de vakcentrale C- 47 geïsoleerd te staan. Herrenberg deelde verder mee dat er een commissie is gevormd, die zich gaat bezighouden met voorstellen voor aanvulling van de regering. Het gaat hierbij om de ministeries van openbare werken, telecommunicatie en bouwnijver heid, sociale zaken en volkshuis vesting, onderwijs en wetenschap pen en een nieuw op te zetten mi nisterie van justitie. Weer doden bij onlusten in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AP) - Bij on lusten in zwarte voorsteden in Zuid-Afrika zijn gisteren volgens de politie twee zwarten om het le ven gekomen. In Alicedale by de stad Port Eli zabeth schoot de politie met hagel op een groep van ongeveer 40 zwarten die weigerde zich te ver spreiden. Daarbij kwam een zwar te om het leven. In Redhouse, een andere voor stad van Port Elizabeth, vond de politie het lichaam van een zwarte, die onherkenbaar was verminkt door brandwonden. De man is ver moedelijk het slachtoffer van de wraakacties van zwarten tegen col laborateurs met het blanke be wind. Fins bedrijf boycot Zuid-Afrika HELSINKI (Rtr) - De Finse coöpe ratie EKA, een van 's lands groot ste ondernemingen, heeft gisteren bekendgemaakt dat ze niet langer goederen uit Zuid-Afrika zal invoe ren uit protest tegen de apartheids politiek. De coöperatie, die een jaarlijkse omzet heeft van ongeveer zeven miljard gulden, importeert en dis tribueert vers fruit en andere pro- dukten uit Zuid-Afrika. EKA heeft tot de boycot besloten zonder over leg met de Finse autoriteiten. Het is natuurlijk geen toeval ge weest dat partijvoorzitter Hu Yao- bang in het buitenland (tijdens zijn bezoek aan Nieuw-Zeeland) aan kondigde dat China zijn leger in twee jaar tijd met een miljoen man gaat inkrimpen. Kennelijk wilde Peking er zeker van zijn dat deze gedurfde politieke stap de wereld pers zou halen. door Ruud Kreutzer Het bericht verscheen niet in de Chinese partijdagbladen, hoewel de juistheid ervan werd bevestigd door het verslag van het officiële persbureau Xinhua. Dat zou kun nen wijzen op tegenstand binnen de gelederen van het 4,2 miljoen man sterke leger zelf, dat al lange tijd geldt als het laatste bastion van oppositie tegen de vergaande libe ralisering van Deng Xiaoping. Diplomaten in de Chinese hoofd stad waren verrast door het nieuws, dat aantoont dat Deng en zijn gematigde medestanders zich sterk genoeg voelen om deze con frontatie aan te gaan. De legertop heeft zich sinds kort neergelegd bij de stelling van Deng, dat de mo dernisering van het leger moet wachten op de modernisering van de economie. Zo zei generaal Yang Dezhi, chef van de generale staf, eind vorige maand: 'Alleen als het land welvarend is geworden, kan het leger machtig worden'. Boerenzonen Nog maar tien jaar geleden be schouwden boerenzonen het als een eer om in het Volks Bevrij- dings Leger te mogen dienen, en niet te vergeten als een financieel aantrekkelijke baan. Nu het platte land, recentelijk gevolgd door de steden, in de greep is gekomen van het 'verantwoordelijkheidssys teem' dat het mogelijk maakt met hard werken snel rijk te worden, is militaire dienst niet meer zo in trek. In de zuidelijke provincie Guangdong is een toepasselijk ge zegde in omloop: 'Een jaar in het leger, en je verliest een fiets; twee jaar in het leger en je verliest een waterbuffel; drie jaar in het leger en je verliest een vrouw'. Kortom, in het leger verdoe je tijd, die je be ter kunt besteden om te werken. Trouwens, in het leger wordt steeds harder gewerkt. Op instruc tie van de 80-jarige Deng, die als enige officiële functie het voorzit- Deng: sterk genoeg. terschap van de Centrale Militaire Commissie heeft behouden, wordt het leger in toenemende mate inge zet bij civiele bouwprojecten, en zelfs de produktie van consumptie goederen. En ook het voornemen om de omvang van het leger met een miljoen soldaten te verminde ren heeft als belangrijkste doel geld vrij te maken voor de moder nisering van de landbouw en in dustrie, en slechts ten dele voor de modernisering van het wapenarse naal. Bezuiniging In Peking krijgt de omvorming van de strijdkrachten van het ma- oistische volksleger tot een moder ne strijdmacht momenteel geen hoge prioriteit, maar dat wil ook weer niet zeggen dat er helemaal niets aan wordt gedaan. Dit jaar werd het militaire budget juist weer met 3,3 procent verhoogd, na een aantal jaren van ingrijpende bezuinigingen. De modernisering van de conventionele bewapening vordert, en met de Verenigde Sta ten wordt onderhandeld over de le vering van geavanceerde (defensie ve) wapens. China is inmiddels ook in opkomst als exporteur yan mili tair materieel, vooral naar de Der de Wereld. Het is nog niet bekend welke on derdelen van het Volks Bevrij- dings Leger voor de bijl zullen gaan, maar Westerse militaire waarnemers verwachten dat de meer gespecialiseerde gevecht seenheden grotendeels gespaard zullen blijven. Langs de grens met de Sowjet-Unie en Vietnam staan bij elkaar al 1,2 miljoen Chinese soldaten tegenover zestig Russi sche en 36 Vietnamese divisies. De aangekondigde Chinese troe penvermindering is tevens een sig naal naar Moskou, dat tot nu toe geen enkele neiging heeft vertoond om tegemoet te komen aan de Chi nese eis om de legermacht langs de gezamenlijke grens drastisch te verkleinen. Als het nieuwe politbu- ro in Moskou bereid is nu wel op de Chinese verlangens in te gaan, dan zou dat een belangrijke belem mering wegnemen voor een ver dere ontspanning in de onderlinge betrekkingen. Handelsverkeer Het handelsverkeer tussen de twee communistische grootmach ten is de laatste jaren met grote sprongen vooruitgegaan, maar de politieke verstandhouding is nog altijd niet veel beter geworden. Toch wordt de kans op een gewa pend conflict met de Sowjet-Unie minimaal geacht in Peking, waar de 'onvermijdelijkheid van een nieuwe wereldoorlog' tien jaar ge leden nog onfeilbaar dogma was. Maar de gevolgen van een in krimping van het leger zijn direc ter en waarschijnlijk groter voor de binnenlandse situatie dan voor de internationale politiek. Als Deng Xiaoping kans ziet de invloed van het leger op de politiek verder te rug te dringen, dan stelt hij daar mee de hervormingen veilig, die de laatste maanden een beetje in de versukkeling zyn geraakt door een wijdverbreide corruptie en laks heid van de autoriteiten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7