AANGEBODEN: Nog kans op goedkeuring omroep-cao EEN MOOI HUIS. Scherper eis bij afmaken dieren Kabinet welwillend Kroonprins 18 jaar Extraatje voor minima sluit Lubbers niet uit DE SCHILDER STAAT ERVOOR. Grieks en Frans geen echte halsbrekertjes EXAMEN KOORTS Greenpeace belemmert lozing gif op Noordzee ZATERDAG 27 APRIL 1985 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is alsnog bereid de om- roep-cao goed te keuren, indien de kosten ervan kunnen worden opgevangen binnen het budget van de gezamenlij ke omroepen. Premier Lubbers zei vrijdag op zijn weke lijkse persconferentie dat een delegatie van vijf ministers het komende overleg met de omroepwerkgevers zal voor bereiden. Lubbers suggereerde eerst dat de vijf ministers gezamenlijk de on derhandelingen zouden voeren. Later corrigeerde de Rijksvoor- 'lichtingsdienst deze mededeling, Een woordvoerder liet weten dat alleen de ministers Brinkman (WVC) en De Koning (sociale za ken) met de werkgevers zullen overleggen. Behalve deze twee bewindslie den zullen ook Lubbers en de mi nisters Van Aardenne (economi sche zaken) en Ruding (financiën) het overleg voorbereiden. De aan wezigheid van Van Aardenne - de enige WD'er - moet bereiken dat ook de liberalen zich met de uit komst van de onderhandelingen kunnen verenigen. Indien het nieuwe beraad, dat waarschijnlijk woensdag zal plaatsvinden, tot overeenstem ming leidt, zal het kabinet niet moeilijk meer doen over het princi piële punt van het trendvolger- DEN HAAG (GPD) - Het beroep dat NOS en Wereldomroep hebben ingesteld tegen het besluit van mi nister Brinkman (WVC) om de om- roep-cao af te keuren, wordt don derdag door de Raad van State be handeld. De openbare behandeling door de Kamer voor Spoedeisende Ge vallen, die om 14.00 uur begint, zal zich op verzoek van de twee om roepen beperken tot de vraag of de Raad van State de aangewezen in stantie is zich over het beroep uit te spreken. schap. Zoals bekend verzetten WD en PvdA zich tegen deze be slissing, dat het omroeppersoneel de loonontwikkeling van de amb tenaren zou moeten volgen. Don derdag wordt het debat over deze zaak in de Tweede Kamer voortge zet. Banen Lubbers benadrukte dat het ka binet bereid is oplossingen van de omroepen te bespreken, waarbij de loonkosten per werknemer welis waar toenemen, maar het totale budget niet overschreden wordt. Dat kan worden bereikt door niet alle banen die vrijkomen als gevolg van het korter werken, op te vullen door het aantrekken van nieuwe werknemers. In dat verband gelden volgens de minister-president omstandighe den die te vergelijken zijn met het bedrijfsleven, dat ook moet passen en meten om binnen het budget te blijven. De omroep-cao, die even eens een verband legt met het be drijfsleven, kan dan alsnog worden goedgekeurd. In dat geval zal het kabinet niet meer 'muggenziften' over het trendvolgerschap. Lubbers sloot uit dat het kabinet alsnog bereid zou zijn in te stem men met een verhoging van de om roepbijdrage. Tegen een (tijdelijke) greep in de reserves van de omroep zal het kabinet zich echter niet kos te wat het kost verzetten, aldus de premier. DEN HAAG (ANP) - Kroonprins Willem-Alexander is vandaag 18 jaar geworden. Daarmee heeft hij de leeftijd bereikt waarop hij vol gens artikel 33 van de grondwet zijn koninklijk gezag mag uitoefe nen. De eerste belangrijke schreden op weg naar zijn koningschap zet de prins op 3 juli, als hij met zijn moeder voor het eerst een zitting van de Raad van State zal bijwo nen. Koningin Beatrix is voorzitter van dit Hoge College van Staat, maar is slechts zelden bij vergade ringen aanwezig. Willem-Alexan der wordt straks officieel lid van de raad. Hij mag dan net als de overi ge leden van het koninklijk huis meedoen aan de beraadslagingen, maar niet stemmen. Voorlopig blokt de kroonprins evenwel nog voor zijn eindexamen op 27 mei aan het Atlantic College in Wales. Als hij slaagt gaat hij op 17 augus tus naar Den Helder om te worden opgeleid tot aspirant reserve offi cier bij de marine. Hij krijgt tij dens zijn dienstplicht niet de ge bruikelijke wedde van f 574,66, zo heeft premier Dubbers gisteren meegedeeld op zijn wekelijkse pers conferentie. Dat heeft te maken met het feit dat hij al van de overheid een 'uitkering' krijgt. (fotoGPD) AMSTERDAM (ANP) - Misschien had het onderwijssysteem nooit moeten'worden veranderd. Vroe ger was er geen keus en had je maar naar school te gaan. Tegen woordig wordt alle mogelijke moeite gedaan om het de leerling naar de zin te maken om hem maar op school te houden. Deze uitspraak deed de directeur van het kinderpsychiatrisch cen trum Tulpenburg, drs. Y Choy. op het spijbelcongres dat het Amster damse Psychologisch Pedagogisch Instituut (PPI) gisteren in de hoofdstad hield ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan. Het instituut verleent hulp aan kinde ren en jongeren tussen 6 en 18 jaar die het op school niet hebben ge red en zijn uitgevallen, dan wel nog op school zitten maar daar dreigen vast te lopen. Choy was op het congres een van vele deskundigen die hun licht lie ten schijnen over het spijbelen, de oorzaken daarvan en wat er moge lijk tegen het groeiende schoolver zuim te doen is. Hij zei het heel be langrijk te vinden de jongeren te horen, maar hun geen medeverant woordelijkheid te geven voor het onderwijsbeleid. „We hebben te genwoordig de neiging de jonge- Spijbelcongres: leerling over- of onderschat? ren te overschatten. We overbelas ten ze door hun altijd weer te wil len begrijpen. Naar school gaan moet weer een vanzelfsprekende zaak worden. Spijbelen hoort niet", zei Choy. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) liet weten het onaan vaardbaar te vinden dat jongeren uit de 'onderwijsboot' vallen en daardoor kansen op zelfontplooi ing en maatschappelijke voorbe reiding missen. „Onder het motto school is goed voor U moeten we met z'n allen wat aan het school verzuim doen", zei zij. Een gede gen registratie is volgens de staats secretaris een eerste voorwaarde voor een succesvol beleid van de scholen. Drs. M. Harten van het jubilerende instituut hamerde er, in tegenstel ling tot drs. Choy, op dat de school meer aandacht voor de leerling moet hebben. Als de school zich niet gaat aanpassen aan de bele vingswereld van de kinderen zal het spijbelen alleen maar toene men, vreesde zij. Het komt voor, dat kinderen enkele weken ziek zijn en dan bij terugkomst op school merken dat eigenlijk nie mand hen heeft gemist. Een kind gaat dan denken dat het niemand interesseert of ze wel dan niet ko men opdagen, aldus Harten. PPI-coördinator O. Slok en hoofdinspecteur J. Heesters van de Amsterdamse jeugdpolitie wilden ook de rol van de ouders niet ver waarlozen. Slok: „Veel kinderen worden geconfronteerd met moei lijkheden thuis door scheiding of ruzies van de ouders. Die ouders zijn dan te veel met zichzelf bezig en schieten tekort in het geven van de aandacht en de liefde die de kin deren toch nodig hebben". Een van de brandende vragen uit het congres was of spijbelen als een recht dan wel als een zonde moest worden beschouwd. Een ge heel bevredigend antwoord werd niet gegeven. Toch was wel duide lijk dat de spijbelaars zelf zich niet als zondaren AMSTERDAM (ANP) - Ook schoolkinderen namen gisteren deel aan de jaarlijkse herdenking van de bevrijding van het Duitse concentratiekamp Ravensbrück. Het Ravensbrück-monument dat aan tal van omgekomen vrouwen is gewijd, staat op het Amsterdam se Museumplein. (foto ANP). Nieuw verkeers bord bij tunnels DEN HAAG (GPD) - Het arse- naai verkeersborden in Neder land is met een uitgebreid. Sinds gisteren zyn bij tunnels nieuwe verkeersborden ge plaatst, die aangeven dat het daar verboden is bepaalde ge vaarlijke stoffen te vervoeren. Het nieuwe bord toont een zwarte vrachtauto met een rood vlak op een witte achtergrond met een rode rand. Onder elk verkeersbord is een tweede bord bevestigd met het cijfer II. Dit geeft aan dat even weinig gevaarlijke stoffen door de tun nel mogen worden vervoerd als volgens de oude regeling. Mettertijd zal bij een aantal tunnels het cijfer II worden vervangen door het cijfer I. Dit betekent dat het toegestaan is de meeste brandgevaarlijke stoffen door die tunnels te ver voeren. ADVERTENTIE Bent u een begenadigd doe- is de buitenkant van uw huis De schilder maakt 't mooi u zeker weet dat uw huis beschermd is. Een veilig gevoel waard. Weet u wat? Bel de het-zelver? Dan nóg een ander verhaal, en doet 't goed. Zodat weer voorjaren - 'en dat is heel wat man die 't kan. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal niet zonder slag of stoot toe stemmen in een extra uitkering van 150 gulden aan huishoudens die van één minimum-inkomen moeten rondkomen. Minister-pre sident Lubbers wekte op zijn we kelijkse persconferentie echter ook niet de indruk dat het kabinet zich tot het uiterste zal verzetten tegen de wens van vrijwel de gehe le Kamer om de zogeheten 'meerja rige echte minima' het extraatje te gunnen. In verschillende spreekbeurten hebben zowel de leiders van de PvdA als die van de regeringspar tijen CDA en WD gepleit voor een extra uitkering aan huishoudens die al meerdere jaren moet doen met één minimumloon of -uitke ring. De koopkracht van deze groep boet er dit jaar zeker één pro cent bij in. Oorzaken daarvan zijn de koude winter en het daardoor hogere gasverbruik, en de hogere koers van de dollar en de daardoor groter uitvallende stijging van de kosten van het levensonderhoud in ons land. Het kabinet blijft er volgens pre mier Lubbers bij dat er geen geld is om een extra uitkering aan de 'meerjarige echte minima' te finan cieren. Daarnaast wees Lubbers er op dat het kabinet al 335 miljoen beschikbaar heeft gesteld, zoals bij de algemene beschouwingen met de Kamer was overeengekomen. Ook uit een oogpunt van beleid wees Lubbers het extraatje van 150 gulden per huishouden af. Hij er kende gisteravond dat deze mtoi- ma er dit jaar op achteruit gaan. Voor het kabinet is dat op zichzelf echter geen reden om de uitkering te verhogen. De premier zei, dat indien het parlement toch zou bepalen dat het extraatje moet worden betaald, het kabinet zal laten nagaan of er met de eenmalige uitkeringen niet wordt gefraudeerd. Lubbers liet in het midden of dit onderzoek al dit jaar voorafgaand aan de uitkering zal gebeuren of (steéksproefsge- wijs) achteraf. LEONIE SAZIAS (GPD) - Vero- nica-omroepster Leonie Sazias stapt over naar de AVRO. Ze gaat bij deze omroep samen met Fred Oster een televisieprogramma pre senteren over showbusiness, film en theater. Havenschap twist met Smit-Kroes DELFZIJL (GPD) - Het Haven- schap Delfzijl gaat voorlopig geen vervuild slib storten in de Eems. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft het Havenschap gedreigd deze stortingen met poli- tiedwang tegen te houden. Tegen deze dreiging gaat het Havenschap een procedure beginnen bij de' Arob-rechter. Volgens het Haven schap is het dreigen met politie on wettig, omdat het Havenschap het recht heeft om te storten. Smit-Kroes betwist dat. Eerder dit jaar gaf zij het Havenschap geen vergunning om het slib in de Eems te storten, zoals in de afgelo pen jaren gebeurde. Het Haven schap zegt het recht wel te hebben; een zogenaamde fictieve vergun ning. De Arob-rechter mag nu uit maken wie gelijk heeft: het Haven schap of de minister. Eerste dag eindexamen vwo De kop is eraf voor de eindexa menkandidaten vwo: Grieks en Frans stonden gisteren op het programma. Even napraten op het Stedelijk Gymnasium in Lei den leerde al snel dat de tekst van Thucydides niet al te hoog gegrepen was. Voor enkele 'bè- ta'-klanten was de beschrijving van de staatsbegrafenis van ge sneuvelden in de Peloponnesi- sche oorlog overigens moeilijk genoeg. Maar de gemiddelde 'al- pha'-leerling hoefde er niet al te veel moeite mee te hebben. De reacties van Hans Welling, Marije de Kruiff, Alexandra Can- negieter. Helen Burger, Joanne Sprey en Dollie van Klarenbosch varieerden van "Het had moeilij ker gekund, ik had tijd genoeg om na te denken" tot "Ik heb het gevoel stomme dingen te hebben gedaan en ik had nog maar een kwartier voor de vragen". Lerares Jacqueline Hoekzema viel over één vraag: "Er was een groep mensen die niet aan de be grafenisplechtigheid mocht deel nemen, wie namelijk niet?" "Het antwoord daarop was niet in de tekst terug te vinden. Je kunt dus van alles invullen. Het goede antwoord moet zijn: de vrouwe lijke verwanten. Want vrouwen waren in die tijd alleen goed om kinderen te baren. Maar bij zoiets plechtigs als een staatsbe grafenis waren ze niet welkom". Jacqueline kan zich voorstellen dat sommige kandidaten als ant woord "slaven" hebben gegeven. "Ik vind het een dubieuze vraag. Volgens mij kan geen enkel ant woord worden foutgerekend". Anders dan vroeger, toen de gymnasiasten jarenlang op Ho merus, Herodotes en Plato moes ten zuchten, is de keuze nu veel gevarieerder: het enige waaraan moet worden vastgehouden is dat schrijvers van vier gebieden worden gelezen: epische gedich ten, geschiedschrijving, filosofie en een vrije keuze. Voor dat laat ste wordt meestal een tragedie gekozen. 'Medea' van Euripides is favoriet en verder staan 'Anti gone' van Sophocles, 'De Bac chanten' eveneens van Euripides en 'Prometheus' van Aischylos nogal eens op het programma. Voor docenten en leerlingen is dit gemakkelijker, omdat je weet waarop je je voor het eindexa- men moet voorbereiden. Vol gens Jacqueline Hoekzema wordt steeds een stukje Grieks van een gemiddelde moeilijk heidsgraad gekozen. En gisteren kwamen de leerlingen van het Stedelijk Gymnasium beslist niet voor een verrassing te staan. Van de geschiedschrijver Thucy dides hadden ze al het een en an der onder ogen gehad. Ook de Franse teksten lever den geen onoverkomenlijke pro blemen op. De eerste over het fe nomeen Francoise Sagan en haar vijftiende roman sprak de een misschien meer aan dan de an der, maar echt moeilijk was het niet. Verder boden de examen opgaven een stuk over de erva ringen van kapitein Cook. Ook al geen opgave om over te struike len. "Zeg nou niet dat we het makkelijk vonden", waarschu wen Adriaan Grijns en Pieter Ruempel. "Want de derde tekst vonden we best moeilijk". Die was danook, hoe kan het anders, uit de Franse kwaliteitskrant 'Le Monde' en ging over informatie systemen. "Maar verder ging het tamelijk relaxed, ik geloof dat we hier wel een goed cijfer voor heb ben". Lidewey de Vries was daar niet van overtuigd. "Alleen de eerste tekst vond ik gemakkelijk. Maar na dat Grieks van vanochtend had ik weinig puf meer". De durfals kunnen in elk geval teletekst controle- of hun antwoorden allemaal juist zijn geweest. Wie dat grieze lig vindt, kan zijn kop beter even in het zand steken en wachten tot de examens zijn afgelopen. Dan wordt pas echt zeker of je geslaagd bent, of gezakt. ANNEMIEK RUYGROK. AMSTERDAM (ANP) - Actievoer ders van Greenpeace hebben giste ren een lozingsschip op de Noord zee zodanig in het vaarwater geze ten, dat dit schip met een gedeelte van het chemische afval moest te rugkeren, aldus een woordvoerder van deze milieu-actiegroep. Het lozingsschip Falco was met een lading chemisch afval van de titaandioxide-industrie op weg naar een lozingsgebied, 40 kilome ter uit de kust van Walcheren, toen het werd achtervolgd door de 'Si- rius', een schip van Greenpeace. Vandaar gingen actievoerders per rubberboot naar de Falco en keten den zich zodanig vast aan de ach tersteven van de Falco, dat de lo zingspijpen van dit schip niet ge bruikt konden worden. De kapi tein van de Falco beantwoordde deze actie door het afval, bestaan de uit zwavelzuur, ijzersulfaat en zware metalen, te lozen via gaten onder het wateroppervlak. Toen de Greenpeace-actievoer- ders dit bemerkten, begaven dui kers zich in het vaarwater van het schip. Dit had volgens de Green- peace-woordvoerder tot gevolg dat de Falco de koers wijzigde en niet meer binnen het door de vergun ning vereiste gebied kon lozen. Ook de snelheid, waarmee de lo zing moet plaatsvinden, kon niet meer worden bereikt. Door deze actie protesteerde Greenpeace tegen het verlenen van vergunningen door de Belgische overheid voor het lozen van dit af val, dat afkomstig is van Belgische bedrijven. Volgens Greenpeace loost de Falco 1.000 ton afvalzuur per dag. Telefoontarief minder omhoog DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) heeft besloten een aan tal tariefverhogingen voor- de tele foon te beperken. Hij wil echter niet, zoals de Tweede Kamer had gevraagd, alle tariefverhogingen terugdraaien. Het gaat om toestellen waarvoor een eenmalige vergoeding wordt gevraagd, apparaten waarvoor elke maand een huurbedrag moet wor den betaald en de verhoging van de telextarieven voor een aantal Europese bestemmingen. Daar naast zal de bewindsman binnen kort met voorstellen komen om zgn. nevenapparatuur in het ver volg te verkopen en niet langer te verhuren. Ook komt er een onder zoek naar de mogelijkheid om 'doe-het-zelf-pakketten voor parti culieren op de markt te brengen. Ploeg presenteert gezondheids- en welzijnswet DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Ploeg (landbouw en visserij) wil een eind maken aan de automa tische schadevergoeding die boe ren ontvangen wanneer ze dieren moeten laten afmaken als gevolg van een besmettelijke ziekte in hun veestapel. Een bepaald perT centage van de financiële compen satie wordt in mindering gebracht naar mate er aanmerkingen zijn op de inrichting van het bedrijf, de hy giëne en de contacten met de dierenarts. Deze maatregel, die de boeren moet prikkelen orde op zaken te stellen, wordt aangekondigd in de ontwerp-gezondheids- en welzijns wet voor dieren. Ploeg stuurde het wetsontwerp gisteren naar de Tweede Kamer. Daarmee wordt na elf jaar tegemoet gekomen aan de wens van het parlement. De wet bestrijkt behalve besmet telijke dierziekten ook het welzijn van dieren. Uitgangspunt daarbij is dat elk dier een eigen te bescher men waarde heeft. Welzijn bete kent meer dan alleen het tegen gaan van het toebrengen van pijn en letsel, en meer dan alleen het ga randeren van verzorging. Voeding, huisvesting en verzorging moeten in overeenstemming zijn met de specifieke behoeften van het be trokken dier. Bij de presentatie van de ont- werp-wet liet staatssecretaris Ploeg er geen.misverstand over be staan dat niet alleen het belang van het dier telt. Ook met de sociale en economische belangen van de on dernemer moet rekening worden gehouden. En ook met die van de samenleving: „De export betekent veel voor ons land". Excessen Ploeg zei dat wat betreft het wel- zijn van de dieren eerst de exces sen moeten worden aangepakt. Daarna volgen gaandeweg de min der noodzakelijke aanpassingen. Meestal gefaseerd, omdat de staatssecretaris aandacht heeft voor de investeringen die veehou ders hebben gepleegd. In die zin liet hij weten niet al te hard te zul len optreden tegen de bio-indus- trie. Op enkele maatregelen na zal er dan ook voor de dieren weinig ver anderen. De ontwerp-wet is vooral bedoeld om verouderde wetge ving, zoals de paardenwet, de vo- gelziektenwet, de runderhorzelwet en de wet op de dierenbescher ming te vervangen. De gezond heids- en welzijnswet voor dieren wordt een kaderwet. Dat betekent dat de wet in de loop der tijd ver der wordt ingevuld met algemene maatregelen van bestuur. Strafmaat Staatssecretaris Ploeg heeft bij de indiening van de ontwerpwet enkele van deze algemene maatre gelen gevoegd, die gelijk met de wet in werking treden. Zo worden bepaalde vormen van dierenmis handeling beter beschreven en de strafmaat verhoogd. Strafbaar wor den onder meer het couperen van oren en het doorsnijden van stem banden. De wet zal het deelnemen aan keuringen en tentoonstellin gen met dieren waaraan een verbo den ingreep is verricht, onmogelijk maken. Ook mogen ze niet meer worden verhandeld. Verder zyn regels gesteld voor de behandeling van wrakke dieren, voor het couperen van staarten met uitzondering die van honden en voor het amputeren van tong punten bij runderen. Bepaalde sys temen van aanbinding van fokzeu- gen wordt verboden. Met inachtne ming van een overgangsperiode moeten alle mestkalveren groeps- huisvesting krijgen. De Dierenbescherming en de stichting Lekker Dier zeggen in eerste reacties de* ontwerp-wet vol strekt onvoldoende te vinden. Zij noemen het beschamend dat niets wezenlijks wordt toegevoegd aan de bestaande wetgeving ter be scherming van dieren. In tegen stelling tot de indruk die wordt ge vestigd, is er geen sprake van nieu we dierenbeschermingswetgeving, aldus de beide organisaties. Ook vinden ze het treurig dat Ploeg geen definitie van het begrip 'wel zijn' in de wet heeft opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5