Programma koninginnedag '85 Van 'boem' tot een goed contact met leerlingen j Singelloop trekt 3000 deelnemers ROB GORRIS. ZUIDHOLLANDSE SNUFFELMARKT 985 ZATERDAG 27 APRIL 1985 LEIDEN Weer 'wijksgewijze' viering van 30 april iet LEIDEN - De Leidse singelloop heeft gisteren 3000 deelnemers ge- de trokken, een aantal dat bij dit eve- jS_ nement nog niet eerder was geno- ge teerd. Organisator Joop Westbroek je. van de politie-sportvereniging was t. dan ook 'dik tevreden' met de op- komst. Wielinga bij 'zijn school': Hij ziet de Mondriaan als een groot gezin. (foto Holvast) dendert dat met brommers en fiet sen van het plein af. Dan valt er moeilijk oog op te houden. Maar we proberen het toch een beetje rustig te houden". Groot gezin Wielinga ziet zijn school het liefst als een groot gezin, een gigantisch huishouden, waarin je moet leren met elkaar om te gaan. Zoals in elk huishouden zijn ook hier huisre gels. Overtreding daarvan wordt niet meer zo zwaar 'gestraft' als vroeger. "Vroeger hing je, nu tre den we soepeler op". Wielinga verlaat binnenkort dit huishouden. Valt er dan een grote leegte? "Ach, échte hobby's heb ik niet. Ik houd van fietsen en ik zal vaker het zwembad induiken. Wat karweien afmaken waar ik nooit aan toegekomen ben. Daar was nooit tijd voor. Ik zat de laatste ja ren elke maandagavond op school om te vergaderen en ook door de week zijn er nogal wat avondverga deringen. Dat is in de loop der tij den steeds toegenomen. Het is wei eens een beetje teveel. Maar dat is nu eenmaal het gevolg van het di recteur zijn. Dan moetje contacten maken. Met leerlingen, ouders, het ministerie en collega's". LEIDEN - Geboren: Hugo, zv. H. van der Plas en L. G. van Tricht; Samira, dv. A. El Meslouhi en J. van Duijn; Jaap, zv. J. N. C. van der Salm en J. A. E. van Haastert; Martyn, zv. T. P. Roosen en H. Y. Stokhuijzen; Danielle, dv. M. C. H. van der Meij en W. M. de Jong; Farah, dv. K. Znagui en F. Mharchi; Janneke, dv. J. van Egmond en G. van der Meij; Thomas Ralph, zv. J. S. D. Bragdon en J. C. Wesseling; Judith, dv. E. C. J. Po lak en M. Cohen; Johanna Elisabeth, dv. J. G. Overdijk en A. E. Buurman; Ro bert, zv. L. C. M. van Ruiten en I. J. M. Stigter; Rudolf Jan, zv. M. P. Cové en Y. B. Vierbergen; Lex, zv. L. P. C. van der List en D. M. W. Hoogervorst; Chantal, dv. H. J. Tuinhof de Moed en P. van den Hout; Winifred, dv. F. G. de Ceuninck van Capelle en S. D. Zimmermann; Directeur Wielinga verlaat Mondriaan LEIDEN - Het is zo'n school, waar rcj tijdens een gesprek in de direc teurskamer twee leerlingen bin- nenlopen met een zojuist gebak- J ken pizza. Of we ook een stukje willen? De eetlust is, ondanks de - lekkere geuren, niet zo groot, want nét hebben we in het restaurant 1 van deze Mondriaan scholenge meenschap een voortreffelijke lunch (door leerlingen zelf bereid en perfect opgediend) achter de kiezen. De Mondriaan scholengemeenschap voor christelijk beroepsonderwijs begint komend schooljaar met twee nieuwe opleidingen: kantoor- en verkooppraktijk. Leerlingen die op een kantoor willen gaan werken, verkoper of verkoopster willen worden, kunnen daartoe een (praktijk opleiding krijgen. Vooral het gebruik van moderne communicatiemid delen en in het bijzonder computers en tekstverwerkers zullen een be langrijke plaats in de opleiding krijgen. Bij het tot stand komen van de nieuwe opleidingen is men uitgegaan van adviezen uit het bedrijfsle ven. door Annemiek Ruygrok Directeur Wielinga gaat de Mon driaan aan het einde van het schooljaar verlaten. Gebruik ma kend van de VUT-regeling, moet de school het na 23 jaar nu zonder hem doen. Van die 23 jaar is hij 13 jaar directeur geweest, heeft hij de vernieuwingen in het onderwijs bijna aan den lijve gevoeld en heeft hij met succes een fusie-operatie vorm gegeven. Van een 'gewone' lts, met alle problemen van een te ruglopend aantal leerlingen, werd de Mondriaan een school waar veel te leren valt: van bakker tot auto monteur, van timmerman tot ho telkok. En met ingang van het nieuwe schooljaar komen er op nieuw twee mogelijkheden bij: kantoor- en verkooppraktijk. "Een grandioos verschil met vroeger", zo noemt Wielinga de laatste jaren van zijn onderwijstijd in vergelijking met het begin: 40 jaar geleden. In 1962 ging hij werken op de christelijke lts, die nu de Mondriaan is. "Een rustige tijd. Maar al gauw, in 1968, kwam die Mammoetwet. Dat was een he le verandering. En met het lbo-, lavo—besluit van 1972 werd alles ineens vieijarig". "We hebben altijd ingespeeld op vernieuwingen. Toen de mogelijk heid van een proefexamen er nog maar net was, gingen wij er al mee werken. En zoals wij via een practi cum met vakken als natuurlijke historie en scheikunde omgaan, heeft de belangstelling van veel mensen uit de onderwijswereld. Ook uit andere landen zijn ze ko men kijken hoe wy dat hier doen. En ik heb onderwijsminister Deet- man ook wel eens een dag op be zoek gehad". Boem Ook zijn manier van optreden te genover de leerlingen is knap ver anderd: "Vroeger was het boem", zegt hij met zijn hand op tafel slaand. "Zo moest het gebeuren en de leerlingen hadden zich er maar aan te houden. Maar er heeft een totale revolutie plaats gehad. Wat heel belangrijk is: nu zijn de con tacten met de leerlingen veel beter. Je praat meer met ze. En er is een groot deel van het werk afgestoten naar de schooldecanen. Vroeger deed je alles zelf. Maar met meer dan 1200 leerlingen kan dat niet meer. Bovendien is de maatschap pij ingewikkelder geworden. Er zijn meer echtscheidingen en dat heeft z'n weerslag op de leerlin gen". Hoewel het aantal leerlingen in de loop der jaren terugliep, is nu na de fusie het leerlingenbestand van de Mondriaan uitgegroeid tot 1250. "Het voordeel is dat er nu meer meisjes op de school zijn. Dat heeft een goede invloed op de jongens. Wij proberen de jeugd goed te be geleiden, dat ze zich goed gedra gen. Daarom laten we ze ook een paar keer per jaar in het restaurant eten. Daar brengen we ze dan tafel manieren bij". Een goed initiatief nam de Mon driaan vorige week: na klachten van buurtbewoners over rommel op straat werd een 'buurtmilieu- dag' georganiseerd. De school jeugd ging met prikkers en wagen tjes van de gemeentereiniging op stap om de straat schoon te maken. Volgens Wielinga gaat hij op alle eventuele klachten van buurtbe woners in. In samenwerking met de buurt wordt geprobeerd de om geving van de school netjes te hou den. "Dat is soms moeilijk hoor. Want als de school hier uitgaat, LEIDEN - J. van Meijgaarden, be stuurslid van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) en raadslid voor de PvdA in Leiden, vindt dat dage lijks bestuur van het EBR een te klein deel van de ingeleverde prijs compensatie gebruikt voor het scheppen van nieuwe banen. Hij wil hier tijdens de vergaderingvan de Algemene Raad van het EBR opheldering over vragen. Van Meijgaarden heeft tijdens de i laatste vergadering van de Algeme ne Raad een motie ingediend waar- j in werd gevraagd de prijscompen- 'EBR doet te weinig aan creëren banen' satie volledig te benutten voor het scheppen van nieuwe banen. Het dagelijks bestuur nam die motie over, zij het dat het slechts een vol ledige 'besteding van de prijscom pensatie' wilde toezeggen. Onlangs heeft het dagelijks be stuur van het EBR een akkoord ge sloten met de bonden over deze zaak. Afgesproken is nu dat 75 pro cent van de ingeleverde prijscom pensatie wordt gebruikt voor het scheppen van nieuwe banen. Bestuurslid van Meijgaarden plaatst vraagtekens bij dit ak koord. Hij vindt nu dat het dage lijks bestuur zijn motie niet heeft uitgevoerd en stelt dat dit jaar en in de jaren daarna alsnog meer geld voor nieuwe banen beschikbaar moet worden gesteld. *De Middelweg is al voor een deel afgesloten als gevolg van de werkzaamheden. LEIDEN - Ook dit jaar wordt ko ninginnedag in Leiden vooral in de wijken gevierd. Mr. P. de Clerq, voorzitter van het bestuur van de vereniging 'Koninginnedag', roept alleen wel iedereen op om 's mor gens naar het stadhuis te trekken. Daar wordt om negen uur de vlag gehesen. "Immers, dit onderdeel van het programma is het enige dat in het centrum plaatsvindt, maar dat wel het begin inluidt van alle andere festiviteiten", zo schrijft hij in het programmaboekje. Eigenlijk wordt vandaag al be gonnen als om 20.00 uur bij speel tuinvereniging Beatrix (Zuid- West) een Oranje-bingo wordt ge houden. Zondag begint om 11.30 uur een autostertocht in Tuinstad/ Staalwijk. Maandag zijn om twee uur de eerste droppingvluchten boven de Kikkerpolder (UVS-ter- rein) en dinsdag begin het feest dan echt. Behalve de activiteiten in de wijk is er ook een Oranje-wandel tocht. Tussen negen uur en half drie kan er gestart worden bij het restaurant van de ijsbaan aan de Vondellaan. De afstanden variëren van vijf tot vijfentwintig kilometer en de organisatie is in handen van de Wandelkring Leiden en omstre ken van de KNBLO. Hieronder de verdere activitei ten voor die dag, opgesplitst naar wijk: Groenoord 11.30-12.30 uur: kinderoptocht met mu ziekkorps Matilo 12.45-13.15: de grote 'Doe eens een kunstje' show 12.30-14.30: kinderspelletjes 14.45-15.30: circus TontoneUi 14-00-16.00: biertapwedstrijden voor de ouderen 16.00: rad van avontuur 15.30-17.30: muziek van boerenblaaska- pel De Dorstvlegels. Maredorp 12.00 uur: ballonnen oplaten 12.30-16.00: kinderkennis 12.30-18.30: terras met muziek. Voor de kinderen video-films in buurthuis. Brandewijn 15.00-16.00: spelen voor kinderen en vol- 19.00-20.30: play-backshow (Anthonius Clubhuis) 20.30-24.00: feest met muziek en dans (Anthonius, Clubhuis) 12.30: terug naar Hortuszicht in optocht met muziek 1-12.45: spelletjes en/of poppenkast 13.30: muziek Burgemeester-, Prof-, en Rijndijkwijk 9.30: opstellen kinderoptocht en jure ring 10.00-11.00: kinderoptocht door de wijk met muziekkorps 10.15-16.30: tiener straatvoetbal 11.00: prijsuitreiking kinderoptocht 11.30-12.30: poppenkast in buurthuis Comelis Joppensz 14.00-16.00: kinderkennis 17.00-18.00: rad van avontuur. Meerburg 14.00: poppentheater 14.00-17.00: Sweet Dixie Stompers 20.00: feestavond met de Rijnsons. Augustinus 11.00: ballonnen oplaten en straatcircus 11.00-12.30: speUetjes 12.30-16.00: poppenkast, straattoneel, modeshow enz. 16.00-17.30: oraqjemenu in de Mensa 19.15-20.00: live muziek 20.00: film 'Never say never again'. 22.00-02.00: disco: Overdag vinden activiteiten plaats op', het Gerecht, 's avonds in Augustinus. Bij slecht weer gehele dag in Augusti- Speeltuinvereniging Ons Eiland 10.00-16.00: fancy-fair met kinderspelen en rad van avontuur en rommelmarkt voor en door de kinderen. 10.00: versierde optocht voor kinderen van drie tot tien jaar 12.00: ballonnnenwedstrijd 12.30: kinderspelen 14.00: play-backshow alle leeftijden 16.00: touwtrekwedstrijden (festiviteiten worden gehouden in Groe- nesteeg en Kaarsemakerstraat) Pieters- en academiewljk 10.00: opening voorjaarsmarkt op het Rapenburg 11.00-12.00: optreden harmonie-orkest op Rapenburg 13.00-15.00: wedstrijden met waterfiets 15.00-16.00: inlooppconcert in Rijksmu seum van Oudheden 16.00-16.30: modeshow tweede hands kleding Doelenbrug. Tuinstad/Staal wijk 10.00-16.00: dubbeltjes kermis voor ge bouw De Linde 10.15: judo en zelfverdedigingsdemon stratie 14.30: play-backshow 20.00: oranje-klaveijastoernooi. Speeltuinvereniging 'Rondom de Ma- redijk' 11.00-12.00: optocht met Concordia 12.30: fancy fair en spellendag voor kin deren in de speeltuin 20.00: feestavond Morskwartier 10.30: kinderoptocht met muziekkorps De Burcht 10.00-16.00: kwartjes-kermis 14.00: rolschaatswedstrijden 16.00: poppentheater 20.00: bingo voor volwassenen Alle activiteiten op het speeltuinterrein. Transvaalwijk 10.00: muziek- en majoretten-optocht, straattekenen, placy-backshow, rom melmarkt, kermis, rad van avontuur, hamsterrace enz. 20.00: koninginnebal en disco voor de jeugd Alle activiteiten in en om 'Het Mieren nest'. Kooikwartier 10.00-12.00: kinderspelen 13.30-16.30: festiviteiten in buurtcen trum 'De Kooi' 20.00 uur: disco in 'De Kooi*. Merenwijk (Leedewijk) Van 11.00 tot 13.00 allerlei activiteiten voor de jeugd. Merenwijk (Zijlwijk) 10.00-11.00: gecostumeerde kinderop tocht met Jong K&G 11.30-13.00: kinderspelen rond clubhuis 'In de Bocht' 14.00-15.30: in schoolgebouw De Duk dalf optreden poppentheater Wellus- Nietus. Merenwijk (Slaaghbuurt) 9.45-10.00: verzamelen voor buurthuis Op Eigen Wieken met versierde step pen, fietsen en wagentjes 10.30: prijsuitreiking voor de origineel ste fietsen 10.45-11.30: optocht met versierde voer tuigen door de buurt met jeugdkorps van Concordia. Opknapbeurt Hooglandse Kerkgraeht LEIDEN Dc ingrijpende riole ringswerkzaamheden in de Hoog landse Kerkgraeht zijn deze week begonnen. Deze werkzaamheden zijn een onderdeel van een grote opknapbeurt die deze straat dit jaar ondergaat. Na het leggen van hel riool zal de Hooglandse Kerk graeht opnieuw worden ingericht. De groentemarkt die elke zater dag op deze plaats wordt gehou den, is inmiddels al verhuisd naar de Botermarkt en het Stadhuis plein. Overigens is het de bedoe ling dat te zijner tijd weer markt- kraampjes op de Hooglandse Kerkgraeht zullen staan. Maar dat zullen dan naar alle waarschijnlijk heid geen kraampjes zijn waar groente en fruit wordt verkocht. De kosten voor het leggen van de riolering, een karwei dat verschei dene maanden in beslag zal ne men,. worden voor een groot'deel gedragen door het rijk. Dat legt hiervoor ongeveer 880.000 gulden op tafel. Tevens verstrekt het rijk een subsidie van 1,1 miljoen gul den op grond van de zogenoemde terug-ploegregeling, waarmee werklozen met behoud van uitke ring aan praktijkervaring worden Qe ingang van de Hooglandse Kerk onbereikbaar door de rioleringsbui- ëeh0lPen- Zen. ifoto Holvast. r De opbrengst van de loop, 8000 5 gulden, is bestemd voor de invali den-sportvereniging 'De Sleutels', ri- Deze vereniging wil dat haar leden, in die nu nog verspreid zijn over ver- ijf schillende accommodaties, hun le. sporten in één onderkomen kun- nnen beoefenen. Het startschot voor ds de singelloop werd vanuit een en hoogwerker gegeven door - hoe iet kan het ook anders - burgemees ter Goekoop. an De deelnemers kwamen uit alle windstreken, onder meer zelfs uit 'a- Engeland. Westbroek verklaart de se grote belangstelling voor het eve- n- nement uit het feit dat het gisteren mooi weer was, maar ook omdat de singelloop een tradtitie aan het j worden is. Hij speelt overigens met de ge dachte om ooit een singelmarathon te houden. Al erkent hij wel dat hierbij de nodige problemen om de I hoek komen kijken: de Leidse bin- nenstad moet bijvoorbeeld vier Twee deelnemers aan de singelloop, rusten na afloop uit op het parkeer- uur lang worden afgesloten. terrein van het Leidsch Dagblad. (foto Holvast) Ouders op herhaling Speciaal voor deelneemsters aan 'Ouders op Herhaling' wordt maandag om 20.00 uur in het Gulden Vlies aan de Breestraat een informatiebijeenkomst ge houden. Er zal dan het een en an der worden verteld over de ge meentelijke plannen met betrek king tot de basiseducatie. Sauna den. Voordat de gemeente toe stemming geeft, wordt eerst een informatie-avond gehouden. Dat gebeurt in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. Aanvang 20.00 uur. 1 Mei Traditioneel wordt voor de oude re PvdA'ers weer een speciale 1 mei-viering georganiseerd. Dat gebeurt woensdagochtend om tien uur in het Antonius Club huis. Tweede-kamerlid Stan Pop- pe zal het woord voeren. Mede werking verlenen verder het koor Stem des Volks en Marietje van der Molen, fractievoorzitster in de gemeenteraad. Muziek In 't Breehuys aan de Bree straat is zondag een hard-rock- avond. Dat duurt van acht tot twaalf uur. Heempark Door het jubilerende Heem park wordt zondag een rondlei ding gehouden. Aanvang is 14.00 uur en de organisatie is in han den van het IVN. 14.00-16.00: voorstelling jeugdcircus At- leta in het buurthuis. Zuid-West Speeltuinvereniging Prinses Beatrix Schubertlaan 10.30-12.00: poppenkast, goochelen en quize voor de jeugd 12.30-14.00: kinderspelen 14.00-14.30 uur: demonstratie verdedi- gingssporten 14.45: uitreiking prijzen kinderspelen 15.00: disco Wijkvereniging Aktief Totaal dagprogramma met o.a. optreden Jong K&G, de Stage Band, parachute springen, touwtrekken, volksdansen, moonwalk, rommelmarkt enz. De festi viteiten duren van 11.45 tot 18.15 uur. Zuid-West (omgeving Donizettilaan) 9.15: ballonnenwedstrijd 9.30: kinderspelen 10.30: aanvang jongerenspelen 11.00: opening snoeptent 11.30: zeskamp 12.30: lunch 13.30: poppenkast 14.30: play-backshow 15.30: tweede deel van de zeskamp 17.00: prijsuitreiking 18.00: barbecue met live muziek. Al 20 jaar een dijk van een dealer. ZIE ADVERTENTIE BMW OP PAGINA 10 Bezoek de halfjaarlijkse, gigantische de vlooienmarkt die u niet mag missen 10.000m2-500 stands 27/28 april 10.00-17.00 uur Groenoordhallen Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3