Leven in Warmond snel weer 'gewoon' 40 jaar vrij Pandjes Kerklaan wellicht behouden Monumentenfolder in de maak Na roes van blijdschap op bevrijdingsdag Dorpskerkmiddag keert terug Lezers Schrijven Surfbeurs REGIO LEIDEN ZATERDAG 27 APRIL 1985 WARMOND Stampvolle cafés waar suikerwater als bier werd geserveerd. Horden dansende en zingende mensen op straat. Bankdirecteur Menten, die vuurwerk afsteekt. Kenmerkende beelden voor Warmond op 5 mei 1945. Bevrijdingsdag werd er zeer uitbun dig gevierd, maar daarmee waren de festiviteiten, volgens enige Warmonders, dan ook wel grotendeels voorbij. Het leven ging al vrij snel na 5 mei weer 'zijn gewone gangetje'. Warmonder J. Brakels(70) stapte die dag meteen op de fiets om in Noordwijk en Sassenheim wat Bel gische shag op de kop te tikken. Hij deed dat op de fiets die hij vlak voor de oorlog nieuw gekocht had en de hele oorlog voor de Duitsers verborgen had weten te houden. Aanvankelijk mislukte de poging. Zijn grote wens, aan rookwaar ko men, zou later die dag toch nog vervuld worden. Bij de kapper kon hij voor tachtig gulden een pakje door Siebe Jan Postema sigaretten kopen, dat de zelfde dag nog opraakte. Tachtig gulden was wel erg veel geld, maar je kon er op dat moment toch maar heel weinig Brakels, die op bevrijdingsdag ook nog eens jarig was, leeft weer helemaal op als hij terugdenkt aan die dag. "We leefden in een roes van blijdschap. Je had zo'n lange tijd honger geleden en als je dan 's ochtends ineens hoort 'We zijn be vrijd, we zijn bevrijd', dan krijg je dat". De stampvolle cafés heeft hij al lemaal afgelopen. De Warmonders werden volgens hem dan wel niet dronken van het 'bier' en het smaakte ook niet best, het feest was er niet minder om. Brakels: "Iedereen was die dag je vriend. Het was zo'n opluchting dat je weer zonder gevaar te lopen de straat op kon gaan. Heel Warmond deed dat, puur voor de gezellig heid". Ondergedoken Voor Brakels was de vrijheid om te gaan en te staan waar hij wilde extra feestelijk, omdat hij zich van af eind januari 1944 voor de Duit sers had moeten verschuilen. Voor die tijd had hij anderhalf jaar ge dwongen bij een meubelfabriek in Duitsland gewerkt. Toen hij met verlof terug kwam in Nederland, besloot hij te blijven. Dat hield ui teraard wel in dat hij zich verbor gen moest houden. Van begin januari tot de bevrij ding zwierf hij rond van de ene plek naar de andere. Brakels: "Voor een deel heb ik bij mijn zus ter gewoond, maar ook nog bij een aantal andere mensen in War mond. Je moest namelijk niet te lang op de zelfde plaats blijven, want dan was de kans om gepakt te worden veel te groot. Om die reden heb ik zelfs nog een aantal nachten bij een Warmondse bollenkweker in de broeikas geslapen. Ik voelde me op dat moment echt nergens meer veilig". Aan die tijd heeft Brakels dus geen goede herinneringen, maar de tijd die hij in Berlijn werkte was zo mogelijk nog erger. Brakels: "Ge lukkig heb ik daar niet voor de oor logsindustrie hoeven werken. Ik kwam terecht in een meubelfa briek, waar onder meer kasten, koffers en kisten werden gemaakt, Bevrijdingsfeest 1945 in Warmond: fietsen kan weer op rijwielen mèt banden. Zelfs i de fiets een waar 'kunstwerk' te maken. Het is volgende maand 40 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Daarom publiceert deze krant onder de titel *40 jaar vrij' in de maanden voor de bekende datum in mei een aantal verhalen over hoe de bevrijding in deze contreien is gevierd. Vandaag staat Warmond centraal: een verhaal over de roes direct na de bevrijding, een roes die vrij snel plaatsmaakte voor 'het gewone leven'. De foto's bij het verhaal zijn afkomstig van Warmonder A. de Hoog. Twee Warmondse vrouwen hebben zich tijdens het bevrijdingsfeest n een net pak gestoken om uiting te geven aan hun blijdschap. voornamelijk om gebruikt te wor den door het Duitse Rode Kruis. Ik werd ook niet zo slecht behandeld door mijn baas, maar het ergste was dat ik me daar zo moederziel alleen voelde. Ik heb nog naar War mond geschreven en gevraagd of er ook iemand anders uit het dorp in Berlijn zat. Ik kreeg een brief te rug waarin stond dat dat niet het geval was. Na de oorlog bleek dat er wel een andere Warmonder zat en nog wel vlakbij waar ik woonde. We hadden, zo bleek dus achteraf, in die tijd heel wat gezelschap aan elkaar kunnen hebben". .Drukkerij In tegenstelling tot Brakels, heeft G. van Elburg(77) zich niet enthousiast in de feestelijkheden van bevrijdingsdag gestort. Wel kwamen veel familieleden, vrien den en bekenden hem op zijn toen malige drukkerij aan de Dorps straat feliciteren met het feit dat hij de oorlog heelhuids was doorgeko men. Vap Elburg had namelijk in de oorlog erg veel illegaal druk werk vervaardigd. In verband daarmee had hij een aantal weken gevangen gezeten en was hij zelfs ter dood veroordeeld. Door een be hoorlijke portie geluk kwam hij echter weer vrij. Voor hem was het belangrijkste dat de spanning die hij tijdens de oorlog steeds vóelde, met de bevrijding direct van hem af viel. Hij zegt hierover: "Je was altijd bang datje weer in de gevan genis terecht zou komen. Die angst was ik 5 mei meteen kwijt". Van Elburg herinnert zich dat hij, terwijl het op straat een drukte van belang was, de bevrijding ver der thuis vierde met zijn vrouw. "We konden dat natuurlijk niet met gebak en drank doen. We vier den het thuis, omdat ik door de spanning die ik de hele tijd ge voeld had, geen zin had om ineens uitbundig te gaan feestvieren. Bo vendien' hield mijn vrouw daar ook niet zo van". Bij het huldigingsfeest op 'De Baan', waar hij als één van de men sen werd gehuldigd die zich in de oorlog verdienstelijk hadden ge maakt, was hij wel van de partij. Van Elburg: "Maar ze moesten me er wel aan mijn haren naar toe sle pen hoor". Dat het leven in Warmond na de bevrijding vrij snel weer gewoon verder ging, komt volgens hem voor een groot deel door de nuch terheid die veel Warmonders zou kenmerken. APOTHEKEN Van: vr 26 tot vr 3 mei door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. ZATERDAG Leiden Heempark - open dag Imkersver. Lei den, e.o.. 13-17 uur. De Zaailing - Hooigracht, optreden fluit- gitaarduo Wendela van Swol en Mare Lewijn. Microtheater Imperium - musical 'Weg, weg, weg', 20.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Kijkhuis - Vrouwen kerkkoorstraat, film 'Paris, Texas' van Wim Wenders, 20.30 Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, optre den punkband 'Krakow', 21 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, modeshow leren creaties, 20 uur. Oegstgeest Zwembad Poelmeer - 'Carribean Night', voor volwassenen, 21-24 uur. Warmond Kaag ter hoogte van de Zijl - zeeverken ners met vlootschouw en wedstrijden,! finale. 16-17 uur. ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Paris, Texas' van Wim Wenders, 20.30 Breehuys - Breestraat, hard-rockavond, Oud Poelgeest - vogelzangexcursie, 6.30 i Museum van Volkenkunde - film 'Het| Poolgebied en de ijsberen', 15 uur. Warmond Jazz sociëteit - Dorpsstraat, optreden kwartet Frits Katee met Jeanette Cor- dee, 15 uur. Zoeterwoude Dorpskerk - concert Camerate '54 en Marina Wemelsfelder, 14.30 uur. BRAND - Een uitslaande brand 1 heeft vanmorgen omstreeks half - zes flinke schade aangericht in een i woning aan de Margrietstraat in s Leiden. De brand werd ontdekt j door de bewoner die eerst trachtte j de brand zelf te blussen. Hij slaade j j daar niet in en waarschuwde de p brandweer. De oorzaak van de c brand was vanmorgen evenmin als s de omvang van de schade nog niet bekend. c AANGEHOUDEN - De poütie l C van Oegstgeest heeft een 17-jarige j Leidenaar en een even oude jonge- r man uit Hazerswoude-Rijndijk j aangehouden die ervan worden I verdacht donderdag Ujm te hebben gespoten in een aantal voordeur- j sloten. j Restauratieplan in de maak LEIDERDORP - De kans dat de pandjes aan het Leiderdorpse Kerklaantje kunnen blijven staan is niet denkbeeldig, nu de stichting 'Het Kleine Leidse woonhuis' een restauratieplan gaat maken. Vol gens Ed ten Hooven, initiatiefne mer van het actiecomité 'Redt de Kerklaan', heeft wethouder Meer burg tijdens een bespreking groen licht voor zo'n plan gegeven. Het is de bedoeling dat het wordt gecom bineerd met de nieuwbouw achter de beeldbepalende huisjes. Of het Extra geld voor oranjecomité's ZOETERWOUDE - De Oranjeco mité's van Zoeterwoude-Dorp en Rijndijk krijgen een extra subsidie van de gemeente om de activitei ten op 5 mei te kunnen financieren. De kosten zullen waarschijnlijk rond de tweduiznd gulden liggen. Dit bedrag gaat voornamelijk op aan het organiseren van het bevrij dingsconcert in de N-H kerk aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude en aan de openluchtmaaltijd in het Julianapark aan de Rijndijk. De Zoeterwoudse gemeenteraad ging deze week akkoord met de bijdrage aan de herdenking van 'Veertig jaar bevrijding'. ook wordt uitgevoerd hangt van de kosten af. Het restauratieplan zal over ongeveer twee weken aan de gemeente worden aangeboden. Ten Hooven kan nog niets over de kosten zeggen. De Leiderdorper is al wel opge lucht: "Het ziet er aardig uit. Voor lopig hebben we het wel gered", al dus de Leiderdorper, die een paar maanden geleden in het geweer kwam tegen de voorgenomen sloop van de drie pandjes aan de Kerklaan. Pandjes, die volgens hem best te restaureren zijn. Te meer daar het om speciale huisjes gaat: eentje werd in de crisistijd ge bruikt als stempellokaal. Tijdens de Tweede Wereldoorlog diende het als distributielokaal en als gaarkeuken. Het andere huisje is jaren zondagsschool geweest. Ten Hooven en de zijnen kregen de gemeenteraad mee: die bepaal de in februari dat burgemeester en wethouders hun voorstel om de boel te slopen moesten terugne men. Een meerderheid oordeelde toen dat "sloop op dit moment niet wijs is". Overigens besteedt de Bond Heemschut, die zich om monu mentale pandjes bekommert, in het laatstverschenen blad ook aan dacht aan de Leiderdorpse pand jes. De bond omschrijft ze als 'res- taurabel' en 'behoudenswaardig'. Voorschotense stichting geeft hoop nog niet op VOORSCHOTEN - Een folder vol foto's en bijbehorende teksten over de Voorschotense monumen ten, simpel geschreven en dus toe gankelijk voor iedereen. Iets der gelijks wil de plaatselijke stichting oud, groen en leefbaar Voorscho ten uitgeven. Meermalen heeft ze Berghuis, bouwkundig hoofdambtenaar van Monumentenzorg gevraagd het werkje samen te stellen. Deze plaatselijke deskundige kent ie dere heg en steg, zo heet het. En hij heeft veel ervaring met het geven van informatie over monumenten. Tot nu toe heeft de ambtenaar echter geweigerd. Hij kan moeilijk tijd vrij maken voor deze omvang rijke klus, die veel studie vergt bij de ruim vijftig monumenten. En bovendien zet hij vraagtekens bij de opzet van het werkje, dat Voor schotenaren een andere kijk op het dorp zou moeten geven. Hij vindt dat er meer tekst moet komen bij de foto's van de verschillende mo numenten. Heden en verleden moeten goed uit de doeken worden gedaan. Mevrouw Bloembergen, be stuurslid van de stichting, blijft echter optimistisch. "Ik heb goede hoop dat hfj zich bedenkt", zegt ze. Haar stichting neemt dan ook een afwachtende houding aan. Ze kijkt niet uit naar andere samenstellers en de plannen voor het werkje blij ven nog even steken in de oht- werpfase. Onduidelijk, blijft daar door hoeveel exemplaren worden j gedrukt. Evenmin is helder hoe het j wordt verspreid. Wat de financiële kant van de zaak betreft: op de verenigings-j j markt hoopt de stichting enige j nieuwe donateurs op te doen. Ge-1 meentesubsidie verwacht ze niet. 1 ZOETERWOUDE - Het orkest Camerata '54 en de mezzo-sopraan Mari- na Wemelsfelder treden komende morgen om half drie 's middags op in r de Dorpskerk in Zoeterwoude. Met de optredens start een serie van vijf I 'Dorpskerkmiddagen' van de Hervormde Jeugdraad van Zoeterwoude. Op de middagen krijgen (amateur)musici de kans hun kunnen te tonen, i Het ensemble Camerata '54 bestaat uit ex-leden van het Nederlands Studenten Orkest. Peter Greve, die in 1954 het Nederlands Studenten 1 Blaasensemble oprichtte, leidt het orkest. Voor de pauze vertolkt het orkest de 'Tragische Symphonie' van Frans Schubert. Na de pauze is de beurt aan Marina Wemelsfelder, die begeleid door Camerata '54 zeven liederen van Moesorgski zingt, waarna het orkest van Greve de middag afsluit met de Marosszéker Dansen van Kodóly. De Dorpskerkmiddagen gaan het zesde seizoen in. Oorspronkelijk wa-1 ren deze opgezet voor Zoeterwoudse musici, maar al snel bleek interesse van muzikanten van buiten de gemeentegrenzen. Een groot aantal en-1 sembles en solisten trad in de afgelopen jaren in de kerk op. ZOETERWOUDE - Dubbele 'lang durige trouw' dezer dagen in Zoe terwoude. De echtparen Hulsbos- Westhuis en Boere-Van Tol zijn be- Middels een goede en zelfs mari tiem ogende folder werden we op de hoogte gesteld van de War mondse surf- en watersportbeurs, op 20 en 21 april 1985. Door mij werd een bezoek gebracht op zon dag, bij prachtig weer. Het viel daarbij op dat er goede bewegwij zering was voor bezoekers van bui ten Warmond. Door vlaggen, spandoeken en veelkleurige reclameteksten zag de show er van de buitenzijde reeds fleurig uit. Ook de electronisch be stuurde mini-zeiljachtjes waren 'eye-catchers'! Voor bezoekers met auto's was er ruime parkeergele genheid en een flink aantal jonge lui assisteerde de bezoekers bij het parkeren. De show zelf bood dat, wat de folder ons beloofde, en wel een flink aantal stands, zowel binnen als buiten. Uiteraard zou het zeer naief zijn een vergelijking met de Hiswa te maken, maar dat was uit de folder al duidelijk. Voor de wa tersporter, en zeker degene met een niet al te ruime beurs, waren er interessante en voordelige aanbie dingen. In vogelvlucht: nieuwe en tweedehands buitenboordmotoren (ook elektrische), alsmede allerlei attributen voor zeil- en motoijach- ten, een stand met zeilkleding, een stand waar men namen van sche pen kon laten graveren, een van het 'Zeilend Zeeschip', een stand van de altijd actieve plaatselijke drogist die naast zijn bekende arti kelen ook een primeur had voor het zuiver houden van drinkwater aan boord van jachten enzovoort enzovoort. Dit overzicht is geenszins volle dig, want er waren ook nog wat stands die slechts weinig of zeer zijdelings met de watersport te ma ken hadden, maar die het geheel al leen maar opfleurden. En 'last but not least' de zeer leuke modeshow. De bezoeker krijgt de indruk dat, wanneer deze show in de toekomst meer bekendheid gaat krijgen, de ze zeker kan uitgroeien tot een steeds weerkerend groter evene ment. Als men deze show als een probeersel beschouwt, waar een flink aantal bezoekers, onder wie ongetwijfeld ook toekomstige standhouders, de kat uit de boom hebben gekeken, dan kan men niet anders dan constateren dat er een goede toekomst is voor de War mondse surf- en watersportbeurs. Zonder meer een loofwaardig initiatief. M. W. Jensen Warmundastraat 17 Warmond. (Door redactie bekort) gin mei respectievelijk 55 en 50 jaar getrouwd. Burgemeester Hou-, dijk vereert beide paren dezer da gen met een bezoekje. Op de foto po seert hij met A. Hulsbos (80) en zijn vrouw P. Hulsbos-Westhuis (79), die al hun hele leven in het dorp wonen. Adressen waren onder meer het Watertje en de boerderij aan de Westeindseweg. Het voor malige tuindersgezin heeft nu be jaardentehuis Emmaus als thuis haven. Daar houdt 'zij' zich graag bezig met haken en bingo, terwijl 'hij' graag kaart. Van een groot feest wil het echt paar ondanks de niet geringe pres tatie, niets weten. Ook het gouden echtpaar Boere-Van Tol houdt niet van uitbundige bruiloften. (foto Holvast) Burgemeester komt op 20 mei LEIDERDORP - De nieuwe bur gemeester van Leiderdorp, A.J.A.L. Bruggeman, wordt op 20 mei geïnstalleerd. Hij krijgt de ambtsketting die dag om drie uur opgehangen door loco-burgemees ter Gehner. Modeshow Leren creaties worden van avond geshowd in de Leiderdorp se Muzenhof. Het gaat om model len uit de zomercollectie, ge maakt én geshowd door leerlin gen van Nan van Milligen. De mo deshow begint om acht uur. Punkband De Leidse punkband 'Krakow' treedt vanavond op in de Voor schotense Lindehoeve (Van der Haarplein). De band speelt voor namelijk 'lekkere oude punk" uit de jaren 1978/1979, met wat roc- k&roll-invloeden. De band begint rond tien uur te spelen. BEKNELD - Een Zoeterwoude is gistermiddag met onbekend letsel opgenomen in het academisch ziekenhuis in Leiden nadat hij bekneld was geraakt tij dens het lossen van een zogenaam de Vliko-bak. Het ongeval gebeurde in de Ger- rit van der Veenstraat in Leiden. De man liep tijdens het lossen tus sen de gevel van een pand en zijn vrachtwagen door op weg naar het bedieningsmechanisme. Toen de vrachtwagen door het gewicht van de Vliko-bak kantelde raakte de Zoetwoudenaar bekneld. Hulp van de brandweer was nodig om de man te bevrijden. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071) 123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd f 250,90 per post (binnenland) f 345.20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) f 89,30 per maand, aan huls bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). taling te worden voldaan. Restitutie Is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J Kroon Duin- en bollenstreek: H I J. Veldhuizen Bin./Buitenl./EconW.F.J. Wirtz Sport: P.J de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen. Parijs. Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City. Tel

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2