Schietschijf nummer één Links België vreest misbruik pausbezoek Leger veiligheidsmensen omringt paus Bidden, eten en bezoek ontvangen Een dag in het Vaticaan ZATERDAG 27 APRIL 1985 PAGINA 19 Een leger politiemensen, rechercheurs en potige lijfwachten zal over enkele weken paus Johannes Paulus II tijdens zijn bezoek aan Nederland geen moment uit het oog verliezen. Tal van veiligheidsmaatregelen zijn getroffen om te voorkomen dat de zoveelste aanslag op het leven van de 'bisschop van Rome' zal slagen. De reisgrage paus is op deze wereld een populaire schietschijf. Enthousiaste gelovigen die de Heilige Vader spontaan willen benaderen kunnen dat idee maar beter uit hun hoofd zetten. Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Wat dóet een paus zoal de hele dag? Die vraag is makkelijk te beantwoor den wanneer Johannes Paulus II op reis is, \|fant dan is hij van 's morgens vroeg tot 'avonds laat onder het oog van de menigten en in het licht van de schijnwerpers. „Het spijt me dat ik u allemaal uit de slaap houd", zei hij te gen de mensen in Lima, die al in de vroege ochtenduren voor de nuntia tuur om hem stonden te roepen, zoals hij even later de burgemeester excuus vroeg voor „de bezetting van de stad", met een ironische verwijzing naar de enorme legermacht die op de been was om hem te beschermen. Maar hoe brengt hij zijn dagen door op de bovenste verdiepingen van het Vaticaanse paleis, wanneer het publiek hem alleen ziet op de wekelijkse au diëntie op woensdag of bij zijn perio dieke bezoeken aan Romeinse paro chies? Ook hier maakt hij dagen van 17 uur, die beginnen met het opstaan om 6 uur, douche, gymnastiek en toilet. Scheren doet de paus zich zelf, maar om de twintig dagen, en altijd voor het begin van een reis, komt kapper Lino Damiani, uit de nabij gelegen Borgo Vittorio, zijn haar knippen. Tot 7 uur bidt de paus alleen in zijn privé-kapel, dan komen zijn secretarissen, de Pool Stanislaw Dziwisz en de Zairees Eme ry Kabongo, hem assisteren bij het aantrekken van de misgewaden. De mis wordt bijna altijd bijgewoond door genodigden, waarvan een enkele na afloop aan het ontbijt wordt ge vraagd. Dit bestaat uit roereieren met ham, brood, boter, jam en koffie, toebe reid door de Poolse zusters die de huis houding voor de paus verzorgen. Te gen achten, na een korte bespreking van het dagprogramma met zijn naaste medewerkers, begeeft de paus zich naar zijn werkkamer waar hij de Ita liaanse kranten doorneemt en een rap port van zijn staatssecretariaat over het voornaamste wereldnieuws leest. Ver der bereidt hij zich voor op de redevoe ringen die hij die dag moet houden en op de problemen die ter sprake zullen komen op de audiënties, die om 11 uur beginnen. Iedere morgen ontvangt de paus kar dinalen, bisschoppen, staatshoofden, ministers, vertegenwoordigers van ka tholieke en andere organisaties, terwijl de curiekardinalen hem volgens een vast wekelijks schema bezoeken. Om 2 uur is het tijd voor de lunch, waarbij gasten ook maar zelden ontbreken: zo ontvangt de paus bijna iedere week de zielzorgers van de parochie:, die hij de volgende zondag gaat bezoeken, om kennis met hen te maken en hun speci fieke problemen te bespreken. Na de lunch, die vaak uit Poolse spe cialiteiten bestaat, neemt de paus een half uur rust, waarna hij een wandeling maakt op de daktuin die Paulus VI heeft laten aanleggen. Hier bidt hij zijn brevier en oefent zich in het Neder lands, het Svahili of het Koreaans, de talen waarin hij zich op zijn reizen moet uitdrukken. De rest van de mid dag brengt hij door in zijn werkkamer, waar hijn „eerste minister" kardinaal Agostino Casaroli, diens rechterhand mgr. Martinez Somaio of zijn „minister van buitenlandse zaken" mgr. Silve- strini ontvangt. Hij bestudeert docu menten en rapporten, schrijft zijn rede voeringen, tekent besluiten. Na het avondeten gaat hij opnieuw aan het werk, maar deze uren besteedt hij vooral aan lezen: theologie en wijs begeerte, maar ook sociologische werken, geschiedenis en, als het enigs zins kan, romans en gedichten. Televi sie kijken doet hij zelden of nooit Na het avondgebed in zijn kapel eindigt de dag van de paus in de regel om elf uur. Meer dan zijn voorgangers maakt Jo hannes Paulus gebruik van het buiten verblijf in Castel Gandolgo, niet alleen om er de zomermaanden door te bren gen, maar ook om er uit te rusten, met name na afloop van zijn reizen. Hij ver blijft er dan enkele dagen, waarin hij zich niet meer dan strikt noodzakelijk met bestuurlijke zaken bezighoudt. Hij wandelt er in het prachtige park boven het Meer van Albano, zwemt veel in het zwembad dat hij meteen na zijn paus keuze heeft laten aanleggen en ont vangt zo min mogelijk bezoek. Zijn geliefde skisport heeft hij prak tisch vaarwel moeten zeggen, al heeft hij er vorig jaar in de Dolomieten, on der het bewonderend oog van presi dent Pertini, (rechts op de foto) enkele dagen aan kunnen besteden. jaar later raakte de paus gewond toen op het Sint-Pietersplein een Turk met een pistool hem neerschoot. In Pakistan werd nog net op tijd een man met een handgranaat door lijfwachten tegen de grond gesmeten. En in Portugal, toen de paus in het bedevaartoord Fatima een mis bijwoonde, werd een als priester verklede man aangehouden die onder zijn habijt een bajonet had verstopt. Schietschijf „De paus is op dezè wereld schiet schijf nummer één", zegt drs. Nol Jans sen uit Boxtel, één van de organisatoren van het pausbezoek aan ons land. „Die man trekt allerlei figuren uit linkse en rechtse hoek naar zich toe. Daarom moet je hem wel goed beveiligen, ook als dat ten koste gaat van het spontane karakter van het bezoek. Daarom hebben ook al leen genodigden die een speciaal pasje hebben, toegang tot de paus. Mensen van het comité zullen dat controleren. Op de achtergrond houdt de politie een oogje in het zeil om mensen die zonder pasje naar binnen willen af te voeren". Als paus Johannes Paulus II zater dag 11 mei het beton van de lan dingsbaan van de semi-militaire i luchthaven Eindhoven Airport kust, begint de grootste beveili- I gingsoperatie in de geschiedenis van ons land. Tienduizend politie mensen, waaronder arrestatieteams van de rijkspolitie, worden inge schakeld otn te voorkomen dat hem iets overkomt. Alleen in Brabant al worden 2000 politiemensen ingezet. In een speciaal coördinatiecentrum op het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag, volgestouwd met commu nicatieapparatuur en monitors, wordt de paus op de voet gevolgd. Speciale came ra's onder vliegtuigen en helikopters van de dienst luchtvaart van de rijkspo- litie zullen beelden doorseinen van 'ter- reurgevoelige plaatsen' naar het com mandocentrum. Vluchtwegen Van dat centrum lopen directe lijnen naar de commandanten van de verschil lende politieonderdelen die, als dat no dig is, de paus via speciale, vrijgehouden vluchtwegen in veiligheid kunnen bren gen. De operatie, waarvan de kosten worden geschat op 10 miljoen gulden, i staat onder leiding van de directeur-ge- neraal openbare orde en veiligheid J. de I Graaf van binnenlandse zaken en zijn collega mr J. Grosheide van justitie. De j burgemeesters blijven, als hoofden van de politie op het gebied van openbare orde en veiligheid, in de plaatsen waar de paus verblijft verantwoordelijk voor I diens lichamelijke welzijn. De rijkspolitie neemt het leeuwendeel van de beveiliging voor haar rekening. I In de tweede week van mei zijn de verlo ven van de meeste rijkspolitiemannen I ingetrokken. Die worden, als ze niet no dig zijn voor het regelen van het verkeer en het in bedwang houden van de te ver wachten honderdduizenden toeschou- j wers, in ME-verband achter de hand ge houden. Daaraan zal ook de marechaus see deelnemen. Mochten er ordeversto ringen of rellen komen dan kunnen die politiemensen daarvoor worden ingezet. De andere maatregelen zijn speciaal gericht op de beveiliging van de paus zelf. De Heilige Vader neemt eigen Zwit serse bodyguards mee. Die zijn dag en nacht bij hem. Op straat en in ruimten waar de paus in contact komt met het publiek, wordt hij behalve door deze 'go rilla's' bewaakt door leden van de arres tatieteams van de rijkspolitie. Goedge- trainde en zwaarbewapende politieman nen die bereid zijn zonodig tegenstan ders te doden. Gepantserd Drie dagen lang verliezen ze de paus geen seconde uit het oog. Ze verplaatsen zich in gepantserde auto's en houden i contact met elkaar via speciale radio-ap- paratuur, zenders en ontvangers gemon teerd in oordopjes. Ter ondersteuning bevinden zich tussen het publiek recher cheurs en geüniformeerde politiemen sen die het gedrag van de toeschouwers observeren en zonodig kunnen optre den. Altijd als de paus in het het buitenland is heeft hij een speciale engelbewaarder in de persoon van mgr. Paul Marcincus (60) bij zich. De paus kan geen voet ver zetten of hij wordt vergezeld door de po tige monseigneur, wiens spieren nauwe lijks verhuld worden door zijn habijt, en die mensen die te dicht bij de paus ko men hardhandig wegmaait. De van oor sprong Amerikaanse bisschop bereidt alle buitenlandse reizen voor van Johan nes Paulus II. De on-Nederlandse maatregelen lijken wat overdreven, maar zijn gebaseerd op de ervaringen met vorige pausbezoeken aan het buitenland. De paus bezocht in middels 25 landen en in bijna elk van die landen zijn aanslagen op hem beraamd of gepleegd. In september 1980 wilde een man in Rome paus Karol Wojtyla met een mes vermoorden. Goed een half De paus krijgt elke week een half uurtje Nederlandse les ter voorbereiding op zijn reis naar de Lage Landen over enkele weken. Dat is handig voor de gesprekjes die Johannes Paulus II met vele gelovigen in Nederland en België hoopt te voeren. Het is dubbel handig, omdat hij zo ook de spandoeken zal kunnen lezen, waarop sommige Belgen hun protest tegen zijn bezoek tot uitdrukking zullen brengen, nadat hij de grond van het Jubelpark in Brussel (waar hij op 16 mei met een helikopter zal landen) heeft gekust. Want terwijl in het grotendeels protestantse of ongelovige Nederland slechts de joodse gemeenschap, enkele gereformeerden en een handvol linkse katholieken zich zorgen maken over het pausbezoek, hebben in het overwegend katholieke België tal van groepen voor die week in mei 'zachte' en 'harde' acties aangekondigd Vlaanderen Een voorproefje? Begin januari werden uit enkele kerken in Antwerpen, Brugge, Gent, Brussel en Leuven Maria- en Christusbeelden gestolen door een groep'die zich de 'Anonieme door Joop Hoek De bisschop van Rome zal zich, behal ve in de gepantserde 'pausmobiel', een auto met een opbouw van kogelvrij glas, ook in een bij de KLM gehuurde heli kopter verplaatsen. Dat gebeurt op ver zoek van de vijf regionale staven van de politie in Limburg, Brabant, Amers foort, Utrecht en Den Haag. Vervoer over de weg levert een extra veiligheids risico op. Waar de paus wel gebruik maakt van zijn auto, zal het publiek dat langs de weg staat niet meer zien dan een flits. De pauselijke stoet zal, bege leid door motorrijders van de verkeers dienst in Driebergen, in een zeer hoog tempo passeren. De paus slaapt de eerste drie nachten van zijn bezoek aan ons land in Den Haag, in het gebouw van de pauselijke nuntiatuur. De laatste nacht van zijn ver blijf zal hij doorbrengen in het klooster Maria ter Eem in Amersfoort. Die gebou wen zullen door speciale politie-eenhe- den worden afgeschermd. Bomexperts van rijks- en gemeentepolitie hebben die onderkomens, voordat de paus daar arri veert, uitgekamd op de aanwezigheid van explosieven. Anarchisten in Actie' noemde, en in een uiteraard anonieme verklaring stelde daarmee tegen het pausbezoek te protesteren. De laatste maanden zijn de actiegroepen als paddestoelen uit de grond geschoten. Vooral in Vlaanderen, waar elke stad van enige betekenis nu wel een anti-pauscomité heeft. Dat is op zich al opmerkelijk, omdat het anti-clericalisme voorzover het in België bestaat tot nog toe vooral in intellectuele kringen in Wallonië werd aangetroffen. Er is zelfs al een 'Nationaal Beraad van Vlaamse Comités tegen het Pausbezoek', waarin veel van die plaatselijke actiegroepjes samenwerken. Ook is er het 'Antwerpse Animatiekomité tegen Pausbezoek '85' en voert het 'Vlaams-Waalse Anarchistische Coördinatie Comité' actie voor, of beter tegen hetzelfde doel, net zoals de GNAP, de uit Leuvense studenten bestaande 'Groupe Naturellement Anti-Papiste'. Tegenacties Tegenacties lieten niet op zich wachten, want een vergadering van het eerder genoemde Nationale Beraad in Mechelen werd onlangs opgehouden door een (valse) bommelding. De meeste van de actiecomités hebben overigens in alle openheid verklaard geen gewelddaden in de zin te hebben tijdens het pausbezoek. Een,demonstratie, liefst binnen oogbereik van de Heilige Vader, is zo ongeveer het hardste actiemiddel. Of zou Jo Vancauwemberghe, de hoofdredacteur van het zeer anticlericale tijdschrift 'De Bronstige Pater' iets anders in de zin hebben? Hij deed immers een oproep de paus te vermoorden, liefst in Nederland want anders geeft het weer zoveel heibel in België. Maar nee, zo serieus valt dat nu ook weer niet te nemen. De Belgische overheid weet dan ook nog niet'zo goed wat zij met de actiegroepen aan moet. En daarom beperkt zij zich voorlopig maar tot het optreden tegen pamfletten en stickers die op een wat al te provocerende wijze tegen de paus ageren. Zo werden in Vlaanderen diverse mensen gesommeerd affiches en stickers te verwijderen, hoewel daarvoor nauwelijks rechtsgrond bestond. De actie van bijvoorbeeld de Gentse politie richtte zich tegen een sticker met de tekst: 'Hij komt, hij kan ze kussen', en daaronder een afbeelding van twee blote billen met daartussen een trompet gestoken. En weer daaronder de leuze: 'De repetities zijn al begonnen'. Duizenden van de stickers waren al verkocht (voor 20 franc) toen de politie optrad omdat hier sprake zou zijn van belediging van een bevriend staatshoofd, en dat mag niet volgens de wet van 20 december 1852. Maximale straf: 2 jaar cel of 120.000 franc (7000 gulden). De betrokkenen kozen de wijste weg en verwijderden de stickers. Een dag later al waren de volgende in omloop: 'Neen, de paus is geen bevriend staatshoofd'. Dat is ook een van de punten waar de actievoerders zich tegen richten. De paus is in hun ogen geen politiek maar een kerkelijk leider. Dus mag de Belgische staat (lees: de belastingbetaler) niet gedwongen worden aan het pausbezoek mee te betalen. Nu gebeurt dat ook maar ten dele. Net als in Nederland worden de meeste kosten betaald uit privé-donaties aan het door de Mechelse kardinaal Danneels en oud-CVP-minister Harmei geleide organisatiecomité. De Belgische staat wordt slechts op kosten gejaagd in verband met de ongetwijfeld massale veiligheidsmaatregelen die de paus nu eenmaal bij al zijn reizen over de hele wereld begeleiden. Maar ook, of misschien wel vooral het kerkelijk leiderschap van de paus staat bij de actievoerders ter discussie. Ook bij meer serieuze groepen als het Centre d'Action Laique, het leken-actiecentrum, een organisatie van tamelijk vooruitstrevende katholieken, die zich met geloofszaken maar ook met kerkelijke en maatschappelijke problemen bezighouden. Puur kerkelijk Deze kritici vrezen dat het bezoek van de Heilige Vader zal leiden tot een 'inmenging in interne aangelegenheden'. Zij willen dat de paus zich onthoudt van uitspraken over bijvoorbeeld abortus, onderwijskwesties (die in België zeer omstreden zijn), seksualiteit of andere moraalszaken. De paus moet zijn bezoek puur kerkelijk houden en niets doen dat politiek zou kunnen worden gebruikt, vindt bijvoorbeeld het Antwerpse Animatiecomité. In België, waar kerk en politiek nogal gauw met elkaar vermengd worden vreest vooral het progressievere volksdeel dat de christendemocratische CVP, de partij van premier Wilfried Martens, met het pausbezoek 'aan de haal zal gaan'. Voor eind 1985 zijn algemene verkiezingen voorzien en een 'plaatje' van Martens met de paus is natuurlijk uit electoraal oogpunt aardig meegenomen voor de nu zwaar op verlies staande CVP. HANS DE BRUIJN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19