Werkgevers klagen over milieukosten Van Lennep 'polst' Venezuela Unilever wel naar 36 uur EG wil snel af van controle paspoorten FINANCIAL TIMES Schokbeton klimt met kleine winst uit dal 'Navordering belasting niet vergemakkelijken' EG-steun voor Antillen DONDERDAG 25 APRIL 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De werkgevers maken zich zórgen over de sterke stijging van de leges voor de hinderwet en andere milieuvergunningen bij gemeenten en provin cies. Ze willen in elk geval niet langer opdraaien voor de kosten van sommige ambtelijke organen, die zich met milieubeleid bezighouden. Die kosten moeten worden verdeeld over alle belastingbetalers. Dat zeggen VNO en NCW in de tweede milieunota van de Raad van Nederlandse Werkgeversver bonden. De werkgevers zijn welis waar van mening dat de vervuiler moet betalen, „maar dan wel alleen voor de bestrijding van de vervui ling, en niet voor de hele ambtelij ke winkel die er omheen wordt ge bouwd", aldus de raad in zijn nota. De werkgeversverbonden me nen dat de ondernemingen langza merhand voor kosten worden ge plaatst die nauwelijks meer zijn op te brengen. De leges voor een hin derwetvergunning bevinden zich al lang niet meer in de „tientjes- sfeer". Bedragen van tienduizen den tot honderdduizenden guldens voor een dergelijke vergunning zijn geen uitzondering. De bestrij ding van zure regen en maatrege len in het kader van de Wet Milieu gevaarlijke Stoffen ongetwijfeld leiden tot verdere kostenstijging, In de milieunota dringt de raad er bij de overheid op aan bij de wetgeving en het nemen van mi lieumaatregelen ernstig rekening te houden met de kosten waarvoor het bedrijfsleven komt te staan. „Het heeft weinig zin eisen te stel len waarvan op voorhand al vrijwel vaststaat dat ze binnen de gestelde termijn niet haalbaar zijn", aldus de werkgeversverbonden. De regering moet met zijn mi lieubeleid niet te hard van stapel lopen. De stroom van plannen moet worden ingedamd. Neder land heeft toch al de neiging voor op te lopen in de EG en dat staat niet alleen een gemeenschappelijk beleid in de weg, maar kan ook lei den tot concurrentievervalsing als de milieueisen sterk uiteerP gaan lopen, menen de werkgevers. VNO en NCW pleiten voor een wat flexibeler milieubeleid dan er nu is. Niet elke vervuilingsbron zou overal aan precies dezelfde ei sen behoeven te voldoen. Milieu kwaliteitseisen kunnen van plaats tot plaats verschillen. „Aan een landschappelijk gebied in Brabant worden nu eenmaal andere eisen gesteld dan aan de Nieuwe Water weg", vinden de werkgevers. Kritiek hebben zij nog steeds op de 'te trage en ingewikkelde' pro cedures bij het aanvragen van ver gunningen en op de 'enorme admi nistratieve rompslomp en bureau cratie' ten gevolge van nieuwe wet geving. NCW en VNO zijn geen pleitbezorgers van uitbreiding van buiten de bedrijven staande con trole-instanties, zoals milieu-ac countants. Meer heil zien ze in sti mulering van een strengere zelfdis cipline bij het bedrijfsleven en ver betering van de samenwerking. „Het bedrijfsleven heeft geen be hoefte aan milieuschandalen", zo verklaren zij nader. „We zijn voor standers van een duidelijk en goed doordacht milieubeleid, dat zowel rekening houdt met de noodzaak van een leefbare samenleving als met de economische mogelijkhe den van het bedrijfsleven". ADVERTENTIE De Chinees die een ijskast of andere westerse luxe-artikelen wil aanschaffen moet vaak zelf op reis: in Hong Kong zijn ze volop verkrijgbaar. De Chinese regering gaat ze nu zelf importeren om de consumptie te stimuleren PEKING (AP/DPA) - De Chinese regering gaat de consumptie van nu schaarse luxe-artikelen fors stimuleren om een overschot aan geld bij de bevolking weg te werken. Besloten is tot extra in voer van 2 miljoen kleuren-tv's, 500.000 koelkasten, 300.000 bandrecorders, 400.000 wasma chines, auto's, camera's en kunstvezels worden aangekocht. Onderminister van handel Jiang Xi heeft dit verklaard in het dagblad China Daily. Door gewilde en dure produkten op de markt te brengen wil Peking de hoeveelheid geld in omloop be ter aanpassen aan het beschikba re aanbod. Jiang zei dat meer China gaat consumptie stimuleren dan 5 miljard yuan (ongeveer 6 miljard gulden) van een over schot van 8 miljard yuan op die manier kan worden weggewerkt. Veel van het in omloop zijnde geld zal terugvloeien in de staats kas als gevolg van de aankopen door het publiek. (foto AFP) procent was gestegen vergeleken met vorig jaar. De staatswinkels verkochten 3,2 miljoen tv-toe- stellen (een stijging van 59 pro cent), 1,45 miljoen wasmachines (47 procent meer) en 160.000 koelkasten, een stijging van 788 procent. Hij zei te verwachten dat de verkoop van gebruiksarti kelen dit jaar de 400 miljard yuan 480 miljard gulden) te boven zal gaan. De elektronische apparatuur zal voor het grootste deel uit Ja pan, de Bondsrepubliek en Ne derland worden betrokken. Voor de aanschaf van de goederen zal ongeveer zeven miljard gulden worden onttrokken aan de bui tenlandse geldvoorraad. BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. vindt dat de tien rege ringen per 1 juli a.s. de gewone per soonscontroles aan de grenzen tus sen de landen van de Europese Ge meenschap zouden moeten beper ken. Op 1 juli begint het vakantie seizoen en zo zou de vakantiegan gers veel overlast bespaard kun nen worden, meent de Commissie. Commissaris Carlo Ripa de Mea- na (Italië) zei gisteren in Brussel dat de regeringen van de tien lan den van de EG volgende maand besluiten zouden kunnen nemen over het afschaffen van de grens- formaliteiten. Maar het is nog de vraag of de regeringen het voorstel van de Commissie nu al willen vol gen. Ripa de Meana verwees naar het overleg dat tussen Frankrijk, Duitsland en de drie Beneluxlan- den op gang is gekomen over het afschaffen van de grensformalitei- ten aan de binnengrenzen. Binnen de Benelux bestaat al geen contro le meer en ook tussen Frankrijk en West-Duitsland is de persoonscon trole aan de grens zo goed als afge schaft. Maar de Italiaan vindt dat niet voldoende. „Alle landen moeten dezelfde maatregelen toepassen", zei hij. Ripa de Meana hield ook een pleidooi voor het invoeren in de EG-landen van het zogenaamde Europese paspoort. Dat is nu pas in drie van de tien EG-landen te verkrijgen: Denemarken, Ierland en Luxemburg. In Frankrijk en Italië begint men daar pas mee als de oude voorraad aan paspoorten op is, terwijl Ne derland, België en Griekenland hebben aangekondigd dit jaar het paspoort te zullen invoeren. Groot- Brittannië hééft gezegd daar niet vóór 1987 toe in staat te zijn. Een probleem is ook, dat het pas poort veel duurder blijkt te zijn dan gewone paspoorten, in Duits land zelfs 28 maal zo duur, aldus de Italiaanse EG-commissaris. De af spraak was dat het Europese pas poort op 1 januari van dit jaar in de hele Gemeenschap beschikbaar zou zyn. Mensen die nu al zo'n paspoort hebben, blijken bovendien veel hinder te ondervinden aan de gren zen van de andere EG-landen, om dat men daar het paspoort nog niet kent. Zo hebben groepen Deense toe risten grote moeite gehad om met het Europese paspoort Nederland en België binnen te komen. Op het Brusselse vliegveld Zaventem dreigde zelfs een groep Deense toe risten te worden teruggestuurd, omdat de grensbewakers het pas poort niet kenden. Tussenkomst van de autoriteiten hielp het pro bleem uit de wereld, maar Ripa de Meana sprak woensdag van „een schandalige situatie". Europe's Business Newspaper operates an early morning delivery service in LEIDEN. LEIDERDORP. DELFT. OEGSTGEEST 12 other Dutch towns/cities) ROTTERDAM (GPD/ANP) - Bij het levensmiddelenconcern Unile ver is een akkoord bereikt over de invoering van een werkweek van 36 uur per 1 maart volgend jaar. Vakbondsbestuurder Zwijnen- burg van de Industrie- en Voe dingsbond CNV spreekt van een doorbraak omdat Unilever de eer ste multinational is waarin de kor tere werkweek is gerealiseerd. Bij Akzo. Philips en Shell is in voering van de 36-urige werkweek niet te verwezenlijken. In welke vorm Unilever korter gaat werken, moet nog in een studie worden be zien. „Niet ondenkbaar is een vier- Gasafzet De totale gasafzet van de Gasu nie is in de eerste drie maanden van dit jaar 2,96 miljard kubieke meter hoger dan in 1984, vooral als gevolg van het koude weer. De Gasunie zette tot en met maart bin nenlands- en buitenlands 31.826 miljoen kubieke meter af tegen 28.866 miljoen in 1984. Zowel de consument, de industrie, de elec- triciteitsbedrijven als het buiten land namen meer gas af. Sparen kinderen De kinderspaarrekeningen van de banken zijn zo ingewikkeld en verschillen zp van elkaar, dat ver gelijken bijna onmogelijk is. Dat zegt Konsumenten Kontakt. Per bank kunnen maximum- en mini- muminleg verschillen, maar ook de rente-percentages en de premie regelingen. In het algemeen is het volgens KK wijs een rekening te openen die behalve rente ook pre mie uitkeert. Wie tussentijds veel geld wil opnemen, kan echter beter een rekening nemen met een hoge vaste rente. Telegraaf De NV Holdingmaatschappij De Telegraaf (ook uitgeefster van Pri vé) heeft de winst vorig jaar met ruim zes miljoen zien stijgen tot 40,7 miljoen gulden.De concern- omzet groeide met 6,9 procent 574 miljoen. De kasstroom (winst plus afschrijvingen) nam toe van 63 tot 70 miljoen gulden. Na dividendaf dracht zal het éigen vermogen 250 miljoen gulden bedragen. Frankrijk Uit een overzicht van de centrale bank blijkt dat 1984 een jaar van herstel is geweest voor de industrie in Frankrijk. In vrijwel alle secto ren, uitgezonderd de bouw- en de energiesector, was er sprake van verbetering van omzet en resultaat. Voor het eerst na drie jaar werd er meer geinvesteerd, te weten zeven procent. Er verdwenen vorig jaar 140.000 arbeidsplaatsen. Miljonairs VS De Verenigde Staten zal binnen afzienbare tijd een miljoen miljo nairs tellen op een bevolking van 236 miljoen zielen. Naar Thomas Stanley, hoogleraar aan de univer siteit van Georgia in Atlanta, heeft stgesteld, woonden-er in 1984 in de Verenigde Staten 832.602 burgers met een een miljoen. Ongeveer 80 procent van hen heeft het vermo gen zelf opgebouwd, anderen had den het al in de familie. De door snee-miljonair in Amerika is vol gens Stanley 57 jaar oud. Ruim de helft heeft een hogere opleiding ge had. De zuidelijke staten hebben de grootste miljonairsdichtheid. Ruim 30 procent woont er. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het Koudekerkse bedrijf Schokbe ton bv heeft 1984 afgesloten met een bescheiden winst. Terwijl er in 1983 nog een verlies van 5,7 mil joen gulden kon worden geno teerd, hield het bedrijf in 1984 ruim 350.000 gulden over. Het bedrijf heeft dat gisteren bekendgemaakt. Schokbeton komt uit een diep dal. Jarenlang zorgde de stagnatie in de bouw voor verliezen. Maar daar is nu een eind aangekomen, aldus het bedrijf. De verbetering van het bedrijfsresultaat is vooral te danken aan een fprse afslanking van Schokbeton, dat in Nederland een toonaangevende producent is van geprefabriceerde elementen van voorgespannen en gewapend beton. Het bedrijf maakt onder an dere brugliggers, draagstructuren, vloerplaten, wanden en architecto nisch beton. Volgens het bedrijf is de toe komst ook redelijk zonnig, hoewel de investeringen in de bouw nog steeds afnemen. De orderporte feuille van Schokbeton, dat vorig jaar een omzet haalde van ruim 53 miljoen gulden, is redelijk gevuld. Enraf-Nonius (instrumenten) in Delft heeft 1984 afgesloten met een nettowinst van f 1,8 miljoen. Over het voorgaande jaar was er een ver lies van f2,8 miljoen. Het dividend wordt wederom gepaseerd. De her structureringen bij de werkmaat schappijen in Delft, Brunssum en Ermelo hebben een positieve in- vloed gehad op de produktiviteit. De omzet steeg met zeventien pro cent, van f 145 miljoen tot f 169 mil joen. De kernactiviteiten werden ver sterkt en uitgebreid maar de resul taten bij Cityprint (gedrukte scha kelingen) waren ondanks een forse stijging van de omzet nog teleur stellend. De montage-afdelingen van Cityprint in Almelo en Zwa nenburg worden gesloten omdat de toegevoegde waarde van deze activiteiten te gering worden geacht. Er worden besprekingen gehouden die kunnen leiden tot verzelfstandiging van de fabriek in Zwanenburg in afgeslankte vorm. Verkade heeft 1984 afgesloten met een verlies van f 14,14 miljoen, zo heeft de zoetwarenfabriek mee gedeeld. Het verlies vloeit ten dele (voor f9,51 miljoen) voort uit reor ganisaties. Over 1983 werd een net towinst van f 1,4 miljoen geboekt na een winst van f3,2 miljoen over het voorgaande jaar. De omzet is gestegen van f234,61 miljoen tot f243 miljoen en voor afschrijvin gen was vorig jaar f 8,47 miljoen nodig tegen f9,14 miljoen in 1983. De P C Groep (Peek Clop- penburg, Lampe. Mac Maggie) heeft vorig jaar een nettowinst ge boekt van f7,3 miljoen. De gewone bedrijfsuitoefening leverde een po sitief resultaat na belastingen van f 4,6 miljoen op. Verder was er een eenmalige meevaller van f 2,7 mil joen. Over het voorgaande boek jaar ontstond een verlies van f3,3 miljoen. De nettowinst is f 1,8 mil joen hoger dan in december jl. als verwachting werd uitgesproken. Door de meevallende gang van za ken in de laatste maanden van het boekjaar is dat positieve verschil ontstaan. SHV Holdings (handel in steen kool en olie, Makro) op Sint Maar ten (Nederlandse Antillen) zag de winst over 1984 toenemen tot 126 miljoen Nederlandse gulden (67 miljoen in 1983). Iets minder dan de helft van de winst, te weten f 62 miljoen, wordt aan aandeelhou ders uitgekeerd en het restant wordt aan de reserves toegevoegd. daagse werkweek van negen uur", aldus Zwijnenburg. Hoeveel nieuwe arbeidsplaatsen de kortere werkweek oplevert, is eveneens onderdeel van een stu die. Van de circa 20 Unilever-be- drijven in ons land is bijna drie kwart in en rond Rotterdam geves tigd. De andere zijn: Iglo-Ola in Utrecht, Lucas Aardenburg in Hoogeveen en Bensdorp in Bus- sum. De cao geldt voor 6500 van de 11.500 werknemers. Voor de vlees verwerkende bedrijven (Unox, Zwan) geldt een aparte cao, waarin geen arbeidstijdverkorting is afge sproken. Behalve een kortere werkweek en behoud van 100 procent zieken geld kunnen de werknemers bij de (andere) Unilever-bedrijven reke nen op een verbetering van de loonschalen met een procent en een eenmalige verhoging van een procent. Overleg is nog gaande over verlaging va de vut-leeftijd. Nu kan iedere 62-jarige bij Unile ver vrijwillig vervroegd uittreden. Unilever is onder voorwaarden be reid die leeftijdsgrens te verlagen tot 60 jaar. Verzekeraars De werkgevers in het vezeke- ringsbedrijf (35.000 werknemers) zijn bereid om - in navolging van het Philips-concern - in een nieu we eenjarige cao te erkennen dat arbeidstijdverkorting een middel is om de werkgelegenheid te ver ruimen. Zij waren tot nu toe niet bereid te praten over de invoering van een 36-urige werkweek. Be stuurder L. de Waall van de Dien stenbond FNV toonde zich positief over de verschuiving in het stand punt van de werkgevers, maar de dienstenbond wil in de nieuwe cao wel duidelijke afspraken maken over invoering van een 36-urige werkweek. De werkgeversdelegatie heeft gisteren verder aangeboden de sa larissen per 1 juli met één procent te verhogen en dit jaar een eenma lige uitkering van één procent van het jaarsalaris te betalen. Tijdens eerdere onderhandelingen hebben de werkgevers al aangeboden de uitkeringen bij ziekte en arbeids ongeschiktheid tot honderd pro cent aan te vullen. Onenigheid is er verder nog over de vut-leeftijd, die de werkgevers op 61 jaar en de bonden op 60 jaar of bij een 40-jarig - MAASTRICHT - Ongeveer 150 Limburgse boeren lieten gisteren blijken dienstverband willen stellen. De dat zij niet onder willen doen voor hun noordelijke collega's, die in het ook het handhaven afgelopen weekeinde massaal protesteerden tegen verdere beperking van de prijscompen- de melkproduktie. Met tractoren 'bezetten' zij gisteren de Kennedybrug in Maastricht. (fotoANP» bonden en uitbetaling satie van dit jaar. De onderhandelingen worden op 7 mei voortgezet. Uitgevers, NS Voor de 10.000 werknemers in het boeken- en tijdschriftuitge versbedrijf is gisteren een akkoord bereikt over een eenjarige cao, waarin het ziekengeld en de wao- uitkering tot 100 procent wordt aangevuld. Verder is overeengeko men een eenmalige vut-regeling, waardoor werknemers van 60 en 61 jaar in 1986 vervroegd kunnen uit treden en worden 125 jongeren zonder arbeidsverleden voor een jaar in dienst genomen. De bonden hebben afgezien van hun eis om dit jaar al een 35-urige werkweek in te voeren. De uitgeverijen waren de eerste bedrijfstak waar reeds vorig jaar de 36-urige werkweek werd overeengekomen. De Vervoersbond FNV zal het met de andere vakbonden bereikte akkoord over een nieuwe cao voor de 27.000 werknemers bij de Ne derlandse Spoorwegen niet teke nen. Massale acties als stakingen bij NS, zullen echter voorlopig niet worden gevoerd, zo maakte de bond gisteren bekend. De FNV is van mening dat het tussen NS en de andere bonden bereikte ak koord geen garantie biedt dat de arbeidstijdverkorting naar gemid deld 38 uur in de loop van volgend jaar 600 banen extra oplevert. DEN HAAG (ANP) - De belasting betaler moet er op kunnen vertrou wen dat de belastinginspecteur de aanslag zorgvuldig heeft voorbe reid en dat hij door betaling van zijn aanslag van zijn verplichtin- Het leek Simons wenselijk en mogelijk om ook bij navorderings aanslagen de in de rechtspraak ontwikkelde eis dat er sprake moet zijn van „een nieuw feit" te laten vervallen. Door voortaan de i gen is bevrijd. Navordering door administratief recht ontwikkelde de fiscus moet niet gemakkelijker worden gemaakt. Voorstellen daar toe van professor Simons aan staatssecretaris Koning (financiën) moeten door de bewindsman niet worden overgenomen, omdat deze in strijd zijn met de rechtszeker heid. Dit zei professor gisteren in Den Haag waar hij staatssecretaris Koning het rap port aanbood van de commissie navordering en administratieve boete. Het rapport van deze com missie wil een antwoord geven op het vorig jaar door professor Si mons op verzoek van Koning ge schreven rapport over de mogelijk heden tot verruiming van de navorderingsbevoegdheid van de fiscus. Over behoud Shell-raffinaderij op Curasao algemene beginselen van behoor lijk bestuur ook los te laten op fis cale zaken, zou de belastingdienst meer ruimte krijgen navorderin gen op te leggen, ook al is er geen sprake van een echt nieuw feit. Ook opperde Simons het idee de TT t Hnfctr_ belastingwetgeving zodanig te ver ier anderen dat al bij de eerste aanslag een boete kan worden opgelegd als de belastingplichtige iets heeft ver zwegen of verkeerd heeft opgege ven. Momenteel kan alleen in een later stadium een boete worden op gelegd, als het gaat om een navor deringsaanslag. Volgens Hofstra lossen de voor stellen van Simons niets op. „Wor den de ideeën overgenomen dan is dat het paard achter de wagen spannen. De voorstellen bestrijden symptomen en bekommeren zich niet om de oorzaak: de ingewikkel de, onleesbare belastingwetgeving. Ondanks een toelichting bij het aangifteformulier van zestig pagi na's komt de belastingplichtige er niet meer uit. Ik trouwens ook niet meer terwijl ik toch al heel wat ja ren meedraai". Als laatste klapstuk van onbe grijpelijke belastingwetgeving noemde Hofstra de derde fase WILLEMSTAD (GPD) - In de hoofdstad van Venezuela, Caracas, voert een Antilliaans-Nederlandse delegatie onder leiding van 'bui tengewoon' ambassadeur mr. Van Lennep momenteel besprekingen met de Venezolaanse regering over de toekomst van Shell Curagao. Van Lennep wil nagaan of be sprekingen op hoog politiek ni veau tussen de Venezolaanse en Nederlandse regering om de* Cura- gaose raffinaderij open te houden, resultaat kunnen opleveren. In een latere fase zouden dan de Neder landse ministers Van den Broek van buitenlandse zaken en De Ko ning van Antilliaanse zaken naar de Venezolaanse hoofdstad ko men. De Antilliaanse regering ziet overigens liever dat premier Lub bers als 'keihard onderhandelaar' zal optreden. Shell Curagao stelt als belang rijkste voorwaarde om het bedrijf open te houden, dat de Antilliaan se regering een meerderheidsaan deel koopt. De Koninklijke Shell- groep is namelyk niet langer be reid voor de forse verliezen die het bedrijf sinds 1982 maakt op te draaien. Vooral niet omdat pas aan het eind van de jaren '80 de toe komst in de oliesector er wat rooskleuriger uitziet. De commissie onder leiding van mr. Van Lennep zal overleg plegen met onder anderen de Venezolaan se president Jaime Lusinchi, mi nister Alberto Consalvi van buiten landse zaken, de minister van ener gie- en mijnzaken Hernandez Gri- santi en de directeur van het Vene zolaanse staatsoliebedrijf Petrolios de Venezuela Brigido Natera. BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap stelt in de periode 1985 tot 1990 ongeveer 67,5 miljoen gulden beschikbaar voor steun aan ont wikkelingsprojecten op de Nederlandse Antillen. Dit geld moet worden besteed aan projecten op het gebied van de industriële ontwikkeling, landbouw, visserij en communicatie. De 67,5 miljoen voor de zes eilanden met hun 261.000 inwoners maakt deel uit van een pakket van 157,5 miljoen gulden aan Europese steun voor de overzeese gebiedsdelen van de EG-lidstaten. Naast Nederland hebben alleen Frankrijk en Groot-Brittannië dergelijke gebieden. De Fransen krijgen voor hun eilanden in de Stille Oceaan (386.000 in woners) evenveel als voor de Nederlandse Antillen wordt uitgetrokken. De Britten krijgen ten behoeve van een aantal eilandjes in het Caraibi- sche gebied, alsmede de Falklands (totaal 63.000 inwoners) een bedrag van 22,5 miljoen gulden. Buitengewoon ambassadeur Van Lennep verwacht niet dat de Venezolaanse regering in de raffi naderij wil participeren. Maar er zijn nog andere mogelijkheden, zo verklaarde de vroegere secretaris generaal van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Er is de Ve nezolaanse regering namelijk veel aan gelegen dat er geen economi sche chaos ontstaat op de eilandjes zo vlak voor de kust. De Shell-raffinaderij levert bijna een derde van het totale Curagaose inkomen op. Als het bedrijf ver dwijnt, verliezen 7000 mensen hun baan, waardoor de werkloosheid tot astronomische hoogten op loopt. tot 40 procent. De dreiging van sociale onrust is dan duidelijk. Momenteel worden in Caracas uiterst voorzichtig alle mogelijkhe den afgetast, zo zei een woordvoer der van de Nederlandse ambassa de. Gedacht wordt aan een korting op de prijs voor ruwe olie of een lening door de Venezolaanse rege ring. Door 'indirecte participatie' van Venezuela kan Shell Curagao uit de rode cijfers worden gehol pen. Vrijdag worden de voorberei dende besprekingen afgerond, en de directie van Shell Curagao heeft de Antilliaanse regering tot 30 juni de tijd gegeven om een oplossing te zoeken. de tweeverdienersregeling. Een positieve kant zag hij hier echter ook aan: de regeling heeft duide lijk gemaakt dat het zo niet langer meer kan. De commissie dringt er bij Koning op aan onderzoek te doen naar verbetering van belas tingwetgeving. Philips ziet wel brood in Star Wars EINDHOVEN (ANP) - Philips wü meedoen aan het Amerikaanse ruimteverdedigingssysteem SDI, ook wel bekend als het Star Wars- project. Het ontwikkelen van nieu we technologieën daarvoor komt naar de mening van Philips de ei gen ontwikkeling en research ten goede. Dat heeft een woordvoerder van het concern gisteren desge vraagd meegedeeld. Volgens die woordvoerder hangt eventuelè deelname van Philips overigens wel af van de voorwaar den die door de Verenigde Staten worden gesteld. De Nederlandse regering is op de hoogte van het Philips-standpunt, aldus de zegs-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9