CDA wil extra geld voor minima Korting op kinderstoeltje voor Mobil MC-cardhouders. Hartpatiënt in geestelijk isolement Compensatie zwaardere lasten Voedseltekorten in oorlog vielen mee Rijk betaalt geen cent extra voor welzijnswet Standpunt WD rond omroep-cao onduidelijk DONDERDAG 25 APRIL 1985 BINNENLAND PAGINA 5 AALTEN/DEN HAAG (GPD) Het CDA vindt dat gezinnen die al jaren achtereen een aanvullende uitkering ontvangen, dit jaar een extra toeslag van 150 gulden per huishou den moeten krijgen. CDA-fractieleider De Vries zei dit gisteravond tijdens een politieke manifestatie in het Gelderse Aalten. De extra uitkering is bedoeld als tegemoetkoming in de hogere kosten van levensonderhoud die het gevolg zijn van de hoge koers van de dollar en van de koude winter. Door een extra uitkering zouden de bestedingsmogelijkheden voor deze groep van •meerjarige echte zal hebben. Minister De Koning minima' dit jaar niet minder wor- (sociale zaken en werkgelegen- den. De kosten van de aanvullende heid) liet het afgelopen weekeinde uitkering worden geschat op 75 miljoen gulden. Een half miljoen huishoudens - meest gezinnen - kunnen er aanspraak op maken een neiging ontstaat bij anderen om zich bij ons aan te sluiten. En dat is een ontwikkeling waar wij al leen maar blij mee kunnen zijn", aldus De Vries. WAGENINGEN (GPD) - De voed selvoorziening in de oorlog in Ne derland was tot september 1944 niet slecht. In de eerste jaren van de oorlog hadden veel mensen hel, wat eten betreft, beter dan in vre destijd vóór 1940. De hongerwinter van 1944 is niet veroorzaakt door tekorten of vorderingen door de Duitsers, maar vooral door proble men bij distributie en transport van voedsel. Dat staat in het proefschrift van drs. G. M. T. Trienekens, weten schappelijk hoofdmedewerker aan het instituut voor geschiedenis van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Hij hoopt in mei te promoveren aan de Wageningse Landbouwhogeschool op zijn studie „Tussen ons volk en de honger". Trienekens onder zocht sinds 1970 de voedselvoor ziening tijdens de Tweede Wereld oorlog. Volgens Trienekens vormde de spoorwegstaking in september 1944 de inleiding tot de hongerwin- ter. Door de reacties van de bezet ter stortte de hele voedselvoorzie ning in elkaar. De voorraden op zichzelf waren nog wel toereikend, maar het transport kwam stil te lig gen door toenemende militaire handelingen, onkunde en strenge vorst. "Daardoor werd de winter van 1944-1945 voor velen erg zwaar, voor sommigen tè zwaar". De voedselvoorziening in de be zettingstijd was zeker niet slecht. Integendeel. Wanneer men de hoe veelheid voedsel die beschikbaar was bekijkt, was er zelfs per hoofd van de bevolking voldoende te eten. Opmerkelijk daarbij is dat het voedsel gelijkmatiger over de diverse bevolkingsgroepen was verdeeld dan in de jaren vóór de oorlog. Het interessantste deel van het proefschrift van Trienekens is de scherpe analyse van de rol van het directoraat-generaal van de voedel- voorziening onder leiding van ir. S. L. Louwes. Deze kende de situatie goed en wist de Duitsers enerzyds aanzienlijke eisen af te dwingen,- anderzijds de cijfers zó te manipu leren dat de bezetter veel ontging. Bovendien stond hij in voortdu rend contact met de illegaliteit, waaraan distributiepapieren en vervoersbewijzen werden gele verd. nog voor de radio weten dat het ka binet geen extra geld kan uittrek ken boven het al aangekondigde bedrag van 335 miljoen gulden. Hij hebben dan 0,8 procent meer te be- schatte by die gelegenheid de steden. De Vries jaar na jaar een bijzondere plaats echte heeft toegekend aan mensen die al gulden, jaren achtereen alleen of samen van een minimuminkomen moe- Werkloosheid ten leven. Vorig jaar heeft het kabi net toegezegd om in 1985 335 mil joen gulden uit te trekken om de koopkracht van de echte tra kosten van het handhaven erop dat het CDA de koopkracht van de meerjarige op 65 tot 165 miljoen sinds de eind ge- Volgens De Vries is er >mer van vorig jaar een komen aan de stijging te handhaven. Aanvankelijk wilde Yi®r!5loosheid met 100-000 het kabinet niet meer dan 200 mil- 200.000 mensen per jaar. De daling joen hiervoor beschikbaar stellen. die sindsdien is opgetreden, is vol- Door de tegenvallende prijsstij- 6ens hem de meest indrukwekken- ging dreigt de koopkracht van de de Prestatie van het huidige kabi- netsbeleid. Hij zei verder dat het kabinetsbe- toch achteruit te gaan. Ook de extra hoge stookkosten - waarvan de schatkist overigens leld ook het CDA geen windeieren flink heeft geprofiteerd - tasten de le6t-, Hij constateerde dat de PvdA bestedingsmogelijkheden aan, al- geleidelijk m de richting van het dus De Vries. Vandaar dat het CDA kru'Pt terwijl ook D'66-frac- het kabinet heeft ge- tievoorzitter Engwirda al toetre- extra bedrag uit te dinS tot een CDA-WD-kabinet de niet langer heeft uitgesloten. „Kortom, wij constateren dat er CDA vraagd trekken als tegemoetkoming hogere kosten. Meer taken voor gemeenten DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft gisteren het wetsontwerp voor voorzienin gen op het gebied van maatschap pelijk en sociaal-cultureel welzijn naar de Tweede Kamer gestuurd. Hij wil dat de wet uiterlijk 1 januari 1986 in werking treedt. Volgens de nieuwe wet moeten bestuurlijke en financiële bevoegdheden van het rijk worden overgedragen aan de lagere overheden en moet het stel sel van voorzieningen worden ver beterd. De specifieke uitkeringen aan gemeenten en provincies worden gebundeld tot één 'doeluitkering'. In vier jaar worden veranderingen doorgevoerd; het geld kan daarbij worden verdeeld volgens objectie ve normen. Daarna kunnen de middelen worden overgeheveld naar het Gemeente- en het Provin ciefonds. Het gaat om een bedrag van 600 miljoen gulden, dat het rijk nu jaar lijks besteedt aan voorzieningen op vijf gebieden: openbaar biblio theekwerk, vormings- en sociaal- cultureel werk, emancipatiewerk, opbouwwerk, sport en sportieve recreatie. Voor de veranderingen heeft de rijksoverheid geen cent extra beschikbaar. De lagere over heden, met name de gemeenten, geven per jaar eveneens een be drag van zo'n 600 miljoen gulden uit aan dat beleid en de uitvoering De bewindsman wil de rijksgel- den die bestemd zijn voor minder- hedenprojecten en emancipatie-ac tiviteiten in elk geval tot 1989 bui ten de bundeling van de subsidie gelden houden. Die twee posten worden dus voorlopig nog afzon derlijk gesubsidieerd. Dit omdat er met het pas veranderde minderhe denbeleid nog niet veel ervaring is opgedaan en orridat men bang is dat subsidies voor emancipatie werk makkelijk voor iets anders worden aangewend. De welzijnswet is een van de wetten waartoe het kabinet heeft besloten, na eerder het ontwerp Kaderwet specifiek welzijn te heb ben ingetrokken. Er worden nog voorstellen voorbereid voor een Wet gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverlening, en een Wet jeugdhulpverlening. Het ingediende wetsvoorstel maakt het ook mogelijk de bestuurlijke expe rimenten Kaderwet zorgvuldig af te wikkelen. De welzijnswet beves tigt de bijzondere positie van de vier grote steden, waar de rijks overheid een algemene welzijns- overeenkomst heeft gesloten. De wet voorziet niet in de aange kondigde instelling van de Raad voor het Welzijn. Die komt er via een afzonderlijke wettelijke rege ling, omdat het werk van de raad een ruimer terrein bestrijkt dan de welzijnswet. Het democratisch functioneren van de uitvoerende instellingen is ook niet in de wel zijnswet geregeld. Ook hiervoor komt een aparte wet. Janmaat mag herdenking niet bijwonen DEN HAAG (GPD) - Burgemees ter en wethouders van Den Haag hebben een uitnodiging aan het Tweede-Kamerlid Janmaat om op 2 mei de viering van de bevrijding bij te wonen in het Congresge bouw, ingetrokken. Volgens het college had dat de uitnodiging nooit aan Janmaat mogen worden verstuurd. B en W schrijven dit in hun ant woord op vragen van het raadslid Verduyn Lunel (PPR, PSP. CPN). Verduyn Lunel vond de uitnodi ging aan Janmaat pijnlijk en kwetsend. Het raadslid noemde Janmaat in verband met de herleving van het doelbewust tot zondebok verkla ren van mensen op grond van hun huidskleur, terwijl volgens hem bij de viering van bevrijdingsdag juist wordt herdacht dat het fascisme werd verslagen en daarmee een leer die doelbewust mensen op ba sis van hun ras tot zondebok ver klaarde, vervolgde en vernietigde. Het college van burgemeester en wethouders zegt dat door een mis verstand alle leden van de vaste Tweede-Kamercommissie voor de fensie zijn Uitgenodigd voor de herdenkingsbijeenkomst in het Congresgebouw. Het was de be doeling geweest om alleen kamer leden uit te nodigen die zitting hebben in het comité van aanbeve ling voor de viering van de veertig ste bevrijdingsdag. MIJDRECHT (ANP) - Ongeveer honderd leden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie heb ben gisteren gedemonstreerd voor het farmaceutisch bedrijf Bayer Nederland in Mijdrecht. Het be drijf wil niet ingaan op hun voor stel mee te werken aan een interna tionale opzet voor onderzoek naar alternatieven voor dierproeven. De organisaties wijzen er op dat niet alle farmaceutische organisa ties een dergelijke „onverschillige houding" aannemen. De organisa ties willen dat de farmaceutische industrie zoveel mogelijk omscha kelt op alternatieven voor dieproe- ven. „Voor geneesmiddelen worden in Nederland jaarlijks een half miljoen proefdieren (onder andere muizen, ratten, honden en apen) gebruikt. Vooral de giftigheids- proeven, die voor een deel achter haald zijn, veroorzaken vaak lang en ernstig lijden", aldus de organi saties. AMSTERDAM - Als een ware lingeriehandelaar hangt een Amsterdam se politieman een aantal bh's aan een lijn. De politie houdt vandaag en morgen kijkdagen voor vrouwen in de hoofdstad die de afgelopen tijd zijn bestolen van kleding. Begin deze week werd een 28-jarige man aangehou den toen hij met een stok dameskleding van een balkon probeerde te lich ten. Hij bekende de afgelopen twee jaar allerlei dameskleding van waslij nen te hebben meegenomen. Bij onderzoek van zijn woning vond de politie 168 bh's, 174 damesslips, 66 badpakken en bikini's, 9 corsetten, 49 maillots, 6 paar laarzen, 13 paar schoenen, 6 jassen, 43 rokken, 78 jurken, 20 broe ken, 59 nachthemden en een plastic zak vol panty's. De kijkdagen moeten de politie van alle kleding verlossen. (foto anp) Ouderen helpen stadgenoten: geslaagd project AMSTERDAM (ANP) - Het 'gewaagd' genoemde experi ment 'Gilde' in Amsterdam, waarbij ouderen geheel belan geloos hun kennis en ervaring aanbieden aan stadgenoten, is volgens de organisatoren nu al een succes. Vijfhonderd Am sterdammers hebben individu eel of in groepsverband de af gelopen drie maanden gebruik gemaakt van Gilde-ouderen. Honderd aanvragen zitten nog in de wachtkamer. De eerste Gilde-gids kwam begin dit jaar uit. Daarin boden 50 gepensioneerden hun dien sten aan. De deze week ver schenen tweede Gilde-gids be vat 75 aanbiedingen. Een der tigtal ouderen heeft zich boven dien al gemeld voor het vólgen de nummer van de gids. Het Gilde is een initiatief van de ge zamenlijke ouderenbonden in Amsterdam. De Gilde-ouderen hebben zelf veel plezier beleefd aan hun contacten. Negatieve erva ringen waren er nauwelijks. Bijna iedereen gaat door, aldus het Gilde. De ouderen werken voor buurthuizen, scholen, ver enigingen, verzorgingstehui zen, werklozenprojecten en dergelijke. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het is nog twijfelachtig of de WD minis ter Brinkman (WVC) zal steunen, wanneer hij vanmorgen in de Tweede Kamer verantwoording af legt voor het afkeuren van de om roep-cao. De WD-fractie heeft grote moeite met het beleid dat Brinkman in deze zaak tot nu toe heeft gevoerd. Volgens het WD- kamerlid mevrouw Rempt worden door de opstelling van de bewinds man de omroepmedewerkers tot trendvolgers gemaakt en daar is de WD tegen. Tot gisteravond werd aangeno men dat een meerderheid van de Kamer, bestaande uit WD en CDA, Brinkmans standpunt om de cao af te keuren zou blijven steu nen. De PvdA heeft al eerder ge zegd het onjuist te vinden dat de omroep-cao is afgekeurd. Met eventuele steun van de WD is het mogelijk dat de afkeuring van Brinkmans beleid door een meer derheid van de Kamer wordt ge deeld. De omroepen, daarin gesteund door de grootste oppositiepartij PvdA, hebben de afkeuring steeds bestreden. Zij zijn van mening dat de omroep-begroting door de nieu we cao niet met 30 miljoen zal wor den overschreden, zoals Brinkman zegt, maar met ruim 5 miljoen. Ook de luister- en kijkgelden hoeven niet te worden verhoogd. Gisteren heeft een delegatie van het NOS-bestuur de Tweede Ka mer geïnformeerd over de handel wijze van Brinkman inzake de om roep-cao. De NOS-werkgevers en de bonden verwijten de minister met name dat hij zijn motivering om de moeizaam tot stand geko men omroep-cao af te keuren, half weg heeft gewijzigd en het parle ment onjuiste informatie ver schaft. Minister Brinkman heeft volgens het NOS-bestuur eerst het argu ment van het trendvolgerschap ge bruikt en in een later stadium, zon der daarover de NOS in te lichten, een louter financieel motief (de omroepbijdrage mag niet om hoog). "Wij weten niet waar we aan toe zijn. Wat moeten we nou gelo ven"?, aldus NOS-voorzitter Jur- gens. Ook het door Kosto (PvdA) aan gevraagde en vandaag te houden spoeddebat over de benoeming van mr. P. van Dijke tot NOS-voor zitter, zal weinig nieuws opleveren. Vaststaat dat de regeringsfracties van CDA en WD het beleid van minister Brinkman zullen steunen. Kosto verwijt de bewindsman dat hij voor de VVD door de knieën is gegaan en een benoemingscom missie uit de omroep genegeerd heeft. De gezamenlijke omroepen schoven destijds dr. A. van de Heu vel als kandidaat naar voren, mo menteel voorzitter van de VARA. Omroeppersoneel is gisteravond opnieuw in actie gekomen tegen het niet goedkeuren van de om roep-cao. Beide televisieprogram ma's en uitzendingen op de vier ra diozenders werden van twaalf mi nuten voor negen tot negen uur on derbroken. Trienekens stelt in zijn boek, dat het vooral aan deze man in zijn stad te danken geweest is dat de voedselsituatie, althans gedurende de meeste jaren van de oorlog, re delijk goed bleef. De conclusie in de boeken van dr. L. de Jong over de voedselvoorziening in de oorlog wijst Trienekens van de hand. "De rol van Louwes heeft hij helemaal verkeerd ingeschat. De Jong somt de voedseltransporten alleen op en daarmee bevestigt hij de mythe dat Nederland op landbouwgebied is leeggeplunderd". "Nederland is wat voedsel be treft niet leegggeplunderd. Dat is te danken aan de persoon Louwes. Hij verdraaide de cijfers zó, dat het leek alsof hij heel veel exporteerde naar Duitsland', aldus Trienekens. Volgens het proefschrift hebben de Nederlanders het in de oorlog beter gehad dan de Duitsers in het eigen land. Er was alleen een ex port naar Duitsland, hetgeen bete kent dat daar een grotere schaarste was dan in Nederland. Nieuw sociaal stelsel levert 4 miljard op DEN HAAG (ANP) - Het i stelsel van sociale zekerheid, waar van het kabinet onlangs de hoofd lijnen heeft bepaald, zal op de lan ge duur een bezuiniging van 3 tot 4 miljard gulden opleveren. Een groot deel van dit bedrag, 2,8 mil jard gulden, komt voort uit de be sparingen op de wao-uitkeringen. maar het zal tientallen jaren duren voordat deze besparingin zijn vol le omvang is bereikt. Dit zei pre mier Lubbers gisteren in de Twee de Kamer in antwoord op monde linge vragen van het PvdA-kamer- lid Ter Veld. Lubbers legde er de nadruk op dat de stelselherziening niet pri mair is voortgekomen uit de be hoefte om verder op de sociale uit keringen te bezuinigen. De bezui nigingen die volgend jaar zullen worden doorgevoerd, zijn volgens Lubbers niet groter dan 600 mil joen gulden. Van dat bedrag is 200 miljoen afkomstig van de bestrij ding van misbruik en oneigenlijk gebruik van uitkeringen. De feite lijke besparing op de verstrekte uitkeringen bedraagt dus niet meer dan 400 miljoen gulden, al dus Lubbers. Volgens de premier is de herzie ning van het stelsel van sociale ze kerheid voortgekomen uit een viertal argumenten: - het realiseren van gelijke rech ten voor mannen en vrouwen - bij de toekenning van de uitke ring rekening houden met leeftijd en arbeidsverleden - de duur van de uitkering krijgt voorrang boven de hoogte van de uitkering -het wegnemen van het werk- loosheidsdeel uit de wao-uitkering. Lubbers zei dat het goed is om bij wao'ers te bekijken in hoeverre men arbeidsongeschikt is en voor welk deel er sprake is van gewone werkloosheid. Omdat deze nieuwe benadering voor betrokkenen in grijpende gevolgen kan hebben heeft het kabinet besloten deze zo geheten 'afschatting' eerst alleen toe te passen op wao'ers onder 30 jaar. Op grond van de ervaringen die daarmee worden opgedaan kan later worden bekeken hoe men te werk gaat bij de wao'ers tussen de 30 en 50 jaar. Arbeidsongeschikten van boven de 50 zullen niet in deze operatie worden betrokken, zo heeft het kabinet al besloten. OPLICHTING (ANP) - De Goesse bemiddelingsbureaus J. H. In ternational en Wordline Cruses hebben via landelijke dagbladen en watersportmagazines jachtbe- zitters opgeroepen om hun sche pen in een buitenlandse bv onder te brengen, waardoor forse belas tingvoordelen konden worden be haald. De politie stelt een onder zoek in omdat er mogelijk sprake is van oplichting. DELFT (GPD) Er zijn in ons land nog steeds onvoldoende mo gelijkheden voor revalidatie van hartpatiënten. Te veel mensen val len na een infarct in een soort gat, omdat ze na hun ziekenhuisverblijf geestelijk aan hun lot worden over gelaten. Dit zei voorzitter H. Weeda van de revalidatiecommissie van de Nederlandse Hartstichting gis teren in Delft ter gelegenheid van een nieuw behandelprogramma voor geopereerde hartpatiënten. Weeda (die cardioloog is aan het Academisch Ziekenhuis Leiden) stelde dat in het algemeen wel wordt gezorgd voor lichamelijk herstel van hartpatiënten, maar dat te weinig aandacht wordt besteed aan hun geestelijke toestand. Meer dan de helft van de patiënten kan zijn werk na een jaar niet geheel hervatten. Een infarct betekent voor de meeste patiënten een plotselinge confrontatie met de dood. Daar door is verklaarbaar dat patiënten met angst en depressie kunnen reageren. Veel voorkomende klachten zijn moeheid, prikkel baarheid, nervositeit en spannings- gevoel. De aandacht voor het lichamelijk herstel door middel van speciale trainingsprogramma's is nuttig en nodig, maar voor een groot deel van deze groep mensen is dit niet toereikend. Er moet ook veel aan dacht worden geschonken aan de geestelijke toestand van de patiënt waarbij tevens zijn gezinsleden worden betrokken. Weeda brak een lans voor het doorbreken van het blijkbaar nog steeds bestaande taboe rondom de seksualiteit. Het grote misverstand is dat seks een riskante activiteit zou zyn voor hartpatiënten. Seks belast het hart doorgaans niet meer dan de moeite twee normale trap pen op te lopen. De veelvuldig voorkomende sek suele stoornissen na een hartin farct hebben voornamelijk een psychische oorzaak, aldus Weeda. Ondanks de last die de patiënt daardoor kan ervaren, is seks het meest verzwegen onderwerp in het contact van patiënten met medi sche specialisten. In een revalida- tieprogramma behoort daarop te worden gelet, zoals ook aandacht wordt geschonken aan kwesties als werkhervatting, sportbeoefening en dergelijke. TNO-getest, universele montage. Met 3-punts kindergordel. Verstel baar in zit/slaapstand. Zwart, grijs of blauw. Voor kinderen van 9 maanden tot 3'/2jaar,f^9^. MC-prijs: f 210,-. Informeer bij uw Mobil station hoe u MC-cardhouder wordt. M@bil Mobil MC. Het verschil tussen klanten en trouwe klanten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5