6,95 'Dan praatte ik hard en dan wisten zij hoe laat het was' Vanaf 29 april a.s, 'Ook in Leiden...', een kleine blik in de oorlogsjaren Droppingvluchten ook op 30 april PAGINA 4 AD ST LEIDEN DONDERDAG 25 APRIL 1985 Van der Horst: 'Deze foto heb ik vlak na de bevrijding gemaakt. Het is de Koninginnehof, als ik me niet vergis. De hele straat was volgezet, zoals je kunt zien". LEIDEN Het is niet altijd even makkelijk om aan foto's te komen uit de oorlogsjaren. Natuurlijk, er werd gefotogra feerd, er zijn foto's, maar foto's waarop je bijvoorbeeld kunt zien hoe het dagelijkse leven was, zijn moeilijk te krijgen. Gelukkig bleef de Leidse fo tograaf N. van der Horst de ge hele oorlog foto's maken. Van alles en iedereen. En wat nog veel belangrijker is: de negatie ven bewaarde hij in zijn ar chief, zodat we vandaag een aantal van zijn foto's kunnen afdrukken. Van der Horst: "Zodra er weer iets te krijgen washad je al gauw een lange rij voor de winkel. In dit geval staan de mensen in de rij voor de sigarenhandel van Vi/olters aan de Nieuwe Rijn". Van der Horst: "Dit is de hostie-bakkerij van Van der Heijden. Zo zie je maar weer: sommige dingen gingen door. Het bakken van hosties bijvoorbeeld". PTniTM Por, .......lil. verzet werd gepleegd, alsof ieder- zou vallen en een'echt'gezin had Naarmate de oorlog verstreek, nl>n we rli ADVERTENTIE LEIDEN - Een vrouw die in de oorlog twee joodse on derduikers in huis heeft ge had: "Dat ik nu zo hard praat, heb ik daar aan over gehouden, want ik moest al tijd die jongens een seintje geven als er wat onraad aan de deur was. Dan praatte ik hard en dan wisten zij hoe Iaat het was en dan waren ze weg". door Wim Brands Dit is een citaat uit het boekje 'Ook in Leiden...' dat gaat over verzets werk in en om de stad in de jaren 1940-1945. 'Ook in Leiden...' werd geschre ven door vier historici: Doke Ro- meijn, Ruud Vernooij, Maijan Schwegman en I. Schöffer; de twee laatstgenoemden tekenden ook voor de eindredactie. Het is geen dik boekwerk, maar, zo schrijven de eindredacteuren, het pretendeert dan ook geen volledig beeld van die geschiedenis te ge- "Daarvoor ontbreken nog teveel gegevens. Bovendien willen we met dit boekje in de eerste plaats de Leidse scholieren van het mid delbaar- en voortgezet onderwijs infomeren. Een kort overzicht van de meest typerende verzetsactivi teiten in Leiden leek ons voor dat doel meer geschikt dan een uitge breide, gedetailleerde geschiede- Voor scholieren is 'Ook in Lei den...', dat overigens is voortgeko men uit het in 1982 gestarte onder zoeksproject 'Leids Verzet', waar schijnlijk bij uitstek geschikt. En trouwens ook geïnteresseerden die niet schoolgaan, krijgen door het lezen van dit boek een beter beeld van het verzet in deze stad. Want laten we niet vergeten dat 'Ook in Leiden...' - hoe dun ook - eigenlijk één van de weinige boeken is over het Leidse verzet. (Alleen hadden de samenstellers wel een andere titel mogen beden ken. 'Ook in Leiden...' Alsof het zo opzienbarend is dat er in déze stad verzet werd gepleegd, alsof ieder een tot nu toe dacht dat dat niet het geval was.) Te hopen valt overigens dat er nog eens een zeer gedetailleerde studie over deze geschiedenis ver schijnt. Makkelijk zal het wel niet zijn om dat verhaal te schrijven, want hoeveel mensen die veel in formatie zouden kunnen geven, zijn inmiddels niet dood? Komt bij dat een en ander sowie so moeilijk valt te reconstrueren omdat het een schimmige wereld was. Of zoals Marjan Schwegmèn schrijft: "Een man die actief was in het Leidse verzet, omschreef de wereld van het verzet als een grijze mist waaruit voortdurend nieuwe personen opdoken. Je wist niet waar ze vandaan kwamen en ook niet waar ze naar toe gingen. En dat was goed". Verschilde het Leidse verzet van het landelijke? In één opzicht in elk geval niet, zo valt te conclude ren na lezing van 'Ook in Leiden...': in het begin waren er maar weinig mensen die in het geheim activitei ten ontplooiden met als doel de de bezetter afbreuk te doen. Hun aan tal groeide pas toen de Duitsers steeds strengere maatregelen gin gen nemen, zich steeds agressiever opstelden. Zie het verzet van de ambtena ren. "In de eerste twee jaren van de bezetting was in Leiden nog slechts sprake van initiatieven van enkele ambtenaren die op eigen houtje, diep in het geheim, van hun positie in overheidsdienst gebruik maakten om de goede zaak te die nen". En onder degenen die wel de moed hadden om de bezetters te bestrijden, waren er die moeite hadden met het verzet. Zo geeft één van hen eerlijk toe dat hij het wel een enerverende toestand vond, omdat je tot dan toe een inte ger ambtenaartje was geweest. Onderduikers Er waren trouwens in het begin van de oorlog ook maar weinig mensen te vinden die onderdui kers in huis wilden nemen. Zo le zen we op pagina 28: "Over het al gemeen was het moeilijk voor deze onderduikers gastgezinnen te vin den. Men werd vaak afgescheept met allerlei smoesjes en uitvluch ten. Zo had een kinderloos echt paar het verhaal dat alleen onder duiken in een 'echt' gezin niet op i vallen en een 'echt' gezin had het smoesje, dat een kinderloos echtpaar meer ruimte had en dat alleen daar de zaak niet door ge klets van kinderen zou uitlekken". Mensen die wel de moed hadden om onderduikers in huis te nemen, hadden het vaak moeilijk: "Tot aan de zomer van 1943, juist de periode waarin de joden geholpen moesten worden, waren er immers maar weinig ambtenaren bij het distri butiekantoor en het bevolkingsre gister bereid illegaal werk te ver richten. Groot zijn dan ook de pres taties geweest van deze enkelingen en kleine groepjes die vanaf de zo mer 1942 joden die wilden onder duiken aan een schuilplaats hiel pen en hen verzorgden". In de gastgezinnen moest men elk moment waakzaam zijn; de vij and loerde immers. In sommige huizen werden daarom ook oefe ningen gehouden. Zo vertelt ie mand: "Dan ging 's nachts de bel en dan belde mijn moeder aan de voordeur en dan moest het hele re pertoire zich in huis afspelen zodat binnen één minuut iedereen op de juiste plaats was. En dan moest ik van mijn normale bed naar boven vliegen in een ander bed, namelijk vóór de schuilplaats van de onder duikers. Ik had dan difterie.. Onder dat mom moesten de Duitsers dan die kamer uitblijven, want daar waren de Duitsers verschrikkelijk bang voor...voor besmettelijke ziekten". Gewapend In de eerste jaren van de oorlog kwam het niet vaak tot gewapende acties tegen de Duitsers. "Veel van de in de beginjaren gevormde ver zetsgroepen werkten bovendien, door gebrek aan ervaring, nogal amateuristisch. Men praatte te veel en kende te veel namen". Een actie uit die tijd was de brandstichting in het kringhuis van de NSB in de Burgsteeg. Mee genomen werd de ledenadmini stratie van de NSB, zodat men wist wie de fouten waren. Kort na de ac tie werden twee daders gerarres- teerd. Het boek vermeldt niet hoe de Duitsers hen op het spoor kwa men. Vergis ik me niet, dan wer den zij gepakt omdat één van hen zo slim was geweest om NSB-vlag- gen mee te nemen en op zijn kamer te laten rondslingeren. Naarmate de oorlog verstreek, ging men wel men professioneler werken, schrijven Ruud Vernooij en Henk van der Well. Men ging proberen om het gewapend verzet beter te coördineren. "Een aantal knokploegen vormde in dat jaar (1943, red.) de Raad van Verzet (RW). Andere groepen sloten zich in hetzelfde jaar aaneen tot de Lan delijke Knokploegen (LKP)". Het was de RW die begin '44 voor het eerst tot gewapend verzet overging in Leiden. Het betrof de gebeurtenis die vorig jaar in deze krant is beschreven: de aanslag op de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Een man die de bijnaam slavenbeul had gekregen omdat hij zeer fanatiek jongens en mannen naar Duitsland stuurde voor de zogenaamde Arbeitsein- satz. Deze aanslag mislukte, de direc teur was slechts gewond, en de te genmaatregelen van de Duitsers logen er niet om: drie Leidenaars werden doodgeschoten en 32 per sonen, onder wie prof. Cleveringa, werden in gijzeling genomen en op transport gesteld naar kampen in Vught en St. Michielsgestel. Pers Ook in Leiden verschenen veel illegale bladen. Je had bijvoor beeld: het Roze Blaadje, zo ge noemd naar de kleur van het pa pier, Ik zal handhaven, Kroniek van de week, Het Dagelijks Nieuws en niet te vergeten de spe ciale edities van Trouw en Het Pa rool. Mobiliteit was geboden, dat wil zeggen: om de veiligheid te vergro ten, werden de stencilmachines nogal eens verplaatst Het versprei den van de kranten werd voorna melijk door vrouwen gedaan en die bezigheid was beslist niet onge vaarlijk zoals blijkt uit het verhaal van een koerierster van Trouw, die werd aangehouden en zich flirtend wist te redden: "Ik herinner me nog dat ik vlak voor de bevrijding terugkwam met een heel pakket kranten achterop. Toen werd ik aangehouden door een Duitse sol daat die zei: "Wat heeft u daar een mooie pakketten achterop!" "Je weet niet wat je doen moet. Ik zei: Ja, ik ben jarig en dat zijn mijn verjaarscadeautjes. Ik dacht: hoe red ik me hieruit? Hij zei daar op: Dat is leuk, bent u jarig? Kun- dan niet een afspraakje ma ken? Ik antwoordde: Natuurlijk kan dat! Daarop heeft hij mij laten gaan. Ik ben natuurlijk nooit ge gaan, maar die mogelijkheid had je: je was jong en het was je enige uitweg, je er doorheen flirten. An ders was het misgegaan". Spionage In het laatste hoofdstuk van het boek, over spionage, komt het ge val van de geheime agent R. de Brauw aan de orde. Hij was in in 1944 gedropt en had in Londen de opdracht gekregen om contact op te nemen met enkele vooraan staande Nederlanders. Hij moest hen zien te overreden om zitting te nemen in een College van Vertrou wensmannen. Dit College zou tijdens de bevrij ding van Nederland kunnen optre den als voorlopige regering van Nederland, in afwachting van de terugkomst van de wettige rege ring uit Londen, zo had men be dacht in de Engelse hoofdstad. Vanuit een woning aan de Lam- menschansweg 68 onderhield De Brauw via een radio contact met de regering in ballingschap. Op veer tien oktober 1944 werd hij in de Leidse woning betrapt. De Brauw en de bewoners werden wegge voerd, alleen de huisheer wist te ontsnappen. Nog diezelfde dag werd het huis door de Duitsers op geblazen. Eenzaam In de epiloog van het boek komt een aantal verzetslieden aan het woord over de tijd na de bevrij ding. Met gemengde gevoelens denken ze terug. Sommigen waren doodmoe, voor anderen was het geen bevrijding omdat ze vrienden hadden verloren. En dan is er nog de persoon die eerst niet meer kon wennen aan de veranderde tijd: "Ik heb...ontzet tend veel boeiende dingen beleefd en hartelijkheid ondervonden in die tijd...Ik was een betrekkelijk eenzaam mens, en dat is in de oor log heel anders geweest. En ja. het gekke is dat in één dag het huis leeg was. Het huis waar we met z'n allen gezeten hadden. Want ieder een holde natuurlijk toen het vrede was naar zijn familie terug". is de studie 'Ook in Leiden... over verzetswerk in en om de stad 1940-1945' verkrijgbaar voor Ook in Leiden....' is een prettig leesbaar werkje van 64 pagina's; een unieke uitgave die op de boekenplank van verzamelaars van literatuur over Leiden zeker niet mag ontbreken Het boekje is verkrijgbaar bi| de kantoren van het Leidsch Alphens Dagblad en bij de kantoren van de Leidse Spaarbank. Is bel voor u onmogelijk dit boekje te gaan kopen, bel ons dan even: 071-144941 (Eve Stegehuis). LEIDEN - De droppingvluch ten boven de Kikkerpolder zul len behalve volgende week maandag ook dinsdag 30 april worden uitgevoerd. Dat meldt de Stichting 40 Jaar Voedsel en Vrijheid in reactie op een inge zonden brief die gisteren in de krant stond. Briefschrijver Van Es vond het jammer dat de vluchten op maandag werden gehouden en de schoolgaande kinderen daar dus niet getuige van zouden kun nen zijn. "Zijn wens was al ver hoord voordat hij gesteld werd", schrijft nu A.P. de Jong, voorzit ter van de stichting. Dinsdag rond drie uur keren de vliegtuigen weer boven het terrein van voetbalvereniging UVS en droppen dan onder meer overdrukken van het strooibiljet 'De Vliegende Hollander' uit 1945. Van der Horst: "In de zaak van Bijl aan de Hogewoerd werden grammofoonplaten gemaakt, gesneden heet dat geloof ik. Je kon daar ook terecht als je als particulier iets op de plaat wilde zetten".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4