Canada, Zwed en en Oost-Azië centraal in H( Jland Festival Inspiratie uit het verleden Recordprijs 'Van Gogh' Merkwaardig Shakespeare-experiment Ook Nederland gaat voor Afrika zingen Springsteen in De Kuip 8 DONDERDAG 25 APRIL 1985 KUNST NEW YORK, 25 apr. (AP) - Een schilderij van Vincent van Gogh het uitzicht vanuit het ven ster van zijn kamer in een psy chiatrische inrichting, is woens dagavond verkocht voor 9,9 mil- oen dollar (35 miljoen gulden), iet hoogste bedrag dat ooit voor werk van Van Gogh is be taald. Het schilderij, 'Landschap met Opkomende Zon', vormde het pronkstuk van een indrukwek kende collectie van spoorweg- erfgename Florence Gould die door Sotheby's in New York werd geveild. Het schilderij van Van Uogh werd ingezet op drie miljoen dol lar. Wie de koper is, werd niet di rect bekend. Het vorige record een Van Gogh was 5,7 mil joen dollar, in 1980 betaald voor 'De Tuin van de Dichter, Aries'. Florence Gould, schoondoch ter van de 19e-eeuwse Ameri kaanse spoorwegbaron Jay Gould, overleed vorig jaar op 87- jarige leeftijd in Cannes. Zij had zich op het verzamelen van kunst toegelegd na de dood van haar man Frank in 1956. De schil derijen op de veiling vertegen woordigen bijna haar volledige collectie. AMSTERDAM (GPD) - „De minister zal daar bin nenkort een standpunt over bekend maken, maar als ik zo de contacten bespeur tussen het Holland Festival en WVC dan heb ik hoop en vertrouwen dat het zo door gaat". Frans de Ruiter wordt per 1 augustus als di recteur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, maar gisteren presen teerde hij voor de laatste keer optredend in de func tie van directeur van het Holland Festival het pro gramma van de 38e editie van Nederlands grootste kunstmanifestatie. De Rui ter sprak bij die gelegen heid de verwachting uit dat de ernstige kritiek die de Raad voor de Kunst enkele maanden geleden aan het adres van het festival uitte, geen gevolgen zou hebben. De Raad vond het HF als produktiebureau en inter mediair „overleefd" en be pleitte vermindering van subsidie. De Ruiters huidige compagnon en toekomstige opvolger, drs. Ad 's- Gravesande, zou in dat geval als nog besluiten zijn taak niet te aan vaarden. Momenteel is hij onder weg voor een bezoek aan de Volks republiek China; over enkele da gen zal minister Brinkman zich bij de delegatie daar voegen. 's-Grave- sande onderzoekt er de mogelijk heden van een fors aanbod van Chinese voorstellingen voor een toekomstige editie van het HF, in 1990. „Dat komt dus wel goed met het Holland Festival in de toe komst", zo grapte De Ruiter al da delijk aan het begin van de presen tatie. Of 's-Gravesande echter ak koord gaat met het niet verder te rugschroeven en dus handhaven van de huidige rijksbijdrage van 1,2 miljoen staat nog te bezien. Hij heeft te kennen gegeven te denken aan een bedrag van circa vijf mil joen. Voordat De Ruiter definitief de deur met een gerust hart achter zich dicht kan trekken nadat hij sinds 1 december 1978 de kar heeft getrokken, voltrekt zich tussen 1 en 30 juni een zijn inziens uiterst gevarieerd festival. Opnieuw LAK-produktie 'Shake' Shake', een LAK-produktie naar werk van William Shakespeare. De cor: Reijer Pos, Ton Dullaart. Regie, tekst en muziek: Bart Vieveen en Bart in 't Veld. Gezien op 24 april in het LAK. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - Bij regisseur Bart Vieveen is Shakespeare's Verza meld Werk uit de boekenkast ge vallen. Alle toneelstukken zijn door elkaar geraakt, waaruit hij toen de bekendste scènes van de grootste meesterwerken heeft opgepakt en ondergebracht in een structuur, die gedeeltelijk ontleend is aan The Terftpest (De Storm). Zo kon het gebeuren, dat Lear, Macbeth, Hamlet, Lady Macbeth, Ophelia, Cleopatra sa men in één theaterproduktie te zien zijn. De LAK-produktie 'Shake' biedt de toeschouwer dan ook in elk geval een origi neel schouwspel, dat als experi ment een merkwaardige gewaar wording oplevert. Daarbij moet direct gezegd, dat het meer de vorm van deze enscenering is dan het inhoude lijk aspect er van, die deze inge wikkelde en vooral ook riskante onderneming laat slagen. Zelf hebben de theatermakers dat ge vaar onderkend: zonder duide lijk verbindend element zou deze compilatie van beroemde scènes weinig zinvol zijn. Dat element zit dus in de speelstijl, de regie vondsten (Macbeth bijv. steekt Lear de ogen uit door het glas uit zijn bril te drukken) en in het ge bruik van de toneelruimte en niet zo zeer in de aangepaste ver haallijn. Dat laatste blijft toch iets geforceerds houden. Macbeth en Lady Macbeth, Marcus Antonius en Cleopatra, Hamlet en Ophelia zijn in 'Sha ke' de kinderen van koning Lear, die op zijn beurt ook teksten van Prospero, de naar een eiland ver bannen Hertog van Milaan, in de mond neemt. List, bedrog en machtswellust spelen hun rol. Nadat de drie vrouwen zelf moord hebben gepleegd en Mar cus Antonius is gedood, toont het fraaie slotbeeld een verstarde confrontatie van Hamlet en Mac beth met daarachter de heks en de nar en op een hoge stellage de oude Lear, die de epiloog uit spreekt. Toch heeft ook de enscenering zijn zwakke punten. Sommige scènes zijn te wijdlopig en geven het geheel iets traags. Bovendien wordt erg vaak het inschenken van drank aan de bar gebruikt om nog wat handeling aan de tekstgedeelten te geven. Voor die bar staan trouwens een in vreemd perspectief uitgevoerde tafel en vier zitelementen opge steld, waarmee daarentegen vrij wel niets wordt gedaan. Verder wordt het decor functioneel be nut. Het bestaat uit een grote stellage met verschillende trap pen, waarvoor links de bar staat en rechts een grote stapel vuil niszakken ligt. In de grafscène uit 'Hamlet' krijgt deze vuilnis plaats een duidelijke functie. Doordat het spel niet realis tisch poogde te zijn en pathos - naar verluid - vermeden diende te worden, is voor een enigszins afstandelijke spreektoon geko zen. Voor niet-professionele spe lers komt dat ook goed van pas: geen van hen kon zich aldus aan de taal van Shakespeare vertil len. Of het gebruik van muziek daadwerkelijk deel van de han deling uitmaakt, valt te betwijfe len. Wel maakt het de handeling minder realistisch, schept nu eens afstand, intensiveert dan weer en versterkt soms het showkarakter van deze opmer kelijke en eigenzinnige citaten- parade. WIJNAND ZEILSTRA speelt 95 procent van het aanbod zich af in de stad Amsterdam, dat naast WVC als enige subsicliënt van het festival van De Ruiter een pluim kreeg. In de programmering spitsen zich vier hoofdlijnen uit: een zeer omvangrijke special rond de centrale componist Mauricio Kagel, een omvangrijk en divers aanbod van kunstuitingen en folk lore uit Canada, een overzicht van het hedendaags Zweeds theater (met twee produkties die Ingmar Bergman regisseert) en een fors aantal produkties van traditionele kunst uit Oost-Azië. Kogel Als diversen voert De Ruiter nog de produktie van L'Eroe Cinese van de vergeten grote operacom ponist Johann Adolf Hasse, de uit voering van Arnold Schönberg's schitterende Gurrelieder, een re trospectief rond de Amerikaanse danseres en choreografe Lucinda Childs en een liefst twee dagen du rend Gala van de Nieuwe Neder landse Muziek in het Amsterdams Concertgebouw op. Dat is lang niet alles, zo bezweert De Ruiter, die zich bij het HF altijd op het stand punt heeft gesteld dat zaken als originaliteit, inventiviteit en het openen van nieuwe wegen voor oog en oor de voornaamste inspira tiebronnen zijn geweest bij het programmeren, en niet „het vullen van de zalen als zodanig", zoals in de toelichting op het programma staat te lezen. De Ruiter noemt het totale aan bod van kunstuitingen in het uitge strekte Canada „tamelijk klein schalig. Het haalt het in kwantiteit niet bij een stad als Amsterdam waar het aantal speelplaatsen te gen de 350 loopt en het aantal voor stellingen boven de tienduizend ligt. Maar in kwalitatief opzicht kan het Canadese kunstaanbod de toets der kritiek doorstaan. We hebben zeker niets opgedrongen gekregen wat we niet wilden heb ben". De directeur doelt daarmee op de toenemende tendens dat de Nederlandse overheid een beroep doet op het festival om te helpen bij het opzetten van een cultureel innige relatie met andere landen. Op het programma staan nog the ma's als Frankrijk (1986), Australië (1987), Hongarije (1988), Engeland (1989) en China (1990). Van Canada wordt een inventari satie gegeven van hetgeen daar nu op kunstgebied aan de orde is. Het accent valt daarbij op eigentijdse geimproviseerde muziek, dans en visuele media, maar ook traditio nele kunstuitingen ontbreken niet. Het programma voorziet zelfs in le zingen over het leven van de Eski mo's en Indianen in Canada. Het meest opvallende aandeel betreft het tien uur durende, rituele stuk RA van de componist R. Murray Schafer dat zich zal voltrekken in de Egyptische tempel in het Mu seum voor Oudheden in Leiden. Daarnaast komt voor het eerst sinds 1977 The National Ballet of Canada naar Nederland samen met vijf kleinere dansgroepen en valt het accent op dat de videokunst uit dat land krijgt tijdens het HF. De special rond de in West-Duitsland wonende componist en multi-me- dia-kunstenaar Mauricio Kagel wordt door De Ruiter voorzien van het etiket „van historisch-culturele betekenis". De Ruiter: „We hebben nu de kans om te laten horen dat er vaak te onnadenkend over Kagel's composities is geschreven en zijn fraaie activiteiten bezijden de mu ziek wel eens zijn overbelicht". Bergman Arthur Sonnen, belast met het de laatste jaren nogal eens magere theateraanbod in het Holland Fes tival, noemt de keuze voor een overzicht van het huidige Zweedse theater „niet voor de hand liggend. Het Zweedse toneel is wat op de achtergrond geraakt de laatste 10, 20 jaar. Maar in het geheim heeft zich tot nieuw theater weten te ma nifesteren". De topattractie is Ing mar Bergman, de filmregisseur die jarenlang in West-Duitsland werk te, maar nu is teruggekeerd naar Stockholm om daar bij Dramaten King Lear van Shakespeare te ens ceneren. Die eerste Zweedse pro duktie na terugkeer zal evenals John Gabriel Borkman van Henrik Ibsen, Bergmans laatste regie bij het Residenztheater München, in het HF te zien zijn. Zonder „onder schriften" of parallelvertaling ove rigens. Verder staat vooral werk van Lars Norën, Zwedens grote leven de schrijver centraal, en dat van August Strindberg. Zo wikkelt Theater Persona maar liefst negen eenakters van diens hand af in twee weken tijd. Het Holland Festival kan profite ren van de omstandigheid dat het grote Horizontenfestival tijdens de Berliner Tage deze zomer zich richt op traditionele kunst uit Oost-Azië. Als er wordt gevraagd naar de rol van het HF als produ cent in deze, zegt hij: „We hebben uit het grote aanbod een eigen se lectie gemaakt. Er zijn voorstellin gen uit Korea, Japan en de Volks- repubkiek China. Dat kan nu we niet meer duikboten aan Taiwan verkopen" Naast Japanse kabuki omvat folklore uit Oost-Azië onder meer de fameuze Sichuan Opera en het Ensemble traditionele muziek uit Beijing. „Omdat we dit jaar in juni niet voetballen en atletieken gaat de ij zeren wet op dat de tv (NOS, AVRO, TROS en VPRO) veelvul dig van zijn belangstelling zal laten blijken", zo zei De Ruiter tot slot ietswat cynisch, "Maar voor vol gendejaren houd ik weer mijn hart vast". De Argentijns-Duitse componist Maricio Kagel, i land Festival 39 werken zullen worden uitgevoerd. KAMPEN (ANP) - In juli ver schijnt een Nederlandse versie van een single voor Afrika. Om het plaatje te produceren is de stich ting .Artiesten voor Afrika' in het leven geroepen met behulp van de gemeente Kampen die onder ande re garant heeft gestaan voor de op richtingskosten van de stichting. Diverse Nederlandse artiesten hebben hun medewerking toege zegd. Dat zijn onder andere Ben Cramer, Willem Duijn, Roberto Jacketti and the Scooters, Henk Elsink, Piet Hendriks, Arne Jan sen, Dolly Dots en IJf Blokker. Voor de plaat wordt een nieuw liedje geschreven, waarvoor een aantal componisten al opdracht heeft gekregen. Het uitbrengen van de plaat wordt vergezeld van een videoclip. (GPD) - De Amerikaanse rockster Bruce Springsteen zal in het kader van zijn komende Europese toer- nee ook een concert in Nederland geven. Op 12 juni speelt hij in het Feyenoord-stadion te Rotterdam. Volgens een woordvoerder van de platenmaatschappij van 'The Boss' brengt Springsteen zijn complete E-Street Band mee, waarin de plaats van gitarist 'Miami' Steve van Zandt ingenomen is door Nils Lofgren. Lofgren verwierf zich eerder eni ge bekendheid als solo-artiest, Ste ve van Zandt is actief met zijn Dis ciples of Soul (als Little Steven) en als platenproducer. Van Zandt was er nog wel bij toen Springsteen in 1981 (Ahoy in Rotterdam) en 1975 (de Rai in Amsterdam) concerten gaf. Het concert in het Feyenoord- stadion zal op 12 juni vrijwel de ge hele woensdagavond in beslag ne men. Er is geen voorprogramma. Zoals eerder gebleken is heeft Springsteen een voorliefde voor langdurig optreden. Hij zal slechts één pauze nemen en naar verwach ting van ongeveer 19.30 tot 22.30 uur spelen. De voorverkoop voor het concert in de Rotterdamse 'Kuip' begint zaterdag en de NS zal extra treinen inzetten om na afloop de concert gangers weer naar huis te i Foto's en Madonna's in LAK-galerie Tentoonstelling van foto's van Ma rion Busch en schilderijen van Christie van der Haak. LAK-galerie, Cleveringaplaats 1. Tot 18 mei. Ge opend ma. tot en met vr. van 10-22 LEIDEN - Ogenschijnlijk lykt er een wereld van verschil te lig gen tussen de twee exposanten van de nieuwste LAK-tentoon- stelling. Daarom is het des te ver rassender te constateren dat er wel enige overeenkomst bestaat tussen het verstilde fotowerk van Marion Busch en de zeer dy namisch aandoende voorstellin gen van Christie van der Haak. Beide kunstenaressen hebben ondanks het eigentijdse karakter van hun werk voor inspiratie ge keken naar het verleden; Busch vond haar onderwerpen deels in het door een lange traditie be paalde Griekenland, terwijl Van der Haak zich in haar 'madonna'- schilderijen baseerde op de kunst van de Middeleeuwen en Renaissance. Een ander gemeen schappelijk element is aanwijs baar in het gebruik van tamelijk Stoelpoten, gefotografeerd door Marion Busch, felle kleuren en daarnaast pastel achtige tinten. Marion Busch ontleent de titels van haar foto's vaak aan geografische plaatsbe palingen of aan de voorwerpen die afgebeeld zijn. Steden of dor pen uit de 'Oude Wereld' (Grie kenland) en de 'Nieuwe Wereld' (de Verenigde Staten), geven haar de mogelijkheid in haar werk een zekere mate van ab stractie te bereiken door bepaal de beelden te isoleren en extra nadruk te geven. Vooral in foto's van architectuur-elementen weet zij op fascinerende wijze uit te drukken hoe lijnen en vormen samenspelen. Busch werkt niet alleen met enkelvoudige opna men maar voegt ook meerdere foto's binnen een werk samen of drukt een collage van beelden als één geheel af. Het mooiste abstracte beeld vatte Busch samen in 'La Jolla, San Diego'. Deze haarscherpe fo to in koele blauwtinten toont de vloeiend verlopende gebogen lij nen van een stoel in zij-aanzicht, geplaatst in een omgeving die ge domineerd wordt door louter rechte lijnen (van de horizon en het immense raam dat uitzicht biedt op de zee). In afbeeldingen van meubilair wordt vaker het li neaire aspect van Busch's werk aangegeven. Het werk van Ma rion Busch getuigt tevens van een goed kleurgevoel, waarmee zjj ook door fijne nuances knap pe effecten weet te bereiken. Madonna's De schilderijen van Christie van der Haak bestaan voor een groot deel uit afbeeldingen van madonna's, naar het voorbeeld van beroemde schilders als Giot to, Van Eyck en Raphaël. Hoe wel de traditie hierbij een rol speelt, grijpt deze kunstenares niet alleen terug naar het verle den maar voegt een eigentijds vorm- en kleurgebruik toe. Zij volgt een opmerkelijke werkwij ze; waarvoor zij de madonna als uitgangspunt neemt. Aan dit aloude thema voegt Van der n de 'madonna's van Christie van der Haak. Haak vervolgens intens gekleur de patronen toe die het werk een modern karakter geven. Tenslot- te krijgen de voorstellingen een decoratieve werking dankzij ver schillende blad- of bloemmotie ven of geometrische vormen. De vaak fors opgezette, vlakke pa tronen zijn nooit willekeurig aan gebracht maar richten zich naar de vorm van het gezicht; deze de coratieve partijen werken soms als achtergrond, soms als. omlij sting van het gezicht. Daar waar zij het beeld bedekken, laten zij in ieder geval de ogen vrij. Het levendige effect van de de coratieve vormen beheerst ook het werk met meer exotische on derwerpen zoals 'Afrikaans ge sprek' of 'Krokodil'. Ook in deze voorstellingen overheerst de vlakheid van de vormen; de de coratie beperkt zich tot het op pervlak en welke betekenis daar achter schuil gaat, blijft verbor gen. Het is vooral de uiterlijke kant van het werk die aantrekt; het contrast van het madonna beeld met de kleurrijke en dyna mische motieven. NANCY STOOP. Evenwichtige vertolking Brahms Romantische vioolcomposities door het duo Wiktor Liberman, viool en Alexander Warenberg, piano, met werken van Johannes Brahms. Gehoord op 24 april in de Kapelzaal in Leiden. LEIDEN - Muzikaal en vir tuoos vertolkte het duo Wiktor Liberman (viool) en Alexander Warenberg (piano) drie sonates van Johannes Brahms in de se rie 'romantische vioolcomposi ties' in de Kapelzaal. Waarbij de beide uit Leningrad afkomstige solisten op treffende wijze de blijmoedige ernst van de com ponist over het voetlicht wisten te brengen. In Bramhs muziek vinden de romantische gevoelswereld en de vormscheppende kracht van de barok een synthese. Zijn werk is uitgebreid en veelzij dig. Maar ondanks zijn langdu rige verblijf in Wenen en Italië, zijn roerende vriendschappen met tijdgenoten als Johan Strauss, Bruckner en Wolf, bleef hij met zijn zwaartillend karakter in vele opzichten Noord-Duits: wat nors, diepzin nig, gevoelig en met een onge likte humor. Zijn muziek is dan ook wars van idyllische tafere len maar gecompliceerd als de romantiek zelf. Dit wist het duo Liberman/ Warenberg gisteravond op su blieme en indringende wijze weer te geven in de fraaie ver tolking van zijn Opus 78 de So nate nr. 1 in G Grote terts. Een nogal fragmentarische compo sitie die door het dynamische en lyrische vioolspel van Wik tor Liberman naast het soepele, haast zachtaardige pianospel van Alexander Warenberg inte ressant genoeg werd om te boeien. Veel toegarigkelijker klonk daarna het schitterende vraag- en antwoordspel tussen strijkstok en klavier in het doorleefde allegro amabile in Sonate nr. 2 in A groot. Hoe vreugdevol echter deze ernstige romantiek kan zijn be wees het duo tenslotte in de met warm en vast gestreken Sonate nr.3 met het ragfijne pianospel van Warenberg als onmisbare tegenwicht. ANNEKE VAN VLIET tsruce Springsteen. (foto gpd> Leningrad-week in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De Sovjetu nie is zeer geïnteresseerd om in het kader van culturele uitwisselingen meer Nederlandse schilderkunst in eigen land ten toon te stellen. Concrete projecten zijn er - naast de komst van veertig schilderijen uit het Rotterdamse museum Boy mans naar Leningrad in 1986 - nog niet. Dit heeft de culturele attache van de ambassade van de Sovjetu nie in Nederland, Boetov, gisteren desgevraagd in Rotterdam gezegd. Boetov was gisteren in Rotter dam aanwezig bij dë presentatie van het programma van de zoge noemde Leningradweek in Rotter dam, een grootscheeps programma van culturele uitingen uit die stad in Rotterdam van 15 tot 22 mei. Het opvallendste onderdeel in het programma is een tentoonstel ling in Boymans van Nederlandse schilderijen uit het beroemde Her mitage-museum in Leningrad. Het betreft 40 schilderijen van 33 Hol landse en Vlaamse meesters uit de 17e eeuw, die van 19 mei tot en met 14 juli geëxposeerd worden. Een ander hoogtepunt in de zogenaamde Vriendschaps- week is het optreden van het Phil- harmonisch Orkest van Leningrad in de Doelen op 19 en 21 mei. Uit gevoerd worden werken van Pro- kofjev, Sjostakowitsj en Beetho- In de voormalige centrale Biblio theek worden tentoonstellingen gehouden, over de verdediging van Leningrad in de Tweede Wereld oorlog, over de restauratie van de toen grotendeels verwoeste bin nenstad en over poppen en volke ren van de Sovjetunie.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27