UW EIGEN TEST BUJFT1CH DE BESTE Auto moet wel betaalbaar blijven AUTO Mercedes 200-300: perfectie benaderd 'Illegale Tamils worden uitgewezen' Ingehuurd om waarde Securitiy- Film te bewijzen RIJ-IMPRESSIE PvdA is meerderheid in raad van Hoogvliet kwijt L.I.A.M. Wanbetalers bij ziekenfondsen DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post De auto van vandaag gaat langer mee dan die van vroe ger, Hij vraagt ook minder onderhoud en hij is aange kleed met tal van elektronische snufjes. En het zal allemaal nog beter en leuker worden. Maar die knappe en aantrekkelijke auto van morgen moet wel betaalbaar blijven. Anders prijst hij zichzelf uit de markt. Verbetering van produktieme- thoden, intensievere controle, een snel toenemend aantal ro bots en meer van zulke zaken maken dat er steeds betere pro- dukten kunnen worden afgele verd. Men zegt wel eens dat er geen slechte auto's meer be staan. In zijn algemeenheid klopt dat wel. Ze roesten minder snel en de motoren kunnen langer buiten de garage. En te zijner tijd zullen ze ook buiten een kataly sator kunnen, de echt schone motor is slechts een kwestie van tijd. Neem het olie verversen. Hoe lang is het nu geleden dat het nog om de 5.000 kilometer moest gebeuren? En dat was al een flin ke verbetering ten opzichte van de 2.000 kilometer, die de garage amper tien jaar tevoren hanteer de. En vandaag de dag zijn er mo dellen die niet eerder dan na tien-, vijftien- of zelfs twintigdui zend kilometer trouwe dienst pas naar de garage moeten. Het is zonneklaar: als men een produkt maakt dat langer mee kan dan duurt het ook langer voor een nieuwe wordt gekocht. Dat alleen al had een stagneren de verkoop kunnen veroorzaken. Daar is echter nog eens een eco nomische crisis bijgekomen. Maar men kan niet blijven uit stellen. Eens is een auto aan ver vanging toe. Vooral dat vervan gingseffect heeft er voor gezorgd dat de verkoop de afgelopen ja ren weer is aangetrokken. Maar de hoge aantallen van enkele ja ren terug werden op geen stuk ken na gehaald. Toch te duur? Nu hangt er ook een periodie ke autokeuring in de lucht. Het ziet er naar uit dat deze keuring in de tweede helft van dit jaar een feit is. In België, West-Duits- land en Zweden kennen ze dat fenomeen al jaren. De statistie ken wijzen daar uit dat ook die keuring bijdraagt tot verlenging van de levensduur van ,een auto. Op dit moment wordt het le ven van een Nederlandse auto op tien jaar geschat. Net zo lang als vroeger een Zweedse auto mee ging. Maar na de invoering van de verplichte keuring liep daar de levensduur op tot bijna vijf tien jaar. Voor een deel ook te danken aan die keuring. Omdat de moderne auto's min der snel slijten, loopt ook het on derhoud toch al veel 'economi scher' geworden - in manuren uitgedrukt steeds verder terug. Daardoor hebben garages en on derhoudsbedrijven minder werk. Daar voelen ze de vooruit gang. Een voorbeeld: enkele jaren geleden werden bij de Opel Ka- dett de koppelingsplaten zo ge plaatst dat ze driemaal zo snel konden worden verwisseld. Winst voor de klant: pakweg 200 gulden. Verlies voor de garage: twee te vullen manuren. De Bo- vag zet zich niet voor niets zo fel af tegen wat daar door dik en Elektronisch stratenplan Hoe ver het al is met de elektro nische ontwikkeling zou men bijvoorbeeld kunnen zien aan boord van de Ford Continental Concept 100, waarmee verdwa len onmogelijk is geworden. Al is de bestuurder nog zo vreemd in een stad, hij weet waar hij is. Door een simpele druk op een knop kan hij het stratenplan van elke gewenste stad op een scherm laten verschijnen. Een bewegende pijl geeft op die plattegrond aan aan waar de auto is en in welke richting hij rijdt. Het geheim schuilt in een na- vigatiesatelliet ergens ver in de ruimte. Een antenne op het kof ferdeksel vangt de signalen van die satelliet op, geeft ze door een aan computertje en die doet de rest. Die zorgt er voor dat de bestuurder op enkele honder den meters na weet waar hij is. Het is niet meer exclusief voor deze Amerikaan. Maar het is tekenend voor de mogelijkhe den van de elektronica. Alleen, die snufjes moeten worden ber taald. Stuk voor stuk... dun 'beunhazen' wordt ge noemd. Er zijn - zoals bekend - auto's die controle-apparatuur aan boord hebben, door middel van een lampje of zelfs een stem wordt de bestuurder gewaar schuwd dat het tijd is om naar de garage te gaan. Voor een of ande re onderhoudsbeurt. Ook hier geldt: goed voor de klant, slecht voor de garage. Want die auto mobilist gaat natuurlijk geen moment eerder naar de garage dan wanneer zijn 'beschermen gel' hem dringend voorhoudt dat er geen moment meer te verlie zen is. Maar het zou best kunnen dat die 'winst' voor de klant ave rechts werkt. Want hoe men het ook wendt of keert eens moet hij toch naar de garage. En dan wil hij vlot worden geholpen. Dus moet de garagehouder een volle dig apparaat in stand houden om die snelle service te kunnen ge ven. Dat moet natuurlijk worden betaald. Dat alles maakt de gara ge en dus het autorijden ex tra duur. De auto van morgen heeft nu eenmaal niet alleen te maken met het technisch vernuft van de fabrikant. Zijn toekomst wordt het sterkst bepaald door de eco nomische omstandigheden. De verwachting is dat de groei van het autopark tussen nu en 1990 maar matig zal zijn. Er worden wel veel rijbewijzen gehaald, vooral door jongeren die graag willen autorijden, maar het is de vraag of zij het ook zullen kun nen. Of zij zich een auto zullen kunnen veroorloven. De werk loosheidscijfers zijn hoog, vooral bij die jeugd. En dat autorijden is duur. Toch verwachten de 'autopro feten' dat er tegen het einde van deze eeuw per jaar zo'n 100.000 auto's meer zullen worden ver kocht. Omdat de bevolking - zij het langzaam nog toeneemt. Omdat er meer tweede auto's worden aangeschaft. En omdat men mag aannemen dat van het verder perfectioneren van de au to toch een koopstimulans zal uitgaan. Maar die voorspellingen kun nen alleen uitkomen als de auto betaalbaar blijft. De auto-indus trie zal heel goed moeten oppas sen om zichzelf niet voor een flink deel uit de markt te prijzen. Opel-baas Ferdinand Beickler zei het eens zo: 'De industrie heeft de laatste jaren geavanceer de produkten gemaakt die een hoge prijs waard bleken. Er wer den er alleen niet genoeg van verkocht'. Met andere woorden: ze waren gewoon te duur. Vooral de Europese fabrieken zo meende hij zullen er op moeten toezien (en daarvoor in vesteringen moeten doen) dat de auto-van-morgen rationeler kan worden gebouwd. Anders ge zegd: dat hij zo goedkoop wordt gemaakt dat hij ook kan worden gekocht. 'Anders verdwijnen we met onze toekomstige auto van de wereldmarkt', constateerde Beickler nuchter. De groeiende vraag naar sim pele. kleine (en nog een beetje betaalbare) auto's bewijst zijn ge lijk. De Belgische stuntman Alain Vinckx bevindt zich op de foto in een verre van benijdenswaardi ge positie: in een kleine. Mijn toch erg autobewuste buur man zag het verschil niet eens. Hij dacht dat er een Mercedes 190 voor mijn deur stond, maar het was de nieuwe middenklas ser van het Westduitse stermerk. Wel een teken hoe sterk de lijn van de kleinste Mercedes is door getrokken in de vernieuwde 200- 300 serie. Ruwweg gezegd houdt Daim ler Benz er drie klassen op na: de 'kleine' 190-serie, de grote S-serie en daar tussen in de 200-300 se rie. De 'middenklasse' dus. Al thans voor de heren van Merce des, voor de gewone automobi list hoort deze 200-300-serie thuis bij de grote auto's. Zeer zeker waar het zijn prijs betreft. Hoe goed 'Das Haus' in het verleden ook groeide en bloeide, het was en bleef een doorn in het oog dat zijn produkten dikwijls als 'gezapig' werden bestempeld en het in een vergelijking vaak moesten afleggen tegen sportie ver ogende modellen van de gro te concurrent BMW. Dat is een'moeilijk te verkrop pen feit voor een fabriek die pre tendeert de beste automobielen ter wereld te maken. En dat naar mijn gevoel ook doet! De wijze waarop deze Duitse automobielbouwers zich hebben ontdaan van dat etiket van kleur loosheid wekt ook bewondering. Het begon bij de grote S-klasse, veel meer stroomlijn dan in het verleden ooit was aangedurfd. Toen kwam de inmiddels heel druk verkochte 'kleine' 190: het vierkante voertuig van vroeger was een sportieve lichte limousi ne geworden. Bedoeld voor de 'succesvolle jonge manager', zo als Mercedes zelf zei. En die lijn is heel duidelijk doorgetrokken in de in januari verschenen vernieuwde 'mid denklasser'. De auto trok op de RAI in februari enorme belang stelling. Algemeen werd erkend dat het merk zich geheel had ont daan van het imago van gezapig heid. Zo groot was de respons bij het autorijdend publiek, dat alle 3.800 stuks die voor Nederland dit jaar op het programma ston den, al zijn verkocht. Wie een Mercedes uit de nieuwe 200-300- serie wil kopen zal bereid moe ten zijn een jaar te wachten. En dat voor een autoserie, waarvan de prijslijst begint bij 52.000 gul den en eindigt dicht bij de 90 mil le. In totaal zijn er zeven edities: drie diesels en vier benzine-uit- voeringen. Over de ingespoten zescilinders uit de benzinesector zal ik het ditmaal niet hebben, topsnelheden van ruim 200 km per uur en nog meer zeggen ge noeg over de mogelijkheden. Ook de vijf- en zescilinders diesels, die al tot 175 of 190 km per uur reiken, laat ik nog onbe sproken. Ik heb voor mijn rij-im- pressie de voorkeur gegeven aan de simpelste diesel: de 200 D. Nog altijd een kar van dik 53 mille. En denk dan niet dat men alles aan boord heeft. Integen deel, de Mercedes heeft in zijn basisuitvoering al het noodzake lijke, maar ook niet meer dan dat. Dat blijkt ook wel uit het boek je met prijzen van alle mogelijke accessoires. Om een voorbeeld te geven: vele, veel goedkopere wa gens hebben standaard een cen trale vergrendeling. Wie dat in deze Mercedes van dik een halve ton wil hebben moet er een dui zendje extra voor neertellen. De gretigheid waarmee men de klant laat betalen is eigenlijk het enige wat mij in en om deze Mer cedes tegenstaat. Want ik heb er met meer dan gewoon genoegen in gereden. Ik zal niet weer alle bijzonderheden opnoemen, waaruit de specifieke klasse spreekt. Prachtig glad koetswerk, perfect ingelijmde ruiten en keurig afgeronde bum pers om de stroomlijn extra te ef fectueren vindt men ook elders. Maar die ruitenwisser met varia bele langte is voor zover mij be kend uniek. Ik ben niet gek op één wisser, maar het is erg knap zoals Mercedes het bezwaar van een te klein oppervlaktebereik heeft weten op te vangen. Een kofferdeksel - om iets an ders te noemen die reikt tot de bumper ziet men tegenwoordig steeds meer. Maar zelden één die ook loodrecht omhoog kan wor den gezet. Hoofdsteunen achter ziet men in de autowereld volop in wat duurdere wagens. Maar ik heb het nog niet meegemaakt dat ze met een knopje op het dash board konden worden neerge klapt. En tussen die hoofdsteu nen zit dan meteen een uitspa ring voor een verbanddoosje, dat kan dan niet slingeren. Maar de waarde van de wagen wordt natuurlijk niet bepaald door dergelijke snufjes, hoe aar dig die op zichzelf ook zijn. Ove rigens claimt Das Haus dat het rijden in een Mercedes door de hoge inruilwaarde niet te duur is, mede door het grote comfort. En aan dat laatste valt niets af te dingen. Meesterlijke stoelen, die zelfs op de langste afstanden niet vermoeien. Volop ruimte binnenin, ook op de achterbank. Heel lichte besturing (bekrachti ging is dan wel standaard), even soepele schakeling, enfin pro bleemloze bediening. Een bijna ongeëvenaard raffinement in het onderstel maakt dat alle oneffen heden in het wegdek ongemerkt voorbij gaan. De wegligging is grandioos. En onder de kap een zeer glad draaiende dieselmotor, die alleen stationair nog doet dehken aan de dagen van weleer toen diesels zich luidruchtig lieten horen. Maar nu is hij verder vrijwel ge luidloos en met wat meer scha kelen zeer acceptabel in zijn prestaties, zelfs in de lagere toe rentallen. En met een top van 160 kilometer per uur. Ook onder de motorkap weer zo'n typisch Mercedes-trekje: één distributieriem met een au tomatische spanner. In dat auto matische zit het nu net. Bij Daimler Benz hadden ze uitge dokterd dat als er eens een Mer cedes onderweg bleef staan dat veelal te wijten was aan een te slap afgestelde distributieriem. Dus werd er gewoon een auto matische spanner op gemon teerd! Ten slotte het verbruik. De ve le zorgen om de stroomlijn en het gewicht hebben wel profijt afge worpen. In het normale dagelijke verkeer haalde ik al een op twaalf, maar op de langere af standen (en daar is deze comfor tabele wagen voor geschapen) is een score van een op veertien binnen een ieders bereik. Zo verdient men ten minste nog iets terug van die toch wel erg dikke prijs. Voor een overi gens uitzonderlijk goede auto. Technische gegevens 200 D. Vier ci linder dieselmotor. Inhoud 1997 cc. Vermogen 72 pk. Acceleratie 0-100 km in 19,7 sec. Max. snelheid 160 km/ uur. Maximaal toelaatbaar gewicht 1800 kg. Lengte 4,79 m. Inhoud baga geruimte 52 I. glazen kooi, terwijl van alle kan ten flessen met brandende benzi ne naar zijn stekkie worden ge smeten. Maar de Belg die al meer voor hete vuren heeft gestaan was vrijwillig in zijn glazen kooi ergens in Brussel gestapt. Hij moet ook leven en hij was dit maal ingehuurd om de waarde van 'Security-Film' te bewijzen. Volgens de producenten kan deze 'film' voorkomen dat de rui ten van een auto versplinteren en dat vuur de inzittenden van een auto kan bereiken. Wat is 'Security—Film'? Een flinterdunne kleeffilm in polystyreen harsdie - door mid del van een sterk kleefmiddel aan de binnenkant van de ruiten wordt aangebracht. De film is onzichtbaar en doet herhalve geen afbreuk aan het zicht. De elasticiteit en weer stand van het materiaal maken dat de ruit bestand is tegen de zwaarste schokken. Zelfs als de ruit barst of breekt blijven de scherven aan de film kleven. Bij een botsing dus geen rond. vliegende glasscherven, die vaak verschrikkelijke verwondingen veroorzaken. Maar een ruit beschermd met 'Security-Film' is volgens de producent niet alleen twaalf tot achttien keer steviger dan ge woon glas, ook de brandweer stand is veel hoger. Is die van ge woon glas amper zestig seconden, met Security-Film is die maar liefst 25 minuten(!) bij een tempe ratuur van zo'n 900 graden Cel- Een bijkomstigheid is dat het geheel film plus kleefmiddel ook nog een goede zonnefilter vormt, die zowat 99 procent van de ultra-violette stralen buiten houdt. En dat zijn de boosdoeners bij vergeling en verkleuring. Een argument dat bij auto's echter wat minder aanspreekt. Oorspronkelijk was het aan brengen van Security-Film een klus voor specialisten, maar voor toepassing in voertuigen is er nu een doe-het-zelf pakket te koop. Dat is ongeveer 1,75 vierkante meter film, een flesje kleefmiddel en een speciale wisser, alles wat nodig is om de autoruiten te be schermen. Voor alle zekerheid heeft de Belgische importeur Philippe Kerwin (Belle Vuestraat in Brus sel) echter een aantal garages aangetrokken om mensen met twee linkse handen te kunnen helpen. De prijs voor zo'n set schom melt om de 350 gulden. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) De meerder heid van de Tweede Kamer gaat akkoord met een wijziging van de opiumwet, waardoor niet alleen de handelaren in zwaar verdovende middelen maar ook de 'grote bazen achter de schermen' kunnen wor den aangepakt. De fracties van HOOGVLIET (ANP) - D'66 heeft gisteren bij de deelgemeenteraads verkiezingen in Hoogvliet (ge meente Rotterdam) al zijn drie ze tels verloren. De Partij van de Ar beid is er niet in geslaagd de meer derheid in de deelgemeenteraad te behouden. De verkiezing houdt verband met de gemeentelijke her indeling per 1 januari jongstleden in dat gebied. D'66 kreeg maar 1,6 procent van de stemmen, tegen 15,3 procent in 1980. Hoogvliet telt op dit moment 38.000 inwoners, van wie er bijna 13.000 gisteren hun stem uitbrach ten. De PvdA kreeg 44 procent van de stemmen, zo blijkt uit de voorlo pige cijfers en slechts twaalf van de 25 zetels. In de huidige deelge meenteraad heeft de PvdA een meerderheid met elf van de negen tien zetels. De plaatselijke belangengroepe ring 'Initiatiefgroep Boomgaards- hoek en Plate' kreeg in Hoogvliet dertig procent van de stemmen, goed voor acht zetels. Deze groep deed voor het eerst mee aan de ver kiezingen. Ze is onlangs ontstaan uit protest tegen de indeling van deze wijken bij de gemeente Rot terdam als gevolg van de gemeen telijke herindeling per 1 januari jongstleden. Deze wijken behoor den tot voor kort tot de gemeente Poortugaal, dat voor het overige deel met de buurgemeente Rhoon is opgegaan in de nieuwe gemeen te Albrandswaard. De resterende zetels in de deel gemeenteraad Hoogvliet vallen, zo is de verwachting, toe aan CDA (3), WD (1) en SGP/RPF/GPV (1). Be halve D'66 verdwijnt ook de PSP uit de deelraad. CDA, WD en PvdA vinden een strengere aanpak van de opiumde licten gerechtvaardigd, zo lieten zij gisteravond tijdens een debat met minister Korthals Altes (justitie) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) weten. De wetswijziging betekent, dat een aantal voorbereidingshande lingen strafbaar wordt gesteld. Wie op een of andere manier betrokken is bij de handel in zwaar verdoven de middelen (bijvoorbeeld do,or het verschaffen van inlichtingen en middelen, zoals voorwerpen, vervoer of geld, of door iemand te bewegen te handelen in drugs), kan volgens het wijzigingsvoorstel worden veroordeeld. Hem of haar staat dan een gevangenisstraf van maximaal zes jaar en een boete van hooguit 50.000 gulden te wachten. Het CDA heeft wat moeite met die zes jaar, omdat verdachten van een dergelijk misdrijf in de B-cate gorie vallen en dus naar huis kun nen worden gestuurd als er niet voldoende celruimte beschikbaar ris. In een motie vraagt het CDA dan ook om diLsoort verdachten in de A-categorie te plaatsen, zodat het is uitgesloten dat zij op vrije voeten komen. De WD pleit voor een verhoging van de straf tot acht jaar. Maar het CDA is hierop tegen, omdat de handelaar in zwaar ver dovende middelen al tot meximaa acht jaar kan worden veroordeeld .Hoewel de duur van de gevange nisstraf voor de handelaar voc CDA voldoende is, willen de chris ten-democraten wel dat de geld boete drastisch wordt verhoogd, De boete bedraagt nu één miljoen gulden en dat is volgens CDA- woordvoerder Gualthérie van Wee zei te gering in vergelijking met de strafmaat in de ons omringende landen. Maak een proefrit in de nieuwe Mercedes-Benz 200D. Vondellaan 45 Leiden. Telefoon 071 - 76 93 03. GIFLOZING - Een fruitteler uit de buurt van Kraggenburg blijkt ver antwoordelijk voor de grote dosis endosulfan die in de Leemvaart en de Leemtocht in de Noordoostpol der is aangetroffen. Gevolg was massale vissterfte. De man heeft verklaard zijn bomen met endosul fan te hebben bespoten, waarna hij het spuitmateriaal en de tank heeft schoongespoeld met water dat ver volgens werd geloosd. Volgens de wet is dat verboden. HONDERDJARIGEN - Op 1 ja nuari 1985 telde ons land 552 inwo ners (151 mannen en 401 vrouwen) die 100 jaar of ouder waren, aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Dit is bijna 3,5 maal zoveel als op 1 januari 1970, toen 165 perso nen een leeftijd hadden van hon derdjaar of ouder. Dit betekent dat van de mensen die in 1884 zijn ge boren er 1 op de 1000 honderd jaar oud is geworden. ZEIST (GPD/ANP) - De ziekenfondsen hebben de laatste tijd steeds meer te maken met verzekerden die hun premies niet meer (kunnen) betalen. Het gaat om vele miljoenen aan schuld, die uiteindelijk voor een deel 'op rekening van de gemeenschap komt'. Dat zei de scheidende voorzitter J. H. An- beek van de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) gisteren op de algemene vergade ring van zijn vereniging, waar algemeen secretaris J. de Vries, en niet de ex-vice-voorzitter van de FNV, Herman Bode, werd gekozen als zijn opvol ger. Anbeek zei desgevraagd geen precieze getallen van dit soort gevallen bij de hand te hebben. Maar er zijn ziekenfondsen die per maand 10 tot 20 verze kerden moeten afvoeren. Er is meestal dan eerst geprobeerd een betalingsregeling te treffen. De si tuatie lijkt enigszins op die bij de energiebedrijven, die uiteindelijk tot afsluiting overgaan als er geen andere oplossing is. Het verschil is alleen dat onverzekerden bij ziek te toch moeten worden behandeld. De kosten daar van komen dan voor rekening van de gemeen schap, meestal via de gemeentelijke sociale dien sten. Volgens Anbeek zijn er onder de 48 zieken fondsen enkele die ongeveer 10 procent van hun premie-omzet als 'schuld' te boek hebben staan. Jaarlijks zou het om een schuldbedrag van 200 mil joen gulden gaan. Herman Bode zette gisteren vraagtekens bij het democratisch gehalte van de verkiezing voor het voorzitterschap. Hij wees onder meer op het zie kenfonds De Haaglanden, waarvan het bestuur zich onthield van stemming, terwijl de aangesloten leden zich wel in grote meerderheid voor Bode hadden uitgesproken. Hij verklaarde dat er bij wel meer ziekenfondsen nogal merkwaardig met zijn kandidatuur was omgesprongen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19