Knopjes in plaats van potloden Zelfstandig Zimbabwe tussen hoop en vrees Simonis: 'Voor het land is het een eer' Computer gaat belangrijke rol spelen bij eindexamen DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGINA 17 Tweehonderdvijftigduizend leerlingen van lbo, mavo, havo en vwo ioen de komende weken eindexamen in - alles bij elkaar - 84 verschillende vakken. Behalve vakken als Nederlands, Engels en wiskunde, behoren tegenwoordig ook Fries, filosofie, muziek, beel dende vakken, reclametheorie en verkoopbevordering tot het pak ket. De examens worden voorbereid door het Centraal Instituut voor.Toetsontwikkeling (CITO) in Arnhem. Een van onze redacteu ren ging er op bezoek. ARNHEM (GPD) - Com puters zullen een steeds belangrijker rol gaan spe len bij het samenstellen, maken en nakijken van examens en proefwerken. Dat is de stellige overtui ging van medewerkers van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO) in Arnhem. Anno 1985 delen de scholen ter gelegenheid van de eind examens nog zo'n 25 kilo meter potlood uit. Maar te zijnertijd zullen beeld schermen hout en grafiet verdringen. door Ben Rogmens Het CITO had de afgelopen ja ren in het onderwijsveld niet zo'n beste naam. De medewer kers van het instituut zouden zich te nadrukkelijk hebben ge presenteerd als een stelletje 'toetsmaniakken'. Bovendien hebben de woorden 'testen' en 'toetsen' in de onderwijswereld van de jaren zestig en zeventig voor velen een nare bijsmaak ge kregen. Dat was een reactie op het verleden, waarin vaak en ten onrechte, zo bleek - zeer veel waarde werd gehecht aan de uit slag van een proefwerk of exa men. Dat één proefwerk, door twee verschillende leerkrachten nage keken, met twee verschillende cijfers wordt beoordeeld, wisten we al lang. Maar zelfs als één do cent, zonder het te weten, het zelfde werkstuk twee keer moet beoordelen, komt er ^en ver schillend cijfer uit de bus. Zo bleek uit onderzoekingen. En dat was koren op de molen van de tegenstanders van toetsen en 'harde' rapportcijfers. Toetsenbakkers Inmiddels overheerst in de on derwijswereld de praktische in stelling dat je toch op één of an dere manier de kennis van een leerling moet testen. Bij exa mens zijn herkansingen inge voerd, bij proefwerken en rap porten worden de cijfers met eni ge voorzichtigheid bekeken. De toetsen zijn sterk verbeterd en het systeem van meerkeuze-vra- gen sluit bij veel vakken de onge wenste inmenging van de docent uit. „Het wordt tijd dat men in ziet dat het CITO meer is dan een verzameling van toetsenbakken- de technocraten", zegt directeur dr. F. Carpaij van het instituut. Want de ontwikkeling gaat ver der. Het CITO streeft naar zo ob jectief mogelijke toetsen die met behulp van computers worden gemaakt en nagekeken. Bij de huidige middelbare schoolexa mens maakt het instituut ge bruik van een nakijkmachine. De leerlingen zitten nog niet ach ter beeldschermen, maar ook dat zal een kwestie van tijd zijn. In 1987 zal meer dan tweeder de deel van de examens uit 'ge sloten vragen' bestaan. Open vra gen zijn die waarop de leerling zelf, schriftelijk, een antwoord moet geven. Volgens mevrouw drs. T. Maas, hoofd van de afde ling avo-vwo van het CITO, blij ken leerlingen in hun antwoor den altijd creatiever te zijn dan de examencommissie. Met ande re woorden: hoe uitgebreid de correctievoorschriften voor de 'open vragen' ook zijn; er blijven antwoorden mogelijk die niet binnen de termen vallen en die dan ter beoordeling zijn van de (subjectieve) mening van de na- kijk-docent. Gesloten vragen zijn meestal meerkeuze-vragen, waarbij al leen het juiste vakje moet wor den aangekruist. Verder worden er vragen ontwikkeld waarbij de kandidaten zaken op een rijtje moeten zetten door middel van het aankruisen van cijfers. In het Nederlandse systeem is op geslo ten vragen maar één juist ant woord mogelijk. Gummetjes Het aankruisen van de juiste antwoorden gebeurt nu nog met de hand. In de examenweken zullen de scholen een kwart mil joen scherp geslepen potloden en bijbehorende gummetjes uit reiken. De ingevulde formulie ren gaan per school in een spe ciale envelop naar het CITO. Daar worden ze in een tempo van 5.000 stuks per uur door een na kijkmachine gesleurd. De fout ingevulde formulieren worden automatisch gesorteerd en daar na met de hand gecorrigeerd. Het beleid van het CITO is ge richt op het ontwikkelen van zo veel mogelijk meerkeuze-exa- mens. Voor sommige vakken zal dat onmogelijk zijn (tekenen, handenarbeid, onderdelen van de examens in moderne talen). Voor andere vakken is het wel mogelijk, maar wordt het nog niet door de docenten geaccep teerd. Bij veel vakken is de meer- keuzetoets echter al ingeburgerd als middel om de kennis van leerlingen te beoordelen en is de nakijkmachine aanvaard als een betrouwbare vervanger van de docent. Het samenstellen van de toet sen is voorlopig nog mensen werk. Examens worden samen gesteld door een commissie van drie docenten en één CITO-me- dewerker. Tot op zekere hoogte blijft dat zo, zeker voor de exa mens. Voor ordinaire proefwer ken liggen de zaken anders. De leerkrachten besteden nu te veel van hun kostbare tijd aan het samenstellen en nakijken daarvan. Op veel scholen staan microcomputers die hun uitste kend het werk uit handen kun nen nemen. Het CITO ontwik kelde daarvoor een methode. Op een schijf (floppy-disc) staat een geweldige reeks opgaven. Die kunnen gemaakt zijn door de do cent zelf, door een groep docen ten of door educatieve uitgeverij en. De docent stelt uit die reeks het proefwerk samen. Het com puterprogramma zorgt er voor dat de lijsten met vragen worden geprint. Desgewenst kan de do cent er voor zorgen dat op elk formulier de vragen in een ande re volgorde staan. Dat maakt spieken bij meerkeuze-toetsen veel moeilijker. Het nakijken ge beurt machinaal: de computer onthoudt in welke volgorde de vragen op elk formulier gedrukt zijn, en als de docent ze nou maar goed in het apparaat stopt, kan er niets mis gaan. Op deze manier bespaart een simpele computer de docent handenvol tijd. Het samenstel len, uittikken, vermenigvuldigen en nakijken van een uit tien .meerkeuze-vragen bestaand proefwerk voor een klas van der tig leerlingen kost nu ongeveer zeven uur tijd. Met de computer nog maar twee uur. En dan heb ben we het nog niet over het uit rekenen van het gemiddelde cij fer van de hele klas en het gemid delde per vraag (zodat de docent kan zien welke vraag makkelijk en welke moeilijk was). Fout-analyses Volgens ontwikkelaar drs. J. van Kuyk kan het programma van het CITO uitgebreide fout- analyses maken. Uit die gege vens kan per leerling of per klas worden afgeleid welke onderde len het slechtst worden beheerst. Kennisverschillen tussen jon gens en meisjes, jongeren en ou deren, de leerlingen van dit jaar en die van twee jaar geleden, de pupillen van meneer Janssen en die van mevrouw Pieterse: de vergelijking is in een oogwenk gemaakt. Een volgende stap die het CI TO bij monde van. drs. T. Maas bepleit is het 'pre-testen' (uitpro beren) van de examenvragen voordat ze officieel worden afge nomen. Daarbij is alleen de ge heimhouding een groot pro bleem, hoewel je je kan afvragen of er erg veel informatie zal door sijpelen als je in 1985 de vragen van 1989 uitprobeert. Veiliger lijkt het om een grote verzameling van, laten we zeg gen, tienduizend vragen te publi ceren en die elk jaar als bron te gebruiken voor de examenopga ven. Het is voor de leerlingen ab soluut onmogelijk om de ant woorden van tienduizend meer keuze-vragen uit het hoofd te le ren, dus het probleem van de ge heimhouding is omzeild. Het CITO wil ook bereiken, dat scholen zelf de resultaten van hun eindexamens kunnen publi ceren. Hoewel dat door het mi nisterie zeker niet wordt aange moedigd, is er als gevolg van de terugloop van de leerlingenaan tallen een enorme concurrentie strijd losgebarsten tussen de middelbare scholen. Die prijzen zichzelf in dagbladadvertenties uitvoerig aan, met de trotse ver melding dat 'onze school' over goede docenten beschikt, verre schoolreizen maakt, remedial teachers en een computer in huis heeft. Waarom, zó redeneert men bij het CITO, zou je die concurren tiestrijd niet wat duidelijker ma ken door scholen toe te staan dat ze examenresultaten publice ren? De maatschappelijke krach ten die een dikke vinger in de pap van het onderwijsbeleid hebben (vakbonden, confessio nele organisaties) lijken daar nog niet rijp voor. Het blijft alleen de vraag of de computergestuurde meerkeuze- examens wel voldoende reke ning houden met de creatieve en sociale talenten van de kandida ten. Tegenstanders van de mo derne aanpak wijzen steevast op Einstein, die op de middelbare school nauwelijks kon meeko men, terwijl hij toch een genie was. De reactie van sceptici daar op is heel duidelijk: de gemiddel de leerling zal in de toekomst ob jectiever worden beoordeeld dan nu; bovendien gaan de geniale, creatie.ve denkers ook in het hui dige systeem ten onder. JOHANNESBURG - Met een groot vuurwerk, dat door Noord- Korea is geschonken, heeft Zim babwe vorige week de herdenking ingeluid, dat het vijf jaar geleden onafhankelijk werd. De feestelijk heden, die twee dagen duurden, werden behalve met het vuurwerk, opgeluisterd door een massamee ting in het Rufaro-voetbalstadion van Harare. door Ruud de Wit Als je een van de circa 80.000 over gebleven blanken in Zimbabwe, die niet al te zeer gehinderd wordt door post-koloniale frustraties, vraagt hoe hij de huidige situatie in het land karakteriseert, zal hij waarschijnlijk antwoorden: „Het gaat wel. Het is me meegevallen, maar goed kun je het ook niet noe men". En zo is het maar net. Het gaat redelijk met Zimbabwe. Daar is ie dereen die het land bezoekt, het over eens. In ieder geval is het bloedbad van de zwarte bevolking jegens de blanken, dat door talrijke blanken werd gevreesd en voor speld, uitgebleven. Het gaat ook goed, omdat het land economisch niet zodanig is ineengestort, dat Mozambiquaanse of Angolese toe standen zijn uitgebroken, waar het grootste deel van de bevolking hongert en elke economische ini tiatief onmogelijk is geworden. Het gaat tevens redelijk, omdat Zimbabwe niet helemaal politiek en sociaal verscheurd is geraakt door een interne machtstrijd tus sen de verschillende fracties van de regerende ZAPU/PF en de op positiepartijen ZAPU van Joshua Nkomo en de UANC van bisschop Abel Muzorewa. Maar er zijn problemen genoeg. De welvaart, die in het voormalige Rhodesië voor de blanken spreek woordelijk was, is gestagneerd en aan grote groepen van de zwarte bevolking voorbij gegaan. De werkloosheid is schrikbarend toe genomen en de zwarte bevolking is er bij lange na niet in geslaagd de opengevallen plaatsen in de econo mie over te nemen, die voorheen door de blanken werden ingeno men. En dan is er tenslotte de latente bedreiging van de ZAPU van Nkomo in Matabeleland. Hoe wel Nkomo's ZAPU nooit een meerderheid zal weten te behalen, is hij voor Mugabe' ZANU/PF blijkbaar een zodanige wesp in de nek, dat herhaaldelijk binnen frac ties van de regerende partij de roep om een eenpartij staat terugkeert. Vooral een maand geleden dreig de er een openlijke confrontatie tussen deze eertijds gezamenlijk opererende strijders voor een onaf hankelijk Zimbabwe. Beide partij en claimden moorden op hun le den en Nkomo liet niet na Mugabe te beschuldigden van fascisme. Nkomo en Muzorewa gingen zelfs zover Mugabe met Hitier te verge lijken. Verkettering Doch ook Mugabe liet zich niet onbetuigd in deze werderzijdse verkettering. Hij beschuldigde aanhangers van Nkomo, en dus in direct Nkomo zelf, van betrokken heid bij de moord op zes buiten landse toeristen in 1982 en zei, dat aanhangers van de ZAPU, door hem consequent met dissidenten aangeduid, gesteund en opgeleid werden door apartheidsland bij uitstek Zuid-Afrika. Maar nu herdacht wordt dat vijf jaar geleden, op 18 april 1980, een einde kwam aan een langdurige onafhankelijkheidsstrijd, die aan ministens 30.000 mensen het leven kostte, lijkt Zimbabwe een toe komst tegemoet te gaan die enig optimistisme rechtvaardigt. In zijn onafhankelijkheidstoe- spraak van 1980 legde Mugabe er de nadruk op, dat de zwarte meer derheid het onrecht dat hen was aangedaan door de blanke minder heid, zo snel mogelijk moest verge ten. Vorige week kon hij wat dat betreft tevreden terugkijken. De circa 100.000 blanken die niet naar Zuid-Afrika of elders op de wereld zijn weggevlucht, vormen een belangrijke schakel in de toe komst van Zimbabwe's economie en Mugabe heeft hen ook dat kre diet gegeven. Op dit moment zou den er zelfs 16.000 voormalige blanke Rhodesiërs een verzoek hebben ingediend om als inwoner van Zimbabwe terug te mogen ko- In zijn toespraak in het Rufaro- stadion namen hij'en president Ca naan Banana ook afstand van de talrijke geruchten, dat de ZANU/ PF eenzijdig een eenpartij staat zouden willen vestigen om aldus voorgoed met Nkomo's ZAPU af te kunnen rekenen. Beiden zeiden, dat ze zich wensten te houden aan de wet en het met Engeland in 1979 overeengekomen onafhankelijk heidsstatuut. Ook werd herhaald dat in juni al gemene verkiezingen zullen wor den gehouden. Of zoals Banana let terlijk zei: „Deze regering gelooft overtuigd in de handhaving van de wet en zal voortgaan die te handha ven, niet alleen volgens de letter maar ook naar de geest". En ver wijzend naar een eventuele invoe ring van een eenpartijstaat: „En als we iets aan de grondwet zullen ver anderen, zal dat op een constitutio nele en wettige wijze gebeuren". Democratie Hieruit mag worden geconclu deerd, dat het gezonde verstand binnen de ZANU/PF heeft gezege vierd. Zimbabwe is een van de wei nige democratieën ,die er op dit moment nog in Afrika bestaat. Daar komt nog bij, dat bij de onaf hankelijkheid van 1980 grondwet telijk is vastgelegd, dat in ieder ge val de eerste tien jaar geen veran dering in de grondwet kan worden aangebracht zonder de unanieme steun van het 100-leden tellende parlement. Zou dit toch gebeuren, dan ver liest de in naam marxistisch-leni- nistische ZANU/PF beslist een groot deel van de steun van de wes terse wereld, waarover het nog al tijd beschikt. Vanwaar het optimisme bij de viering van vijf jaar onafhankelijk heid, terwijl een maand geleden nog een politieke catastrofe dreig de en de mogelijkheid van een openlijke confrontatie tussen de ZANU/PF en Nkomo's ZAPU? Twee zaken spelen hierbij een rol. Allereerst hebben interne verkie- zingsonderzoeken van de ZANU/ PF uitgewezen, dat deze partij, met uitzondering dan van in Nkomo's Matabeleland, in het hele land op een overwinning kan rekenen. Er zou zelfs winst inzitten t.o.v. van de verkiezingen die voorafgingen aan de onafhankelijkheid, waardoor de ZANU/PF, hoewel verrassend, in het regeringszadel werd gebracht. En ten tweede is de stagnerende economische situatie van het land tot staan gebracht, omdat er voor dit jaar een recordoogst wordt ver wacht, nadat het land een driejari ge droogte heeft gekend, die van een eertijds graan en mais exporte rend land, een importerend land had gemaakt. Ondanks blijdschap over zijn be noeming tot kardinaal zei aarts bisschop dr. A. J. Simonis giste ren ook enigzins bezorgd te zijn over de extra werkdruk die dit met zich meebrengt. „Voor het land is het een eer. Maar er ko men wel meer verantwoordelijk heden bij. En ik heb al zoveel te doen. Ik neem aan dat de inter nationale contacten zullen toene men en dat het werk in de con gregatie in Rome wordt uitge breid". Geen rechtstreeks antwoord gaf Simonis op de vraag of hij de benoeming ziet als een onder steuning vanuit het Vaticaan van het door hem in Nederland ge voerde kerkelijke beleid. "Ik heb mezelf ook al gevraagd wat de reacties zouden zijn in dit ver deelde land. Sommigen van de kritische kant zullen zeggen dat ik ondersteuning nodig had voor mijn gezag en dat nu heb gekre gen. Anderen zouden menen dat Nederland uit de gratie had gele gen als ik niet was benoemd. Ik weet niet wat de overwegingen van de paus zijn geweest". De aartsbisschop vindt niet dat zijn verheffing tot kardinaal hem méér macht verleent. "Macht be trek ik op wapengekletter. En de kerk heeft nu eenmaal geen le ger. Ik voel me vaak juist zo machteloos als ik wordt bestookt met vragen om maatregelen te nemen. Een bisschop heeft zo veel macht niet". Volgens Simonis had hij zich voorheen nooit het hoofd gebro ken over de vraag of hij tot kardi naal zou worden benoemd. "Het was een volslagen verrassing voor me toen ik het vorige week hoorde. Ik was toen in Rome om in verband met het bezoek van de paus aan ons land de laatste problemen te bespreken. Op een gegeven moment ging ik met de paus naar de kapel. Op de drem pel nam hij me bij de arm en zei: "Het is tijd dat Simonis kardi naal wordt". Dat verbaasde me De benoeming van de aartsbis schop wordt op 25 mei van kracht. Met hem zullen zich van af die datum nog 26 bisschoppen uit 19 landen kardinaal mogen noemen. Voor Nederland is Si monis de zevende kardinaal. Hii zei gisteren temeer door het be sluit van de paus te zijn verrast, omdat Nederland in de personen van Alfrink en Hillebrands al twee kardinalen heeft. "Ik meen de dat drie voor zo'n klein landje misschien wel teveel zouden kunnen zijn. Maar ik ben toch benoemd", aldus Simonis. Met het inmiddels nationaal bekende liedje uit het omstreden VARA-programma Pisa. waarin met 'Popie Jopie' een persiflage op de komst van Johannes Pau- lus II naar Nederland wordt ge geven, bleek Simonis weinig op te hebben. Hij vroeg zich af of kinderen wel weten wat ze zin gen als ze het over Popie Jopie hebben. "Het kan voor hen in derdaad een koosnaam worden. Niet dat ik dat toejuich. Paus Jo hannes Paulus vind ik aardig ge noeg. En kinderen moeten we toch enige eerbied bijbrengen voor het gezag". Benoemingen - Het heeft er alle schijn van dat de paus met de nieuwe benoemingen een "in- Mgr. Simonis (foto anp> ternationalisering" van het colle ge van kardinalen heeft willen voortzetten, waarbij de Italiaan se invloed verder is teruggedron gen. Wel staat buiten kijf dat de Europese invloed is vergroot in wat ook wel de "senaat van de Kerk" wordt genoemd. Kwamen in het oude. college 64 kardinalen uit Europa, nu worden er 18 nieuwe aan toegevoegd, n lijk uit Nederland, België, Frank rijk, Italië, West-Duitsland, Oos tenrijk, Polen, Spanje en Tsje choslowakije. Europa heeft daar mee het recordaantal van 80 dinalen bereikt. De internationale oriëntering is versterkt door de benoeming van zes kardinalen uit de beide Amerika's, twee uit Afrika en twee uit Azië. Afgezien van de Europeanen bestaat het college nu uit 38 Amerikanen, 16 Afrika nen, 13 Aziaten en 3 leden uit Oceanië. Onder de nieuw benoemde kardinalen zijn de aartsbisschop pen van New York en Boston, John O'Connor en Bernard Law. De paus benoemde verder de aartsbisschop van Wroclaw, Henryk Gulbinowicz, een uitge sproken voorstander van de ver boden Poolse vakbond Solidari teit, tevens bekend om zijn felle houding jegens de Poolse rege ring. Een andere opvallende benoe ming was die van aartsbisschop Miguel Obando Bravo van Mana gua, die bij de sandinistische re gering aandringt op overleg met het verzet in Nicaragua. Voor het eerst werd een aartsbisschop uit Ethiopië benoemd, Paulos Tza- dua, aartsbisschop van Addis Abeba. Bewapeningswedloop Christenen zullen zich hoe lan ger hoe meer bewust worden van de gevaren, die een voortgaande nucleaire bewapeningswedloop oproept voor de mensheid. Deze verwachting spreekt Emilio Ca stro, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, uit in een brief, gericht aan de 303 lid kerken ter gelegenheid van de veertigjarige herdenking van het einde van de Tweede Wereldoor log in Europa. Beroepingsberichten - Ne derlandse Hervormde Kerk: Be noemd tot scriba van de provin ciale kerkvergadering in Gelder land: A. Romein, predikant voor buitengewone werkzaamheden (adjunct-directeur Gereformeerd Sociale Academie 'De Vijver berg' te Ede, die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt voor Moordrecht, deelgemeente: P. Vermeer, kan didaat te Apeldoorn. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: Beroepen te Steenwijk: K. S. Winter, kandidaat te Nage- le. Beroepen te Mariënberg: H. Hidding te Bunschoten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17