HOBBY Meer chips in nieuwe Minolta EG stelt begroting vast op ruim 64 mld. Verstekmaatje van David Koninklijke familie leest alles Fotografie en video vloeien in elkaar over Gasverwarming uit mest Oproep Reagan tot matiging Blik in de weekbladen Scholten niet naar PvdA Schoonheids crème voor alle leer Sc^VRIJEJ^D Pijpbuigermet verwisselbare glijblokken DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGINA 11 BRUSSEL (ANP) - De Europese ministerraad heeft gisteren in Luxemburg het bedrag van de Europese begroting voor dit jaar vastgesteld op 64,75 miljard gulden. Dit bedrag is niet voldoende om de uitgaven van de EG te dekken. Het tekort is ruim 4,95 miljard gulden. Al eerder is echter overeengeko men dat de lidstaten dit tekort via een overeenkomst zullen bijpas sen. In totaal gaat de EG dit jaar dus ruim 69,7 miljard gulden uitge ven. Nederland, zo is becijferd, zal dit jaar aan die EG-begroting 540 mil joen gulden aan landbouwheffin- gen afdragen. Daar komt bij een bedrag van 1990 miljoen gulden aan douanerechten. Van de Neder landse btw-opbrengst gaat nog eens een bedrag van 1890 miljoen gulden naar de gemeenschappelijk kas in Brussel. De compensatie aan Groot-Brit- tannië voor zijn te hoge financiële bijdrage aan de EG kost Nederland 185 miljoen gulden. Ten slotte moet Den Haag meebetalen aan het tekort dat via het akkoord wordt gefinancierd. Het Neder landse aandeel daarin is een kleine 250 miljoen gulden. In totaal zal ons land dus dit jaar zo'n 4855 mil joen gulden aan de Gemeenschap kwijt zijn. Vandaag gesprek verkeersleiders en Smit-Kroes SCHIPHOL (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft vanmiddag op haar departement in Den Haag een ontmoeting met een delegatie van het Gilde van Lucht verkeersleiders. De verkeerslei ders, die enkele dagen lang het luchtverkeer op Schiphol hebben ontregeld door zich bij toerbeurt ziek te melden, hadden om dit ge sprek gevraagd. Smit-Kroes weigerde eerst met het gilde te praten, maar ging eind vorige week overstag. De lucht vaartmaatschappijen op Schiphol klaagden steen en been over de ge volgen van de acties door de ver keersleiders. Voorwaarde van Smit-Kroes voor een gespfèk was dat de actie werd stopgezet. Dat ge beurde zondag. Woordvoerder Herweijer van het gilde verklaarde gisteren dat het gesprek met de minister uitslui tend een informatief karakter zal hebben. Daar staan echter aanzienlijke inkomsten tegenover, vooral in de landbouwsector. Vaak is het zo dat Nederland flink wat geld 'over houdt' als uitgaven aan en inkom sten uit de EG tegen elkaar worden afgezet. Met de 'tegenvallers' bij de EG-uitgaven heeft minister Ru- ding (financiën) overigens al reke ning gehouden. In de voorjaarsno ta heeft hij daarvoor een bedrag van 500 miljoen gulden gereser veerd. Het ziet er naar uit dat daar van 435 miljoen daadwerkelijk no dig zal zijn. De begroting die de ministerraad nu heeft vastgesteld is overigens nog niet de definitieve. In mei moet het Europees Parlement er nog zijn oordeel over geven. Het tekort waarover de EG-rege- ringen hebben besloten dat zij het buiten de EG-begroting om zullen financieren bedraagt zoals gezegd ruim 4,95 miljard gulden. Dat te kort wordt voor het overgrote deel veroorzaakt door de Europese landbouwuitgaven. Het komt uit op bijna 4,89 miljard gulden. Het restant van het tekort wordt ver oorzaakt door hogere uitgaven voor voedselhulp. EDE (GPD) - Tweeduizend woningen in de gemeente Ede kunnen wor den verwarmd met gas uit mestoverschotten. Dat blijkt uit een voorlopi ge berekening van het VEG-gasinstituut in Apeldoorn. Het gaat om zo'n vijf miljoen kubieke meter gas per jaar. Het gasinstituut onderzoekt mo menteel of de exploitatie van het gas haalbaar is. Door een riolering zou de mest moeten worden geleid naar een grote biogasfabriek. Daar kan het biogas vervolgens worden opgewerkt tot aardgas. De gemeente Ede kampt al jaren met een gigantisch mestoverschot als gevolg van de vele intensieve veehouderijen in de gemeente. Het dumpen van de mest op landbouwgronden veroorzaakt bodem- en grondwater- vervuiling. Daar komt bij dat het dumpen van mest binnenkort aan stren ge voorschriften zal zijn gebonden als de wet bodembescherming van kracht wordt. Het systeem van de mest-rioleringen is nog nergens anders toegepast. WASHINGTON - In een poging zijn herhaaldelijk aangepaste maar nog steeds zeer bedreigde begro ting te redden heeft president Rea gan het Amerikaanse volk gister avond in een radio- en tv toespraak om opofferingen gevraagd. Hij ver zekerde dat de drie procent reële groei van het defensiebudget, de helft zo ongeveer van wat hij wen ste, niet verder kan worden be knot. Reagan wil diep snijden in een reeks van sociale programma's en de ouderdomspensioenen slechts twee procent laten groeien, in plaats van naar rato van de stijging in de kosten van levensonderhoud. Hij wil in geen geval meer belastin gen heffen, maar een vereenvoudi ging van het bestaande belastings ysteem invoeren. Het hele pakket moet volgens Reagan tegen 1990 een begrotingsevenwicht binnen bereik brengen. Hij riep de Amerikanen op hun volksvertegenwoordigers te bedel ven onder briefkaarten, telegram men en telefoontjes om hun steun voor zyn beleid uit te drukken. Be langengroepen die zich tegen Rea- gans plannen verzetten maken zich ook op voor zo'n PTT-campagne. De Senaat en het Huis van Af gevaardigden beginnen vandaag het begrotingsberaad. Een defini tieve stemming is nog niet in zicht. Volop belangstelling in de week bladen voor 'onze' toekomstige ko ning. Vrij Nederland houdt het niet alleen bij het boekje over Willem Alexander, maar heeft zelfs een verhaal over de media en het ko ningshuis. Er valt heel wat aan te merken op beide partijen, maar de grote schuldige is toch wel het vor stenhuis, dat maar eens in de leer moet gaan bij het Engelse hof. De hoofdrol in het artikel is ove rigens weggelegd voor Willem van den Berge van 1960 tot 1980 binnen de Rijksvoorlichtingsdienst belast met de zorg voor de publiciteit om trent het koningshuis. Ook hij meent na jaren ervaring nu hardop te mogen zeggen dat "afscherming in de mate waarin het hof het wil, niet nodig is. De angst prevaleert bij het Koninklijk Huis, dat ie mand iets zou kunnen zeggen dat in het verkeerde keelgat schiet. Als je ziet hoe Prins Charles op de tele visie zich weert in interviews, waarbij hij lastige vragen goed beantwoordt en de antwoorden werkelijk niet van een papiertje af leest, dan denk ik: waarom zou dat bij ons ook niet kunnen?". Of er krokodilletranen zijn ge plengd in de koninklijke huiska mer of dat Alexander inmiddels op zijn falie heeft gekregen voor on doordachte uitspraken naar aanlei ding van het boekje over hem van de hand van Renate Rubinstein, zullen we voorlopig niet te horen ki^jgen, want Beatrix, zo vernemen wij, trekt de grens nog weer krap- per dan haar moeder deed. De meeste journalisten zeggen er in elk geval wel wat over en heb ben de zekerheid dat de familie het onder ogen krijgt. Op Soestdijk en in Huis ten Bosch wordt iedere dag de knipselkrant van de RvD gele zen. Alles, maar dan ook werkelijk alles staat daar in, zo verzekert Van den Berge ons. Leuk boekje In de boekenbijlage van Vrij Ne derland schrijft Karei van het Reve over moeders en zonen. Na ver klaard te hebben dat het moeilijk moet zijn om een boekje te schrij ven over de achttienjarige Willem- Alexander, schrijft hij: "Geen ge ringe taak dus. De schrijfster heeft zich voortreffelijk van deze taak gekweten. Het is een heel leuk boekje geworden, reportage van een aantal ontmoetingen met Ale xander". Voorwaar, een dissident geluid. De journalisten die het boekje tot nu bespraken, meldden immers dat het een werkje van niks is. Zou Van het Reve het er om doen, met andere woorden: vindt hij het boekje alleen maar goed omdat hij tegen het negatieve oordeel van de intellectuele goegemeente van Ne derland in wil gaan? Of zou het werkje inderdaad le zenswaardig zijn? Laten we zelf oordelen. Ondertussen moeten we natuurlijk ook hopen dat de Neder landse columnisten die, zoals be kend, aan kruisbestuiving doen zich niet op dit onderwerp storten. Want dan is het einde voorlopig zoek. Laten we dit onderwerp beëindi gen met het geestige slot van het artikel van Van het Reve (nog steeds Karei) "Wat mij betreft had het boek twee keer zo dik kunnen zijn. Nu hebben we net kennis ge maakt of we moeten al weer weg. Zoals de dichter zegt: Kaum trafen ioir uns auf derselben Station, Herzliebster Prinz Alexander, Da blast schon zur Abfahrt der Postillion Und blast uns schon auseinarider Nieuwe neerslag "Als de Haagse Post moet blij ven bestaan, dan toch vooral om zijn periodieke pogingen tot trend setting. Het hoeft in dit land maar een weekje flink te regenen, of er wordt een coverstory gewijd aan De Nieuwe Neerslag. Zo verkende het blad in een der laatste num mers het verschijnsel 'restauratie', wat vooral bleek neer te komen op de terugkeer van het witte bruidje, de nieuwe ethiek van het geldver- dienen en de tanende belangstel ling voor groepsseks", schrijft Ten DEN HAAG - Het ex-CDA kamer lid Jan Nico Scholten is niet van plan zich aan te sluiten bij de PvdA. Scholten stelt dit in een ver klaring naar aanleiding van ge ruchten dat hij zou overstappen naar de socialisten. "Het is mij een raadsel hoe deze geruchten hebben kunnen ontstaan. Deze stap is zelfs in min gedachten niet opgekomen. Zoals ik eind vorig jaar heb ver klaard, zal ik mijn lidmaatschap van de Kamer voortzetten op basis van het CDA-verkiezingsprogram- Braven in zijn column in boeken bijlage van Vrij Nederland. Raak gezegd, wie deze week in de Haagse Post de coverstory over de technische school (voorheen ambachtschool) leest, zal moeten beamen dat dit blad achter ver schijnselen aanholt als een jacht hond achter een namaak-fazant die wordt voortgetrokken door een elektrisch mechaniekje. En zo fi guurzagen zij verder aan het zwaard van Damocles. Dit coververhaal van Henriëtte Theunissen over de 'vuilnisbak van het onderwijs' is niet alleen veel te lang, maar dekt ook de la ding geenszins. Dit is geen portret van een 'doorsnee-lts'. Nee, er is gezocht naar een buurt met een ho ge werkloosheid, een school die slecht is gehuisvest en leerlingen, waaronder veel buitenlanders, die drugs gebruiken, crimineel gedrag vertonen en lage toekomstver wachtingen hebben. Natuurlijk, je moet de ogen voor dit soort proble men niet sluiten, maar om daar dit schooltype helemaal aan op te han gen, lijkt mij te ver doorgevoerd. "Er zijn vaak grote hiaten in ken nis. Ze begrijpen gewoon niet waar het over gaat en blijven dan maar weg", is Miriamme's ervaring. "Verleden jaar zijn er rekentoetsen gehouden in de eerste klas, waaruit bleek dat niet één leerling het hele lagere schoolprogramma gehaald had. Het niveau varieerde tussen de tweede en vijfde klas van de la gere school". Hier moet de Amster damse inspectie van het onderwijs maar eens op af. Die inspectie komt overigens in hele artikel niet aan het woord, terwijl er toch heel wat aan de hand is op deze Derde Technische School, die deel uit maakt van de 'Vereniging voor be roepsonderwijs Amsterdam'. De tolk Mohammed Al Hama- wandi zegt er dit van: "Veel leerlin gen komen hier vol goede moed binnen en verlaten de school na een paar jaar uiterst gedeprimeerd. Jammer genoeg kom ik velen van hen dan later weer bij de recht bank tegen". Zure neerslag De Tijd heeft als omslagverhaal dat de zure regen geen schuld treft. In een interview met de Neder landse wetenschapper Paul Crut- zen, die directeur is van het ver maarde Max Planck-instituut in Mainz, noteert Gerard Driehuis: "Is dat werkelijk zo? Een grote campagne tegen zure regen is na tuurlijk vervelend. Maar de bo men? Nee, dat komt niet van zure regen. Die gaan aan iets heel an ders dood". Volgens deze man is het geen zu re regen, maar een fotochemische reactie, of, nauwkeuriger gezegd is het ozonvorming die de bossen doet sterven. Hij heeft er ook een zo voor het lekenoog schitterende theorie over ontwikkeld. Zijn col lega wetenschappers zouden al hebben vastgesteld dat het moe* kloppen. Officiële publikaties vol* gen. Daar moet de minister maar eens naar informeren, want ook hier is meer aan de hand. Crutzen die zichzelf een simpele ziel noemt - 'anders zou ik het nooit hebben ontdekt' - vraagt zich overigens vertwijfeld af wat de mensen in de luchtscheikunde de afgelopen jaren hebben gedaan. Ik ben het spoor werkelijk bijster. SASKIA STOELINGA Koningin Beatrix en haar gezin: iedere dag de knipselkrant waar alles instaat. (foto anp> Leer is onderhevig aan dezelfde slytagekwalen als de menselijke huid... Logisch, want echt leer is nu eenmaal ook huid, zij het dan van dieren. Vrouwen die de spo ren der jaren willen wegwerken, gebruiken een schoonheidscrê- me. Nu, die naam is ook van toe passing op het nieuwe produkt 'Beauty Finsh', in de reeks Looi- ers-produkten van Kleine Che mische Fabrieken. Het is een makkelijk aan te brengen emulsie, die kale plek ken, krassen en scheuren geheel of grotendeels bijwerkt. Een soort veijongingsbehandeling dus voor alles wat van leer is: meubelbekleding, kleding, schoenen, tassen, koffers enz. In geval van ernstige beschadi ging kunnen naast de Beauty Fi nish ook andere produkten uit het Looiers-assortiment gebruikt worden. Uit de praktijk blijkt dat ze uitstekend werken; het kost bare leren bankstel houdt er vele jaren extra een jong gezicht bij. Veel drogisten en meubelza ken hebben die spullen in huis. Mochten ze bij u in de buurt niet zo gauw te vinden zijn, vraag de fabrikant dan een verkoop- en in formatie-adres: Kleine Chemi sche Fabrieken in Leiden, tel. 071-123289. In de reeks David-produkten wordt een zogeheten 'verstek- maatje' gebracht. Een van kunst stof gemaakt apparaat om latten, dunne balkjes, profielen enz. haaks of onder een bepaalde hoek tussen 0 en 90 graden af te zagen. Voor de (meest voorkomende) hoeken van 45 en 90 gaden zijn vaste klikver- grendelingen aanwezig, elke ande re hoek kan per graad ingesteld worden. Nieuw aan dit verstekgereed schap zijn de magnetische zaagge- leiding en het klemmechanisme waarmee het werkstuk vast ge drukt kan worden. Wat die gelei ding betreft: de zaag wordt dus niet via een groef of in een klem geleid, maar wordt rechtstandig gehouden omdat hij langs twee magneten loopt. Dit is wel min of meer een compromis geworden: om niet al te veel weerstand te ge ven heeft David de magneten niet te 'sterk' gemaakt, maar dit heeft tot gevolg dat een ongeoefende za ger het contact tussen magneten en zaagblad kan verliezen. En dan wordt de snede in verticale rich ting toch minder nauwkeurig. Voor klein verstekwerk toch een handig ding, dat in de winkel rond de vijftig gulden staat geprijsd. Elektronica heeft een gewel dige invloed op fotografie. Toen vorig jaar oktober be kend werd gemaakt wie de camera-van-het-j aar had ge produceerd, bleek dat al zon neklaar. Canon had toen, door het toepassen van heel veel elektronische chips, de prijs in de wacht gesleept. De kleinbeeldcamera van de Ja panse fabriek, de T-70, bleek door het toepassen van een maximum aan elektronica erg veelzijdig en intelligent. Weinigen konden vermoeden dat die hegemonie zo kort van duur zou zijn. Minolta - ook bezig met video - introduceerde onlangs een compleet nieuw camera-con cept, met nog meer elektroni sche functies. Panasonic intro duceerde gelijktijdig een video fotocamera. Wanneer die trend in de komende jaren doorzet, zul len video en fotografie (dan vi deografie) steeds meer naar el kaar toegroeien. De camera van Minolta heet type 7000 AF. Het toestel, een zoge naamde eenogige kleinbeeld-re- flexcamera, valt direct op door zijn onorthodoxe vormgeving. Helemaal geen mechanische knoppen en handeltjes, maar een sensortoets en een elektronisch display: in de bekende LCD-let ters laat de camera in dat veld precies weten wat hij 'denkt' en van plan is te doen. Nog opval lender is de lens, of liever zijh al le lenzen die voor de camera be schikbaar komen. Het diafragma wordt vanuit de camera gere geld, evenals de afstand! AF staat voor auto-focus: een vin ding die al eerder op videocame ra's werd toegepast. De fotoca mera nu stelt zichzelf binnen en kele seconden scherp en doet dat met elke AF-lens. Hij stelt pre cies scherp op detail, dat zich binnen een klein kadertje in de zoeker aftekent, door te zoeken naar het maximale contrast. In de camera bevinden zich twee micro-processoren: chips die het 'denkwerk' verrichten. Een daar van is voor de afstandsregeling, de andere is voor het program ma: het afstemmen van sluitertij den en diafragma (lensopening) op elkaar. Veel moderne came ra's kennen zo'n ingebouwd pro gramma. Het programma va rieert overigens met de brand puntafstand van de lens en is dus bij een telelens verschillend van dat van een groothoeklens. De laatste generatie fototoestellen houdt daar echter nog geen reke ning mee. De 7000 AF wel, want in elke (verwisselbare) lens zit een chip waarin het karakter van de lens vastligt. De elektronica in de body van de camera weet dan met welk lenstype rekening moet worden houden. Twee motoren regelen respectie velijk de lens (scherpstelling) en het filmtransport. De camera kan maximaal twee opnamen per se conde maken, waarbij de tweede motor het filmtransport verzorgt. Het stroomverbruik is al met al hoger dan bij een normale came ra, maar in de stevige handgreep bevinden zich daarom (gelukkig) normale batterijen. Zeer slim is nog, dat de scherp stelling ook in het volledige duis ter werkt. Via de bijbehorende flitser wordt dan - met infra rood licht - de afstand gemeten en ingesteld op de camera. De ca mera kan ook zelf de streepjesco de op de filmcassette lezen en in stellen, zodat geen fouten meer gemaakt kunnen worden met de filmgevoeligheid Videografie De opmars van de video in de richting van de fotografie wordt door Matsushita in Japan inge zet. Dit bedrijf, de moeder van Technics en Panasonic heeft een elektronische camera aangekon digd, zonder chemie. Het filmrol letje is vervangen door magne tisch materiaal: een (computer- )schijf. Daarom moest er een elektronisch gevoelig beeldele ment op de plaats van .de film ko men. Het werd een CCD-beeld- sensor, een chip met daarin 300.000 beeldelementen die een kleurenbeeld vertaalt naar het te levisiescherm en naar de inge bouwde floppy disk (flexibele schijf). Met behulp van deze schijf kun nen 25 beelden worden vastge legd. Het is mogelijk met deze -(video)techniek 7 opnamen per seconden te maken. De beelden kunnen later via een afdrukeen- heid (die ook leverbaar zal wor den) tot kleurenfoto's worden verwerkt. Maar ze kunnen ook worden opgenomen op de video recorder of verwerkt worden via facsimile-apparatuur (beeld overseinen per telefoonlijn) of zelfs worden overgenomen in de Personal Computer. Het schijfje kan - net als de videobeeldband en de computerdisk opnieuw worden gebruikt voor andere op namen. De camera heeft met de CCD- chip een oplossend vermogen van 350 beeldlijnen horizontaal en meer dan 400 verticaal. De be lichting is automatisch geregeld en de gevoeligheid van de elek tronische camera ligt op 100 ASA (ISO). De Panasonic-camera gaat in de toekomst geleverd worden met een (3x) zoomlens (f 4 tot 42 mm) en zal sluiertijden kennen van eenvijftiende seconde tot eenduizendste. Het zal mogelijk zijn om er een elektronische flitser bij te gebruiken. Op gebied van video zit Matsus hita ook niet stil. Het bedrijf gaat dit voorjaar de VHS-Movie op de markt brengen. VHS-movie is een supereenvoudige, draagbare video-camera waarvan het kleine bandje middels een adapter ook thuis op de gewone recorder van het VHS-type kan worden afge speeld. Midden '85 zal ook Phi lips zo'n aparaat in de winkels brengen. Deze VHS-movie lijkt als twee druppels water op de Technics/Panasonic Movip Om pijpen van verschillende dikte te buigen is nog maar één buigapparaat nodig. Er is name- lijk een pijpenbuiger verschenen waarin verschillende glijblokken geplaatst kunnen worden, resp. voor 12 en 15 mm pijp. Die blok ken zijn vervaardigd van met glasvezel versterkt nylon. Behal ve hard en zacht koper kunnen er dunwandige stalen pijp en zelfs verchroomde (dunwandige) pijp mee gebogen worden. Skandia lanceert dit handige gereedschap als noviteit op de vakbeurs Karwei. De pijpenbui ger met één glijblok kost f 59,85 en de losse glijblokken f 15,35 (adviesprijzen). Bij gereedschap pen- en dhz-zaken binnenkort verkrijgbaar. (tekeninc gpd> Bufalo is een shampoo die spe ciaal is ontwikkeld voor het rei nigen, desinfecteren en geurvrij maken van sportschoenen. Een vuldop op 5 liter koud water is voldoende. De schoenen moeten 30 minuten inweken en kunnen daarna krachtig worden afgebor steld. Het produkt kan ook in de wasmachine worden gebruikt. Niét alleen canvas maar ook le ren schoenen kunnen er mee worden gereinigd. Het leer moet na reiniging wel met schoencrè me worden behandeld.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11