Overleg in bouw zit volledig vast Landbouwoverleg EG vastgelopen Geen geloof in 'hardere' gulden Dekker stapt op bij Philips openbare verkoop vloerbedekking VS: banken 'verdienen' miljoenen aan cheques WOENSDAG 24 APRIL 1985 WOERDEN (ANP) De vijfde onderhandelingsronde over de cao voor de bouwnijver heid (250.000 werknemers) heeft werkgevers en bonden in de afgelopen nacht 'geen stap verder' gebracht. Daarmee is de dreiging van acties sterk toegenomen. Strijdpunt is vooral de arbeidstijd verkorting. Als de bonden bereid zouden zijn in de nieuwe eenjarige cao geen uitbreiding van de ar beidstijdverkorting vast te leggen, is aanvulling van het ziektegeld en het baseren van de vakantierech ten op het werkelijk verdiende loon bespreekbaar. De bouwbon den CNV en FNV houden echter vast aan de verdere arbeidstijdver korting om de werkloosheid in de bouw een halt toe te roepen. De bonden willen verder niet alleen de ziektewetuitkering, maar ook de wao- en ww-uitkering aangevuld zien. Ook de door de werkgevers voorgestelde verlaging jeugdlonen zijn nog steeds een struikelblok. toloon worden aangevuld en het ziektegeld tot 100 procent. Als de ledenraad van de werkge vers en de achterbannen van de bouwbonden met deze ruil ak koord gaan, valt er morgen alleen nog te strijden over de pensioenen en de jeugdlonen. Van den Bos wil de hierover niet meer zeggen dan dat „enige aanpassingen" wellicht mogelijk zijn. De ledenraad van het Nederlands Verbond van On dernemingen in de Bouwnijver heid, de grootste werkgeversorga nisatie, heeft zijn vertegenwoordi gers echter opgedragen geen centi meter toe te geven aan de vak- bondswensen. Volgens een woord voerder van die organisatie zijn vooral de kleinere aannemers niet bang voor stakingen, omdat ze In een eenjarige cao zou 2,5 pro- w cent arbeidstijdverkorting moeten toch nauwelijks werk hebben, worden vastgelegd, te verwezenlij ken door twaalf roostervrije dagen, die de bouwvakkers verspreid over het jaar kunnnen opnemen. „Een 36-urige werkweek voor de bouw zit er niet in, zeker gezien de al af gesloten cao's in de industrie", zo meent een woordvoerder. Maar een compromis als in de industrie, waar alleen nog wordt gestudeerd op verdere arbeidstijdverkorting, zal voor de bouw ook niet opgaan, omdat volgens hem in de bouwnij verheid al "oneindig veel" gestu deerd op de effecten van atv en bo vendien de werkloosheid veel ho ger is. Werkgeversonderhandelaar Van den Bos verklaarde vannacht na de vijfde gespreksronde dat de werk geversverenigingen zich in de loop van vandaag moeten uitspreken over het voorstel van de bonden om in het kader van de arbeids duurverkorting twaalf vrije dagen. Voorwaarde hiervoor is dat de bon den afzien van aanvulling van de ww-uitkering. De wao-uitkeringen zouden tot 80 procent van het net- Unilever De Industriebond FNV moet van zijn kaderleden bij Unilever vast blijven houden aan invoering van een 36-urige werkweek bij het con cern in 1986. Vandaag wordt het cao-overleg hervat, nadat het een week geleden was opgeschort voor beraad met de leden, omdat Unile ver toen niet wilde ingaan op de eis dat er in 1986 een 36-urige werk week moet komen. Unilever wil tot nu toe net als de meeste andere werkgevers eerst een studie naar de effecten van verdere arbeids tijdverkorting (ATV), en zolang die studieresultaten er niet zijn wil het bedrijf geen harde toezeggingen doen. Bestuurder J. Dijkman van de Industriebond FNV zei gisteren na afloop van de kadervergadering dat zijn achterban vindt dat de bond een laatste poging moet doen om de 36-urige werkweek alsnog in de wacht te slepen. Als Unilever geen harde toezeggingen doet zijn er acties te verwachten waarbij ook stakingen niet zijn uitgesloten, al dus Dijkman. „Ons kader is even tueel best bereid om alleen voor 1985 een cao af te sluiten, en Unile ver mag zoveel studeren als het wil, maar het bedrijf moet wel met de harde toezegging op tafel ko men dat we in 1986 een 36-urige werkweek krijgen". Dijkman beaamde dat de vak bonden bij AKZO en in de metaal sector bijvoorbeeld dergelijke har de garanties niet op tafel hebben kunnen krijgen. „Maar Unilever is een geval apart. Sinds het begin van de jaren tachtig zijn bij het concern dik 3.000 van de 14.000 ba nen verdwenen, bij reeksen reorga nisaties. En nog steeds gaat het ba nenverlies gestaag verder, terwijl er anderzijds forse winsten zijn ge boekt. De mensen zijn de opstel ling van Unilever echt zat. Vandaar dat ze harde toezeggingen eisen". WASHINGTON (UPI) - Banken en krediet- en spaarinstellingen in de Verenigde Staten verdienen da gelijks miljoenen dollars door che ques dagen en soms weken vast te houden voordat de klant zijn geld kan krijgen. Dit blijkt uit een on derzoek van US Public Interest Research Group, een instelling van de bekende behartiger van consu mentenbelangen in de VS Ralph Nader. De praktijken van 669 ban ken in tien Amerikaanse staten zijn onderzocht. Uit het onderzoek is gebleken dat 52 procent van de banken che ques die van binnen de staat waar een bank is gevestigd komen en bestemd zijn voor een cliënt in die zelfde staat drie tot vijf dagen vast houdt. Vijfenzeventig procent van de banken houdt cheques van bui ten de eigen staat langer dan een week vast en twintig procent van de banken houdt cheques van bui ten de eigen staat langer dan twee weken vast. Er is geen enkele reden aan te wijzen voor de lange vertraging die de banken veroorzaken, zo staat in de studie. Volgens directeur Kar- pinski van de consumentenorgani satie hebben de centrale banken in de VS vastgesteld dat de banken 99 procent van de afgegeven cheques binnen twee werkdagen innen. Minder dan één procent van de cheques wordt teruggestuurd naar de afzender en maar één van elke 5245 ongeldige cheques wordt door de banken niet geind, aldus Karpinski. Volgens Kirk Willison, woord voerder van American Bankers As sociation (meer dan 13.000 aange sloten banken), wordt de leden voortdurend aangeraden hun cliënten op de hoogte te houden van het hoe en waarom van het vasthouden van cheques teneinde verwarring te voorkomen. Hij wil de niet zeggen wat hij een redelijke termijn acht voor vasthouden van cheques. Er zijn vele factoren die het onmogelijk maken dat alle ban ken voor elke cliënt dezelfde ter mijn aanhouden, aldus Willison. Een uniform beleid is volgens hem niet te voeren. Mike Caudell-Feagen, een van de opstellers van het onderzoeksrap port, verklaarde dat de enorme winsten die het investeren met geld van cliënten oplevert de werkelijke reden ervan is dat de banken cheques zo lang vasthou den. In drie Amerikaanse staten is de termijn waarbinnen cheques kun nen worden achtergehouden aan wettelijke bepalingen gebonden. Alleen als de federale overheid die termijn bepaalt kan er een einde worden gemaakt aan het misbruik door banken van het geld van clienten, aldus Caudell-Feagen. AMSTERDAM - De directie van Fokker (met v.l.n.r. de heren Van den Heuvel, Swarttouw en Krook) heeft gisteren aangekondigd dit jaar voor vijftien miljoen gidden aandelen te willen uitgeven. Dit geld is nodig voor de ontwikkeling en bouw van de nieuwe vliegtuigen. De orderportefeuille voor deze toestellen (de Fokker-100 en met name de Fokker-50) is goed gevuld, terwijl de civiele versie van de 'oude' F-27 is „uitverkocht", aldus de directie. <foio anp> Kort Zakelijk Dollar De dollar kent momenteel weer een opleving. Gisteren ging de munt in New York verder omhoog als gevolg van oplopende renteta rieven in Amerika. Deze stijging werd vanmorgen overgenomen in Europa. In Amsterdam schommel de de munt rond de f 3,50. Dit was fors hoger dan de officiële midden koers van gisteren die f 3,43 be droeg. IGB De bouwmaatschappij IGB Hol ding, enkele jaren geleden losge koppeld van Boskalis, verwacht dit jaar evenals in 1984 een netto winst van 4 miljoen gulden te kun nen behalen. Per eind maart be droeg de ordeiportefeuille een kleine kwart miljard gulden. Ver wacht wordt dat de eind vorig jaar tot IGB toegetreden ook al ex-Bos kalisonderneming Dirk Verstoep eenderde van het resultaat in 1985 voor haar rekening zal nemen. Thomassen en Drijver De verpakkingenproducent (vooral blik) Thomassen en Drij- ver-Verblifa wil op termijn een ge leidelijke winstgroei bereiken. Vol gens president-directeur Van de Koppel zal blikverpakking (86 pro cent van de omzet) nog geruime tijd een goede plaats in de markt zal houden. T en D zal echter ook nieuwe verpakkingsmiddelen ont wikkelen, onder meer op basis van kunststoffolie. Het bedrijf doet binnenkort zijn intrede op de beurs. Grolsch Bierbrouwer Grolsch, sinds vo rig jaar genoteerd op de parallel- markt, verwacht voor dit jaar een winst die op het peil van die van 1984 zal liggen (19,4 miljoen gul den). Grolsch denkt dat de bieraf- zet in Nederland zich zal handha ven gezien het feit dat koopkracht daling dit jaar uitblijft. Optimis tisch is Grolsch over de export, zo blijkt uit het jaarverslag. Loonstrookje Het loonstrookje wordt ver plicht. Bovendien moet de Sociale Verzekeringsraad (SVR) een admi nistratie opzetten van het arbeids verleden van werknemers. De maatregelen zijn volgens Sociale Zaken nodig omdat met de stelsel herziening van de sociale zeker heid (per 1 januari 1986), de duur van ww-uitkeringen afhankelijk worden van de duur van hun ar beidsverleden. Hypotheekrente In navolging van de levensverze keringmaatschappijen heeft de Postgiro/Rijkspostspaarbank gis teren met onmiddellijke ingang de hypotheekrente met 0,3 procent verlaagd in verband met de ont wikkelingen op de geld- en de ka pitaalmarkt. WASHINGTON (GPD) - Coca-Co la gaat zijn uiterst geheime formule veranderen, en belangrijkste con current Pepsi Cola heeft dit in pa ginagrote advertenties als een triomf begroet, die het hele perso neel met een vrije dag op vrijdag kan gaan vieren. De Coca-Cola Company heeft in de afgelopen ja ren niet alleen een stuk markt ver loren aan Pepsi, maar ook aan het eigen produkt Diet Coke, dat het in twee en een halfjaar onder invloed van dé Amerikaanse vermage- ringscultus en gezondheidspsy chose tot grote populariteit heeft gebracht. Nog steeds blijft Coca-Cola, nu 99 jaar oud, het grootste marktaan deel behouden, maar het bericht van de wijziging in de formule was in de VS nationaal nieuws van de eerste orde. Coca-Cola beukt de consument vanaf zijn vroegste kin derjaren met de kreet 'Coke is it', en nu blijkt volgens de fabrikanten zelf Coke het toch niet helemaal meer te zijn. Pepsi viert 'overwinning' op Coca Cola Welke veranderingen Coca-Cola precies in de formule aanbrengt, blijft uiteraard een diep geheim, maar het nieuwe produkt heeft van 200.000 consumenten die mochten proeven, zowel de voorkeur gekre gen boven Pepsi als boven de Co ca-Cola van voorheen. Volgens de kenners van frisdranken zal het gaan om een wijziging in het fruc- tose-gehalte. Fructose is een zoet- maker die uit mais wordt gewon nen, die een gewild toevoegsel werd omdat suiker duurder was. De nieuwe formule is ontdekt door chemici tijdens een onder zoek van Diet Cola, nu vier jaar ge leden. De nieuwe Coca-Cola, die volgens de fabrikant 'gladder en zoeter' zal zijn, heeft drie calorieën meer dan de oude, maar de prijs blijft gelijk. Amerikanen en Canadezen kun nen de nieuwe Cola kopen vanaf 8 mei. In andere landen wordt dat la ter in het jaar. Dagelijks worden in de wereld 200 miljoen suikerhou dende Coke's verkocht. Een cola-drank werd voor het eerst ontwikkeld op 8 mei 1886, door een apotheker in Atlanta, John Styth Pemberton. Pas later werd er spuitwater aan toege voegd. De geheime formule was slechts aan enkele personeelsleden bekend. Het vermoeden bestaat dat een hunner die aan de fabri kanten van Pepsi (in 1898 begon nen) heeft verraden. In weerwil van alle moderne on derzoekmethoden heeft tot nu toe niemand met volledige zekerheid Coca Cola's ingrediënten kunnen bepalen. Het geheime bestanddeel 7X speelt inmiddels een rol in de Amerikaanse folklore en trivia- spelletjes.' EINDHOVEN (ANP) - Dr W. Dek ker, president van Philips, zal in april volgend jaar zijn functie neer leggen om tegelijkertijd jhr H.A.C. van Riemsdijk op te volgen als voorzitter van de raad van toezicht van Philips. Dekker zal in april 1986 als president worden opge volgd door C.J. van der Klugt, nu vice-president en vice-voorzitter van de raad van bestuur. Dat is gisteren bekend gemaakt tijdens de aandeelhoudersvergade ring in Eindhoven. Dekker, die 26 april 61 jaar wordt, zal bij zijn aan staande afscheid als president in april 1986 tien jaar lid zijn geweest van de raad van bestuur van Phi lips, waarvan driejaar als vice-pre sident en ruim vier jaar als presi dent. Hij werkt sinds 1948 bij Phi lips. Zijn opvolger Van der Klugt (60) zit sinds 1978 in de raad van be stuur. In 1982 werd hij benoemd tot vice-president en vice-voorzit ter van dit college. Hij was onder meer directeur van Philips is Uru guay en Brazilië. ADVERTENTIE uil annulalie order hotelaccommodahe (arl. 1123). (Het tapijt is niet versneden. De gang van zaken bij Philips in het eerste kwartaal 1985 kan als be vredigend worden aangemerkt, zo deelde Dekker gisteren mee tij dens de aandeelhoudersvergade ring. Ofschoon op dit moment nog niet alle exacte gegevens beschik baar zijn, kan wel worden vastge steld dat de omzet zich volgens de verwachtingen heeft ontwikkeld. In maart zei Philips, dat de groei in volume duidelijk lager zou liggen dan de 10 procent van 1984. Zoals was voorzien, bleef de omzetstij ging in de Verenigde Staten van Amerika enigszins achter bij vorig jaar. In de overige gebiedsdelen stemde de groei tot tevredenheid. Dekker zei dat Philips streeft naar een omzet van ongeveer 85 miljard gulden in 1991, als het con cern een eeuw bestaat. Aan dit te verwachten omzetniveau (in 1984 bijna f 54 miljard) verbond hij een winstdoelstelling van 3 tot 4 pro cent. BRUSSEL (GPD) - Het beraad van de landbouwministers van de EG over de nieuwe landbouwprijzen is gisteren volledig vastgelopen. De wei gering van West-Duitsland om een verlaging van de graanprijs met 3,6 procent te aanvaarden, heeft het overleg totaal geblokkeerd. De ministers gingen gisteravond in Brussel na twee dagen praten uit een zonder enig resultaat te hebben geboekt. Volgende week donderdag wordt het overleg in Luxemburg voortgezet. Volgens minister Braks (landbouw) tonen de Duitsers geen enkele be reidheid om compromissen te sluiten. De Duitse landbouwminister Ig- naz Kiechle aanvaardt slechts een handhaving van het huidige graan- prijspeil. Braks maakte zich gisteren zeer bezorgd over de sfeer in de landbouw raad. Alleen Italië lijkt West-Duitsland tegemoet te willen komen, maar andere landen - onder aanvoering van Groot-Brittannië - weigeren dat beslist. Kiechle hééft nog niet met een veto gedreigd, aldus Braks. Het is de bedoeling dat nu volgende week tot stemming over een voorstel wordt overgegaan, maar hoe dat eruit gaat zien is nog volstrekt onduidelijk. De Italiaanse voorzitter van de landbouwraad, minister Filippo Pandol- fi, zal in de loop van volgende week een nieuw compromis-voorstel op tafel leggen. Gisteren gebruikte de Italiaan vrijwel de gehele dag om in onderonsjes met collega-ministers de bereidheid tot compromissen te peilen. Een voorstel van Braks om dan toch in elk geval te proberen het eens te worden over andere onderdelen van het landbouwprijzenpakket, zoals de zuivelprijzen, werd door de andere landen niet gesteund. De ministers besloten ten slotte het lopende prijsjaar voor de landbouw te verlengen tot 6 mei. Renault naar recordverlies van f 4,6 mld PARIJS (DPA/UPI) - Het verlies van het Franse staatsautomobiel- concern Renault is in 1984 opgelo pen van 1,57 miljard tot 12,5 mil jard frank (4,6 miljard gulden), zo heeft de directie gisteren bekend gemaakt. Het enorme verlies is voor een belangrijk deel te wijten aan de verzwakking van de positie van Renault op de Franse markt. Het aandeel van de binnenlandse markt is gedaald van 39 procent in 1982 tot dertig procent in de eerste twee maanden van dit jaar. Vol gens de Franse vakbonden belo pen de schulden met middellange en lange looptijd van het concern op het moment 36 miljard frank (13,3 miljard gulden). De rampzalige situatie van Re nault leidde begin dit jaar tot de vervanging van topman Bernard Hanon door Georges Besse, die een reputatie heeft opgebouwd als meedogenloze puinruimer. Het ka pitaal van Renault zal dit jaar wor den vergroot met drie miljard frank. Bovendien is het de bedoe ling dat het overheidsfonds voor industriële ontwikkeling Renault een krediet van een miljard frank geeft. Het concern zegt het geld nodig te hebben voor de noodzakelijke vernieuwing van zijn fabrieken en modellen en voor de vermindering van de personeelssterkte. Van de 98.000 werknemers moeten er dit jaar 9.000 verdwijnen. De omzet steeg vorig jaar overigens wel: met 6,3 procent tot 117,6 miljard frank (43,6 miljard gulden). General Motors Het Amerikaanse automobiel- concern General Motors (GM) heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van ruim een miljard dollar, 33 procent minder dan de recordkwartaal winst van 1,6 miljard dollar in de eerste drie maanden van 1984. Vol gens GM is de winstdaling voor een belangrijk deel te wijten aan de hoge kosten van het ontwikkelen van nieuwe modellen. Volgens top man Roger B. Smith blijven de winstmogelijkheden van het con cern in wezen echter uitstekend. De omzet steeg in het eerste kwar taal met 5,6 procent tot een record bedrag van 24,2 miljard dollar. AMSTERDAM (ANP) - De nieuw ste staatslening, uitgeschreven te gen een rente van 7,75 procent met aflossing vanaf 1991, heeft minister Ruding (financiën) 1,25 miljard gulden opgeleverd. De uitgifte- koers is vastgesteld op 100,2. Het effectieve rendement bedraagt daardoor 7,72 procent. Inschrijvingen tegen een koers boven 100,2 zijn geheel toegewe zen. Van het bedrag waarop is in geschreven tegen 100,2 procent is 80 procent toegewezen. De opbrengst komt ongeveer overeen met de verwachtingen die leefden op de Amsterdamse effec tenbeurs. Daar rekende men op een uitgiftekoers iets boven 100 Ruding leent 1,25 miljard procent en een opbrengst van tus sen f 1 en f 1,5 miljard. Een woordvoerder van het mi nisterie van financiën zei dat het ministerie tevreden is met de op brengst. Die lijkt op het eerste ge zicht laag, maar het is de eerste staatslening met een looptijd van 15 jaar. Beleggers aarzelen vaak hun geld zo langlopend te beleg gen. Voorgaande leningen hadden ge woonlijk een looptijd van tien jaar. Financiën zal al het mogelijke doen om binnen de mogelijkheden die de markt biedt vaker met zulke langlopende leningen te komen. De staat probeert zo de aflossingen over een langere periode uit te smeren, zo zei de woordvoerder van financiën. Ruding heeft van de ongeveer 35 miljard gulden die hij dit jaar moet lenen om zijn begroting rond te krijgen inmiddels 14,25 miljard in huis gehaald door middel van in to taal vijf leningen pp de openbare kapitaalmarkt. De staat leent ech ter ook onderhands. et versneden, levering franko huis.) Lano, zwaar bouclé berber, lapijl ook in beigeopzwaredubbelerug.400cm br van 198,- Smash, eigen import, enkalon bouclé lapijl op zware legklare rug in 5 linten getaslaniseerd. vanf 139,- Hagdaleine, het overbekende zware solt velourstapijt. huiskamergeschikt in 7linlen 4 IC van(149- 1 f JJ Inlertest. zuiver scheerwollentapijt voor r intensief gebruik. 400 cm. brvan f 219.- f MS Oessozwaar bouclé berber lapijl in 4 linten opdubb jute rug, 7 jaar garantie. 4 •fOfl 400cm.br Sahara, zuiver scheerwollen bouclé lapijl opdubb.juterug,incamei,berber linde 4 -|9r en hazel, van 1289.- f lOD,— Cotton Look, overbekend 2001 kaloentapijl lute rug, 7 linlen, van 1279,- f IRl) Richelieu, Iriseé tapijt opdubb. rug, *Wjm rn 6 linten, berber, camel, bl grijs, grijs en 4 ilP linde,van(369.- |/Q - Inlertest, zuiver scheerwollenlapiit op dubb. jute rug mei een wel 2 cm. hoge 4 Oflfl pool, van (439,- f ZUU Inlertest, super zware nopperal kwaliteit 5 schapen per m2, dubb, jute rug, IAPn van f 489.-, inkoopprijs Inlichtingen en stalen: xx-Datum 4- Tijd: C10 met beginkap.-xx» Kamer wijst koopkrachtsuggestie Duisenberg af |XXX-NAAM HOTEL/REST.C24 BOLD-KAP x-Adres Plaats -xxx| C10 met beginkap.-x DEN HAAG (GPD/ANP) - De gro te fracties in de Tweede Kamer zijn tegen het voorstel van president Duisenberg van De Nederlandsche Bank om de gulden eenzijdig op te waarderen. Zowel CDA als PvdA vinden dat Duisenberg voor- en na delen van een dergelijke revaluatie onvoldoende heeft afgewogen. De WD is vierkant tegen. In zijn jaarverslag heeft Duisen berg een voorzichtig balletje opge worpen voor een opwaardering van de gulden. Hij gelooft dat daar door de inflatie verder kan dalen, zodat de koopkracht iets kan toe nemen. Buitenlandse produkten worden dan, ook voor het bedrijfs leven, goedkoper. Nadeel is dat de verkregen voorsprong van Neder landse bedrijven ten opzichte van het buitenland enigszins teniet wordt gedaan. PvdA, CDA en WD vrezen dat Duisenberg al te gemakkelijk heenstapt over de negatieve effec ten van deze maatregel op de werk gelegenheid. Evenals de bankpre- sident vindt ook de PvdA loons verhogingen uit den boze, maar de ze partij koppelt daaraan wel de noodzaak van verdere arbeidstijd verkorting. Juist nu de bedrijven weer volop draaien, zal korter werker kunnen leiden tot een gro tere herbezetting, aldus de socialis ten. Jammer genoeg, volgens de PvdA, ontbreekt dit jaar de oproep van Duisenberg om te komen tot een gezamenlijk Europees stimule ringsbeleid. CDA-woordvoerder Van Dijk deelt de bezorgdheid van Duisen berg omtrent een te terughouden de en risico-mijdende opstelling van het particuliere bedrijfsleven. Over de noodzaak de binnenlandse bestedingen te stimuleren is het CDA het met Duisenberg eens. Van Dijk gelooft echter dat de voorwaarde dat de lasten pas om laag kunnen als er extra omgebo gen is, een nieuwe rem legt op het stimulerend effect van de lasten verlichting. De VVD'er De Korte is evenals Duisenberg van oordeel dat het geld ontbreekt voor een beste dingsimpuls. Zonder een dergelij ke impuls zal het nog een hele klus zijn het tekort te verlagen tot het afgesproken niveau van 7,5 pro cent van het nationaal inkomen. Wel staat de fractie nog steeds ach ter het voorstel om een deel van de lastenverlichting voor het bedrijfs leven te gebruiken om de bestedin gen van de huishoudens te laten toenemen. Minister Ruding (financiën) is het niet eens met de waarschuwing van Duisenberg dat er nog te wei nig wordt bezuinigd. „Ik vind dat er wel voldoende wordt bezuinigd, maar bij parlement en kabinet be staat de neiging om de uitgaven te laten toenemen. Een onverstandi ge zaak en wat dat betreft zal ik de waarschuwing van Duisenberg ter harte nemen". Voor het overige meent hij dat er sprake is van even wichtig beleid. „Er is economisch herstel, de export gaat goed, de consumptie begint weer toe te ne men. We kunnen de belastingen en premies verlagen. Ik vind dat we goed op streek zijn". Vakbonden De vakcentrales FNV en CNV betreuren dat in het jaarverslag van de president van De Neder landsche Bank het structurele ka rakter van het werkloosheids vraagstuk wordt onderkend, maar dat wordt voorbijgegaan aan her verdeling van arbeid. Het christe lijke CNV constateert overigens dat bankpresident Duisenberg ver dergaande arbeidstijdverkorting niet meer met name afwijst. De FNV noemt het verder 'vreemd' dat in het verslag niet duidelijk is gekozen voor een lastenverlichting voor de burgers in de vorm van verlaging van belasting- en premie druk in plaats van een lastenver lichting voor bedrijven. De werkgeversverbonden VNO en NCW onderschrijven Duisen- bergs opvatting dat de baten van de huidige opleving moeten wor den gebruikt om het economisch fundament van de bedrijven te ver sterken en om het financieringste kort van de overheid te verminde ren. Het zou zeer onverstandig zijn de mogelijkheden van de finan cieel wat beter draaiende bedrijven te overschatten of de terugdrin ging van het financieringstekort in de waagschaal te stellen, zo menen zij. Het NCW vindt wel dat verdere sanering van de overheidsuitgaven na 1986 ook moet leiden tot verla ging van de loon- en inkomensten- belasting. Dit komt de koopkracht en derhalve de bedrijven ten goe de.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9