WEU nog oneens over Star Wars GEÏNTERESSEERD IN MODERN WONEN? Honecker bezoekt Italië Gorbatsjov versterkt positie Meer tijd voor beraad nodig Gorbatsjov somber over Genève-overleg Doden bij begrafenis Neves KOPJES KOOPJE MEER OVER MODERN WONEN WOENSDAG 24 APRIL 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BONN De ministers van buitenlandse zaken en defensie van de zeven landen van de Westeuropese Unie zijn het de afgelopen dagen in Bonn niet eens geworden over een gemeenschappelijke reactie op het Amerikaanse Star Wars-programa antwoord. Zij gaan daar de komende maanden intensief over verder praten. STRAATSBURG (AP) - De Parle- mentaire Assemblee van de Raad van Europa heeft gisteren met 70 tegen 44 stemmen beslist dat Tur kije lid mag blijven van de Raad. De socialistische en communisti sche fracties in de assemblee had den tegengestemd, omdat de men senrechtensituatie in Turkije wel iswaar verbeterd was, maar het land 'zich nog niet gevoegd had in de rijen van democratische staten.' De meerderheid sprak zich ech- res* van West-Europa. Turkije blijft lid van Raad van Europa ter uit voor het handhaven van Turkije, zodat met de regering in Ankara een 'kritische dialoog' ge voerd kan worden. De Turkse af gevaardigde gaf toe dat de demo cratie in zijn land 'niet volmaakt Volgens de liberale leider, de Deen Björn Elmquist, zou het een stap terug betekenen als Turkije, dat sinds vorig jaar weer in de as semblee is vertegenwoordigd, nu opnieuw uit de Raad gezet zou worden. De uitslag van de stemming be tekent het tweede succes voor Tur kije in een week. Maandag werd besloten dat de zomerzitting van de Assemblee in 1986 in Turkije zal worden gehouden. Volgens zeglsieden bij de Raad overwegen de socialisten nu deze zitting te boycotten, en elders hun eigen assemblee te houden. Op die vergadering zou dan de mensen rechtensituatie in Turkije het enige agendapunt moeten zijn. Het debat van dinsdag werd ge houden naar aanleiding van de rap porten van twee parlementariërs die begin maart een bezoek aan Turkije hebben gebracht. De Nederlandse regering zal niet uitspreken om tot een zoveel mo gelijk gecoördineerde Europese reactie te komen, „teneinde de Eu- naar ruimtedefensie, voordat met ropese betrokkenheid te demon- de bondgenoten binnen de West europese Unie (West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en de Benelux-landen) overeen stemming is bereikt over een ge coördineerd Europees antwoord aan de VS. De zeven landen hebben niet meer gedaan dan 'de politieke wil' streren", zoals minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei. Een verdergaand resultaat van de tweedaagse WEU-top in Bonn bleek op dit moment niet mogelijk. De zeven landen moeten eerst op nationaal niveau de vraag beant woorden of men mee wil doen en onder welke omstandigheden, en door Hans Geleijnse MOSKOU/GENEVE (DPA/Rtr./ AFP/UPI) - De Verenigde Staten willen niet praten over maatrege len om te voorkomen dat de bewa peningswedloop zich tot in de ruimte uitbreidt. Daarom schen den zij de overeenkomst van janua ri over wapenbesprekingen met de Sowjet-Unie, aldus partijleider Mi chael Gorbatsjov gisteren tijdens een bijeenkomst comité van de communistische partij in Moskou. In januari werden de ministers van buitenlandse zaken Shultz en Gromyko het er over eens dat de twee supermachten met elkaar zouden gaan onderhandelen over een beteugeling van de wapenwed loop. De twee landen vormden drie afzonderlijke onderhandelings- groepen die over middellange-af- standsraketten, strategische raket- i bewapening reld en stelde „de leidende kringen in de Verenigde Staten" verant woordelijk voor de gevaarlijke toe stand in de wereld. Overleg afgerond De Verenigde Staten en de Sow jet-Unie hebben gisteren na zes weken de eerste ronde afgesloten het'centraal van de onderhandelingen penbeheersing in Genève. De lei der van de Amerikaanse delegatie, Max Kampeiman, noemde de on derhandelingen „moeilijk". „De Amerikaanse delegatie verwachtte dat deze onderhandelingen moei lijk zouden worden en dat zijn zij ook geweest", zo zei Kampeiman in een korte verklaring. Hij voegde er echter aan toe dat de eerste on derhandelingsronde een „nuttig t-i.c doel" diende door beide partijen te de^riümte ^e^Pen eikaars stellingname beter zouden praten, maar dan m,hun 'e begnjpen. Er komt nu een onderlinge verband. Volgens Gor- derbreking van vijf weken, waarin batsjov is in de eerste ronde van de onderhandelaars naar huis kun- het Sowjet-Amerikaanse overleg in n,en v?or ruggespraak en het uit- Genève duidelijk geworden „dat stippelen van een strategie voor de Washington geen akkoord met de volgende ronde die op 30 mei be- Sowjet-Unie nastreeft". gint. Bijzonderheden over inhoud, Hy verweet de Verenigde Staten, verlooP an sfe<* van de bcsprekin dat die uit zyn op militaire en eco- 8en gaf Kampeiman met. Hy wilde nomische overheersing van de we- Buitenland kort Massagraf In het oosten van Algerije is een massagraf ontdekt met de lijken van 62 mannen, vrouwen en kinde ren. Veel lijken vertoonde sporen van marteling. Volgens het Alge rijnse persbureau APS zijn de slachtoffers vermoedelijk collec tief gestraft door het Franse leger tijdens de Algerijnse onafhanke lijkheidsoorlog. Bij slachtoffers geen antwoord geven op vragen omdat met Moskou afpraken zijn gemaakt over geheimhouding. De Sowjet-delegatie gaf geen verkla ring uit. Kampeiman en zijn mede onderhandelaars John Tower en Maynard Glitman vertrekken van daag naar Brussel om de NAVO- raad in te lichten over de bespre kingen. Morgen vliegen zij naar Washington om president Reagan en minister Shultz van buitenland se zaken op de hoogte te brengen. welke mogelijkheden de nationale industrieën voor deelname aan het Star Wars-onderzoek bieden, aldus Van den Broek. De resultaten van dat interne be raad dat in elk geval in Nedeland binnenskamers zal blijven - wor den dan ingebracht in het overleg binnen de Westeuropese Unie. Daarna volgt pas een definitief be sluit. Een gecoördineerd antwoord van de WEU-landen hoeft overi gens niet automatisch een eenslui dend antwoord te betekenen, zo benadrukte de minister. Elk land heeft immers zijn eigen mogelijk heden en voorwaarden. „Nederland zal bijvoorbeeld ei sen dat het onderzoek binnen de grenzen van het anti-raketverdrag moet vallen, en dat sprake is van tweezijdige overdracht van techno logie", aldus Van den Broek. Bo vendien moet ook een politiek in houdelijk oordeel worden gegeven over het hele project. Maar op al die vragen hoeft het antwoord niet binnen te zijn voor dat een besluit genomen kan wor den. „Het zoeken van het antwoord op die vragen kan ook deel uitma ken van het onderzoek zelf', aldus de bewindsman. Het WEU-overleg sluit ook niet uit dat de komende tijd landen direct met de Amerika nen gaan overleggen over de con dities voor deelname. De WEU-landen zullen de ko mende maanden ook gaan praten met de andere NAVO-lidstaten die geen deel uitmaken van de Westeu ropese Unie, maar wel door de Amerikanen zijn benaderd voor deelname aan het Starwars-onder- zoek. Dat zijn Noorwegen, Dene marken, Griekenland, Turkije, Portugal, Spanje en IJsland. De WEU-ministers benadrukten voorts het belang van een nauwe technologische samenwerking bin nen de Europese Gemeenschap, waar alle zeven landen toe beho ren. Het Franse idee om min of meer naast de EG een vorm van sa menwerking op militair-technolo gisch gebied tot stand te brengen, kreeg in Bonn geen bijval van de andere landen. Oproerpolitie kon nauwelijks de menigte in bedwang houden die e opvangen. In het gedrang vielen vijf doden en honderden gewonden. Acht Belgische kamerleden in voorarrest om protestactie DINANT (AP) - Acht Belgi sche parlementariërs worden in voorarrest gehouden omdat zij illegaal zijn doorgedrongen op de luchtmachtbasis Floren- nes, waar 16 Amerikaanse kruisraketten staan opgesteld. De acht zullen vrijdag voor de rechter verschijnen. De parlementariërs, allen lid van de milieupartij Agalev- Ecolo, drongen de basis maan dag binnen om te protesteren tegen de aanhouding van 12 vredesactivisten die op 12 april hadden deelgenomen aan een illegale picnick op de basis. Zij zijn inmiddels vrijgelaten. De acht volksvertegenwoor digers kunnen tot maximaal een maand gevangenisstraf worden veroordeeld. Vorige maand hadden de acht toe stemming gevraagd voor een bezoek aan de basis. Dat werd echter geweigerd, hoewel ver tegenwoordigers van gevestig de partijen de basis wel moch ten bezoeken. BELO HORIZONTE (AP) - De rouwceremoniën voor de overle den Braziliaanse president Tancre do Neves zijn gisteren overscha duwd door een tragisch ongeval. In Belo Horizonte, de hoofdstad van Neves' thuisstaat Minas Gerais, werden zeker vijf mensen voor de ambtswoning van de gouverneur door een omvallend ijzeren hek verpletterd en onder de voet gelo pen, terwijl enkele tientallen men sen verwondingen opliepen. Voor het paleis van de gouver neur hadden zich duizenden men sen verzameld om Neves de laatste eer te bewijzen. Nog voor de met een vlag bedekte kist was aangeko men, drongen de mensen op tegen het hek, dat omviel en op de voor ste rijen mensen terecht kwam. Even tevoren had de weduwe van de eerste gekozen president sinds 21 jaar hen nog toegeroepen: 'Tan credo leeft in uw harten verder.' Voordat de lijkkist naar Belo Ho rizonte werd overgebracht hadden ARGENTINIË in Brasilia duizenden afscheid ge- bondsfederatie nomen le cijfers stonden zo'n 30.000 men sen de lijkstoet voorbij te zien komen, PLO-actie om gevangenen vrij te krijgen TEL AVIV (AP) - Twee opvaren den van het schip met PLO-strij- ders dat zaterdag door de Israëli sche marine tot zinken werd ge bracht hebben aan verslaggevers verteld dat zij opdracht hadden in Tel Aviv een volle bus te kapen. Ze moesten de vrijlating afdwingen van 150 PLO-strijders die in Israël gevangen zitten. Ze verklaarden niet te weten dat voorafgaande missies van de PLO met een dergelijk doel mislukt wa ren en meldden ook dat hun niets was meegedeeld over de strijders die destijds niet van hun missie waren teruggekeerd. Beide man nen verklaarden lid te zijn van El Fatah, de PLO-factie van Jasser Arafat. Ze hadden een jaar ge traind in Algerije, en waren per soonlijk geïnstrueerd door de tweede man van de PLO, Khalil Wazir, die beter bekend is als Aboe Jihad. Aftocht Enkele honderden leden van de christelijke milities hebben hun stellingen rond de Libanese haven stad Sidon verlaten. Een kleine eenheid van het officiële Libanese leger trok daarna de christelijke dorpen Hilaliyeh, Qayaa en Bra- miyeh binnen. De terugtrekking van de christe lijke milities en de komst van het geregelde leger werd vertraagd door aanhoudende beschietingen van islamitische strijders, die zich in Sidon bevinden. In de loop van de middag was de gehele terug trekkingsoperatie echter voltooid. De terugtrekkende strijders gin gen in burgerkleding naar de ha ven Jiyeh, die onder controle staat van het Libanese leger, vanwaar zij per schip moeten worden overge bracht naar Beiroet. De christelijke milities kondig den eerder aan eenzijdig een staakt-het-vuren in acht te nemen en de stellingen rond Sidon te ver laten. In totaal hebben zich tussen de 300 en 400 militieleden terugge trokken. De grootste vak van Argentinië i Neves. Volgens officië- heeft gisteren opgeroepen tot een algemene staking op 23 mei om i lange rij te wachten om een loonsverhoging af te dwingen die de schrikwekkende inflatie Ook de buitenlandse diplomaten compenseert. werden in de gelegenheid gesteld om Neves de laatste eer te bewij zen. Vandaag wordt Neves begra ven in Sao Joao del Rei, zijn ge boorteplaats. Bij de federatie zijn 137 vakbon den aangesloten die een gezamen lijk ledental van 5,3 miljoen opge ven. De inflatie beliep het afgelo pen jaar 851 procent. ROME (GPD) - Wat het bezoek van de Oostduitse president en partijleider Erich Honecker aan Italië in de eerste plaats belangrijk maakt, is het simpele feit dat het plaatsvindt. Het is namelijk het eerste bezoek van een Oostduits staatshoofd aan een NAVO-land. Een hervatting van de ontspan- ningspolitiek, die vorig jaar voor- MOSKOU (DPA/Rtr.) - Partyieider ren tydens een plenaire zitting van ,-.™ a. 7i: Michael Gorbatsjov heeft zyn in- het centraal comité van de commu- waren de handen afgehakt. Zij vioed in u,,. politbureau aanzien- nistische party tot stemgerechtigd ?q°™T iq'fin °mEC n tUSSen lyk weten te versterken door de be- lid van het Politburo gekozen. Het noeming van drie geestverwanten derde nieuwe lid van het Pohtbu- in dit hoogste politieke orgaan in reau is KGB-leider Viktor Tsjebri- de Sowjet-Unie. kov. De veiligheidsdienst is nu met Twee secretarissen van het een- twee stemgerechtigde leden, Gej- t de Be- traal comité, Jegor Ligatsjov (64) dar Alijev en Viktor Tsjebrikov, in - het Politburo vertegenwoordigd. 1958 en 1960. Grensgeschil VS/SU De Sowjet-Unie heeft i ringzee een Japans visserijschip en Nikolai Ryykov (55), zijn giste- opgebracht met een Amerikaanse visserij beambte aan boord. Het schip had toestemming om in Amerikaanse wateren te vissen en de Amerikaanse beambte voer mee als waarnemer. "Wij gaan ervan uit dat de Russen hebben gedacht dat het schip illegaal viste', aldus een woordvoerster van het ministerie van binnenlandse zaken. Maar zij voegde er aan toe niet te weten of het schip zich aan de Amerikaanse, dan wel aan de Russische kant van de maritieme grens bevond. Ze zei dat tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie 'technische ver schillen' bestaan over waar de grens precies loopt. Sam Ervin De voormalige Amerikaanse se nator Sam Ervin, de voorzitter van de Watergate-hoorzittingen die tot het aftreden van president Nixon leidden, is gisteren in een zieken huis in Winston-Salem overleden. Hij was 88 jaar oud. Ervin, die na een ambtsperiode van 20 jaar in 1974 zijn senaatszetel beschikbaar stelde, dwong als senator en vooral tijdens het onderzoek naar de Wa tergate-affaire alom respect af van wege zijn onkreukbare opvattin gen over de Amerikaanse grond wet. Nikolai Ryzjkov Nikolaj Ryzjkov is een uitgespro ken economische specialist. Hij is ingenieur en sinds 1982 als secreta ris van het centraal comité belast met economische vraagstukken. In de periode 1975-1984 was Ry2ykov jet-Unie uit 24 leden. Dertien stern- eerste vice-minister voor zware De benoeming van minister van defensie maarschalk Sergej Soko- lov tot kandidaat-lid brengt een vertegenwoordiger van de strijd krachten terug in het Politburo. Na de dood van maarschalk Oestinov was geen enkele militair in de par tijleiding vertegenwoordigd. Het is volgens waarnemers wel opmerke lijk dat Sokolov het in tegenstel ling tot zijn KGB-collega zonder stemrecht moet doen. De minister van defensie staat niet bekend als een medestander van Gorbatsjov, maar wordt eerder als een aanhan ger van de vroegere partijleider Bre^jnjev gezien. Na de wijzigingen bestaat de hoogste partijleiding van de Sow- machinebouw en transport. Sinds 1979 is hij tevens vice-voorzitter van het staatsplancomité (Gos- plan). Ryzjkov studeerde in 1959 af aan het technisch instituut van Sverd lovsk. Na zijn studie werd hij on derdirecteur van Oeralmasjzavod, een van de grootste machinefabrie ken van de Sovjetunie. In 1970 werd hij benoemd tot directeur en vijfjaar later naar Moskou gehaald en tot vice-minister benoemd. (foto Tass). gerechtigde en zes kandidaat-le den van het Politburo, en in totaal tien secretarissen van het centraal comité, van wie er zes tevens lid cq. kandidaat-lid van het Politburo zijn. De gemiddelde leeftijd van het Politburo is nu met anderhalf jaar gedaald naar ruim 65 jaar. tijdig werd afgebroken, toen Mos kou liet weten de voorgenomen ontmoeting van Honecker met de Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl 'niet opportuun' te ach ten. De Italiaanse regering be schouwt het bezoek als een succes van de eigen 'kleine Ostpolitik', die de afgelopen jaren met grote vol harding is gevoerd door eerste-mi- nister Bettino Craxi en zijn minis ter van buitenlandse zaken Giulio Andreotti, die ook op ogenblikken van grote internationale spanning de hoofdsteden van Oost-Europa bleven bezoeken en de dialoog gaande probeerden te houden. Vorig jaar juli ontmoette Craxi Honecker in Oost-Berlijn. Na af loop van zijn besprekingen zei hij, dat de ontmoeting de culturele betrekkingen tussen Ita lië en Oost-Duitsland zullen wor den verstevigd. Gistermiddag begon Honecker zijn besprekingen met Craxi, die vandaag na zijn bezoek aan de paus worden voortgezet. Tegelijk worden besprekingen gevoerd door de ministers van buitenland se zak^n Andreotti en Fischer en die van buitenlandse handel Ca- pria en Beil. Honecker ging van morgen naar paus Johannes Pau- lus II, als vertegenwoordiger van het enige Oosteuropese land dat nog geen voet in het Vaticaan had gezet. Militaire vangst Een Noorse trawler heeft vol- van gens het gezaghebbende Britse wantrouwen had geslecht die tus- blad Jane's Weekly in de Groen- sen de twee landen bestond. landzee Russische onderzee- Nu in Rome het ijs eenmaal is ge- bootdetector opgevist van de zee- broken, hoopt men hier, dat ook de bodem. Volgens het blad is het ap- plannen voor een bezoek van Ho necker aan Bonn in de nabije toe komst verwezenlijkt kunnen wor den. Tijdens de Romeinse bespre kingen zal een belangrijk akkoord paraat een onderdeel van een veillance-systeem in de Barentsz- zee dat de Russische nucleaire on derzeeboten moet beschermen. De NAVO heeft een dergelijk systeem Jegor Lichatsjov ADVERTENTIE Proces Argentinië De tweede dag van het proces te gen negen voormalige militaire lei ders van Argentinië werd geken merkt door de getuigenis van Theo van Boven, oud-directeur van het centrum voor de mensenrechten van de Verenigde Naties. Hij stelde de houding van verschillende Ar gentijnse diplomaten aan de kaak. Volgens van Boven, op het ogen blik hoogleraar in Maastricht, heeft het centrum dat hij leidde van 1977 tot 1982, tijdens deze periode "dui zenden aanklachten" ontvangen van Argentijnen van wie verwan ten waren verdwenen. Leiden, Breestraat 142-144. Tel. 071 -13 3511. 19 Vestigingen door geheel Nederland. Viktor Tsjebrikov Viktor Tsjebrikov werd op 17 april 1923 geboren in de republiek Oe kraïne. Hij is mijnbouw-ingenieur, maar bekleedde na de Tweede We reldoorlog verschillende leidingge vende posten binnen het apparaat van de communistische partij. In 1967 trad hij toe tot de KGB en kwam daar als personeelschef op een sleutelpositie. Korte tijd later Jegor Lichatsjov staat sinds 1983 als secretaris aan het hoofd van de belangrijke afdeling voor organisa tie en kader. In die functie is hij direct betrokken bij alle belangrij ke benoemingen binnen de leiding van de communistische partij. Li gatsjov, van huis uit een vliegtuig ingenieur, staat bekend om zijn steun aan de onder Andropov be gonnen campagne ter verbetering van de discipline in de Sowjet- Unie. Tijdens het bewind van And ropov was Ligatsjov belast met de zuivering van het regionale partij- kader. Van 1965 tot 1983 was hij eerst partijleider van Nowosibirsk en la ter van het Siberische district Tomsk. Vanaf 1961 was hij tevens vice-voorzitter van de afdeling pro paganda en agitatie van de Russi sche Federatie. (foto Tass). werd hij een van de vice-voorzit- ters van het comité voor staatsvei ligheid. In 1971 werd hij gekozen in het centraal comité van de commu nistische partij. Als KGB-chef voert Tsjebrikov het commando over 60.000 binnen landse veiligheidsagenten en 300.000 man grenstroepen. De KGB heeft onder zijn leiding een belangrijke rol gespeeld in de cam pagne tegen corruptie en voor een grotere discipline. (foto Tass). voor economische samenwerking in de Atlantische Oceaan tussen worden getekend, terwijl ook de Groot-Brittannië en IJsland. ADVERTENTIE Dan heeft de nieuwe Van der Meer een gratis brochure voor u. Boor devol eigentijdse woonideeën, rijkelijk voorzien van kleurenfoto's, gratis af te halen. Of een kaartje naar: Van der Meer, Antwoordnummer 482, 3500 AZ Utrecht. Of bel: 030-88 04 04. Dat is voldoende om het lijvige werkje te ontvangen! "Interesse? Bel: 030-88 04 04 BIJ WIE OOK WEER?.... BIJ DE NIEUWE VAN DER MEER. Utrecht Rotterdam Den Haag Beverwijk Diemen Waalwijk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7