Opvang Tamils ruim gesteund Den Haag pakt uit voor pausbezoek Wagenaar stapt op uit RPF-fractie Accent op tijdelijk karakter Hulp chronisch zieke laat te wensen over PvdA: in nieuw stelsel gaat inkomen achteruit Anti-paus pamfletten in Den Bosch Houdt monden fris en mensen monter. Kamer werkt op 1 mei, ondanks links protest Tegenstrijdige verklaringen over achtergrond conflict Kort geding tegen PTT WOENSDAG 24 APRIL 1985 schillende huisartsen die ook bui ten de wijk wonen. Daardoor moe ten bij voorbeeld wijkverpleeg kundigen met verschillende artsen overleggen over de behandeling van hun patiënten en dat kost veel tijd. Het gebrek aan overleg en het ontbreken van een door alle be trokkenen aanvaarde taakverde ling zien de onderzoekers als een belangrijk knelpunt. Volgens het rapport zou er een centrum moeten komen dat contacten tussen hulp verleners en patiëntenorganisaties vergemakkelijkt. Verder menen de onderzoekers, dat de betrokken heid van de patiënten bij de ge zondheidszorg kan worden ver groot als bewonersorganisaties in de wijken zich kunnen aansluiten bij een „patiëntenplatform". Korthals Altes 'juist tegen' persoonsbewijs DEN HAAG (GPD) - Minister Korthal Altes (justitie) heeft giste ren in de Tweede Kamer ontkend de invoering van een persoonsbe wijs te overwegen. "Daar ben ik juist tegenstander van", aldus de bewindsman. Het is volgens hem bovendien niet waar dat de rege ring in gesprek is over een alge meen legitimatiebewijs. Het PvdA-kamerlid Salomons had de minister ter verantwoor ding geroepen naar aanleiding van zijn uitlatingen in het televisiepro gramma 'Bij Koos'. Daar sprak de bewindsman in algemene zin over de legitimatieplicht, als de controle op personen aan de Westduitse grens zou worden opgeheven. ADVERTENTIE Casino Scheve- ningen. Het grootste casino aan de Noord zeekust Zeer correct goed beveiligd. Met perfect opge leide croupiers, internationaal publiek. Bar en Brasserie. Jack en Baccara Casino Scheyeningen Elke dag van 2 tot 2. Colbert, stropdas en legitimatie ver plicht Entree f 7,50 incl. gratis f 5,- jeton. DEN HAAG (GPD) De gemeen tepolitie van Den Haag zal op 13 mei, wanneer de paus de stad be zoekt, ongeveer duizend man in zetten voor orde en veiligheid. Dat is bijna 50 procent meer dan ge bruikelijk is op Prinsjesdag, wan neer de koninklijke familie een rij toer door de residentie maakt. De kosten zullen beneden de één mil joen gulden blijven, omdat het pro gramma van de paus die dag be trekkelijk eenvoudig is. De activiteiten in Den Haag be ginnen al zeer vroeg in de ochtend omdat om negen uur een eucharis tieviering met zieken en gehandi capten in de Houtrusthallen wordt georganiseerd. Al vanaf zes uur ar riveren de bedlegerigen, de aan rol stoel gebonden gehandicapten, blinden, doven en andere invali den en geestelijk gehandicapten, vergezeld van verzorgers. In totaal kunnen 1100 ziekten en gehandicapten, voornamelijk af komstig uit Zuid-Holland, de mis bijwonen. De door de parochies en de welzijnsorganisatie De Zonne bloem geselecteerde gelovigen worden naar de Houtrusthallen ge bracht door een zestigtal ambulan ces van het Rode Kruis en de Mili taire Geneeskundige Dienst. Ook zullen 750 particuliere vrijwilligers helpen bij het transport. Na de eucharistieviering gaat de paus met het speciale pausmobiel naar het Catshuis voor een ont moeting met vertegenwoordigers van het kabinet. Daarna maakt hij opnieuw een rit met door Den Haag naar de pauselijke nuntia tuur. Omdat beide routes geheel af gezet moet worden met dranghek ken, heeft de gemeentepolitie daar voor speciale maatregelen moeten treffen. In totaal is tien kilometer aan dranghekken nodig. De politie be schikt over vijf kilometer en is in staat door vervroegde afschrijvin gen één kilometer aan hekken te kopen. De overige vier kilometer worden gehuurd voor een bedrag van 17.000 gulden. De dranghek ken moeten worden opgehaald uit Eindhoven, direct na aankomst van de paus in Nederland. Na ge bruik in Den Haag dienen ze met spoed te worden overgebracht naar het Limburgse Beek, waar de kerkleider de volgende dag een massale mis leidt. De politie ziet met zorg de ver keerssituatie in Den Haag tege moet. Om redenen van veiligheid moet van vier tot vijf uur in de mid dag de Utrechtsebaan worden af gesloten. Omstreeks die tijd ver trekt de pauselijke stoet van ten minste veertien limousines naar Utrecht. Nu al staat het verkeer da gelijks in de middagspits langdu rig vast. Als de automobilisten op 13 mei te weinig rekening houden met de afsluiting met de Utrechtse- baan, is de chaos niet te overzien, aldus een woordvoerder van de po litie. DEN HAAG (ANP/GPD) - De grote partijen in de Tweede Kamer steunen met de nodige 1 slagen om de arm het kabinetsbeleid voor de tijdelijke opvang van Tamil-vluchtelingen uit Sri Lanka. Dat bleek gisteren tijdens een bijeenkomst van de vaste kamercommissie t voor WVC met minister Brinkman. UTRECHT (ANP) Chronisch zie- ken en gehandicapten verwachten van hun huisarts meer begeleiding dan ze doorgaans krijgen. Gezins verzorgsters en wijkverpleegkun digen schieten soms tekort in hun kennis van specifieke problemen. Veel patiënten zijn ontevreden over de bereikbaarheid van de hulpverleners. Dit blijkt uit een on derzoek van het Nederlands insti tuut voor onderzoek van de eerste lijns gezondheidszorg (Nivel) in Rotterdam. De plaatselijke huisartsen erken nen, dat de hulpverlening aan chronisch zieke patiënten dikwijls te wensen overlaat. Maar volgens hen is het bij een praktijkgrootte van 2600 patiënten niet mogelijk om aan alle wensen te voldoen. De instellingen voor wijkverpleging en gezinszorg proberen via bij- en nascholing wat aan de problemen te doen. Van de 41 ondervraagde patiën tenorganisaties hebben er negen klachten over de bereikbaarheid van de Rotterdamse huisartsen in avonduren en weekeinden. Telefo nisch contact is altijd mogelijk, maar veel artsen zouden „de boot afhouden" als om een visite wordt gevraagd. De patiënten signaleren ook problemen met de bereikbaar heid buiten kantooruren van wijk verpleging, gezinsverzorging en apotheken. Het rapport meldt ook proble men in de samenwerking tussen de verschillende hulpverleners. Men weet vaak weinig van eikaars mo gelijkheden. Organisatorisch wordt de samenwerking vooral ge hinderd doordat bewoners in één wijk staan ingeschreven bij ver- (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Oudere werkne mers met een ongeveer modaal in komen gaan er ten opzichte van de huidige regeling fors op achteruit, als zij in 1986 werkloos worden na wijziging van het sociale stelsel volgens de plannen van de rege ring. Hoewel de uitkeringsduur wordt verlengd, zal de inkomensachter uitgang dan veel sneller en groter zijn door de halfjaarlijkse verla ging van het uitkeringspercentage. Het gaat daarbij, tot het bereiken van de bijstand, om enkele tientjes tot honderden guldens per maand gedurende een aantal jaren. Dat blijkt uit berekeningen, die de Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft gemaakt. Volgens het socialistische kamerlid Ter Veld, die aan de berekeningen een reeks vragen heeft gekoppeld aan het adres van premier Lubbers, gaat de geplande stelselwijziging ge paard met een jaarlijkse bezuini ging die oploopt van 600 miljoen in 1986 tot uiteindelijk zes miljard gulden. Lubbers zei na presentatie van de plannen op 9 april dat het bezuinigingselement 'uitermate klein' zou zijn en de situatie voor ouderen zelfs verbetert. Uit haar berekeningen leidt de PvdA af, dat werklozen van 40 jaar en ouder in uitkeringsduur er enigszins op vooruit gaan, maar dat de hoogte van de uitkering daarentegen drastisch daalt. Werk nemers die na hun 50ste in de In komensvoorziening Oudere werk lozen (iow bijstand zonder ver mogenstoets) terecht komen, zul len straks hun eigen huis niet hoe ven 'op te eten', maar verliezen wel uitkeringsrechten als hun partner een inkomen heeft. Dat laatste is een weliswaar een verbetering ten opzichte van het oude stelsel, maar een verslechte ring ten opzichte van de sinds 1 ja nuari geldende interimregeling, die zowel het vermogen (eigen huis) van oudere werklozen als in komen van de partner buiten be schouwing laat. De kans bestaat dat werklozen met een verdienen de partner vlak voor hun pensioen (aow) hun uitkering volledig kwijt raken, als de werkloosheidsrege ling voor hun 65ste afloopt en zijn in de iow terecht komen. Zoals bekend is het de bedoeling dat in het nieuwe stelsel, per 1 ja nuari 1986, wordt uitgegaan van werkloosheidsuitkering die elk half jaar wordt verlaagd en langer duurt naarmate men ouder is en/of langer gewerkt heeft. Het huidige percentage voor ww en wwv (sinds vorig jaar 70 procent van het laatst verdiende loon) geldt dan nog slechts gedurende de eerste zes maanden. Daarna wordt de uitke ring afgebouwd tot 70 procent van het minimumloon (bijstandshoog te) in maximaal tien (vanaf 60 jaar) halfjaarlijkse stappen. Ook voor ambtenaren gaat dit gelden, even als voor arbeidsongeschikten met een gedeeltelijke werkloosheids uitkering. De PvdA heeft in een aantal voorbeelden de financiële conse quenties uitgerekend. Zo blijkt een werknemer (alleenverdiener) van 43 jaar met een modaal inkomen van, inclusief vakantietoeslag, 3333 bruto (2112 netto) bij werkloosheid al na zes maanden in de bijstand terecht te komen. Die snelle terug gang betekent dat hij het twee jaar lang met 103 gulden per maand minder moet doen dan bij hante ring van de huidige regeling (2Vfe jaar 70 procent van zijn laatste loon) het geval zou zijn geweest. Een alleenstaande van 48 jaar met een modaal loon lijdt op iden tieke wijze gedurende vier jaar een schade van gemiddeld 110 gulden netto per maand. Een alleenverdie ner van 54 jaar met een loon van IV2 keer modaal (5000 bruto) die werkloos wordt en blijft levert ge durende 4,5 jaar gemiddeld 176 gulden per maand netto in; een tweeverdiener van 58 jaar met een modaal loon en een partner die het minimumloon verdient gaat er zelfs gedurende zeven jaar gemid deld 617 gulden op achteruit. DEN BOSCH (ANP) - In het cen trum van Den Bosch zijn gisteren pamfletten aangetroffen met een oproep tot doodslag op de paus tij dens diens bezoek aan Nederland. Op de pamfletten, uitgegeven door de Noordelijke Terreurgroep Auto nomen '80 wordt 15.000 gulden be loning uitgeloofd voor hen, die erin slagen de paus om het leven te brengen. Eerder werden dergelijke pam fletten in Amsterdam verspreid. In verband daarmee arresteerde de politie vijf mensen die inmiddels weer op vrije voeten zijn gesteld. De aanplakkers van de pamflet ten kunnen worden vervolgd op grond van opruiing. De maximum straf hierop is 15 jaar celstraf. De pamfletten in Den Bosch zijn in middels op last van het gemeente bestuur verwijderd. De beide fractieleden van de RPF, Leerling (links) en Wagenaar, nog samen in de bankjes van de Tweede Kamer. Gisteren maakte Wagenaar bekend de RPF-fractie te zullen verlaten. (foto gpd» ADVERTENTIE Het door het kabinet gevoerde be leid betekent dat ongeveer 3.000 vluchtelingen moeten worden op gevangen in zo'n 40 speciaal daar voor door de overheid gehuurde pensions, met een bed-, brood- en badregeling. Ze blijven daar tot er is beslist over hun verzoek om in Nederland te worden toegelaten als asielgerechtigde. Alleen bij de Pvda en de kleine linkse partijen heerst wrevel over het feit dat in de algemene bij standswetregeling een uitzonde ring wordt gemaakt voor deze spe cifieke groep vluchtelingen. De PvdA meent, dat alleen die rege ling moet worden toegepast zoals die ook van kracht is voor andere groepen vluchtelingen zoals in het verleden voor de christen-Turken. Volgens Brinkman wordt bij de Tamils als gevolg van een noodsi tuatie slechts in een behoefte voor zien die zich richt op de noodzake lijke kosten van levensonderhoud, waarbij per week 20 gulden zak geld wordt verstrekt. De wet verzet zich naar zijn oordeel niet tegen een dergelijke voorziening, waar volgens hem dan ook geen negatie ve effecten uit voortvloeien voor andere (komende) groepen vluch telingen. De Kamer is het met Brinkman eens dat een te groot aantal van de Tamils tot nu toe onder te slechte omstandigheden verblijft in Am sterdam en Den Haag. In de pen sions in het hele land moeten de DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal op de Dag van de Arbeid, 1 mei, een korte (middag)vergadering houden. Dat is gisteren besloten na dat de linkse partijen hadden voorgesteld die dag in het geheel niet bijeen te komen. In tegenstelling tot de normale vergaderdag van negen uur duurt de vergadering die dag echter slechts vier uur. Ook zullen er geen stemmingen worden gehouden. Een kamermeerderheid van CDA, WD en de kleine rechtse partijen, voelde er niets voor om volgende week woensdag in het geheel niet te vergaderen. Het argument van oppositieleider Den Uyl dat de Kamer de afgelopen tien jaar op 1 mei niet meer had vergaderd ("uit wederzijds begrip en tolerantie") werd door de meerderheid afgewezen. Den Uyl zei de afwijzing van zijn voorstel te ervaren als een 'onnodige uiting van onvoldoende tolerantie' ten aanzien van wat groepen in de Kamer op 1 mei beweegt. CD A-fractieleider De Vries ontkende dat de kamermeerderheid uit ge brek aan tolerantie voor minderheden bijeen wilde komen. "1 mei is voor het Nederlandse volk een gewone werkdag. Wat goed genoeg is voor het volk moet ook goed genoqg zijn voor de vertegenwoordiging van het volk," zei hij onder hoongelach van links. Op Den Uyls verwijt dat het CDA zich onverdraagzaam opstelde, rea geerde De Vries met een verwijzing naar het recente geharrewar over de viering van 5 mei op zondag. Een kamermeerderheid van PvdA, WD en klein links blokkeerde toen het verzoek van CDA en de kleine christelij ke partijen om de viering uit te stellen tot 6 mei. Munt uit in zuiverheid. Tamils wachten op een definitieve toelating als vluchteling in Neder land. Het kabinet streeft er volgens Brinkman naar, mede op aandrang van de Kamer, die aanvragen zo spoedig mogelijk in behandeling te nemen en af te handelen. Daling Het aantal Tamils dat ons land binnenkomt, neemt inmiddels sterk af. Sinds de invoering van de Rijksregeling verzorgd verblijf Ta mils, waardoor deze vluchtelingen onder verantwoordelijkheid van het ministerie van WVC in opvang tehuizen worden opgenomen, heb ben zich bij het registratiepunt in Zevenaar slechts 25 Tamils ge meld. Brinkman verwacht dat die daling zal doorzetten. Vorige maand kwamen wekelijks 200 Ta mils ons land binnen. De minister is op zoek naar in to taal zo'n 4.000 bedden, waar in elk geval alle 3.300 Tamils die een asielverzoek hebben ingediend, moeten worden ondergebracht. Nu beschikt het ministerie pas over 650 bedden. Daarvan zijn er 115 in middels bezet, in Apeldoorn (102), in Lochem (12) en in Oud Gastel (3). Overleg is nog gaande met de gemeente Arnhem, waar een op vangtehuis voor ongeveer 90 Ta mils is ingericht. Het gemeentebe stuur wil echter niet meer dan 40 Tamils onderbrengen. Het is de bedoeling dat de Ta mils, van wie het merendeel nu nog in Amsterdam en Den Haag verblijft, binnen vier maanden naar de pensions zijn overge plaatst. Brinkman kondigde aan per week zo'n 200 Tamils in de op vanghuizen te willen onderbren gen. Met de pensions zijn contrac ten aangegaan voor de duur van maximaal één jaar, maar het is mo gelijk die contracten tussentijds te verbreken. Het is volgens de minis ter zeker niet de bedoeling, dat de Tamils blijvend in opvangtehuizen worden opgenomen. LIESHOUT (ANP) - Bij brand in bierbrouwerij Bavaria in Lieshout is gisteren een schade ontstaan van 10 miljoen gulden. Men verwacht de produktie vandaag weer te her vatten. De oorzaak van de brand, die een opslagruimte volledige ver woestte, is nog steeds niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. Omdat de brouwerij in Lieshout tegen de bebouwde kom aan is ge vestigd, overweegt de directie van Bavaria de opslag van verpak kingsmateriaal over te plaatsen naar een industrieterrein buiten de bebouwde kom. Bij de brand van gisteren zijn giftige gassen vrijge komen die overigens geen gevaar hebben opgeleverd voor omwonen den. (foto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Het RPF-kamerlid Wagenaar is uit zijn fractie gestapt en zal als zelfstandig kamerlid de tijd tot de verkiezin gen uitzitten. Zijn fractiegenoot Leerling blijft alleen de Reforma torische Politieke Federatie verte genwoordigen. De achtergrond van het conflict binnen de RPF en tussen de ka merleden Leerling en Wagenaar is onduidelijk. De verklaringen van Leerling en Wagenaar over de oor zaak van de onenigheid staan wat dat betrefthaaks op elkaar, zo bleek gisteren. Wagenaar stelt dat de problemen moeten worden gezocht in een po litiek verschil van mening. Leer ling spreekt dat met klem tegen en wijst er op dat het gaat om zaken in de privésfeer. Over politieke opvat tingen bestaat met Wagenaar vrij wel geen verschil van mening, al dus Leerling. Het RPF-kamerlid weigerde de 'zaken in de privésfeer rond Wagenaar' nader te omschrij ven. De verwijten richting Wagenaar van RPF-federatiebestuur en een meerderheid van de kiesverenigin gen zouden te maken hebben met diens persoonlijke handel en wan del. Deze zouden in strijd zijn met bepaalde passages uit de bijbel, al dus Leerling. Wagenaar zou zich verder niet aan gemaakte afspra ken hebben gehouden, solistisch optreden en bestuur en fractielei der bij herhaling voor voldongen feiten hebben gesteld. "Wagenaar spreekt onwaarheid wanneer hij zegt dat het een politiek conflict is", aldus Leerling. Volgens Wagenaar is de zaterdag gehouden RPF-federatieraad voor hem reden geweest om op te stap pen. In zijn verklaring van gisteren zei Wagenaar, dat de besluiten van de RPF-federatieraad "helaas niet zonder politieke gevolgen" kun nen blijven. "De onverdraagzame en onverzoenlijke sfeer op de jongstleden gehouden vergadering heeft mij duidelijk gemaakt dat ik niet langer geloofwaardig binnen een fractieverband met de heer Leerling kan opereren", aldus Wa genaar. Kern van het conflict was vol gens hem dat twee denkrichtingen in de RPF om de voorrang streden, waarbij zijn opvatting het onder spit heeft gedolven. Hij kon zich naar eigen zeggen niet verenigen met het "veel te veel etaleren van de eigen geloofsovertuiging". Vol gens Wagenaar zijn velen in zijn partij - hij blijft lid van de Zoeter- meerse RPF-kiesvereniging - het met hem eens. Hij blijft daarom in de Tweede Kamer om deze min derheid in de partij te blijven verte genwoordigen. Zelf schat hij zijn aanhang op een derde van de RPF. De kiesver enigingen die hem steunen, komen half mei bijeen om te beslissen over hun toekomst. Overigens heb ben drie van vier RPF-fractieme- dewerkers besloten Wagenaar te volgen. Zij kunnen "naar eer en ge weten" niet meer voor Leerling werken, aldus hun woordvoerder Van Dam. Het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer vergaderde gister avond om in de praktijk de split singen van de afgelopen week te regelen. Er moest een plaats ge vonden worden voor Dijkman, die de Groep Scholten-Dijkman ver liet en bij de PPR aanschoof, en voor Wagenaar. Een ingewikkelde stoelendans is het gevolg. In één kamerbankje komen vol gens het voorstel van het bestuur te zitten Leerling, Schutte (GPV) en Dijkman. Aan de andere kant van het gangpad sluiten dan de PPR-kamerleden mevrouw Bec kers en Lankhorst aan bij Dijk man. Wagenaar moet volgens het presidium achterin de zaal gaan zitten naast Janmaat. Als Wage naar daartegen bezwaar aantekent zoals wel wordt verwacht kan de ex-RPF'er naast Scholten gaan zitten. UTRECHT (GPD) - Advocaat mr. B. Tomlow zal een kort geding aan spannen tegen de PTT om deze te verbieden post voortaan op welke wijze dan ook ter controle aan der den aan te bieden. De raadsman wil daarbij en dwangsom laten vaststellen van een miljoen gulden per overtreding. Mr. Tomlow kondigde dit giste ren aan in reactie op de medede ling van minister Rietkerk (bin nenlandse zaken), dat de Utrechtse politie in opdracht van de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD) de buitenzijde van brieven aan me vrouw P. Meijer uit Utrecht heeft gefotokopieerd. Mevrouw Meijer is een schoonzuster van het in Duits land gevangen zittende lid van de Rote Armee Fraktion, Knut Fol- kerts. Zij ontdekte eind vorig jaar dat er met haar post werd geknoeid. Er zou aan de achterzijde van haar postbus een briefje hebben gehan gen, dat poststukken uit Duitsland moesten worden gefotokopieerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5