'Horizonvervuiling en geluidoverlast bijna voorbij in Haaswijk' CDA: 'Wethouder laat onderzoek maar liggen' Wasbeeklaan blijft maanden afgesloten Jachthaven wijkt voor luxe huizen Dief betrapt Chauffeur raakt gewond tijdens lossen Fotograaf laat historie Zoeterwoude herleven REGIO LEIDEN WOENSDAG 24 APRIL 1985 OEGSTGEEST/WARMOND "Dat was toch lollig vroeger, aan die vissertjes vragen of ze wel wilden bijten. Zij kunnen straks als het hek is verdwenen weer langs de kant van de vaart terecht. De 'troep' achter het tolhuis wordt opgeruimd en er komen mooie huizen te staan. Bovendien zal de Haarlemmertrekvaartweg kunnen worden gerecon strueerd als gevolg van het vertrek van de jachthaven naar Emmeloord. En vergeet niet dat Haaswijk enorm profiteert. De horizonvervuiling en de geluidsoverlast zullen voorbij zijn". door Dirk-Jan Roeleven Alsof de schepping van het zoveel ste wereldwonder voor de deur staat, prijst W.E. Menten in zijn fraaie optrekje aan de Warmondse Oranje Nassaulaan de plannen voor de Willemshof in Oegstgeest aan. Op de plaats van de jachtha- de Randstad 'buiten' willen ven van de gebroeders Willems ko men acht luxe-woningen die onge veer een half mihoen gulden per sen de Abtspoélhof stuk gaan kosten. Een nieuwe lemshof is de grootte goudkust in Oegstgeest, zo lijkt ten, eigenaar van de zogeheten Put van Menten, de zandwinplas/puin- stortplaats/recreatiemeer-in-wor- ding ten oosten van de Haarlem mertrekvaart, zet zijn project af te gen de concurrerende plannen na bij de televisiemast in Oegstgeest. "We begeven ons inderdaad op dezelfde markt, maar dat geeft niets. Vergeet niet dat Oegstgeest trek is by i het. Kort nadat de met goud omrande brochure van de Abtspoélhof het levenslicht zag, staat het tweede nVilVmic pretentieuze nieuwbouwplan in J-Uinuib Oegstgeest al voor de deur. Men- Het plan Veel meer dan bijvoorbeeld Warmond. Het grote verschil tus- >nze Wil- het huis. Wij bieden meer huis en wonen aan het water, terwijl zij minder huis bieden en meer tuin. De enige overeenkomst is de prijs". r de acht geschakel de villa's, zoals Menten de riante twee-onder-één-kap-woningen noemt, is ontworpen door architec tenbureau Van Dam uit Den Haag. Het beheer is in handen van Men- tens Exploitatiemaatschappij Voorhof in Warmond. De bouw is volgens de projectontwikkelaar aangepast aan het monumentale tolhuis. Dit gebouwtje wil Menten nog altijd dolgraag verwerven. "Al twaalf jaar loop ik achter het tolhuis aan. Niet uit zakelijk oog punt om het door te verkopen, maar meer om er bijvoorbeeld mijn kantoor te vestigen. Als je zo lang moet touwtrekken om dat ge bouwtje te krijgen, dan laat het je niet meer los". Door de noodzakelijke recon structie van de Haarlemmertrek vaartweg werd de jachthaven van WOENSDAG Leiden Leidse Pabo - Galgewater, jeugdboe kenmanifestatie: lezing door de heren Bekkering en Verdaasdonk, 20 uu Filmhuis LVC - Breestraat. film 'North bv Northwest' van Hitchcock, 20 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Je vous salue Marie' van Jean-Luc Go- dard, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, informatie avond 'vrouw en bijstand', 20.15 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, PvdA houdt bijeenkomst voor minderheden, 20 Oegstgeest Gemeentecentrum - Lytweg, avond 'Oegstgeest zonder obstakels', over on derzoek naar toegankelijkheid openba re gebouwen, met film en dia's, 20 uur. beurs UW, 18.30-19.30 Wassenaar Schaapskooi - Duinrell. lezing officier van justitie over 'bestrijding van crimi naliteit'. 21 uur. VOORSCHOTEN - Een poging tot inbraak in een woning aan de Hoogkamer in Voorschoten is gis teravond door de 56-jarige bewo ner verijdeld. De man ontdekte dat iemand een ruit op de eerste etage met tape had afgeplakt, waar schijnlijk met de bedoeling de ruit geluidloos te kunnen inslaan. De inbreker koos, samen met zijn maat die beneden wachtte, het ha- zepad. Als straks het hek is verdwenen, kunnen de vissertjes weer langs de vaart terecht'. Warmonder W.E. Menten, poserend voor de nog bestaande jachthaven in Oegstgeest, ziet grote voordelen aan de Willemshof. Tekening bovenaan: de 'Skyline' van de toekomstige 'goudkust'. (fotd Holvast) Willems toch al in zijn voortbe staan bedreigd. Nadat Menten in oktober 1984 op de proppen kwam met de bouwplannen op de plaats van de jachthaven, duurde het niet lang voordat er overeenstemming tussen beide belanghebbenden werd bereikt. "Binnen een paar maanden waren we rond. De ge meente en de provincie waren ook blij dat de jachthaven wegging. Voor andere plannen in dit gebied ontstond door het vertrek van dè gebroeders Willems ook meer ruimte. Burgemeester Scheenstra heeft trouwens de naam 'Willems hof bedacht", vertelt Menten niet zonder trots. De bouw moet rond augustus be ginnen. Dan zal ongeveer tweehon derd vierkante meter water zijn ge dempt om extra ruimte voor de bouw te scheppen. De acht huizen zijn volgend jaar april klaar, zo ver wacht Menten. Dan staat er onder meer een minstens twee meter ho ge muur tussen de 'goudoever' en de Haarlemmertrekvaartweg. Deze muur is vooral bedoeld om de straatgeluiden te weren. Ook de privacy van de aanstaande bewo ners zal door de muur worden ver groot. In de muur komt een monumen tale poort die met een magneet kaart te openen is. Bovendien zal er een 'ontsnappingsruimte' ko men, zodat bij een geblokkeerde poort de Willemshof-bewoners kunnen vluchten. Met de inbraak preventie zit het wel snor. "Er ko men geen overdreven toestanden, zoals een gesloten televisie-circuit. Die muur aan de ene kant en het water aan de andere kant bieden uitstekende waarborgen tegen braak. Een dief wil bij de openbare weg zitten. Als ze niet snel weg kunnen, dan gaan ze liever ergens anders naar binnen. En met een bootje het terrein op, dat zie ik die ven niet doen", aldus 'detective' Menten. Voorschotenaar even gestrand VOORSCHOTEN - Een 55-jarige man uit Voorschoten, die 's och tends met een zeilbootje met bui tenboordmotor was gaan varen, is gisteren een tijd vermist geweest. De man was 's ochtends om elf uur van huis gegaan. Zijn vrouw werd ongerust toen hy vier uur 's mid dags nog niet terug was en belde de Voorschotense politie. Deze seinde de rijkspolitie te water in, die een zoektocht begon, 's Avonds om half acht nam de man zelf con tact op met de politie, hij bleek aan het einde van de Zijldijk in War mond te zijn 'gestrand'. Na hulp van de rijkspolitie te water keerde de man weer naar huis terug. WARMOND - De Warmondse Wasbeeklaan is vanaf vandaag ze ventien weken afgesloten voor doorgaand verkeer. De weg krijgt in die tijd een riolering en wordt opnieuw bestraat. Over deze operatie op de drie meter brede weg is vorig jaar vre selijk veel gediscussieerd. Iedere partij heeft vele malen uitgerekend wat nu goedkoper is: asfalt of klin kers. Alles begon toen B en W, on der protest van PW-wethouder Dalhuisen, in maart voorstelden om de straat te asfalteren. Dat zou goedkoper zijn. De aan- legkosten zijn weliswaar 29.000 gulden hoger dan bij gewoon her- bestraten, maar de onderhouds kosten vallen 3.500 gulden lager uit. Op den duur verdient asfalt zichzelf dus terug, heette het. CDA en WD onderschreven dit en ver klaarden zich voor asfalteren. PW en het onafhankelijke raads- OEGSTGEEST - Een 43-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oegst geest is vanochtend rond half acht bij het lossen van zijn vrachtauto gewond geraakt. Hij bracht een la ding bouwmateriaal naar een be drijf aan de Rhijnhofweg in Oegst geest. Toen de man een zijschot van de vrachtwagen losmaakte, werd hij geraakt door een vallende ijzeren constructie. De Oegstgeester, die klaagde over pijn in hoofd, borst en armen, is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek naar het ongeval in. lid Vreeken dachten anders over de kwestie, zo bleek tijdens de be handeling in de raadscommissies. Niet alleen vinden ze dat asfalt het historische karakter van de straat aantast, maar bovendien is het niet eens zoveel goedkoper. Asfalteren zou slechts een financieel voordeel opleveren van 500 gulden per jaar, zo hadden zij uitgerekend. En hier op boog het college zich nog eens over een en ander. Met verassende uitkomst: herbe- straten is slechts 3.000 gulden goedkoper dan asfalteren. Omdat asfalt veel goedkoper is in onder houd, is dat gat al na een jaar ge dicht. Daarna blijft staan een jaar lijks voordeel van 3.640 gulden. B en W kozen dus voor de zwarte wegbedekker. Hard rijden Een week later, tijdens de ge meenteraad, haalde Van Schagen het voorstel terug toen Bonnet (CDA) en Vreeken met opzienba rende, maar totaal tegengestelde berekeningen op de proppen kwa men. Toonde eerstgenoemde aan dat asfalt een jaarlijkse besparing oplevert van 18.000 gulden, Vree ken daarentegen had uitgerekend dat herbestraten met klinkers op den duur goedkoper zou zijn. Toch bleef er een meerderheid voor asfalt: tijdens de raadscom missie voor fmanciën waren alleen PW en Vreeken voor klinkers. Tij dens de gemeenteraad aan het ein de van de aprilmaand, draaide de WD echter bij. Ook deze partij be kommerde zich toen over het his torische karakter. Tot vreugde van de bewoners. Zij zyn blij met de klinkers. Asfalt zou hard rijden in de hand werken. Overigens zullen voor hen maat regelen worden getroffen geduren de de werkzaamheden, die, afhan kelijk van mee- of tegenvallers lan ger of korter kunnen duren dan de genoemde zeventien weken. 'Haast met rapport woningbehoefte echt geboden' Van Bemmelens archief levert hét bewijs dat de 'onthoofde' molen op de Zuidbuurtseweg ooit compleet is geweest. (foto van Bemmeien) Ruilbeurs De Welfare van het Rode Kruis houdt aanstaande vrijdag een stekjes(ruil)beurs in het Zoeter- woudse bejaardentehuis Huize Emmaus (Bennebroekweg). Van half twee tot vier uur kunnen plantjes geruild of gekocht wor den. Ook is er een verkoop van handwerken, gemaakt door be jaarden. De opbrengst is bestemd voor nieuwe materialen. Kledingactie In Leiderdorp wordt komende zaterdag een kleding-inzame- lingsactie gehouden. De U.V.V. en andere vrijwilligers halen die dag tussen tien en twaalf uur huis aan huis kleding op voor de stichting 'Mensen in Nood'. Leiderdorpers kunnen die dag tot 1 uur ook zelf kleding brengen: inzamelings plaats is de vrachtauto voor de Scheppingskerk aan de Van Poel geestlaan. Vrouw bijstand De vrouwenwerkgroep van de Sjelter organiseert samen met de Leiderdorpse sociale dienst van avond een informatie-bijeen komst over vrouw bijstand. De ze avond is speciaal bedoeld voor vrouwen, die van een bijstands uitkering leven. Vragen over for mulieren, regelingen uit de Bij standswet, mogelijkheden van ontheffingen, studiefinanciering: wees vanavond vanaf kwart over acht welkom in de Sjelter aan de Heemraadlaan 67. ZOETERWOUDE - Altijd al een foto willen hebben van een 'comple te' molen aan de Zuidbuurtseweg? Van de grote kerkbrand in de Zuid- buurt? Of misschien van Zoeter woude rond oorlogstijd? Dat kan nu: ter gelegenheid van het feit dat zijn zaak precies een halve eeuw bestaat drukt de Zoe- terwoudse fotograaf Van Bemme ien die oude negatieven opnieuw af. Alle grote gebeurtenissen die Zoeterwoude de laatste halve eeuxp heeft gekend, zijn weer boven wa ter gekomen. Van Bemmeien is na melijk altijd erg zuinig geweest op z'n negatieven; daardoor is een waardevol archief ontstaan. Zelf was de Zoeterwoudenaar er menigmaal bij om 'spectaculaire' gebeurtenissen voor eeuwig vast te leggen. Zoals bijvoorbeeld de kerk brand in de Zuidbuurt. Van Bem meien over die gebeurtenis: "Dat was nog voor 1964, de exacte da tum weet ik niet meer. De kerk stond zo'n beetje naast ons woon huis, dus ik was er vroeg bij. Ter wijl de brand alsmaar heviger werd stond ik rustig binnen. En maar foto's maken. Die kwamen natuurlijk op de voorpagina's van de diverse kranten". Creatiever Rond 1935 begon het allemaal Als enige Zoeterwoudenaar hield Van Bemmeien sr. zich bezig met het maken van dorpsgezichten, ge zinsfoto's en prenten van vereni gingen. De zaken liepen voorspoe dig, zodat hij na een paar jaar een heuse studio kon openen: in de Zuidbuurt, achter het woonhuis van de familie. Pas in 1969 kreeg Van Bemme ien, inmiddels was het 'junior', de gelegenheid om te verhuizen naar de Kerklaan. Uiteindelijk beland de hij in het winkelcentrum. Vijftig jaar fotografie: die halve eeuw zijn de ontwikkelingen ra zendsnel gegaan. Van Bemmeien daarover: "Het grote verschil met vroeger ennuis dat de klanten veel meer van je verwachten. Je moet nu creatiever zijn, met leuke ideeën komen, anders is het niet goed. Van Bemmeien is praktisch al tijd met zijn vak bezig. Er wordt op de gekste uren gewerkt in de zaak aan de Dorpsstraat. Vandaag de dag veel bruiloften, maar ook tallo ze verenigingsfoto's worden er door hem geschoten. "En wat de laatste tijd weer helemaal 'in' komt: fami liefoto's. Gewoon met z'n allen op de foto, als cadeau voor de grootou ders of als herinnering voor later". WASSENAAR - De Wasse- naarse CDA-fractie is "in zeer sterke mate ontevre den" over wethouder Greep (PvdA). Keer op keer schuift deze verantwoorde lijke bestuurder de behan deling van het onderzoek naar de woningbehoefte voor zich uit, zonder duide lijk te maken waarom, zo luidt de christen-democrati sche kritiek. CDA-raadslid W. Olijslagers: "Al vóór 1982 werd over het onderzoek gesproken. En het is opgenomen in de uitgangspunten van het college programma. Men zou er snel werk van maken. Nou, we hebben het gemerkt". Olijslagers betreurt dat omdat "haast is geboden: het plan is om volgend jaar te beginnen met de bouw van woningen in het Wete ringpark. En het lijkt me niet zo zinvol met de resultaten van het onderzoek te komen, als dit laatste grote woningbouwproject van Wassenaar al van start is gegaan". Immers, uit het onderzoek zou wel eens kunnen blijken dat de lijst van woningzoekenden moet worden omgegooid. In andere ge meenten kwamen althans veel mu taties bovendrijven bij een door lichting, zo stipt hij aan. Waarom de zaak zo lang op zich heeft laten wachten? "Ik denk in de eerste plaats dat het onderzoek toch moeilyker is geworden dan voor zien", begint het raadslid. "En ten tweede heb ik het idee dat het col lege, zo het er al mee bezig is, een flinke tijd nodig heeft om op één lijn te komen. Het is een cruciaal onderwerp bij de twee collegepar tijen", aldus de christen-demo craat. missies komt, zoals een gerucht luidt. Het zou ook tegen een af spraak zyn. "De wethouder heeft ons toegezegd dat wy drie weken de tijd krijgen de zaak te bestude ren. Dat mag ook wel, willen wij een goede bijdrage leveren". Welke gevolgen de fractie aan een en ander gaat verbinden is nog niet duidelijk. Daar praat ze vrij dagavond over. Olijslagers houdt het er alvast op dat de zaak "zeker aan de orde zal komen in de raads- 'Fusieschool in twee gebouwen' ZOETERWOUDE - De stichting katholiek onderwijs Zoeterwoude (SKOZ) blijft bij het voornemen om de fusieschool SjaloomyAloy- sius een jaar lang in twee gebou wen te huisvesten. Het bestuur heeft gisteravond besloten niet in te gaan op de voorstellen van de medezeggenschapsraden van bei de scholen. Kort en goed is het van mening dat het geen zin heeft om met één van de twee raden mee te gaan, omdat dan de ander weer te leurgesteld zou zijn. De ouders worden vandaag van een en ander op de hoogte gesteld. Dat betekent dat een onafhanke lijke geschillencommissie nu het laatste woord moet spreken. Het duurt ongeveer twee maanden voordat zo'n (bindend) oordeel er is. De huisvestingsproblematiek van de fusieschool zou dus voor 1 augustus, als het nieuwe school jaar begint, zyn beeïndigd. Volgens SKOZ-bestuurslid X. de Jong geeft de samensmelting van de scholen op onderwijstechnisch gebied momenteel geen enkel pro bleem. Men denkt voor 1 juli klaar te zijn met het schoolwerkplan. Een directie is ook al bekend: me vrouw J. Baars, voormalig hoofd van de Zonnegaarde-kleuter- school, wordt de directeur. Ad junct-directeur wordt E. Hilhorst, het huidige hoofd van de Sjaloom- school. Sfeer Andere mogelijkheid is dat de twee collegepartijen, WD en PvdA de tijd wordt gegund alvast kennis te nemen van de uitkom sten van het rapport. En daar hun voordeel mee te doen. Olijslagers houdt niet van dit soort speculaties ("dat werkt niet sfeerbevorde- rend"). Maar toch stipt hy aan re gelmatig het idee te hebben dat fractieleden van VVD en PvdA "zaken al enigermate te kennen voordat zij naar buiten komen: kennelijk beschikken zij dan over voorlopige rapporten". Ook de CDA-fractie houdt ervan op tijd te worden geïnformeerd. Zeker in dit geval. Olijslagers hoopt dan ook dat het onderzoek niet opeens begin mei in de com- LEIDSCH -SL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22.10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hooldredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei- Jo- Was-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2