'Geen ramp als we er uitvliegen' mm 5 0 T Angstig Ajax mag handen dichtknijpen Zwak RCL tast in het duister Voorzitter Bond des duivels De Mos praat mond voorbij Na gelukkige winst in Utrecht Sören Lerby voor return tegen Everton: Ook Londen wil Spelen Sterke start Oosterbosch Challenge Round Volendam vergeet contract met Van der Hart op te zeggen WOENSDAG 24 APRIL 1985 SPORT PAGINA 15 lende competitieverrichtingen van de topclubs de afgelopen dagen op andere gedachten gekomen zijn. Vallen de vier Ajacieden inderdaad af dan blijven over: de Groningers Van Tiggelen en Koeman, de Aja cieden Rijkaard en Schoenaker, Willem Kieft van Pisa, de Feye- noorders Been, Hiele, Van de Kor- put, Tahamata, Wijnstekers en Houtman en de PSV'ers Van Breu- kelen, Lokhoff, Van de Kerkhof, Van der Gijp, Valke en Brandts. In totaal 17 man waarvan er nog een moet afvallen. UTRECHT (GPD) Ajax is op z'n sterkst als het met zijn rug tegen de muur staat, constatering van Aad de Mos na afloop van de met 1-0 gewonnen competitiewedstrijd tegen FC Utrecht. De opmerking sloeg op het resultaat en kon onmogelijk betrekking hebben op het vertoonde spel. De Amsterdammers voetbalden in Galgenwaard voor 17.000 toeschouwers. En angstig. Mochten de handen dichtknijpen dat bij rust de gelijke stand op het scorebord stond (cornerverhouding 10-1 in het voordeel van FC Utrecht). Door een doelpunt van Frank Rijkaard in de 18e minuut van de tweede helft werd het Amsterdamse gezelschap in plaats van beboet nog getrakteerd ook. Voorzitter Ton Harmsen speelde voor Sinterklaas en loofde een dubbele premie uit aan de spelers. „Ik heb nog gevraagd of ik ook voor dit extraatje in aanmerking kom", grapte De Mos wiens positie door de tegenvallende prestaties de laatste weken nadrukkelijk in gedrang gekomen is. Ajax liet een punt in Enschede tegen FC Twen te, verspeelde er een tegen Den Bosch en verloor afgelopen zondag van FC Groningen. Omdat er tus sen door van Go Ahead Eagles ge wonnen werd kwam de rekensom uit op vier verliespunten in vier duels. Ajax kan zich dat klaarblij kelijk niet permitteren, de naam van Kurt Linder werd onmiddel lijk als opvolger van De Mos ge noemd. „Aad kan weer slapen en daar ben ik blij om", zei FC Utrecht-trai ner Nol de Ruiter na de onverdien de nederlaag. „Ik vind het belache lijk dat een trainer onder deze druk moet werken". Het belang van het resultaat was de Ajacieden niet ontgaan. Het leer ging loeihard de tribune in en waar mogelijk werd een seconde gesto len. Bij 0-0 was dat al het geval en helemaal toen de beste Amster dammer Frank Rijkaard de eerste kans (Bosman kreeg nog een mo gelijkheid op 2-0 en dat was het dan) verzilverde. Lucky Ajax, het verdiende de bijnaam gisteren weer eens. FC Utrecht kreeg wel de eerste helft legio kansen, waar bij Galjé een schuiver van Jan van de Akker uit de hoek dook, John van Loen de paal raakte en Edwin Godé een vrije schietkans verpat ste. „Toen we de eerste helft goed doorgekomen waren roken we on ze kans", zei De Mos die Marco van Basten uit de basis gelaten had. Omdat hij niet- in vorm is, maar vooral ook omdat de jonge aanval ler niet wil werken. De Mos: „Hij kan een voorbeeld nemen aan Johnny Bosman, misschien wel een mindere voetballer, maar een die wil werken voor de ploeg en dat ontbreekt er bij Van Basten aan". Volgens de Ajax-trainer loopt de aanvaller zich niet in het zweet om dat hij niets voelt voor de positie op het middenveld, misschien ook om zijn transferprijs te drukken. Van Basten zelf liet na afloop dui delijk merken dat bij het aanblij- ven van De Mos zijn toekomst niet in Amsterdam ligt. Hij gooide de deur in feite in het slot door op te merken: „Ik niet in vorm, De Mos is al de jaren dat hij hoofdtrainer is bij Ajax niet in vorm geweest. De keus is aan de trainer, maar ik ac cepteer niet dat hij me zo via de pers pakt. De Mos en ik zitten nu eenmaal niet op dezelfde golfleng te, die zaken gaan natuurlijk wel een rol spelen als aan het einde van het seizoen mijn contract afloopt". Met een voorsprong van vier punten moet Ajax rustig naar de landstitel drijven, maar duidelijk is inmiddels wel dat de golven niet alleen door de concurrenten PSV en Feyenoord veroorzaakt worden. „In zo'n situatie is Ajax op zijn sterkst", zei De Mos, die erkende dat zijn ploeg niet voor een schoon heidsprijs in aanmerking kwam. „Toen we met Lerby en Cruijff speelden hadden we ook moeite om van FC Utrecht te winnen". Verschil tussen toen en nu en lag in de manier waarop het ging. Zwak voetballen, tijd rekken, wil de ballen over de zijlijn, angstig, paniekerig. „Dit is toch geen kam- pioensploeg", constateerde FC Utrecht-trainer Nol de Ruiter, zich onmiddellijk afvragend wie voor de ereprijs dit seizoen dan wel in aanmerking moet komen. Hij bleef het antwoord zoek, maar een ding is zeker, wie het ook wordt, het is de kampioen van de armoede. UTRECHT (GPD) Aad de Mos hoeft op een baan bij de voetbal bond niet te rekenen. De KNVB zocht als „tijdelijk" opvolger van Michels een oefenmeester die stress-bestendig is. De hoofdtrai ner van Ajax bewees gisteren na af loop van de competitiewedstrijd tussen FC Utrecht en de Amster damse koploper dat hij aan die eis niet voldoet. Zonder dat zijn spe lers op de hoogte waren en zonder dat daar nadrukkelijk naar ge vraagd werd, meldde de door ge konkel in het nauw gebrachte trai ner dat Marco van Basten, Gerald Vanenburg en Peter Boeve voor de interland tegen Oostenrijk afgeval len waren en dat ook Edo Ophof door een blessure niet tijdig fit is voor de beslissende kwalificatie wedstrijd. De Mos klapte uit de school en dat leidde tot allerlei overspannen reacties van teleurgestelde spelers en ook van de interim-coach zelf. Beenhakker bijvoorbeeld: „Als ie dereen selecties bekend gaat ma ken kan ik beter naar huis gaan". Oorspronkelijk was het de be doeling dat de Volendam-trainer maandag de selectiegroep van 21 zou terugbrengen tot een groep van 16. Maar omdat onzekerheid bestond over de blessure van Edo Ophof wilde hij wachten tot van daag. „Wat De Mos uitroept is voor zijn rekening, morgen maak ik de selectie bekend", riep Beenhakker nog uit, maar het kwaad was ge schied. Voor Marco van Basten was de verrassing niet groot. „Ik ben niet in vorm, in de selectie zit ten ook Peter Houtman en Willem Kieft, dan houd je er rekening mee dat je afvalt". De definitieve afmelding van Edo Ophof werd overigens uitge steld. In overleg met de medische staf van Ajax en de KNVB-artsen wordt bekeken of hij vandaag fit is. Doordat de nerveuze De Mos zijn mond voorbijpraatte telt de selec tie voor de interland tegen Oosten rijk nauwelijks nog geheimen, of Beenhakker moet na de teleurstel- Dick Schoenaker probeert een schot te blokken 7 rechts nummer 2) Sonny S ilooy. LONDEN (ANP/AFP) - Londen heeft zich bij het Britse Olympi sche comité kandidaat gesteld voor de organisatie van de Zomer spelen van 1992. Het comité zal op 12 juli over de kandidatuur beslis sen. Ook Birmingham, Manchester hebben interesse getoond. De eventuele Engelse kandidaat kan rekenen op de tegenstand van zes andere steden, waaronder Am sterdam. Het Londense gemeente bestuur heeft laten weten dat de Spelen in de Engelse hoofdstad naar schatting tussen de 700 mil joen (3 miljard gulden) en een mil jard pond sterling (4,5 miljoen gul den) gaan kosten. Londen heeft de Spelen al twee keer eerder georga niseerd: in 1908 en 1948. VALLADOLID (ANP) - Met het fa belachtige gemiddelde van 52.363 kilometer per uur heeft Bert Oos terbosch de Ronde van Spanje een Nederlandse ouverture gegeven. De ranke tijdrit-specialist trof in de oude universiteitsstad Valladolid ideale omstandigheden voor een topprestatie op de fiets. In de pro loog over slechts 5,6 km was hij niet minder dan acht seconden sneller dan nummer twee, de Spanjaard Miguel Indurain, met zijn twintig jaar een belofte voor de toekomst. In Valladolid had de zeven jaar oudere Bert Oosterbosch geen oog voor het sterfhuis van Christoffel Columbus, de ontdekker van Ame rika. De ochtend voor de openings tijdrit verkende hij de brede wegen tussen de antieke gebouwen door in de stad. De rossige Brabander voelde zich voor de start al half- winnaar. „Ik mocht me warm rij den, zoveel als ik wilde", vertelde hij opgetogen. „In Frankrijk is dat meestal anders. Daar mogen Fig- non en de andere Fransen op het parkoers trainen, terwijl de buiten landers steeds worden wegge jaagd". AMERSFOORT (ANP) - De Ne derlandse basketbalbond (NBB) heeft dinsdag besloten zich kandi daat te stellen voor de strijd om de Challenge Round, het Europees kampioenschap voor B-landen, in 1988. Tijdens de in Amersfoort ge houden vergadering van de Top sportliga werd ook besloten dat re serve-teams voortaan in alle klas sen, dus eredivivise, promotieklas se en eerste divisie, van de Liga mogen uitkomen. LIVERPOOL (GPD) Wat er vanavond ook gebeurt in Goodison Park, voor Bayern München kan het seizoen nu al niet meer stuk. Hoewel de kans zeker aanwezig is dat de Duitsers na een lange dans op drie bruiloften geconfronteerd worden met de ene na de andere kater, lopen de spelers er in Liverpool uiterst ontspannen bij. Op het programma staat slechts één lichte training, verder omhelst het vrijetijd, met een kopje koffie hier en een praatje daar. Zo viert Soren Lerby uitgebreid het weerzien met zijn landgenoot Jes- per Olsen, die speciaal voor hem uit Manchester is afgereisd. Het kan allemaal, niets duidt op de bij Duitsers toch wel gebruikelijke discipline voor een belangrijke wedstrijd. Kansloos verlies bij Heerjansdam Sören Lerby ruimt op in de thuiswedstrijd tegen Everton. Achter hem Kevin Sheedy: "Voor ons kan het seizoen al niet meer stuk". (foto AP) „We staan niet meer onder druk", verklaart Lerby de losse houding waarmee hij en zijn collega's zich voorbereiden op de moeilijke En gelse foxtrot tegen Everton (thuis wedstrijd in München: 0-0) in de halve finale van het Europa Cup 2- toernooi. „Het is best mogelijk dat we er hier uitvliegen, maar dat zou beslist geen Catastrofe zijn. Het is zelfs geen ramp als we ook de na tionale titel of de beker mislopen". Leuk is anders natuurlijk, vooral waar het gaat om het Duits kam pioenschap („Voor mij persoonlijk het belangrijkste", aldus Lerby), maar bij de club zou ook dat niet echt hard aankomen, denkt hij. „Ze zijn nu al tevreden. Sportief gezien hebben we al meer bereikt dan was verwacht en financieel is het misschien wel het beste jaar ge weest dat Bayern ooit heeft gehad. Die wetenschap werkt bevrijdend. Zelfs nu heel Duitsland achter ons aanjaagt, zeggen wij: ons kan niets meer gebeuren". Routine Uiteraard bedoelt hij dat in over drachtelijke zin. Feitelijk kan Bayern nog van alles overkomen, maar juist de instelling die Lerby schetst, maakt ook voetbalteams vaak tot nog gevaarlijker tegen standers. Vooral als er zulke bedra gen te verdienen zijn als bij Bayern, dat dit seizoen gaat afslui ten met een winst van twee miljoen mark, waarbij de laatste aflossing van de transfer van Karl-Heinz Rummenigge naar Inter Milan (3,3 van de in totaal 11 miljoen mark) nog niet is bijgeteld. De spelers de len royaal mee: 12.000 mark als ze bij Everton winnen, 30.000 mark voor het veroveren van de Europa Cup 2 en de nationale titel, 25.000 mark voor het winnen van de be ker. „We gokken op alles, kunnen totaal miskleunen, maar we zullen wel knokken en ons zo duur moge lijk verkopen", stelt Lerby dan ook. ADVERTENTIE Serre woning dakkapel garage U wilt een woning bouwen of een serre, een garage, dakkapel of bedrijfsruimte. Maar u ziet tegen de hoge kosten op? Door onze deskundige aanpak, kennis en ervaring kun nen wij voor u veel geld verdienen bij ont werp en uitvoering van ieder bouwplan. Voor vrijblijvend en kosteloos advies ZEVENHOVEN LIJ ARCHITEKTUUft BOUWTECHNIEK MOJEKTORGAMSATC TEL. 01714 -3500 MOLENLAAN 3 2394 AR HAZERSWOUDE RIJNDIJK door Paul de Tombe De Deen is in bijna twee jaar Duitsland maar weinig veranderd. Spraakzamer is hij er in elk geval niet op geworden sinds hij na acht jaar Ajax verhuisde naar München. Of althans; hij vertelt genoeg, maar zegt weinig. Ook over zijn overstap naar München, die hij maakte „om dat ik er met 26 jaar een mooie leef tijd voor had om het eens ergens anders te proberen". „Ik had een fantastische tijd in Amsterdam, maar als je zo lang bij een club zit, moet je er óf altijd blijven, óf in eens weg. Daar heb ik voor geko zen omdat de beste spelers al ver trokken waren". Lerby zegt er op andere gebie den inmiddels wel veel te hebben bij geleerd. „Met je hele familie naar een ander land verhuizen is toch een ervaring", haalt hij als voorbeeld aan. „Dan moet je toch je kop maar boven water zien té houden. Ik denk ook dat ik er als voetballer heb bij geleerd bij Bayern. Op routine vooral. En ik groei nog steeds. Je steekt wat op van alle wedstrijden die je speelt en dat zijn er veel in Duitsland, met die zware competitie met alleen maar profs. Anders dan in Neder land moet je elke week tot het ui terste gaan". VOLENDAM (GPD) - Het be stuur van eredivisieclub Volen dam heeft vergeten het contract met de in januari 1984 op non- actief gestelde oefenmeester Cor van der Hart schriftelijk op te zeggen. Dat blijkt uit een brief, die de WON (de belangenver eniging van oefenmeesters) aan het bestuur van Volendam heeft geschreven. Volgens WON-secretaris-ge- neraal Jaap van der Leek moet daardoor het dienstverband met Cor van der Hart als verlengd worden beschouwd. „Volendam heeft Van der Hart destijds niet ontslagen, maar onvoorwaarde lijk op non-actief gesteld. De overeenkomst, die we destijds in het belang van Van der Hart heb ben opgesteld, wijst daar ook op, Dat ligt hem goed als sjouwer en werker op het middenveld. Van daar dat hij het in München, waar zijn contract nog één jaar door loopt, „fantastisch" naar zijn zin heeft. Temeer omdat hij door Bayern destijds als een andere aan koop werd gezien dan de media voorstelde. „Die hebben er van ge maakt dat ik als opvolger van Breitner zou zijn aangetrokken. Dat ben ik dus per se niet. Zijn op volger kan ik ook nooit worden, want ik ben een totaal andere spe ler. Breitner is Breitner en Lerby is Lerby. Bij de club beseffen ze dat gelukkig". Heksenketel Na een moeilijk eerste jaar en een blessureperiode van zeven we ken aan het begin van dit seizoen (kniebanden), voelt hij zich nu vol ledig geaccepteerd bij Bayern München. Zo gedraagt hij zich ook. Op de vraag of Bayern niet te vroeg heeft gepiekt en daarvan nu de te rugslag ondervindt, reageert hij fel. „Natuurlijk niet. Je moet proberen te winnen, wat je kunt winnen. En we draaien ook helemaal niet min der dan in het begin van het sei zoen. Toen hadden we vijf punten voorsprong in de competitie, ja, maar zo'n nederlaag als afgelopen zaterdag tegen HSV is normaal. We hebben er niet slecht gespeeld, maar zoiets kan gebeuren". Het blijft niettemin opvallend dat de prestaties van Bayern juist in deze fase teruglopen: zie ook de omdat Volendam zich verplicht te tot het eind van het contract (1 juli 1985) het salaris door te beta len. In de cao van de oefenmees ters is vastgelegd", aldus Van der Leek, „dat clubs dat contract, re kening houdend met een opzeg termijn, schriftelijk dienen op te zeggen. Het is dus zuiver een for mele zaak", aldus Van der Leek. Jaap Bond, de voorzitter van FC Volendam, is des duivels. „Dit is echt schandelijk wat de WON nu presteert. We hebben destijds de overeenkomst met Van der Hart verbroken, omdat er met de man niet meer te werken viel. Op grond van men selijke overwegingen hebben we toen besloten, om het salaris van Van der Hart, die op dat moment nog anderhalf jaar te gaan had, 0-0 van de thuiswedstrijd tegen Everton. „Maar dat heeft een heel goed team", werpt Lerby tegen. „Die jongens houden het veld heel klein en dat voorchecken van ze, dat is fantastisch. Bovendien heb ben ze in Peter Reid een jongen die het allemaal op een klassemanier regelt. Het zal een heksenketel worden in het stadion. Een kans hebben we zeker", stelt hij daarin bijgevallen door Jesper Olsen („Met Manchester United verloren we hier wel met 5-0, maar dat was na te komen. Dat was een elegan te oplossing, waarmee de WON ook akkoord ging". Versteld „De letterlijke tekst van de ar beidsovereenkomst van afzeg ging luidt: „De arbeidsovereen komst duurt tot 1 juli 1985. Daar bij is overeengekomen de oefen meester tot die datum onvoor waardelijk op non-actief te stel len". Als we toen wisten, dat Van der Hart niet langer in dienst zou blijven dan tot 1 juli 1985, omdat dat van beide kanten werd vast gelegd, dan ga je toch niet nog eens een brief sturen om die op zegging te bevestigen. Ik sta echt versteld van deze brief, waarmee de WON voor een van haar le den er een slaatje probeert uit te op een van die dagen dat elke aan val een goal was"), „maar als we er uitvliegen zal niemand bij de club daar over klagen". Hoe tevreden het bestuur van Bayern München is over de tot nu toe geleverde prestaties blijkt wel uit het feit dat een geplande trip naar het Verre Oosten aan het ein de van de competitie inmiddels ge schrapt is. Lerby: „In plaats daar van mogen we gelijk na de laatste wedstrijd op 8 juni met vakantie". Wat er vanavond ook gebeurt. slaan", aldus de Volendam-voor- zitter. Hij heeft zich inmiddels verze kerd van rechtskundige bijstand. Voorts overweegt het bestuur van Volendam, dat zich nog moet beraden over deze zaak, om de affaire voor te leggen aan de arbitragecommissie van de KNVB. Het is voor de tweede keer in de historie van het betaalde voet bal, dat Volendam in problemen komt met de WON. Een eerder bestuur vergat ook de contracten met Henk Ellens en Fred André op te zeggen, waardoor de beide trainers een financiële genoeg doening ontvingen van de eredi visieclub. In het geval-Van der Hart gaat het Volendam onge veer anderhalve ton kosten. HEERJANSDAM - Het is voor de aanhangers van RCL te hopen dat schijn echt bedriegt. Zoals de Lei derdorpers gisteravond tijdens de inhaalpartij in en tegen Heerjans dam acteerden kan immers maar één conclusie worden getrokken: de spelers weigeren te knokken voor die laatste kans op overleving in de eersteklasse. Op een vrijwel verlaten 'Molenwei' toonde Heer jansdam zich een uiterst vriendelij ke gastheer, die er ook niets aan kon doen dat ze de Racing door een 2-0 overwinning vrijwel zeker naar het tweede plan verwees. Hoe trainer Laurens Mouter zijn mannen ook in het veld zet en hoe hij ook zijn best doet hen te moti veren, het lijkt allemaal niet uit te maken. De vonk blijkt bij teveel rood-witten niet over te slaan en met een elftal zonder bezieling be reik je nu eenmaal niet die resulta ten die je op grond van de aanwezi ge kwaliteiten kunt verwachten. Al zal zelfs de meest fervente suppor ter inmiddels zo zijn twijfels krij gen of er nog wel kwaliteit aanwe zig is bij de hekkesluiter. Gisteravond in Heerjansdam liet de Leiderdorpse formatie daar in elk geval niets van zien. Het elftal was door Mouter ten op zichte van afgelopen zaterdag tegen SSS op diverse plaatsen gewijzigd. Met Dick van der Bijl in de aanval, Paul Wesel als laatste man, Ab Braat als linkervleugel verdediger en Thijs Bruna als rechtermiddenvelder opereerde de Racing weliswaar met een goed georganiseerde de fensie, maar met een wederom veel te mat middenveld en met een op nieuw machteloze aanval. Tegen een bepaald niet impone rend Heerjansdam, dat na de win terstop geen goede wedstrijd meer gespeeld heeft, ging RCL redelijk uit de startblokken. Ondanks de harde tegenwind slaagde de ploeg erin Heeijansdam van het doel af te houden en er werd geen kans weggegeven. Paul Wesel speelde een prima partij en gaf als laatste man goed leiding aan de defensie waar ook Peter Siera, Cees Ruis en Ab Braat hun mannetje stonden. Een uiterst ongelukkig moment was er na een kwartier de oorzaak van dat RCL op achterstand kwam. Aanvoerder Arie van der Berg liet een 'voorzet' op een zon nestraal meereizen. De totaal ver blinde Peter van der Heyden taste volledig in het duister en zag de bal pas toen deze al achter hem in het doel lag: 1-0. De spaarzame aanvallen die RCL wist op te bouwen brachten niet de gelijkmaker, mede doordat René Kammenga te hoog richtte op aan geven van de hard werkende Bru- Met het voordeel van de wind in de rug verwachtte het weinige pu bliek een furieus aanvallend RCL in de tweede helft, dat er alles aan zou doen om middels een treffer af stand te doen van de laatste plaats. Wellicht dat van het matte Heer jansdam zelfs twee punten zouden kunnen worden afgesnoept, im mers wat de grauwe middenmoter had laten zien was uitermate pover geweest. De toeschouwers zouden bedrogen uitkomen. Heerjansdam had het grootste gedeelte het initia tief en kreeg riante mogelijkheden de score uit te bouwen. RCL bleek gewoon niet in staat van zich af te bijten en was slechts bij vlagen in de buurt van Bogdan Kopanicki te vinden. En was de doelman in zicht dan bleek eens te meer dat RCL zich een nieuwe doelpunten- machine zal moeten aanschaffen. Slechts één keer werkte het kenne lijk verroeste apparaat. Van zo'n twintig meter kogelde David Brandt buiten bereik van Kopanic ki tegen de binnenkant van de ron de paal, waarna de bal voorlangs het doel terugkaatste. Het was de enige opleving van de Racing, die geen moment de in druk wekte te beseffen dat er kei hard gewerkt diende te worden om enigszins uitzicht te houden op overlevingskansen. Tien minuten voor fijd viel het doek definitief over RCL. Een onschuldige inzet van Jan van de Leek werd door het duo Braat en Van der Heyden niet gekeerd en dus tot 2-0 omgezet. Zaterdag tegen Excelsior Maas luis zal RCL moeten bewijzen dat zij niet in de tweede klasse thuis hoort. Of wel? PETER VAN LEEUWEN Gemeentegarantie stadion DS'79 DORDRECHT (ANP) - Het colle ge van B en W van Dordrecht heeft unaniem besloten alsnog een ge meentegarantie af te geven voor de bouw van een nieuw stadion voor de voetbalclub DS '79. Hierdoor is het voor de eerste-divisievereni- ging mogelijk om met behulp van de terugploegregeling van het mi nisterie van WVC, een stadion te la ten bouwen dat plaats kan bieden aan 11.800 supporters.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15