Wapenoverleg Genève Mode... van 'punker' tot 'kakker' 'Paus is op de hoogte van beroering' Ijsvrij geëist Boete tegen reclame Verzetskrant voor scholen Kartner verliest kort geding Sport '85 WOENSDAG 24 APRIL 1985 PAGINA 11 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Wij willen ijsvrij! Toen het de laatste dagen van de kerstvakantie eindelijk begon te vriezen, was het voor de scholie ren al te laat. Vooral de scholie ren van het Christelijk lyceum vonden het helemaal niet leuk om weer naar school te gaan Maar de arme kinderen móesten wel! Ze moesten weer gaan blok ken ondanks alle verzoeken om ijsvrij te krijgen. Dat is heel jam mer, want ijs ligt er toch niet zo vaak en het is altijd heel gezellig als je uit je raam kijkt terwijl je met je huiswerk bezig bent. en de ijspret van anderen ziet en hoort! Ijsvrij Dit jaar werd er weer in alle plaatsen gehoopt, dat we nii toch weer eens konden schaatsen En als er nu in de kerstvakantie ijs zou zijn Dan zou dat natuurlijk dubbel zo fijn zijn Hebben boetes tegen reclame nut? Er zijn natuurlijk voor- en nade len aan het geven van «boetes voor illegale reclame. Het voor deel is dat dan de reclame's eruit gaan en de 'Ster' geen concurren ten meer heeft, want illegale re clame is natuurlijk veel goedko per. Het weglaten van illegale re clame gebeurt d.m.v. piepjes, af plakken van namen van produk- ten, maar waar ligt de grens van reclame, wat behoort tot de ille gale reclame? Moet een toevallig voorbijrijdende bus met naam gelijk uit een film geknipt wor den? Met dit probleem zaten di verse T.V.-omroepen ook, want zij hebben zware boetes opge legd gekregen. Uit hun mond de nadelen: "Wij moeten program ma's schrappen, live-uitzendin gen zijn te riskant, want nu deze kwestie in het oog gekomen is. is het publiek veel meer gericht op sluikreclame". Dat deze T.V.-om roepen het niet eens waren met de opgelegde boetes door minis ter Brinkman lieten zij op ver scheidene manieren merken o.a. door protesten tegen Brinkman op T.V. te laten verschijnen. Is deze gang van zaken juist? Y vette Maar hoewel er dit jaar wel ijs kwam Kwam er in de vakantie natuur lijk weer niets van Terwijl we buiten hadden moe ten knokken Om blauwe plekken nog enigs zins tegen te gaan Zaten we in plaats daarvan bin nen te blokken Om straks toch niet helemaal voor paal te staan Luidt de oplossing hier niet: ijs vrij? Of luidt dit nu weer de regels voorbij? Van onze verslaggever De lagere schoolkinderen heb ben niet zo ijsvrij nodig, die heb ben tóch geen huiswerk! Maar als de leraren geen ijsvrij willen geven, kunnen ze toch wel huis- werkv^ij geven? Dan doen we ge woon wat meer in de les. Kijk, ijs is gewoon heel leuk! Avontuur lijk (let op de wakken) en gezellig (lange tochten maken met een hele groep of een feestje houden) en ook heel feestelijk! En boven dien kom je iedereen tegen! Voor dit jaar heeft het waar schijnlijk geen zin meer, maar is dit niet iets voor het komende winterseizoen Waarom kregen wij geen ijsvrij? Na een gesprek met drs. Luttik is ons heel duidelijk geworden, waarom er in de achterliggende periode geen ijsvrij is gegeven: Een energieproject en de school onderzoeken waren de oorzaak. Het ijsvrij zou gegeven worden op de dag van de elfstedentocht. Zij, die niet van schaatsen hiel den, konden dan toch naar het schaatsen kijken. Wie overigens denkt, dat ijsvrij een extra snipperdag inhoudt, hebben we nog het volgende te vertellen: Iedere dag, die wij voor ijsvrij vrij krijgen, wordt af getrokken van de vakantie. Dit laatste zal echter de schoollei ding er niet van weerhouden, als het weer gaat vriezen en het ijs betrouwbaar is ijsvrij te geven. Dit gebeurt beslist! Sacha, Caty, Ellen V, Jantien, Carolien, Dieuwke, Hetty, Yvon ne, Beatrice Op middelbare scholen in Lei den en omstreken wordt van vol gende week maandag af een krant verspreid met verhalen over het Leidse verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een volledig beeld van de ge schiedenis verschaft het werkje niet, de samenstellers willen meer een kort overzicht geven van de meest typerende activitei ten van het verzet. Zo is er aan dacht voor spionage, ambtelijk verzet, hulp aan onderduikers en de rede van professor Cleveringa tegen het ontslag van zijn joodse collega's. De uitgave is samengesteld door veertig studenten, onder leiding van dr. Schöffer en drs. Schwegman van de Leidse uni versiteit. Zij startten in 1982 het onderzoeksproject 'Leids verzet', op verzoek van het Leidse 5-mei- comité. Uit dit project is niet al leen de krant gerold, maar ook het boekje 'Ook in Leiden...' (over verzetswerk in en om de stad 1940-1945). Discoërs De discoërs zijn wat "losser" ge kleed dan de kakkers. Hun kle ding bestaat voornamelijk uit wijde spijker, rib en katoenen broeken met daarop "oversized" grof gestreepte, geblokte of effen blouses. Wijde sweaters zie je ook wel en natuurlijk de zoge naamde laagjes-mode. Dat wil zeggen een sweater, een kort wijd shirt en een super kort wijd hempje over elkaar gedragen. Daaronder een wijde enkelbroek met laarzen eronder of korte schoenen. Mode Mode is iets wat iedereen kent, al zal het de een misschien meer in teresseren dan de ander. Mensen worden ook vaak op hun uiter lijk en kleding beoordeeld; want zegt men, aan de kleren van ie mand is zijn karakter te herken nen. Het zogenaamde gezegde: kleren maken de man (vrouw). Het gaat hier dus goed op. Vooral op scholen zie je dit vaak. Ieder een staat bij de mensen die net zo gekleed gaan als zij. Op grond van je kleding wordt er dus be paald bij welke groep jij hoort. Die groepen lopen uiteen van punkers tot discoërs en van new wavers tot kakkers. PUNKERS Hun kleding is zwart en ruig. Meestal hebben ze strakke broe ken, leren jacks, strakke korte rokken aan die vaak van (nep) leer zijn. Om hun hals hebben ze meestal ruige kettingen hangen zoals een fietsslot, honderiemen of ander ijzerwerk. Vaak hebben ze meerdere gaatjes in hun oren met de grootste en mafste oor bellen erin. Deze zijn ook voor namelijk van metaal. Hun haar is ruig en geverfd in alle kleuren van de regenboog. Ze zijn opge maakt met veel zwarte make-up. Hun schoenen zijn meestal kis ten. KAKKERS Hun kleding is altijd netjes. Je ziet ze meestal met ruitbroeken, vesten met V-hals pullovers, bloesjes of polo-shirts en college schoenen. Natuurlijk ontbreekt bij de dame de parelketting niet evenals de pareloorbellen. Zoals je hier kunt zien zijn deze dingen duidelijk aanwezig. Het haar van een kakker is net gewassen, niet piekerig maar keurig in model en het wordt meerdere malen Der dag gekamd en de dames-kak kers zijn licht tot zwaar opge maakt meestal met de stan daardkleuren blauwe oogscha duw, rode lipsticken en roze rou ge. Hun nagels zijn licht roze ge lakt. NEW-WAVE De New-Wavers kun je herken nen aan hun sportieve kleding. Dit is meestal merkkleding. Het wordt gedragen door jongens en meisjes, vooral door jongens. Mischien omdat het zo lekker dragen is. De merken die het meest gedragen worden zijn; O'Neill, Lacoste (vooral op kle ding zoals sweaters, truien shirts), Nike, New Ballance (zijn de merken van schoenen). Deze merken zijn erg duur, maar hoe duurder hoe beter. Redactie: De Floppers En zo draaf je maar door! Een paar zomers geleden nog maar: alle meisjes met rokken tot boven de knie. En nu? Rokken tot op de enkels!!! Strakke truien en blouses? Nee hoor, helemaal uit de mode! Wijd moet het zijn, wijd en lekker slobberig. Korte laarsjes deze winter? Nee joh, liefst tot net onder de knie! En zo draaf je maar door. Elk jaar hebben ze wel weer iets anders en elk jaar doe je mee: of je nu wilt of niet. Maar wie bepaalt nu wat er mode wordt? Hoe komt het dat je op eens iedereen ermee ziet lopen? Nu, 's zomers zijn de mode-ont werpers (en ontwerpsters) al weer druk bezig met de mode voor de volgende zomer. Ze ontwerpen, tekenen en in het najaar gaan de fabrieken al aan de slag om vooral op tijd de zo mercollectie af te kriigen. Wij dóén dan wel mee aan de mo de, maar eigenlijk hebben we weinig of geen inspraak over wat nu wel of niet mode wordt. Maar daar die ontwerpers (-sters) heel erg hun best gedaan heb ben, zie je al gauw de eersten lo pen in die nieuwe mode. In de winkels zie je niet anders, dus is het eigenlijk vanzelfsprekend dat je ook in die trend koopt. En zo komt het dat heel Nederland de z het r rokken óf boven de knie óf bijna op de enkel draagt, dat iedereen zwemt in zijn blouse en dat de broekspijpen om je benen flad deren. Als je dit allemaal een paar jaar eerder gezien zou hebben, zou je gedacht hebben: "Naja en je schouders opgehaald hebben. Maar, zoals je ziet: de invloed van de mode is groot (en natuurlijk doe je weer mee). Zomer '85: pastel De voorjaars- en zomermode wordt, volgens stylisten in Pa rijs, pastel. Je ziet nu in de winkels al de ro se, gele, hemelsblauwe en abri- kooskleurige kleding hangen. Het ziet er allemaal heel aantrek kelijk uit maar er wordt nu een ware pastelexplosie verwacht en dan kan het allemaal wel eens een beetje te veel van het goede worden. Hierdoor zou men wel eens op de pasteltinten uitgeke ken kunnen raken en dat zou zonde zijn van al die nieuwe, mooie kleren. Bonbons Rolf Leeser, eigenaar van vijf be kende boutiques zegt: "Strikken en sjaaltjes die nu ook in de mo de zijn kunnen soms van vrou wen bonbondozen maken. De pasteltinten komen het best tot hun recht als ze gecombineerd worden met andere fellere don kerder kleuren o.a. Jeans Het is een feit dat de belangstel ling voor jeans afneemt, maar volgens Leeser zit er een grote toekomst in. Niet alleen voor de vrije tijd, maar ook rokken, jasjes en pantalons. Volgens hem komt ook het man telpak meer in de belangstelling. De blazers zullen langer en bij de schouders breder worden. Rok Het belangrijkste voor deze zo mer: de rok. Leeser gelooft niet in kort, hoewel er ook korte rok jes zullen zijn maar alles is toch meer op de lange rok gericht. Volgens Leeser zijn de vrouwen daar ook beter mee af. Jumpers zullen ook in de zo mer populair zijn. Een witte ka toenen pullover van het huis Leeser is versierd met kleurige vlaggen. Mac Maggie hebben een voorkeur voor jeugdige sportie ve kleren. Bij M M denkt men ook dat er een ware pastelexplosie komt en het daardoor snel zal vervelen. Daarom is gekozen voor zwart, wit en kleuren die tegen pastel aanzitten: oranjeachtige zalmkleur en sprekend mint- groen en lila. Folklore Rokken zullen er ook zijn. Van mini tot heel lang. De strakke driekwart broek met splitjes zul len het volgens M M ook gaan maken. Mac Maggie houdt het bij folklore Folklore komt terug onder het motto "Let-in-lovers". Het gaat hierbij vooral om wijde, kleurrij ke strookrokken en topjes geba seerd op de Zuidamerikaanse folklore. Sportief Natuurlijk blijft M M trouw aan de sportieve kleding, waarbij het gaat om wijde broeken met opgestikte zakken en overhem den. Ellen, Inge, Femke, Ida, Made- laine en Mirjam Simone Na een jaar de onderhandelingen gestaakt te hebben, zijn de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten van Amerika akkoord gegaan over besprekingen over de be grenzing van nucleaire- en ruim tewapens. De Amerikaanse mi nister George Schultz en de Sov jet minister van buitenlandse za ken Andrei Gromyko hebben el kaar op 7 en 8 januari dit jaar ont moet in Genève om voor beide partijen acceptabele akkoorden te vinden over het gehele vraag stuk aangaande nucleaire wa pens. Dit maakt de agenda voor de onderhandelingen groter dan de in 1983 in Genève gehouden besprekingen over begrenzing van de middellange afstandsra ketten en over de daarvan ge scheiden "starf'-onderhandelin- gen over intercontinentale raket ten. De Sovjets zijn toen onder deze onderhandelingen weggelo pen. Sindsdien heeft de Sovjet-, Unie een terugtrekking van kruis- en Pershing 2-raketten uit Europa als voorwaarde gesteld om weer opnieuw de onderhan delingen te hervatten. De Sovjets hebben de uitban ning van ruimtewapens voor rang gegeven tijdens de ontmoe ting van Schultz en Gromyko. terwijl de USA liever het pro bleem over de begrenzing van strategische wapens wil afhande len. Gromyko en Schultz hebben geprobeerd de subjecten en de doelen voor verdere onderhan delingen vast te stellen. De VS en de Sovjet-Unie zijn hun wapenoverleg medio maart begonnen in Genève. Op 7 en 8 januari waren de super machten overeengekomen tijd en plaats van nieuwe onderhan delingen binnen een maand be kend te maken. Pierre Kartner verliest kort ge ding Pierre Kartner, die optreedt on der de naam Vader Abraham, heeft onlangs het kort geding, dat hij aangespannen had tegen de AVRO, verloren. Kartner spande het geding aan omdat de AVRO zijn nieuwe carnavalshit "Minister Brinkman, minister Brinkman" niet uitzond in Top- pop. Zijn lied spot met de recla meregels van Brinkman. In ho- jer beroep ging Vader Abraham niet. Ariël en Peter Deze pagina werd samenge steld door de leerlingen van de klas G3d van het Christe lijk Lyceum in Alphen aan den Rijn. Been rond met Fortuna Sittard Voetbal - Mario Been heeft een contract afgesloten voor twee jaar voor een som van 400.000,- met Fortuna Sittard. Mario Been zegt zelf: "Fortuna heeft me altijd al geïnteresseerd en Fortuna wilde mij aankopen, dus dit is mijn kans". Nederland-Australië 3-1 Hockey - Nederland heeft in een vriendschappelijke wedstrijd in het stadion van HCKZ van Au stralië gewonnen met 3-1, met onder meer goals van Kruize, Bouwman en Van Grimbergen uit een strafbal. PSV-IJsselmeervogels 8-0 (3-0) Voetbal Na acht minuten was het spelletje reeds beslist, toen Valke 2-0 maakte door een mach tige kopbal, nadat hij zelf ook 1-0 maakte. De IJsselmeervogels waren uit vorm. Vooral de voor hoede van PSV zorgde voor een ware stunt. Van der Gijp moest er na twintig minuten al uit, want raakte ge blesseerd, maar hij zal er volgen de week al weer bij zijn tegen Fortuna Sittard. Scoreverloop: 3. Valke 1-0, 8. Valke 2-0, 17. Van der Gijp 3-0. Rust. 46. Brylle 4-0, 61. Thoressen 5-0, 80. Lokhof 6-0, 84. Brylle 7-0, 88. Hysen 8-0. Wilander walst McEnroe plat Tennis - In de Finale om de open Amerikaanse Kampioenschap pen heeft Wilander McEnroe ver slagen voor minstens 40.000 toe schouwers met de gigantische cijfers 6-0, 6-2,6-1. Mats Wilander won hiermee 100.000 en McEn roe kreeg de tweede prijs van 'slechts" 50.000. Niemand had dit verwacht, want McEnroe was de grote favoriet die in de halve Finale Connors zonder moeite versloeg, terwijl Wilander pas na tiebreak Iwan Lendl kon ver slaan. Connie van Benthum heeft flink kou gevat tijdens de ochtendtrai- ning. Ze was buiten gaan trim men en werd bevangen door de kou. Ze heeft een longontsteking en ligt in het ziekenhuis. Ze kan waarschijnlijk wel meedoen aan de Europese kampioenschap pen, maar of ze in de prijzen valt...? Maarten en Michel Johannes Paulus II is volkomen op de hoQgte van de beroering die er in Nederland rondom zijn bezoek heerst. Dat zegt aartsbis schop Simonis, die in Rome de laatste voorbereidingen voor het bezoek aan Nederland treft. „In december, toen ik ook met de paus dineerde, vroeg hij me naar de sfeer in Nederland en toen heb ik hem heel realistisch pro beren te schetsen hoe de zaken lagen. Zo realistisch zelfs dat hij me lachend vroeg: zou ik eigenlijk wel komen? Ik kon hem geluk kig ook vertellen, dat honderd duizenden mensen in Nederland blij zijn met zijn komst, maar al leen minder in de publiciteit ko men dan de tegenstanders". Simonis erkende zeer ongeluk kig te zijn over de zin die hem vorig jaar „is ontvallen", name lijk dat alleen zij die loyaal in de kerk staan, tot de paus kunnen worden toegelaten. „Ik wil de loyaliteit van kritische katholie ken absoluut niet in twijfel trek ken", zei hij, ook met betrekking tot de schrijvers van de open brieven, die onder de titel 'Uit de grond van ons hart' in Nederland zijn gepubliceerd. Wel vraagt hij zich af of „loyale oppositie" in de kerk wel mogelijk is. „Als bis schoppen liederlijk leven, dan is oppositie niet alleen geoorloofd, maar noodzakelijk. Maar als zij alleen het geloof en de zedenleer van de kerk verkondigen, is er voor oppositie geen plaats". Overigens is de paus van het bestaan van het boek op de hoog te, want hij heeft er onlangs met kardinaal Willebrands over ge sproken. De redevoeringen in ons land zal de paus in het Ne derlands houden en hij oefent al maanden op de juiste uitspraak. „Maar laat de mensen vooral dui delijk weten dat ik geen gesprek in het Nederlands kan voeren", drukte hij de aartsbisschop op het hart. IKV-conferentie - Het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) en de kerken houden dit najaar een conferentie over de vraag, waar om het kerkelijk spreken over de kruisraketten zo weinig invloed heeft gehad op de politieke par tijen. Dat is besloten tijdens het overleg tussen het IKV en de ne gen kerken die in het IKV sa menwerken, dat gisteren in Amersfoort werd gehouden. Bij het overleg waren ook de voorzit ter en de beide secretarissen van de Raad van Kerken in Neder land aanwezig. Het idee van de conferentie vloeit voort uit het onbehagen in de kerken dat de uitspraken van vorig jaar tegen de plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondgebied zijn „afgeketst op het bastion'van de politiek", zo als IKV-secretaris Mient-Jan het na afloop noemde. Pinksterboodschap - "In het Nieuwe Testament lezen wij hoe de gemeente van Christus destijds haar weg had te zoeken in een heidense wereld. Daarna is het christendom geleidelijk het gezicht van West-Europa gaan bepalen. Dit gegeven wordt vandaag meer dan ooit aange- 4 vochten de Kerk lijkt op haar retour te zijn". Zo begint de Pinksterboodschap, die het be stuur van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft gezonden aan kerke raden en predikanten. „Dat zou overigens wel de vraag kunnen doen rijzen of de oorspronkelijke heidense geest ooit helemaal echt is overwon nen", voegt het moderamen hier aan toe. Tussen de kerk in die be ginperiode en die van nu ziet het moderamen overeenkomsten. Veel van de huidige situatie is te herkennen in wat de apostel Paulus schrijft over de gemeente van Korinthe. "De gemeente moest destijds haar houding be palen tegenover de wufte levens stijl van een havenplaats met een cosmopolitische bevolking en te genover een sterk formalistische joodse denkwijze, die op sommi gen beslag had weten te leggen. In die situatie zegt de apostel :"Waar de Geest des Heren is, is vrijheid". Dat woord geldt, naar het mo deramen meent, voor de Kerk van alle tijden. De Pinksterbood schap houdt ons voor dat het al dan niet houden of verwerpen van uiterlijke gezagsregels niet mag worden vereenzelvigd met trouw aan het evangelie. Bijeenkomst - De stichting 'In de Rechte Straat' houdt van avond in verband met het paus bezoek een bijeenkomst in 'Het Bruggehoofd' aan de Steen- schuur 11 in Leiden. Sprekers zijn ds. H.J. Hegger uit Velp en cand. A.L. van Zwet uit Katwijk aan Zee. Aanvang 20 uur. Dalend ledental - Het aantal leden van- de Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN) blijft gestaag teruglopen. In 1984 was het ledenverlies rond 8.000, namelijk van in totaal 851.252 tot 843.310. Het aantal belijdende le den daalde van 483.116 tot 480.049. Het ledental verloopt sinds 1975 in steeds sterkere ma te, maar het verloop over 1984 is toch iets geringer dan in de twee voorgaande jaren. Enkele jaren geleden kwam de teruggang geheel voor rekening van de categorie doopleden. Thans wordt de teruggang onder doopleden geringer en die onder belijdende leden groter. CFO-oproep tot boycot - CFO-leden die werken bij de di verse bureaus en instellingen van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen en bij de protes tantse medefinancieringsorgani satie ICCO, hebben aangedron gen op een daadwerkelijke boy cot van Zuid-Afrika. CFO is de CNV-ambtenarenbond. De leden vragen het CNV te trachten het CDA te bewegen een dergelijk advies in politiek handelen te vertalen. Hij heeft verscheidene boeken geschreven. Zo publiceerde hij „De toekomst van de bijbelverta- ling" in 1975; de „Tekst van het Nieuwe Testament" in 1976; „Het huwelijk gewogen" 1978; „Het lezen van de Bijbel" in 1981 en kortgeleden verscheen van zijn hand „Ambten in de Aposto lische Kerk". Bijbelsmokkel - Het Ke- nyaanse Bijbelgenootschap is er nu achter, hoe het komt dat zo veel afnemers haar vestigingen voorbij lopen en zich elders van de zo broodnodige bijbels voor zien smokkelaars zijn de schul digen. Een onderzoek heeft aan getoond dat de goedkope bijbels het land binnenkomen uit Ugan da en Tanzania. De in het Kiswa- hili en Luo gedrukte exemplaren kunnen goedkoop worden aan geboden, omdat de munt van Ke nya verhoudingsgewijs sterk is. De smokkelaars wisselen hun geld gewoon op de zwarte markt, laden hun vracht bijbels in en doen vervolgens in Kenya het of ficiële bijbelgenootschap oneer lijke concurrentie aan. BEROEPINGSBERICHTEN - Nederlandse Hervormde Kerk: Aangenomen naar Raams- donk: C. S. Verwoert te Berli- kum; naar Vlaardingen (wijkge- meente Holy-Zuid): T. Zevenber gen te Den Haag. Christelijke Gereformeerde Kerk: Aangenomen naar Den Haag-Zuid: G. Leendertse te Apeldoorn-Centrum. Bedankt voor Huizen: J. Westerink te Urk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11