Ook in kleinmetaal studie naar 36 uur V&D wil op beurs aandelen uitgeven Boeren fel tegen extra melkkorting 'Geen ruimte voor koopkrachtimpuls' Overleg bij banken in het slop FNV én NCW tevreden DINSDAG 23 APRIL 1 l=M.l?M,',l|3 UTRECHT (GPD/ANP) Voor de 220.000 werknemers in de metaalnijverheid (klein metaal) zijn gisteren tussen werkgevers en bonden in principe arbeidsvoorwaarden overeen gekomen die bijna gelijk zijn aan die in de metaalindustrie (grootmetaal). Daarmee is ook de laatste grote cao afgesloten zonder concrete afspra ken over invoering van een 36-uri- ge werkweek in 1986. Evenals bij Akzo en Philips zal er wel studie worden verricht naar verdere ar beidstijdverkorting. Deze studie is nodig om de problemen en effec ten te bekijken die een verdere ver korting van de arbeidstijd tot ge volg heeft in de rijwielherstelbe- drijven, de garagebedrijven, bij de loodgieters en de werknemers in de edelmetaalindustrie. "We hebben nu al grote moeite om vakbekwaam personeel te vin den om de openvallende bedrijfs tijd op te vullen. Het gaat om 26.000 bedrijven met een gemid deld personeelsbestand van acht", aldus een woordvoerder van de werkgevers in de kleinmetaal. Afgesproken is in elk geval om dit jaar nog 3500 jongeren extra op te leiden op de streekscholen. „Daaraan hebben we de afgelopen jaren te weinig aandacht geschon ken", erkenden beide partijen. Ook dit jaar zullen 60- en 61-jarige werk nemers gebruik kunnen maken van de extra regeling voor ver vroegd uittreden. Uit onderzoek is gebleken dat hiervan 1100 werkne mers gebruik kunnen maken. Deze openvallende plaatsen zullen door 800 nieuwe werknemers kunnen worden opgevuld. Overeengekomen is dat de werk gevers voor een periode van 24 maanden 100 procent ziektegeld en een aanvulling op de wao tot 100 WINST ESSO - De Amerikaanse oliemaatschappij Exxon (Esso) heeft in de eerste drie maanden van dit jaar een winst behaald van 1,32 miljard dollar, tien procent minder dan in de eerste drie maan den van het afgelopen jaar. De om zet verminderde met 7,3 procent tot 23,09 miljard dollar, zols giste ren in New York bekendgemaakt. Exxon schrijft de achteruitgang van de resultaten toe aan de gang van zaken op de wereldoliemarkt, aan de vertraging in de groei van de Amerikaanse economie en aan de hoge koers van de dollar. Kort Zakelijk procent van het loon zullen beta len. De feitelijke salarissen zullen per 1 mei met 1,5 procent worden verhoogd. In oktober krijgen de werknemers nog een eenmalige uitkering van 0,5 procent van het jaarinkomen. Verzekeraars, banken De Dienstenbond FNV dreigt de verzekeringsmaatschappijen in een open brief de cao-onderhande lingen af te breken als niet wordt ingegaan op de eisen tot verkorting van de werkweek tot 36 uur en uit betaling van de prijscompensa- tie.In de open brief zegt de Dien stenbond dat de verzekeraars wel de toekomst verzekeren maar dat niet willen doen voor het eigen per soneel. "De verzekeraars wensen hun eigen werkgelegenheidspro bleem niet aan te pakken", aldus de brief. "In 1990 zou zelfs een 32- urige werkweek met volledige her bezetting niet eens toereikend zijn om alleen al het eigen aantal ar beidsplaatsen op peil te houden" AMSTERDAM (GPD/ANP) - Zo wel het christelijk werkgeversver bond NCW als de de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) zijn tevreden met de tot nu toe bereikte cao-resultaten. Terwijl het NCW meent dat het 'sjabloondenken' over verdere arbeidstijdverkorting in de industriële cao's is doorbro ken, meent de FNV juist dat de stap naar een kortere werkweek nu onvermijdelijk zal zijn. Het FNV-bestuur erkent de moeilijkheid voor een groot aantal werkgevers om nu te garanderen dat de 36-urige werkweek in 1986 wordt ingevoerd. Maar volgens fe deratiebestuurder Stekelenburg is wel „het bedje voor de 36 uur ge spreid". Voor 200.000 werknemers ADVERTENTIE Mijnwerkers De Britse mijnwerkers, die in maart na een staking van bijna een jaar weer aan het werk gingen, hebben gisteren het aanbod van een loonsverhoging van 12,5 pro cent zonder stemming aanvaard. Vakbondsleider Arthur Scargill waarschuwde echter voor nieuwe acties als de genationaliseerde Ko- lenraad de bedrijfstak inkrimpt. De 186.000 Britse mijnwerkers krij gen een loonsverhoging van 10 tot 14 Pond (43 tot 60 gulden) per week. Het gemiddelde weekloon bedraagt 165 Pond (718 gulden). CBS De Amerikaanse televisiemaat schappij CBS heeft maandag una niem een overnamebod van Ted Turner verworpen, omdat het 'ab soluut onvoldoende' zou zijn voor de aandeelhouders en 'schadelijk voor de belangen van CBS'. Turner wil 67 procent van de CBS-aande- len overnemen voor 5,2 miljard dollar. Turner zei dat als de overna me doorgaat, hij de leiding over de raad van commissarissen zal over nemen om zijn eigen televisiemaat schappij te fuseren met CBS. Ver der wilde hij die onderdelen van CBS verkopen die geen uitzendin gen verzorgen, evenals de radiosta tions en het televisiestation in Phi ladelphia. Frisdranken In het voor de frisdrankenindus trie en -handel moeilijke 1984 - da lende binnenlandse markt en stij gende importen - is de produktie gestegen van 969 tot 982 miljoen li ter. Deze stijging moet echter voor namelijk aan de export worden toegeschreven. Deze steeg van 250 tot 330 miljoen liter, zo staat in het jaarverslag van de Algemene Ne derlandse Bond van Frisdranken fabrikanten en Groothandelaren in Dranken. De import steeg aanmer kelijk van 98 tot 125 miljoen liter, waardoor de Nederlandse fabri kant vorig jaar zijn aandeel op de binnenlandse markt zag dalen van 88,1 tot 83,9 procent. Prijsverlagin gen zijn voor de consument geen stimulans gebleken tot extra inko pen. Winst Grootint Grootint (offshore-werf) heeft in 1984 ruim 24 miljoen gulden netto verdiend, een stijging van 7 pro cent ten opzichte van 1983, toen de nettowinst bijna 23 miljoen be droeg, zo heeft het bedrijf meege deeld. Voor 1985 moet echter reke ning worden gehouden met een la gere winst omdat in de tweede helft van het jaar het produktieap- paraat wellicht niet volledig bezet is, zo blijkt uit het bericht van de onderneming, die zich bezighoudt de bouw van bruggen, kranen en andere staalconstructies. Eenvurehouten stelling als: HI-FI KAST 208 x 100 x 30 AMSTERDAM (ANP) - Vendex In ternational (V en D) wil over enige jaren naar de beurs, zo heeft het concern gisteren meegedeeld. Aan de aandeelhouders, die op 13 juni vergaderen, wordt voorgesteld de besloten vennootschap die Vendex nu is te wijzigen in een naamloze vennootschap. Het concern wil na de aandeel houdersvergadering met nadere mededelingen komen. Er zal voorts worden voorgesteld alle be langen van het concern te concen treren in Vendex International. Over het per 31 januari geëindig de boekjaar 1984/1985 heeft Ven dex een nettowinst geboekt van 236 miljoen gulden tegen 190 mil joen over het voorgaande boekjaar, een stijging van 24 procent. De handelsomzet steeg met 18,5 pro cent tot 14 miljard gulden (vorig Ook in het bankbedrijf (100.000 werknemers) zijn er volgens be stuurder H. Hofstee van de Dien stenbond problemen op bijna alle fronten. Na afloop van de tweede onderhandelingsronde verklaarde Hofstee gisteren dat de banken af willen van het systeem van auto matische prijscompensatie, dat ze het ziektegeld alleen willen aanvul len als de bonden op andere pun ten wat van hun eisen laten vallen en dat ze niets voelen voor een col lectieve arbeidstijdverkorting. De werkgevers hebben wel voor stellen gedaan om per jaar 2500 jongeren aan te trekken op basis van een leer-werkplan. Maar de sa larissen die ze de jongeren willen bieden zijn volgens Hofstee van dien aard, "dat je je af moet vragen of ze straks geld mee moeten bren gen om bij een bank te mogen werken". Het overleg is vandaag voortgezet, maar het ziet er naar uit dat de onderhandelingen zeker tot begin mei worden voortgezet. Vraag de ideeënfolder en prijslijst gratis! jaar 11,8 miljard). Ook voor dit jaar verwacht het concern een hogere nettowinst ondanks de stagneren de koopkracht in Nederland. Vendex International is de afge lopen jaren snel gegroeid, mede door overnemingen van een groot aantal bedrijven met uiteenlopen de activiteiten. Behalve de V en D- warenhuizen omvat het concern in de meubel-en doe-het-zelfbranche Van Reeuwijk en superDoe. In de kledingsector bezit het Kreym- borg, Hunkemöller, Claudia Stra- ter, Nieuw Engeland en Perry Sport. Vendex zit voorts in de foto film-en electronicasector (Heij- mans, Valkenberg), brillen (Rinck) en juwelen (Siebel). In de levensmiddelensector be horen Edah, Torro en Konmar tot de bekendste werkmaatschappij- is de 36 uur voor dit jaar al afge sproken en de werkgevers-blokka de om het in de overige cao's af te spreken is doorbroken, aldus Ste kelenburg. De eenmalige uitkering, die in middels in een aantal eenjarige ca o's is bedongen, ziet de FNV vooral als 'voorfinanciering' voor verdere arbeidstijdverkorting in 1986. „Wanneer je de 36-urige werkweek in 1985 nog niet kunt realiseren, maar daarover wel afspraken hebt voor volgend jaar, moetje dat geld voorlopig gebruiken voor de porte monnees van je mensen", aldus FNV-voorzitter Wim Kok gisteren tijdens een persconferentie. Volgens NCW-secretaris F.S. van Hove is de wens de vader van de gedachte voor minister De Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) en de toekomstige FNV-top- mannen Pont en Stekelenburg, als ze zeggen dat de 36-urige werk week voor iedereen dan wel niet dit jaar maar dan toch volgend jaar of in 1987 doodnormaal zal zijn. De resultaten van de cao-onderhande lingen in de industrie wijzen vol gens hem een heel andere richting uit. Van Hove concludeert uit de cao uitkomsten dat de discussie over de 36-urige werkweek voor ieder een als eenvoudig model voor ar beidsduurverkorting en werkgele genheidsbeleid voorbij is. Arbeids tijdverkorting op maat staat nu weer centraal en de collectieve 36- urenweek is achter de horizon ver dwenen, zo constateert hij. Hij meent dat de redelijkheid na een moeizaam proces heeft gewon nen en noemt dat des te opmerke lijker, omdat politici uit oppositie en regeringsfracties en leden van het Kabinet niets nagelaten de 36- uur te populariseren. Op dat punt werden politiek en vakbeweging eikaars gevangene. De werkgevers gaan volgens Van Hove wel duide lijk door met het proces dat in gang is gezet met het Stichtingsakkoord van november 1982. De werkge vers zeggen alleen veel duidelijker dan toen dat ze geen heil zien in collectieve arbeidsduurverkorting. DEN HAAG - In Den Haag is gisteren het 175-jarig bestaan van het Staatstoezicht op de Mijnen gevierd. Ter gelegenheid hiervan kregen prinses Margriet en Pieter van Vollenhove een boek en een stropdas aangeboden. (foto ANP) 'Goud-export Achilleshiel Zuid-Afrika' ENSCHEDE/AMSTERDAM (ANP) - Een boycot van de gou daankopen in Zuid-Afrika is volgens de emeritus hoogleraar J. Uytenboogaart het meest ef fectief om het apartheidssys teem in dat land weg te krijgen. Tijdens een lezing in het kader van een actieweek tegen apart heid in Enschede stelde hij dat de export van dit edelmetaal essentieel is voor de economie van dit land. „Zuid-Afrika kan niet een paar jaar zonder de inkomsten uit de goudexport", aldus prof. Uytenboogaart. Een boycot van vooral goud is in zijn ogen van de enige mogelijkheid tot vreedzame oplossing voor de problematiek van Zuid-Afrika. Hij vreest echter dat Zuid-Afri ka als straf de export van ferro, mangaan, chroom, vanadium en ook platina stop zet. Voor Zuid-Afrika is dat van weinig betekenis, maar voor de metaalindustrie in bijvoor beeld de VS en de Europese Gemeenschap des te meer. De FNV zal bij de Nederland se regering opnieuw aandrin gen op een verbod van Neder landse investeringen in Zuid- Afrika en op verscherpen van sanctiemaatregelen tegen het apartheidsregiem. Voorzitter Wim Kok liet gisteren in Am sterdam weten dat de FNV de komende tijd gaat meewerken aan een campagne tegen in Zuid-Afrika opererende multi nationals, die door de interna tionale vakbeweging in nauw overleg met de onafhankelijke zwarte vakbeweging in Zuid- Afrika zal worden opgezet. DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap wijst de extra korting op de melkproduktie van 1,2 pro cent af. Het vindt dat minister Braks van landbouw en visserij, die vorige week de korting op de melkproduktie voor dit jaar ver hoogde van 8,65 naar 9,85 procent voor het melkprijsjaar april '85/'86, voorbarig is geweest door er vanuit te gaan dat de extra korting van 0,9 procent die de ministers van land bouw van de Europese Gemeen schap vorig jaar hebben afgespro ken ook werkelijk doorgaat. De minister ondergraaft daar mee volgens het schap zijn eigen onderhandelingspositie in Brussel, waar de EG-landbouwministers momenteel Vergaderen over de landbouwprijzen. Ook een groep boeren uit het Noorden heeft de re gering gisteren aangeraden „goed in de oren te knopen" dat ze het zat zijn. „Als er niks gebeurt, dan ko men er andere acties, en die komen harder aan", aldus Symen Reitsma gisteren namens de Friese en Gro ningse boerenorganisaties tegen staatssecretaris Ad Ploeg (land bouw) in Den Haag. „We willen geen drup meer dan die 8,65 beta len". Het ziet er intussen naar uit dat alleen Nederlandse, Duitse, Ierse en Italiaanse zuivelproducenten over hét lopende melkjaar een su perheffing moeten betalen die doorgesluisd wordt naar Brussel. Voorlopige cijfers die Braks giste ren in Brussel verstrekte laten zien dat alleen deze landen in het lopen de jaar meer melk produceren dan vorig jaar is afgesproken. De pro duktie in de gehele EG zat op 1 maart wel goed. Die moest name lijk met (gemiddeld) 4,2 procent omlaag en dat percentage was op 1 maart precies bereikt. De Westduitse minister van land bouw Kiechle heeft voorgesteld de extra korting een jaar uit te stellen om de melkveehouders de gele genheid te geven verder te wennen aan de superheffing. Met uitzonde ring van Braks voelen de andere EG-landbouwministers en de Eu ropese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) niets voor uit stel. Het is echter niet uitgesloten dat de Nederlandse boeren dit jaar toch nog een iets grotere prijsver hoging (of een geringere verlaging) voor hun produkten in de wacht slepen dan oorspronkelijk door de EG-commissie was voorgesteld. De voorzitter van de Europese landbouwraad, de Italiaanse minis ter Filippo Pandolfi, heeft gisteren in Brussel een voorstel voor een compromis op tafel gelegd, waarin hij onder meer de suggestie doet de door de EG-commissie voorge stelde verlaging van de positieve monetaire compenserende bedra gen (MCB's) niet te laten doorgaan. Dat zou voor de Nederlandse en de Westduitse boeren een klein, tijde lijk prijsvoordeel betekenen. Afge sproken is dat de MCB's in elk ge val op 1 april 1987 afgebroken moe ten zijn. Volgens de Nederlandse minis ter ir. G. Braks is met dit voorstel de kans gestegen dat er deze week nog een Europees landbouwprijs- besluit valt. Volgens de bewinds man staat het vast dat de land bouwministers ook morgen zullen vergaderen en dat kan er op wijzen dat men tot een besluit wil komen. Volgens anderen echter zal een prijsbesluit pas in de maand mei vallen. en. De Divisie Postorder omvat on der meer Keurkoop, Lekturama en het Nederlands Talen Instituut. Op financieel terrein is Vendex actief in verzekeringen (Vendopolis) en bezit het concern een bank, Staal Bankiers. Schoonmaakbedrijven (Cemsto), wasserijen, uitzendbu reaus (Dactylo, Vedior, ASB), en computers behoren tot het om vangrijke pakket produkten en diensten die Vendex in het con cern heeft ondergebracht. Vendex heeft voorts een belang van 41 procent in KBB (Bijenkorf, Hema, Maxis), van 25 procent in de P C groep en van bijna 20 pro cent in het slagerij concern De Vleeschmeesters. Het concern heeft voorts een fors aantal buiten landse belangen in met name de Verenigde Staten, Brazilië en Ja pan. Fokker: geen vrees voor de concurrentie AMSTERDAM (ANP) - Fokker verwacht dat de winst dit jaar ver der kan stijgen. De vliegtuigbou wer is er zeker van dat de nieuwe Fokker 50 en de Fokker 100 een goede positie innemen op de markt voor vliegtuigen voor de korte en middellange afstand. Er wordt wel bij aangetekend dat het verwachte verdere herstel van de luchtvaart in 1985 nog slechts aarzelend tot ui ting zal komen in bestellingen, zo blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag. Het bedrijf verkocht vorig jaar acht F-27's en acht F-28's. Dit weer spiegelt de stagnerende vraag naar nieuwe vliegtuigen. Verder wer den acht tweedehands F-28's ver kocht, die waren ingeruild. Ver heugd is Fokker dat op de drempel van 1985 voor de nieuwe nog op pa pier staande Fokker 50 en Fokker 100 marktopeningen konden wor den bereikt, terwijl in de eerste maanden van 1985 verkopen voor de F-27 en F-28 konden worden ge boekt. Het afgelopen leefde de drukte op de ontwerpafdelingen duidelijk op, terwijl de aanvankelijke over capaciteit in de fabriekssector in de loop van het jaar snel afnam. De personeelssterkte groeide met 675 tot 9.055. Fokker kon de nettowinst vorig jaar opvoeren van 18 miljoen tot 23,5 miljoen gulden. De omzet steeg slechts en wel met 2 procent tot 1,5 miljard. Het bedrijfsresul taat daalde van 55 miljoen tot 29 miljoen gulden. Fokker stopte zelf 25 miljoen gulden (in 1983: f3 mil joen) in de ontwikkeling van de nieuwe vliegtuigen. De investerin gen verdubbelden bijna vorig jaar van 24 miljoen tot 43 miljoen gul den. Olivetti De Italiaanse elektronicaprodu- cent Olivetti heeft het afgelopen jaar een winst gemaakt van 365 miljard lire, ongeveer 630 miljoen gulden, Dat is twintig procent meer dan in 1983, zo heeft het con cern bekendgemaakt. De omzet bedroeg 4587 miljard lire, bijna 8,2 miljard gulden. De verbetering van het resultaat lijkt de snelle uitbreiding van het concern op het gebied van kantoorautomatisering en activi teiten als de produktie van meel spijzen te rechtvaardigen. Vorig jaar nam Olivetti, die voor 25 pro cent in handen is van de Ameri kaanse AT and T, een belang van 49 procent in de Britse computer fabrikant Acorn. Ook redde Olivet ti de noodlijdende voedselfabri- kant Buitoni Perugina van de af grond. President-directeur Carlo de Be- netti lijkt Giovanni Agnelli, de Fiat-topman die de naam geniet de beste directeur van een particulie re onderneming in Italië te zijn, naar de kroon te steken. Sinds Be- nedetti in 1978 de leiding overnam heeft hij Olivetti van een schrijfma chinefabrikant gemaakt tot een van de meest vooraanstaande on dernemingen op het gebied van ge gevensverwerking. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De sterk geste gen winstgevendheid van de be drijven mag er volgens Duisenberg niet toe leiden, dat van verdere las tenverlichting wordt afgezien -in ruil voor stimulering van de com- sumptie, hoewel dat de perspectie ven voor de binnenlandse markt zou verbeteren. Hij beroept zich daarbij op psy chologische factoren. "De winst op het vlak van de particuliere beste dingen moet worden gezet tegen over de schade aan de investe ringsbereidheid", aldus Duisen berg. "Het gaat om slechts ander half miljard gulden, nog geen half procent van het Nationaal Inko men en het effect zal per saldo nog geringer zijn: ook lagere lasten voor het bedrijfsleven leiden tot meer bestedingen. Voor zo'n klei ne impuls moetje wel weten watje doet. Het gaat immers om lasten verlichtingen, die het bedrijfsleven al zijn beloofd". Financieringstekort Volgens de president van de Ne- derlandsche Bank zal op termijn wel aangestuurd moeten worden op verdere matiging van de loon kosten door lastenverlichtingen om de prijs van arbeid ten opzichte van kapitaal verder te verminde ren. "Een klein wondertje" noem de in dat verband de loonmatiging in het afgelopen jaren, die zich naar het zich laat aanzien ook dit jaar de loonsomstijging zal beper ken tot slechts een procent. Bij het verlichten van loonkos ten door politieke ingrepen kan volgens hem wel kan gedacht wor den aan verschuivingen, zoals het afschaffen van investeringssubsi- Duisenberg: staatsschuld nog veel te groot Duisenberg: draconisch beleid in Denemarken werpt vruchten af (foto ANP) dies (WIR-premies) die naar het buitenland verdwijnen, maar (voorlopig) niet aan een lagere pre mies of belastingen die ten koste gaan van het financieringstekort, dat dit jaar terecht zal komen op het nog 'teleurstellend hoge' ni veau van 8,5 procent van het Natio naal Inkomen, als tenminste de aangekondigde extra bezuinigin gen er komen. Ook Duisenberg vindt een toena me van de particuliere consumptie met IV2 procent dit jaar aan de ma gere kant, "maar we zijn nog niet zover met de revalidatie dat we aan een groei-impuls toe zijn, zoals in West-Duitsland" (waar het tekort is teruggebracht naar twee procent en forse belastingverlagingen in het vooruitzicht zijn gesteld, red.). Regeren blijkt moeilijker dan vooruitzien, zo constateert Duisen berg, die in zijn jaarverslag 'met spijt constateert' dat de staats schuld dit jaar voor het eerst de grootste begrotingspost is. "Het streven van dit kabinet was om het tekort met een procent per jaar te rug te brengen, dus vier procent in totaal. Niet omdat dat voldoende zou zijn, maar omdat maatschap pelijk gezien dat het hoogst haalba re zou zijn. Het blijkt niet meer dan anderhalf procent te worden. De tegenvallers zijn onvoldoende ge compenseerd. Tegenover 2Vfe mil jard gulden aan extra uitgaven, waarvan de helft structureel en dus blijvend, staan slechts tegenmaat regelen voor 300 miljoen". Rentelasten Er is dan ook nog geen reden om op de lauweren te gaan rusten, te meer omdat die lauweren volgens Duisenberg nog niet zijn verdient. Hij wijst er daarbij op dat alléén de stijgende rentelasten over drie jaar al meer zullen bedragen dan de to tale onderwijsbegroting. Daar komt dan nog bij, dat de inkom sten uit aardgas volgend jaar 'aan merkelijk' (met 2,5 miljard gulden of een procent van het Nationaal Inkomen) zullen teruglopen en kunnen worden weggestreept te genover die rentelasten. En tenslotte voert Duisenberg aan dat Nederland, samen met de Verenigde Staten, het enige land is geweest dat in 1984 de lasten voor de burgers heeft verlicht. Daarbij moet bedacht worden dat het uit gangspunt in de VS een tekort van 'bijna nul' was en dat de rekening van het Amerikaanse beleid nog gepresenteerd moet worden. De bankpresident spreekt in zijn jaarverslag opnieuw zijn zorg uit over het toenemende tekort in de VS. Dan kijkt hij liever naar Zweden De winst van de Nederlandsche Bank is vorig jaar gestegen van f 1,73 miljard naar f 1,97 miljard. De winst komt toe aan de staat. De baten ging van f 2,1 miljard naar f 2,3 miljard. De grootste inkomstenpost hierin, die van de rente op buitenlandse vorderingen, is gegroeid van f 1,6 miljard tot f 1,7 miljard mede door de gestegen dollar. De dochter Papierfabrieken Van Houtum en Palm leed opnieuw verlies. en Denemarken, landen die er in zijn geslaagd 'een aanzienlijke re ductie van het begrotingstekort te realiseren' door middel van uitga venbeperking en lastenverhoging. "In Denemarken is bepaald meer ingeleverd dan hier, maar de inves teringen zijn wel met 40 procent toegenomen. Een welhaast draco nisch beleid heeft daar wel dege lijk goede resultaten opgeleverd", aldus Duisenberg. "Ik zie dan ook niet in waarom wij tevreden zou den zijn met een groei van maar twee procent". Devaluatie Resteert nog één mogelijkheid om de binnenlandse bestedingen te stimuleren: lagere prijzen. En die zijn volgens Duisenberg wel binnen bereik. In de eerste plaats door de 'zeer welkome' daling van de dollarkoers, die inmiddels op gang lijkt gekomen en die nu al "een effectieve opwaardering van de gulden met een procent" met zich meebrengt. In de tweede plaats door een devaluatie (op waardering) van de gulden ten op zichte van een aantal andere Euro pese munten. Duisenberg wil daarbij geen steen in de vijver gooien. Maar na twee jaar van 'weldadige rust' bin nen het Europees Monetair Stelsel (EMS) zal een herschikking binnen afzienbare tijd volgens hem onver mijdelijk zijn, waarbij hij wijst op de uiteenlopende inflatiepercenta ges. Het zeer lage percentage in Nederland (vorig jaar 2,8) ten op zichte van dat in bijvoorbeeld Ita lië (9,2), Frankrijk (6,7) en België (5,3) zal bij aanpassing van de koersen leiden tot een 'duurdere' gulden. Het betekent ook, dat de bedrijven op de binnenlandse markt, in tegenstelling tot de ex porterende, er dan wat op vooruit gaan. Korter werken Herverdeling van arbeid blijft in tussen voor Duisenberg geen re medie voor de Nederlandse econo mie, die als zodanig nog steeds mank gaat aan structurele proble men als een hoog overheidstekort en de nog steeds hoge prijs van ar beid. Hij wijst er op dat het mensen met een baan sinds 1980 weliswaar met ongeveer 50.000 is toegeno men, maar dat' het verlies aan werkgelegenheid 260.000 arbeids jaren bedroeg. De stroom vrouwen en jongeren die zich op de arbeids markt meldt zal bovendien voorlo pig nog groot blijven. Alleen als er gëinvesteerd wordt zal dat economische groei en nieu we werkgelegenheid opleveren, zo benadrukt Duisenberg. Gebleken is dat in bedrijven waar uitbreiding van de produktiecapaciteit plaats vond de werkgelegenheid met 5V& procent toenam.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9