1 Gorbatsjov naar VN in september Argentijnse dictators in de beklaagdenbank De Philips Computerbus rijdt door ons land... 'Bootterroristen hadden opdracht van PLO-leiding' Soedan heeft zakenkabinet En dit zijn de haltes: ...deze Philipsbus mag U niet missen: Automatiseringsoplossingen voor alle bedrijven en beroepen. Top met Reagan verwacht De rijzende ster Alijev DINSDAG 23 APRIL 1985 EEnmm ADVERTENTIE MOSKOU (Rtr) De nieuwe Sowjetleider Michaïl Gorbatsjov zal de volgende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bijwonen en daar misschien Reagan ontmoeten. Dit heeft de hoofdredacteur van het Sowjetpartijblad Prawda, Vik tor Afanasijev gisteren verklaard. "Ik weet zeker dat Gorbatsjov naar de Algemene Vergadering zal gaan", zei hij. Hij bevestigde hiermee specula ties in het Westen dat Gorbatsjov de volgende zitting van de verga dering, in september, zal bijwonen. Afanasijev, lid van het centraal co mité van de Sowjet-Unie, verklaar de dat Moskou in beginsel instemt met een top. Volgens de hoofdre dacteur van de Prawda dient een top tussen Gorbatsjov en Reagan goed voorbereid te worden. "Er be horen enige akkoorden onderte kend te worden. Compromissen kunnen worden uitgewerkt. Het is onzin om te spreken over zo maar eén ontmoeting", aldus Afanasijev. Amerikaanse regeringsfunctio narissen hebben de laatste tijd ge probeerd de hoop op,een spoedige top te temperen door te verklaren dat de twee leiders elkaar in sep tember of oktober informeel zullen ontmoeten. Nadat Gorbatsjov in maart Konstantin Tsjernenko op volgde als leider van de Sowjet- Unie zijn hij en Reagan na een briefwisseling in principe overeen gekomen elkaar te ontmoeten, maar tijd en plaats moeten nog vastgesteld worden. Afanasijev, die de afgelopen twee jaar bij verscheidene gelegen heid nieuws heeft laten uitlekken naar het Westen, gaf ook een oor deel over het kersverse leiderschap van Gorbatsjov met de verklaring dat de Sowjet-Unie "blij is nu een jongere leider te hebben". De Verenigde Staten zijn niet of ficieel op de hoogte gebracht van een bezoek van Gorbatsjov aan de Verenigde Naties. Dit heeft een woordvoerder van het State De partment gisteren in Washington bekendgemaakt. MOSKOU Gejdar Alijev spreekt gelegenheid van de herdenking van de geboorte van Lenin, 115 jaar gele den. Zijn eerste plaats in de rij van sprekers zou duiden op een belangrij ke plaats in de Sow jethiërarchie, aldus Kremlin-kijkers. (foto tassi TEL AVIV - De 28 palestijnse guerrillastrijders die het afgelopen weekeinde door de Israëlische ma rine voor de kust van Tel Aviv zijn onderschept, hadden van Abu Ji had, de plaatsvervanger van PLO- leider Jasser Arafat, persoonlijk de opdracht gekregen zoveel mogelijk mensen in Israël te doden. Dat zou den de acht overlevenden hebben verklaard die uit zee waren opge- T, pikt, nadat een Israëlische pa- ^■rem^lJl Congrespaleister trouilleboot het schip van de pale- tic stjjnen zinken had gebracht. door Taco Slagter KHARTOEM (AP) - De Soedane- se militaire raad heeft gisteren de vorming bekendgemaakt van een burgerlijk zakenkabinet onder lei ding van de voorzitter van de art senvakbond, Dafallah el-Gazouli. In een toespraak voor radio en televisie maakte de leider van de raad. generaal Abdoel Rahman Swar el-Dahab bekend dat de Zuidsoedanees Samuel Aro Bol is benoemd tot vice-premier en mi nister van irrigatie. De benoeming van Dafallah werd al alom verwacht. Zijn vak bond liep in de voorhoede van de beweging die vooraf ging aan de militaire staatsgreep tegen presi dent Gaafar Nimeiri. Dafallah is huisarts er^ wordt door waarnemers beschouwd als 'socialist, maar geen communist.' De militaire raad behoudt de wet gevende en uiteindelijke macht in het land. El-Dahab heeft beloofd dat een volledig burgergezag bin nen het jaar zal worden hersteld. Naast Bol zijn nog twee minis ters uit het zuiden atkomstig. De militaire raad die twee weken gele den de macht overnam van presi dent Nimeiri, behoudt haar in vloed in de regering met de benoe ming van generaal Osman Abdulla tot minister van defensie. De be roepsdiplomaat Ibrahim Taha Buitenland kort EI Salvador Het Salvadoraanse leger heeft twee leiders opgepakt van linkse guerrillaorganisaties. Het gaat om Nidia Diaz, één van de vertegen woordigers van de guerrillabewe ging tijdens'de mislukte vredeson derhandelingen met de regering in oktober vorig jaar. De ander is Na poleon Romero, één van de belang rijkste militaire en politieke strate gen van de het verzet. Volgens le- gerwoordvoerder majoor Aviles heeft Diaz donderdag verwondin gen opgelopen en werd zij gepakt in het midden van het land. Rome ro werd gevangen genomen in het zuiden op 11 april, aldus Aviles. Griekenland De Griekse president Christos Sartzetakis heeft gisteren het ver zoek om vervroegde verkiezingen van de regerende Panhelleense So cialistische Beweging (PASOK) gehonoreerd. Op 2 juni zullen de Grieken naar de stembus gaan voor een nieuw parlement. Bestand Libanon De christelijke militie „Libanese strijdkrachten" heeft gisteren een zijdig een staakt-het-vuren afge kondigd rond Sidon. Kort voor het ingaan van het bestand laaide de strijd even fel op, maar na enige tijd namen de beschietingen op de Zuidlibanese kustplaats in hevig heid af. Aan beide zijden van de frontlinie waren echter nog af en toe explosies en geweervuur te ho- ren.De strijd in en om Sidon, die begon op 18 maart, heeft aan ruim honderd personen het leven ge kost. Ongeveer vijfhonderd men sen werden gewond. De gevechten dwongen 60.000 palestijnen hun huizen in de kampen te verlaten. Nicaragua De Sowjet-Unie heeft vandaag tegengesproken dat zich Russisch militair personeel bevindt in het noorden van Nicaragua. De bewe ring daarover van de Amerikaanse president Reagan werd door het partijblad Prawda een provocatie genoemd, bedoeld om de aanvraag van gelden voor anti-sandinisti- sche rebellen door het Amerikaan se Congres te drukken. 'Door naar zulke absurde bedenksels te grij pen, wordt gepoogd de werkelijke oorzaken van de spanningen m Midden Amerika te camoufleren', aldus de Prawda. Ayoub, tot nu toe ambassadeur van Soedan in Kenia, is de nieuwe minister van buitenlandse zaken. De vorming van een overgangs regering heeft op zich laten wach ten wegens politieke controverses tussen de meer dan 80 vakbonden en 30 politieke partijen van het land over de samenstelling van het kabinet. Geen van de 16 ministers bekleedde die functie ook tijdens het bewind van Nimeiri. De partijloze premier El-Gizouli verklaarde dat de nieuwe regering zich het komende jaar voor drie hoofdtaken geplaatst ziet: het uit schrijven van algemene verkiezin gen, het opstellen van een grond wet en het overdragen van de macht aan het volk. Daarnaast moet de regering een einde zien te maken aan de burgeroorlog in het zuiden van het land, en moet zij proberen de stagnerende econo mie van Soedan nieuw leven in te blazen, zo zei de premier. Libië Libië en Soedan hebben beslo ten de diplomatieke betrekkingen te herstellen,. Dit is gisteren be kendgemaakt in een bericht van de Libische staatsradio, dat in Lon den werd opgevangen. Momenteel brengen twee Soeda- nese militairen een bezoek aan Li bië, dat in onmin leefde met de af gezette Soedanese president Gaaf- ar Nimeiri. Eén van de militairen, Fadlallah Burmah Nasir, heeft vol gens de staatsradio in Tripoli ver klaard dat zijn bezoek moet wor den gezien als 'een uiting van onze herhaalde wens om de broederlijke betrekkingen te herstellen en de oude banden tussen de twee vol ken aan te halen.' Fadlallah sprak woensdag met de Libische leider kolonel Gaddafi. Naast opening van ambassades in de beide hoofdsteden is men over eengekomen dat beide nationale luchtvaartmaatschappijen kanto ren openen in Tripoli en Khar toem. MOSKOU (Rtr/DPA) - Politburo- lid. Gejdar Alijev was gisteren in Moskou de eerste spreker tijdens een bijeenkomst ter herdenking van de 115e geboortedag van Le nin. Het houden van deze rede wordt in de Sowjet-Unie als een grote eer beschouwd en is een aan wijzing voor een hoge plaats in de partij-hiërarchie. Ook Michaïl Gorbatsjov en de vroegere partijleiders Andropov en Tsjernenko traden in het verleden op als belangrijkste spreker tijdens Russiscne iiuuiuMctu enisuge pro blemen met zijn gezondheid. Enkele Westerse diplomaten ver klaarden dat het optreden van Alij ev er ook op zou kunnen duiden dat hij vandaag zal worden be noemd als secretaris van het cen traal comité belast met ideologie, een van de invloedrijkste posities in de Sowjet-leiding. Tijdens zijn redevoering onder streepte Alijev dat de Sowjet-Unie bereid is in Genève „compromis- i te sluiten, op basis van gelijk- raëlische marine het schip met "terroristen" tot zinken. Het dode lichaam van een van de palestijnen werd na een zoekactie geborgen. Van de andere 19 bemanningsle den wordt aangenomen dat zij eveneens zijn verdronken. Ze wa ren tussen de 20 en 22 jaar oud. Hoewel de admiraal niet wilde vertellen welke stad de palestijnse guerrillastrijders op het Oog had den om tijdens de onafhankelijk heidsdag komende donderdag aan slagen te plegen, staat vrijwel vast dat dat Tel Aviv zou zijn geweest. Ook wilde de legerofficier geen uit sluitsel geven over de haven van waaruit de vrachtboot was vertrok ken en uit welk land de palestijnen afkomstig waren. Zeerecht Op een persconferentie in Tel Aviv zei admiraal Avraham Ben- Shoshan dat de middelgrote vrachtboot (1000 ton) zaterdag- Volgens admiraal Ben-Sjoshan heeft Israël met de actie niet het zeerecht geschonden. Naar zijn deze herdenking. De bijeenkomst heid en gelijke veiligheid". Hij zei maandag werd bijgewoond verder dat het door Gorbatsjov af- het Po- gekondigde moratorium op de plaatsing van middellange-af- standsraketten en andere "tegen maatregelen", en het Russische voorstel om met ingang van 6 au gustus aanstaande alle kernproe ven te staken, ervan getuigen dat de Sowjet-Unie de loop van het wa- penbeheersingsoverleg wil verge makkelijken. sche kust via het radarscherm gesignaleerd. De kapitein schip met de naam "Atavirus" geen gehoor identiteit van boot en bemanning bekend te maken, negeerde vervol gens het bevel bij te draaien en probeerde er vandoor te gaan, al dus de Israëlische marine-com mandant. tionale wateren "terrorisme" be strijden. En dat doet Israël dan ook vprinpk ëHP intensief. De afgelopen zes jaar zijn twaalf schepen met Palestijnen aan boord voor de Israëlische kust onderschept, aldus de marine-offi cier. De guerrillastrijders hadden naar zijn zeggen de bedoeling aan slagen op drukke plaatsen in Israë lische steden te plegen. Alijev, die tevens een van de drie eerste-vice-premiers van de Sow jet-Unie is, wordt in Moskou getipt als een belangrijke kandidaat voor de opvolging van premier Nikolaj Tichonov. De 78-jarige premier heeft volgens waarnemers in de Nadat vanaf de oorlogsbodem te vergeefs was geprobeerd via de ra dio contact op te nemen met het Volgens de admiraal leerde Is raël haar les zes jaar geleden, toen verdachte^' schip: "werden'^twee waarschuwingsschoten gelost. Volgens de admiraal vuurde de be manning van het schip gericht te rug met anti-tankraketten en ge weerkogels. Daarop bracht de Is- Tel Aviv aanlandde en in het centrum hotelgasten gijzelde. Sindsdien patrouilleert de marine niet alleen in de territoriale wate ren, maar ook in open zee. Kolil: DDR permanente afperser LONDEN (AP) - De betalingen die West-Duitsland doet om men sen uit Oost-Duitsland te laten emigreren zijn een 'permanente afpersing', zo heeft de Westduitse bondskanselier Kohl in een gis teren uitgezonden Engels televisieprogramma gezegd. In een programma over de vooruitzichten van een herenigd Duitsland verklaarde de BBC dat West-Duitsland aan Oost-Duits land gemiddeld 40.000 gulden betaalt voor een gewone arbeider, 55.000 gulden voor een dissident en 100.000 gulden voor een arts. Toen Kohl over deze betalingen werd gevraagd, antwoordde hij: 'Ik denk dat we daartoe moreel verplicht zijn. En om geheel duide lijk te zijn, wij leven met een permanente afpersing.' Horst Brasch, een lid van het Politburo in Oost-Duitsland ontkende in het pro gramma dat zijn land dergelijke betalingen ontvangt. Kohl zei verder dat hij zich nog niet had kunnen neerleggen bij het idee dat Duitsland voor altijd gescheiden is. 'Als over de gehe le lengte van Groot-Brittannië een muur werd opgetrokken of prikkeldraad met mijnenvelden en zo, dan zou u ook niet zeggen 'ik heb me daar bij neergelegd',' zei Kohl. 'Zelfs het eind van het Derde Rijk, zelfs de vreselijke daden van Hitier en diens volgelingen kunnen niet het morele recht van de Duitsers wegvagen om zelf te bepalen welke weg zij in de geschie denis willen bewandelen,' vond de bondskanselier. ADVERTENTIE ZOETERWOUDE-RIJNDIIK Vrijdag 26 april Industrieterrein Grote Polder (ter hoogte van nr. 30) KATWIJK Donderdag 25 april Parkeerplaats bij werkplaats voorziening 't Heem (Heren weg 6) Industrieterr. Lageweg PHILIPS BUENOS AIRES (AFP/ANP) - In een klein rechtszaaltje in het hartje van Buenos Aires is gisteren het grootste proces in de Argentijnse geschiedenis begonnen. Voor het eerst zullen drie voormalige mili taire presidenten en zes ex-juntale den zich moeten verantwoorden voor de wandaden die onder hun bewind zijn verricht. De negen gedaagden, die van 24 maart 1976 tot 18 juni 1982 in Ar gentinië de touwtjes in handen hadden, moeten voor zes rechters van het Federale Hof van Beroep verschijnen. Zij worden beschul digd van grove schendingen van de rechten van de mens tijdens hun bloedige dictatuur. De maxi male straf die zij kunnen krijgen is levenslang. Het burgerlijk recht in Argentinië kent geen doodstraf. De openbare aanklager, de fede rale procureur Julio Cesar Strassè- ra, heeft naar eigen zeggen na zes maanden gerechtelijk onderzoek genoeg bewijsmateriaal verzameld om aan te tonen dat de negen mili tairen bevel hebben gegeven tot en verantwoordelijk zijn voor de gru welijkheden die zijn verricht uit naam van hun strijd tegen onder mijnende activiteit: illegale arres taties, ontvoeringen, plunderin gen, willekeurige detenties, marte lingen en moorden, waarbij ook duizenden mensen verdwenen. Onder de negen militaire leiders bevinden zich de drie ex-presiden- ten en generaals van de landmacht Jorge Rafael Videla (59), die van maart 1976 tot 1981 president was, Roberto Eduardo Viola (60), die in 1978 lid werd van de junta en in maart 1981 Videla als staatshoofd opvolgde, en Leopoldo Fortunato Galtieri (58), die in 1979 tot de junta toetrad, Viola in september 1981 af zette en twee maanden later zelf president werd. Voorts moeten nog drie admi raals - Emilio Eduardo Massera (59), Armando Lambruschini (58) en Jorge Isaac Anaya (58) - en drie luchtmachtgeneraals - Orlando Ra mon Agosti (60), Basilio Arturo Ig- nacio Lami Dozo (57) en Omar Do mingo Graffigna (59) - in de baklaagdenbank verschijnen. Van de negen loopt slechts Graffigna vrij rond. De anderen bevinden zich in voorlopige hechtenis, drie van hen wegens wanbeleid tijdens de Falkland-oorlog met Groot-Brit tannië in 1982. Jorge Videla. Martelcentra Een officieel rapport van de „Na tionale onderzoekscommissie naar vermiste personen", die in decem ber 1983 door president Raul Al- fonsin werd ingesteld, gaf aan dat onder het militair bewind 340 ge vangenkampen en martelcentra werden opgericht, waar alle perso nen die vermeende banden hadden met het verzet naartoe werden overgebracht. Bijna tienduizend mensen zijn gedood of verdwenen, aldus de officiële gegevens. Maar volgens organisaties voor de rech ten van de mens, onder andere de Dwaze Moeders van de Plaza de Mayo, zijn er in de „vuile oorlog" zeker drie a vier keer zoveel slacht offers gevallen. Volgens de door de Robert Viola. verzamelde getuigenverklaringen werden verdachten, alsmede hun familieleden en vrienden, gearres teerd of ontvoerd en naar de kam pen gestuurd, waar zij vastgehou den en vaak gemarteld werden. Sommigen zijn op summiere wijze veroordeeld en geëxecuteerd, maar de meesten zijn overleden aan de gevolgen van mishandelin gen of spoorloos verdwenen. Op de aantijgingen van openbare aanklager Strassera hebben de 22 verdedigers van de ex-juntaleden bekendgemaakt aan te zullen voe ren dat het bevel aan de strijd krachten de strijd aan te binden te gen subversieve elementen, met name tegen de guerrillabeweging Montoneros, al in 1975 werd gege ven door de wettelijke regering Leopoldo Galtieri. (foto's anpi van Maria Martinez „Isabel" Pe- ron. Zij willen zo aantonen dat de beklaagden, terwijl zij wel de glo bale verantwoordelijkheid dragen voor de campagne tegen de onder mijning, nooit direct bij de exces sen betrokken zijn geweest. De militairen hebben laten we ten niet bij het proces aanwezig te zullen zijn. Zij zijn alleen verplicht het voorlezen van de aanklacht als mede de uitspraak van het Hof bij te wonen. Wanneer zij dit noodza kelijk achten kunnen de rechters de verdachten echter wel bevelen, en indien nodig dwingen, te ver schijnen voor een confrontatie met getuigen. Onbevoegd Generaal Videla, de belangrijk ste man achter de coup waarbij de regering van „Isabel" Peron, de weduwe van de roemruchte poli tieke leider Juan Peron, omver werd geworpen, heeft laten weten dat hij geen medewerking zou ver lenen aan een civiele rechtbank, waarvan hij de bevoegdheid om te oordelen niet erkent. Andere me- debeklaagden hebben zich bij dit standpunt aangesloten. Enkele dagen nadat president Raul Alfonsin in december 1983 aan de macht kwam, gaf hij op dracht tot vervolging van de lei ders van de drie junta's opdat deze voor een militaire rechtbank zou den verschijnen. Deze kreeg zes maanden de tijd om de negen man nen te berechten. Ondanks de drie extra maanden die de militaire rechters kregen gaven zij in sep tember vorig jaar te kennen niet genoeg tijd te hebben gehad om bewijsmateriaal te verzamelen en verklaarden zich onbevoegd om een oordeel uit te spreken over hun aangeklaagde metgezellen. Zo kwam de zaak op 4 oktober terecht bij het Federale Hof van Beroep. Het proces, dat zeker drie maan den gaat duren en waarvan de Ar gentijnen de ontwikkelingen in be perkte uitzendingen op de televisie zullen kunnen volgen, betekent een politieke krachtmeting voor president Alfonsin. Wat de uit spraak ook zal zijn kan men nu al voelen aankomen dat deze in Ar gentinië alleen maar ontevreden heid teweeg zal brengen, zo ver luidt in Buenos Aires. Ontevreden zullen zijn de leden en sympathisanten van organisa ties voor de rechten van de mens, familieleden van vermisten en de genen die al twee jaar lang roepen dat „alle" schuldigen aan de ge pleegde excessen onder het mili tair regime berecht en gestraft moeten worden. De eventuele ver oordeling van de militaire top al leen zal hen niet bevredigen. Bo vendien vrezen zij dat het proces een amnestie voor de militairen zal opleven. Tot nu toe is in Argentinië nog geen officier wegens schendin gen van de rechten van de mens veroordeeld. Ook van de strijdkrachten en hun aanhangers, die in het proces een aantasting zien van het hele militaire apparaat, wordt verwacht dat zij misnoegd zullen reageren. Hun imago heeft al veel te lijden gehad onder het rampzalig econo misch beleid tijdens de dictatuur en de afgang tijdens de Falkland- oorlog. De militairen vrezen bo vendien dat op dit proces meerde re zullen volgen, waarbij allen die de methoden waarmee de „vuile oorlog" is gevoerd in praktijk heb ben gebracht voor de rechter zul len worden gedaagd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7