Kabinet positief over Star Wars WIEL Grote steden krijgen nadruk contactlenzen, das pas fijn. van der Laatste transport naar Polen V.d. Broek benadrukt voordelen Vrouwenhandel naar Nederland neemt toe Tweede Kamer kraakt jeugdplan Brinkman DINSDAG 23 APRIL 19B5 BINNENLAND PAGINA 5 BONN - De Nederlandse regering lijkt te zullen besluiten tot deelname aan het Ameri kaanse onderzoek naar een systeem voor ruimtedefensie ('Star Wars'). Dat kan worden afgeleid uit opmerkingen van de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en De Ruiter (defensie) tijdens een vergadering van de Westeuropese Unie (WEU) gisteren in Bonn. Hoewel het kabinet officieel nog geen standpunt heeft ingenomen, benadrukte vooral Van den Broek gisteren de voordelen van deelna me aan het 'Strategisch Defensie Initiatief van president Reagan, zoals de ruimtedefensieplannen of ficieel heten. Volgens Van den Broek zal af stand nemen van het Amerikaanse onderzoek vanzelf leiden tot min der invloed op wat er gaat gebeu ren. Hij zei bovendien letterlijk 'datje niet kunt wachten op de ant woorden op alle vragen voordat je besluit deel te nemen aan delen van het onderzoek'. Maar de minister zei wel dat een eventueel positief besluit van de Nederlandse regering om aan het onderzoek mee te doen 'nooit voor uit zal lopen op het eindresultaat en de strategische conceptie als zo danig'. Van den Broek had zich tot voor kort tegenover de Tweede Kamer beperkt tot de stelling dat 'de trein nu eenmaal rijdt' en dat het weinig zin heeft om aan de kant te blijven staan. In Bonn liet hij zich echter veel positiever over deelname aan het Star Wars-onderzoek uit. De ministers van defensie en buitenlandse zaken van de zeven WEU-landen (West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, België en Luxemburg) beraden zich ook vandaag nog over een eventueel gemeenschappelijk Westeuropees antwoord op de Amerikaanse uitnodiging om mee te doen aan het onderzoek. Volgens Van den Broek is het niet waarschijnlijk dat de zeven landen nu al tot een duidelijke con clusie zullen komen. Maar hij noemde het van groot belang dat 'Europa' zijn eigen dimensie in de discussie inbrengt. Als Europa straks enige invloed wil uitoefenen is het van belang dat er ook Euro pese samenspraak op dit punt is, aldus de minister. Eensgezindheid in dit stadium zal volgens de minister mogelijk niet stand houden als het onder zoek eenmaal op gang is gekomen, omdat sommige landen namelijk liever afzonderlijk met de Ameri kanen onderhandelen over techno logische samenwerking. 'Maar het belangrijkste is of we hier uiteen gaan en zeggen dat iedereen het maar voor zichzelf uitzoekt, of dat we een gezamenlijke benadering kiezen. Nederland is voor dat laat ste'. DEN HAAG (ANP) - Vrouwen handel lijkt in Nederland beslist geen maatschappelijk onbelang rijk verschijnsel te zijn. Volgens schattingen zijn de afgelopen jaren enkele duizenden vrouwen ver handeld naar Nederland. Er zijn geen aanwijzingen dat vrouwen handel afneemt, het neemt eerder toe. Om Nederland binnen te ko men wordt veel gebruikgemaakt van het schijnhuwelijk. Verder ma ken handelaren gebruik van de verschillende toelastingseisen die de Westeuropese landen hanteren. Door het betrekkelijk vrije grens verkeer in West-Europa is controle op binnenkomst uit de ons omrin gende landen moeilijk. Dat blijkt uit een onderzoek naar de aard en de omvang van vrou wenhandel in Nederland dat is ver richt in opdracht van staatssecreta ris Kappeyne van de Coppello (emancipatiezaken). Zij heeft de re sultaten gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden. Met het on derzoek is de staatssecretaris tege moet gekomen aan de toezegging in de nota over het beleid ter be strijding van seksueel geweld te gen meisjes en vrouwen. Het on derzoek dient om vrouwenhandel doelmatiger te kunnen bestrijden. Onder vrouwenhandel verstaan de onderzoekers handel in vrou wen, gericht op de overlevering aan prostitutie of een andere tak van de seksindustrie, onder dwang of misleiding of met vrijwillige me dewerking van betrokken vrou wen. Vrouwenhandel speelt zich duidelijk af in de criminele sfeer, waarbij vooral valse voorwendsels worden gebruikt om vrouwen in Nederland in de prostitutie te krij gen en dwang en geweld worden aangewend om ze er in te houden. Uit het onderzoek blijkt dat de vrouwenhandel sinds 1976 sterk is toegenomen. Aanvankelijk werden vooral Thaise vrouwen uit Zuid- Oost Azië verhandeld en vanaf 1980 worden als belangrijkste 'ex porteurs' Colombia en de Domini caanse Republiek genoemd en sinds kort Marokko en Ghana. De onderzoekers voerden ge sprekken met politie, veldwerkers en prostituées. Ook werd gebruik gemaakt van dossiers van recht banken en politie over vrouwen handel en zochten zij contact met ambassades. Naar schatting komt 25 tot 60 procent (variërend per plaats) van de raamprostituées uit een Derde-Wereldland, ook in ge sloten seksclubs zijn ze duidelijk aanwezig. Velen, zo niet de mees ten zijn het slachtoffer van vrou wenhandel. Zij komen onder valse voorwendsels naar Europa. Het meest gebruikt wordt de belofte van werk met een hoge beloning in dezelfde branche als waarin de vrouwen in het land van herkomst werkten. Dit economisch motief speelt voor veel vrouwen een rol vooral als zij kinderen of familie in eigen land moeten zien te onder houden. Ook spelen sociale motie ven mee, bijvoorbeeld als de vrouw ongehuwd moeder is. De onderzoekers bevelen aan de hier en daar beschikbare informa tie te bundelen. „Meer bekendheid over vrouwenhandel kan een be wustwording in de maatschappij op gang brengen dat het hier gaat om een serieus probleem dat be streden moet worden. Ook moet er een vorm van hulp en opvang voor de slachtoffers worden gecreëerd", aldus de onderzoekers. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren minister Brinkman (WVC) verweten dat zijn nota 'Jeugdbeleid' niet meer is dan een opsomming van alles wat er nu aan jeugbeleid gebeurt. De term 'symptoombestrijding' voor chro nische jeugdwerkloosheid, vanda lisme, drop-outs en drugsversla ving werd politiek gesproken ge meengoed en op de vraag naar een kabinetsvisie op de 200.000 jonge ren die jarenlang geen kans zullen hebben op een baan bleef de be windsman het antwoord schuldig. De grote afwezige was gisteren tijdens een uitgebreide commissie vergadering over het jeugdbeleid minister De Koning. Die gaat be halve over sociale zaken ook over STEEKPARTIJ (ANP) - De politie in Rotterdam heeft twee inwoners uit die plaats aangehouden, omdat zij ervan worden verdacht betrok ken te zijn geweest bij de dood van de 52-jarige Rotterdammer G. Wels. Het lijk van deze man werd gisteren aangetroffen in een wo ning aan de Hilledijk. De man is vermoedelijk door messteken om het leven gekomen. WAPENFONDST (ANP) - De rijks politie in Friesland heeft gisteren een 30-jarige veehouder uit Oude- ga (gemeente Gaasterland-Sleat) aangehouden op verdenking van verboden vuurwapenbezit. In een weiland van de veehouder werden het afgelopen weekeinde diverse geweren, een revolver en duizen den stuks scherpe munitie aange troffen. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. Het is nog niet duide lijk met welk doel de wapens wer den verstopt en wat de herkomst is. De veehouder is in verband met het onderzoek ingesloten. de werkgelegenheid en juist dat is volgens de oppositie de pijler waarop oplossingen moeten stoe len. Het enige wat Brinkman kon toe zeggen was dat hij overleg zal ple gen met zijn collega over een motie van CDA en PvdA waarin wordt gevraagd subsidies, regels en ande re initiatieven vanuit onderwijs en welzijnsinstellingen te bundelen om kansen van randgroepjongeren op de arbeidsmarkt te versterken. Brinkman over zijn nota: „Ik neem er geen letter van terug." En over de probleemgevallen: „Iedere jon gere zit wel eens in de pro bleempjes." Dat er problemen zyn sprak hij niet tegen. „Maar het hui dige instrumentarium brengt ons op termijn wel op koers." De bewindsman waarschuwde de Kamer tegen het „elkaar aan praten dat jongeren niks te vertel len hebben." Dat sloeg onder meer op de klacht van oppositiewoord voerder De Pree (PvdA) die het ka binet verweet dat de verlaging van de meerdeijarigheidsleeftijd van 21 naar 18 jaar - met garanties voor financiële onafhankelijkheid maar niet van de grond komt. Brinkman hield De Pree voor dat zijn voorganger, ex-staatssecreta ris en ex-minister Marcel van Dam, niet te beantwoorden verwachtin gen heeft gewekt met zijn belofte voor een zelfstandig woonrecht met achttien jaar. Oomen (CDA) bepleitte een ge richte aandrang op jongeren om een leer- of arbeidsplaats te aan vaarden. WD-woordvoerster Lu- cassen wil een folder over de drugsgevaren voor ouders van kin deren die twaalf jaar worden. Die moet in gezinsverband worden be sproken. De WD verwacht daar veel van. Dat alcoholmisbruik in Brinkmans nota onbesproken blijft vindt de WD 'jammer'. De Duitse minister van buiten landse zaken Genscher zei gisteren dat 'de Europeanen alleen samen in de ontwikkeling van nieuwe wa pentechnologie met de VS vrucht baar kunnen concurreren'. Van den Broek erkende overi gens dat door een Europese opstel ling binnen de NAVO het dilemma ontstaat tussen de behoefte van de Europese landen om die eigen di mensie in te brengen en het gevaar dat daardoor een wig wordt gedre ven, tussen de Europeanen en hun Amerikaanse bondgenoten. Versterking van de Westeurope se Unie - waar overigens zeven Eu ropese NAVO-landen geen deel uitmaken - moet echter geen doel in zich zijn maar juist een bijdrage aan het bondgenootschap leveren, zonder dat een kloof met de Ver enigde Staten ontstaat, vindt de re gering. Korthals Altes wil invoering persoonsbewijs doorzetten DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft geen bezwaren tegen de invoering een persoonsbewijs voor mensen jon ger dan 50 jaar. Voor ouderen die de oorlog bewust hebben meege maakt en de 'Ausweis' van de Duit se onderdrukker nog maar al te goed kennen, zou een persoonsbe wijs achterwege moeten blijven. Volgens de minister kan de legi timatieplicht een effectieve bijdra ge leveren aan de bestrijding van de criminaliteit. Het persoonsbe wijs is, aldus de bewindsman, on derwerp van gesprek in het kabi net. Het idee werd enige tijd gele den door de programcommissie van het CDA gelanceerd. Dat leid de tot heftige reacties, onder ande ren van WD-leider Ed Nijpels die zich daar toen sterk tegen verzette. Ziekenfondsraad zet vraagtekens bij receptriks AMSTELVEEN (ANP) - De Zie kenfondsraad zet vraagtekens bij de door staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) bere kende kostenbesparingen in 1983 door de invoering van de medicih nenknaak, de eigen bijdrage van een rijksdaalder per recept. Dit blijkt uit een ontwerpbrief aan de staatssecretaris die donderdag nog in de raad aan de orde komt. In de eerste plaats heeft de eigen bijdrage in 1983 geen 175 miljoen gulden opgebracht, zoals bij het opstellen van de schattingen voor 1984 is aangenomen, maar slechts 121 miljoen. Het verschil van 54 miljoen gulden is enerzijds veroor zaakt doordat de maatregel op 1 fe bruari werd ingevoerd en niet op 1 januari (verschil 11 miljoen) en in de tweede plaats doordat de op brengst 43 miljoen lager uitviel dan was verwacht. De raad vecht ook de medede ling van de staatssecretaris aan, dat er nog eens 80 miljoen gulden is bespaard door een vermindering van de consumptie van geneesmid delen. Kamervoorzitter Dolman (tweede van links) overhandigt transportondernemer Raben uit Winterswijk het gedenk-geschenk in verband met het laatste hulpgoederentransport naar Polen. (foto gpd) Geld is op, situatie is verbeterd DEN HAAG (GPD) - Tweede-Ka mervoorzitter Dolman heeft giste ren als voorzitter van de Neder landse stichting Hulp Polen het laatste grote goederentransport naar Polen uitgezwaaid. Het geld van de stichting is op. Bovendien is de situatie in Polen zo verbeterd dat hulp minder hard nodig is. Graag zouden de hulpverleners nog wel medische goederen stu ren. Maar daarvoor heeft de laatste geldinzamelingsactie te weinig op geleverd. "Begrijpelijk", zegt stich tingsvoorzitter Dolman, "de aan dacht van de mensen gaat nu meer uit naar gebieden waar echte hon ger heerst". De stichting Hulp Polen heeft, zo schat Dolman, voor 20 miljoen gul den aan acties gesubsideerd. De stichting werd in 1982 opgericht om lijn te brengen in de chaos van acties voor Polen die in december 1981 waren begonnen met een kon vooi van 122 volgeladen vrachtwa gens van de Holland Duck Club. De hulpactie van de stichting in de winter van 1982, die als motto droeg 'Help de Polen de winter door', werd een groot succes. Daar na liep de hulpvaardigheid langza merhand terug. Dolman schat dat er sinds 1981 150 miljoen gulden aan goederen naar Polen is ge bracht. De stichting Hulp Polen verscheepte voor ongeveer 20 mil joen gulden. Dolman vermoedt dat de hulpvaardigheid van de Neder landers onder meer te maken heeft met de rol die de Polen hebben ge speeld bij de bevrijding van Neder land in de Tweede Wereldoorlog- De drie vrachtwagens die giste ren naar Polen vertrokken, ver voerden 36.000 kilogram margari ne, 318 grote dozen kleding en 195 dozen schoeisel. Hiermee heeft de stichting Mensen in Nood, een van de organisaties die onder meer met geld van de stichting Hulp Polen werkte, in totaal 206 trucks laten rijden. Mensen in Nood verzond 3.800 ton hulpgoéderen in de vorm van margarine, volle-melkpoeder, ha vermout, olie, vleesconserven, kin dervoeding, kleding, schoeisel en medische artikelen. Daarmee was een bedrag gemoeid van ruim 10 miljoen gulden. Voorzitter Dolman zei gisteren dat de Polen de Nederlanders erg dankbaar zijn. Niet alleen voor de materiële hulp, maar ook voor de persoonlijke contacten. "Er zijn duizenden persoonlijke contacten gelegd. Verenigingen en koren hebben uitwisselingsprogramma's en veel mensen gaan bij elkaar op vakantie". Dolman gaf de chauffeurs (van de firma Raben uit Winterswijk) die voor Mensen in nood de ruim 200 ritten naar Polen hebben ge maakt, een cadeaubon. Eigenaar Raben van de transportonderne ming ontving een kunstnijver- heidsgeschenk uit Polen. De stichting Hulp Polen gaat een sluimerend bestaan lijden. Het is de bedoeling dat er direct kan wor den ingesprongen, zodra de situa tie in Polen dat vereist, aldus voor zitter Dolman. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Ex-com missaris Toorenaar van de Am sterdamse politie zegt dat de rijksrecherche een vrijgelaten he- roïne-handelaar wel degelijk 100.000 gulden heeft geboden als die belastende informatie over de politiechef kon leveren. Dit zou zijn gebeurd tijdens het onder zoek, enkele jaren geleden, naar de vermeende corruptiepraktij ken van de commissaris. De vooral als hoofd van de Am sterdamse narcoticabrigade be kend geworden politieman uit deze beschuldiging in het boek Uit de dossiers van commissaris Toorenaar', dat vandaag is ver schenen. Het Openbaar Ministerie in Toorenaar: rijksrecherche bood ton voor informatie Amsterdam verklaarde gisteren bij monde van officier van justi tie H. Wooldrik niet bekend te zijn met deze informatie. Het lijkt me erg stug, aldus de offi cier. Wooldrik: "Toorenaar is nooit verdacht geweest van cor ruptie. Het onderzoek naar zijn handel en wandel was wel aan leiding om hem een andere baan te geven. Er was niet genoeg ver trouwen meer. Toorenaar nam op het laatst zelf ontslag". De kwestie met de heroïne-han- delaar, afkomstig uit Laren, haalde destijds de Tweede Ka mer. De minister van justitie ver klaarde tegenover het parlement dat de vrijgelaten gevangene geen financiële vergoeding in het vooruitzicht was gesteld. Wel zou een gratieverzoek welwillend worden bekeken. De heroïnehan delaar gaf xx)lgens Toorenaar nooit bruikbare informatie en maakte van zijn vrijlating ge bruik om enige maanden spoor loos te blijven. maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 Kamer akkoord met verplaatsing aandacht van groeikernen naar steden Geen vrouwelijke kandidaten burgemeesterschap Den Haag DEN HAAG (ANP) - Nog geen enkele vrouw is, een week vóór het sluiten van de sollicitaitetermijn, kandidaat voor het burgemeesterschap van Den Haag. Dit heeft Zuid-Hollands commissaris van de koningin Patijn gisteravond aan de gemeenteraad van de residentie gemeld. Patijn heeft tot dusver zeven kandidaten genoteerd, van wie drie uit het CDA. In de profielschets die de raad van de gewenste burgemeester heeft gemaakt wordt „bij gelijke geschiktheid" de voorkeur gegeven aan een vrouw. Over de politieke herkomst spreekt de raad geen voorkeur uit, omdat alleen de CDA-fractie, naar grootte de derde in de raad, vasthoudt aan de rechten van de christen-democraten op haar enige burgemeester spost in de vier grote steden. De WD-fractie wees er gisteravond nog eens nadrukkelijk op dat de WD in en om Den Haag de grootste partij is. „De burgemeester van 's-Gravenhage dient reeds vóór zijn benoeming een gezaghebbende figuur te zijn", vindt de raad. DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer gaat in grote lijnen akkoord met de nadruk die de grote steden in de toekomst in het ruimtelijke- ordeningsbeleid krijgen. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van de Structuurschets stedelijke gebieden, een nota waarin dat be leid voor de komende jaren uiteen wordt gezet. Die nota wijkt in een paar op zichten af van vorige beleidsbeslis singen. Een aantal jaren geleden lag de nadruk op de zogenoemde groeikernen. Dat zijn gebieden die zijn aangewezen om migranten uit de stad op te vangen. Nu wil de overheid juist stimuleren dat men sen uit alle inkomensgroepen weer meer in de stad gaan wonen. Een eenzijdige ontwikkeling waarbij in de stad vooral de lagere inkomens groepen achterblijven, moet wor den afgeremd. De laatste tijd is daarom vaak het compacte-stadmodel naar voren gebracht, een model waarin de open ruimten in de steden, zoals le ge bedrijfsterreinen, voor woning bouw worden gebruikt. In de structuurschets wordt ook gepleit voor verdichte woningbouw in de stedelijke gebieden. De groeiker nen moeten worden afgeremd. Afremmen De drie grote partijen PvdA, CDA en WD gingen in principe akkoord met het afremmen van de uitbreiding van de groeikernen. Wel drongen ze erop aan dat er een regeling zou komen om de desbe treffende gemeenten daarvoor schadeloos te stellen. Die hebben immers de afgelopen tijd kosten gemaakt in de aanleg van wegen, winkelcentra, scholen en andere voorzieningen, berekend op een verdergaande groei. Een proble matische situatie doet zich voor bij Arnhem. Daar zijn Duiven en Wes tervoort aangewezen als groeiker nen, terwijl nu weer wordt gewerkt aan uitbreiding van de stad Arn hem. WD'er Te Veldhuis waarschuw de er voor dat een verstedelijkings- beleid alleen mogelijk is, wanneer de stad aantrekkelijk is voor alle categorieën bewoners. Nu trekken mensen met hogere inkomens weg uit de stad, ook al omdat er bijna geen geschikte woonruimte voor hen te vinden is. Stadsvernieuwing richt zich met name op de lagerbe- taalden. In de steden moet weer ruimte komen yoor duurdere wo ningbouw. De WD pleit voor Niet 28 maar 5 vrouwen zouden zijn gestikt in container WILLEMSTAD/PHILIPSBURG (ANP) De consul van de Domini caanse Republiek in Willemstad heeft verklaard dat niet 28 maar vijf vrouwen dood zijn aangetrof fen in een container op het Ameri kaanse eiland St. TTiomas. Dat heeft het Antilliaanse dagblad Beurs- en Nieuwsberichten giste ren gemeld. Volgens het blad heeft de consul meegedeeld dat zich in totaal 28 mensen in de container bevonden, onder wie ook mannen. Zij zouden hebben willen proberen via St.Thomas illegaal de Verenigde Staten binnen te komen. De Dominicaanse consul rea geerde hiermee op berichten dat vorige week donderdag in de ha ven van het Caraïbische eiland St. Thomas de lijken werden gevon den van 28 prostituées, afkomstig uit de Dominicaanse Republiek. Het Franse dagblad Le Matin be richtte dat er in totaal 60 vrouwen in de container zaten, die afkom stig zou zijn van het Nederlandse deel van Sint Maarten. De omgeko men vrouwen zouden tijdens het transport zijn gestikt. Inmiddels is de politie op Sint Maarten begonnen met een onder zoek naar de dood van de Domini caanse vrouwen. Dat heeft de chef van de politie op Sint Maarten, in specteur R.M. Candalaria, gisteren in Philipsburg verklaard. "Wij hebben echter weinig con crete aanknopingspunten, omdat we omtrent deze kwestie nog steeds geen bevestiging hebben gekregen van de politie van St. Thomas". Candalaria, die zelf het onderzoek leidt, zei "op zich niet verbaasd te zijn" over de berichten over mensensmokkel die vanuit St. Maarten zou worden gepleegd. "Wel ben ik verbaasd over de ma nier waarop, namelijk per contai ner. Dat is nieuw", aldus Candala- "In de afgelopen drie jaar heb ben we wel vaker groepjes van on geveer 10 a 15 personen onder schept, die vanuit St. Maarten Amerikaans gebied wilden binnen gaan. Maar die werden meestal in kleinere boten of jachten ver voerd", zei de politiechef. Hij voeg de eraan toe dat de smokkel naai zijn indruk ook vanaf andere eilan den gebeurt. Zieke tante geplunderd ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft een 62-jarige vrouw uit Haarlem gearresteerd die in de periode oktober 1982 tot mei 1983 de bankrekening van een door haar verpleegde zwaar zieke tante uit Rotterdam volledig heeft geplunderd. Volgens de politie wist de Haarlemse een machtiging los te krijgen van de zieke, waar mee zij geld kon opnemen van haar bankrekening. In totaal verdween in die periode een bedrag van 150.000 gulden van de rekening. In middels is 70.000 gulden terugge geven aan de weer herstelde 79-ja- rige vrouw. yolgens een politiewoordvoer der is de Haarlemse aangehouden wegens valsheid in geschrifte, hoe wel op de machtiging wel de-echte handtekening van de zieke vrouw voorkwam. De aanhouding heeft volgens de zegsman te maken met het feit dat de vrouw zo ziek was dat zij de gevolgen van het plaat sen van de handtekening op het machtigingsformulier niet kon BOUWKOSTEN (GPD) Aanvullende woningbouw in bestaande ste delijke gebieden (bijvoorbeeld op voormalige bedrijfsterreinen) is op de lange duur goedkoper dan bouwen in zogenaamde groeikernen (nieuwbouwsteden). Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stichting voor Economisch Onderzoek (SBO) en de Universiteit van Amsterdam heb ben verricht in opdracht van de Rijksplanologische Dienst. Het kostenverschil loopt in vijftig jaar op tot zo'n 70 k 100 duizend gulden per woning. Voor het ministerie van volkshuisvesting maakt bouwen in de stad of in groekernen niet zoveel uit. Voor dat ministerie is aanvullende stedenbouw zelfs iets duurder, want bij dat soort pro jecten zijn de plankosten hoger en zijn er vaak extra kosten voor bij voorbeeld sloop. meer laagbouw, meer koopwonin gen en meer grote woningen en woningen met goede voorzienin gen, een soort woningen dat buiten de steden wel veel te vinden is. Ook de PvdA'er Veldhoen vond dat er iets gedaan moet worden om - de stad voor alle inkomensgroepen aantrekkelijk te maken. Een probleem bij het beoordelen van de structuurschets noemden de partijen dat de nota over het re gionale sociaal-economische be leid nog niet af is. Ook is het ver band met andere structuurschet sen, zoals die van de landelijke ge bieden, volgens de Tweede Kamer niet duidelijk. Wonen is niet los te zien van andere activiteiten, zoals arbeid. „De mens vestigt zich waar hij middelen van bestaan kan vin den en niet andersom", aldus CDA'er Van Vlijmen. Het aanvankelijk van het CDA en vorige week uit de fractie Schol ten getreden kamerlid Dijkman hield gisteren tijdens de commis sievergadering zijn maidenspeech namens de PPR-fractie. Hij is, ook voor het CDA, jarenlang opgetre den als specialist op het gebied van de volkshuisvesting. Originele Delftsche Oranje bitter Niet alleen op Koningin nedag lekker! Vraag uw I slijterij/ wijnhandel. cDelcavê wijn en gedistilleerd Tel (015) 569324

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5