Hoop gloort voor Rijnland Doodgeboren kind of de uitvinding van de eeuw? En haar had de rechter helemaal niets gevraagd 'Politie bij ontruiming buiten boekje gegaan' Leiden maakt zieli op voor basisonderwijs DINSDAG 23 APRIL 198 LEIDEN - Hij kwam uit Den Haag en had in Leiden geen voorrang gegeven aan een ande re automobilist. Duidelijke zaak zou je denken, maar nee. Er was sprake van een factor die alles luiap ingewikkeld maakte: een struikgewas dat welig tierde. "Mijn zicht werd belemmerd; ik kon echt niet zien dat die an dere auto er aan kwam", was het verweer van de verdachte. Tijd voor de uitspraak: de rechter be gon te zeggen dat de man toch beter had moeten opletten. Want - en toen kon hij niets meer zeg gen: de man viel hem in de rede. "Nee, zo was het niet". "Meneer, ik ben nu aan de uit spraak bezig; u moet stil zijn". Waarna de vrouw van de ver dachte die in de zaal zat zich met de zaak ging bemoeien: "Maar zo Tropisch was het inderdaad niet". Rechter: "En u heb ik hele maal niets gevraagd". Vrouw: "Ja maar, ik zat erbij en ik mag dan toch ook wel wat zeggen!" voorkomen in verband met deze zaak. Hij was de man, zoals de rechter zei, die van links van ge komen. Hij was opgeroepen om dat zijn auto onverzekerd was ge weest Tijdens de zitting bleek dat hij zelf niet achter het stuur had ge zeten, maar iemand anders. Klopte het wel dat zijn auto on verzekerd was? En toen brak het los. door Wim Brands "Wat zullen we nou krijgen! Kijk, hier hebben jullie m'n polis en ik zou zeggen: zoek het maar mooi zelf uit. Ik bedoel, die ver zekeringsmaatschappij heeft die mensen gewoon betaald en dat hadden ze toch niet gedaan als ik onverzekerd had rondgereden. Of dachten jullie soms van wel!" te komen. En dan zeg ik op mijn beurt: wie betaalt dat?" Wat voor soort werk meneer deed, wilde de officier van justi tie vervolgens weten. Hij zat zon der, luidde het antwoord. "En waarom zegt u dan dat u een dag vrij hebt moeten nemen om hier te komen?" Vervelende vraag. "O, dat komt zo: ik ben een paar mensen aan het helpen, ik ben dus bezig en heb als het ware vrij moeten Nee, dat mocht ze niet. De ver dachte werd vrijgesproken. Te veel twijfels in deze zaak. De ver bale schermutselingen die wer den gevoerd, staken overigens schril af bij het gevecht dat hier na plaatsvond. Nadat de Hagenaar de zaal had verlaten, verscheen een Leide- naar voor de balie die ook moest De rechter merkte op dat het er ille schijn van had dat zijn auto wel onverzekerd was geweest; de papieren wezen dat uit. "Kom nou toch gauw: ik ben toch zeker geen achterlijke. En dachten jul lie dat die maatschappij ook ging betalen als die wagen onverze kerd was... dat is geen tropische instelling". (Heus, hij zei tro pisch, maar bedoelde vanzelf sprekend filantropisch.) "Ik weet niet waarom die lui zo aan het rommelen zijn hoor, ik weet wel dat ik een vrije dag heb moeten nemen om hier naar toe Nepzaak De officier van justitie eiste vervolgens een boete van zes honderd gulden en een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van zes maan den. "Nee, nou zullen we het hele maal mooi maken. Jullie zijn toch rechters? Waarom spelen jullie dan vals. Ik zal van jullie duizend gulden gaan eisen, ik krijg jullie wel. Nee, jullie zijn nog niet van me af. Gaan jullie maar zitten". De rechter veroordeelde hem ondertussen conform de eis van de officier van justitie. De ver dachte bleef razen: "Dit lijken wel zwendelpraktijken. Vuile nepzaak". Woest beende hij richting uit gang. En dat deed me toch de deur dicht. KATWIJK/LEIDEN - De Kat- wijkse gemeenteraad neemt deze maand mogelijk toch een beslis sing over het geven van een zoge noemde representativiteitsverkla- ring aan de lokale omroep VLOK. Dat is het resultaat van een ge sprek dat vertegenwoordigers van de gemeente Katwijk, de VLOK en de streekomroep Rijnland gister middag hebben gehad op het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de Katwijkse gemeente raad pas in mei een beslissing zou nemen over deze zaak. Als dit nu tnoh deze maand gebeurt de raad vergadert donderdag - zou de Om roep Rijnland waarschijnlijk begin volgende week met haar uitzendin gen kunnen beginnen. Of het ook inderdaad zo ver komt, is nog niet zeker. Eerst moe ten B en W van Katwijk beslissen of zij deze zaak donderdag in de raad brengen. Wethouder W. van der Plas leek daar gisteren per soonlijk weinig bezwaar tegen te hebben. Het Katwijkse college komt vandaag bijeen. De Katwijkse representativiteits- Kritiek PSP en PPR LEIDEN - De politie is bij de ontruiming van het kraakpand in de Jan- vossensteeg buiten haar boekje gegaan. Dat is de mening van PSP en PPR die daarover ook vragen hebben gesteld aan het college van B en W. Volgens beide partijen heeft de politie eerst met de krakers leegstand van het pand geconstateerd om twee weken later toch tot ontruiming over te gaan. De politie rechtvaardigde haar actie door te stellen dat er van leegstand geen sprake was. Het huis werd en wordt bewoond door een vrouw die vanwege lekkages en koude haar toevlucht elders had gezocht, aldus de verklaring van de politie. PSP en PPR: "Het argument om te ontruimen is gebaseerd op een verklaring van de dochter van de eigenaar dat zij het pand bewoonde. De buurtbewoners spreken dit tegen. Wij vinden de gronden van de ontrui ming vaag. Daarnaast is de handelwijze van de politie niet te rechtvaardi gen". De twee partijen zijn van mening dat de politie zich 'uiterst onaan genaam' heeft gedragen. Naar aanleiding van de ontruiming wordt een aantal vragen gesteld: was er een huiszoekingsbevel, waarom is er niet met de bewoners gepraat en waarom zijn zy te voren over de ontruiming ingelicht. PSP en PPR willen voor de vergadering van de betreffende raadscommissie antwoord hebben op deze vragen. Die vergadering is aanstaande maandag. verklaring is nodig om toestem ming te krijgen van het ministerie van wvc voor het uitzenden van ra dio— en televisie-programma's ïr deze gemeente. In Katwijk zijn zo wel de Omroep Rijnland als dc VLOK ervoor in de race. Dè ge meente mag er echter maar éér verlenen. Het vervelende vooi 'Rijnland' is nu dat zij pas in d< Leidse regio en de duin- en bollen streek mag uitzenden als ook Kat wijk een verklaring heeft afgege ven. Toejuichen Hoewel de voorkeur van het Kat wijkse college uitgaat naar de VLOK, aarzelt het gemeentebe stuur al geruime tijd met het ne men van een beslissing. De voor naamste reden hiervoor is dat de begroting van de lokale omroep aan alle kanten rammelt en de fi nanciële gevolgen voor de gemeen te niet helemaal zijn te overzien. Het ministerie van wvc heeft wethouder Van der Plas gisteren echter duidelijk gemaakt dat de ge meente niet hoeft te wachten tot zij duidelijkheid heeft gekregen over het 'financiële plaatje' van de VLOK. Met andere woorden: de gemeente mag nü de verklaring af geven en hoeft pas later uit te zoe ken of de VLOK wel in staat is de eindjes aan elkaar te knopen. De Omroep Rijnland zou het toe juichen als de VLOK donderdag de verklaring krijgt. Het maakt de streekomroep in feite niet zo gek veel uit op wie uiteindelijk de keus valt. Het is de bedoeling dat de VLOK de Omroep Rijnland toe stemming verleent om haar even tuele zendmachting te gebruiken voor het uitzenden van 'streekpro- gramma's' in het Katwijkse gebied. Neemt de Katwijkse gemeente raad donderdag een definitieve bi slissing, dan wordt het ministeri daarvan vrijdag per telex van op d hoogte gebracht. Naar verwach ting geeft wvc vervolgens volgen de week maandag uitsluitsel of Omroep Rijnland kan beginne met uitzenden. Toestemming Het gesprek dat gisteren heel plaats gehad tussen vertegenwooi diger van het ministerie, de ge meente Katwijk, de VLOK en d Omroep Rijnland, is het gevolg va een brief die de streekomroep be gin deze maand naar het ministeri van WVC heeft geschreven. 'Rijn land' vroeg de minister daarin het mogelijk was dat de streekom roep toch begon met uitzenden ook al had Katwijk geen represen tativiteitsverklaring afgegeven De omroep was het maandenlan ge wachten beu geworden. 'Rij land' heeft namelijk al geruime tij< alles klaar staan om met haar dio- en televisieprogramma's te be ginnen. Behalve Katwijk, hebbei alle gemeenten in de regio ronc Leiden en de duin- en bollenstree] haar reeds 'representatief klaard. Zelfs heeft de minister de Om roep Rijnland al een zendmachti ging verleend. Die zendmachtiginj is tot op dit moment echter eei waardeloos stuk papier. Als d streekomroep namelijk nu haar uitzendingen zou willen be ginnen, moet zij voorkomen dat dc programma's 'doorlekken' Katwijk. En daarvoor zijn allerle dure technische voorzieningen dig. LEIDEN - De laatste barrières om de wet op het basisonderwijs in praktijk te brengen worden ge slecht. Najaren van voorbereiding, discussies over wel of geen meer- hoofdige schoolleiding, advies recht of instemmingsrecht van me dezeggenschapsraden en schaven aan schoolwerkplannen, kan op 1 augustus van dit jaar de wet op het basisonderwijs in werking treden. Volkomen vlekkeloos is de ope ratie niet verlopen. Waar fusies aan de orde van de dag zijn, vallen klappen en raken mensen uit de boot. I§ Leiden nu klaar voor het basisonderwijs, was de vraag die werd voorgelegd aan openbaar, protestants-christelijk en katho liek onderwijs. Directeur Versnel van de Vereni ging voor Christelijk Onderwijs heeft de hoop dat per 1 augustus door Annemiek Ruygrok niet zoveel leerkrachten hoeven af te vloeien. "Tot nu toe hebben we het altijd gered mensen op andere scholen te herplaatsen". Dat nu al les per 1 augustus meteen zal ver anderen, gelooft hij niet. Lang zaam zal naar een goed draaiende basisschool worden toegewerkt. De wet op het basisonderwijs haalt de scherpe scheiding tussen kleuter- en lager onderwijs weg: het onderwijs aan kinderen van vijf tot twaalf jaar zal veel indivi dueler gericht zijn. Het kan gebeu ren dat het ene kind nog in de on derbouw blijft hangen, terwijl een ander van dezelfde leeftijd al in de bovenbouw meedraait. Volgens Versnel zal dat veel vergen van de leerkrachten. Hij is niet onver deeld verheugd met de nieuwe on derwijsvorm. Sterker nog: volgens zijn mening zal alles over vijftien jaar weer worden teruggedraaid: "In Frankrijk en België, waar zij voorop liepen met onderwijsver nieuwingen zie je dat nu ook. Daar komt men ervan terug. Kijk het komt er toch op aan dat je kind na de zesde klas het een en ander heeft geleerd. Het voortgezet on derwijs vraagt naar het niveau van de kinderen. Als je kind als kleuter naar school gaat, wil je een leuke school, maar aan het eind van de rit vraag je je af naar welk niveau van voortgezet onderwijs het kind kan. Ik krijg vaak van het voortgezet onderwijs te horen dat het taalni veau van de brugklassers mini maal is. ik denk dat dat voor een groot gedeelte door de veranderin gen komt". Souplesse, spelenderwijs leren, aandacht voor het individu. Dat wil de wet op het basisonderwijs bevorderen. Versnel: "Je moet souplesse en vrijheid voor kinde ren hebben, maar daarnaast een ze kere discipline. Een soepele orde is een voorname zaak. Op momenten dat er geleerd moet worden, hoort dat ook te gebeuren".. Openbaar onderwijs Is het openbaar onderwijs al klaar voor de nieuwe wet? Pedro Peters, hoofd van de directie on derwijs van de gemeente, gelooft van niet. "Als je dat zegt houd je de mensen een fopspeen voor. De ba sisschool is nog in gang. Vóór au gustus moeten de schoolwerkplan nen rond zijn. Dat zal wel lukken. Alle randvoorzieningen zijn ge reed, maar het personeel moet het invullen. En het betekent natuur lijk toch meer werk op de schou ders van minder mensen". Volgens Peters zitten er nog ha ken en ogen aan de invoering van de wet in het algemeen en ook op schoolniveau is nog niet alles rond. Verder moet aan de Leidse scholen nog het een en ander worden ver bouwd. De wet stelt namelijk als voorwaarde dat er voor de jongste leerlingen aangepaste toiletten moeten zijn, speelruimten en ge meenschappelijke lokalen. De nieuwbouw van de binnenstads- school wordt binnenkort aanbe steed en rond de bouwvakvakantie zal de eerste paal voor de Lorentz- school (aan de Van Voilenhoveka- de) de grond in gaan. Verder wordt aan verschillende scholen gesleu teld om ze tot basisschool om te vormen. Ook het katholiek onder wijs is hevig aan het bouwen en verbouwen, zoals onlangs in deze krant werd gemeld. Alleen het pc- onderwijs loopt nog niet zo hard naar de aannemer toe. Veel pc- scholen vertonen achterstallig on derhoud en men wil het opknap pen daarvan combineren met ver bouwingen- voor het basisonder wijs. Benoemingen Over de vraag wie directeur van de basisschool moet worden, is veel te doen geweest. De fusie van kleuter- en lageronderwijs biedt twee mogelijkheden: öf het hoofd van de lagere school öf de hoofd leidster van de kleuterschool wordt tot directeur van de basis school benoemd. Kon een beslis sing daarover al pijnlijk zijn, want één van de twee valt uit de boot, de door de minister geboden moge lijkheid tot benoeming van een meerhoofdige leiding al of niet in dubbelbaan, maakte het er niet eenvoudiger op. In het pc-onderwijs zijn ze er ten minste nog niet uit. Versnel: "De procedure loopt nog bij ons. We ge ven de voorkeur aan de éénhoofdi ge leiding met een adjunct-direc teur". Over de argumenten voor dit besluit is een memo rondgestuurd: "De meerhoofdige schoolleiding is met name in vakbondskring gepro pageerd^-) Het dagelijks bestuur is ervan overtuigd dat een éénhoofdi ge leiding de voorkeur verdient. Overwegingen zijn daarbij, dat slechts dan rechtlijnig, efficiënt en op basis van beleid kan worden be stuurd wanneer één verantwoorde lijke kan worden aangesproken". Versnel: "Kijk, de Visser 't Hooft scholengemeenschap heeft 2000 leerlingen. Daar zit één rector met acht adjuncts; de christelijke meao heeft 1000 leerlingen met ook één rector en een paar adjuncts. De ba sisscholen hebben zo'n 150 tot 350 -leerlingen. Dan ga je zeggen: wat is het wezenlijke verschil in leiding geven tussen zulke grote fabrieken en kleine basisscholen? Is dat geënt op het feit dat in zo'n over gangsperiode sentimenten mee spelen. Dan is het antwoord dat ge lijkwaardigheid van hoofdleidster en lagere schoolhoofd een rol spe len. Dat is gedeeltelijk terecht, maar het hangt af van de situatie en van het koppel". Op één van de 13 pc-scholen is (al eerder) een vrouw tot directeur be noemd. Op de overige scholen is nergens een vrouw voorgedragen. Volgens Versnel zijn er hele goede kleuterleidsters die een basis school zouden kunnen leiden. "Maar in zo'n zaak komt het op ma nagement terecht en hoofden van lagere scholen hebben bewezen dat in huis te hebben". Versnel is van mening dat er voor een adjunct ook heel veel interessants te doen valt: "Als de directeur uitvalt dan moet hij of zij in staat zijn om de hele school leiding te geven. De ad junct moet in zo'n geval steun krij gen van het hele team. Wij hebben ook gezegd, dat de dagelijkse schoolleiding zal moeten werken volgens de richtlijnen en in samen werking met het hele team". Het katholiek onderwijs heeft al helemaal geen vrouwen die op 1 augustus de basischolen leiding zullen geven. "Jammer genoeg heeft geen enkele hoofdleidster zich aangemeld", aldus mevrouw Van Riel van de Stichting katho liek Onderwijs. Anders is het bij het openbaar onderwijs. Het ge meentelijk beleid is er al die tijd op gericht geweest zoveel mogelijk vrouwen in leidinggevende func ties te plaatsen en zo mogelijk ook in meerhoofdige banen. Dat heeft geleid tot twee scholen met een meerhoofdige, vrouwelijke lei ding: de Dukdalf en de nog te bou wen binnenstadsschool. Op een aantal andere scholen is de hoofd leidster directeur geworden. Pe ters: "We hebben bewust gepro beerd hoofdleidsters te motiveren. Er zijn management-cursussen ge geven waaraan door bijna iedereen is meegedaan. Ons uitgangspunt was: als een man èn een vrouw sol liciteren en beiden zijn geschikt, dan geven we de vrouw voorrang. Ook een meerhoofdige leiding is gestimuleerd". Peters wijst erop, dat bij een der gelijk benoemingsbeleid de pijn dit keer bij de mannen kan vallen. "Maar wat dat betreft hebben vrou wen al zo lang pijn geleden, dat het nu wel eens aan de andere kant mag wortlen gevoeld. Overigens is dat nauwelijks het geval geweest". Volgens Peters heeft de gemeen te niet willen doordrammen. "Het beleid is in een aantal jaren opge bouwd, de scholen weten in welke richting we denken. We proberen te sturen, maar in sommige geval len is het toeval ons tegemoet ge komen. Dan werd het hoofd van een lagere school al ergens anders benoemd, of men had geen interes se om directeur van een basis school te worden. Op één school na zijn nu alle benoemingen rond. Voor de Meerpaal beginnen we een open procedure. Daar wilden noch het hoofd van de lagere school noch de hoofdleidster directeur worden". In het nieuwe basisonderwijs worden medezeggenschapsraden (mr's) wettelijk verplicht: ouder commissies worden vervangen door een 'ondernemingsraad' zoals Peters dit orgaan betitelt. De mr's hebben instemmingsrecht of ad- Studeren met (behoud van) e uitkering. Dat is het thema van een bijeenkomst die de Leidse Studentenbond vandaag organi seert in het Parlement (Nieuw- straat 45): welke mogelijkheden zijn er, welke problemen en welke rechten. Aanvang van de bijeen komst is 20.00 uur. Postzegels De Leidsche vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt vandaag haar maandelijkse bij eenkomst in de Posthof (Wasse- naarseweg 1). Vanaf 19.00 uur kan er geruild worden, om 20.30 uur begint de veiling. Humanisten Het Humanistisch Verbond, af deling Leiden, organiseert van daag een bijeenkomst in hotel Nieuw Minerva (Vrouwensteeg 11). Prof. M. Fresco zal daar spre ken over 'veranderde vormen in de kunst'. Aanvang is 20.00 uur. Amnesty Vanavond en donderdag heeft Amnesty International weer schrijfavonden op het program ma staan. Haïti en Bulgarije zijn de landen waar de Leidse afde ling de pennen opricht. Vak bondsman Rock Dérose (Haïti) en Kiril Spasou (Bulgarije) zijn de twee gewetensgevangenen waarvoor wordt opgekomen. Vanavond gebeurt dat in de Be vrijdingskerk (aanvang 19.30 uur) in Leiden Zuid-West en Vre- deskerk (aanvang 20.00 uur) aan de Burggravenlaan. Donderdag in de Ekklesia aan het Rapen burg aanvang 20.00 uur). Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land, afdeling Leiden e.o. houdt vanavond haar jaarlijkse leden vergadering. Na de pauze zal een vertegenwoordiger van het CBR toelichting geven over het ver krijgen en verlengen van rijbe wijzen door diabeten. De aan vang is 20.00 uur en plaats van handeling is het Academisch Zie kenhuis (recreatiezaal van de centrale polikliniek, gebouw 5). Gerecht Volgende week wordt waar schijnlijk begonnen met riole ringswerkzaamheden op het Ge recht. Daarna zal het plein een herinrichting ondergaan. Paal tjes zullen dan het onrechtmatig parkeren aldaar tegen moeten gaan. Over die plannen wordt vanavond een voorlichtingsbij eenkomst gehouden. Dat gebeurt in buurthuis In de Vroolijcke Ar- ke, Pieterskerkchoorsteeg 15. Aanvang is 20.00 uur. STIK Het ideële kamerbureau STIK zit te springen om vrijwilligers. Dit bureau bemiddelt op non profit basis voor kamerzoeken den die een fatsoenlijke en be taalbare kamer willen hebben. STIK heeft, na een periode van financiële moeilijkheden, enkele weken geleden de deuren hero pend. Het bureau dreigt nu ech ter met twee vrijwilligers verder te moeten draaien, te weinig om het werk aan te kunnen. Voor in formatie en aanmeldingen kan men contact opnemen met STIK, via telefoonnummer 146174. STIK is van maandag tot en met vrijdag 's middags van vijf tot zes uur geopend. Verdacht van steunfraude LEIDEN - Een 46-jarige Leidse schilder is gisterochtend aange houden omdat hij ervan wordt ver dacht de gemeentelijke sociale dienst voor 25.000 gulden te heb ben opgelicht. Volgens de politie zou de man in de jaren 1982 en 1983 een uitkering hebben ontvangen, terwijl hij in de tussentijd voor ver scheidene werkgevers schilder werk verrichtte. De man wordt op lichting en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Het basisonderwijs zal het nodige vergen i viesrecht bij benoemingen van de leerkrachten. Daarover is nogal een strijd gaande, gezien het groot aantal medezeggenschapsraden dat bij de geschillencommissie aan de bel heeft gtrokken. Een ge meente of schoolbestuur kan na melijk een advies van de raad naast zich neerleggen, maar wanneer in stemmingsrecht is verleend moet eerst de medezeggenschapsraad instemmen alvorens tot benoe ming kan worden overgegaan. De strijd om de 'aatjes' of 'ietjes' is in veel gevallen nog niet beslist: van vijf openbare basisscholen loopt nog een procedure bij de geschil lencommissie, ook van het katho liek onderwijs liggen daar nog een paar kwesties. In het pc-onderwijs is de kwestie van de medezeggen schapsraden nu zo goed als afge rond. Volgens Versnel is het met de voorlopige medezeggenschaps raden vrij vlot verlopen. Toen zij definitief moesten worden rondge maakt, doken er problemen op, maar die zijn nu van de baan. "Ons reglement gaat vrij ver. Bovendien hadden de vroegere oudercommis sies ook al wat te zeggen bij benoe mingen". De medezeggenschapsraad is, al dus Pedro Peters, een nieuwe schakel bij elke procedure. "B en W zullen voortdurend over punten waar de mr instemmingsrecht heeft in overleg moeten treden. Zegt de raad nee, dan mag het niet worden uitgevoerd. Willen B en W het toch doorzetten, dan wordt de geschillencommissie ingescha keld. uitspraak van die commissie is naar beide kanten bindend en onherroepbaar. Het gaat niet alleen om het benoemen van personeel, maar ook om verbouwingen, ver anderingen in het schoolwerkplan en centenkwesties". schoolwerkplan, is eveneens een verplichting volgens de wet op het basisonderwijs. In dat plan staat beschreven wat en hoe onderwijs wordt gegeven en hoe het is geor ganiseerd. Bovendien staat de visie van de school erin aangegeven, wat kan inhouden dat de ene school het opdoen van kennis van belang vindt, terwijl een andere school so ciale vaardigheden hoog in het vaandel zet. Aan die schoolwerkplannen is ja renlang, samen met de ouders, ge sleuteld. Voor dat extra werk zyn op verschillende manieren de mo gelijkheden geboden. In het katho liek en pc-onderwijs is daartoe een 'activeringsplan' gemaakt: een tijd lang kregen de scholen één dag per week een kracht extra om de gele genheid te geven te vergaderen en te praten over het schoolwerkplan. In die tijd is er zeer intensief ge werkt. Stukje bij beetje zijn de schoolwerkplannen, ook in het openbaar onderwijs, tot stand ge komen. Al heeft nog niet elke school een kant en klaar draai boek. Tot augustus kan daaraan nog worden gesleuteld. Continurooster Omdat zowel heel jonge kinde ren als wat oudere de basischool zullen bezoeken, is het wenselijk de'aanvangs- en eindtijden van de uclmu„u BU1I1I„1SC scholen gelijk te laten lopen. Hoe- SDPuren Pptprc snrekend ,.,«1 Ho.,fore minHnr cr-hnnii.rpn speuren. reiers, sprexena criterium de wens van de meerder heid van de ouders. Bovendien brengt ontheffing met zich mee de verplichting tot opvang door de school voor kinderen die eerder klaar zijn dan hun oudere mede leerlingen. Elke basisschool is bovendien verplicht de mogelijkheid tot over blijven te bieden. Ouders kunnen dat eisen. Bij alle openbare scholen in Leiden is een van deze voorzie ningen (continurooster of over blijfmogelijkheid) al van kracht; bij het katholiek onderwijs is dit ook geregeld. Mevrouw Van Riel: "De schooltijden worden altijd in overleg met de ouderraad en de (voorlopige) medezeggenschaps raad bepaald". Op sommige pc-ba- sisscholen zijn eveneens overblyf- mogelijkheden. Zijn die er niet, dan is er in de buurt een kinder kantine waar de mogelijkheid tot overblijven is, aldus Versnel. By stuKjes en beetjes en soms mét horten en stoten maakt het Leidse onderwijswereldje zich op voor het nieuwe basisonderwijs. Drie jaar krijgt deze vorm van on derwijsvernieuwing de kans zich waar te maken. In 1988 zal worden getoetst hoe dat basisonderwijs in de praktijk werkt en of het voldoet aan de criteria die de overheid er aan stelt. Een zekere terughou dendheid is bij sommigen te be- wel kleuters minder schooluren moeten volgen dan oudere kinde ren, voorziet de wet op het basison derwijs in een aantal mogelijkhe den. Het continurooster, waarbij kinderen tussen de middag wor den opgevangen, biedt enig soe laas, maar heeft tot gevolg dat de middagpauze erg lang i rhet openbaar onderwijs, voorziet nog enig sleutelwerk zo nu en dan. Na mens het katholiek onderwijs toont mevrouw Van Riel zich opti mistisch: volgens haar zijn de mo gelijkheden voor het kind beter dan in het oude onderwijssysteem. Het meest argwanend is het pc-( iiaaagpauze erg lang is derwys, bij monde van voorzitter Het ministerie heeft de ryksin- vprcnri- "Hpt «.1 *irh mnpt^n hp. spectie van het ondenvys Versnel: wijzen Het draaiboek van de school, het ontheffing geboden. Daarbij is het 'Het zal zich moeten be- vóór die tijd zeg ik niet: litvinding van de eeuw".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4