Steeds j| 'Omdat christelijke kerken monopolie verliezen' emene religiestudie aan universiteit Onrust in Koningstraat over afvalwater EBR Gemeente: vervuiling niet ernstig Stalen buis van vijftien mille gestolen Spelen met een heipaal ff; DINSDAG 23 APRIL 1985 LEIDEN Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Nieuwbouw aan Waardgracht voor jongeren LEIDEN - Op de hoek Waard- gracht/Oosterkerkstraat verrijst momenteel een complex woningen dat het sluitstuk vormt van de j nieuwbouw die de afgelopen jaren langs deze smalle gracht is neerge- zet. t Langs ,,'t Slootje Gods", zoals de bijnaam van de gracht in vroeger jaren was, zijn al honderden nieu we woningen gebouwd die, net als j de overige nieuwbouw in de omge ving, grotendeels zijn bestemd voor gezinnen en bejaarden. De hoekbebouwing trekt de enigzins scheef gegroeide bevolkingsop- bouw in de wijk weer een beetje i recht. Het nieuwe complex is na- I melijk een gezamenlijk project van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stich- ting Studenten Huisvesting. J Het bouwplan omvat de bouw van 25 appartementen, met zelf standige voorzieningen, bestemd i voor jongeren. De nieuwbouw wordt opgetrokken uit een lichte steen en krijgt, in tegenstelling tot de omringende huizen, een strak uiterlijk en een plat dak. Het nieuwbouwontwerp is van de hand van architect Gavev uit Capelle aan de IJssel. De bedoeling is dat j het complex tegen het einde van j dit jaar wordt opgeleverd. Restaureren centraal in tentoonstelling LEIDEN - De vier restaurerende instellingen in Leiden, de stichtin gen Diogenes, Het Kleine Leidse Woonhuis, Stadsherstel en Leidse Hofjes organiseren van tot en met zaterdag een tentoonstelling voor het behoud van het restauratie-am bacht. In de Hooglandsekerk wordt door middel van affiches met teke ningen en fotocollages een over zicht gegeven van een groot aantal restauratie-ambachten. Voorts wordt een video-film getoond over de restauratie van een woonhuis, het pand Nieuwe Rijn 12. In de film zullen ook erkende ambach ten in atelier of werkplaats te zien zijn. Een groot aantal ambachtslie den laat bovendien op de tentoon stelling materialen zien en zal het gebruik van gereedschappen de monstreren, die vroeger gebruikt werden maar die ook nu nog op de bouwplaats te vinden zijn. De tentoonstelling wordt georga niseerd in samenwerking met de NCM, de Nationale Contactcom missie Monumentenbescherming, die op 28 maart j.l. in Den Bosch de Campagne Restauratie Ambacht is begonnen. Reden daarvoor is on der meer de vrees dat, door de te ruglopende werkgelegenheid, over een aantal jaren onvoldoende vak mensen beschikbaar zullen zijn voor de restauratiebouw. De vierdaagse ambachtentoon stelling is vandaag geopend door burgemeester Goekoop. Vanaf morgen zal de tentoonstelling tot en met zaterdag, dagelijks geopend zijn van 11.00 tot 16.00 uur, met uit zondering van zaterdag wanneer de Hooglandsekerk al om 10.00 uur en tot 17.00 uur haar deuren zal openen. Het nieuwbouw- complex voor jon geren op de hoek van Waardgracht en Oosterkerk straat vordert ge staag. (foto Holvast) Het blik (1) Voor sommige mensen was het een feest als er bollen op tafel kwamen, herinnert de 73-jarige mevrouw S.E. van der Burg zich. Ook zij heeft wel eens bollen ge geten in die oorlogsjaren. Bij de buren, want die hadden een groot fornuis. En elke vrijdag ging je naar de Beestenmarkt. Boeren stonden daar hun waren te verkopen. "Je kocht dus niet bij ze, je ruilde, alles ging met gesloten beurzen. Meestal kon ik wel een kippetje op de kop tikken op die markt, want de boeren waren dol op de blauwe kielen van m'n man. En op z'n manchester broeken". "Het waren over het algemeen trouwens wel goeié boeren. Niet van die lui die je helemaal kaal plukten voor een handjevol voedsel. Want die had je ook, dat soort boeren, van die lui die echt rijk zijn geworden van de oorlog. Hoeveel goud ze de mensen wel niet hebben afgetroggeld. Maar ik zeg al: daar op de Beesten markt vielen ze doorgaans reuze Op een vrijdag, het zal tegen het einde van de oorlog zijn ge weest, kwam ze een hoogzwan gere vrouw tegen. "Ik kende haar wel een beetje, we hadden wel eens een praatje gemaakt. Ja, zo gaat dat toch op een markt- ...hoe dan ook, ze wist dat ik nog baby-uitzet had en die wilde ze wel hebben, want ze liep op alle dag". Een blik met biscuits kon me vrouw Van der Burg krijgen. "Een groot blik. Waarschijnlijk afkomstig van het Rode Kruis. Dat blik was in elk geval niet ge dropt, dan had er namelijk wel een deuk in gezeten". C. van der Burg, haar man: "Die had je dus ook, gedeukte blikken. Maar ik denk dat die vrouw dat blik met bonnen bij el kaar had gespaard". S.E. van der Burg: "Die vrouw is later in elk geval weggegaan uit Nederland. Het hele gezin ging na de oorlog naar Amerika; dat deden wel meer grote gezin nen in die tijd, als ik het me goed herinner. En het blik hebben wij nog steeds, zoals u ziet". Het blik (2) Op de tafel in de voorkamer staat het onderwerp van gesprek, het blik. Meneer Van der Burg schat dat-ie toch snel "effe nabij de vier kilo zal wegen". Hoeveel koekjes er wel niet inzitten? Het zal bUjken op vijf mei want dan gaat-ie open. Eindelijk. "We dachten: nou wordt het tijd", zegt mevrouw Van der Burg. "Elk jaar weer zeiden we tegen elkaar: nu? Maar dan kwam het er toch niet van. Maar dit jaar gaat het gebeuren. Mooi tijdstip: het is veertig jaar na de bevrijding en bovendien komt er een neef uit Canada over om die bevrijding met ons te vieren". Maar waarom ging het blik nooit eerder open? S.E. van der Burg: "Tegen de tijd dat-ie eigen lijk open had gemoeten, kregen we het Zweedse wittebrood, toen hoefde het niet meer. Daar komt bij dat ik de meeste tijd wel rede lijk te eten kreeg. Dat komt zo: m'n man zat ondergedoken bij een zus van hem in Hillegom en ik kreeg z'n bonnen nog. En m'n zoon hielp de man van de gaar keuken vaak, die kreeg ook rede lijk te eten, dus". Het blik bleef gespaard bij on geveer vijf bombardementen en na de oorlog verhuisde het mee naar de Piet Heinstraat. Elk jaar tijdens de grote schoonmaak kwam het weer tevoorschijn en mevrouw Van der Burg dacht dan steevast: rotblik, je moet open. Maar dat gebeurde niet, want zoals de schoondochter al zegt: het zijn mensen van bewaren, dit echtpaar. En dat heeft natuurlek ook weer alles met de oorlog te maken. Het blik (3) De schoondochter herinnert zich overigens dat zij vroeger ook zo'n blik heeft gehad. Maar die was waarschijnlijk gedropt, in een voedselpakket. Waarna ze vertelt dat het lege blik later als speelgoed werd gebruikt en dat haar vader de oorlog niet over leefde. Gestorven, van de hon ger. "Voor mij hoeft het dan bok niet, oorlog", zegt ze. "Maar dat heb jij nou weer niet in de hand", zegt haar schoonva Het echtpaar Van der Burg met kwam het er weer niet van". der. "Het was inderdaad een rare rottijd. Enkel en alleen dat ge luid van die Duitse laarzen al. Als je dat geluid hoorde, dan stierf je, zo angstaanjagend was dat. En ik weet me ook nog de nacht te her inneren dat de joodse mensen in treinen werden weggevoerd. Die nacht...ik zat in de wachtkamer van het station, heb nog een rotklap met de kolf van een ge weer gekregen ook. Die mof'. Sommige dingen blijven hem trouwens verbazen wat betreft die oorlog. Neem het geval Van der Lubbe. Heeft ook betrekking op die tijd. "Doodgoeie jongen. Ik stempelde samen met hem, lees je vervolgens in de krant dat-ie in Berlijn de boel in de brand heeft gestoken, nou, toen ik dat hoorde, was het ook net alsof ik water zag branden". Het blik (4) Zouden die koekjes nog te eten zijn, wil mevrouw Van der Burg weten. "Geen idee", antwoordt haar man. "We kunnen 'm natuurlijk nu even openmaken en dan zien we meteen wat er inzit. Dan doen we op vijf mei net alsof-ie voor het eerst opengaat". "Zeg, ben je nou helemaal. Nee, we hebben al zo lang ge wacht. Vijf mei, dat is onze da tum". Waarna meneer Van der Burg bewuste blik. "Elk jaar zeiden we een tijdje stilzwijgend voor zich uitkijkt. "Ja, zo'n blik, dat is de oorlog hè. De dingen die gebeur den. Heb ik dat verhaal al verteld van dat kleine jongetje? Nou kijk, de Duitsers kwamen voor z'n oudere broer, maar die was niet thuis, hebben ze hem mee genomen. Elf jaar oud, dat man netje. Ze hebben nooit meer niks van hem gehoord. Ja meneer, dat benne dingen..." Schoolfeest Toen rector De Koe vrijdagoch tend op het Visser 't Hooftly- ceum kwam, was hij verbaasd. De ommuurde fietsenstalling waarin de avond ervoor een eind- examenfeest was gehouden, bleek keurig opgeruimd te zijn. Hij maakte de tien scholieren die verantwoordelijk waren voor de gang van zaken een compliment. Waren er verder nog problemen geweest? Nee. Groot was dan ook zyn verba zing toen hy 's avonds in de krant las dat het feest uit de hand was gelopen volgens de politie. Veel gebral en gelal 's nachts waardoor buurtbewoners wak ker werden, een charge van de politie, twee jongens van acht tien, een Voorhouter en een War- monder aangehouden en twee jongens diep in de nacht opge pikt omdat ze straal bezopen wa ren. tegen elkaar: nu? Maar dan (foto Holvast) De Koe riep het tiental ter ver antwoording: hadden ze tegen hem gelogen? Ze ontkenden het. Waarna de rector zelf op onder zoek uitging en tot de slotsom kwam dat het verhaal van de po litie niet klopt. "Om te beginnen zat dat twee tal dat werd aangehouden niet bij ons op school. En ik sluit het uit dat ze op het feest zijn ge weest, want kijk: wij hebben te gen de scholieren gezegd dat ze een eindexamenfeest mochten houden, maar dan moesten ze wel een strenge controle uitvoe ren. En dat hebben ze gedaan. Twijfelden ze of een leerling bij ons op school zat, dan werd het eindexamennummer gecontro leerd". Wie gingen er dan lallend over straat? "Ik denk dat het leerlin gen van een school uit de buurt waren. Ook daar werd een feest gehouden. Maar dat duurde tot twee uur. Toen waren wij nog be zig en ik heb ook gehoord dat die andere scholieren hebben gepro beerd om bij ons binnen te ko men. Toen dat niet lukte, zijn ze aan het zwerven geslagen". Politievoorlichter Graveland denkt dat het verhaal van de rec tor niet geheel waar is: "Het is mogelijk dat het om leerlingen van een andere school ging, vast staat volgens ons dat ze het Vis ser 't Hooft verlieten. Daar blij ven wü bij". LEIDEN - Naast de traditionele studie theologie begint de faculteit der godgeleerdheid van de Leidse universiteit in september met een vrije studierichting. De eerste in Nederland. In deze vrije studie richting theologie richt men zich niet in de eerste plaats op het chris tendom, maar meer op de religie in het algemeen. Godsdiensten en levensbeschou wingen die in Nederland van be lang zijn, zullen in de nieuwe rich ting aan de orde komen. Hierbij valt te denken aan: Jodendom, Christendom, Islam, Hindoeïsme, Boedhisme, Humanisme en Mar xisme. door Saskia Stoelinga De minder prominente plaats van dé christelijke traditie komt tot uiting in het wegvallen van de noodzaak voor de studenten van het beheersen van Latijn, Grieks en Hebreeuws. Algemene gods dienstwetenschap, alsmede filoso fie, sociologie en psychologie van godsdienst en levensbeschouwing zijn belangrijke vakken in de vrije studierichting. Predikant zal men op grond van deze studie niet kunnen worden. Waar het gaat om beroepsuitoefe ning wordt gemikt op functies in de sfeer van de media, de volksge zondheid en het minderhedenbe leid. De nieuwe studierichting staat open voor studenten met een propedeuse of een kandidaatsdi ploma in de godgeleerdheid, rech ten, letteren, economie, wijsbe geerte of één van de sociale weten schappen. "De noodzaak om tot deze vrije studierichting te komen kan ik op twee manieren formuleren". L. Leertouwer, decaan van de facul teit godgeleerdheid, begint met de voor zijn gevoel wat negatieve re den: het op peil houden van het studentenaantal. "De Leidse theo logische faculteit is met 25 nieuwe studenten per jaar een klein insti tuut, dat te kostbaar zou worden als er door het dalende geboortecij fer minder aanmeldingen kwamen. Ook wordt het aantal studenten dat zich voorbereidt op het beroep van predikant kleiner". Leertou wer wijt dat aan de rol van de kerk, die volgens hem in Nederland steeds onbelangrijker wordt. Hij heeft hiermee de link gelegd naar zijn tweede argumentatie. Verlegenheid De religieuze situatie in Neder land is ingrijpend aan het verande ren. De christelijke kerken hebben niet alleen hun monopolie op de godsdienstoefening verloren, zij lijken zelfs hun hoofdrol te verlie zen. De Islam is inmiddels de twee de godsdienst van Nederland. Leertouwer: "De kerk verliest aan betekenis, met de godsdienst in het algemeen is dat echter niet het geval. In alle sectoren van de maat schappij is men er mee bezig: pro gramma's, boeken, cursussen, noem maar op. Tegelijkertijd sig naleer ik dat er een tamelijk grote verlegenheid aan het ontstaan is als de godsdienst in verband moet worden gebracht met een maat schappelijk verschijnsel. Men kan er dan niet echt mee uit de voeten". Er is volgens de theoloog een steeds grotere noodzaak dat er mensen komen die verstand heb ben van godsdienst. Leertouwer komt met een aantal recente voor beelden waarbij de meest onzinni ge argumenten te berde zijn ge bracht: het hoofddoekjesverbod voor Islamitische meisjes op een christelijke school in Alphen a/d Rijn; minister Brinkman die een aanvraag voor een Israëlitische ra dio- en televisieomroep afwijst. "Duidelijk is hier gebleken dat een samenhangend minderhedenbe leid niet mogelijk is zonder daarin de vaak doorslaggevende rol van godsdienst en levensbeschouwing te betrekken". Verder noemt hjj de vraag naar deskundigen door de media. "Er is grote behoefte aan voorlichting op allerlei terreinen. Eén oorzaak daarvan is de blijvende aanwezig heid van mensen met een andere godsdienstige of levenbeschouwe- lijke achtergrond in Nederland". Ook in de gezondheidszorg spe len kwesties waarbij de religie nauw betrokken is. Abortus, eu thanasie zijn vertrouwde, steeds te rugkerende kwesties. De decaan werpt de vraag op: hebben licha melijk gehandicapten recht op een seksueel leven? Welke taboes en moeilijkheden komen daarbij om de hoek kijken? Tot dusver is de dominee van zo'n instelling de aan gewezene om deze vragen te beant woorden. Geen ideale situatie, vindt hij, omdat deze geestelijke verzorger teveel tot de 'eigen' partij behoort, waardoor deze niet altijd even objectief zijn taak kan vervul len. Verplicht Het is duidelijk: de afgestudeer den van de vrije studierichting springen in deze gaten? Leertou wer glimlacht. "Ja, in onze theolo gische faculteit is de kennis aanwe zig, waarom zouden we die dan niet gebruiken? We kunnen 25 ex tra studenten voor een tweede stu dierichting ook goed begeleiden. De Leidse faculteit is dit zelfs aan zichzelf verplicht", zo waarschuwt hij, "want zij dankt per slot van re kening haar oprichting in 1575 ook aan een ingrijpende religieuze ver andering". Maar er zijn nog ander overwegingen. De decaan vindt het tijd worden dat het stereotiepe beleid van de faculteit wordt doorbroken. "Nog altijd wordt deze faculteit gezien als een fokloristische uithoek van de universiteit, waar ze met hele diepzinnige zaken bezig zijn". Dat hindert hem een beetje. In de klas sieke opleiding gaat de eerste jaren de meeste aandacht uit naar de ou de talen: Latijn, Grieks en He breeuws. "Een veeleisende weten schappelijke studie waaraan niet moet worden getornd", zegt hij streng. "Er moeten deskundigen zijn die de oorspronkelijke teksten uit eerste hand kunnen lezen. In de vrije studierichting hebben we dat bewust laten vallen, omdat ook wij weten dat godsdienst meer is dan alleen het kunnen lezen van schrif telijke tradities. In plaats van een literaire invalshoek wordt nu voor een meer sociaal wetenschappelij ke gekozen". Dit betekent overigens niet dat de klassieke talen niet meer aan bod komen. Leertouwer kan zich de situatie voorstellen dat een stu dent Hebreeuws verder gaat op dit gebied in samenhang met de gods dienst. Een 'maatpakket' ligt dan voor hem in het verschiet. Datzelf de geldt voor de rechtenstudent die na zijn propedeuse overzwaait. De theoloog ziet het al voor zich. Hardop zegt hij: 'juridische aspec ten van het minderhedenbeleid' als afstudeerrichting. Niet gek, juris ten hebben daar als ze tenminste weten wat de Koran behelst, onge twijfeld een wat scherper oog voor dan de klassieke dominees". Tweede kans De decaan doelt hier met name op de wisselwerking die kan ont staan tussen de klassieken en de vrijen, maar ook tussen andere fa culteiten, waardoor er specifieke en bruikbare afstudeerrichtingen kunnen ontstaan. "Er moet wel sa menhang in de gekozen vakken zit ten, maar dat houden wij natuur lijk haarscherp in de gaten. We zijn geen supermarkt met een bon kaart", zo luidt zijn waarschuwing. Wie zou interesse hebben in deze vrije studierichting? Leertouwer denkt aan twee groepen; zij die het propedeuse aan een andere facul teit hebben gehaald maar het vage gevoel hebben toch niet de juiste studierichting te hebben gekozen en zij die een academische oplei ding achter de rug hebben of na het kandidaats de studie vroeger om wat voor een reden dan ook hebben gestaakt. Decaan Leertouwer: "We zijn geen supermarkt met een bonkaart". (foto Holvast) dit Kijk, voor sommige prachtige tweede kans. Daarnaast kun je het ook een soort bijscholing voor die in de maatschappij druk doen de zijn met by voorbeeld minderhe denbeleid, maar ik zou ook vele an dere voorbeelden kunnen aanha len, en in die problematiek toch niet voldoende zijn geschoold". "Over de rol van de kerk in deze studierichting heb ik me nog geen voorstelling gemaakt. Over ont wikkelingen in die richting valt ook niets te voorspellen. We moe ten eerst maar eens kijken of dit aanslaat". LEIDEN - Tijdens werkzaamhe den op het terrein van de voormali ge gashouder van het Energiebe drijf Rijnland, zou volgens één van de bewoners van de Koningstraat verontreinigd grondwater deze straat zijn ingespoten. Een woord voerder van de milieudienst van de gemeente Leiden bevestigt dit des gevraagd. Volgens hem is er echter maar een geringe hoeveelheid wa ter in de straat zelf terecht geko- Het water is opgepompt om de sleuven die in het terrein van de oude gashouder werden gegraven, droog te houden. Het terrein waar de gashouder heeft gestaan, is ech ter vervuild. De Koningstraat-bewoner, die het opgepompte water via de straat in het riool zag verdwijnen, waar schuwde onmiddellijk de gemeen te. Die heeft de grondwerkers ver zocht het water op een andere ma nier af te voeren. Volgens de woprdvoerder van de gemeentelij ke milieudienst is het water daarna op het terrein zelf geloosd. De milieudienst meent dat het water eigenlijk niet zo veel kwaad kon, zelfs al werd het via de straat in het riool geloosd. "Maar om alle risico's uit te sluiten, vonden we het toch maar beter dat het water op een andere manier werd afge voerd. Eerlijk gezegd is het psy chologisch gezien, niet zo'n ver standige zet geweest van het EBR". EBR-secretaris Sandbergen vindt de beschuldiging dat het energiebedrijf vervuild grondwa ter via de Koningstraat heeft ge loosd zwaar overdreven. "Dat wa ter was helemaal niet verontrei nigd. Het werd opgepompt uit de bovenste gedeelten van het terrein. De vervuiling zit veel dieper. Het water dat is weggepompt kan daar mee nooit in contact zijn geweest. Overigens moet een nader onder zoek nog uitwijzen hoe sterk het terrein waar de gashouder heeft ge staan verontreinigd is". Sandbergen zegt dat het EBR, na klachten van bewoners, het water op een andere manier heeft ge loosd. Hy ontkent echter dat dit is gebeurd na tussenkomst van de ge meente. "We hebben op eigen ini tiatief naar een andere manier ge zocht. Dat dit op aandringen van de gemeente is gebeurd, is onzin", aldus Sandbergen. LEIDEN/NIEUW-VENNEP Leidse oud-ijzerhandelaars heb ben gisteren bij Stork in Nieuw- Vennep een roestvrijstalen buis ter waarde van 15.000 gulden ont vreemd. Behalve een lading oud metaal, die zij van het bedrijf had den gekocht, laadden zij ook twee buizen met een doorsnede van vijf tig centimeter en een lengte van respectievelijk vier en een halve meter op hun auto. In Leiden werd het materiaal vervolgens verkocht aan een ande re oud-ijzerhandelaar. Deze sneed de flenzen van de buizen af en ver kocht de handel vervolgens aan een bedrijf in Hendrik Ido Am bacht. De Leidse politie heeft de stukken, inmiddels zwaar bescha digde, buis aangetroffen bij de tweede handelaar, terwijl ook het doorverkochte gedeelte vanoch tend is teruggekomen. LEIDEN - Vermoedelijk drie bal dadige jongeren zijn gisteravond in de weer geweest met een naar schatting drie ton zware, betonnen heipaal. Dat gebeurde aan de Zandzegge, waar momenteel een tunnel in aanbouw is. De jongelui duwden het twintig meter lange gevaarte van een stelling in de bouwput. De paal knikte als gevolg van deze actie en is nu waardeloos, een schadepost van ongeveer 500 gulden voor de aannemer,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3