Kruidentuin is razend populair Bennink B.V. 3,95 0,38 Deze bank heeft komfort voor twee! ALUMINIUM SCHILDERIJLIJST v.d. Kuy metalen s 9c Hoofdstraat 130, Leiderdorp. Tel. 071-895420. Grindplaten Betonsteentjes WONEN Tuinieren het hele jaar door Bamboe een nieuwe rage Pastelkleuren op het terras WOONVISIE Haasnoot Interieurverzorging 2225 EL Katwijk aan Zee Voorstraat 43 tel. 01718-73461 Iedere 'bezitter' erkent de gerieflijke eigenschappen van deze uitermate sierlijke 2-zitsbank. Een klasse meubel, dat door vakbekwame stoffeerders van een fraaie bloemmotief bekleding werd voorzien. in ieder gewenste maat tegen ongekend lage prijs prijsvoortoeeld: 30 x 40 cm 18,90 50 x 70 cm 24,40 Beestenmarkt 7 Leiden - Tel. 071-120107 "MARMER Wij bieden u een ruime collectie, zowel modern als klas sieke vloeren en wanden, tegen zeer scherpe prijzen aan. MARMER EN LEISTEEN per m2vanaf 62,50 WIT MARMER IN BANEN*) per m2vanaf 77,50 UNIEK IN NEDERLAND WITTE KWARTSIET Wilt u meer weten of wilt u een kijkje komen nemen in onze showroom, belt u dan even met onze heer H. v.d. Nieuwenhuizen voor het maken van een afspraak op een tijd, die voor u het beste uitkomt, ook op zaterdag. Offerte en documentatie op aanvraag. aanbieding zolang de voorraad strekt Tot ziens bij MARMER. NATUURSTEEN EN LEISTEEN Showroom: Oranjeplein6AoonopZand. tel 04166-1728 I. van RHIJN Maasstr. 20 Leiden Tel. 071-412149 DE olde LINDEBOOM ANTIEK VOLKSKUNST KLEINODIËN In- en verkoop van kristal, zilver, Victoriaan se sieraden, koper, tin en kleine meubelen. Voorstraat 10, Voorschoten Tel. 01717-8466 Schildersbedrijf Voor al uw binnen- en buiten schilderwerk Vraag vrijbl. prijsopgaaf 40x60 cm v.a. v.a. door Miep Hoenson Bezitters van een tuin(tje) gaan dezer dagen in tweeer lei opzicht 'terug naar de na tuur'. Enerzijds is de hang naar gezond eten groot en daarbij moeten echte krui den als smaakmakers fun geren. De vraag naar krui denplantjes tiert dan ook welig, zo ervaren de tuin centra in de regio. "Ieder een is tegenwoordig gek met een kruidentuintje", constateert één van hen, Voorschotenaar J. Griffioen van de gelijknamige Intra- tuin. Anderzijds worden de tuincen tra juist nu de eerste zonnestra len zijn gesignaleerd bestormd door klanten. Zoals vrouwen kleren plegen te kopen als het mooie weer aanbreekt, zo slaan tuintjesbezitters juist deze maand massaal in. Wat men zoal koopt in de maand april? Het maakt niet uit. Als het maar een bloemetje heeft. Klaarblijkelijk willen de na tuurliefhebbers de ingeluide lente met dat bloeiende spul nog eens extra kracht bij zet ten. Viooltjes en madeliefjes vinden gretig aftrek. Geraniums ook, als het aan de klanten ligt. Maar volgens Griffioen was het afge lopen voorjaar voor deze 'ou derwetse' plant nog wat te koud. Produktinformatie Ze zijn er al, dat wel - maar wat is er niet dezer dagen? Een beetje tuincentrum heeft keus uit zo'n duizend soorten plan ten, nog exclusief de variëtei ten. Griffioen herkent ze blin delings door te voelen, te kij ken of te ruiken, maar de vraag rijst of de klant door de bomen het bos nog wel ziet. J. Griffioen temidden van nageslacht, levende have en het groen: een beetje tuincentrum heeft tegenwoordig zo'n 1000 verschilleyide planten staan. Toch kan de tuintjesbezitter er aardig wijs uit. t je met een lapje grond h Volgens de Intratuin-man doet hij dat wel degelijk. "Het posi tieve is dat tegenwoordig prak tisch elke plant met complete produktinformatie van de vei ling of de kweker komt. Op zo'n voorlichtingspijl staan al lerlei bijzonderheden over de plant". Verder onderscheidt hij twee soorten 'tuinierders'. De ene groep, de grootste, koopt nu impulsief van alles dat er bloeit. Mensen uit de tweede categorie, dat zijn de plannen makers. Ze lopen te wikken en te wegen welke planten er nog bij kunnen in de tuin en strooi en achteloos met Latijnse na- Griffioen heeft uiteraard zoveel liefde voor zijn vak dat de plan nenmakers hem het meeste aanspreken. Want een tuin ver dient die aandacht, vindt hij. "Een tuin die is ingericht met een tegelpaadje en wat narcis sen, dat is natuurlijk geen tuin hè", oordeelt hij. En: "Iemand die van de tuin en tuinieren houdt is er altijd mee bezig. Dat begint in januari, bij de eerste winterakoniet, en dat eindigt bij de kerstroos in december. In een tuin is altijd wel wat te beleven". Mode Vandaar dat de Voorschote naar ook volgaarne afwil van het gewortelde misverstand dat er alleen in voor- en najaar kan worden geplant. Het handige van de huidige planten-in-pot is dat ze in principe twaalf maanden lang de grond ingezet kunnen worden. Alleen als het vriest kunnen spitpartijen be ter achterwege blijven. Desalniettemin werd vorig jaar tien procent van alle aanwezige groen in één week tijd van de hand gedaan. Daarbij was, en dat geldt dit jaar net zo hard, de vraag naar bamboeplanten groot. Die bamboe wordt na de parapluplant en de cactusrage een fors uit de kluiten gewas sen modeplant. Datzelfde geldt voor de al genoemde kruiden plantjes, siergrassen, de vijver (terug van weggeweest) én voor bodembedekkers. Klaarblijke lijk denkt een aantal mensen dat niet al het werk in de tuin even leuk is, want de zogeheten 'bodembedekkers' zijn ook aan een opmars bezig. Handig, die laagblijvende plantjes, want op de plaatsen waar zij groeien krijgt onkruid geen kans meer. Heel wat klanten ook lopen met de 'ouwe, trouwe' conifeer de deur uit. De vraag naar de groenbiijvende plant, veelal ge- blijkt door de jaren heen onver woestbaar. En wat dacht u van planten met welluidende namen als 'naken de jonker', 'tripmadam', 'stin kende Gouwe' en 'Koeienoog'? Allemaal plantjes uit grootmoe ders tijd, opnieuw ondekt door de mens van de jaren tachtig. Aansteken Griffioen constateert dat de ge middelde tuinbezitter steeds meer ontdekt op groengebied. "Je kunt aan de belangstelling voor tuinieren heel goed mer ken dat de vrije tijd toeneemt. De mensen steken elkaar na tuurlijk ook aan. Heeft de buur man Afrikaantjes in de tuin, dan wil de klant die ook heb ben. Bij een nieuwe wijk als de Stevenshof merk je het ook. Mensen komen dan niet met ei gen ideeën aanzetten, maar vra gen: daar en daar heb ik een leuke tuin gezien, kunt u er voor mij ook zo één maken? Wat ik de kinanten dan probeer te vertellen is dat het ook an ders kan". Hoe dan? "Ja, dat is voor elke tuin en elke smaak anders. Je kunt, om een voorbeeld te noe men, met hout een heleboel doen om ruimte te creëren. Vooral in kleine tuintjes. En in onze omgeving hebben de meesten toch maar een beperkt lapje grond ter beschikking na tuurlijk. Vaak komen ze van een flat af en hebben ze voor het eerst zo'n lapje grond.." Die plotselinge confrontatie met 'de natuur' blijkt sommige stedelingen toch op te breken. Weten mensen die de groente in de winkel kopen veel van de groei der gewassen? Griffioen lacht wat voor zich uit: "Nee, een heleboel mensen hebben er geen flauw benul van hoe iets in de natuur tot stand komt. Dan vertel je iets over planten, die elkaar bestuiven en dan vragen ze: doen ze dat 's nachts? Of ze planten iets en komen na veertien dagen al te rug met de vraag waarom die plant het niet wil doen "Mensen zijn ook snel geneigd om groen in de tuin weg te ha len. Vooral na deze lange win ter heeft ontzettend veel groen in de tuin schade opgelopen. Maar wees alsjeblieft voorzich: tig met weggooien, want het kan heel goed zijn dat een plant, die ongeschijnlijk dood is, onderaan toch tekenen van leven gaat vertonen. Geduld is heel belangrijk. Maar het leuke aan de natuur is dat in deze tijd van het jaar er plotseling van al les gaat groeien". Het ruisende, geheimzin nige bamboe wordt de nieuwste rage voor de Hol landse tuin. De Voorscho- tense bamboekwekers E. en B. Griffioen kunnen er over meepraten. Echte 'bamboegekken' komen desnoods uit Groningen voor een stekkie van een geliefde soort. Wie denkt even een bam- boeplant te gaan halen komt bedrogen uit. De Voorschotenaren kweken zo'n 90 soorten, en daar mee is de bamboe nog lang niet aan het eind van haar Latijn. Er moeten in de wereld duizenden variëtei ten en soorten zijn. Zoveel soorten, zoveel mogelijkheden. Zal de ene bamboesoort rustig 25 me ter hoog worden, de ander blijft hangen op dertig centimeter. Het blijkt dus een misverstand om te denken dat elke bamboe- plant meteen meters hoog de lucht in schiet. Het blad van de bamboe heeft een oneindig aantal verschil lende vormen en kleuren, variërend van goudgeel tot bijna zwart. Bamboe is, de inheemse afkomst ten spijt, niet erg veeleisend. Ze groeit bijna overal, behalve als ze met haar wortels in een moe rassige bodem staat. Zo makkelijk als de mys tieke plant, eenmaal op de plaats van bestemming, zich toont, zo ingewikkeld en tijdrovend blijkt het (op)kweken van de plant te zijn. "Het grootste pro bleem is de vermeerde ring", legt de Voorscho- tense 'bamboespecialist' uit. "Voordat je zo'n ding hebt.." Griffioen legt uit: als hij eenmaal een plant in volle grond heeft gekweekt, komt het onvermijdelijke moment dat ze d'r uit moet. Daarbij kan hij hooguit tien procent van het wortelgestel 'redden'. De rest blijft hardnekkig in de grond achter. Een grassoort als bam boe is uiterst gevoelig voor veranderingen (c.q. ver planten) en zal er derhalve danig door uit haar even wicht zijn. Voordat dat evenwicht is hersteld- Griffioen kweekt de 'kasplantjes' dus in potten. Werk waarbij hij eindeloos veel geduld tentoon moet spreiden. "Maar als de plant dan eenmaal groeit, dan blijft ze dat wel doen ook". Maar dan is de Voor schotenaar wel een paar jaar verder. i hult zich deze zomer niet alleen zelf in pasteltinten, de tuinmeubelen zijn net zo hard in die kleuren gestoken. Plantenpotten van nu zijn zwart, wit en grijs en zelfs de kerstballen blijken aan mode onderhevig: de eigentijdse bal is grijs van kleur. Tuinmeubelen van ijzer en hout lijken definitief te hebben afge daan. Een beetje stoel is van kunststof. Daarbij geldt dat er aan elke portemonnee is gedacht, want er zijn tuinstoelen van drie tientjes, maar er zijn er ook die ruim 300 gulden moeten opbren gen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27