Wie problemen heeft met z'n keukenruimte,gaat bij Verschoor opgelucht de deur uit. VERSCHOOR KEUKENS •SiS-K,K'^'nrichting Zo woonde Wilhelm II ZIN IN ZON? 175.- 37.50 Ll Bangla klamboes RU,MÈMiüBiS^-rSaanb,ed,"n9! WONEN Doe-het-zelf - schilder actief Na strenge winter Breuk in dubbel glas Expositie 'Achter de schermen van de keizer' Als er één zaak is, waar ze precies weten hoe doelmatig je met keukenruimte kunt omspringen, dan is dat wel Verschoor. Hoe bescheiden uw beschikbare oppervlakte ook is, wij ontwerpen voor u de meest efficiënte en werkbare keuken die u zich kunt voorstellen. U weet niet half hoeveel er op 'n paar vierkante keukenmeters allemaal mogelijk is. Dat tekenen en rekenen wij u graag en geheel vrijblijvend eventjes vóór, als u bij ons langskomt. Wedden dat uw keuken probleem best meevalt? AMBACHTSWEG 5 INDUSTRIETERREIN 'T HEEN-KATWIJK, tel. 01718-31098. Donderdagavond koopavond. Bezoek dan alvast onze grote tuinmeubelshow met grandioze aanbiedingen! Komplete tuinset al vanai Volkunstof stapelstoel griffioen g 518, 2253 JP Voors Xrrjnmmr# vanaf 1/\\f 70,- afbeelding: royale eenpersoons klamboe, omtrek 12 meter x no wit J lUö,- In kleur rose of blauw) 118,- Ook leverbaar in katoen Leids matrassenhuis Breestraat 138, Leiden, 071-121586 rmniiuilllllinmilll »XIUX«A1UL»A«J? naar H -tel. 017/8-13286 y Ü995,. Gord/;/ IJnVe'OUrs'8mode^^ripf) A-keus f 27,SO 2°cmbr. 9ratls gemaakt J Hoveniersbedrijf P.Th. Prins Voor al uw tuinwerkzaamheden Vrijbl. prijsopg. tel. 01717-5791 Ruime terraswoning met een groot, beschut ge legen, zonnig terras, uit zicht over tuinen. Geheel vzv dubbele beglazing, dak- en spouwmuurisola tie, b.j. 1979, c.v.-gas en boilercombinatie, zeer goed onderhouden. Erf pacht 1063,- p.jaar. Ind. 1e verd.: woonkamer, roya le woonkeuken met deur naar terras, toilet met fon teintje. hal met kast. Bui-, ten: overdekte opgang en meterkast. 2e verd.: slaap kamer met 4 hang- legkas- j ten, 2e slaap-werkkamer, badkamer met ligbad, dou che en 2e toilet, overloop met vlizotrap naar zolder. Vraagprijs 103.000,- k.k. Verhoeven mak. o.g. BV Tel. 071-143441 Schilderwerk in huis, zo blijkt uit een onderzoek, is in 1984 massaal zelf gedaan. Slechts in één op de zes gevallen kwam er een vakman aan te pas. Ook het buitenschilderwerk wordt min der vaak uitbesteed aan de vak man, maar toch nemen twee van de drie huiseigenaren ook voor deze klus zelf de kwast ter hand. De derde huurt een echte schilder in. De plotseling ingetreden stren ge kou van de afgelopen winter blijkt ook gevolgen te hebben gehad voor een groot aantal dubbelglas-ramen. De binnen- ruit van thermopanebeglazing is daardoor vanuit de rand ge broken. Via die barst kan dan lucht toetreden tot de spouw tussen beide glasbladen, met als gevolg: condensproble- men en verminderde isolatie- waarde. Waarschijnlijk zijn tot dusver nog niet alle 'winterbreuken' ontdekt. Een reden om eens in spectie te houden. Zo'n barst hoeft niet groot te zijn en kan dus onopgemerkt zijn geble ven. Haal er bij ontdekking de vakman (dubbelglas-leveran cier) bij. Hij moet kunnen vast stellen of het inderdaad om een 'thermische breuk' gaat, ont staan door een te groot tempe ratuurverschil tussen beide glasbladen. Misschien een aanleiding om eens in de garantiebepalingen te neuzen; zo'n mankement moet dan o.i. toch te wijten zijn aan een foutje bij de fabricage van het dubbelglasraam. Vol gens vakmensen kan zelfs een heel kleine beschadiging in de glasrand (bij het fabriceren van de ruit) van slechts een fractie van een millimeter van invloed zijn op de zgn. buigbreeksterk- te van het glas. Als dan een groot temperatuurverschil tus sen beide glasplaten optreedt, kan het hierboven genoemde euvel zich voordoen. Advies aan alle dubbel beglaasde le zers: even controleren en zo no dig de man van het vak erbij halen. 'Achter de schermen van de keizer'. Onder dit motto organiseert Huis Doorn dit seizoen een tentoonstelling waarin een blik wordt gegund in de slaapvertrekken en de badkamer van keizer Wilhelm II en zijn gemalin. Huis Doorn dankt zijn bekendheid grotendeels aan de geschiedenis van zijn laatste bewoner, de als balling levende ex-keizer van Duitsland. Deze woonde hier van 1920 tot zijn dood in 1941. Op zijn uitdrukkelijke wens werd hij in het park van Huis Doorn bijgezet. Keizer Wilhelm II trad op 10 november 1918 af en week uit naar het neutrale Nederland. De Nederlandse regering verleende hem asiel onder de uitdrukkelijk voorwaarde dat hij zich van elke politieke activiteit zou onthouden. In 1919 verwierf hij voor een half miljoen Huis Doorn, dat tot dan toe eigendom was van barones Van Heemstra, de oud-tante van de filmster Audrey Hepburn. Sinds een paar jaar organiseert Huis Doorn in het toeristenseizoen dat loopt van 15 maart tot 1 november een kleine thema-tentoonstelling. Was het in 1983 'Driekwart eeuw keizerlijke kledij', die ruim 65.000 bezoekers trok, in 1984 waren het er 72.000 die Te gast bij de keizer', kwamen bezichtigen. In voorgaande jaren vroegen velen zich af: waar sliepen de keizer en zyn gemalin, hoe verzorgden zij hun toilet en hoe was de badkamer ingericht? Alleszins voor de hand liggende vragen. Dit seizoen kunnen deze vragen worden beantwoord: de slaapkamer is. heringericht en de bad- en toiletkamer zullen voor het eerst bekeken kunnen worden. Plekjes, waar iets van het gewone huiselijke leven van Wilhelm II te zien zal zijn. Rooksalon De rooksalon ademt de sfeer van Frederik de Grote (1712-1786), de belangrijkste monarch uit het geslacht Hohenzollern. Deze krijgsman-musicus componeerde een aantal fluitconcerten. Deze muziek wordt op de achtergrond ten gehore gebracht. In de rooksalon is het jeugdportret van Frederik de Grote meesterlijk op het doek gezet door de befaamde Franse hofschilder Antoine Pesne. Deze portretteerde met vaardige hand ook enkele van de vrienden, die Frederik omringdenFrederik de Grote was een van de grootste kunstverzamelaars van zijn tijd. De rijk geschakeerde collectie van Huis Doorn omvat onder meer Franse, Vlaamse, Nederlandse en Italiaanse kunst. Naast schilderijen ziet men ook vele kostbaarheden van Frederik de Grote, zoals met goud ingelegde, en van zijn initialen voorziene pistolen en de befaamde collectie snuifdozen. Vermeld worden voorts 18e eeuwse meubelen, Saksisch porselein, tapisserieën, kostbaar zilverwerk en vele andere historische objecten, waaraan Huis Doorn zo rijk is. Feestmaaltij den In de keizerlijke eetzaal is een formeel gedekte tafel opgesteld, die een indruk geeft van de sfeer en de stijl, waarin de keizer bij feestmaaltijden zijn gasten ontving. Aangezien keizer Wilhelm een groot bewonderaar was van zijn voorvader Frederik de Grote stond ook de feestdis menigmaal in het teken van deze Pruisische koning, die naast zijn grote intellectuele en artistieke belangstelling ook open stond voor culinaire geneugten. De feestelijk gedekte tafel draagt dan ook het stempel van de Friedrichische tijd. Zo zijn bijvoorbeeld de fraai gekleurde kristallen glazen voorzien van het monogram van Frederik de Grote: FR (Friederich Rex). Porselein en bestek zijn eveneens op zijn tijd afgestemd. In de keizerlijke vertrekken bevindt zich het bekende zadel, waarop Wilhelm achter zijn lessenaar zat te werken. De keizer had zich deze gewoonte eigen gemaakt uit liefde voor het paardrijden, maar vooral om ervoor te zorgen dat hij - ook op hoge leeftijd een kaarsrechte rug zou houden waarin hij ook slaagde, al was hij rugpatiënt. Het park van Huis Doorn is vrij toegankelijk. Omstreeks 1900 werd het aangepast aan de Engelse landschapsstijl. Het museum Huis Doorn aan de Langbroekerwcg 10 in Doorn, is geopend van 15 maart tot en met 31 oktober op werkdagen van half tien tot vijf uur en op zondagen van een uur tot vijf uur. Een kijkje in het keizerlijke slaapvertrek

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 26