Vroeg of laat gaan zij een stapje verder. Manou: klassiek materiaal voor moderne meubels Leuke dingen met tapijt voot GESCHENKEN in ëterëmecbtoerfe Haardsets, schermen, luciferstandaards, houthakken, barbecues, kandelaars, wand- én hanglampen, handwerkblaasbalgen, schouwen wanddekoraties. Voor Moederdag slaagt u gega randeerd bij: ëmcbertj paul rojeétraten Prins Hendrikstraat 58 Tel. 01720-72427 Alphen aan den Rijn N VOOR: w kamerbreed tapijt, matrassen, fly 9 gordijnen, karpetten, vinyl, vloertegels, tafelkleden en deurmatten Alles direkt uit voorraad leverbaar En wat krijgt u gratis: Maat opnemen en prijsopgave met stalen en advies aan huis 65-plussers ophalen aan huis voor keuzebepaling opslag tot maximum 1 jaar na aankoop stofferen tegen kostprijs door heel Nederland bezorgen en stofferen ook op zaterdag tegen kostprijs. Keuze uit meer dan 100 rollen tapijt, dus 'de grootste van Leiden'. Je eerste vriendjeKalverliefde, verkering en nóg wat later: trouwplannen. Het is dan goed iets te horen over erfelijk heid. De gezondheid van de volgende generatie wordt immers mede door erfelijke factoren bepaald. Het is dan ook goed dat men zich daar over kan laten voorlichten en dat de kosten van erfelijkheidsonderzoek worden betaald door de ziekenfondsen en particuliere verzekeraars. Over erfelijkheidsvoorlichting is een boekje geschreven. Aanstaande ouders doen er goed aan dit boekje van de Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties te lezen. Zij kunnen het gratis aanvragen. Een gefrankeerde brief naar: 1DC, Postbus 70, 3500 AB Utrecht is voldoende. ERFEL1JKHE1DSV00RUCHTING. ZORG DAT DE WEG WEET Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. SIRE Dagelijks geopend van 09.00 tot 17.30 u 's maandags vanaf 13.00 uur donderdag van 09.00 tot 21.00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur. DE GROOTSTE VAN LEIDEN Stille Rijn 1Leiden, tel. 071 -142512 en 142529 WONEN Ontwerpers van deze tijd maken heel moderne meubels van een al sedert vele generaties bekend materiaal: rotan. Door een zorgvuldige bewerking ontstaat uit rotan een produkt dat bekend staat als manou. Het heeft dezelfde uitstekende eigenschappen als rotan: sterk, taai, buigzaam, in hoge mate bestand tegen vocht... dus vrijwel onver woestbaar. Manou is in feite veredeld ro tan, een liaansoort die o.m. in Indonesië voorkomt en die tot wel 250 meter lang kan groeien. Voor de manou-fabricage oogst men daaruit de dikste gedeel ten, die in stukken van zo'n drie meter worden gesneden. Na een chemische behandeling tegen insecten worden de 'kno pen', kleine ringvormige ver dikkingen waar nieuwe scheu ten zijn uitgegroeid, heel zorg vuldig weggeschuurd. Daar door ontstaan vrijwel gladde stokken. De allermooiste wor den uitgezocht voor de fabrica ge van kwaliteitsmeubelen, die vormgevers graag gebruiken om eigentijdse en solide meu bels te ontwerpen. Vooral de gewillige buigzaamheid van het materiaal blijkt hen te in spireren tot speelse creaties. En de keus uit stokdikten tussen zo'n 24 tot 42 mm maakt vrijwel alle vorm-fantasieën en con structies mogelijk. Manou-meubelen zijn uitslui tend te koop bij woninginrich ters en enkele warenhuizen die een exclusief assortiment voe ren. Kenmerkend voor manou is dat het gekleurd is, in tegen stelling tot gewoon rotan, dat gewoonlijk in zijn oorspronke lijke natureltint werd verwerkt, en waarin ook de 'knopen' on gemoeid werden gelaten. Selectie De strenge selectie, het schuur- procedé en het in kleur lakken maken manou dan ook flink wat duurder dan het gewone rotan, dat we al eeuwen kennen van de Tieten' meubelen. Een in feite onjuiste benaming, want rotan is geen riet maar een liaanplant, tropische oer woudwoekeraar. Ook in het veredelde manou is dit nog enigszins herkenbaar, rpahr daardoor onderscheidt het zich nu juist van rondhout, dat ove rigens vrijwel niet buigbaar is. Geen wonder dat meubelont werpers van naam manou met graagte hebben geaccepteerd om er heel wat meer mee te doen dan het gestalte geven aan alleen maar een stoeltje. Compleet woon- en eetkamer- meubilair, slaapkamerinrich tingen, wandkasten enz. tegen woordig van manou gemaakt, wat design (ontwerp) en kleur- afwerking betreft op en top van deze tijd. Italiaanse vormgevers stoeien graag met manou, maar we hebben in Nederland ook ont werpers van naam die er prach tige produkten van maken: Axel Enthoven, Jan des Bou- vrie, Gerard van de Berg, Piere Mazairac, Cor Noordzij en Pe ter Heuvelmans zijn bekende 'manouisten'. Meubels van manou hebben geen scherpe kwetsbare kan ten. Lichte beschadigingen kunt u eenvoudig zelf wegwer ken (licht opschuren, bijwer ken met juiste kleurbeits en af lakken met een transparante lak). Een ander voordeel van deze ronde vormen is dat de kans op pijn doe bij stoten gering is. Prettig is ook dat Manou meu bels niet zwaar zijn zodat ze ge makkelijk kunnen worden ver plaatst. Om deze redenen zijn manou meubels zeer geschikt voor oudere mensen en gezin nen met kleine kinderen. Net zoals bij ander meubels geldt voor meubels van manou dat alle waar naar zijn geld is. De prijs wordt overigens niet uitsluitend bepaald door de kwaliteit. Ook de exclusiviteit van het model heeft invloed op de hoogte van de prijs. De kwa liteit van het meubel hangt af van de constructie, de afwer king (lak) en bij zitmeubelen vooral ook stoffering (polye ther schuim of het veerkrachti ger maar ook duurdere koud- schuim). Voor een eetkamertafel met vier stoelen zal tussen de f 2000 en f 4000 moeten worden neer geteld; een tweezitter is al te koop voor f 995, maar er zijn ook bankjes van f2900. De prijs van een tweepersoonsbed ligt tussen de f 750 en f 1950. Tapijt, in talloze soorten, kleu ren en dessins verkrijgbaar, is voor nog andere toepassingen bruikbaar dan alleen de vloer. Zo Worden bijvoorbeeld trap pen vaak met tapijt afgewerkt. Dit kost meestal geen of heel weinig extra geld omdat de stroken die voor het bekleden van de treden nodig zijn, uit restanten van een nieuw ka mertapijt komen. Wie dit zelf wil doen, (wat veel arbeidsloon bespaart), kan tegenwoordig handig gebruik maken van de speciale tapijt houders (van rubber gemaakt) waarin de op maat gesneden stukken tapijt passen, dit nieu we systeem heeft een aantal duidelijke voordelen. Het werkt heel gemakkelijk en het is ook eenvoudig verwissel baar. Voor het op maat maken van de 'inlegstukken' wordt bij de tapijthouders een kartonnen sjabloon geleverd. Bij woning inrichters is dit systeem sinds kort te koop. Op de wand"t^^«" Een tweede toepassing van overgebleven stukken tapijt is: er een wandversiering van ma ken. Met een beetje fantasie en een scherp mes ontstaat uit een aantal reststukken van ver schillende kleuren een 'tapijt- schilderij dat direct op de wand, of op bijvoorbeeld een stuk multiplex wordt gelijmd. Eén van de meest geschikte materialen voor dit doel is het sterke ribbeltjestapijt, gemaakt van wol en geitehaar, dat zich in beide richtingen laat snijden zonder dat er op de snijvlakken rafels ontstaan. Het leent zich ook heel goed voor het maken van decoratie ve tweekleurentoepassingen op de vloer. Een wandversiering van ta pijt. (foto's G PD) De trap met tapijt bekleden hoeft geen kapitaal te kosten. (foto GPD) Sphinx komt met wit-mat sanitair Sphinx heeft onder de naam 'Montblanc' een nieuwe genera tie sanitair in mat-wit gespresenteerd. In deze nieuwe trend is een zó wit wit' in matte uitvoering gerealiseerd, dat de meest kritische architect (en bouwheer) geen enkel probleem zal hebben combinaties met alle mogelijke andere kleurac centen te maken. Het 'wit zonder glans' geeft aan het interieur van sanitaire ruimten een bijzonder cachet, dat nog aanzienlijk kan wor- den versterkt met één van de talrijke (decor)tegels waarin Sphinx heel fraaie ontwerpen heeft ontivikkeld. Bij de sanitair- en bouwmaterialenhandel is het Mon tblanc- programma in werkelijkheid te zien. Daar is ook deskundig advies te verkrijgen over de onuitputtelijke variatiemoge lijkheden tussen accessoires en wand- en vloertegels.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25