GELDERLAND ONTWERPEN WAAR MEER AAN VASTZIT Huis op een veiling kopen kwestie van voorbereiding 430 410 4620 HOUWELING WOONSFEER Gelderland Gelderland zitmeubelen, waarin ontwerpers als Jan des Bouvrie en Gerard Vollenbrok hun ideeën gestalte geven. Kwaliteit en tijdloze, eigentijdse ontwerpen geven het karakter aan dit merk van Nederlandse bodem, dal op internationaal niveau de trend aangeeft. Zo is een groot deel van de zitmeubelen van Gelderland voorzien van afneembare bekleding. Eeri zithoek die al bijna tot de klassiekers onder de moderne zitmeubelen behoort. Nu aktueel en over 15 jaar nog even „jong". Leverbaar als fauteuil, 2-zits- of 3-zitsbank. In vele kleuren en kwaliteiten stol of echt leder leverbaar. Gelderland Een hoek-kombinatie die alle karakter-eigenschap pen herbergt, waarmee Gelderland als merk op de internationale markt hoog scoort. Strak van vorm, royaal in komfort en oerdegelijke kwaliteit. Gelderland Een tijdloos ontwerp als 2- of 3-zitsbank met los kussen. De keuze van hen, die weten wat wonen met stijl betekent. Eenvoudig van lijn, met het raffinement dat zo typerend is voor deze meubelfabrikant. Gelderland retefoon01720-75871 OFFICIEEL DEALER VAN O.A.: HÜLSTA, LEOLUX, GELDERLAND, PASTOE, BANZBORD, CASTELIJN, METAFORM, MONTIS, ARTIFORT EN AUPING. WONEN door Runa Hellinga "Dertigduizend, 29, 28,27, 26,25 dui...". "Mijn", klinkt er acnter in de zaal. In het Haagse vendue-huis is de huizenveiling aan de gang. In razend tempo gaat het ene pand na het andere van de hand. De z$al is rumoerig de meeste bezoekers, vooral handelaren, zijn duidelijk niet voor het eerst op een dergelijke veiling. Er zitten weinig particuliere kopers in de zaal, wel wat makelaars die particulieren vertegenwoordigen. Dan komt er een uitzonderlijk object onder de hamer: een villa in Wassenaar met een overdekt zwembad en twee garages. Het pand schijnt in een niet al te beste staat te zijn, maar het bod bij de eerste veilingronde was toch ruim zes ton. Zodra de veilingnotaris achter de tafel plaatsneemt, stijgt de spanning in de zaal voelbaar. Het geroezemoes neemt af en ook de doorgewinterde handelaren letten even op. Niet om te kopen - de prijs van het pand is hen veel te hoog - maar zoiets gebeurt niet elke dag. Het uiteindelijke bod is 860 duizend gulden. De handelaren schudden bijna verbolgen hun hoofd. Zo'n pand is voor hen niet interessant. Het is ook niet interessant voor de gewone particulier, die de stap naar de veiling durft te zetten in de hoop daar een goedkoop pandje op de kop te tikken. Dat zijn er weinigen. Veel te weinig eigenlijk, aldus de Haagse persnotaris mr. A. J. M. van Velzen, en hij vindt dat heel spijtig. Doordat er eigenlijk alleen maar handelaren komen, zijn de prijzen veel te laag. Dat is vooral voor degene die verkoopt erg vervelend. Het gaat meestal om panden die verkocht moeten worden wegens hypotheekschulden. Als de prijs erg laag is, blijft de hypotheekhouder nog met schulden zitten. Kaars Nu is het hele veilinggebeuren zeer onoverzichtelijk voor iemand die er voor het eerst mee te maken krijgt. De veilinggebruiken verschillen van streek tot streek. In de ene plaats moetje 'mijn' roepen als je het pand voor een bepaald bod aanvaardt, in de andere plaats is het 'ja' en weer elders mag er alleen worden geboden zolang er een kaars brandt. Je krijgt te maken met duistere begrippen als opbod, afslag en trekgeld (ook wel strijkgeld, plokgeld, bodgeld of blokpenning genoemd). Daarbij komt nog dat de gedwongen verkoop ook voor de koper lastig is. Het huis moet meestal worden ontruimd voordat hij er in kan trekken. Handelaren maken van zo'n ontruiming geen probleem, maar niet iedere particulier zal het makkelijk vinden een bewoner op straat te moeten zetten. Bovendien is er soms een procedure nodig en dat is voor de particulier een extra belemmering. Mr. Van Velzen geeft toe dat de veiling op het eerste gezicht een vreemd gebeuren is. De van streek tot streek verschillende gebruiken en veilingvoorwaarden maken het er niet makkelijker op. Ook de Koninklijke Notariële Broederschap heeft dat onderkend en werkt op dit moment aan een voorstel voor landeliik geldende veilingvoorwaarden. In Den Haag moeten die in mei ingaan. N "Toch zijn de gebruiken niet zo verschillend dat er niet uit te komen is. Je moetje gewoon goed voorbereiden. Ga naar de notaris die de veiling van het betreffende pand organiseert. Hij kan je alles vertellen over de juridische kanten. Hij weet hoe een ontruiming verloopt, hij kan vertellen of er een huurder in het huis zit, hij weet ook precies hoe een veiling verloopt en wat er allemaal voor de koper bij komt kijken. Dat is de afspraak tussen notarissen als het gaat om informatieverschaffing". De veiling wordt van tevoren in de krant en speciale veilingboekjes aangekondigd. Kopers hebben dan de tijd om alles te regelen en het pand te bezichtigen. Dat stuit overigens wel eens op problemen als de bewoner niet mee wil werken. Dat komt voor als de bank opdracht heeft gegeven tot verkoop wegens achterstallige hypotheekaflossing. Niet iedereen accepteert dat de verkoop onvermijdelijk is of ziet in dat het in zijn eigen belang is zoveel mogelijk mensen te interesseren voor zijn huis. Meer bieders verhogen de prijs en dat kan alleen maar gunstig zijn voor degene die zijn hypotheekschulden moet voldoen. Informeren Wie besluit om een huis op de veiling te kopen, moet een aantal zaken vooraf rond hebben. Je moet de onderhoudstoestand van het huis kennen en weten wat een redelijke prijs is. Daar zijn verschillende deskundigen voor. De Vereniging Eigen Huis in Amersfoort heelt bouwdeskundigen in dienst, die het huis voor een paar honderd gulden inspecteren. Echt geen onzinnige uitgave, want wie achteraf pas ontdekt dat hij voor veertigduizend gulden moet opknappen, kan behoorlijk in de problemen komen. De makelaar is de aangewezen persoon die redelijke prijs te bepalen. Hij kan bovendien uitzoeken hoe de koop het beste gefinancierd kan worden. Dat laatste is belangrijk, want wie op een veiling koopt, moet de financiering van tevoren rond hebben. Er kan zelfs gevraagd worden naar een bewijs van kredietwaardigheid, bijvoorbeeld een toezegging van een bank dat een hypotheek zal worden verstrekt. Verder is het verstandig om te informeren naar het bestemmingsplan van de wijk. Het kan vervelend zijn om te laat te ontdekken dat het stille weiland aan de achterkant door een nieuwbouwwijk wordt vervangen. De gemeente kan er informatie over geven. Die kan ook zeggen of de toekomstige koper in aanmerking komt voor een woonvergunning voor de desbetreffende woning. Is alles eenmaal rond, dan volgt de veiling zelf. Die verloopt overal verschillend, maar er zijn toch overeenkomsten. Meestal wordt in twee zittingen geboden. Tijdens de eerste zitting bieden de kopers tegen elkaar op. Soms dezelfde avond, vaak een paar dagen later, vindt de tweede zitting plaats, waarbij het pand wordt afgeslagen. Het wordt ingezet op een bedrag dat ver boven het hoogste bod van de eerste zitting ligt. In vlot tempo roept de afslager steeds lagere bedragen, tot iemand te kennen geeft het huis te willen kopen. Daalt de prijs tot de hoogte van het eerste bod, dan is de eerste bieder koper. Trekgeld^*11^^""" Soms niet tot zijn eigen genoegen. Degenen die in de eerste ronde bieden, zijn vaak vooral uit op het zogenaamde trekgeld. Dat is meestal een bepaald bedrag van de uiteindelijke koopsom. Het trekgeld is een soort premie om het bod op te drijven. Als iemand alleen vanwege het trekgeld heeft geboden en het huis moet kopen, dan is hij aan het pand blijven 'hangen'. Wie een huis op de veiling koopt, moet er rekening mee houden dat hij er met de koopsom alleen niet is. Notaris Van Velzen raamt de extra kosten op ongeveer veertien procent. Het gaat dan om veilingkosten, het trekgeld, dat door de koper moeten worden betaald, kosten van eventuele uitzettingsprocedures en belastingen. Een bijkomend bedrag dat zo aanzienlijk is, dat er terdege rekenig mee moet worden gehouden. Een punt waar Mr. Van Velzen duidelijk mee zit, is de regeling dat de de koper onmiddellijk na de koop het risico moet dragen. Dat kan wel eens heel vervelend uitpakken, bijvoorbeeld bij brand. Het komt ook voor dat de oude eigenaar zijn boosheid op het pand afreageert en bijvoorbeeld alles uit de woning sloopt. Mr. Van Velzen: ,,Ik vind eerlijk gezegd dat de kosten eigenlijk bij de verkoper horen. Met de huidige regeling is de particuliere koper niet gediend en krijg je hem niet naar de veiling. De bank op wiens last wordt verkocht, zou het risico moeten dragen tot de koper het huis daadwerkelijk in gebruik neemt. Een beetje risico mag de bank best nemen. Ze heeft degene die het huis wordt uitgezet, destijds per slot van rekening zelf als klant geaccepteerd".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23