Architect van de leegte IEDERE VRIJDAG WOON-TREND! LAMELLEN... DÈ STIJLVOLLE Pen Schuierwerken 071-144941 UW HUIS BEVEILIGEN? AUTOMARKT AUTOMARKT Jan des Bouvrie Nestbare "stockist" Computer sproeit de tuin I A/eloensPmt56 /z ~l 2521(jZ Leiden JTel. 0Z1-Z60555 Sluit 2 dagen vóór verschijnen (woensdagmiddag uiterlijk 15.30 uur) toestel 128 Ans de Bruin toestel 129 Cock Juffermans WIJ HEBBEN ALLES OP HET GEBIED VAN ELEKTRISCHE BEVEILIGINGSSYSTEMEN van 9,50 tot 1 000, onderdelen speciaalzaak GROOT IN HET KLEINE Overgordijn, vitrage en zonwering in En... prettig geprijsd! Voorbeeld: één. Raamdecoratie van 'n bijzondere onn onCC/I allure. Modern, sfeervol en praktisch. Breedte 200 cm' ho°9te 180 cm 564.- Bij ons vindt u de collecties van alle be- Breedte 235 cm h ,e 260 cm 71 9 - kende fabrikanten. De grootste sortering in honderden kleuren en variaties. Inclusief meten zeil plaatsen levert en plaatsen. ~PP'. -.,4 Winkelcentrum 'In de Hoftuin' Rijnsburg Berg Berg Tapijt-Gordijn Groep Eerlijk eiken Voor het authentieke eiken meubelvakwerk is Dreef Meubelen in de sfeervolle binnenstad van Leiden een goed bekend adres. Eerlijke, onverslijtbare materialen, leverbaar in diverse tinten en bewerkingen, zoals gedisseld en geloogd eikenhout. Nu met een verrassende collectie eiken/leder bankstellen. U bent van harte welkom in onze 3 panden aan de Burgsteeg en de Nieuwstraat. Een bezoek aan Dreef Meubelen is de moeite waard! REEDS 90 JAAR SPECIALIST IN EIKEN MEUBELEN Burgsteeg 3-5- 12 Nieuwstraat 1 Telefoon 071- 120657 nabij de Burcht en de bibliotheek. WONEN "In oude huizen kun je lekkerder werken dan in nieuwe. Zelf woon ik er ook in. Ooit heb ik voor onszelf eerïwoning laten bouwen, maar mijn vrouw vond het er niet prettig. Oude huizen hebben iets doorleefds. De inrichting vertelt over hoe je bent. Een interieur kan van een totadl andere smaak getuigen dan de mijne, maar als ik voel dat het gezellig is, dan hebben die mensen het goed ingericht". Aan het woord is Jan des Bouvrie (42 jaar), een van Nederlands vooraanstaande interieurarchitecten. door Frans Keijsper "Je moet gevoel hebben voor plattegronden, dat is de basis voor een interieurontwerp", zegt de Gooise designer. Zijn kracht ligt in de eenvoud: veel ruimte met weinig meubels er in en vooral veel wit. Het lijkt in de grond van de zaak een strak, haast dogmatisch concept, maar hoewel Des Bouvrie zijn beginselen van binnenhuisarchitect niet zal prijsgeven, is hij allesbehalve recht in de leer. In die zin is hij geen estheticus. "Ik ga niet over lijken als het kleur betreft. Daarbij moet ik denken aan het verhaal van die vrouw die altijd bezig was met inrichten. Wanneer ze een art déco-lamp had aangeschaft ging ze op zoek naar een mooiere, en wanneer ze die had naar een nog fraaiere. Een interieur hoeft niet af te zijn: het moet mooi maar leefbaar zijn. Je kunt dingen toevoegen of juist weglaten. De inrichting heeft ook met stemmingen te maken. Dimlicht bijvoorbeeld, de ene keer wil je dat hoog hebben staan, de andere keer lager. Sferen moeten in een interieur kunnen. Ik heb altijd binnenhuisarchitect willen worden, als kind al. Met meubels had ik al te maken toen ik nog klein was, want mijn ouders hadden een Goed Wonen-zaak". KubusbankMM^M Zo'n twintig jaar is hij ontwerper, zijn opgang maakte hij met zijn kubusbank, welke dateert van 1969 en die nu over de gehele wereld is te vinden, er zijn er inmiddels 20.000 van gefabriceerd. „Die bank is de basis van mijn ontwerpen geworden", zegt Des Bouvrie. Wat hij gemeen heeft met illustere voorgangers als Mies van der Rohe en Breuer is dat zijn ontwerpen niet aan tijd gebonden blijken te zijn. Het vooroorlogse Bauhaus, dat zich met zo'n beetje alles bezighield wat maar met vormgeving te maken had, is voor Des Bouvrie nog steeds een bron van inspiratie. „Ik heb het idee dat ik er nog midden in zit. Trouwens, grote architecten als Mies van der Rohe waren meubelmakers. Architecten moeten een huis van binnenuit creëren". Wat twee decennia geleden bij Des Bouvrie van de tekentafel kwam, is nog steeds modern. En zijn ideeën lijken bij vorige aan te sluiten, langzamerhand ontstaat er een harmonieus geheel. Ook zijn in pasteltinten uitgevoerde dessins voor de bekleding of gordijnen dragen bij tot een modieus en evenwichtig ensemble. Waarbij Deö Bouvrie ook een ogenblik een andere ontwerpster op zijn terrein toelaat: Fong Leng. Een maagdelijk witte leren bank van Des Bouvrie heeft zij voorzien van een vurige slang. Twee uitersten ontmoeten elkaar hier, maar ze verdragen elkaar. Leegte* Een woning stouw je in de opvattingen van Des Bouvrie niet vol. Integendeel, in de loop der jaren zijn zijn interieurs steeds leger en lichter geworden. Eigenlijk is Des Bouvrie een ontwerper van de leegte. Tot zijn jongste ontwerpen behoort een video/stereomeubel, een heel pakket van grijze apparatuur discreet kan worden opgeborgen en afgesloten met een soepel lopend rolluikje, dat geinspireerd lijkt op de kastjes met rolluiken van Aldo van den Nieuwelaar. Dit voorjaar overigens begint Des Bouvrie met een nieuw meubelprogramma onder eigen naam, een collectie die naast zijn al door een aantal Nederlandse fabrikanten geproduceerde ontwerpen, op de markt wordt gebracht. Overigens, Des Bouvrie's ontwerpen zijn niet alleen bestemd voor de privésfeer. Hij beweegt zich ook op het terrein van kantoorinrichtingen en nieuw in zijn activiteiten zijn de ontwerpen voor een hotelkamer van de Zwitserse keten Sodereal in Nederland (hotel Marquette in Heemskerk). Hier heeft het Jan des Bouvrie "Ik ga niet over lijken als het kleur betreft" witte plan plaats gemaakt voor gebleekt essenhout in combinatie met rotan. Ook is zijn naam inmiddels verbonden aan bekende instellingen of restaurants als Het Turfschip in Breda, Chalet Royal in Den Bosch, La Provence in Laren en Dorloté in Amersfoort. In Des Bouvrie's interieurs valt overigens op dat hij soms handig gebruik weet te maken oude, vertrouwde gegevens, die hij als het ware opnieuw weet te toonzetten. Zo bijvoorbeeld gekruist vlechtwerk uit grootmoeders tijd, dat in meer dan een ontwerp terugkeert. Het idee van het ouderwetse dressoir weet hij aan te pakken om aan een dergelijke kolos toch iets lichts te geven. En in een recent woningbouwplan bij Naarden blies hij met een andere architect de eens zo vertrouwde serre nieuw leven "Wanneer men tien jaar geleden sprak over binnenhuisarchitectuur had men het altijd over Skandinavië. Maar die tijd is nu voorbij. Je kunt gerust zeggen dat een aantal Nederlandse ontwerpers bij elkaar een voet heeft op de internationale markt. Toen ik begon had iedereen een Van Goghje aan de wand hangen. Een meubel moet naar mijn gevoel ook iets tijdloos hebben, het zou jammer zijn als ze over twintig, honderd jaar weg zouden zijn Bekleding verslijt op de duur en daarom heb ik een bank ontworpen waar de stof als een hoes omheen is getrokken. Maar die moet natuurlijk goed strak zitten, je mag het niet zien". En hij toont hoe hij de bekleding vastzet in een gleuf, een idee waarop octrooi is Catalogus* Jan des Bouvrie komt uit de „school" van Gerrit Rietveld, toen die academie in Amsterdam nog gewoon Kunstnijverheidschool heette. Hij herinnert zich hoe hij bijna van die opleiding werd verwijderd omdat hij destijds al interieurs voor mensen maakte. Alles wat in die tijd werd gemaakt heette het geestelijk eigendom te zijn van de academie, maar daar had Des Bouvrie geen boodschap Wanneer het waar is dat Jan des Bouvrie grote invloed heeft uitgeoefend op de naoorlogse binnenhuisarchitectuur, dan zou het interessant zijn te weten hoeveel liters witte verf er inmiddels zijn geproduceerd voor de inrichting van een interieur. „Ik ben wel in ruimten geweest, waar ik niets aan gedaan had, maar die mijn sfeer ademden". Dat beschouwt Jan des Bouvrie als een oprecht compliment. Van de ontwerpen van Jan des Bouvrie is een catalogus verschenen bij Van Holkema en Warendorf, Weesp. Met een tekst van Elisabeth de Lestrieux. Ruim 250 foto's in kleur en zwart-wit. Prijs f29,50. Opgepikt op de Voorjaarsbeurs in Utrecht: een nieuw opbergsy - steem.doorde fabrikant Curver "Nestbare Stockist"genoemd. Het bestaat uit stevige kratten van kunststof, verkrijgbaar in wit, grijs, beige, rood en bruin. Er zijn twee maten (39x30x22 cm. en 29x15- x211 cm). Ze zijn stapelbaar, zodat een toren opgebouwd kan wor den, maar leeg kunnen ze ook "genest" worden, zodat een aantal van die kisten heel weinig ruimte in beslag neemt. Slim is het "ademende" profiel van de kratten. De forse zijhand grepen maken het ding ook bruikbaar als boodschappentranspor- teur, na een "rondje supermarkten". In het interieur slaan ze door hun vorm en kleur een goed figuur, van keuken tot kinderkamer. En door hun robuuste constructie kunnen ze vele jaren mee. Per stuk kosten ze ongeveer tien of twaalf gulden, afhankelijk van het formaat. Met de "besproeiingscomputer kunt u de komende zomer het hele besproeiingssysteem van de tuin automatiseren. Deze be sproeiingscomputer is een ap paraatje dat aan een kraan ge koppeld wordt en dat, net zo simpel als de video, op bepaal de tijden wordt ingeprogram- meerd. Allemaal wel aardig, zegt u dan, maar je gaat voor een weekje van huis, de computer heeft opdracht elke avond van 8 tot 9 uur te spuiten, omdat het een droge week dreigt te wor den, en dan komt er na twee da- gen ineens een kleddernat oce- aanfrontje opzetten. Staat die computer samen met moeder natuur mijn tuin te benatten... Zonde van het leidingwater en te veel van het goede voor het gewas! Hoeft niet: op de com puter kan een vochtigheidsme ter worden aangesloten die elektronisch vaststelt of de grond werkelijk water nodig heeft. Is er voldoende hemel water gevallen, dan gaat de computer niet als 'spuit elf werken. Hij negeert de ingepro- grammeerde opdracht en wacht drogere tijden af. Het elektronicatijdperk in tuinieren is ingeluid door Gar- dena. Als het tuincentrum er nog niet het fijne van weet, dan kan importeur Markt Holland in Weesp, tel. 02940-17417 er wel informatie over geven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21