LEIDSCH DAGBLAD 'Industrie wil liever meer winst dan werk' Nederlanders oogsten kritiek op Sri Lanka Paratyfus in tehuis Rijn en Vliet? Bij standsvr ouw verliest geding Omroep 'prikt' door met acties Dagschotel 6'75 Mrdoezk 'Assupost' concurrent voor PTT DUISENBERG DINSDAG 23 APRIL 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37685 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon HILVERSUM (GPD) - Actievoe rende omroepmedewerkers zullen zowel radio als televisie in elk ge val vanavond en morgenavond ge durende twaalf minuten plat leg gen. Dat is een symbolische lengte: de werktijdverkorting die in de af gekeurde cao per dag is overeenge komen. Ook is het niet uitgesloten dat er tussen nu en donderdagoch tend, wanneer de Tweede Kamer over de omroep-cao debatteert, an dere spontane acties zullen plaats vinden. De prikacties zullen op een on verwacht tijdstip plaatsvinden. Jaap Kos, woordvoerder van de Dienstenbond CNV, sloot gister avond niet uit dat ook nieuws- en STER-uitzendingen worden on derbroken. De vervolgacties op de staking van vorige week zijn een reactie op het volharden van minister Brink man in zijn weigering de omroep- cao goed te keuren, een cao waar over werkgevers en werknemers overeenstemming hadden bereikt. De vijf samenwerkende bonden hebben ook telegrammen ver stuurd aan alle leden van de Twee de Kamer, met de uitnodiging voor een informatief gesprek op woens dagavond in Den Haag. Het actiecomité zal het personeel donderdagmiddag op het Hilver- sumse omroepkwartier informeren over het verloop van de kamerdis cussie. Bij een positieve uitslag zal die bijeenkomst een feestelijk ka rakter dragen, „en anders zqq dat weieens een actievergadering kun nen worden", aldus Jaap Kos. Vier bejaarden in quarantaine in ziekenhuis (Van t r verslaggevers) LEIDEN - Vier bewoners van het Leidse verzorgingstehuis 'Rijn en Vliet' zijn opgenomen in het zie kenhuis met ziekteverschijnselen die wijzen op paratyfus. Of de be woners deze ziekte ook inderdaad hebben, is nog niet zeker. Er zyn nog geen uitslagen bekend van bacteriologische onderzoeken die dit moeten uitwijzen. Deze worden vandaag of morgen verwacht. De vier bejaarden zijn tussen de De ziekteverschijnselen zijn - zij 85 en 95 jaar oud. Vrijdag werd de het in veel lichtere mate - ook ge- eerste bejaarde in het ziekenhuis constateerd bij twee andere bewo- opgenomen met verschijnselen die ners. Het verzorgingstehuis heeft op paratyfus wijzen. In de loop van inmiddels de nodige maatregelen het weekeinde volgden de andere genomen die elk risico voor een drie. Geen van de bejaarden ver- eventuele uitbreiding van de ziekte keert volgens een arts van de GG moeten voorkomen. Zo zijn onder en GD in levensgevaar. Wel wor meer de keuken en de toiletten den zij uit voorzorg in 'quarantai- ontsmet, verklaart directeur F. van ne' gehouden. Oosten. Op dit moment wordt onder zocht wat de bron van infectie kan zijn geweest. De ziekte wordt voor namelijk via voedsel overgebracht. Inmiddels heeft de GG en GD al het keukenpersoneel laten onder zoeken om er op die manier achter te komen of een van hun misschien de drager is geweest. Daarnaast on derzoekt de Keuringsdienst van Waren voedselmonsters uit het verzorgingstehuis. -f - 4 Eis 4 maanden tegen dronken wegpiraat DEN HAAG/NOORDWIJK - De officier van justitie heeft vanmor gen voor de Haagse rechtbank vier maanden celstraf geëist tegen een voormalige inwoner van Noord- wijk, die in juni van het vorig jaar op de Leidsevaart in Sassenheim een ongeval veroorzaakte. Daarbij kwamen twee mannen (23 en 24 jaar oud) om het leven kwamen. De oud-Noordwijker had te veel ge dronken. De officier noemde de man die nu in Amsterdam woont, een snel heidspiraat die roekeloos had gere den. Hij had zich bij lange na niet gehouden aan de maximum-snel heid van 50 km. Behalve gevangenisstraf eiste de officier ook ontzegging van de rij bevoegdheid .voor twee jaar alsme de een proeftijd over eenzelfde pe riode. De uitspraak is op 7 mei. AMSTERDAM - De industrie in Nederland verkiest voor alsnog meer winst boven meer werk. Een 'welhaast specta culaire' verbetering van de concurrentiepositie met ge middeld negen procent, bereikt dank zij loonkostenmati ging en produktiviteitsverbetering, is niet benut voor het veroveren van nieuwe markten. De produktietoename is bewust a w beperkt gehouden tot de capaciteit derland - van het huidige machinepark om niet te hoeven investeren. In plaats daarvan zijn de prijzen betrekke lijk hoog gehouden, zo blijkt uit het jaarverslag van de Nederland- sche Bank, dat vandaag is versche- Daarmee is verklaard1 bedrijven, vooral de exporterende, zeer goed bij kas zijn. In 1984 is een financieringsoverschot van 13 mil jard gulden geboekt, zij het voor namelijk bij de 250 grote bedrijven. Terwijl het kapitaalinkomen reëel toenam met dertig tot veertig pro cent, stegen de investeringen met slechts vijf procent. Daarbij lag het accent zeer sterk op vernieuwing en dus niet op uitbreiding. De loonkosten per eenheid produkt daalden met zes procent; de ex portprijzen stegen daarentegen met zeven procent, bijna evenveel als in het buitenland. Volgens bankpresident W.F. Duisenberg blijkt uit deze cijfer reeksen, dat het bedrijfsleven nog weinig vertrouwen heeft in de be stendigheid van de huidige ople ving. Wat de exporterende bedrij ven betreft heeft dat 'bovenal te maken met een bepaald niet onbe grijpelijk gebrek aan geloof in een blijvend hoge dollarkoers. Ge zien de in vroeger jaren uitgeholde vermogensposities van de meeste bedrijven is het bovendien 'ver klaarbaar, begrijpelijk en in struc tureel opzicht gezond' dat voor- d^bedrHfsfinancfJn boven heMm DEN HAAG/ROELOFARENDS- vesïren' vcSrbednjveTd.e op de VEEN <ANP> EenSV^nge bij- "Als je vraagt of dat kan in Ne erland - een gedifferentieerde loonontwikkeling - dan hoor je nooit een onvoorwaardelijk ja", al dus Duisenberg. "En schaatsen over dun ijs is gevaarlijk, vooral als je het in een grotere groep doet". (vervolg op pagina 9) Oppositieleider gearresteerd JOHANNESBURG (GPD) - De woordvoerder van de Zuidafri- kaanse oppositiebeweging Ver enigd Democratisch Front (UDF), Patrick Lekota is vanmorgen door de Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie op het vliegveld van Durban gearresteerd. Dat is door Lekota's advocaat bekendgemaakt. 'Privacy niet geschonden' Onherkenbare Renate Ru binstein doet een boekje open over de kroonprins die zaterdag 18 jaar wordt. PAGINA 13 Minister Van den Broek benadrukt de voordelen van het Star Wars-project. PAGINA 5 De topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjow vindt waarschijnlijk in september plaats. PAGINA 7 FNV en werkgevers blij met cao-uitkomsten in de kleinmetaal. PAGINA 9 Alex Blanchard kan zijn Europese bokstitel maar net behouden tegen Cara- manolis. PAGINA 11 PARIJS - Een van de opvallendste haardrachten op de grote Parijse ien ook -de nog steeds niet uitbun- Intercoiffure-show was gisteravond dit Japanse kapsel met bloemendeco- dige afzetperspectieven' een rol al- ratie. Het werd gemaakt door de haarstylisten Horibe, Ishiwatari en Ku- dus Duisenberg. binnenlandse markt opereren spe- r duidelijkheid te krijgen De noodzaak wordt echter groter, nu de grens de (in de loop der jaren gedaal- die de sociale dienst in» te investeren Alkemade aanlegt bij het bepalen haar recht op bijstand. Van- de president de) productiecapaciteit dreigt te f^tbank in Den Haag al haar ei- naderen. Blijven investeringen uit, c°" dan dreigen de forse winsten bo vendien neer te slaan in hogere lo nen inplaats van meer werkgele genheid. Van hogere lonen gaat weliswaar een bestedingsimpuls uit die gunstig lijkt voor de binnen landse markt, maar Duisenberg vreest voor een 'olievlekwer king', die ook de bedrijven zal tref fen die gqen hogere lonen kunnen dragen. COLOMBO (GPD) - Leidende Ta mils en bewegingen op het gebied van mensenrechten in Sri Lanka hebben kritiek op het programma dat een hoge Nederlandse delega tie de komende dagen zal volgen. De delegatie, onder leiding van reizend ambassadeur H. Wij- naendts, is zondag in Sri Lanka aangekomen om na te gaan of naar ohs land gevluchte Tamils in hun eigen land of naburige regio's kun nen worden opgevangen. Het is de bedoeling dat de dele gatie, die een week op Sri Lanka zal blijven, aan het kabinet rappor teert of er gebieden in of rond Sri Lanka te vinden zijn waar gevluch te Tamils niet bang behoeven te zijn voor vervolging, en bovendien voldoende bescherming van de au toriteiten genieten. De meeste van de 4.000 Tamils-vluchtelingen in ons land komen uit het uiterste noorden van Sri Lanka, waar voor al jonge mannen bloot staan aan zeer brute behandeling, arrestatie, Zonnig en schraal Droog en zonnig. Tegen de avond van het noorden uit opkomende bewol king. Minimumtemperatuur rond 2 graden, met plaatselijk vorst aan de grond. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Van krachtig tot matig afne mende wind, draaiend van noordoost naar noordwest. 24 april 1985 Zon op: 06.25 uur, zon onder: 20.53 uur. Maan op: 08.09 uur, maan onder: 00.48 mishandeling of zelfs moord door het leger. De delegatie zal het voor alle bui-, tenlanders gesloten noorden, met name het schiereiland Jaffna, niet bezoeken. Evenmin zullen de Ne derlanders een bezoek brengen aan het grote Tamil-vluchtelingen- kamp te Mullai Ttivu. Daarvoor zou de tijd ontbreken. Maar juist daar, zo menen de Tamil-leiders op Sri Lanka en de bewegingen voor mensenrechten, zou de delegatie de waarheid te weten kunnen ko men over de positie van de Tamils. De heer Damans Willems, zaak gelastigde op de Nederlandse mis sie in Colombo die de delegatie zal begeleiden, legde gisteravond deze kritiek naast zich neer. „Het is niet nodig naar de door u genoemde ge bieden te gaan en toch niet een goed beeld van de situatie te krij gen", zei hij. DONDERDAG 25 APRIL GEHAKT PR0VENQAAL Hoewel het programma van de delegatie, formeel gesproken, ge heim is, is inmiddels uitgelekt dat de Nederlanders onder leiding van Wijnaendts naar de plaatsen Anu- radhapura, Vavuniya, Kilinochchi en Mannar zullen gaan. De heer R. Balasubramaniny, se cretaris van de federatie van bur- gercomité's te Jaffna, gaf gisteren als commentaar dat er "grote risi co's voor onze mensen zijn als ze elders in het land zouden worden geplaatst. Vergeet u niet dat bij ra ciaal geïnspireerde rellen in het verleden tal van Tamils uit heel Sri Lanka zijn weggevlucht naar het noorden. Dat is juist gebeurd om dat ze zich elders niet veilig voel den", zo zei hij. De advocaat Xavier uit Jaffna, die als weinig anderen zich voor het naleven van de mensenrechten op Sri Lanka heeft ingezet, deelt deze kritiek. „Je stelt de Tamils zo aan twee grote gevaren bloot", meent hij. „De eerste is, dat ze bij terugkomst door het leger worden opgepakt. Zoiets is niet aan regio's gebonden. Bovendien: hoe denkt u dat de Singhalezen het vinden als in hun gebieden ineens Tamils ko men te wonen, die ook nog hun ar beidsplaatsen innemen?" ROKEN SCHADELIJK (ANP) - De tekst 'Roken bedreigt de ge zondheid' op pakjes shag en siga retten wordt wellicht vervangen door een andere. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) heeft onlangs aan de advies commissie warenwet voorgesteld hiervan te maken 'Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkan ker of hartklachten veroorzaken'. 23 tm 28 april dagelijks 10-17 uur AMSTERDAM F»! Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Brand bij Bavaria LIESHOUT (GPD) - Een enorme brand heeft vanmorgen een op slagloods van de Bavaria-brou- werijen in Lieshout bij Eindho ven in de as gelegd. In verband met het vrijkomen van giftige stoffen is buurtbewoners aange raden de deuren en ramen dicht te houden. In de onmiddellijke na bijheid van de brouwerij zijn en kele gezinnen geëvacueerd. Brandweerkorpsen uit de wijde omgeving zijn ingezet bij de be- "derft. "Met de verzekerin~gsm~aaY- Mevrouw Weststrate, moeder van vier kinderen, heeft een vriend met wie zij geen economische een- NIEUWEGEIN (GPD) - Het parti culiere postbedrijf Assupost in Nieuwegein bezorgt sinds giste ren een deel van de post voor een aantal verzekeringsmaatschappij en. Het gaat om de corresponden tie met circa 4000 agenten. Volgens directeur H. J. Kuyper begon zijn bedrijf in maart met een proef in tien steden. De ervaringen waren zo gunstig dat de dienst de ze weekis uitgebreid tot het gehele land. Assupost heeft 35 werkne mers in dienst, maar wil niet kwijt met welke maatschappijen men in zee is gegaan.. Kuyper vertelt dat post bij verze keraars wordt opgehaald en na te- zijn gesorteerd pakketsgewijs naar tussenpersonen wordt gestuurd. De Assupost-directeur zegt goed koper en vaak ook sneller dan de PTT te kunnen werken. Een woordvoerder van Amev deelde vanochtend mee wel een aanbieding te hebben gehad, maar daar niet op is ingegaan. Marke ting-manager R. van Bijsterveld van de Woerdense Nieuwe Hol landse Lloyd: „Wij zijn een proef tijd van zes weken aangegaan. Dat is ons goed bevallen". Volgens Van Bijsterveld zyn er geen klachten over de PTT, maar is het contract gesloten uit kostenbesparing. Volgens woordvoerder De Voogd van de PTT is niet te zeggen hoeveel inkomsten het postbedrijf heid wil vormen. Zij weet echter niet waar ze zich aan te houden heeft. Omdat de voortdurende con troles van de sociale dienst, bijge staan door anonieme tipgevers, haar op de zenuwen werken wilde zij precies weten hoe vaak haar vriend langs mag komen zonder dat zij haar uitkering kwijtraakt. In zijn vonnis erkent de rechter dat mevrouw Weststrate er belang bij heeft te weten welke maatsta ven de sociale dienst hanteert. Met duideliikdeid over de normen ten aanzien van het bezoek schiet zij echter niets op. Het recht op by- stand wordt volgens de rechter na melijk door veel meer factoren be paald, die van geval tot geval ver schillen. Ook het recht op bescherming van haar privacy, waar de vrouw een beroep op had gedaan, is niet geschonden, zo redeneert de rech ter. De gemeente heeft in redelijk heid kunnen overwegen dat het be lang van de openbare orde op weegt tegen het belang van me-' vrouw Weststrate. Bovendien heeft de gemeente vorige week toege-; zegd dat in het vervolg een gesprek; met de vrouw wordt gevoerd, voor dat de sociale dienst gaat controle- De Nederlandse bevolking ^'"Ss^-heeft in de afgelopen jaren üSaS&Svolop ingeleverd. De winst daarvan ligt volledig opgeslagen bij de industrie, zo blijkt zonneklaar uit het jaarverslag van de Nederland- sche Bank. Laat er geen misverstand over be staan: dat was ook de bedoeling van het beleid zoals dat in de afgelopen drie jaar is gevoerd. Lagere lonen, la gere uitkeringen en minder over heidsuitgaven moesten het financieel uitgemergelde bedrijfsleven er weer bovenop helpen. In een open econo mie als de Nederlandse, zo afhanke lijk van export en handel, kan de in dustrie niet straffeloos op een concur- rentie-achterstand ten opzichte van het buitenland worden gezet. Na drie jaar is de conclusie ge rechtvaardigd dat de Nederlandse bevolking - werknemers en uitke ringstrekkers zich meer dan voor beeldig heeft gedragen. Forse loon matigingen hebben het bedrijfsleven gelegenheid geboden de achterstand om te buigen in een voorsprong op het buitenland. Ondanks de meevaller van een in ternationale opleving, aangedreven door de Verenigde Staten, is die in spanning echter niet beloond met herstel van de werkgelegenheid. In plaats van te investeren houden de bedrijven de prijzen hoog en potten zij het geld op. waarbij het argument dat nog steeds schulden uit het verle den moeten worden afgelost zo lang zamerhand zijn kracht heeft verloren. Ook president Duisenberg van de Nederlandsche Bank maakt zich wat dat betreft terecht zorgen, al toont hij aan de andere kant begrip met het oog op internationale onzekerheden en de geringe afzetperspectieven op de Nederlandse markt. Hoewel de aanzienlijke loonmatiging verdere lastenverlichting feitelijk overbodig maakt, acht hij het onverstandig terug te komen op gedane toezeggingen en deze lastenverlichting in te ruilen voor een bestedingsimpuls. Dat zou het vertrouwen bij de bedrijven maar schaden en investeringen doen uit stellen. De vraag is hoe die twee zaken met elkaar te rijmen zijn. Duisenberg be weert enerzijds dat de marktperspec tieven bepalend zijn voor het doen van investeringen; anderzijds acht hij een impuls die met name de binnen landse markt nodig heeft ongewenst. Er is echter geen enkele reden om te veronderstellen dat nieuwe douceur tjes de industrie plotseling zullen be wegen tot het investeren in meer pro- duktie en uitbreiding van het aandeel op de wereldmarkt. In dat verband is het nuttig nog eens te herhalen wat premier Lubbers een jaar geleden al zei: de overheid kan het paard nar de bron brengen, maar kan het niet dwingen tot drinken. Als verdere lastenverlichting niet nodig is, moet zij achten/vege blijven. Het belonen van angst kan nimmer getui gen van juist beleid. Duisenberg doet er goed aan een andere belofte in herinnering te roe pen, namelijk dat de matiging van lo nen en uitkeringen moet leiden tot herstel van de werkgelegenheid. Het is van veel meer belang dat deze be lofte wordt nagekomen nu dat - ein delijk kan. Het is pijnlijk te moeten constateren, dat werknemers en uit keringstrekkers inleveren als dat niet de voorgespiegelde resultaten ople vert. Dat is een verwijt aan het adres van de industrie, maar ook aan dat van de overheid. Ingrijpende ombuigings operaties op het gebied van de socia le zekerheid zijn immers ten dele te niet gedaan door stijgende uitgaven bij de overheid. Daardoor blijven de mogelijkheden tot koopkrachtverbe tering beperkt. Ook op dat punt zijn beloften niet nagekomen. CASINO IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14.00 UUR De hele krant voor de strijding van de brand. De schade wordt voorlopig op enkele nen guldens geschat. schappijen zijn geen contracten af- ïijoe- gesloten, zoals wel het geval is met banken en postorderbedrijven". Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode Plaats U kunt de» bon opsturen naar het Leidsch Oagblsd, Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In pleete ven de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 1071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1