'Noem mij een dier dat ik nog niet heb betaald' IKV-delegatie sprak met Lech Walesa Reportage Als het leger heeft geoefend, komt de sehadecommissaris Onherkenbare Renate Rubinstein beschrijft kroonprins kritiekloos DINSPAG 23 APRIL 1985 PAGINA 13 Een aantal weken geleden heb ben een kleine tienduizend Ne derlandse militairen met 2200 wiel- en rupsvoertuigen oefe ningen gehouden in het Duitse Nedersaksen. Balans van de oe fening: een schadepost aan be zittingen van burgers van on geveer 2,5 miljoen gulden. Dat is veel geld, maar toch ook weer niets buitengewoons volgens de enige man ui het Nederlandse leger die zulke claims beoor deelt en namens de staat afre kent. Een gesprek met schade- commissaris majoor P.F. Enze- rink. Majoor Enzerink zit ge- middeld slechts één dag per week achter zijn bu reau en gebruikt veel bloeddrukverlagende middelen. Hij stelt bur gers schadeloos die de du pe zijn geworden van mili taire oefeningen: de boer, in wiens weiland tanks diepe sporen hebben ge trokken, de oude vrouw, die viel in één van die gleuven en daarbij haar been brak, de fokker, wiens blauwvossen elkaar te lijf gingen, opgeschrikt door hels lawaai van mili taire voertuigen, en de fa brikant van plastic tassen, in wiens fabriek een dik ke, plastic brei stolde toen de stroom plotseling uit viel door een ongelukkige militaire manoeuvre. Waar de krijgsmacht oefent, ont- staat schade. Met de jaren neemt de omvang daarvan toe door de grotere inzet van 'zware spullen' en de toename van rupsvoertui gen. Schadeclaims stromen bin nen, meldingen door de mare chaussee, particulieren, gemeen ten en politie. Enzerink: „Een paar jongens van het 103e verkenningsbatal jon reden met een Leopard een kroeg in Duitsland binnen. De ei genaar maakt nogal wat drukte, zijn voorgevel is verdwenen. Die Bildzeitung raamt de schade op één ton. Gelukkig is dit een zaak voor collega kapitein Wolters op het bijkantoor in Seedorf. Die behandelt schademeldingen ver oorzaakt door eenheden die per manent in Duitsland zijn gele gerd". Onze man blijft in dit ge val op zijn bureau in Apeldoorn. Meestal neemt majoor Enze rink persoonlijk de schade op, reist daarvoor stad en land af, on derhandelt over de hoogte van de schadeloosstelling en schrijft uiteindelijk de cheque uit. Geba seerd op de ervaring van voor gaande jaren is het bedrag, waar mee de sehadecommissaris jaar lijks kan werken, geraamd op on geveer vijf miljoen gulden. Grote oefeningen op legerkorpsniveau zijn daar echter niet bij inbegre pen. Enzerink vindt het budget teren een utopische zaak: „Ik kan toch niet ophouden schade vergoeding te geven als ik boven een bepaald bedrag uit zou ko men!". Sehadecommissaris Enzerink bij zijn werkterrein. Einde oefening Als een eenheid van bataljons grootte of groter oefent, is Enze rink voortdurend in de buurt. Hij heeft de bevoegdheid in extreme gevallen een oefening stop te zet ten. Daar zal hij om financiële re denen echter geen gebruik van maken, omdat er nooit een maxi maal eindbedrag vast staat. 'Ein de oefening' is de kreet waarmee de majoor een militaire oefening kan afgelasten als de maatschap pij ontwricht dreigt te worden. Als een militair schade heeft veroorzaakt, moet hij daar mel ding van doen. Ontevreden merkt majoor Enzerink op dat slechts veertig procent van de gevallen wordt gerapporteerd. „De gemiddelde compagnies commandant heeft er totaal geen verstand van. Die denkt: ...het is toch gewoon een weiland... Mili tairen menen vermoedelijk dat ze voor kosten zelf opdraaien of dat ze een douw kunnen krijgen. Alleen bij gróve nalatigheid kan op hen verhaal worden gemaakt. Een schietpartij in een weiland met levend vee. Het verhaal dat je achteraf te horen krijgt: die kreeg opdracht van die, die weer van die. Uiteindelijk wist de compagniescommandant niet precies waar zijn jongens zaten". Ook, aldus de majoor wordt het lage meldingspercentage ver klaard doordat militairen de schade lang niet altijd kunnen opmerken. Mijnheer Stoof Het is een heel lastige klus vast te stellen hoe groot de schade is die echt alleen door militaire voertuigen is veroorzaakt. Om dat Enzerink zich de enige op dit gebied deskundige in Nederland acht, raadt hij een ieder af in be roep te gaan tegen zijn aanbod tot schadevergoeding. „Ik win die zaken altijd. Acht jaar gele den: de gemeente Breda claimt 80.000 gulden voor vernieling van een wegdek door M 109's in de buurt van de kazernepoorten. Tachtigduizend gulden voor her- bestrating, nieuwe klinkertjes er in. Maar dan zeg ik: „Hebben jul lie daar wel eens verkeerstellin gen gehouden? Er zijn zoveel* meer weggebruikers. Wanneer pleegden jullie voor het laatst on derhoud? Op welke datum is de normale, volgende onderhouds beurt gepland? Ik stel voor: 20.000 gulden". De rechter-commissaris moest uitspraak dóen. We konden de zaak niet in der minne schikken. Het is ervan gekomen dat de rechter-commissaris de zitting op een gegeven moment schor ste om ter plekke naar de hoe veelheid verkeer te kijken. Juist toen we daar arriveerden kwam 'Mijnheer Stoof de mam- moettransporter, een begrip in Breda de hoek om, wrikkend en gierend. De klinkers vlogen ons om de oren. Twintigduizend gulden dus". Delen De Nederlandse krijgsmacht oefent regelmatig in West-Duits- land. Het is ondoenlijk dat de majoor ook daar alle gevallen af reist. De redelijke hoogte van een Duitse schadeclaim wordt daarom vastgesteld door het Staatsbauamt; 'betrouwbaar' vindt Enzerink. Hij controleert steekproefsgewijs. De afhande ling van de claims in de Bondsre publiek verloopt administratief moeilijker. De Duitse overheid betaalt mee aan door haar NA- VO-partners aangerichte schade. Deze regeling is enigermate een uitvloeisel van de herstelbe talingen na de Tweede Wereld oorlog, maar is voornamelijk een premie voor het feit dat de NA- VO-partners West-Duitsland in GPD) oorlogstijd zullen verdedigen en daar dus nu ook moeten kunnen oefenen. Het Duitse aandeel in de schadeloosstelling zorgt er voor dat „we nooit teveel hoeven te betalen". Bij grote internationale oefe ningen is het buitengewoon moeilijk uit te zoeken welke een heid van welke nationaliteit wel ke schade heeft veroorzaakt. „Als die 'identificatie' van de schade niet lukt, dan delen de deelnemers de kosten". Over de grootste, door Nederland geleide NAVO-oefening Atlantic Lion (september '83) zegt majoor En zerink: „En je snapt natuurlijk dat er toen niets is geidentifi- ceerd. Het aantal schademeldin gen bij die oefening was 5000. De kosten bedroegen 11 miljoen". Noem een dier Vijftien jaar geleden werd hem gevraagd de baan van schade- commissaris aan te nemen. Hij had een aantal pluspunten. Toen al reisde hij veel, zat vaak ergens in Duitsland, sprak en schreef Duits, had een technische onder grond en was bedreven in het on derhandelen. Voeg daarbij de praktijkervaring van zijn voor gangers en enige tijd algemene oriëntatie bij de Heidemaat schappij. Elke dag weer komt de majoor schademeldingen tegen die hij van te voren nooit zou hebben kunnen bedenken. Als hij er aan terugdenkt hoe njilitair gegoochel met zendfre quenties een computer in een varkensfokkerij van streek bracht. Voortdurend stroomde voedsel in de voederbakken en de varkens vraten gewoon door, met alle gevolgen van dien. „Noem mij een dier dat ik nog niet heb betaald! Iemand zou een boek over mijn werk moeten schrijven: De commissaris ver telt... Dat wordt lachen, gieren, brullen van het begin tot het eind". Wat is er in vredesnaam met Renate Rubinstein aan de hand? Dat vraag je je af na lezing van het boekje Ale xander, het met nieuwsgie righeid tegemoet geziene portret dat deze Amster damse schrijfster van de Nederlandse kroonprins ter gelegenheid van diens acht tiende verjaardag samen stelde. Wie de publikaties van Renate Ru binstein de afgelopen jaren heeft gevolgd mag zich misschien wel eens gestoord hebben aan haar tè aanhoudende anti-feministische en pro-Amerika geschrijf, de doel treffende en vaak uiterst vermake lijke wijze waarop ze door aanstel lerij en gewichtigdoenerij weet heen te prikken - lees haar Klein Chinees Woordenboek uit de jaren zeventig er nog maar eens op na - staat altijd weer borg voor het no dige leesgenot. De Renate Rubinstein in 'Ale xander' is onherkenbaar. Hoewel ze vrouwhaftig probeert een onge dwongen toon aan te slaan ademt het boekwerkje een krampachtige sfeer. Kennelijk heeft ze geen raad geweten met de opdracht. Dat is des te vervelender omdat er aan het begin van het jaar nogal wat ru moer ontstond over de vraag of de Amsterdamse nu eerste, tweede dan wel derde keus was voor het schrijven van een prinselijk por tret. De ongewilde aandacht die dat opleverde zal er niet toe hebben bijgedragen dat ze zich in alle ge moedsrust aan het schrijven heeft kunnen zetten. Onbewust zijn toch verwachtingen gewekt die ze ech ter niet kan waarmaken. Haar op merking op de achterflap van het boek dat ze zich vereerd voelde met de opdracht doet al het ergste vermoeden. voorbaat in tegen kritiek van bo venstaande soort door in één van de eerste hoofdstukken ietwat ver ongelijkt op te merken datje in Ne derland geen persoon, zaak of boek kritiekloos mag prijzen. Het Ne derlandse gevoel voor eigenwaar de zou dat vereisen. Het zal wel, maar er zijn slechte re eigenschappen in een volk aan te wijzen. Ronduit onherkenbaar is Renate Rubinstein als ze uitlegt waarom ze besloot de koningin aan te spreken met 'Majesteit' (conse quent met een hoofdletter geschre ven) in plaats van met het gewone 'mevrouw'. "Er is op de hele we reld altijd maar één persoon tegen wie je Majesteit kunt zeggen, doe je het niet dan laat je dat woord dus ongebruikt liggen". Ach, ach, wat kunnen mensen toch raar gaan doen als ze in aanraking komen met leden van het koninklijk huis van wie ze dan meestal beweren dat ze 'zo gewoon' zijn. 'Oprotten' En inderdaad, vóór de lezer twaalf bladzijden op streek is in het 87 pagina's tellende boekje (waarvan 25 gevuld met foto's) vliegen de termen 'leuk', 'verstan dig' en 'aardig' je al om de oren. Iets verderop gevolgd door de aan duidingen 'oprecht' en 'schattig'. Nu kan het best zijn dat dit alles van toepassing is op Alexander. Waarom niet? Maar de snel getrokken conclu sies van Renate Rubinstein geven toch een enigszins wee gevoel in de maag en doen verlangen naar en kele onaangename karaktertrekjes van de prins. Want een bovenaards wezen op de troon, daar zitten we toch ook niet op te wachten. Of wel? Eigenwaarde De schrijfster dekt zich al bij De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het boekje gelukkig ook passa ges telt waar je niet met gekromde tenen doorheen hoeft. Vooral als Alexander wordt aangehaald. In het hoofdstuk 'Het koningschap' bijvoorbeeld staat een aardig vraag- en antwoordspelletje afge drukt. Een stukje hieruit. Vraag: Als ze zouden zeggen: je mag kiezen. Jij wordt koning of je broer Friso. Wat zou je doen? Alexander: Dan zou ik meteen zeggen: broer, neem het maar over. Vrdag: Ja, echt? Alexander: Ja, meteen. Maar ik denk dat Friso het ook niet doet. Friso zegt ook altijd: je mag Alex wel in elkaar slaan, maar zorg dat hij niet doodgaat, want dan moet ik koning worden. Via het boekje komt de lezer aan de weet dat de drie prinsen het leuk vinden om af en toe plat Haags te praten, tot woede van hun moeder. Alexander noemt de ma nier van praten van z'n moeder 'be kakt'. Als de schrijfster opmerkt dat ze dat zo in Leiden heeft ge leerd toen ze daar studeerde zegt Alexander: "Daarom wil ik ook niet in Leiden studeren". Met dergelijke (geruststellende) antwoorden slaat Alexander een heel wat nuchterder toon aan dan de schrijfster die de beruchte uitla ting 'De Nederlandse pers, oprot ten' toeschrijft aan 'braafheid'. "Het is haast niet te geloven, maar in werkelijkheid was het jon getje nóg braver. Alexander ver telt: Er stond een vliegtuig naar Amsterdam te vertrekken, dat moesten ze halen. Hij had dus be hulpzaam willen zijn". Aan het einde van het boekje draaft Renate Rubinstein nog even stevig door met haar conclusie dat de huidige kroonprins in de toe komst een heel geschikte koning voor ons land zal blijken te zijn. Zullen we dat nog maar even af wachten, Renate? Behalve geschreven tekst, bevat 'Alexander' zoals gemeld ook 25 fo topagina's. Heel aardige foto's - in kleur en zwart wit - enerzijds ge schoten door Vincent Mentzel (ooit winnaar van de World Press Photo) en anderzijds afkomstig uit de pri- vè-verzameling van het koninklijk paar. Tekenaar Peter Vos maakte de illustratie voor de omslag. Voor degenen die zijn geïnteres seerd in het wel en wee van het ko ninklijk huis zal dit boekje best aangename kost zijn, voor degenen die in de eerste plaats' zijn geïnte resseerd in de schrijfsels van Rena te Rubinstein is dit werkje een te leurstelling. Te harer verdediging kan worden opgemerkt dat er mis schien ook nog niet zo bar veel bij zonders te schrijven valt over een jongen van 18 jaar die zich welis waar in een bijzondere positie be vindt maar wiens ervaringen nog niet het predikaat 'belangwek kend' kan worden toegekend. Dan liever toch nog maar eens het Klein Chinees Woordenboek uit de boekenkast gehaald. BERT PAAUW 'Alexander' is te verkrijgen als luxe ge bonden uitgave met stofomslag voor 25, en als paperback met stofomslag voor 17,50. Het boek is verkrijgbaar in de boekhandel en bij de Staatsuitge verij, Postbus 20014, 's-Gravenhage. het boekje 'Alexander': de kroonprins in 1974 gefotografeerd met dichter/schrijver A. Een delegatie van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) heeft vorige week in Gdansk gespro ken met Lech Walesa, leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit. De delegatie bestond uit secre taris Mient-Jan Faber en Wolf gang Müller, medewerker inter nationale zaken. Het IKV heeft Walesa uitgenodigd voor de vier de conventie over ontwapening in Europa die van 3 tot en met 6 juli a.s. in Amsterdam wordt ge houden. Walesa heelt het IKV meege deeld dat de politieke omstan digheden in Polen hem een reis naar Amsterdam onmogelijk ma ken. Faber acht de kans groot dat Walesa nu schriftelijk een bijdra ge aan de discussie zal leveren. De IKV-delegatie heeft ook ge sproken met Jacek Kuron en woordvoerder Janusz Onyskie- wicz. Kuron liet weten te werken aan een vredesgroep binnen So lidariteit die zich baseert op de vredesoproepen van paus Johan nes Paulus II. Het IKV heeft met Kuron uitvoerig gediscussieerd over zijn reactie op een brief van Pax Christi en het IKV. Daarin vroegen beide vredesbewegin gen Kuron om steun voor hun pleidooi voor kernwapenvrije zo nes in Europa. Kuron liet in een dagbladinter view weten, dat hij niet gelooft dat dergebjke zones de oplossing van de problemen in Oost-Euro pa dichterbij brengen. Hij pleitte voor een sterk Westen dat „de Sowjet-Unie dwingt over demili tarisering en neutralisering te onderhandelen op het moment dat de druk op de economieën in Oost-Europa te groot is gewor den". Faber spreekt van „grote open heid en gelijkgestemdheid" tus sen beide groeperingen. Volgens hem hebben de Poolse autoritei ten de IKV-delegatie geen stro breed in de weg gelegd. Eerste communie - Bij de eerste communie-uitreiking in de Paus Joanneskerk in Hengelo is zondag enige deining ontstaan toen aan twee kinderen de hostie werd uitgereikt door de inmid dels uitgetreden priester A. J. M. van der Jagt. De afspraak was dat dit niet zou gebeuren, omdat de ouders er principieel bezwaar tegen hadden dat een gehuwde (ex-)pastor hun kind de eerste communie zou geven. Hun kinderen zouden de hos tie krijgen uit handen van een priester. Na afloop van de viering dreigde een van hen zich bij bis schop Simonis te beklagen over "de gang van zaken. „Ik heb een beoordelingsfout gemaakt en vind het jammer dat ik dat heb gedaan", aldus Van der Jagt. In middels is afgesproken dat de twee kinderen aanstaande zon dag opnieuw de eerste commu nie krijgen. Volgens woordvoerder De Rooij van het bisdom in Utrecht mogen leken wel de hostie uitrei ken. „Dat gebeurt overal in het land. Priesters die trouwen wor den teruggebracht tot de leken stand. maar mogen in principe wel de hostie uitreiken". Toch vergoeding - Gemeen ten die de paus tijdens zijn be zoek aan ons land aandoet kun nen directe politiekosten die daarvoor moeten worden ge maakt in principe declareren bij het ministerie van binnenlandse zaken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken gisteren meege deeld. Volgens het departement is minister Korthals Altes (justi tie) die zaterdag nog het tegen deel beweerde op tv voorbijge gaan aan het specifieke overleg over deze materie tussen binnen landse zaken en de betrokken ge meenten. Ontkoppelen - Het is onjuist het vraagstuk van de mensen rechten te koppelen aan de strijd voor wapenvermindering. De op vatting dat de mensenrechtenbe weging in Oost-Europa de na tuurlijke bondgenoot is van de westerse vredesbeweging, is voor de Sowjet-Unie niets anders dan een variant van de „roll- back"-theorie van president Rea gan: het terugdringen van de Sowjet-Unie uit Oost-Europa. Dat schrijft de Oost-Europa sectie van de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland in een notitie ter voorbereiding van het tweede Europese basiscongres dat van 25 tot 28 april in Turijn wordt ge houden. .Aan dit congres nemen ongeveer 1500 mensen deel, on der wie 50 personen uit de Ne derlandse basisbeweging. Ver der zijn er delegaties aanwezig uit onder meer België, Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek, Spanje, de DDR en Polen. Er zal onder meer worden gesproken over de houding van de basis groepen ten opzichte van de vre desbeweging, het feminisme en het fascisme. BEROEPINGSBERICHTEN - Nederlandse Hervormde Kerk: beroepen te Brakel: E. van den Ham, godsdienstleraar te Utrecht; te Boven-Hardinxveld: toezegging G. Hendriks te 's-Gre- velduin-Capelle; te Nunspeet: J. E. W. Nicolai te Nieuwendijk; te 's-Heerenhoek-Nieuwdorp: toe zegging S. M. Roozenboom', kan didaat te Huizen. Aangenomen naar Marssum en Beetgum en Engelum: J. A. Vo gel, kandidaat te Utrecht; naar Apeldoorn: buitengewone wijk- gemeente: toezegging M. Goud- riaan te Ouderkerk aan de IJssel, die bedankte voor Giessendam- Neder-Hardinxveld. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Oldemarkt: part-time H. van de Bovenkamp, kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Voorburg: K. H. Wigboldus te Eindhoven. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Maassluis: J. Brons te Urk (Maranatakerk); te Nieuw-Amsterdam: J. van 't Spijker, kandidaat te Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Middelharnis: M. Mondria te Waardenburg; te Rhenen: J. Koster te Klaaswaal; te Lisse: Chr. van der Poel te Yerseke. Bedankt voor Gouda: A. Moer kerken te Nieuw-Beijerland; voor Puttershoek: L. Blok te Nunspeet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13