redt het maar net Blanchard met aanvoerder in zee leidse spaarbank 5 Oostenrijks elftal 'Miskleun' Petursson moet weg uit Kuip Eisner zet Jara uit DINSDAG 23 APRIL 1985 SPORT PAGINA 11 De commissaris van de koningin in de provincie Groningen, Henk Vonhoff (VVD), wordt vrijwel ze ker de nieuwe voorziter van het Nederlandsch Olympisch Comité. Daarmee is voor het eerst in de historie van het NOC gekozen voor een politicus als aanvoerder van de Nederlandse Olympische beweging. Want de scheidende voorzitter Van der Krol mag dan wel in een verklaring beweren "dat wij bij de heer Vonhoff heb ben geïnformeerd en te horen kre gen dat hij als commissaris van de Koningin geen politicus is, ja, zelfs niet mag zijn", maar dat is een wel heel simpele ixjorstelling van zaken. Vonhoff (een man met het ge zicht van een balsturige rugby- coach) heeft jarenlang in de poli tiek doorgebracht. Hij had zit ting in de Tweede Kamer en ge durende vier jaar was hij staats secretaris van wvc (met sport in zijn portefeuille). Ook al is hij als commissaris van de koningin in een boven-de—partijen-achtige positie beland, dat betekent na tuurlijk niet dat hij de politiek gelijk een kledingstuk heeft weg gehangen. Dat kan men trou wens ook heel goed zien als er op het Binnenhof voor de zoveelste keer gebakkeleid wordt over de overplaatsing van een deel van de PTT naar Groningen. Dan werpt hij zich weer met kracht in het politieke metier. En het is vooral juist daarom dat het NOC deze intelligente en bekwame bestuurder heeft aan gezocht. Bij het Olympisch Comi té leeft nog volop de hoop dat de Spelen van 1992 naar Amster dam komen, de steun van de overheid is daarbij op tal van terreinen onontbeerlijk. In zo'n geval heeft men meer aan een man die connecties heeft in poli tiek Den Haag, ja, die daar aan zien geniet dan aan iemand die goed is ingevoerd in de sport. Als Amsterdam niet gekandi deerd had voor de Spelen van 1992 zou het NOC niet gepiekerd hebben hem voor het voorzitter schap voor te dragen. Het NOC zal dat natuurlijk niet gaarne toegeven, want de relatie poli- tiek-sport ligt daar van oudsher heel gevoelig. En dus roept men nu dat Vonhoff geen politicus is, "ja dat zelfs in zijn huidige posi tie niet mag zijn". Men kan altijd proberen de goegemeente zand in de ogen te strooien. Overigens bevat de situatie wel enige ironie. Als staatssecretaris van wvc heeft Vonhoff zich des tijds niet al te zeer om de sport bekommerd. Als echte liberaal vond hij dat die maa,r zijn eigen boontjes moest doppen. Nu zal het zijn voornaamste taak zijn om, in het licht van Amsterdam- 1992, het tegendeel te beweren. Van der Helm Het ziet er naar uit dat Bert van der Helm aanblijft als bondscoach van de Nederlandse Tafeltennis Bond. Na alle ellende met de herenploeg tijdens de laatste wereldkampioenschap pen in Gothenburg, leek zijn posi tie tamelijk wankel. Maar in de sportcommissie schijnt hij vol doende steun te hebben om door te gaan. Nu zou het ook wel een hard gelag zijn geweest als de bondscoach het veld had moeten ruimen als uitvloeisel van dat ronduit beschamende gedrag van een aantal onvolwassen, sik keneurige spelers. Het zou dat zootje wellicht het idee geven dat zij een bondscoach kunnen ma ken of breken en zo is het natuur lijk niet. Aan de andere kant moeten toch ook vraagtekens worden ge plaatst bij het functioneren van Van der Helm. Hij is duidelijk geen inspiratiebron voor zijn spelers, dat blijkt keer op keer. Geschrokken ben ik van zijn op merking in interviews dat spe lers als ze eenmaal achter de tafel staan het verder zelf moeten doen. Dat is me te afstandelijk. Spelers of speelsters die het in een partij moeilijk hebben, zullen zich moreel gesteund weten als hun coach komt met kleine, nutti ge adviezen die van inzicht ge tuigen. Dat geeft hun het gevoel dat er iemand meedenkt en mee voelt. Waar is een coach anders Uit tal van zaken blijkt ook dat Van der Helm wat te goedaardig is. Een coach hoeft geen bullebak te zijn (al hebben sommige spe lers dat weer wel nodig), maar aan zijn autoriteit moet ook weer niet worden getwijfeld. Dat laat ste is dodelijk voor zijn positie. Er kan geen twijfel over bestaan dat Van der Helms gezag is on dermijnd. Hij zou dan eigenlijk weg moeten. Maar zoals ik al in de aanhef heb gezegd: dat stel letje ongeregeld krijgt dan zijn zin en dat wekt ook weerstanden op. Het beste zou zijn met een scho ne lei te beginnen: de voornaam ste kwaaie pieren afdanken als internationals en daarna Van der Helm verzoeken om de weg vrij te maken voor iemand die wel inspirerend werkt. Maar dat is ongetwijfeld te veel gevraagd. Westerhof In de affaire-Westerhof (het vermeende doping-gebruik bij Feyenoord in een wedstrijd tegen AZ een jaar of vijf geleden) ko men steeds meer kringen in de vijver. De tuchtcommissie van de KNVB dacht even snel perk en paal te stellen aan die kwestie HENK VONHOFF door de huidige trainer van Vi tesse te beschuldigen van laster praat en daarmee het in op spraak brengen van de goede naam van de voetballerij. Een beetje vreemde aanpak. Ooit heeft oud-bondsvoorzitter Meuleman zich eens na een inter land openlijk afgevraagd wat er in de rust in de thee van ik meen de Oostduitsers was gedaan en nog niet zo lang geleden betichtte de clubarts van FC Groningen na een Europa Cup duel tegen In- ter de Italianen ook van onfrisse praktijken. Zo zijn er door die en gene wel meer opmerkingen over het gebruik van doping gemaakt zonder dat daar de tuchtcommis sie van de KNVB aan te pas kwam. Maar misschien hoopte men in Zeist nu voor eens en al tijd loslippige lieden af te schrik ken. Westerhof voorzag zich van een gewiekste raadsman, de in voet balkringen welbekende Eric Vilé, en in plaats van een korte en krachtige afrekening met de oud- Feyenoord-trainer, waaiert de zaak nu verder uit. En dat had de KNVB juist willen voorkomen, want het betaald voetbal heeft het toch al zo moeilijk en een fikse portie anti-reclame is het laatste waarop men zit te wachten. Oud- Feyenoord-speler Buddingh heeft het verhaal van Westerhof beves tigd en is eigenlijk nog veel ver der gegaan. Zo'n tienmaal per seizoen heb ik een wit pilletje ge kregen van Meijer, de verzorger". Die op zijn beurt dreigt nu naar de burgerrechter te gaan omdat hij zich aangetast acht in zijn goede naam. "Laten ze het maar eens bewijzen", aldus Meijer. En daar zit hem inderdaad de kneep. Wie bewijst dat dat pil letje doping was? Als Meijer (met achter zich clubarts Andriessen) volhoudt dat het hier om een sim pel vitamine-dingetje ging, wie legt dan het bewijs van het tegen deel op tafel? Westerhof lijkt er dus aan te gaan omdat hij zijn beschuldigingen niet echt hard kan maken. Maar de sneeuwbal rolt door. De ene getuigenverkla ring haalt de andere uit. Hoe de uitspraak ook zal zijn, intussen is voor de voetbalsport het kwaad al geschied. De publieke opinie zal er het hare van den ken. En het betaald voetbal zal behalve met verruwing, crimi neel gedrag van supporters nu ook met dopinggebruik gelieerd worden. Als de KNVB de affaire-Wes terhof klein had willen houden, had men veel rustiger te werk moeten gaan. Dan had men de zaak beter kunnen 'begraven' in een keurige commissie, die na verloop van tijd ongetwijfeld met de conclusie zou zijn gekomen dat na vijfjaar niet meer valt te achterhalen wat zich destijds precies heeft afgespeeld. Punt uit afgelopen- Zoals de kwestie nu is behan deld, maakt de KNVB van stro- vuur een grote fik. En de bond brengt ongewild iets dichterbij waar hij vanaf dacht te zijn: nieuwe, op grote schaal uitge voerde dopingcontroles. Tarieven De Leidse voetbalclubs, verza meld in de BAVL, bogen zich gis teravond over het rapport van de financiële commissie van de Leidse Sportfederatie dat beoogt tot een wat evenwichtiger beleid voor de tarieven van sportaccom modaties te komen. Tenminste het was de bedoeling dat de clubs dat deden. Maar van een inhou delijke discussie kwam weinig te recht, want er waren afgevaar digden die het rapport nog niet hadden, anderen die het nog niet helemaal hadden gelezen en weer anderen bij wie de materie duidelijk boven het petje ging. De vergadering vroeg BAVL-be- stuurder en mede-opsteller van het LSF-rapport, Wim v.d. Voort, herhaaldelijk om advies. "U bent er al zo lang mee bezig. Wat is het beste voor ons, wat raadt u ons aan". Maar Van der Voort ging daar niet op in. "Er ligt nu een rapport en wij willen nu graag weten wat ervan vindt". Zo tol de men rond. De kudde vroeg de herder: leid ons, en de herder sprak: ik ga u zeker voor als u even aangeeft in welke richting. De meeste clubs vonden het ge praat over criteria wel mooi, maar hun voornaamste zorg bleef: hoe komen we er met zo min mogelijk kleerscheuren van af? Tot een uitspraak kwam men niet. Er wordt verder gestudeerd. Maar de tijd dringt. Als de discussie in alle takken van sport zo verloopt als bij de voetballerij dan kan het op 6 mei, als de algemene ledenvergade ring van de LSF het rapport be handelt, een aardig vergaderin getje worden 'Wereldkampioen!' Wim van Eyle heeft de laatste jaren het nodige nageplozen en samengesteld. Van zijn hand ver schenen o.a. 'Een eeuw Neder landse schaatssport', 'Een eeuw Nederlandse wielersport, 'De Ne derlandse renners in de Tour de France'. Werk, waarin de nodige tijd moet zijn gaan zitten. Van zijn hand is nu bij uitge verij Fontein in Baam 'Wereld kampioen!' uitgebracht (f24.50), een overzicht van de strijd om het wereldkampioenschap wielren nen op de weg voor profs van het begin (1927) tot heden. Het 110 pagina's tellende boek geeft nauwgezet het relaas weer van elk gevecht om de regenboogtrui, met de nodige illustraties. Het is een heel nuttig naslag werk, zoals op dit gebied in Ne derland nog niet bestond. Jammer vind ik wel dat Van Eyle niet geprobeerd heeft zijn boek wat meer inhoud te geven door tal van oud-wereldkam pioenen te interviewen over de wijze waarop zij hun titel hebben behaald. Dat had het enigszins droge kilometer-tot-kilometer verhaal dat hij nu biedt, wat ver levendigd. Bovendien zouden dan sommige vragen die al jaren leven wellicht een antwoord heb ben gekregen. Een voorbeeld: een nimmer op gehelderd mysterie is waarom de Belg Van Steenbergen in de slot fase van het eerste na-oorlogse WK in Zurich de Zwitser Hans Knecht naar zijn alleen op kop rijdende landgenoot Marcel Mar cel Kint sleurde en er zo in be langrijke mate toe bijdroeg dat de titel in Zwitserse handen be landde. Kint en Van Steenbergen leven nog. Het zou goed zijn ge weest als Van Eyle even over de grens was gewipt om de heren nog eens te raadplegen. Op hun oude dag willen coureurs nog wel eens geheimen prijsgeven. Zo is er meer dat om nadere uitplui zing vraagt. Door zich al te zeer vast te klampen aan het archiefmate riaal heeft Van Eyle naar mijn smaak de kans gemist er een nog veel boeiender boek van te ma ken. ROTTERDAM (GPD) Twee maanden na het incident- Reddick heeft de bokssport in Nederland weer iets van zijn geloofwaardigheid herwonnen. Maar die goedmaker eiste bijna de hoofdprijs. Alex Blanchard moest gisteren in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy tot op de bodem gaan om het door onderlinge broodnijd, omkoperijen en afge sproken partijen in opspraak gekomen bokswereldje nog verder gezichtsverlies te besparen. De Europese kampioen doorstond de krachtproef tegen uitdager Ri chard Caramanolis moedig, maar op het nippertje. Als het aan het Luxemburgse jurylid Arsène Knopp had gelegen zou de titel zelfs over zijn gegaan in de handen van de Fransman. Knopps punten- briefje liet Caramanolis met 117- 116 het voordeel van de twijfel ge nieten. Maar omdat zowel het land (115-115) de boksers aan el kaar gewaagd vond werd Blan chard spekkoper. De Nederlandse halfzwaarge- wicht had erop gerekend dat hij een andere Caramanolis tegenover zich zou vinden dan een jaar terug, toen Blanchard aan zes ronden ge noeg had om de titel te grijpen. „Ik hoorde dat Caramanolis zich in Miami en Montreal heel goed had Spaanse jurylid Sanchez Villa (117- voorbereid op dit gevecht. Mis- 117) als arbiter O Connel uit Enge- Belg komt uit voor Wales WREXHAM (AP) - Pat van den Hauwe (24), de in België geboren ausputzer van Everton, gaat voor het nationale elftal van Wales spe len. Hij zal op 30 april voor het eerst uitkomen in de belangrijke kwalificatiewedstrijd voor het we reldkampioenschap tegen Spanje. Ook Bobby Robson, de manager van het Engelse nationale elftal, heeft pogingen gedaan de getalen teerde Belg in te lijven. Van den Hauwe heeft zijn Belgi sche nationaliteit verloren door een verklaring te ondertekenen waardoor hij niet zou worden op geroepen voor de Belgische mili taire dienst. Als in het buitenland geboren Brits staatsburger mocht Van den Hauwe kiezen in welk van de vier nationale elftallen van het Verenigd Koninkrijk hij wil uitko- Mineiros ook in Amsterdam 710-toernooi AMSTERDAM (ANP) - Atletico Mineiros is de tweede ploeg die door organisator Jack van Zanten is vastgelegd voor deelneming aan het Amsterdam 710-voetbaltoer- nooi, dat vrijdag 9 en zondag 11 au gustus in het Olympisch Stadion wordt gehouden. De deelneming van landskampioen Ajax stond al vast. De Braziliaanse vereniging werd vorig jaar winnaar van het toernooi. In de eindstrijd werd Ajax na strafschoppen uitgescha keld. Jack van Zanten hoopt de onder handelingen met de overige twee deelnemende clubs op korte ter mijn af te ronden. schien dat hij mij verleden jaar e tikkeltje heeft onderschat en daar van zou nu natuurlijk ook geen sprake zijn. Daarom wist ik eigen lijk wel zeker dat we ditmaal lan ger dan zes ronden zouden bok sen". Toch zag het er even naar uit, dat de boeiende confrontatie niet zijn vastgestelde lengte van 12 ronden zou halen. Na de opwindende ope ningsfase, waarin Caramanolis het (hoge) tempo bepaalde maar Blan chard dankzij linkse prikstoten aan een voorsprongetje kon den ken, namen de heren in de vierde ronde geen halve maatregelen. Eerst wankelde de Marseillaan na rollen omgedraaid en leek de Am sterdammer van zijn stokje te gaan. De gong kwam Blanchard zeer gelegen. De gebeurtenissen trokken een zware wissel op de kampioen, die in de vijfde en zesde ronde te wei nig afstand hield Promotor Henk Ruhling, die met Blanchard overeen was gekomen pen flink deel van diens gage te de- zich zodoende enigszins Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraag baar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f2500,-. Het 7 00(1/ rentepercentage- 5C lr\ voor mei is: /jOO /U DE DICHT BIJ HUIS BANK vechtende" tegenstander zijn hoofd als schietschijf liet ge bruiken. Het duurde lang, voordat Blanchard van zijn tweede adem *d^kST tegentetTe ve™achtw gebruik maakte en toen hij zich ronde 7 en 8 enigszins herstelde en wél gebruik maakte van zijn grote re reikwijdte raakte Caramanolis opnieuw aangeslagen. „Ik heb het niet cadeau gehad", ■gaf Blanchard, die nooit meer dan tien ronden in de ring had gestaan, toe. „Toen er nog een rondje of twee te boksen was, hoorde ik van mijn helpers dat mijn voorsprong kiele-kiele was geworden. Ik zou het gevecht op routine moeten uit maken, veel bewegen en af en toe een linkse plaatsen. Maar ik had de macht niet meer, ik heb moeten bijten om er een onbeslist uit te persen" verlies (3800 toeschouwers waren nodig om uit de kosten te komen), moet gisteravond wel even terug gedacht aan de schertsvertoning om het WAA-kampioenschap, die vele boksliefhebbers in het ver keerde keelgat is geschoten. Zijn pupil Blanchard deed er in elk ge val zijn best voor om het ingedeuk te prestige te herstellen. WENEN/ZURICH (APA/Reuter/ DPA/AFP) - Bondstrainer Eisner heeft Kurt Jara uit de selectie van het Oostenrijks voetbalelftal gezet, dat op 1 mei in Rotterdam het kwa lificatieduel tegen Nederland speelt. Eisner heeft de 34-jarige middenvelder, die in Zwitserland uitkomt voor Grasshoppers Zü- rich, gisteren telefonisch van zijn beslissing op de hoogte gesteld. Volgens Eisner past Jara, die 59 keer voor het Oostenrijkse team speelde, niet in de te volgen strate gie voor de wedstrijd in De Kuip. De bondscoach achtte Jara mede verantwoordelijk voor de neder laag van 0-3, die Oostenrijk vorige week tegen Hongarije leed. Frankrijk De vermoeidheid staat op zijn gezicht te lezen. "Ik heb het niet cadeau gehad", sprak Blanchard later, (foto anp> PARIJS (AFP) - De Franse bondstrainer Henri Michel heeft vertrouwde gezichten opgeroepen voor de selectie van het nationale voetbalelftal, dat op 2 mei in Sofia speelt tegen Bulgarije. Frankrijk is de koploper van de Europese kwa- lificatiegroep 4 voor het toernooi om de wereldtitel, dat in 1986 te Mexico wordt gehouden. De kam pioen van Europa heeft één verlies- punt. Joegoslavië is tweede en Bul garije, dat derde staat, heeft drie verliespunten. Voor de bekende Franse middenlinie zijn onder meer beschikbaar Michel Platini, Alain Giresse en Jean Tigana. De zestien geselecteerden zijn: Doel: Bats en Rust Achterhoede: Amo- ros, Ayache, Bossis, Domergue en Specht Middenveld: Fernandez, Giresse, Platini, Tigana en Tusseau Voorhoede: Bellone, Buscher, Stopyra en Toure. moeten tonen en dat is voor mezelf ook een hele overwinning. De mensen mogen mij ook weieens van de andere kant zien". Slechts tweeduizend bokslief hebbers waren getuigen van het programma dat voor 342.000 gul den naar Nederland werd gehaald. Engeland Trevor Francis is na de hoofd blessure, opgelopen in maart, weer opgenomen in de Engelse voetbal selectie. Engeland speelt op 1 mei de uitwedstrijd tegen Roemenië in groep 3 van de strijd om het we reldkampioenschap. Het elftal van Bobby Robson, de coach van het Engelse team, gaat daarin ongesla gen aan de leiding. Francis werd tijdens een compe titiewedstrijd van Sampdoria, de Italiaanse werkgever van de mid denvelder, per brancard van het veld gedragen. De verwonding aan het hoofd leek aanvankelijk zo ern stig, dat de bewusteloos geraakte Francis zelfs mond op mond-bea deming kreeg toegediend. Hij mis te de landenwedstrijd tegen Ier land, die werd gewonnen met 2-1. Bij afwezigheid van de geblesseer de Tony Woodcock is hij evenwel bijna verzekerd van een plaats in het basiselftal. De Engelse selectie ziet er als volgt uit: Shilton, Bailey; Ander son, Stevens, Sansom, Kennedy, Fenwick, Wright, Butcher, Watson, Steven; Robson, Wilkins, Williams, Francis, Hoddle, Davenport; Line- ker, Hateley, Waddle, Mariner, Bar- West-Duitsland Hans-Peter Briegel is opgeno men in de Westduitse voetbalselec tie van achttien spelers voor de kwalificatiewedstrijd van het toer nooi om het wereldkampioen schap tegen Tsjechoslowakije, 30 april in Praag. In de aanloop naar het met 4-1 gewonnen oefenduel tegen Bulgarije van vorige week woensdag moest de rijzige verdedi ger/middenvelder van Verona af zeggen met een enkelblessure. Briegel, afgelopen zondag nog afwezig in het competitieduel van Verona tegen AC Milan, verklaarde tegenover Franz Beckenbauer, de Westduitse bondsoefenmeester, in een telefoongesprek geheel te zijn hersteld. Dat was niet het geval met Frank Mill. De kleine aanval ler van Borussia Mönchenglad- bach kampt met een hardnekkige teenblessure en moest afzeggen. Wolfgang Rolff van Hamburger SV is zowel geselecteerd voor het A- elftal als het team onder 21 jaar. De selectie bestaat uit de volgende spelers: Schumacher (1. FC Köln), Stein (Hamburger SV); Berthold (Eintracht Frankfurt), Brehme (1. FC Kaiserslautern), Briegel (Vero na), K.-H. Förster (VfB Stuttgart), Frontzeck (Borussia Mön- chengladbach), Herget (Ürdingen), Jakobs (Hamburger SV), Matthaus (Bayern München), Magath (Ham burger SV), Rahn (Borussia Mön- chengladbach), Rolff (Hamburger SV), Thon (Schalke 04), Klaus Al- lofs (1. FC Köln), Mill (Borussia Mönchengladbach), Littbarski (1. FC Köln), Rummenigge (Inter), Voller (Werder Bremen). ROTTERDAM (GPD) Petur Pe tursson krijgt van Feyenoord geen Caramanolis, die uitgezonderd njeuw contract meer aangeboden zijn boksstijl veel overeenkomsten Het huren van de i jsiander, nog al- vertoont met Blanchard (beide tijd eigendom van het Belgische boksers zijn even oud en hebben FC Antwerp wordt i een nagenoeg identieke record- in de Kuip afgedaan als „e lijst), trachtte de zaak in de slotfase lcleun". Meldt zich geen andere 'SJS™flffE-uïL -fJffS •C°"diüf club voor de vleugelspits, die om „.-ij- - prlvé-redenen weigert ooit nog stelde hem echter niet in staat de kampioen te onttronen. „Ook dit hoort bij het kampioen zijn", vertel Alex Blanchard na af loop. „Ik heb nu eens karakter naar Antwerpen terug te keren, dan gaat hij terug naar IJsland. Vermoedelijk draait het daar op uit, omdat Petursson in Rotterdam alleen negatief in beeld kwam. Met veel bombarie binnengehaald, kwijnde hij weg na zijn rentree in de Kuip. Hij kende blessure na blessure en ook als hij speelde viel hij nooit positief op. „Als ik hem de laatste tijd zag voetballen, had ik al gegeten en gedronken", is het har de oordeel van trainer Ab Fafié. „Ik nam hem er alleen nog bij om dat je nu eenmaal 13, 14 man moet hebben. En de grootste oorzaak was Petursson zelf. Hij kon niets afdwingen, hoorde er niet meer bij. Kortom een miskleun". Voorlopig is de IJslander de eni ge voetballer die Feyenoord zal af stoten. Alle andere spelers met af lopende contracten, kregen een nieuwe aanbieding. Troost teken de al voor drie jaar bij, Gullit, Been, Houtman en Hoekstra lieten tot nu toe niets van zich horen. Op versterkingen oriënteert de Kuip- club zich momenteel druk. „En we blijven op het vinketouw zitten voor Erwin Koeman", aldus Fafié.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11